DE BILT VlSSCHERU IN SCHEEPVAARTBERICHTEN VERWACHT WORDENDE SCHEPEN: IJMUIDER COURANT DONDERDAG 2 FEBRUARI 1933 Schip Verin, aankomst Alcinous Achilles André Meyrand Ajax- Baarn Bodegraven Berenice Barneveld Chryssi Charterhythe Clio Ceres Cottica Costa Rica Delfland Dolius Eifel Ebani Euterpe Eem Flandria George M. Livanos Golden Sea Helder Hercules Haarlem. Halle Hebe Honved Herbj orn Hallaren Hoehsee Holland Irene loannis Carras Kennemerland Kyphissia Luneburg Laura Lauro Lübeck Menes Maasland Margot Menestheus Montferland Maria Stathatos Munkfors M. v. St. Ald-egonde Maaskerk Mars Meuse .j,, Nicos Nienburg Niobé Polydorus Poelau Roebiah Poelau Tello Quérnmore Rotterdam Rhea Robur V Svarton Simon Bolivar Sauerland Syra Svolder Trier Tanimbar Telamon Tres Triton Trave Uckermark Vera Radcliffe Westfalia Ned.-Indië Valencia Casablanca Kopenhagen Chili Chili Palermo Chili Rosario Buenos Aires Bourgas Bourgas West-Indië Hamburg Buenos Aires Ned.-Indie Rosario West-Afrika Oporto Kapoeri Buenos Aires Santa Fé Buenos Aires Chili Bourgas Chili Ned.-Indië Venetië Rosario Curacao West-Afrika Gdynia Memel Midd. Zee Santa Fé Santa Fé West-Indië Ned.-Indië Buenos Aires West-Indië Ned.-Indië Rosario Montevideo. Ned.-Indië Buenos Aires Buenos Aires Skoghall Ned.-Indië West-Afrika Alexandrië Parijs- Rosario West-Afrika Constantza Bourgas Ned.-Indië Ned.-Indië Ned.-Indië Baton Rouge Piraeus Gdynia Oxelösund West-Indië Japan West-Inidë Constantza Japan Ned.-Indië West-Indië Abö Valencia Japan Ned.-Indië La Plata Danzig 3 Febr. 3 Febr. 6 Febr. 17 Febr. 11 Febr. 16 Febr. 15 Maart 25 Febr, i.3 Febr. 14 Febr. 3 Febr. 13 Febr.- 20 Febr. 12 Febr. 11 Febr. 18 Febr. 8 Febr. 16 Febr. 2 Febr. 24 Febr. heden 21 Febr. 18 Febr. heden 5 Febr. 5 Febr. 2 Febr. 17 Febr. 17 Febr. 1 Febr. 3 Febr. 20 Febr. 3 Febr. 1 Febr. 7 Febr. 24 Febr. 3 Febr. 16 Febr. 28 Febr. 17 Febr. 4 Febr. 31 Jan. 7 Febr. 3 Febr. 24 Febr. 5 Febr. 6 Febr. Laatste bericht 14 Febr. 29 Jan. van Port Said 6 Febr. 29 Jan. van Gibraltar 27 Jan. vertrokken. 6 Febr. 30 Jan. te Gdynia 12 Jan. van Cristobal 27 Jan. van ^aita 8 Febr. 31 Jan. van Gibraltar. 31 Jan. te Callao 13 Febr. 11 Jan. vertrokken 13 Febr. 11 Jan. van Santa Fé 12 Febr. 31 Jan. van Malta 28 Febr. 31 Jan. van Stamboul. 12 Febr. 27 Jan. van Paramaribo 5 Febr. Vertrekt 4 Febr. in lading- Si Jan. te Belawan 20 Jan. vertrokken 27 Jan. te Hamburg 28 Jan. van Vi'go. 10 Jan. vertrokken 31 Jan. van Las Palmas 21 Jan. van Rio Janeiro, in lading 19 Jan. te Hamburg. 27 Jan. van Izmir 28 Jan. te Talcahuano 27 Jan. van Batavia 28 Jan. van Bari 25 Jan. vertrokken. 24 Jan. vertrokken 24 Jan. v. Cape Coast in lading 28 Jan. vertrokken 30 Jan, van Setubal 12 Jan. vertrokken 2 Febr. te Antwerpen. 22 Januari v. Carthagena 1 Febr. te Marseille in lading 24 Jan. van Havana 27 Jan. van Periin. 2 Febr. te Duinkerken. 16 Jan. vertrokken. 29 Jan. van Gibraltar 30 Jan. van Santos. 16 Jan. te Santa Fé 26 Jan. vertrokken 1 Febr, van Colombo 28 Jan. van Duala 29 Jan. te Salonika 31 Jan. van Rouaan. 3" Jan. vertrokken 21 Jan. van Sp. Guinea 18 Jan. van Stamboul 28 Jan. te Antwerpen. -26- Jan. van- -Colombo - - - 31 Jan. van Perim. 28 Jan. van Batavia 28 Jan. van Gibraltar 15 Jan. van Aruba 24 Jan. te Calamata. 28 Jan. vertrokken =26' Jan. vertrokken 25 Jan. van Barbados 26 Jan. van Colombo 14 Jan. van Pto. Cabello 30 Jan. vertrokken 28 Jan. van Belawan. 31 Jan. van Perim. 14 Jana v. Pto. Barios 25 Jan. vertrokken. 31 Jan. vertrokken 1 Febr. Ouessant 30 Jan. te Colombo 27 Jan. van Las Palmas. 2. Febr. vertrokken MACHINESCHADE TIJDENS HET STILLIGGEN. Hoe vreemd het ook klinkt, heeft een ree- derij in Oslo ondervonden dat de machine van één harer motorschepen tijdens het stil liggen ernstige schade had beloopen en wel doordat water in de olietanken was gekomen. I-Iet tankmotorschip Gylfe lag reeds sedert Maart 1931 stil en bij liet nazien der motoren in November van het afgeloopen jaar bleken deze speren van roest te vertoonen. Bij het nauwkeuriger inspecteeren bleken verschil lende machinedeelen hersteld of vernieuwd te moeten worden, waardoor de reederij een schade van 50.000 kronen leed. Het is nu gebleken, dat er water in de olie tank is gekomen, waarschijnlijk doordat het schip tijdens de vaart een kleine schade aan de huid heeft gekregen zonder dat men het gemerkt heeft. Daardoor is dan vermoedelijk een klinknagel gesprongen en heeft het water tijdens de lange periode van stilliggen alle gelegenheid gehad om in de tanks te dringen. VLOOTVERMINDERING. Het stoomschip Veendijk van de Holland Amerika Lijn is naar Hendrik-Ido-Ambacht verkocht om de worden gesloopt. ENGELSCHE TRAWLER VERMIST. De Engelsche stoomtrawler Cape Delgado was al op de thuisreis van de Witte Zee en vanaf het Noorsche kuststation Lodingen ge meld, toen hij waarschijnlijk door een zwa- ren storm werd overvallen en verongelukt is. Men heeft niets meer van het schip gehoord, dat al een week over tijd is. Een paar politie- kruisers en een 'Engelsche sleepboot zijn uit gezonden om het schip te zoeken omdat men nog een flauwe hoop heeft,dat het ergens met defecte machine ronddrijft. Het is wel bevreemdend, dat het met.een draadlooze in richting uitgeruste schip niets van zich heeft later hooren. Natuurlijk kan het zijn, dat de ssininrichting ook defect geraakt is. HO'OGOVENBEDRIJF. lil de afgeloopen "maand kwamen bij de Hoogoven in lossing 11 stoomschepen met bijna .43000 ton erts en stoomschip met .2900 tón' steenkolen. Bovendien kwamen 8 stoom schepen ijzer laden. OPGELEGD. Gisteren waren te Amsterdam opgelegd 34 schepen, van welke 32 onder Nederlandsche, 1 onder Britsche en 1 onder Italiaansche vlag. VLOOTVERMINDERING Het stoomschip Veehtdijk van de Holland- Amerika Lijn is aan een Grieksche reederij verkocht en zal onder de vlag van dat land weer in de vaart worden gebracht. Het schip, heeft sedert Juli van het vorige jaar te Dordrecht opgelegen. DE SCHEEPVAART IN JANUARI. In de maand Januari zijn in de havens van het Hoogovenbedrijf aangekomen 20 stoom schepen, waarvan 11 geladen met erts en 1 met steenkolen, terwijl 8 schepen aankwa men, om ijzer te Iaden. Er vertrokken in deze maand 19 stoomschepen, waarvan 9 stoom schepen met een heele of gedeeltelijke lading ijzer. Van deze waren er 3 bestemd voor Zwe den, 1 voor Frankrijk. I voor Spanje, 1 vocar Italië en 1 voor Noord-Amerika. Verleden jaar kwamen in Januari 25 stoom schepen aan, waarvan 12 met erts en 4 met steenkolen of 16 geladen schepen tegen nu 12. Er vertrokken toen 26 stoomschepen, waar van, evenals nu, 9 met- een lading ijzer. Voor de Papierfabriek te Velsen kwamen in Januari 2 stoomschepen met hout aan, bene vens een motorschoener met een gedeeltelijke lading kleiaarde, tegen verleden jaar 1 stoomschip met hout, dus thans 2 schepen meer. Verder kwamen voor IJmuiden nog aan 13 zeeschepen, waarvan 4 geladen met haring en visch en 2 met natuurijs, terwijl 3 schepen als bijlegger binnen kwamen, benevens 3 marinevaartuigen. Verleden jaar bedroeg dit aantal 10 schepen, waarvan 6 met haring en visch. In totaal zijn dus in onze havens in de maand Januari aangekomen 36 zeeschepen, tegen verleden jaar ook 36 schepen. RADIOVERBINDING MET SCHEPEN De navolgende schepen zijn Donderdag 2 Februari 1933 radio-telegrafisch te bereiken via het kuststation Scheveningen Raclio: Chr. Huygens, Cottica, Dempo, Flandria, Indra- poera, Joh. v. Oldenbarnevelt, Klipfontein, Kota Tjandi, Lemaire, Marn. v. St. Aldegonde Poelau Laut, Poelau Roebiah, Rietfontein, Sibajak, .Simon Bolivar,Statendam, Vene zuela, Zeëlahdia. DE STAKING IN HET VISSCHERUBEDRIJF EEN CIRCULAIRE DER IJMUIDER FEDERATIE. Het bestuur der IJmuider Fereratie heeft de navolgende circulaire doen toekomen aan ae werkgevers in het Visscherijbedrijf: „Zooals het bestuur van de Reedersvereeni- ging zich eenigen tijd gei eden tot de opvaren den wendde ten einde zijn standpunt nader te verduidelijken zoo wenden wij ons thans tot U ten einde eenige onder U opzettelijk verspreide onjuistheden recht te zetten. Zoo wordt in Uw rijen, naar men ons mede deelt, ijverig de stelling gecolporteerd „dat het de Federatie er om te doen zou zijn de bedrijven kapot te maken". Deze onzin werd ook in 1924 rondgebazuind en was ook toen oorzaak, dat de staking door de scherpslijpers onder U langer gerekt kon worden dan strikt genomen noodzakelijk was. Deze kwaadaardige lasterpraat dient nu eindelijk in het algemeen belang definitief de kop te worden ingedrukt. Zij wordt al leen verkondigd om U wars van elk contact met de IJmuider Federatie en U afkeerig te maken van een oplossing van dit conflict met een partij, die het immers op den ondergang van het bedrijf gemunt beeft Tegenover deze misdadige scherpslijperij stellen wij het feit, dat wij in den afgeloopen tijd onvermoeid gepleit hebben voor weder opbouw door reorganisatie van het bedrijf met onze volle medewerking. Eerst toen dat idee afgewezen was en door den heer Polder man smalend een „laboratorium eisch" ge noemd, nadat vóórdien diverse visscherij- autoriteiten en overheidspersonen met ernst en aandacht naar onze uiteenzettingen had den geluisterd en deze een verdere behande ling alleszins waardig keurden, eerst na bovenbedoelde smalende afwijzing heeft onze organisatie gezegd „Dan weigeren wij Uw voorstellen te aan vaarden en zullen wij in den strijd gaan voor behoud van loon- en arbeidsvoorwaarden". Nog blijft onze organisatie op het stand punt staan, dat grondige reorganisatie van het IJmuider visscherijbedrijf noodig' is, wil len bier ooit betere toestanden ontstaan. Rationeele samenwerking tusschen de ver schillende, toch altijd in elkaar grijpende bedrijfsonderdeelen moet er komen. Coöpera tieve inkoop van alle bedrijfsbenoodigdheden is beslist noodzakelijk, verlaging van de assu rantie-premie door onderlinge verzekering met goede onderlinge controle eveneens. De nevenbedrijven als constiuctiewerkplaatsen, 'jsfabrieken, kolenleveranciers enz. behooren van heerschende, dienende bedrijfsonderdee len te worden. Met den Vischhandel dient samengewerkt ten einde bet afzetgebied te vergrooten. Coö peratieve vischmeel- en conservenfabrieken kunnen de bedrijfsresultaten verhoogen en prijsregelend optreden, Dit is de weg en er is geen andere weg om het bedrijf gezond te maken. Spant daarvoor Uw kracht en Uw energie in. Benut daarvoor Uw Reedersvereeniging. En vergrijpt U niet aan het armzalige loóh'tje en het beetje so ciale zekerheid, dat de visscherman in samen werking met den havenarbeider en den ko- lenwerker zich door haar vereeniging heeft weten te verwerven. Onze organisatie en zij kan een te waar- deeren hulp zijn, dat weet ge! blijft bereid dit reorganisatiewerk met U. te volvoeren. Wordt het met kracht aangevat door de in stanties van het bedrijf zelf, dan zal ook de Overheid van Rijk en Gemeente zich niet langer afzijdig kunnen' houden. Wordt deze wijze van werken, van stelsel matige saneering van- het bedrijf niet ge volgd, dan zal de geschiedenis van het bedrijf hoe dit conflict ook moge eindigen één lange lijdensweg blijven. Wij herhalen: onze organisatie, de IJmui der Federatie blijft bereid haar reëele mede werking hierbij te verléenen, maar dan dient men af te zien van het grabbelen in de toch al zoo magere portemonnaie van den vissehe- rij-arbeider, dan dient men dat beetje sociale voorzorg niet af te breken tot op den grond en dan mag men den arbeid niet zwaarder maken dan hij nu reeds is. Op die basis is een oplossing te bereiken in loyaal overleg met onze organisatie, maar dan behooren de scherpslijpers in beide kampen allereerst onschadelijk te worden gemaakt". AANGEKOMEN 1 Februari: Svartön, s.s. Oxelösund. Geziena m.s. Londen Euterpe s.s. Oporto Nereus s.s. Danzig 2 Februari: Aslog s.s. Rotterdam Nova s.s. Rotterdam Lerche s.s. Rotterdam. Joh. de Witt s.s. Batavia. Mause m.s. Parijs Rijnstroom s.s. Leith Orestes s.s. Antwerpen - Astarte s.s. Bremen. VERTROKKEN 1 Februari: Brisk s.s. Oslo. Troja, s.s. Hamburg Rhein s.s. Hamburg 2 Februari: Serooskerk s.s. Rotterdam Agamemnon s.s. Hamburg. MARKTPRIJZEN Griet per 50 K.G. f 38—20 Tongen per K.G. f 1.75—0.90 Groote schol per 50 K.G. f 18 Middelschol per 50 K.G. f 30—23 Zetschol per 50 K.G. f 30—25 Kleine- schol per 50 K.G. f 319.50 Bot per 50 K.G. f 11—8 Schar per 50 K.G. f 139 Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 13 Kabeljauw per 125 K.G. f 5216.50 Gullen per 50 K.G. f 127.50 Leng per stuk f 1.15 Wijting per 50 K.G. f 5.50—5.10 BESOMMINGEN MotorloggersKW 140 f 1080, KW 70 f 760. Kotters: E 142 f 590. E 503 f 1070. Beuger: VL. 190 f 1120. GOUDEN ECHTPAAR. Woensdag vierde het echtpaar -H. B. Hei doornWieten onder groote belangstelling zijn gouden huwelijksfeest. In den loop van den dag hebben de beide oudjes, die in Be verwijk een groote bekendheid genieten, vele bloemstukken en geschenken ontvangen.. Des avonds brachten de beide plaatselijke muziekkorpsen de gebruikelijke serenade, die ondanks het slechte, weer een groot pu bliek op dé been, bracht. meldt: Hoogste barometerstand 768.2 m.M. te Toulouse. Laagste barometerstand 719.5 m.M. te Brest. en voorspelt: matigen, tijdelijk afnemenden, meest Wes telijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, des nachts kouder, overdag zelfde temperatuur. Barometer Hedenmorgen 9 uur 751 m.M. Neiging: Stilstand. Thermometer Hoogste gisteren 45 F. Laagste neden nacht 40 F. Hoogste heden 40 F. Opgave van „HET BRILLENHUIS" Kanaalstraat 83 IJmuiden BEVERWIJK DE BETALINGSREGELING OP DE GROENTEMARKT. De koopliedenvereeniging Handelsbelan gen heeft evenals de R.K. Vereeniging van Marktkooplieden „St. Petrus" een vergade ring gehouden ter bespreking van de voo^e stelde wijziging in de betalingsvoorwaarden, zooals deze tot nu toe op de Beverwijksche groentemarkt geldig waren. De vergadering kon zich in het algemeen met dit plan wel vereenigen, doch gezien de groote beteeke- nis van het voorstel, meende zij niet tot onmiddellijke aanvaarding te kunnen over gaan. De leden zullen een afschrift van het voorstel ontvangen, terwijl zij tevens zullen overwegen, of het verplichte lid maatschap van een der koopliedenvereeni- gingen door hen kan worden aanvaard. Be sloten werd over veertien dagen opnieuw bijeen te komen om een besluit te nemen. Het gevolg van 'dit uitstel is, dat de nieuwe betalingsregeling, welke Vrijdag 3 Februari zou ingaan, eveneens moet worden aange houden. Het ligt in de bedoeling om de nieuwe bepalingen betreffende het crediet- wezen en het verplichte lidmaatschap op denzelfdien datum te doen ingaan. VOCAAL- EN INSTRUMENTAAL CONCERT. De Kennemer Orkest Vereeniging en het Beverwijk's Gemengd Zangkoor, beide onder directie van Louis Stiens gaven gezamenlijk een vocaal- en instrumentaal concert in het Kennemer Theater, waarvoor flinke belang stelling bestond. De voorzitters van beide vereénigingen hebben voor het concert de belangstelling voor deze beide nog jonge vereenigingen ingeroepen en in het bijzonder op musici en zangers (ressen) een beroep gedaan zich aan te sluiten. De K. O. V. opende het programma met de pittig gespeelde „Festjubel"-marsch van Blankenburg, gevolgd door een zeer bevredi gende verklanking van de ouverture Jean de Paris" van Boieldieu. De Kennemer Orkest Vereeniging heeft dezen avond wel blijk ge geven van een serieuze beoefening der sym- ph-'onische muziek. Hët ensemblespel was goed, de stemming bevredigend en de nuan ceering viel zeer te loven. Een en ander liet zich nog beter beluisteren in Rosamunde van Schubert. Dirigent Stiens had de zaak goed in de hand en enkele misschien wat te snelle tempi waren zeker niet aan hem te wijten. Het publiek, waaronder velen, die voor de eerste maal met de K.O.V. kennis maakten, heeft dit musiceeren met ingenomenheid begroet en meermalen uiting van zijn waardeering gegeven. Ook het Beverwïjk's zangkoor mocht op een goed debuut terugzien. Het koor kon in de verschillende stemmen weliswaar ver sterking hebben, maar in ieder geval was ds samenzang reeds goed verzorgd. Met veel succes zong het koor o.a. Kerstlied van B. Diamant, Wiegeliedje van Roeske en Zondag morgen, van Bonset. Vervolgens deed op dit concert de tenor A. L. de Lobel zich hooren, die het publiek ver gastte op enkele aria's uit operawerken o.a. uit l'Africaine van Meijerbeer, Carmen, van Bizet en Tosca van Puccini. Ook de mooie compositie „In 't Woud" van Philip Loots vond een dankbaar gehoor. Zoo was dit concert in alle opzichten als uitstekend geslaagd te beschouwen en kon den beide vereenïgingen met voldoening op haar werk terugzien. Een hal, waarop het on der leiding van Leo Peelen wel heel genoeg lijk toeging, besloot den avond. HET IJS KRUIT BIJ HOORN. Bij Schellinkhout over den dijk gekomen. IN DE WAAL IS HET LOS GERAAKT. Door den krachtigen stormwind uit Weste lijke richting is het ijs in het IJsselmeer Woensdagmiddag in de omgeving van Hoorn aan het kruien geraakt en hoopte zich op te gen den dijk. Bij het dorp Schellinkhout werden hooge ijsbergen gevormd, welke met verrassende snelheid over den dijk kwamen en de daarchter gelegen huizen bedreig den. Dadelijk werd het personeel van het waterschap Dreehterland gewaarschuwd, hetwelk spoedig ter plaatse was om het oprui mingswerk met kracht ter hand te vatten. Op het oogenblik zet de kruiing van het ijs zich niet verder voort. Zoodra er weer een gat in het ijs ontstaat wordt voor een nieuwe opeen- hooping van ijs gevreesd. Voorloopig is het verkeer over den dijk stopgezet. Tengevolge van het loskomen van het ijs in de rivier De Waal zijn de veerdiensten van Woudrichem op Gorinchem Woensdagmid dag weder stilgelegd, afvoer van ijs is tot nu toe normaal.. SCHIERMONNIKOOG, 1 Februari. De veerboot van Schiermonnikoog kon heden morgen wegens ijs niet aan den landingsdam komen en zou de post en passagiers met een kleine motorboot aan den Dam brengen. Deze kleine motorboot bleef echter in het ijs vastzitten. Woensdagavond zat het motorbootje nog steeds in het ijs vast. De opvarenden zijn over het ijs aan land gekomen, evenals de beide passagiers. Eilanders hebben tenslotte de post van het motorbootje gehaald om over het ijs terug te keeren. Wat de groote rivieren betreft, kan door gaand autoverkeer van Noord naar Zuid thans alleen plaats-vinden over Dordrecht en Moerdijk; Arnhem en Nijmegen; Vreeswijk- Vianen, Gorinchem, Pape-ndrecht-Dordrecht en Moerdijk of Vreeswijk-Vianen, Gorinchem- Sleeuwijk. Dit laatste echter tot 17 uur en niet voor zware vrachtwagens. NIEUWE VUURZEE TE ROTTERDAM. Oud stadsdeel weer ernstig geteisterd. OPSLAGPLAATS IN VLAMMEN OPGEGAAN. ENORME SCHADE AAN BELENDENDE PANDEN. Opnieuw heeft een zeer zware brand Rot terdam, de vierde ïn énkele weken, geteisterd. Omstreeks 5.45 uur Woensdagavond is aan de Zalmhaven de brand uitgebroken. Hij is ontstaan in een achter de Zalmhaven ge legen opslagplaatsr van de firma M. de Vries, handel in oude metalen, goederen en gummi waren. Het vuur vond in de opgeslagen hoeveelheden gummi gretig voedsel, zoodat de brand zich naar alle kanten snel uitbreidde, én zich dwars door de huizen voortplantte, naar de achterzijde, den Westzeedijk. Om half zeven hadden de aangrenzende panden op den Westzeedijk reeds vlam gevat. De brand weer, die met zeer veel materiaal ter plaatse was, bestreed het vuur van alle kanten. Ver schillende huizen in dit blok dat be grensd wordt door de Zalmhaven aan den achterkant, den Westzeedijk aan den voor kant, op zij door het Vasteland en aan de andere zijde door de Valkstraat liepen in- tusschen ernstig gevaar en de brandweer waarschuwde verschillende bewoners de hui zen te ontruimen en te verlaten. Een aan grenzend schoolgebouw, dat leeg stond doch in gebruik was bij de A.J.C. vatte eveneens vlam. Een hevige vonkenregen daalde over de binnenstad, terwijl zich zeer veel rook ontwikkelde. Omstreeks zeven uur was de brandende massa een groote vuurzee. De politie heeft de geheele omgeving afgezet. Nader vernemen wij nog het volgende: De brandweer was terstond uitgerukt met groot materiaal. Vijf autospuiten, drie drijvende spuiten, een groot aantal slangenwagen en de Magi- rusladder waren aanwezig. Er werd met 32 stralen van het groote materiaal en in totaal met 45 stralen water gegeven, waarbij vooral de drie drijvende spuiten, liggende in de Zalmhaven enorme hoeveelheden water in het vuur wierpen. Omstreeks half negen in den avond kon men aannemen, dat het ge vaar voor uitbreiding van den brand geweken was. Doordat de slangen door huizen en over de daken heen gelegd waren had men het vuur omsingeld en zoodoende werd de brand weer de vuurzee meester. Omstreeks negen uur kon met de nablussching worden aan gevangen. Eerst nu had men een overzicht, welke schade de brand had aangericht. Het pakhuis van de firma M. de Vries, een dub bel houten gebouw, dat, vroeger dienst had gedaan als houtopslagplaats, was geheel ge-, vuld met rubber, lompen, oud papier en metaal. De brandende rubber ontwikkelde een geweldige rook en drong de omliggende huizen binnen. Het pakhuis is geheel plat gebrand, de schade wordt door verzekering gedekt: - - - - - Van de school, waarin gevestigd was 'dé- Arbeiders Jeugd Centrale en een Natuur historisch Museum, is de zolder met het dak afgebrand. Het museum was gedeeltelijk ver- ze kerd4 maar de toegebrachte schade is van dien aard, dat het wel niet mogelijk zijn de verzameling een werk van jaren terug te verkrijgen. Voorts zijn vijf huizen aan den achterkant, van de opslagplaats van De Vries gedeeltelijk door den brand vernield, waarbij verschil lende kamers, warandas en serres uitbrand den. Het woonhuis van den heer Sonder- meyer, architect, heeft ernstig geleden, twee étages en de zolderverdieping zijn uitge brand. Gok het architectenbureau en onder scheidene teekeningen zijn verloren gegaan. Tal van huizen aan den Westzeedijk liepen groot gevaar en moesten door dé bewoners ontruimd worden. De bewoners werden bij familieleden ondergebracht. Een zieke vrouw en een ziek kind werd uit een der huizen ge dragen en naar het ziekenhuis overgebracht. De waterschade aan verschillende huizen en winkels toegebracht, zeer aanzienlijk en nog niet te schatten. De oorzaak van den brand is niet bekend. Om kwart voor 6 is een zoon van den heer De Vries nog in het pand geweest om zijn fiets weg te halen en vijf minuten later stónd het pakhuis in lichter laaie. De brand is in het midden van het pand ontstaan en vandaar naar het dak doorgeslagen. De belangstelling van de zijde van het publiek was zeer groot. De vuurgloed was in de geheele stad zichtbaar en deze lokte tal- loozen naar het terrein van den brand. De politie had de geheele omgeving afgezet. Zware rookwolken dreven boven de stad ter wijl een felle vonkenregen neerdwarrelde. Tal van autoriteiten waren op het terrein van den brand aanwezig, zoo zagen wij den burgemeester van Rotterdam, Mr. Droogleever Fortuyn, den Hoofdcommissaris van Politie, den burgemeester van Schiedam enz. De lei ding van de blusscliing berustte bij hoofd man Kruif. ARROND.-RECHTBANK. UITSPRAKEN Nasleep der stucadoorsstakingen Drie jongemannen uit. Beverwijk, IJmui den en Haarlem hebben zich voor de recht bank te verantwoorden gehad, omdat ze tij dens de stucadoorsstakingen verleden jaar met steenen de ruiten van een auto, waarin- werkwilligen vervoerd werden, ingegooid zouden hebben bij de Pont in Velsen. De Of ficier eischte mede wegens de houding van verdachten e engevangenisstraf van 1 maand tegen elk der verdachten. Mr. H. O. Drilsma pleitte vrijspraak en ont slag van rechtsvervolging. De rechtbank ontsloeg' de verdachten van rechtsvervolging; zij achtte het ten laste ge legde bewezen doch het feit niet strafbaar. Inbraak in IJmuiclenscfien horïogewmkel. Een 27-jarig los -werkman uit IJmuiden heeft terechtgestaan wegens diefstal. Hij had bekend een steen gegooid te hebben dooi de etalageruit van den winkel van den heer Repko aan de Kalverstraat en ringen gesto len te hebben. Later trok hij zijn bekentenis in. Desondanks eischte de officier een ge vangenisstraf van anderhalf jaar. Mr. A. Beets vroeg vrijspraak en anders een reclasseeringsrapport. De rechtbank veroordeelde verdachte tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek tot en met 16 Februari a.s.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 3