HET NIEUWE AVONDBLAD VCDR VELSEN, BEVERWIJKe.Q jge JAARGANG No. 79 DONDERDAC 2 FEBR. 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 cents, per maand 40 cents phis 2}4 cents incasso, per kwartaal 1.20 p'us 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. KantoorKennemerlaan 42 - IJmuiden - Telefoon 521 VERSCHIJNT DAGELIJKS. BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER. MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIEN1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties van Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden mededeelingcn dubbele prijs. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers ziin ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: ^«7000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.bij verlies van een hand, voet of oog; ƒ250.bij verlies van een duim; ƒ150.bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen, enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN HET VISSCHERIJBEDRIJF IN JANUARI. Recordcijfers van motor- loggers en consignaties. DE OMZET VALT NOG MEE. Het is wel een merkwaardig beeld, dat de cijfers van den omzet in den Rijksvischafslag over de eerste maand van dit jaar ons te zien geven, wat ook wel niemand anders verwacht zal hebben, nu de stoomtrawlvisscherij ten gevolge van de staking zulk een onbeduiden de rol heeft gespeeld. Het merkwaardigste echter is, dat ondanks dat de staking de geheele maand in beslag nam. de totale ^omzet nog meer dan een half millioen gulden bedroeg, van welk cijfer na tuurlijk een belangrijk deel komt op reke ning van de trawlers, die nog op zee waren toen het conflict uitbrak. Dit waren er 83, die niet minder dan 230.000 besomden. Hieronder volgen de gedetailleerde cijfers: Trawlvisscherij. Van de trawlvisscherij kwamen binnen 83 (220) Nederlandsche stoomtrawlers met f 230.851 529.615) besomming en 2 (2) Duitsche met 3.220 (f 10.430). Verder kwa men binnen 200 (158) motorloggers met 187.469 108.299), 137 (275) motorkust- visschers met 28.828 20.967), 22 (15) open booten met 157 341), 2 (0) Duitsche mo- torketters met 685, 1 (0) Belgische met 270 en 13 (0) Deensche met 13.452. Drijfnetvisschcrij. Van de drijfnetvisscherij kwamen binnen 3 (0) Engelsche stoomloggers met 7379. Beugvisscherij. Er kwamen binnen 33 (36) stoombeugers met 31.983 35.257). Consignatiezendingen. De opbrengst der consignatiezendingen be droeg 70.705 28.839). Uit bovenstaande cijfers blijkt, dat, met uitzondering van de stoombeugers, de ge middelde reisbesomming der Nederlandsche visschersvaartuigen aanzienlijk hoogerdwas dan verleden jaar. In de eerste plaats al van de stoomtrawlers. Van deze vaartuigen bedroeg de gemiddelde besomming niet minder dan 2775, tegen 2400 in 1932 en dat terwijl de frequentie slechts weinig minder was dan verleden jaar. Immers kwamen de 83 trawlers in een tijds bestek van minder dan 14 dagen aan de markt. Dat er zulke goede besommingen ge maakt werden is wel in de eerste plaats het gevolg van het feit, dat de reeders, daartoe door de omstandigheden gedwongen, syste matisch te wei'k gingen door eiken dag een ongeveer gelijk aantal te lossen. Er werd dus voorkomen, dat de markt op één of rneer dagen overvoerd was, zoodat de handel steeds „graag" bleef. Zit hierin geen les voor de toekomst? Welk een groote verliezen zouden voorkomen zijn, indien dit systeem ook vroeger was gevolgd. Het zou echter alleen uitvoerbaar zijn wan neer alle trawlers waren uitgerust met een installatie voor draadlooze telefonie. Maar in dit opzicht schiet onze verouderde vloot heel wat te kort. De een z'n dood De juistheid van dit oude spreekwoord wordt bewezen door de resultaten der loggers, voor welke schepen de staking een periode (moge het zijn een korte) van bloei heeft in geluid. Dit toonen de cijfers maar al te dui delijk. Bedroeg de gemiddelde reisbesomming van deze schepen in 1932 slechts 685, de vorige maand bracht elke loggerreis gemid deld bijna 940 op. Waarbij nog dient te wor den opgemerkt, dat veel meer loggers dan verleden jaar aan de trawlvisscherij deel namen, dat dus een grooter aantal logger- visschers een beter stuk brood verdienen en dat een kleiner aantal schepen dan verleden jaar tusschen twee haringteelten in rente loos in de Katwijksche of Scheveningsche haven bleef liggen. Van de motorkustvisschers zouden we pre cies hetzelfde kunnen zeggen, ware het niet dat deze schepen de eerste dagen van 1933 niet aan de visscherij hebben kunnen deel nemen tengevolge van het bekende conflict op Urk. Maar dat de 137 botters in Januari 1933 8000 meer besomden dan de 275 in Januari 1932 toont de* juistheid aan van het gezegde, dat wanneer het op den een regent, het op den ander druppelt. De botters brach ten per reis voor 215 boven water, hetgeen AGENDA TE HAARLEM DONDERDAG 2 FEBRUARI Cinema Palace: „Kiki". Op het tooneel: Dumas, Neerlands populaire humorist. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Een meisje van he den". Op het tooneel: Roosje Kohier met haar vijf Harmony Ladies. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Carnavalsvlinder" ën „De gemaskerde ruiter". 8.15 uur. VRIJDAG 3 FEBRUARI Gemeentelijke Concertzaal: Concert „Zang en Vriendschap" met Annie Woud en H. O. V. 8 uur. Gebouw Protestantenbond: Leerarencon- cert Haarlem's Muziek-Instituut. 8.15 uur. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Opvoering van: „De Meid" door de N.V. Het. Schouwtoo- heel. 3 uur. l Bioscopen. Nieuw programma. wel zal uitkomen op gemiddeld 500 per week per vaartuig. Daar zit een aardig winst je in. Op de stoombeugers heeft het niet gere gend; zelfs niet gedruppeld. Ook thans, onder deze gunstige omstandigheden, konden deze vaartuigen per reis slechts 970 besommen, nog minder zelfs dan verleden jaar. Het schijnt wel, dat de beugvisscherij zoo lang- zmerhand van het tooneel gaat verdwijnen. De opbrengst der consignatiezendingen be droeg ruim 40.000 gulden meer dan in Januari 1932. Waarover we ons niet verwon deren. De totale omzet bedroeg 575.003 tegen 733.732 in Januari 1932. Zoo heel ongunstig steekt het cijfer der vorige maand dus niet bij dat van een jaar geleden af. Als de sta king ook de heele maand Februari nog voort duurt, hetgeen lang niet onmogelijk schijnt, dan zullen de cijfers wel duidelijker spreken. Niet alleen, omdat er dan geen trawlerbesom mingen in de statistiek zijn opgenomen, maar ook omdat prompt op den eersten dag van deze maand Frankrijk z'n grenzen voor onze fijne visch sloot, hetgeen in één slag een einde maakt aan de goede resultaten der kustvisscherij. TRANSPORTRIJWIEL GEVONDEN. Aan het bureau van politie is een trans portrijwiel gebracht, dat was gevonden nabij de keet van de Koperen Ploeg aan den kop van de visschershaven. Wie is de eigenaar? DE KUSTVISSCHERIJ EN DE VISSCHERIJ IN HET IJSSELMEER. CIJFERS OVER DECEMBER 1932. De afdeeling Visscherijen van het Depar tement van Economische Zaken en Arbeid deelt het volgende mede omtrent de kustvis scherij ih het "IJsselmeer, waarbij de tus schen haakjes geplaatste cijfers betrekking hébben op de maand December 1931. De weersgesteldheid was over het alge meen niet ongunstig voor de uitoefening der kustvisscherij en de visscherij in het IJssel- meer. In de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee en de Zuid-Hol- landsche stroomen en zeegaten werd de vis scherij drukker, in den Dollart en de Lauwer zee daarentegen minder druk uitgeoefend dan verleden jaar December. De geldelijke uitkomsten der visscherij in den Dollart en de Lauwerzee en de Zuid- Hollandsche stroomen en zeegaten waren be ter, in de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee en het IJsselmeer daarentegen slechter dan in December van het vorige jaar. De hoeveelheid en opbrengst der aange voerde visch bedroeg nl. volgens voorloopige opgave respectievelijk in den Dollart en de Lauwerzee 246.700 (31.106) K.G. en f 2505.— (f 814.in de Waddenzee en he'/ niet-af gesloten gedeelte van de Zuiderzee 2.434.112 "(2.804.665) K.G. en f 48,911.— (f 66.871.—), in het IJsselmeer 248.986 (326.273) K.G. en f 53.400.(f 60,740.in de Zuid-Holland- sche stroomen en zeegaten 167,167 (144.899) K.G. en f 21,956.— f 13,774.—). Uit Zeeland werden verzonden 4.806.200 (5.263.700) oesters ter waarde van f 239,860.(f 295.130.en 4.554.100 (4.394.600) K.G. mosselen ter waarde van f 65.650 (f 94.360). In het IJsselmeer had de botvisscherïj met staande netten een gunstig verloop. In het Hoomsche hop en nabij Wieringen werden zelfs groote hoeveelheden bot gevangen, welke over het algemeen zeer groot van stuk was. Tevens werd met de staande botnetten in het Hoornsche hop tamelijk veel schol gevangen. De visscherij met sleepnetten werd minder uitgeoefend, doch het resultaat was, den tijd van het jaar in aanmerking genomen, over het algemeen nog bevredigend. De visscherij met de botkor daarentegen leverde minder goede vangsten op. Met hoekwant werd zeer weinig gevischt. De spieringvisscherij met sleepnetten verliep onbevredigend. De spie ring was klein van stuk. Met den dwars- en kwakkuil werd nog wat kleine spiering mede gevangen, welke hoofdzakelijk als nest werd gelost. De garnalen visscherij werd nog uitge oefend door eenige dwarskuilers van Har derwijk en Bunschoten en kwakkuilers van Volendam. De vangsten waren niet groot, de prijs daarentegen was tamelijk bevredigend. In de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte der Zuiderzee leverde de botvissche- rij weinig meer op. In de kommen nabij de spuisluizen bij den oever werd nog tamelijk veel spiering gevangen, hoewel minder dan in de vorige maand. De haringvangsten met dit vischtuig waren echter zeer gering. Wel werden eenige schotjes en een zalm mede gevangen. In den aanvang der maand werd door motorvaartuigen op sprot (schar dijn) gevischt. De vangsten waren niet slecht doch de prijs was laag. In het Marsdiep vischte een 50-tal vaartuigen, meest zeil- vaartuigen van Texel en motorvaartuigen van Den Helder, op garnalen. Er was weinig vraag naar consumptiegarnalen, terwijl de prijs niet hoog was. Van de mosselpereeelen werd slechts een kleine hoeveelheid afge- vischt. De visscherij op consumptiemosse len van de natuurbanken was van minder omvang dan in de vorige maand. Voorname lijk werd voor export naar Engeland ge vischt. De visscherij op mosselen voor een- denvoederwerd nog slechts door 4 a 6 mo torvaartuigen uitgeoefend. De alikruiken- visscherij verliep bevredigend. De wulken- Hei nieuwe gebouw van den Rijkstelefoon dienst in de Dirk Hartogstraat nadert zijn voltooiing. visscherij daarentegen had een minder be vredigend resultaat, als gevolg van den over het algemeen lagen prijs. In de Lauwerzee verliep de garnalen-vis- scherij nog tamelijk bevredigend. De sprot (schardijn) visscherij was van zeer weinig 'oe- teekenis. Voorts werd nog een enkele lading mosselen aangevoerd voor de stad Gronin gen. In den Dollart en de Eems werd niet ge vischt. In de Zuid-Hollandsche stroomen werd met de ankerkuilen en dè spieringdrijfnetten vrij veel spiering gevangen, en daar de spie ring geregeld nog goede prijzen opbracht, was deze visscherij goed loonend. In het Scheur werd met den ankerkuil een paar maal tamelijk veel sprot (schardijn) gevan gen, doch deze bracht slechts heel weinig op. De botvisscherïj, die nog slechts door enkele booten met lijnen werd uitgeoefend, leverde geringe vangsten op. De garnalenvisscherij was niet loonend. De pellerijen lieten hoog stens drie of vier dagen per week aanvoe ren en dan niet meer dan 50 a 60 K.G. per dag en per vaartuig. Toen aan het eincle der maand de vangsten zeer verminderden, kon zelfs de beperkte dagtaak niet meer gevan gen worden. FRANSCH CONTINGENT VOOR FIJNE VISCH UITGEPUT. UITVOERHANDEL THANS GEHEEL LAMGESLAGEN. Het is in de geschiedenis van IJmuiden nog niet voorgekomen, of het moest in de oorlogsjaren geweest zijn, dat het visscherij - bedrijf door zooveel slagen werd getroffen als in dezen tijd van contingenteering, uit- voercertificaten en werkstaking. Pas is men van den schrik van den eenen slag bekomen of een nieuwe slag treft het toch al zoo zwaar geteisterde bedrijf. Wij hebben er reeds eerder op gewezen, dat in het bijzonder de uitvoerhandel door de staking getroffen wordt, doordat de hier voor geschikte visch niet wordt aangevoerd. Het was thans alleen nog maar de uitvoer van fijne visch naar Frankrijk, die vrijwel onbe lemmerd kon plaats vinden, doordat de log gers flinke hoeveelheden tong aanvoerden. En Woensdag kwam uit Frankrijk de nieuw ste Jobstijding: het contingent fijne visch is uitgeput. En dat, terwijl nog slechts één maand van het loopende kwartaal verstre ken is. Vóór 1 April kan er dus naar Frank rijk geen fijne visch meer worden uitge voerd. Wij hebben er in ons blad van II Januari reeds op gewezen, dat er langs een anderen weg dan de gebruikelijke, n.l. via Duitschland veel tong naar Frankrijk werd uitgevoerd. Voor deze zendingen was geen uitvoercon- sent noodig. Het gevolg was dus, dat er niet de minste controle op den stand van 't con tingent kon worden uitgeoefend en dat, door dat men er in Frankrijk wel voor zorgde, dat de langs een omweg ingevoerde Holland- sche fijne visch van het contingent werd afgeschreven, het contingent veel sneller werd opgebruikt dan officieel bekend was. Zooals men weet was het contingent voor het loopende kwartaal oorspronkelijk vast gesteld op 285.000 K.G. Dit schijnt later in verband met een overschrijding van het con tingent van het vorige kwartaal te zijn te ruggebracht op 240.000 K.G. Gegevens omtrent den omvang van den uitvoer „langs een omweg" zijn natuurlijk niet beschikbaar. Maar aangezien er volgens ons door den administrateur van der IJmui- der Vischhandelvereeniging verstrekte in lichtingen slechts 130.274 K.G. fijne visch door de expeditie van de vereeniging naar Parijs is verzonden, moet het kwantum dat via Duitschland is verzonden, vrij aanzienlijk zijn. al bedraagt dit veel minder dan het verschil van 110.000 K.G., doordat ook op andere wijze en van andere plaatsen in ons land naar andere steden en Frankrijk tong enz. wordt verzonden. Wat nu? Doordat Frankrijk de grootste afnemer van tong is, zal, nu dit land tot 1 Maart a.s. kooper-af is, de prijs van de tong aanzienlijk dalen. Zoodat niet alleen de exporteurs, maar ook de logger-reeders ernstig door dezen nieu wen tegenslag getroffen worden. Voor deze laatste categorie is deze tegenslag des te ern stiger, omdat de loggers tengevolge van het stilliggen der trawlervloot zulke goede be sommingen maakten. Hieraan is nu plotse ling en onverwacht een einde gekomen. De handel aan alle kanten gebonden De handel is thans aan alle kanten ge bonden. Er zou door de loggers voldoende fijne v isch aangevoerd kunnen worden, maar België staat den invoer niet toe, Frankrijk thans voorloopig niet meer en waar boven dien, zoo men ons van betrouwbare zijde mededeelde, ook het door Frankrijk aan En geland toegewezen contingent fijne visch uitgeput is, kan ook via Engeland geen fijne visch naar Frankrijk worden uitgevoerd. En wat de ordinaire visch betreft hiervan zouden nog honderdduizenden kilo's uitge voerd kunnen worden, maar zooals reeds is gezegd, de gewenschte vischsoorten worden niet of niet in voldoende hoeveelheden door de thans nog varende Hollandsch visschers vaartuigen aangevoerd en de hier uit het buitenland aangevoerde visch mag niet wor den uitgevoerd. Het bestuur der IJmuider Vischhandelver eeniging heeft pogingen in het werk gesteld, om tijdelijke opheffing van de bepalingen inzake de uitvoercertificaten te verkrijgen, echter zonder succes. Naar wij vernemen is andermaal een poging in die richting gedaan thans ondersteund door het bestuur der Ree- dersvereeniging. De minister zal nu niet meer kunnen zeggen, dat het verzoek niet kan worden ingewilligd, omdat de Neder landsche trawlvisscherij er door benadeeld zou worden, nu diezelfde trawlvisscherij het verzoek heeft ondersteund. HET FONDS VOOR SOCIALE VOORZIENINGEN. EEN BELANGRIJKE VERKLARING VAI.' MR. J. H. THIEL. In ons vorig nummer namen wij een com muniqué op, waarin medegedeeld werd, dat Mr. J. H. Thiel, secretaris van den raad van toezicht en advies van het Fonds voor sociale voorzieningen, inzake de bekende quaestie van het notulenboek besprekingen heeft gehad met de heeren Krijger en Brandsteden Omdat in dit communiqué geen resultaat dezer besprekingen bekend gemaakt werd, vroegen wij aan Mr. Thiel nadere inlichtin gen, die daaraan bereidwillig voldeed. Wat de quaestie van het notulenboek be treft zoo begon Mr. Thiel het volgende: Het fonds voor sociale voorzieningen wordt bestuurd door een raad van beheer, terwijl er bovendien nog een raad van toezicht en advies is. De raad van beheer, het college dat het eigenlijke werk doet, wordt gevormd door 7 afgevaardigden van de arbeiders organisaties, namelijk 5 van den modernen bond en 2 van den Christelijken bond. De raad van toezicht en advies is samengesteld uit 3 afgevaardigden van de reeders en afgevaardigden van de arbeidersorganisaties, die Mr. van Drooge te Dordrecht als onpar tijdig voorzitter hebben aangewezen. Ik ben als president-commissaris van de V. E. M. in dezen raad afgevaardigd en bekleed de functie van secretaris. Nu hebben de vakvereenigingen in dezen stakingstijd onderling ruzie gekregen over het notulenboek van den raad van be heer. Dit boek is in het bezit van den heer van der Steen van den Christelijken Bond, omdat die secretaris is. De Moderne Bond vindt het evenwel niet goed, dat door den Christelijken Bond in zijnstakingsactie dingen gepubliceerd worden die blijkbaar ontleend zijn aan de notulen van dezen raad van beheer. Daarom hebben de mo derne leden van den raad van beheer den secretaris gesommeerd het notulenboek af te geven. Aan dit verzoek is evenwel niet voldaan. Deze weigering is voor de heeren Krijger en van der Steeen aanleiding geweest om de be slissing van den raad van toezicht en advies in te roepen. Wij zullen zoo vervolgde Mr. Thiel dus deze aangelegenheid in onzen raad moe ten bekijken. Maar er is een andere, belangrijker quaestie. Er zijn, ook van den kant van den Christelijken bond, vage zinspelingen ge daan en geruchten verspreid, die het ver moeden zouden kunnen wettigen, dat het niet in orde is met de financieele gestie van het Fonds voor sociale voorzieningen. Dit is een quaestie die niet alleen den raad van beheer, maar ook den -raad van 'toezicht en advies zou betreffen. Ik kan evenwel aldus Mr. Thiel met de meeste stelligheid verklaren, dat die verdachtmakingen eiken grond missen. De financieele gestie van liet fonds is ab soluut in orde en is dat ook steeds geweest. De controle was eerst in handen van het accouixtantsbureau Elles en Hamelberg te Amsterdam, maar is den Jaatsten tijd over gegaan naar den heer G. Smits, accountant te Haarlem. Dit zijn namen- die klinken, men kan er van verzekerd zijn, dat alles met pijnlijke nauwkeurigheid gecontroleerd is. Het rapport over de boeken van 1932 is op dit oogenblik nog niet ontvangen, maar ik ben overtuigd, dat het even gunstig zal luiden als over de voorafgaande jaren. De raad van toezicht en advies, die tot taak heeft om controle uit te oefenen over de financieele gestie van 't fonds, is in deze niet te kort geschoten en heeft de zekerheid, dat alles in uitstekende orde is. Ik leg aldus Mr. Thiel deze verkla ring alleen voor mij persoonlijk af, maar ik ben er van overtuigd, dat alle andere leden van onzen raad er volkomen mede accoord gaan. Onze raad had ook tot taak om te beslis sen over geschillen in den raad van beheer. De rechten van de minderheid in den raad van beheer waren dus voldoende gewaar borgd. Als de afgevaardigden van den Chris telijken bond dus bezwaren hadden gehad tegen de beslissingen van de moderne meer derheid. dan hadden zij in beroep kunnen komen bij ons. Het opmerkelijke is evenwel, dat zij dit nooit hebben gedaan. Daaruit mag toch wel afgeleid worden, dat zij geheel accoord gingen met- de beslissingen en daden van den raad van beheer. Men zal dus niet de verdachtmakingen moeten ophouden. Men mag zoo besloot Mr. Thiel uit mijn mededeelingen niet opmaken, dat ik onder de tegenwoordige omstandigheden een verdediger ben van het voortbestaan van het fonds. Integendeel. Ik ben, evenals alle reeders te IJmuiden, overtuigd, dat het fonds zal moeten worden opgeheven. Maar de redenen daarvoor liggen op een geheel ander terrein, die hebben niets te maken met de financieele gestie van het fonds. BEVERWIJK HET VERTREK VAN DEN BURGEMEESTER. In aansluiting op de mededeelingen in ons blad van Woensdag opgenomen over het a.s. vertrek van burgemeester Jhr. J. C. W. Stride van Linschoten, die tegen 1 Juni a.s. ontslag uit zijn ambt heeft verzocht, kunnen wij nog de volgende bijzonderheden berichten: Jhr. J. C. W. Strick "van Linschoten werd 11 Juni 1859 te De Bildt geboren. Hij genoot zijn opleiding in de gemeente-administratie van burgemeester zaalberg te Alphen aan den Rijn, waar hij zijn loopbaan als volon tair aanving. In 1884 werd Jhr. Strick van. Linschoten be noemd tot secretaris en ontvanger der ge meente Anna Paulowna, om deze plaats na ongeveer vijf jaar te verwisselen met Haar- ïèmmerliede en Spaarnwoude, waar hij even eens het ambt van gemeente-secretaris ver vulde. Zooals gemeld volgde daarna zijn bur gemeesterschap van Texel. 15 Maart 1898 werd Jhr. J. C. W. Strick van Linschoten burgemeester van Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin die echter toen reeds twee af zonderlijke gemeenten waren onder één bur gemeester. Deze toestand bleef niet lang be stendigd. De regeering liet den burgemees ter tusschen beide gemeenten een keuze doen en deze viel op Beverwijk. In groote lij nen hebben wij reeds in het licht gesteld, wat burgemeester Strick van Linschoten voor zijn gemeente beteekende en hoezeer hij voor den bloei van Beverwijk heeft geijverd. Van de meest belangrijke en urgente zaken, welke onder zijn bestuur tot stand kwamen noe men wij in de eerste plaats de totstandko ming van een rioleering in zijn gemeente (1907) en den bouw van de gasfabriek. In 1907 werd de meer „beruchte" dan beroemde Wijker-kermis afgeschaft, waarvoor de bur gemeester zeer geijverd heeft. Andere hoogte punten waren o.m. de verbetering en uit breiding van de haven, de bouw van een openbaar slachthuis, van het Roode Kruis- ziekenhuis. Ook in de totstandkoming van een contract met de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden inzake de gas levering aan Beverwijk nam de burgemees ter een zeer werkzaam aandeel. Hoewel daaromtrent nog niets vaststaat, deelde de burgemeester ons mede, dat hij zich na zijn ontslagname vermoedelijk te Amsterdam zal vestigen. VERGADERING CRISIS-COMITé. Het plaatselijk crisiscomité houdt Vrijdag avond een vergadering ten raadhuize. In deze bijeenkomst zal verslag worden uitge bracht van de werkzaamheden in het jaar 1931—1932 en over den reeds verrichten ar beid in dezen winter. Vervolgens zal de pen ningmeester rekening en verantwoording doen van het financieele beheer. JUBILEUM BIJ HET STOOMPONTVEER. Gisteren herdacht de heer J. van der Veen, machinist-stoker bij het stoompontveer den dag waarop hij vóór 25 jaar in 's Rijks dienst trad. Namens het gezamenlijk personeel werd den jubilaris door zijn collega's de heeren H. A. v. d. Giessen en L. Prins een rookstel overhandigd. WIE MIST EEN DAMESRIJWIEL. Bij de politie van den post Velsen-Noord is een damesrijwiel gedeponeerd, dat gevon den was voor een perceel aan Óen Wijfcer-

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1