UIT HET BUITENLAND Gesprongen handen? hf.t belangrijkste nieuws IJMU1DER COURANT VRIJDAG 27 JANUARI 1933 TWEEDE BLAD De financieele plannen der Fransche regeering voor het par-lement. Chéron wijst iedere ver traging over de behandeling af. Regeering stelt de vertrouwenskwestie. Een vermaning van den Volkenbondsraad aan Peru. A INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Niets anders Dlirnl noodig dan I UI UI VALSCHE-MUNTERS AFFAIRE IN OOSTENRIJK. EEN' NEDERLANDER EK BIJ BETROKKEN? Engeland. FRANKRIJK. Donderdagmorgen begon de Fransche Kamer met de behandeling van het tweede voorloopige twaalfde deel der begrooting, waarmee verbonden zijn de financieele voor stellen der regeering, die onder andere in houden plannen tot dekking der begrooting met behulp van bezuinigingen van naar schatting 10.5 milliard francs. Bij de discus sie kwam tevens in behandeling het plan der financieele Kamercommissie, dat ont staan is uit een combinatie van de regee- ringsvoorstellen met het socialistische tegen voorstel, waarbij echter van de oorspronke lijke regeeringsvoorstellen nog slechts weinig is overgebleven. Et heerscht in de Kamer een nerveuse stemming. De rechtsche afgevaardigde Marin opende den aanval op het voorstel der fi nancieele commissie, dat hij een zuiver socia listisch voorstel noemde. missie der Conferentie in een bijeenkomst, die op zijn laatst binnen drie maanden zal plaats hebben, een definitieven datum zal vaststellen voor de bijeenkomst der Confe rentie. De Raad besloot tenslotte Ramsay Mac- Donald te belasten met het voorzitterschap van de Economische Wereldconferentie. Chéron. De minister van Financiën Chéron ver zocht, geen tijd te verspillen aangezien op het oogenblik het tekort met meer dan een millioen francs per uur toenam. Marin stelde verdaging van de behandeling voor, waar tegenover de regeering de vertrouwenskwestie stelde. Hierop trok Marin zijn voorstel in. De oud-minister van Financiën Flandin eischte terugverwijzing van het voorstel naar. de Financieele Commissie. Opnieuw sprak Chéron zich namens de regeering uit tegen eiken vorm van vertraging en opnieuw stelde hij de vertrouwenskwestie. Terwijl Flandin antwoordde op de be schouwingen van Chéron, ontstond in de Ka mer een groote onrust, zoodat de Kamer president de zitting voor 25 minuten moest schorsen. Na de hervatting nam de voor zitter van de Financieele Commissie, Malvy, stelling tegen het voorstel van,Flandin, dat beoogde de zaak naar de financieele com missie terug te verwijzen. Aan. het eind van dé morgenzitting werd óver dit voorstel Flandin gesteld. Zooals reeds gemeld had de regeering de kwestie van vertrouwen gesteld. Het voorstel-Flandin werd verworpen met 368 tegen 205 stemmen. De zitting werd ver daagd tot half vier. In den aanvang van de zitting van giste renmiddag van de Kamer nam Chéron het woord om de principieele punten van de regeeringsvoorstellen, en in de eerste plaats de noodzakelijkheid van een onmiddellijk en volledig evenwicht van dc begrooting en dus een wegwerken van het deficit te verdedigen. Zonder evenwicht der begrooting staat men voor de inflatie, welke een misdaad zou be- teekenen. Chéron beperkte zich hierop tot een uiteenzetting van de algemeene richt lijnen van het regeeringsprogram, waarbij hij den financieelen en economischen toe stand van Frankrijk uitvoerig besprak. Ten slotte betoogde hij, dat de regeering zich desondanks aceoord zou verklaren met een verandering van haar voorstellen, wanneer deze verandering eveneens een bezuiniging van 7 milliard bracht. De verklaring van den minister van Finan- fciën Chéron, dat de regeering meent met 7 Milliard aan bezuinigingen en nieuwe in komsten het deficit te kunnen dekken, heeft eenig opzien gebaard, daar eerst sprake was geweest van 10 milliard. Deze mogelijkheid wordt gemotiveerd met het feit, dat het deficit, dat rond 3 milliard bedraagt via de amortisatiekas weggewerkt kan worden. In ieder geval beteekent de stap van Chéron een tegemoetkomen in de richting van de financieele commissie. GENèVE. De Volkenbondsraad heeft zich in zijn zit ting van Donderdag hoofdzakelijk bezig ge houden met het conflict tusschen Peru en Columbia over de plaats Leticia. Er werden telegrammen aan -beide regeeringen gericht, waarin Peru er op gewezen werd, dat het zich als lid van den Volkenbond diende te ont houden van elk gewapend optreden op Co- lumbiaansch gebied. Bij de regeering van Columbia werd er (volgens Reuter) op aan gedrongen, dat het in de uitoefening van zijn wettige souvereiniteitsrechten de noodige voorzichtigheidsmaatregelen neemt, ten ein de gebeidsschendingen te voorkomen. In bei de telegraTnmen werd de wensch geuit, dat de beide landen pogingen in het werk zullen stellen om de bestaande geschillen langs vreedzamen weg op te lossen. Op voorstel van den Engelschen minister van Buitenlandsche Zaken Simon besloot de Raad, de Economische Wereldconferentie, die waarschijnlijk in Juli zal bijeenkomen, de agenda voor te leggen, die is uitgewerkt door de commissie van experts, als grondslag voor de beraadslagingen. Verder besloot de Raad voor te stellen, dat de organisatiecom Genève. Perzië verzoekt voorlegging van het oliegeschil aan het Hof. De Volkenbondsraad heeft zich Donderdag urenlang bezig gehouden met het Engelsch- Perzische geschil. Sir John Simon heeft in een redevoering van anderhalf uur getracht te bewijzen dat de Perzische regeering vol gens de bestaande verdragen geen enkel recht er toe heeft Engeland de concessie op te zeggen. Hij legde er den nadruk op. dat de procedure van art. 15 van het Volkenbonds verdrag in de eerste plaats een verzoenings- procedure is. Hij hoopt dat het zal mogen ge lukken een oplossing te vinden, welke voor beide "partijen bevredigend zijn. De pleiter voor Perzië, Davar, stelde voor de kwestie in behandeling te geven aan het Permanente Hof voor Internationale Justitie te Den Haag. Benesj, de rapporteur in deze kwestie, stel de voor de zaak te verdagen om de verkla ring van Simon en Davar nader te bestu- deeren Dultscfoland. Gaan liberalen in de oppositie? Het schijnt dat een groot aantal liberalen genoeg begint te krijgen van de Nationale Regeering en dat bij vele liberale Lagerhuis leden de neiging bestaat, na de opening van het parlement op 7 Februari a.s. de re- geeringsbanken te verlaten en zich aan te sluiten bij de oppositie. Van vele zijden schijnt men aaandrang uit te oefenen op den leider der liberale partij Sir Herbert Samuel om tot deze stap over te gaan. Aangezien hij echter bij zijn aftreden als minister van binnenlandsche zaken heeft toegezegd, de regeering bij alle aan de orde komende kwesties, behalve de tarieven, te zullen blijven steunen, verkeert hij in een moeilijke positie. In verband hiermede zal heden Vrijdag een buitengewone vergadering worden ge houden van de liberale fractie, waarin deze haar houding ten aanzien van het regeerings program zal vaststellen. In aansluiting hierop zal Sir Herbert Samuel een vergadering der nationaal-liberalen bijwonen. Indien hij er inderdaad toe mocht besluiten in de oppo sitie te gaan, zou dit een moreele over winning beteekenen van Lloyd George, die reeds geruimen tijd als zijn meening ver kondigt, dat de liberale partij slechts in de oppositie eenige vooruitzichten heeft. Ierland. Onjuist bericht over het op treden van een nieuw bewind Von Papen. De „Tempo" meldt in een extra-editie on der den titel „Vor neuem KabinettrFapen- falls Hitier es gestattet": „In kringen van den Rijksdag verluidt met toenemende be slistheid, dat het den rechtsradicalen groe pen gelukt is bij den Rijkspresident aan te dringen op de benoeming van een nieuw ka binet. Dit nieuwe kabinet zou er als volgt uitzien: Rijkskanselier: Von Papen. Rijksweer: generaal v. Stuelpnagel.' Binnenlandsche Zaken: Goering. Financiën: Dr. Schacht. Voorts worden de namen genoemd van Dr Hugenberg en Dr. Frick. De benoeming van dit kabinet zou er nog slechts van afhangen, of Hitier, die te Berlijn is aangekomen, er in toestemt dat de natio naal socialisten tot dit kabinet toetreden. Of de Rijkspresident een zoo eenzijdig samen gesteld kabinet, dat geen parlementaire meer derheid heeft, bijzondere volmachten wil ge ven, is niet bekend. Van deze mededeelingen van „Tempo", is geen enkele juist, zooals bij nader onderzoek is gebleken. Van nationaal socialistische zijde wordt eveneens verklaard dat dit bericht niet juist is en dat Hitier te Munchen vertoeft. Von Schleicher wacht af. Naar van welingelichte zijde verluidt, zijn de geruchten, volgens dewelke rijkskanselier von Schleicher zou aftreden, of afgetreden zou zijn. onjuist. De rijkskanselier is ook niet voornemens af te treden. Hij zal gelijk reeds verscheidene malen verklaard werd, de be slissing afwachten van het seniorenconvent van heden Vrijdag en op zijn vroegst Zater dagmorgen den rijkspresident rapport uit brengen over den politieken toestand en de maatregelen, die genomen kunnen worden om gebeurtenissen als die in Dresden te voor komen. Rumoerige zitting in den Saksischen Landdag. De bloedige gebeurtenissen in het Kegler- heim te Dresden zijn Donderdag in den Sak sischen Landdag behandeld. De minister van Binnenlandsche Zaken, Richter zette het standpunt der regeering uiteen. De regeering kan geen onderzoek eischen door het O. M. en de rechtbank. Voor zoover zij op de hoogte is gesteld, moet de vergadering worden ont bonden, omdat de spreker Fraedrich, heeft aangezet tot daden van geweld. Bij het op treden der beambten is van de gaanderijen geschoten. - Bij deze woorden van den minister ont stond een groot tumult onder de communis ten, die protesteerden tegen de woorden van den minister. De minister verklaarde nogmaals nadruk kelijk, dat de politiebeambten zonder uit zondering hebben verklaard dat van de gaan derijen is geschoten. Politiebeambten hebben zien schieten. Ook zijn patroonhulzen gevon den op de plaatsen waar de schutters hebben gestaan. Op de perstribune is "het tijdens de zitting tot een incident gekomen tusschen een na tionaal socialistisch journalist en eenige com munisten. De zitting moest worden geschorst. Des middags is het in de zitting van den Landdag opnieuw tot een incident gekomen. Eenige bezoekers van de tribune hebben een dreigende houding aangenomen tegen den nationaal socialist Dr. Bennecke, die betrok ken is bij de affaire Hentsch, toen Bennecke zich in de wandelgangen bevond. De com munisten wilden hem uit het raam werpen. Bodes hebben de orde hersteld. De debatten moesten kort daarop voor den tweeden maal worden onderbroken. Toen de president de uitsluiting van de beide communistische afgevaardigden Sin- dermann en Hermann bekend maakt, kwam het wederom tot opgewonden tooneelen. De beide afgevaardigd-en weigerden de zaal te verlaten. Hierop schoste de voorzitter nog maals de zitting. Japan. Indische commercieele missie op bezoek. Er is bericht ontvangen dat de volgende maand een veertigtal Indische kooplieden een bezoek aan Japan zal brengen om de economische betrekkingen tusschen Indië en Japan te versterken. Zui el-Amerika. Groot overwicht van De Valera. V. D. meldt uit Dublin: De laatst bekende verkiezingsuitslag van Donderdag geeft als totaal: de Valera 50 ze tels, Cosgrave 29, onafhankelijken 8, labour 1 De reeds bekend geworden uitslagen van de verkiezingen in Ierland wekken te Londen groote ongerustheid, aangezien men alge meen rekende op een overwinning van Cos grave en het er allen schijn van heeft, naar men thans hier ook inziet, dat het resultaat der verkiezingen een succes zal beteekenen voor de Valera. Met groote ongerustheid wacht men dan ook het definitieve resultaat af. Reeds hoopt men niet meer op een ne derlaag van de Fianna Fail, maar spreekt nog slechts den wensch uit, dat de Valera niet éen onafhankelijke meerderheid zal be reiken, welke hem een al te groote vrijheid van handelen zou geven. Oostenrijk. Conflict tusschen bondsregee- ring en nationale bank. Tusschen de regeering en de nationale bank is hat in aangelegenheden betreffende de Kreditar.stalt tot een conflict gekomen. In de plenaire commissie van de Kreditanstalt had de Nederlandsche directeur generaal Van Hengel den vroegeren minister van financien van de Kerenskiregeering, Terestsjenko voor gesteld als voorzitter van de nog te vormen buitenlandsche „Dach-Gesellschaft" die alle buitenlandsche activa der Kreditanstalt zal opnemen. Voor het voorstel Van Hengel stemden, bij één stem blanco, behalve de Fransche en Engelsche vertegenwoordigers ook de ver tegenwoordigers ook de vertegenwoordiger van de Nationale Bank en de vertegenwoor diger van de girocentrale der Oostenrijksche vakvereenigingen. Tegen stemde alleen de vertegenwoordiger der Oostenrijksche regee ring.'. China. Aanslag op een internationale spoorlijn, Chineesche troepen hebben opnieuw een ernstige aanslag' gepleegd op de interna tionale spoorlijn bij Chin Sang Tao, omdat zij het oprukken van Japansche troepen wilden verhinderen. Opnieuw bezetting van Sjan Hai Kwan? Volgens hier ter plaatse ontvangen berich ten hebben de Chineesche militaire auto riteiten te Peking, die weigeren in onderhan deling te treden met Japan om het conflict bij Sjan Hai Kwan te localiseeren, generaal Ko Sjoe Kwo opgedragen Sjan Hai Kwan op 26 Januari (dit is volgens de oude jaartel ling Nieuwjaarsdag) weer te bezetten door een algemeenen aanval met alle troepen, welke zich ten Oosten van Letanchow be vinden. De Chineesche troepen richten krachtige verdedigingswerken op alle stra tegische punten op bij Sjan Hai Kwan. T weehonderdtwintig Bolivianen afgeslacht. In een gevecht van man tegen man tus schen Boliviaansche en Paraguayaansche troepen bij het fort Madawa gevoerd, zijn 220 Bolivianen gedood. Het gevecht duurde slechts tien minuten. Bij een tegenaanval hebben de Bolivianen eenige machinegeweren der Paraguayanen vernield. KINDEREN NA INENTING 71EK GEWORDEN. ERNSTIGE ONGERUSTHEID IN FRANKRIJK PARIJS. 26 Jan. (V.D.T Een aangelegen heid, die levendig aan het te Luebeck voor gevallene herinnert, houdt de openbare meë- ning in Bourbon-Lancy thans bezig en baart groote ongerustheid. Bij Charolles zijn n.l. sedert 20 December j.l. niet minder dan 172 kinderen tengevolge van inenting ziek ge worden. Een der kinderen is twee dagen na de inenting gestorven, zeven anderen, wier toestand nog zorgwekkend is, bevinden zich onder voortdurende medische observatie. Op 20 December vond in het plaatsje van overheidswege een inenting plaats tegen diphterie. Reeds den volgenden dag klaagden de ingeënte kinderen over pijn op de plaats van de inenting, terwijl enkele dagen later hooge koorts optrad, gepaard met zweren en gezwollen plekken. Bij alle kinderen moest operatief ingegrepen worden, tenèinde den etter te verwijderen. Ofschoon het onderzoek nog niet geëindigd is, beweert men reeds, dat de entstof niet goed geweest is. NIEUWE DIRECTEUR VAN DE H. A. P. A. G BREMEN, 26 Januari (V. D.) Donderdag heeft een gemeenschappelijke vergadering plaats gehad van de Raden van Toezicht van de Hamburg-Amerika Lijn en den Nord- Deutschen Lloyd. Besloten werd het voorzit terschap bij de vergaderingen van het be stuur der I-Iamburg-Amerika op te dragen aan Marius Boeger. DE GRIEP IN HET BUITENLAND. In Engeland LONDEN, 26 Jan. (Reuter.) Ten gevolge van de griep zijn in de afgeloopen week 1589 personen in Engeland en Wales overleden tegen 1041 in de voorafgaande week. In groot-Londen bedroeg het aantal sterfgeval len 570. Sluiting van scholen, BOEDAPEST, 26 Jan. (Reuter.) Alle mid delbare scholen te Boedapest zullen van mor gen af tot en met 4 Februari gesloten wor den, omdat zoowel onder de leerlingen als onder de leeraren zoo veel zieken zijn. De la gere scholen blijven voorloopig nog open. FRANKFORT a. d. MAIN, 26 Jan. (V.D.) Ten gevolge van de griep zijn alle scholen 'te Frankfort van 27 Januari tot en met 4 Fe bruari a.s. gesloten. Ook de school voor kunst nijverheidsonderwijs is tot nader order ge sloten. MANNHEIM, 26 Jan. (V.D.) De school- autoriteiten hebben heden besloten alle La gere Scholen in verband met de toenemende griep-epidemie van Vrijdag 27 Januari tot 4 Februari te sluiten. Voor de hoogere. scho len zijn dezelfde maatregelen getroffen, ter wijl de vakscholen geopend blijven. In vele scholen lijdt een derde deel der leerlingen aan griep. Uit Wuppertal wordt gemeld, dat door de uitbreiding der griepepidemie ook te Bar men en Elberfeld alle scholen zijn gesloten, voorloopig tot 31 Januari. MOEILIJKE SITUATIE VOOR DE „AKRON". HEVIGE STORM BELET EEN LANDING. NEW YORK, 26 Januari (VJD.) Het Amerikaansche luchtschip Akron", dat in den nacht op Woensdaag te Laakehurst is op gestegen met 33 personen aan boord, is in een hevigen storm geraakt-, waardoor het niet meer in staat was te landen. Het lucht schip kruiste boven de staten Pennsylvania en New Jersey in afwachting van beter weer De storm woedt evenwel onverminderd voort. WEENEN, 26 Januari (V. D. In de aange legenheid der valsche biljetten van 50-schel- lingen heeft men thans kunnen vaststellen, dat de beide door de politie gearresteerden, Gernoch en Leibei, inderdaad smokkelaars van narcotica zijn, die reeds vroeger in aan raking zijn geweest, met de politie. Beiden zijn in voorloopige hechtenis gehouden. Zij hebben reeds een gedeeltelijke beken tenis afgelegd, waaruit blijkt. dat zij de valsche bankbiljetten van 'n Nederlander Joe Marcel genaamd, hebben ontvangen. Deze Joe Marcel zou in Amsterdam verblijf houden. Het geld moest dienen als borgstor- ting voor het aandeel der beiden aan een smokkelarij van verdoovende middelen, ter waarde van 190.000 schellingen. De Hollander heeft echter, ofschoon deze smokkelzaak af gewikkeld was, geweigerd het geld te geven en heeft in plaats daarvan een ander zaakje voorgesteld, dat door de arrestatie niet kon doorgaan. Bij een huiszoeking in de woning van Leibei is briefpapier gevonden met den naam van den Nederlander en zijn Amster- damsch adres bedrukt. Bij informatie der Weensche politie bij de politie te Amsterdam kon deze laatste haar echter alleen meer negatieve inlichtingen verstrekken, zoodat men wel moet aannemen, dat het adres on juist is, vooral in verband met het feit, dat het briefpapier in Weenen vervaardigd was. Men acht het tevens niet uitgesloten dat de z.g. Nederlander, die zich schuil houdt onder den naam Joe Marcel ook de gezochte valsche munter is. NOVA ZEMBLA LIJDT VOEDSEL GEBREK. IJSBREKER „KRASSIN TRACHT HET EILAND TE BEREIKEN. ARCHANGEL, 26 Januari (Reuter). Volgens een hier ontvangen draadloos be richt heeft de bevolking van het eiland Nova-Zembla gebrek aan voedsel. Er is dan ook om hulp gevraagd. De Russische ijsbreker „Krassin" is daarop met levensmiddelen aan boord uitgevaren en men hoopt dat zij het eiland zal kunnen be reiken. TITOELESCOE AAN DE BETERENDE HAND. BOEKAREST, 26 Januari (Reuter). De Roemeensche minister van Buitenlandsche Zaken Ti-toelescoe, die Maandag een operatie aan het oor heeft ondergaan is thans in zooverre hersteld, dat hij uit Sinaia hier is aangekomen. Binnen enkele dagen zal hij waarschijnlijk zijn werkzaamheden weder kunnen hervatten. GOUD-DELVERS, DIE WERDEN. ARM WIE EEN SCIIAT GRAAFT VOOR EEN ANDER.... Winlerbeeld van den Rijn bij Bingen. Op den -achtergrond de oude Drasenbrng. Algemeen verbreid is het geloof, dat het ontdekken van begraven schatten niet het geringste geluk aan den vinder aanbrengt. Het schijnt, dat het met de ontdekkers van goudaders niet anders gaat. Terwijl velen rijk geworden zijn door het koopen van en wer ken (laten) in mijnen, blijft het een feit, dat zij die deze bewaarplaatsen van dat kostbare metaal vonden, zelden of nooit veel blijvend financieel resultaat hadden. Verleden jaar September werd in Johan nesburg eën diner gehouden van pionier- gouddelvers van de Witwaterstand (Z.A.) Onder de gasten bevond zich George Honey ball, die in behoeftige omstandigheden leeft. En toch was Honeyball de man die in 1886 de hoofdader ontdekte van de Witwaterstand waaruit sindsdien meer dan f 10.000.000 aan goud is gedolven. Cripple Creek, de rijkste mijn uit de Ver- eenigde Staten, is eigenlijk een kleinigheid vergeleken bij de Witwaterstand. Toch heeft die mijn sinds 1891 ongeveer 700 millioen gulden opgeleverd. Robert Womach is begon nen in Cripple Creek. Hij verkocht zijn claim voor 600 dollar en enkele jaren later leefde hij van liefdadigheid ergens in Colorado. De man, die zijn claim kacht werd multimil- lionair, Eenige jaren geleden voer een schip, de Mary Holmes over de East River in New- York, toen de bemanning een man oppikte, die te kampen had met den stroom. Hij ver telde John P. Dalton te heet.en, eens een mil- lionair, toen zonder middelen en vrienden. Als jonge man had hij goud gevonden in Comstock in Nevada, zijn fortuin daar ge maakt en anderen geholpen om rijk te wor den. Een dankbrief van een der rijkste Ame rikanen had hij nog in zijn doorweekte por tefeuille. Zijn geld had hij weer verloren, doch in Queensland (Australië) vond hij nogmaals een goud-ader. Ongelukkigerwijs viel hij in handen van gewetenlooze schurken, die hem verhinderden zijn rechten te doen gelden. Van de door hem ontdekte mijn zijn 7 per sonen millionair geworden. Na twaalf jaar zwerven trachtte hij ten einde raad naar Blackwell's Island over te zwemmen in de hoop, daar als vrhwillig gevangene te wor den opgenomen, doch zijn krachten waren uitgeput. Dank zij den steun van de beman ning der Mary Holmes en een journalist is Dalton tenslotte in een armenhuis terecht gekomen. Edward Schieffelin,, zoon van een Duitsch emigrant was de ontdekker van de onmete lijk rijke zilverader van Tombstone in Ari zona. Eenigen tijd verdiende hij 180.000 gul den per maand en hij en enkele vrienden die hij deelgenoot maakte werden millionaire. Toen verkocht Schieffelin zijn belangen aan een syndicaat van vijf man en trok zich terug. Hij gaf echter kapitalen liit, zools bijv. f 160.000 voor een opera-gebouw in een dorp, waarvan de inwoners hem geholpen hadden in zijn dagen van armoe. Binnen 3 jaar yas zijn laatste cent uitgegeven en Schieffelin stierf arm in een hutje in de ber gen dat hij zelf gebouwd had, op een paar K.M. van de plek van zijn ontdekking. Alle vijf mannen die van hem de mijn ge kocht hadden, werden millionnair, maar het schijnt, dat zij den pionier, die hen aan hun fortuinen had geholpen, vergeten heb ben,

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5