HET NIEUWE AVONDBLAD VGDD VELSEN, BEVERWIJKe.Q 18e JAARCANC No. 71 DINSDAG 24 JANUARI 1933. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 cents, per maand 40 cents plus cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. KantoorKenncraerlaan 42 - IJmuiden - Telefoon 521 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIEN1-5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties van Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden mededeeüngen dubbele prijs. Alle abormés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: ƒ2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.—bij verlies van een hand, voet of oog; 250bij verlies van een duim; 150.bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van vlsschers-, marine-vaartuigen, enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeerïngen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schièdam. i T orenspringers. Het was te voorzien dat er narigheid zou komen van de „heldendaad" van den jongen Vlasblom, die op 14 Januari van een der hooge heftorens van de spoorbrug over de Koningshaven te Rotterdam te water sprong en er heelhuids afkwam. Het schijnt dat hij een wereldrecord heeft gebroken, door van een hoogte van 65 M. te springen. Nu, hij mag van puur geluk spreken dat hij zijn nek niet heeft gebroken. Van puur geluk, en niets anders. Jaren geleden heeft er een spring- rage gewoed in New-York al die dingen beginnen in Amerika, en ze moeten noodza kelijk nageaapt worden en er kwam geen eind aan voor verscheidene dwazen van de 40 M. hooge Brooklyn Bridge te pletter wa ren gevallen op het water. Dat was dan nog „maar" veertig meter. Waar precies de hoogte-rgrens ligt, waar van een ervaren springer nog veilig te water kan duiken aangenomen dat hij bij zijn afzet niet uitglijdt weet ik niet, maar zon der twijfel ligt die grens veel lager dan op 40 M. Dat Vlasblom goed terecht is gekomen miet dus een toeval, een geweldig gelukje zijn. Temeer omdat van voorbereiding, van het langzamerhand verhoogen van de spron gen, van zuivere berekening dus, geen sprake is geweest. Hij heeft eenige salto's gemaakt. Juister gezegd: zijn lichaam heeft eenige salto's gemaakt. En daarna was het toeval lig onder den precies-juisten invalshoek toen het 't water bereikte. Een Rotterdamsch theater is de dwaasheid gaan exploiteeren vanwege de sensatie, en heeft Vlasblom Vrijdagavond, „gehuldigd". Met het gevolg dat een jongen van twintig jaar, zekere Tabernee, die deze huldiging had bijgewoond, Zaterdagmiddag den heftoren ook beklommen tieeft, in een poging om het „record' te slaan, en van 67 M. hoogte te pletter is geslagen op het water. Met het verdere gevolg dat -want deze waarschu wing bleek nog niet voldoende een man van 32 jaar zich Zondagmorgen ook naar boven heeft gewerkt in den toren. Die had zich den benoodigden heldenmoed eerst in gedronken. Volgens het N. v. d. D. is het al leen aan het scherpe' inzicht van den Rot- terdamschèn inspecteur van politie v. d. Valk te danken, dat deze dronken aspirant-wereld recordhouder tenslotte niet sprong. De in specteur had eerst een poging gedaan om den man na te klimmen, maar hij kon hem niet meer inhalen en kreeg alleen scheld woorden als antwoord op zijn vertoogen. Toen bedacht hij dat de eenige manier, om hem tot rede te brengen, vermoedelijk wezen zou de menigte te verspreiden, die zich bene den al gevormd had. Heldenmoed zonder pu bliek is een zeer zeldzaam artikel, moet de inspecteur terecht gedacht hebben. En dat bleek opnieuw. Want toen de dronkeman, die al boven op het katrolwiel voor zijn sprong gereed stond, naar beneden keek en zag dat de menigte uiteenging het pubhek werkte bij deze gelegenheid eens mee bedacht hij zich, trok zijn jas weer aan en ging naar be neden. Daar werd hij prompt ingerekend en naar het politiebureau gebracht, waar men hem pas losliet toen hij ontnuchterd was. Natuurlijk had hij gewed met een stelletje vrienden. Of die ook dronken waren, toen zij dit op hun verantwoording namen, ver meldt het verhaal niet. Misschien is het nu genoeg geweest. Waar schijnlijk zal de politie de heftorens voorloo- pig wel laten bewaken, en zullen er nu wel ijsschotsen genoeg in de Koningshaven zijn om zelfs dronken „helden" van zooiets af te houden. Maar dat de dood van Tabernee geen eind aan de nonsens gemaakt heeft laat reden tót twijfel open, en er zijn meer torens in Nederland die vlak aan het water staan. De beste kans om de vorming van een doodenlijst te voorkomen ligt in de vondst van inspecteur v. d. Valk. Als die nu maar al gemeen doordringt, en iedere aspirant-toren- springer in den vervolge op een wegwande lend publiek onthaald wordt, zal het wel uit wezen. Er zijn nu nu, om zoo te zeggen, drie films geweest. Alle drie met hetzelfde onderwerp, maar verschillend in behandeling en uitwer king. Eerst de epische, daarna de tragische, tenslotte de komische film. Epiek en tragiek leggen het gemeenlijk af, als het belachelijke zich van hun onderwerp meester maakt en er een schril licht op werpt. Als kleine jon gens iets erg stouts willen doen, en ze wor den door hun vriendjes toegejuicht, gaat het door. Maar als de vriendjes wegloopen erger nog, als ze er om lachennee hoor, dan gebeurt er niets meer. Laat Vlasblom nu maar rustig wereldkam pioen in het heftorenspringen blijven, en blij wezen dat-ie, bij stom toeval, nog leeft. En laten ze uitscheiden met hem te huldigen, want dat is een gevaarlijk, onverantwoor delijk zaakje. Als er gehuldigd moet worden, dan liever Heiden, den schaatsenrijder, die het wereldrecord op de 5000 M. heeft ver beterd na jarenlang volhouden. Dat is knap werk, en dat is werkelijk een sportieve daad. Al is 't geen film-sensatie. R. P. AGENDA TE HAARLEM Stadsschouwburg: Gem. Volksvoorstelling Amor in de Pastorie, 8 uur. Luxor Sound Theater: Mata-Hari, gepro longeerd. 8.15 uur. Cinema Palace: „De zwarte Huzaar" Op het tooneel: Marion and Irma, plastische gymnastiek. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Das Schone Aben- teuer". Op het tooneel: Maximiliaan Truzzi, koning der jongleurs. 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 25 JANUARI Stadsschouwburg: Het Schouwtooneel „De Doofpot" 8 uur. IJMUIDEN HET MANOEUVREEREN VAN DEN STOOMTRAWLER BIJ HET VISSCHEN. „BIJNA DE HELFT VAN DEN VISCHTIJD IS DE TRAWLER NIET-MANOEÜVREERBAAR Kapitein D. BÖse heeft voor de Nautische Vereeniging van de Beneden-Weser een voor dracht gehouden over het manoeuvreeren van den stoomtrawler bij het visschen, aan welke voordracht, die interessant is voor den zeevisscher zoowel als voor den leek de D. F. R. het volgende ontleent: Bij verschillende gelegenheden, dat ik nau tisch onderlegden van de groote vaart ont moette, heb ik moeten constateeren, dat on der hen een bijna volledig gemis aan kennis van het manoeuvreeren van den stoomtrawler bestaat Ik zal daarom trachten, van het werk en het manoeuvreeren aan boord van stoom trawlers een kort overzicht te geven. Is de stoomtrawler op zijn vangplaats aan gekomen, en wil hij zijn net uitzetten dan wordt de machine gestopt en de vischlantaarn een bal of een korf getoond. Dan wordt het net te loevert overboord geworpen. Bij dit werk is een trawler gedurende korten of lan gen tijd volkomen on-manoeuvreerbaar, daar het net, ook al wordt de schroef maar even rondgedraaid, door de schroef gegrepen wordt. Zulk een op zee drijvende trawler pas seert men het beste onder-langs, daar de trawler bij het uitzetten van 'het net nooit benedenwaarts, maar steeds naar boven zal draaien. Is het net overboord geworpen, dan wordt de. korlijn, waaraan het net gesleept wordt 50 M. uitgestoken en nu wordt het roer bij „volle kracht" hard tegen den wind gegooid. Bij flauwte, lichte bries of om andere rede nen wordt het vaartuig dikwijls 360 gr. rond- gestoomd. Voor deze draai-beweging is een kring met een doorsnede van 50 a 60 M. noo dig. Zooals-men ziet-is-het niet" zoo erg, als het gezien van de brug van een koopvaardij schip wel lijkt. Is deze draai-manoeuvre volbracht, dan wordt het roer zoo ongeveer in den neutra len stand gebracht en het net uitgevierd, ge durende welke manoeuvre het vaartuig steeds langzaam vooruitstoomt, in de richting van die zijde, waar het net uitstaat, opdat de schroef klaar blijft. Gedurende deze manoeu vre kan de trawler slechts in de richting va ren van de zijde waar het net overboord is gegaan en kan slechts langzaam gedraaid worden. Wanneer bij het uitzetten van het net te hard gestoomd wordt zou het net zijn weerstand verliezen en onklaar raken. Zoodra het net ver genoeg uitgevierd is worden de beide lijnen bij het achterdek be vestigd en de trawler maakt dan bij op volle kracht werkende machine een vaart van on geveer 2 1/23 mijl. Het vaartüig zou nu naar believen naar beide zijden kunnen draaien, wanneer er geen stroom of wind be stond en er geen steenen, rotsen of wrakken op den zeebodem waren. Bevindt het zich in de nabijheid van een ongelijken bodem, dan moet deze in elk geval vermeden worden en heeft het dus maar één richting vrij om te draaien Komt echter van deze. richting wind of stroom, dan is deze draai-manoeuvre te- vergeefsch want tegen stroom is de trawler zelfs geen graad rond te krijgen. Het schip loopt met hard omgegooid roer geen 2 1/2 om 3 mijl meer, maar het wordt door den stroom gegrepen en wanneer men een ton of een landmerk heeft, zal men kun nen zien, dat men over den grond een tame lijke vaart maakt, terwijl men met het schip stil op het water ligt. We komen nu aan het inhalen van het net. Vaak genoeg gebeurt het, dat men met oudere schepen tevergeefs probeert, naar den een of anderen kant te draaien. Men is dan genoodzaakt, het net aan dek te halen en zonder net in den stroom op te varen en de zelfde manoeuvre te herhalen. Komt een stoomtrawler bij zulk een geval een vrijvarend stoomschip in den weg, en moet hij dan uitwijken, dan blijft hem niets anders over dan het net in te halen, waarme de ongeveer een half uur gemoeid is. Door de verschillende draai-manoeuvres, die de stoomtrawler hierbij moet maken, wordt de koopvaardijstoomer geheel in 't on zekere gelaten, wat de trawler wil, daar de wachtsman niet kan weten, welke manoeu vres de trawler nu moet en kan maken. Zoodra de lijnen voor het inhalen van het net achter moeten worden losgemaakt, moet het schip weer min of meer naar den kant van het net draaien, opdat de lijnen vrij van de schroef blijven. Onder het inhalen wordt het vaartuig langzaam denzelfden kant uit gevaren en men zou nu geen halve streek in de andere richting kunnen stoomen zonder gevaar, dat de schroef onklaar zou raken. Ook bij het inhalen gebeurt het. dat het schip één of anderhalf maal de heele kom pasroos rondgedraaid moet worden. Is het net zoover, dat de borden boven wa ter komen, dan wordt de machine gestopt en drijft het net te loevert van het schip. Be vinden zich niet meer dan 90 of 100 cente naars visch in het net, dan duurt het onge veer 30 minuten vóór dat het weer over boord is. Is de vangst echter grooter, of is het net onklaar, dan kan het wel twee of drie uur duren, voordat het weer langszij hangt. Daar bij goede vangst elke 1/2—11/2 uur gehaald wordt, is het duidelijk, dat de trawler in deze laatste gevallen bijna den halven tijd, met het net langszij, niet in staat is te manoeuvreeren. Uit dit alles blijkt duidelijk, dat de stoom trawlers in een lastig parket zijn; ze moeten en willen ook uitwijken, zij kunnen het ech ter met den besten wil niet. Het is mij dikwijls voorgehouden, dat wij meermalen met 50 tot 100 stoomtrawlers te gelijk op een klein gebied van 4 tot 5 mijl visch ten en ofschoon elk zijn vischtuig ach ter zich had, men zonder averij van elkan der ging. Hierbij zou ik de opmerking willen maken, dat alle trawlers dezelfde snelheid hadden, terwijl bovendien elke schipper nauwkeurig weet, welke manoeuvre de an deren willen en kunnen maken. Het gebeurt natuur lijk. ook vaak, dat de trawlers opeengehoopt geraken en ze dan- ge noodzaakt zijn te stoppen en het net binnen te halen. Een schip kan gerust op een afstand van 25 M. achter langs een trawler passeeren. Daar bij het visschen de lengte aan uitge zette lijnen driemaal de diepte ter plaatse is, staat de lijn 20 M. achter het schip reeds on geveer 7 M. onder water. Bij de geringe vaart, die een stoomtrawler tijdens het visschen maakt, is het voor een vrij varend stoomschip met een vaart van 10 of meer mijlen niet zoo moeilijk, met een geringe koersverandering uit te wijken, even als een stoomtrawler bij het uitwijken ge makkelijk zijn heele vischtuig verliezen kan, wat een schade beteekent van ongeveer 5000 R. M. Onder het visschen kan een trawler, die zijn net te lij uit heeft staan niet stoppen of achteruit varen, daar de lijn direct in de schroef zou raken. Men kan alleen stoppen wanneer men vóór den wind ligt of zijn net te loevert uit heeft. Dan moet men natuur lijk het net direct inhalen, daar de borden op het oogenblik dat de machine wordt stop gezet, hun scheervermogen verliezen en kan telen zouden en ze slechts een heel enkele maal overeind te krijgen zijn. Elke eerlijke zeevaartkundige, ook van de groote vaart, zal moeten toegeven, dat een stoomtrawler niet zoo manoeuvreeren kan als hij wil. VEREENIGING VAN JONG HERVORMDEN. De Vereeniging van Jong-Hervormden, IJmuiden-Oost houdt Donderdag 26 Januari a.s. een ledenvergadering in het achterlokaal der Hervormde Kerk, Kalverstraat. In deze vergadering zal Ds. C. M. Krijger van Bever wijk een lezing houden. DE VISSCHERIJ IN ENGELAND. CIJFERS OVER 1932. Karakteristiek beeld van Zondag j.l. in Berlijn. Het Buelowplatz, waar de nationaal- socialistische optocht ajmarcheer'dc onder strenge politiebewaking. Het mag zeker merkwaardig heeten, dat terwijl alleen de vischopbrengst te IJmuiden in 1932 met 3 1/2 millioen gulden terugliep en de gelieele opbrengst der visscherij van ons land over verleden jaar een sterken te ruggang gaf tè zien, de visscherij in Engeland in 1932 lang niet zoon somber beeld geeft te zien. De totale aanvoer van zeevisch door Engelsehe schepen bedroeg 19.507.196 cwts., dat is maar 282.000 cwts minder dan in 1931. De opbrengst bedroeg 15.029.483 p.st., in Hol- landsche waarde dus ongev. 120 millioen gul den, tegen 15.868.022 p.st. in 1931 Een ver mindering dus van 838.000 p.st. of van ruim 6 1/2 millioen gulden, dus ruim 5 procent. Wanneer wij dit van onze Hollandsche vis scherij konden zeggen, zou het er hier met de visscherij beter uitzien. IJmuiden alleen gaf een vermindering van 30 procent. In Schotland was in 1932 zoowele de aan voer als de opbrengst hooger dan in 1931. De aanvoer steeg met 576.000 cwts. tot 5.750.680 cwts. of met ruim 11 procent, de opbrengst met ruim 49.000 p.st. of ruim 1 procent tot 3.711.104 p.st. In Schotland was dus vooruitgang der visscherij waar te nemen Veel minder was echter de aanvoer met buitenlandsche schepen direct van de vis scherij gronden en uit het buitenland. Die liep met 256.000 cwts. terug tot 2.603.114 cwts., dus met bijna 10 procent, terwijl de op brengst met 1.017.000 p.st. daalde tot 3.143.777 p. st. of met 23 procent. De mindere opbrengst van 6 1/2 millioen gulden van de eigen visscherij wordt dus meer dan gecom penseerd door een mindere aanvoer uit het buitenland ruim 8 millioen gulden. I11 verschillende Engelsehe visscherijha- vens is in de maand December de aanvoer zoowel als de opbrengst grooter geweest dan in December 1931. In sommige Havens ver minderde de opbrengst. In Grimsby steeg de opbrengst in December met 36.500 p.st. tot 320.815 p.st. of in Hollandsche waarde ruim 21/2 millioen gulden voor eene maand. In Plymouth was de aanvoer 53.313 cwts., nog eens zoo groot als in December 1931. De aanvoeren te Huil zijn geweldig, in De cember bedroeg die 307.677 cwts. of nog 3500 cwts. meer dan in dezelfde maand van 1931, terwijl de opbrengst 6600 p.st. hooger was, n.l. 245.000 p.st., dus belangrijk minder dan in Grimsby, waar veel meer fijnere visch verkocht wordt, daar de aanvoer in Decem ber 86.000 cwts. minder was dan in Huil. IJMUIDENS ROEM. De Accordeon Club „IJmuidens Roem", di recteur de heer Engel Paap, zal Vrijdagavond a.s. haar jaarlijksch concert in de groote zaal van het Thalia Theater geven. Aan deze uitvoering zal het Duo Marie en Henri Orvan medewerking verleenen. BEGRAFENIS MEVR. H. A. J. SANDBERG— RöELL In grooten eenvoud heeft Maandag op de begraafplaats Westerveld te Velsen de ter aardebestelling plaats gehad van het stoffe lijk overschot van de weduwe van onzen vo- rigen burgemeesteer Jhr. Mr. W. B. Sandberg Mevrouw de Douarière H. A. J. Sandberg Röell. Aanwezig waren o.a. de besturende zuster van het Diaeonessenhuis en de besturende zuster van het rusthuis, benevens eenige disconessen; de echtgenoote van den com missaris der Koningin, Mevr. Röell, Jhr. Mr. Hoeuft en notaris Hoeflake. In de aula heeft, een broeder van Mevr. Sandberg eenige woorden aan haar nage dachtenis gewijd, aan het graf bedankte hij voor de betoonde belangstelling. STILLE OMGANG De af deeling IJmuiden-Oost van het Ge nootschap voor den Stillen Omgang houdt Vrijdag 2T Januari haar jaarvergadering in het Patronaatsgebouw. Het bestuur heeft een voorstel, om den werkloozen leden tege moet te komen in de te maken kosten bij de reis naar Amsterdam. DE STAKING IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. De Irene gelost na verbreking van het contract. De reeder van de stoomtrawler Irene heeft eieren voor z'n geld gekozen. Met goedvinden van het bestuur der IJmuider Federatie zijn de gesloten contracten geannuleerd. De traw ler is daarna op de gebruikelijke wijze met behulp van andere reeders gelost, zoodat de visch hedenmorgen verkocht kon worden. Er was heden weinig aanvoer; schel visch was niet aangevoerd. De prijzen van kabel jauw waren zeer hoog. Er was heden weer een Deensche kotter aan den afslag, die daink zij de hooge prijzen een prachtige besomming maakte. Deze kot ter werd gelost door de bemanning, bijge staan door de factoors. Morgen wordt alhier een vaartuig verwacht, met 300 kisten Fa- roevisch. GEREFORMEERDE JEUGDCENTRALE. De tweede cursusavond van de Gerefor meerde Jeugdcentrale zal gehouden worden a.s. Woensdagavond in de kerk aan den Velserduinweg. Als referent zal optreden Dr. Hoek van den Haag, die een inleiding zal houden over „De leer der Algemeene Verzoe ning", NED. CHR. VROUWENBOND. A.s. Woensdagavond zal voor de afdeeling IJmuiden van den Nederl. Chr. Vrouwen bond optreden de heer van Hasselt met een lezing over het onderwerp: „Van Zuigeling tot Mensch". De lezing wordt gehouden in de Bethlehem kerk. DAGLOONEN OP ZEEVAARTUIGEN De Staatscourant van Maandag, no. 16, bevat een beschikking van den minister van waarbij de dagloonen van de bemanningen van zeevaartuigen voor de toepassing van de Zeeongevallenwet 1919 opnieuw zijn vast gesteld. SANTPOORT LIJKVERBRANDING. Over het onderwerp: „Waarom zijn we voorstanders van lijkverassching?" houdt de heer P. J. Klok van IJmuiden-Oost a.s. Woensdagavond een lezing met lichtbeelden in het Vereenigingsgebomv „Spaarnberg".. VELSEN DE WERKLOOSHED. J.l. Zaterdag waren bij de Arbeidsbeurs als werkzoekenden ingeschrevén: Bouwvakarbeiders: betonwerkers 60. behan gers 5, bouwk. opzichters 7, cementwerkers 1, fundeeringwerkers 2, gasfitters 3, glazenwas- schers 1, grondboorders 1. grondwerkers 177, heiers 4. loodgieters 7, metselaars 68 w.o. 2 ben. 18 jaar, opperlieden 53, remmingwer kers, rieters 1, schilders 91 w.o. 1 ben. 18 jaar, steenhouwers 1, straatmakers 13, stu- cadoors 18, timmerlieden 187 w.o. 4 ben. 18 jaar, uitvoerders 2, voegers 8. Metaalbewerkers: bankwerkers 108, w.o. 6 ben. 18 jaar, ankerwikkelaars 1, branders 2, constructiewerkers 14. electriciens 16 w.o. 2 ben. 18 jaar, electro technici' 1, handlangers 4, horlogemakers 1, isoleerders 3, ketelmakers 23 w.o. 1 ben, 18 jaar, klinkers 4, kopergie ters 1, koperslagers 8, lasschers 13. machinis ten 64. nietaalboorder 1, meta&ldraaiers 21, metaalschavers 3, mctaalschilders 3, metaal slijpers 1, monteurs 12, motordrijvers 2. plaat werkers 24, w.o. 2 ben. 18 jaar, pijpwerkers 3, pijpfitter 3, rijwielherstellers-2, scheepsmakers 1. scheepstimmerlieden 8, scheepstuigers 2, smeden 9, staaldraadsplitsers 1, stokers 45 tegenhouders 2, voorslaanders 1, vormers 4, vuurwerkers 17, ijzerwerkers 5.' Kantoorpersoneel: bedienden mannel. 42, idem vrl. 6, aank. bed. vrl. 2, idem mannel. 8, musici (violist) 1. Huish. beroepen: dagdienstbode ben, 18 jaar 2, dagdienstbode 3, dienstbode dag en nacht 3. huishoudsters 2, hulpen in de huis houding 3. werksters 10. portiers 3. Diverse beroepen' fotografen 4, letterzet ters 5 w.o. 1 ben. 18 jaar, laboratoriumbel. 1, mach. houtbewerkers 9 w.o. 1 ben. 18 jaar, mach. kistenmakers 1, kuipers 22, manden makers 5, markiezenmakers 1. meubelmakers 5 w.o. 1 ben. 18 jaar, modelmakers 3 w.o. 1 ben. 18 jaar. modelmakers 1, rietmattenma kers 1, stoelenmatters 1, stoffeei'ders 2, zagers 4. kapsters ben. 18 jaar 2, kappers 3 w.o, 1 ben. 18 jaar, kleermakers 2, mangelsters 1, bakkers 15 w.o. 1 ben. 18 jaar, bierbottelaars 1. koks 4, sigarenmakers 5, slagers 2. bloe misten 15 w.o. 2 ben. 18 jaar, landarbeiders 8, tuinders 21, visscherij personeel f19 (w.o. machinisten 57, stokers 61. koks 5, vls schers 96», colporteurs 3, kruideniersbed. 4 w.o. 2 ben. 18 jaar, magazijnbed. 10, reizi gers 8, vertegenwoordigers 3, winkelbedien den 2 w.o. 1 ben. 18 jaar winkelbedienden vrl. 3, bakkenschippers 21, bedienden gr. -vaart 1, chauffeurs 53, dekknechts 10, expeditie knechts 1. hofmeesters 1, kellners 6. kraan machinisten 7, loopjongens 1, matrozen gr. vaart 12, pakhuiskn. 2, schippers 5, sleepboot- kap. 10. stuurlieden 6, voerlieden 9, kolen- werkers 8, controleurs 5, incasseerders 1, op zichters 2, haven- en transportarbeiders 130. Losse en fabrieksarbeiders 724 w.o. 31 ben. 18 jaar. Totaal ingeschreven 2641 (v.w. 2655). werk zoekenden, w.o. bouwvakarbeiders 711 (v.w. 708), metaalbewerkers 433 (v.w. 537) kan toorpersoneel 59 (onv.), huisbedienden 26 (v.w. 24), diverse beroepen 688 (v.w. 582, losse ar beiders 724 (v.w. 745). Het cijfer der metaalbewerkers is aanzien lijk lager, dat der diverse beroepen aanzien lijk hooger, doordat de visscherij-machinis ten en -stokers in plaats van onder eerstge noemde, onder laatstgenoemde groep zijn ingedeeld. HET BEWAARSCHOOL-ONDERWIJS VAN „VOLKSONDERWIJS". Reeds eenige malen heeft het bestuur van „Volksonderwijs", dat zooals men weet, het bewaarschoolonderwijs in de beide gemeen telijke bewaarscholen ter hand zal nemen, zich genoodzaakt gezien, den datum, waarop de scholen heropend zouden worden, te ver schuiven. als gevolg van het feit. dat het gemeentebestuur de gebouwen om redenen van administratieven aard, nog niet beschik baar kon stellen. Het bestuur deelt thans aan de betrokken ouders mede, dat de gebouwen nu definitief ter beschikking van de vereeniging zijn ge komen en de kinderen verwacht kunnen wor den. Het bestuur stelt zich voor. op een ouderavond verslag te doen van het verloop der onderhandelingen met burgemeester en wethouders en doet een beroep op hen, die steun hebben toegezegd. „Slechts dan, als allen den toegezegden steun regelmatig blijven verstrekken en schoolgeld en vrijwil lige bijdragen aan het schoolfonds zonder storing worden betaald, zal het mogelijk zijn, de scholen in bedrijf te houden" aldus wordt in een circulaire opgemerkt.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1