HET NIEUWE AVONDBLAD VGDD VELSEN, BEVERWIJK e.0. Visscherij-Snufjes 1ge JAARGANG NO. 75 ZATERDAG 28 JAN. 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 cents, per maand 40 cents plus 2]/z cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. KantoorKennemcrlaan 42 - IJmuiden - Telefoon 521 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIEN15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij' abonnement belangrij'ke korting. Advertenties van Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden mcdcdcclingen dubbele prijs. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: f2000.bij algeheele invaliditeit; ƒ600.bij overlijden; ƒ400.bij verlies van een hand, voet of oog; 250bij verlies van een duim; 150.bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen: 2000.bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen, enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 200u.indien hetzelfde ongeval den dood van.vijf.of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank to Schiedam. Hare Majesteit. Als zijnde een van haar dienaren moet ik dezen eerbiedigen titel wel gebruiken als ik over de Koningin der Aarde schrijf. Mijn collega A. J. Lievegoed, die lector is aan de Leidsche Universiteit en daar voordrachten over het dagbladwezen houdt, heeft onlangs treffend in het licht gesteld op hoe verschil lende wijze deze grillige symbolische Vrouwe bejegend wordt. Hoe verschillend men haar betitelt: als Koningin der Aarde en courti- sape, als gangmaakster en meeloopster, als fakkel en domper, meesteresse en dienaresse, apostel en leugenaarster. De tegenstellingen, zegt hij, wijzen al op de bij uitstek mensche- lijke organisatie van het dagbladwezen, waar in potentiëel alle menschelijke deugden en ondeugden aanwezig zijn. Inderdaad is het gebonden aan de menschenmaatschappij of aan de menschengroep, waaruit en waardoor het zich heeft ontwikkeld. Later zegt hij, in dezelfde rede: „Het dag bladwezen blijkt dynamisch als het Leven zelf en dit zegt reeds, waarom nimmer een defi nitie bewegelijk genoeg kan zijn om er het in te vatten. Naderen kan men zulk een defi nitie wellicht, door als dagbladwezen te erken nen elke organisatie tot bevrediging van het verlangen van een grootere of kleinere men schengroep naar in- en voorlichting omtrent het dagelijksche wereldgebeuren, naar de eischen en met de middelen van tijd en plaats'". Dit klinkt alles erg theoretisch. Maar om dat mij meermalen de vraag is gesteld, waar om „de machtige pers" toch niet eendrach tig ageert voor de groote doeleinden, welker verwezenlijking onze tijd boven alles eischt, en die het kortst uit te drukken zou zijn in de twee woorden: „internationale samenwer king", moet ik in antwoord wel met zulke ci taten komen. En zal pogen, ze toe te lichten op mijn manier. De dagbladen om ons daar nu maar toe te bepalen zijn elk op zichzelf in de te genwoordige samenleving factoren van groo- ten invloed. Het dagbladwezen als geheel, dus de verzameling van die factoren, is een vat vol tegenstrijdigheden, vol botsende mee ningen en twistende belangen, zooals de men schenmaatschappij zelf. Slechts een deel er van is onafhankelijk van de politieke partijen of bepaalde belangengroepen, die de overige dagbladen als hun werktuig gebruiken. En voor alle dagbladschrijvers geldt tenslotte hetzelfde: zij worden dagelijks door de open bare meening beïnvloed, terwijl zij zelf die openbare meening beïnvloeden. Het is een voortdurende wisselwerking. Sommigen noe men de dagbladen „de organen der openbare meening", anderen noemen ze „de leiders der openbare meening", en ze zijn zoowel het een als het anderals collectiviteit beschouwd. Ik meen dat het ir. Heldring was, van het Handelsblad, die bij de aanbieding van een glas-in-lood raam ter gelegenheid van een jubileum van zijn blad zich eens in ongeveer deze bewoordingen heeft uitgedrukt: zoo'n raam in ons gebouw is eigenlijk het beste symbool van de journalistiek, 's Ochtends straalt het licht van buiten erdoor naar bin nen; 's avonds straalt het licht van binnen er door naar buiten". Dat is, naar mijn meening heel juist en kernachtig gezegd. Als in dit blad een felle campagne tegen den oorlog wordt gevoerd, en in een aantal andere bladen in de wereld eveneens, dan wordt dat gemeenlijk opgevat als een uiting van' de opvatting van bepaalde journalisten, achter wie in sommige geval len niet in het mijne bepaalde partij leiders staan. Het is meer dan dat. Het be wijst dat er een zeker deel van de menschen maatschappij is, door die felle anti-oorlogs- gevoelens bezield. Komt dit alleen tot uiting- in partijbladen, dan beperkt het zich tot de enkele partijen, die daarachter staan. Uit het zich ook in niet-partijbladen, zooals het onze dan blijkt daaruit dat dit felle verzet niet meer door partijprograms en groepsbelangen AGENDA TE HAARLEM ZATERDAG 28 JANUARI Stadsschouwburg, WilsonspleinOpvoering- van „De dokter beveelt". 8 uur. Schouwburg Jansweg: Louis Noiret en zijn Ensemble. 8 uur. Bal tot 3 uur. Gebouw La Gaité, Raaks 13: Bal-masqué 8 uur. Cinema Palace: „Kiki". Op het tooneel: Dumas, Neerlands populaire humorist. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Een meisje van he den". Op het tooneel: Roosje Kohier met haar vijf Harmony Ladies. 2.30, 7 en 9.15 u. Luxor Sound Theater: „Carnavalsvlinder" en „De gemaskerde ruiter". 2.30, 7 en 9.15 u. ZONDAG 29 JANUARI Stadsschouwburg: Opvoering van „De klok ken van den Kluizenaar". 8 uur. Schouwburg Jansweg: „In ieder huwelijk". 8.15 uur. Gem. Concertzaal: Revue: „Hoera we stij gen!" 8 uur. Gem. Concertgebouw: Concert H. O. V. 2.30 uur. Rembrandt Theater: Popul. Wetensch. voorstelling. 11.30 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. MAANDAG 30 JANUARI Stadsschouwburg: Mij. tot Bev. der Toon kunst. Robert Casadesus (piano). S uur. Schouwburg Jansweg: „Amor in de Pasto rie". 8.15 uur. i Bioscoopvoorstellingen. begrensd wordt. Vraagt men: waarom zijn er niet meer bladen die zulk een actie voeren? dan is het eenige juiste antwoord: „Om dat een groot deel van de menschenmaat schappij er nog steeds onverschillig, ongeloo- vig. sceptisch en een klein deel er zelfs ang stig tegenover staat. Dit kleine deel is bang voor groote gedachten omdat het bang is voor groote hervormingen. Het weet niet wat er van komen zal. Het vreest den huidigen toestand, omdat er alles van komen kan, en het vreest ingrijpen door zulke radicale mid delen als internationale ontwapening-op- groote-schaal en vorming van een Europee- schen Statenbond, omdat het niet weet wat daarvan komen kan en zich de duigen alleen kan voorstellen zooals zij vroeger waren. En toen, tot him persoonlijke voldoening, zon der groote schokken marcheerden. H.M. de Koningin der Aarde kan niet terug. Evenmin als de maatschappij, evenmin als het Leven zelf, dat evolueert, zich ontwikkelt in nieuwe richtingen. Het dagbladwezen leeft in .het Heden en kijkt naar de toekomst. Dat'is tevens zijn grootste kracht. De krant van gisteren is dood, een archiefstuk, de krant van vandaag leeft, de krant van mor gen is al in voorbereiding. Zoo is de toestand steeds. „De polsslag van den tijd" klopt ner gens zoo voelbaar als op de redactiebureaux. Het is een koortsige, snelle polsslag, want de wereld doorvliegt een snel verande ringsproces in deze dagen. En vaak is het een erg onregelmatige polsslag. Als Hare Majes teit de Koningin der Aarde leefde zou zij wel een heel grillige, nerveuze, rustelooze vrouw zijn in onzen tijd! Zij zou tal van dingen tegelijk willen doen, en ze alle achterwege laten. Dan zou zijn er één aanpakken, en het half voltooid laten liggen. En een ander vol brengen en merken dat het verkeerd was. En met ontembare activiteit onmiddellijk weer iets nieuws ter hand nemen. Tenslotte, mis schien Ja, tenslotte zou het tot een vaste lijn in haar daden komen. Als het morgenlicht van buiten zoo sterk wordt, dat het alle redactie bureaux tenvolle doorstraalt, tot de donkerste toe, dan zal het avondlicht naar buiten ook overal denzelfden glans geven. Eerder niet. R. P. IJMUIDEN DE ONTWIKKELING DER VISSCHERIJ IN SOVJET RUSLAND. VAN „HUISINDUSTRIE" TOT GROOT INDUSTRIE. Voor den oorlog werd de visscherij-indus trie in Rusland uitgeoefend als een primitief soort huisindustrie. De visscherman en zijne familieleden gebruikten ouderwetsche roei- booten en zeilschepen en stelden zich tevre den met de visscherij langs de kusten of met het bevisschen der vele meren en binnen zeeën. De meeste visch kwam in dien tijd uit de zee van Azov, het Ural-Meer, de Zwarte Zee en het Wolga-Kaspische gebied, welk ge bied 65 pet van de totale vangst opleverde. Gedurende de laatste paar jaar worden ei- ernstige pogingen ondernomen om de tech niek der visscherijindustrie meer op Wester- sche leest te schoeien en ook die wateren te exploiteeren, die de kustvisseher nooit be zocht. Moermansk in het Noorden en Kam- schatka in het verre Oosten zijn nieuwe mid delpunten van bedrijvigheid geworden. De ge steldheid der .visscherij-gebieden van de U. S.S.R. heeft zich zoodanig gewijzigd, dat de Noordelijke zeeën thans 10 pet. van de totale vangst leveren, tegen 2 pet. vóór den oorlog, terwijl het verre Oosten 27 1/2 pet. oplevert tegen 10 pet. vóór den oorlog. Niet alleen worden er nieuwe gebieden ge ëxploiteerd, ook het eenvoudige materiaal en de weinig productieve uitrustingen van 1914 hebben plaats gemaakt voor motorschepen, drifters en trawlers. In 1930 bezaten de Coöperatieve vereenigingen 502 motorsche pen, welk aantal in 1931 steeg tot 1300. Bo vendien bezit het bedrijf thans 78 drifters, welk woord in 1929 in Rusland onbekend was. Vier en zeventig trawlers zijn in bedrijf, waarvan 20 in het verre Oosten en 2 in Le ningrad. De eerste schepen werden in Ham burg gebouwd, maar Rusland is nu begonnen z'n schepen zelf te bouwen. In de jaren 1928 —'32 werd een bedrag van 364 millioen roe bels (tegen den wisselkoers gerekend c.a. 425 millioen7 gulden) besteed voor de ontwikke ling van de visscherij-industrie, waarvan 68 millioen roebels werd besteed voor den bouw van nieuwe schepen. De visschersvaartuigen blijven nu niet meer aan de kust of in de delta's; de diepzeevisscherij met mechanisch voortbewogen schepen werpen resultaten af, die voor onze begrippen gewoon, voor de Russische echter onbegrijpelijk zijn. Ofschoon Rusland wat den omvang van de vangst betreft een hooge plaats in het rang lijstje der, visscherij-staten inneemt, is de waarde van de productie betrekkelijk laag. Pogingen worden in het werk gesteld, om het land te voorzien van een serie koel-in richtingen en van fabrieken, waar de visch gedroogd, gezouten of in blik verpakt kan worden maar de grens der mogelijkheden is nog lang niet bereikt. Ter verbetering van de techniek zijn 38 leerscholen gesticht om modern geschoold personeel te kweeken. Over de geheel republiek zijn 48 wetenschappelijke instellingen bezig met het doen van onder zoekingen op het gebied der visscherij. DE STAKING IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. Christelijke Bond en IJmuider Federatie. EEN .MISLUKTE BEMIDDELINGSPOGING? In de Dinsdagmiddag door de IJmuider Federatie in Thalia belegde vergadering voor stakende zeevisschers heeft een der sprekers, de heer Brandsteder als zijn meening te ken nen gegeven, dat inzake het afsluiten van een contract tusschen de Reedersvereeniging en den Christelijken Bond reeds van te voren overeenstemming was bereikt. De Christelijke Bond deelt thans per cir culaire mede, dat het den heer Brandsteder vijfhonderd gulden, te verdeelen onder de meest behoeftige gezinnen, ter beschikking stelt indien, hij in staat is te bewijzen dat door den Christelijken Bond met de werkge vers één woord over de contracten 1933 ge sproken is eerder dan op Woensdag 7 De cember, in tegenwoordigheid van de heeren Van Dugteren en Brandsteder. De plaatselijke bestuurder van den Chris telijken Bond stelt twee honderd gulden be schikbaar voor hetzelfde doel als de heer Blaas ontkent en genoemde bond niet zou kunnen bewijzen, dat hij (de heer Blaas) reeds op 23 April 1931 gezegd heeft: dat niet over het hoofd- gezien mag worden dat met de crisis van thans (dus April 1931) bij ver schillende werklooze zeelieden neigingen be stonden om stilzwijgend voor minder naar zee te gaan, als wat in het contract was be paald. En zeer zeker is de vrees niet denk beeldig dat dit zich met deze ongekende werkloosheid zal herhalen. En wat zou je hier tegen kunnen doen als de honger dringt? Naar het bestuur der IJmuider Federatie mededeelt heeft eenige dagen geleden op initiatief van den heer Oud, directeur van het Staatsvisschershavenbedrijf een onder houd plaats gevonden met eenige vertegen woordigers derTJmuider Federatie inzake de mogelijkheid van een oplossing van het thans vier weken durende visscherij conflict. Dit onderhoud droeg geheel een informatorisch karakter en heeft tot geen resultaat geleid. VELSEN ONGEWENSCHTE TOESTANDEN AAN DEN KONINGSWEG. EEN ADRES AAN B. EN W. Een 28-tal bewoners en/of eigenaars van pereeelen langs of in de omgeving van den Koningsweg nabij de Noorderlaan heeft een adres tot Burgemeester en Wethouders dezer gemeente gericht, waarin wordt geklaagd over den toestand van den weg ter plaatse en verzocht om verbetering. „Sedert in 1928 de Koningsweg is gerio- leerd en bestraat, waarbij o.a. bovengenoemd gedeelte door grondafstand van Hoogovens op de tegenwoordige breedte kon worden ge bracht, is het stuk gemeentegrond op den hoek Koningsweg-Noorderlaan helaas - niet tegelijkertijd en daarna nimmer opgeruimd en met onooglijk struikgewas, waaromheen vuilnisstort, nu reeds 4 jaar aan het lot overgelaten. Ook huizen er ratten „in ge noemde struiken", aldus het adres. Adressanten wijzen er op, dat genoemd terrein de situatie ter plaatse ontsiert, het geen sedert de vestiging van de spoorweg halte Velsen-Hoogovens ook het reizend pu bliek een onooglijken aanblik biedt en dat op dezen zeer druk bereden weg voor het rij verkeer van en naar den overweg, het uit zicht in de bocht en op de kruising Noor derlaan-Schulpweg door dit struikgewas ernstig wordt belet. Zij verzoeken" ten slotte: le. de bocht van en naar den overweg te verruimen door verbreeding van den rijweg of van het trottoir met grindverharding aan de Westzijde; 2e. de het uitzicht belemmerende struiken en de de gezondheid bedreigende vuilnisstort op te ruimen; 3o. van het hoekterrein een eenvoudig grasplantsoentje te maken; 4e. als uitvloeisel van het le en 3e toe te staan dat de nieuwe voortuinafscheidingen der nieuwe woningen op de nieuwe straat- grens geplaatst worden, hetgeen thans nog zonder extra kost-en kan geschieden. Bij het adres zijn gevoegd twee plannen, resp. met verbreeding van den rijweg en met trottoirverbreeding van grindverharding zoo als bij den hoek Schulpweg, waarbij dus de rijweg op breedte blijft. De kosten dezer plannen zijn geraamd op resp. f 3000 en f 1500. BEVERWIJK DE BEHANDELING DER BEGROOTINGEN. RAPPORT DER COMMISSIE. De commissie van onderzoek voor de op 31 Jan. te behandelen gemeentebegrooting heeft haar bemerkingen neergelegd in een uitvoerig rapport, waaraan wij het volgende ontleenen Hoofdstuk II (Algemeen Beheer.) Enkele leden der commissie drongen aan op het houden van meer raadsvergaderingen. De wenschelijkheid werd uitgesproken, om zoo- veel-mogelijk-eens per .maand te vergaderen, Een en ander werd noodzakelijk geacht voor een regelmatiger afdoening der zaken. Een lid betoogde de wenschelijkheid, om de stenografische raadsverslagen in een groo tere oplage te doen vermenigvuldigen en in den boekhandel verkrijgbaar te doen stellen. Hoofdstuk III. (Openbare veiligheid). Ge wezen werd op het feit, dat nog steeds de aankoop en het onderhoud der politierijwie len bij één leverancier geschiedt. Door ver scheidene leden werd dit afgekeurd en aan gedrongen op een andere regeling, waarbij zoo mogelijk alle in de gemeente gevestigde handelaren en reparateurs in de gelegenheid worden gesteld voor deze leveranties en voor het onderhoud in aanmerking te komen. En kele leden hadden bezwaar tegen het veri.ee- nen van een subsidie aan den Politieschiet- vereeniging „Westerhout", omdat deze ver- eeniging niet uitsluitend uit politiepersoneel bestaat. Hoofdstuk IV (Volksgezondheid). Door en kele leden werd gevraagd wanneer het prae- advies van B. en W. zal verschijnen omtrent het op 3 Oct. 1931 ingekomen adres van de plaatselijke af deeling der Vereeniging tot bevordering van Volksonderwijs betreffende de vorming van een schooltandartsendienst Een lid vestigde de aandacht van B. en W. op het ontbreken van een eersten hulpdienst bij ongelukken. Naar zijn meening zou in sa menwerking met andere gemeenten op dit terrein wel iets bereikt kunnen wordeil De commissie stelt voor afwijzend te beschikken op het adres van de vroegere zuster van de wijkverpleging van het Witte Kruis, die ver zocht heeft den in 1927 verleenden toeslag op haar pensioen van f 150 te verhoogen tot f 200 per jaar. Hoofdstuk VI (Openbare Werken). De wenschelijkheid werd uitgesproken, de le veranties ten behoeve van de gemeente zoo mogelijk aan ingezetenen op te dragen. Verder werd gevraagd naar de mogelijk heid, om de uitgegraven klei, afkomstig van de havenuitbreiding te verkoopen. in plaats van deze te gebruiken voor ophooging van het terrein, zooals thans geschiedt. HOOFDSTUK VIII (Middelbaar Onderwijs) Drie leden der commissie hadden bezwaar tegen 't subsidieeren van de particuliere H. B. S. voor meisjes ,,'t Kopje" te Bloemcndaal, welke school naar hun meening het karak ter draagt van een standenschool. Deze le den stelden voor de met deze onderwij sin- richting bestaande overeenkomst tegen. 1 Sept. 1933 op te zeggen. Omtrent de aanvrage van de R.K. Ver eeniging „Voor 't Schoolgaande Kind" om een subsidie groot f 300 ten behoeve van den R.K. Speeltuin waren de meeningen der commissieleden verdeeld. Voor de Uitzending van kinderen naar Wijk aan Zee, uitgaande van dezelfde vereeniging- stelt de commissie voor een subsidie te verleenen van f 250. Gas- en Electriciteitsbedrijf. De aan dacht werd er op g_evestigd, dat bij brand de kosten van vernietigde gas- en electriciteits- meters aan den verbruiker in rekening wor den gebracht. Verscheidene leden achten dit ongewenscht en waren van meening. dat op de gemeente de plicht rust deze meters te verzekeren, of, indien de gemeente zelf de risico wil dragen, dat voor rekening van het bedrijf nieuwe meters worden geplaatst. En kele leden hadden bezwaar tegen conti nueering van de vergoeding aan den Direc teur der Lichtbedrijven voor het gebruik van eigen auto. Deze leden waren van meening, dat voor het toekennen dezer vergoeding geen aanleiding meer bestaat, omdat de uit breidingswerken in de buitengemeenten ge reed zijn. Tenslotte wordt in het rapport nog mede gedeeld, dat het lid der commissie W. Maters niet in de gelegenheid was de vergaderingen bij te wonen. In de commissie hadden zitting de heeren K. Steyn, wethouder, voorzitter, J. J. Bis schop, J. de Bruin. J. Eijking, W. de Groot, W. Maters, en J. Visser. Voor de geïsoleerde oorden is het thans een groote moeilijkheid hoe men zich van al het noodige kan voorzien. Het vliegtuig is het aangewezen hulpmiddel voor hulpverleening. Hoe een vliegmachine voor proviandeer ingvan den vuurtoren van Warnemiinde zorgt. ..CVH. Luctor et emergo, ik worstel en houd het hoofd boven water zouden we kunnen zeg gen. IJmuiden worstelt ook, Is niet de geschiedenis van IJmuiden één groote worsteling geweest? Al was het dan niet steeds om het hoofd boven water te houden, te worstelen was er' in onze plaats altijd wel wat. We staan nu voor een worsteling die he viger is dan ooit te voren. De zeelieden sta ken, de havenarbeiders staken en de kolen- werkers staken ook en niemand weet, hoe lang of het nog zal duren vóórdat de strijd is gestreden. Op het oogenblik lijkt het eind nog ver, want de omstandigheden zijn van dien aard, dat althans één der strijdende partijen en wel de reeders er geen haast mee hebben om het conflict te doen beëin digen. Maximale en minimale temperaturen zijn nooit bevorderlijk aan het vischgebrüik. Men behoeft de stijf bevroren visch maar aan te zien om de overtuiging te krijgen, dat er niet om gevochten wordt. Ik ben er dan ook van overtuigd, dat wanneer er thans ruime aanvoer van trawlers was, de visch „geen cent" zou opbrengen .en het is zeer te betwijfelen, of de reeders in deze dagen met het stilliggen der vloot veel verspelen. Maar het kan elk oogenblik anders worden en dan is er nog wel wat te verkoopen. Zoo hoorde ik dezer dagen, dat Frankrijk wel visch ge bruiken kan. Dit land heeft nl. zijn grenzen tot 1 Maart voor Duitschland gesloten, zoo dat onze kabeljauw, koolvisch. hake, wijting enz. en de fijnere vischsoorten er ongetwij feld wel geplaatst kunnen worden. Dinsdagmiddag was er weer een stakers vergadering in Thalia. Veel nieuws hebben we daar niet te hooren gekregen, maar de vergadering was ook niet voor ons belegd, maar voor de honderden zeelieden, die slechts een deel van de stakings-gebeurte- nissen hebben meegemaakt, doordat ze eerst later zijn binnengekomen. Zooals men weet, was de staking reeds 14 dagen aan den gang toen de laatste boot binnen was. In het uitvoerige verslag van deze verga dering in de IJmuider Courant van jl. Woens dag is één regel vet gedrukt en daarop wil ik eens de aandacht vestigen: „Spreker (de heer Brandsteder) is van meen ing, dat er wel een oplossing te vinden is". Ik ben ook die mee ning toegedaan, evenals ik van meening ben dat er niet genoeg op gewezen kan worden, dat als beide partijen van goeden wille zijn, het zelfs zeer gemakkelijk is, een oplossing te vinden. Bezien we de feiten eens nauwkeurig, dan zien we aan beide zijden twee principieele kwesties domineeren: de reeders willen het Fonds voor Sociale Voorzieningen opheffen, althans hunne bijdragen daaraan laten ver vallen, v/at met opheffing van het fonds ge lijk staat, de IJmuider Federatie wil wel iets toegeven, mits er een clausule in het con tract wordt opgenomen die bepaalt, dat wat er toegegeven wordt vervalt, wanneer het aantal booten dat in de vaart is beneden een zeker minimum daalt. Dit zijn de groot ste strijdvragen. Wanneer de reeders hun eisch inzake het fonds laten vervallen, de IJmuider Federatie de hare, hierboven ge noemd, zijn de partijen een heel eind dichter bij elkaar gekomen. En voor de rest zorgt de goede wil en straks de harde noodzakelijk heid. PIETERMAN.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1