HET NIEUWE AVONDBLAD VGDD VELS EN, BEVERWIJK" e.Q De staking in het Visscherijbedrijf. AMSTEPDAMSCHE ANTHRACIET MAATSCHAPPIJ N.V 18e JAARGANG No. 72 WOENSDAG 25 JAN. 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 cents, per maand 40 cents plus 2J^ cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents- Kantoor Kcnnemerlaan 42 - IJmuiden Telefoon 521 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIEN15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties van Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden medcdeclingcn dubbele prijs. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: ƒ2000.bij algeheele invaliditeit: ƒ600.bij overlijden; 400.—bij verlies van een hand, voet of oog; 250bij verlies van een duim; ƒ150.bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen, enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonnéCe) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Baak te SGhiedam. Stakingsvergadering der IJmuider Federatie. Wederom enorme belangstelling. 700 Zeelieden in Thalia besluiten de staking voort te zetten. De IJmuider Federatie belegde Dinsdag middag in Thalia een vergadering voor de stakende zeelieden, waarvoor wederom groote belangstelling was. De groote zaal was tot op de laatste plaats bezet. Havenarbeiders wer den niet toegelaten. Het bestuur van den Christelijken Bond, dat was uitgenoodigd tot deelneming aan deze vergadering, was niet aanwezig. De voorzitter der IJmuider Federatie de heer G. Blaas zeide in z'n openingswoord, dat de vorige week een 50-tal leden van den Christelijken Bond tot het bestuur dier orga nisatie het verzoek had gericht, een gecom bineerde vergadering der zeelieden te beleg gen Het bestuur heeft aan dit verzoek niet willen voldoen en nog hedenmorgen, zeide spreker heeft het bestuur van den Christe lijken Bond in een pamflet de leden aange raden deze vergadering niet te bezoeken. De IJmuider Federatie heeft daarop deze ver gadering belegd en tot het bestuur van den Christelijken Bond het verzoek gericht, op deze vergadering te komen, maar zooals u ziet het is niet aanwezig. In deze vergade ring zal worden uiteengezet, wat het werk van het bestuur der IJmuider Federatie is geweest in de drie weken, dat de staking thans duurt. Het woord was daarna aan.den heer J. Braridsted'èr, secretaris der IJmuider Fede ratie. Het is voor het bestuur een buitenge woon genoegen, zeide spreker, een zaal als deze, waarin méér den 700 menschen kunnen geheel gevuld te zien. met zeelieden van de visschersvloot. Het is de vakgroep, die nooit geschroomd heeft den strijd aan tc pakken als het noodzakelijk was. Het is niet noodig, op deze vergadering de' heele voorgeschiede nis der staking in kleuren en geuren te schet sen. In verschillende vergaderingen hier, in Egmond en in Noordwijk is dit reeds geschied en het is niet noodig, dit te herhalen. We hebben hier te doen met een aanval der ree- ders op de positie der zeelieden. Dit is niets bijzonders voer IJmuiden, ook niet voor het visscherijbedrijf. Het is een onderdeel van den algemeenen aanval der bezittende klasse op de arbeidersklasse. Tot nu toe hadden de reeders te IJmuiden nagelaten een algemeenen aanval op ons te richten, vervolgde spreker, niet omdat ze medelijden met ons hadden, maar omdat ze daartoe te zwak waren. Omdat ze tegenover zich vonden naast een onbeteekenende orga nisatie als de Christelijke bond een hechte en goed georganiseerde organisatie als de IJmuider Federatie, aangesloten bij den Cen- tralen Bond van Transportarbeiders. Men heeft er 2 a 3 jaar op zitten broeden, maar heeft de koe niet bij de horens durven pak ken. In het laatst van 1932 hebben de ree ders allen moed bijeen gegaard. Het zou merkwaardig zijn een weg te zeggen, waar langs dit is geschied. Zij zullen zich in groote vrees en onrust hebben afgevraagd, wat er na 31 December 1932 zou geschieden. Er zijn voldoende aanwijzingen, dat de reeders tot den algemeenen aanval besloten, omdat ze er vast op gerekend hadden, in de rijen van de arbeiders zelf, in den Christelijken Bond een bondgenoot te vinden. Niet alleen de zeelieden waren aan de beurt. Het is bekend, dat weken te voren ook de contracten voor de havenarbeiders en de kolenwerkers waren opgezegd. Het staat als een paal boven water, dat als eenmaal deze drie hoofdgroepen waren achteruit gedrukt, ook de andere groepen als ijswerkers, dok werkers, nettenboetsters enz. de gevolgen van een op deze drie groepen eventueel gelukten aanval zouden ondervinden; Men heeft willen probeeren. de bedrijfsrekening slui tend te maken met de loonen van de arbei ders, in het bedrijf werkzaam. Het tweéde doel, misschien wel het voornaamste, dat men zich voor oogen stelde was te breken de macht der IJmuider Federatie, de eenige macht die den arbeiders in het visscherij bedrijf ter beschikking staat. Jarenlang heb ben de reeders deze organisatie tegenover zich gevonden en in plaats van dat deze macht tot staan werd gebracht, werd ze hoe langer hoe dreigender en kon men hoe lan- AGENDA TE HAARLEM WOENSDAG 25 JANUARI „De Stadsschouwburg: Het Schouwtooneel Doofpot" 8 uur. Luxor Spund Theater: Mata-Hari, gepro longeerd. 2.30 en 8.15 uur. Cinema Palace: „De zwarte Huzaar". Op het tooneel: Marion and Irma, plastische gymnastiek, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Das Schone Aben- teuer". Op het tooneel: Maximiliaan Truzzi, koning der jongleurs. 2.30, T en 9.15 uur. DONDERDAG 26 JANUARI Stadsschouwburg: De Vereenigde Schouw spelers met De Ridder van den Kouseband. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. ger hoe minder de baas spelen in het huis, dat ons aller huis is. Mer. rekende ten volle op de medewerking van den Christelijken Bond. De IJmuider Federatie heeft zich op het standpunt gesteld, dat de aanval op de verschillende groepen gezamenlijk moest worden ontvangen, ook al hadden zij ver schillende contracten. Als de visscherijar beiders in deze drie groepen gezamenlijk worden aangevallen, is het noodig, deze groe pen gezamenlijk in den strijd te voeren. De Christelijke organisatie, die den strijd ontwijken wilde, riep de drie groepen afzon derlijk bij elkaar, teneinde deze groepen tot toegeven te dwingen. De IJmuider Federatie wilde den strijd met alle groepen tot een einde voeren. Er was reeds eerder vastgesteld dat als voor één der groepen de eischen zouden worden ingewilligd, de strijd niet ge staakt zou woren zoolang dit ook voor de andere groepen niet was geschied. Deze ver gadering mag niet worden beschouwd alsof de zeelieden van oordeel zijn, dat ze zelf hun boontjes moeten doppen en de havenarbei ders en kolenwerkers maar moeten zien hoe er uit te komen. Deze vergadering is belegd, omdat het bestuur de zeelieden bij elkaar heeft willen zien om met hen afzonderlijk den toestand te beoordeelen. De gebeurtenissen na 2 Januari spreken een taal die niet is mis te verstaan. Het is bekend geworden, dat de door den Christe lijken Bond reeds drie weken eerder gedane afspraken voor elkaar waren. Dergelijke me- dedeelingen zijn echter niet noodig om de rol, door de Christelijke organisatie in deze staking gespeeld, vast te leggen. Spreker is er ten volle van'overtuigd, dat deze afspra ken er zijn geweest en men de rol van sta kingbreker heeft willen spelen. Hij herinner de er aan, dat het lid van het hoofdbestuur van den Christelijken Bond, de heer van der Bteen heeft gezegd, dat de schepen gelost zouden zijn als er meer politie in de hal was geweest. Het is ons allen bekend, dat we geen pas op straat kunnen verzetten, zonder dat we een vertegenwoordiger van de kapitalis tische macht tegenkomen. Spreker herinner de er aan, dat toen de staking werd gepro clameerd, besloten werd, dat de-trawlers, dié vóór 31 December in zee waren gegaan, ge lost zouden worden. We zouden, vervolgde de heer Brandsteder, deze toezegging gestand hebben gedaan ware het niet dat onmiddel lijk op 2 Januari geconstateerd moest wor den, dat de werkgevers met den Christelijken Bond hadden samengespannen, om achter den rug der IJmuider Federatie om de sta king te breken, indien er voldoende zeelui van den Christelijken Bond waren geweest. Het zou dan een wanhopige chaos zijn ge worden en om die reden moest snel en radi caal worden ingegrepen. Des nachts zijn toen allen bijeengeroepen om de toestand te be spreken. Spreker schetste den gang van za ken in dien „eritieken nacht", die beslissend was voor de te voeren actie. Als het niet ge lukt was, de havenarbeiders tot het inzicht te brengen dat zij eigen belang niet voorop moesten stellen, zou de strijd voor de andere groepen zeker vernield zijn. De havenarbei ders van de Christelijke organisatie hebben er he*?? wat over moeten hooren. Spreker las een uiteenzetting voor uit „Toenadering" (het orgaan van den Nederl. Bond van Christelijke Fabrieks- en Trans portarbeiders, herinnerde aan de vorige ver gadering van den Christelijken Bond en wees op de groote haast, waarmede de contrac ten voor de zeelieden werden geteekend. Wat er gebeurd was met de havenarbeiders, ge schiedde ook met de zeelieden, voor welke groep de verslechteringen veel erger waren, ondanks dat een aantal ongunstige bepalin gen waren teruggenomen. Eenige dagen ge leden heeft de Christelijke Bond met de zee lieden vergaderd; aan deze vergadering was weinig ruchtbaarheid gegeven. Men heeft met automobielen zeelieden uit Noordwijk en Katwijk gehaald. Het bestuur heeft in een vergadering met een goede 200 man ge tracht zijn houding goed te pleiten. Spreker bestreed de „grove leugen" dat een „knok- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN HIJ DIE ANTHRACIET BESTELT ZORG' DAT HIJ WAAR KRIJGT VOOR ZIJN GELD DAAROM RADEN WIJ MET KLEM BESTELT ZE BIJ DE AAM DOMAN1ALE ANTHRACIET ERICKSONSTRAAT 1. TEL 44 ZEEWEG 263. TEL 907 - IJMUIDEN ploeg" hier terreur heeft uitgeoefend. Er is van terreur geen sprake. Alleen zijn er eenige botsingen geweest met „beroepsonderkrui pers". Het is een leugen, dat er eenig geweld tegenover de Christelijke havenarbeiders is gebruikt. In het koffiehuis de Leeuw is op dc meest vriendschappelijke wijze met de Christelijke havenarbeiders vergaderd. Te rugkomende op de vergadering van de Chris telijke zeelieden eenige dagen geleden, zeide spreker, dat als de IJmuider Federatie van die vergadering geweten had, zij niet nagelaten zou hebben door het ver spreiden van een manifest invloed daarop uit te oefenen. Er is in die vergade ring duidelijk gebleken, dat ook de Christe lijke zeelieden niet accoord gingen met het onderteekenen van het contract. Toen dit tot uiting kwam en ten tweeden male bleek, dat het spel der Christelijke organisatie om den strijd te breken mislukt was, kwam de be hoefte naar voren, om met die zeelieden contact te krijgen. Spreker herinnerde aan het verzoek der 50 Christelijke zeelieden om gezamenlijk te vergaderen, wat het bestuur, zooals de voorzitter reeds heeft gezegd, wei gerde. Het bestuur van den Christelijken Bond waagt zich er niet aan voor de tweede maal spitsroeden te moeten loopen. Na deze gebeurtenissen was het voor de werknemers wel duidelijk, dat de aanval op de loonen met behulp der leden van de Chris telijke organisatie, met goede kansen, de IJmuider Federatie den nek te breken, was mislukt. Het is nu wel duidelijk, dat de ree ders niet moeten volgen den weg. van intri ges met den Christelijken Bond, maar dat zij hebben te onderhandelen met de eenige organisatie van visscherijarbeiders, de IJmui der Federatie. Als zij het conflict willen be ëindigen moet deze weg worden gevolgd en spreker is van meening, dat er wei tot een oplossing te komen is. Er is geen organisatie, die strijd voert om den strijd, die staakt om te. staken, maar met het vastgestelde doel om de loonen en arbeidsvoorwaarden te beveili gen. Als de reeders dit hadden ingezien en niet nogmaals een poging hadden onderno men, met de Christelijken de stakers in den rug aan te vallen, had de staking minstens twee of drie weken korter geduurd. Het is nu gebleken, dat er van het breken der staking met behulp van de Christelijke organisatie geen sprake is, ten eerste omdat de IJmui der Federatie krachtig is en ten tweede om dat de Christelijke arbeiders bewezen heb ben, dat zij zich niet als onderkruipers laten gebruiken. Spreker herinnerde aan de laatste poging der reeders, om achter den rug van het be stuur om te trachten, de stakers aan den arbeid te krijgen. Er is aan allen een circu laire ter hand gesteld, maar er is niet aange geven, hoeveel booten er dezen zomer in de Haringhaven, zullen worden opgelegd. De groote vraag: hoe komen we aan arbeid, wordt weer ontdoken. Men moet niet zeg gen, dat kunnen we niet bepalen; dat is de kapitalistische theorie. We willen zekerheid, dat er arbeid komt, omdat we door middel van arbeid onze gezinnen moeten onderhou den. Het is meer dan tijd, dat de dertig mil- lioen werkloozen, die er over de geheele we reld zijn: arbeid krijgen. Het is daarom dat spreker wijst op de methode van de circulaire De circulaire was een kinderlijke poging om de staking te breken. Wie de mentaliteit van de havenarbeiders kent en op de hoogte is met de geestesgesteldheid der zeelieden vraagt zich verbaasd af, hoe de reeders het in hun hoofd krijgen, dergelijke circulaires te verspreiden, in de hoop daarmede succes te hebben. De Sovjet Unie voert een feilen strijd tegen de religiehetgeen uit bovenstaand plaatje uit Petersburg blijkt, voorstellende een zoo goed als geheel verwoeste kathedraal. Sinds kort schijnen de Russische geestelijken echter iveer eenige concessies betref jende de uit oefening van hun ambt te hebben gekregen. Onder hilariteit der aanwezigen las spreker een bericht voor uit een der bladen, waarin wordt gezegd, dat er scheuring is in de IJmuider Federatie. Spreker kwam ten slotte op de aanvallen, gericht op het Fonds voor Sociale Voorzieningen en wees er op, dat twee Christelijke bestuursleden, de heeren C. van der Steen en A. Krijger in het bestuur zitting hebben en het recht hebben, indien zij aan merkingen hebben, deze ter kennis te bren gen van den Raad van Toezicht, waarin zit ting hebben drie reeders en drie vertegen woordigers der organisatie. Ten slotte zette de heer Brandsteder nog uiteen, op welke wijze tot de organisatie was besloten. In vol komen eensgezindheid zijn alle besluiten ge nomen. Er is ook geen enkele bespreking ge houden, zonder dat daarbij aanwezig was een lid van het hoofdbestuur. De actie kan zoo kx-achtig gevoerd worden, omdat de IJmuider Federatie is een onderdeel van den Centralen Bond met 40.000 leden. Spreker wekte de aan wezigen op, stand te houden. Er moet gestre den worden, hoe hard de strijd ook is. (Ap plaus.) Daarna kreeg de heer van Dugteren lid van het hoofdbestuur van den Centralen Bond het woord. Spreker zeide, enkele woorden tot de in de zaal aanwezige Christelijke zee lieden te willen richten. Hij vroeg hen, of ze zich georganiseerd hebben, om hun positie te versterken dan wel orh zich te laten gebrui ken om hun kameraden in den rug aan te vallen. Hij zeide, in 14 maanden reeds drie maal te hebben moeten vaststellen, dat de Christelijke georganiseerden trachtten den strijd hunner kameraden te breken. Hij herinnerde aan de feiten, die plaats vonden bij de zeeliedenstaking. De Christelijken met een organisatie van 100 man op de 9000 a 10.000 van de vloot konden den strijd breken omdat hun hoofdbestuur had toegezegd, een duizendtal werklooze zeevisscliers voor de koopvaardijvloot als stakingbrekers te kun nen leveren. (Verbazing). Ten slotte diende het bestuur de volgende motie in: „De vergadering, gehoord de uiteenzetting van het bestuur der IJmuider Federatie in zake den stand van het conflict, van oordeel dat de door de IJmuider Federatie ingezette strijd tegen de aanvallen der reeders op de levensvoorwaarden der visscherijarbeiers on vermijdelijk was en noodzakelijk gevoerd moest worden; dat de houding van de lei ding der Chi-istelijke organisatie, openlijk aansturend op strijdbreuk, scherpe afkeuring verdient; besluit den op 2 Januai'i ingezetten strijd met kracht voort te zetten en wijst alle ar beiders in het visscherijbedrijf er op, den strijd zoo krachtig mogelijk te voeren." Deze motie werd met algemeene stemmen aangenomen. uitvoering n.a.s.b. Men verzoekt ons te melden, dat voor de a.s. Donderdag in Thalia te houden uitvoe ring van den Nederlandschen Arbeidei's Sport bond voor werkloozen plaatsbewijzen tegen verminderden prijs beschikbaar worden ge steld. De kaarten zijn aan de bekende adres sen op vertoon van de wei'kloozenkaart ver krijgbaar. concert concinere herv. kerkkoor, De Christelijke Muziekclub „Concinere" dir. de heer D. Klut, heeft in samenwerking met het Ned. Hervormd Kerkelijk Zangkoor, diri gent e mej. C. van Heijst Dinsdagavond in de gymnastiekzaal der Julianaschool te IJmui- üen-Oost een concert gegeven, waarvan de baten waren bestemd voor den bouw der nieuwe Hervormde kerk te IJmuiden-Oost. De zaal had veel beter bez-et kunnen zijn. toen Ds. Wildschut dit concert opende met een korte inleiding. Deze uitvoering zeide spreker is tevens de herdenking van het 10 jarig bestaan der muziekclub en zou reeds December jl. gegeven zijn. De feestelijke viering van het tweede lustrum heeft reeds plaats gevonden, en wel te Beverwijk, zoodat alle huldebetoon thans achtei-wege kan blij ven. Een gedegen programma had Concinere op zich genomen om dezen avond af te wei-ken. Vooral de lastige Zauberflöte-Ouverture viel voor de strijkei-s nog niet mee en ook de stemming was niet altijd ideaal. Veel beter waren een pittïg-gespeelde Hochzeitsmarsch van Mendelssohn en de ook niet gemakkelijke Einzug der Gaste, welke streng i-hythmisch uitgeveerd werd en met het teere wei'k van Luigini, de Scène de ballet,nummers vormden waarin het ensemble op haar best beluisterd kon worden. Het vocale repertoire, bestaand uit een compositie van Weiss, Storm op het Meer, en een tweetal van Haydn, was voor rekening van het Herv. kerkkoor, dat deze nummers met orkestbegeleiding uitvoerde. Het kei-kkoor is een goed zingend ensem ble, hetwelk onder haar leden individueel mooie stemmen telt. De Storm op het Meer was qua compositie wat monotoon, zoodat de uitvoei-ing aan een inzinking niet kon ont komen. Beter nog waren Haydn's koren, waar bij onderling goed zuiver gezongen werd, ter wijl de uitspraak van het Latijn en Duitsch te loven viel. Een eenigszins getemperde or kestbegeleiding zou het geheel nog ten goede gekomen zijn. Nu overstemde Concinere af en toe het koor geheel. Het kerkkoor stond dezen avond onder lei ding van den directeur van het orkest, de heer D. Klut, welke dus In het goede verloop van dit concert een werkzaam aandeel heeft. Met de vertolking van het concert voor hobo van Haydn gaf de heer D. Klut Jr. een proeve van zijn kunnen op dit instrument, dat den dilettant zooveel listen en lagen legt. Jammer van het gebodene was, dat de onder linge zuiverheid tusschen hobo en begelei dend oi'kest nogal eens te wenschen oveidiet. Maar de temperatuur in de zaal zal daar ook wel een voornaam aandeel in gehad hebben. De solist heeft zich zeer zeker heel veel stu die getroost en een applaus was hier dan ook welverdiend. Het pi'ogramma bevatte tevens een tweetal feestreden van Ds. Westenburg en Ds. Jac. Poort, vroeger te Beverwijk en ex-eei-e-voor- zittei-s van Concinere. In het nawooi-d maakt het bestuur der vereeni.ging tevens melding van het 10-jarig jubileum van den heer D. Klut als dirigent van het orkest. evangelisatie-bijeenkomst. Zondagavond zal in de Ned. Herv. kerk, Kalverstraat, een Evangelisatie-bijeenkomst plaats hebber.. Als spreker hoopt op te treden de heer J. Sevensma uit Amsterdam. intrede ds. t. a. bakker in assen. Zondag heeft Ds. Bakker eertijds Christ. Geref. predikant alhier zich aan zijn nieuwe gemeente in Assen vei'bonden. Het kerkgebouw was bij deze gelegenheid geheel gevuld. Na de predikatie die gehou den werd naar aanleiding van 2 Cor. 518, werd Ds. Bakker namens den kerkeraad eenige woorden toegesproken door ouderling W. van Deventer die zijn vreugde er over uit sprak, dat na een vacature van 3 1/2 jaar de gemeente Assen weer een eigen leeraar mocht ontvangen. I-lij sprak tevens den wensch uit, dat de komst van Ds. Bakker in Assen voor de gemeente een zegen mocht rijn. leger des iieils. Er wordt meegedeeld, dat de prijsuitdee- ling aan kinderen is uitgesteld -tot Woensdag 8 Februari. begrafenis kapt. ii. van der wiele Jr. Dinsdagmiddag is op de algemeene be graafplaats te IJmuiden onder groote be langstelling het stoffelijk overschot van ka pitein Hermanus van der Wiele Jr. ter aarde besteld. De baar werd door 8 leden van de beman ning der sleepbooten van Bureau Wijsmul ler grafwaarts gedragen; 6 manschappen van de sleepboot Nestor (de sleepboot waarover de overledene het bevel voei'de, en 2 leden der bemanning van de andere havenbooten. Hector en Stentor. In den stoet liepen mede, de directeur der N. V. Bureau Wijsmuller, de heer J. P. Boon, de chefs der bijkantoren Nieuwediep en Vlaardingcn, de heeren de Bos en van Maurik, de walkapitein de heer D. Moerman, de heer W. P. Mets, kantoorperso neel en marconisten van den radio-dienst, de volledige equipages der vier havensleepboo- ten, deputaties der vletterliedenploegen Gou den Ploeg, Vischploeg, Koperen Ploeg en IJmuider Ploeg. Mede waren vele loodsen en oud-loodsen alsmede sluispersoneel op den doodenakker aanwezig, om den in den bloei van zijn leven gestorven gestoi-ven zeeman, met wien zij zooveel jaren hadden samenge werkt, de laatste eer te bewijzen. Ook merkten wij op de beide inwoners van Zandvoort die eenige weken geleden nadat ze met hun kano waren omgeslagen door kap. v. d. Wiele waren gered. Aan de groeve sprak de heer Boon na mens het hoofdkantoor IJmuiden, woorden van dank en waardeering tot zijn trouwen kapitein en medewerker. Twaalr jaar hadden zij mogen samenwerken en spreker had hem leeren kennen als een jovialen, ronden zee man, iemand met een hart voor de Maat schappij en een kameraad voor zijn volk. Hij nam afscheid van hem, niet als van zijn ka pitein maar als van een goed vriend. Oud-kolonel de Bos, directeur van het bij kantoor Nieuwediep, bracht namens de ka meraden „uit het Noorden" een laatsten groet; chef-machinist van Maurik van Vlaar- dingen namens de collega's „uit de Zuid". De heer Bakker adjunct-inspecteur der Scheepvaart-Inspectie bracht namens de Amsterdamsche Koopvaardij hulde aan de nagedachtenis van „Mannie" van der Wiele, een zoo welbekende figuur in de IJmuider haven. Hij roemde zijn kwaliteiten als zee man en herdacht de vele malen dat hij met zijn schip reeds anderen ter hulpe gekomen was. Mevrouw Doevendans, sprekend namens haar echtgenoot, welke door ziekte verhin derd was aanwezig te zijn, herdacht in een troostvol woord dit plotseling verscheiden. Zij bad daarna het Onze Vader. Namens de familie heeft daarna de heer K. Feijer dank gebracht voor de betoonde belangstelling. Een schat van bloemen werd daarna bij het graf neergelegd. Kransen waren o.a., naast i die der familie, van de directie en het kan toorpersoneel van Bureau Wijsmuller, van de sleepbooten Nestor, Stentor, Hector, Junior en Drente en van elk der vier Vletterlieden- vereenigingen. Diep onder den indruk verlieten daarop allen de begraafplaats.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1