uit het buitenland 'duitschland onder hitler het belangrijkste nieuws Van alles en nog wat. [JMUIDER courant VRIJDAG 3 FEBRUARI 1933 TWEEDE BLAD De politieke toestand in Duitschland. Hitier voor den Rijksraad. Hij wenscht ideëele en daad werkelijke steun der landen. De briefwisseling Kaas-Hitier. Uit Genève: Duitsche bezwaren tegen de Fransche ontwapeningsvoorstellen. DUITSCHLAND. In een zeer druk bezochte plenaire bijeen komst van den Rijksraad, welke Donderdag avond in de zittingszaal van den Rijksraad is gehouden, heeft Rijkskanselier Adolf Hitler, die in gezelschap van o.m. den Rijksminister van Binnenlandsche Zaken Dr. Frick ver scheen, zich aan de leden van den Rijksraad voorgesteld. De Rijkskanselier heeft van den voorzit terszetel af een toespraak tot de leden van den Rijksraad gehouden. Hij zeide o.m.: Wij hebben de regeering overgenomen in een tijd, welke misschien de moeilijkste is van de Duitsche geschiedenis. Er is een groot vertrouwen noodig om in een uur als dit te wanhopen, maar in tegendeel met hoop en vertrouwen in de toekomst te zien. De motie ven, die ons daarbij bewegen, zijn de volgen de drie: Ten eerste vertrouwen wij op de kracht van het Duitsche Volk, op de kracht en de vlijt van het Duitsche Volk. Ten twee de vertrouwen wij op de capaciteiten van dit volk en op zijn genialiteit, welke in de ge schiedenis steeds weer wegen heeft gevonden tot lijfsbehoud en ten slotte zien wij ondanks alle crises en ondanks alle catasprophes en moeilijkheden nog onveranderd voor ons de Duitsche aarde, de Duitsche levensruimte, den Duitschen bodem. Wij willen niet in de fouten vervallen te reglementeeren en te centraliseeren, wat men kan reglementeeren en centraliseeren, maar wij willen ons steeds voor oogen hou den, dat eensgezind datgenen gemaakt moet worden wat onvoorwaardelijk noodzakelijk is. Wij zullen daarbij natuurlijk gaarne reke nen op de medewerking der landen, doch wij willen daarbij niet alleen ideëel, maar ook feitelijk worden gesteund, precies zoo als wij vastbesloten zijn alles te doen, wat gebeuren kan om de historische bouwsteenen der Duit sche natie en van het Duitsche Rijk te be houden. Ik geloof dat zulks des te eerder en des te gemakkelijker zal gelukken naar mate het Rijk en de landen in de groote erkenning van den dwingenden nood van onzen tijd aaneengeschaard staan. De Centrumpartij heeft den text van de briefwisseling, die plaats gevonden heeft tus- schen rijkskanselier Hitier en den rijkspartij- leider van het Centrum, prelaat Kaas gepu bliceerd. Deze publicatie geschiedt in ver band met „de officieele, onjuiste communi- qué's en verschillende onjuiste mededeelin- 'gen der regeeringspers over de houding der Centrumpartij". Volgens dezen text heeft Hitler in een brief van 1 Februari verwijzende naar den eisch van een jaar tijd voor werken voor de regeering zonder de wisselvallige parlemen taire hindernissene geconstateerd, dat iedere discussie van de door het Centrum gestelde vragen overbodig zou zijn, wanneer niet van te voren vaststond, dat gerekend kon worden op een dergelijken termijn van een jaar. Prelaat Kaas. Op 2 Februari heeft prelaat Kaas daarop geantwoord, dat de beantwoording der ge stelde vragen het Centrum in staat had moe ten stellen een beslissing te nemen over de vraag van dulden of niet. Tolereeren, aldus de Centrumpartij, kan men met verantwoor delijkheid alleen, wat men op zijn minst in zijn essentieele trekken kent. Wanneer de be antwoording der gestelde vragen ook maar op de belangrijkste punten aan de eïschen had voldaan, die het Centrum meent te moe ten stellen ter beveiliging tegen experimen ten in strijd met de grondwet, welke de eco nomie zouden kunnen schaden, van sociaal reactionnairen aard en gevaarlijk voor de valuta konden zijn, zou het Centrum bereid geweest zijn de rijksregeering het werken mogelijk te maken. Dit laatste schrijven van dr. Kaas is mede uit naam van de Beiersche Volkspartij ver zonden. BERLIJN, 2 Februari (V.D.) Prelaat Kaas heeft voorts een schrijven gezonden aan Rijkspresident von Hindenburg, waarin hij dezen er op opmerkzaam maakt dat het motief der Rijksdagontbinding, de onmoge lijkheid een meerderheid te vormen, niet op gaat dat de aangevangen besprekingen met het Centrum door de regeering zijn afgebro ken zonder steekhoudende motiveering. Van dti schrijven is een afschrift gezonden aan Hitier. GENèVE Gisteren was het een jaar geleden dat de Ontwapeningsconferentie te Genéve geopend werd. Op dezen dag werd voor het eerst de plenaire zitting, die op 23 Juli 1932 werd on derbroken. heropend. In de hoofdcommissie, waarin alle 64 deelnemende mogendheden, de Vereenigde Staten en Sovjet-Rusland in begrepen, vertegenwoordigd zijn, begonnen de groote debatten over het Fransche ontwa- pehings- en veiligheidsDlan, dat de Fransche regeering met haar memorandum van 14 November 1932 heeft ingediend. Namens de Fransche regeering zal Massisrli de hoofd trekken van het plan uiteenzetten. Aan de zitting, waarin alle 64 conferentie- hiogendheden waren vertegenwoordigd, na men o.m. deel Anthony Eden, Massigli, Nadolny, Litwinov, Gibson, Aloisi. De president der conferentie, Henderson, opende de besprekingen met te refereeren aan het afgeloopen jaar ter Ontwapenings conferentie, een jaar dat hij diep teleurstel lend noemde. De groote beslissingen moeten nu in de eerstvolgende maanden vallen. Hen derson hoopt, dat de conferentie reeds" bin nenkort het ontwerp van een volkomen ont wapeningsverdrag zal kunnen opstellen. De Hoofdcommissie ging vervolgens over tot de besprekingen over het Fransche ont- wapenings- en veiligheidsplan. De Fransche vertegenwoordiger, Massigli, zette in een vrij langdurige redevoering de principes van het Fransche plan nog eens uiteen. Dit is ge- opbouwd op de basis, dat tusschen de ont wapening en de organisatie van de veiligheid een onverbreekbare band bestaat, waardoor de doorvoering van de ontwapening slechts in étappen kan geschieden en waarvan het herstel van het algemeene vertrouwen de absolute voorwaarde is. De étappe-ge wij ze ontwapening sluit reeds bij voorbaat iedere nieuwe bewapening uit. Voor een directe, volkomen en algemeëne ontwapening is het onmogelijk de noodzakelijke politieke technische voorwaarden te scheppen. De Fransche regeering wil daarom de ontwape ning allereerst aanvatten binnen het kader der Europeesche staten, waarbij de buiten Europa gelegen staten hun eigen verplichtin gen op zich moeten nemen. De Fransche regeering hecht buitengewone beteekenis aan de algemeene controle en de internatio nale organisatie van controle op de civiele luchtvaart. Tijdens de besprekingen over dit plan voer de verder de Duitsche vertegenwoordiger, Nadohiy, het woord. Hij zeide o.m., dat de Duitsche regeering het van groot belang acht dat de ontwapening zoo snel mogelijk zal worden ten uitvoer gelegd. Zij staat nog steeds op het standpunt, dat haar het recht toekomt dat algemeen zal worden ontwa pend en dat de vervulling van deze aanspra ken, waarop zij thans reeds meer dan tien jaren wacht, niet langer zal worden uitge steld. Voorts staat zij nog steeds op het standpunt, dat de ontwapeningsconferentie slechts tot een goed einde kan komen, wan neer een verdrag wordt gesloten, dat voor alle conferentiedeelnemers en dus ook voor haar rekening houdt met art. 8 van het pact. Dit is het ongewijzigde Duitsche standpunt sinds het begin van de conferentie en is door den Rijkskanselier bevestigd. Nadolny zeide het Fransche plan volgens zijn twee deelen te willen behandelen: 1 militair technisch; j uridisch-politiek. Voor een Verwerkelijking van een feitelijke en vergaande kwalitatieve ontwapening en beperking van het materiaal zag spreker in het Fransche plan geen positief voorstel. Wat het juridisch-politiek doel betreft, al dus Nadolny, staat de Fransche delegatie op het standpunt, dat voor iederen. stap op het gebied der ontwapening parallel loopende vorderingen moeten worden gemaakt op het gebied der bij verdrag vastgelegde veilig heidsgaranties. De Duitsche regeering staat op het stand punt, dat de vervulling der taak van de hui dige conferentie niet afhankelijk kan wor den gemaakt van nieuwe bij verdrag vast te stellen veiligheidsgaranties van juridisch po litiekèn aard. Een verdere natuurlijke voorwaarde moet zijn de garantie dat het bondsapparaat ook werkelijk tegen ieder bondslid met dezelfde kans op succes kan worden toegepast. Dit zelfde geldt voor het voorstel en de vorming van een luchtvloot van den Volkenbond. Spr. merkt op dat de ongeremde ontwikkeling van de civiele luchtvaart slechts kan geschie den in vrije concurrentie. De beste oplossing van het luchtvaartprobleem schijnt spreker toe een volkomen afschaffing der militaire luchtvaart en een effectief verbod van bom bardementen, welke de wereld de zekerheid kunnen geven, dat dit verschrikkelijkste aller wapens niet meer kan worden gebruikt. Graaf Aloisi heeft in de vergadering van de hoofdcommissie verklaard, dat Italië af wijzend staat tegenover het Fransche ontwa peningsplan. De Italiaansche formule: ontwapening veiligheid is overeenkomstig 't karakter van het Volkenbondsverdrag. Alle tot nu toe in gediende plannen hebben de conferentie geenszins nader gebracht tot het doel, doch haar veeleer er verder van verwijderd. De Italiaansche regeering is bereid het Fran sche plan te bestudeeren, hoewel het wegen inslaat welke niet die van Italië zijn. Aloisi vervolgde, dat de door Frankrijk voorgestelde unificatie van het oorlogsmate riaal en der legers feitelijk leidt tot een ver hooging niet tot een beperking der bewape- luitenant-generaal worden bevorderd de leider der infanterie generaal-majoor Von Roques en de inspecteur der motorbrigaden Lutz. Een zevental oversten worden bevor derd tot generaal-majoor, een aantal kapi teins tot oversten, terwijl ook eenige com mando's nieuw worden bezet. Beiersch protest bij Hindenburg. De voorzitter der Beiersche Volkspartij, staatsraad Schaeffer. heeft een telegram ge zonden aan den Rijkspresident, waarin hij constateert: „Naar aanleiding van de raoti veering van het ontbindingsdecreet van den Rijksdag, dat het niet mogelijk is gebleken een tot werken in staat zijnde meerderheid te vormen, zie ik mij genoodzaakt voor zoo ver het de Beiersche Volkspartij betreft za kelijk tegen te spreken en te constateeren, dat de Beiersche Volkspartij, wier principiee- le wil tot samenwerking aan den nationalen wederopbouw bekend moet zijn, in het ge heel niet bij de onderhandelingen is betrok ken". DuitsciilarLc Provoceerende uitlating van Landdagvoorzitter Na eenige zeer rumoerige tooneelen in den Landdag van Wurtemberg, verklaarde de voorzitter, de nationaal-socialist Mergentha- ler, dat wanneer de communisten met hun beleedigingen aan het adres der nationaal- socialistische afgevaardigden zouden voort gaan, dezen zich gedwongen zouden zien „zichzelf te helpen". Deze uitlating van den voorzitter wekte een storm van verontwaar diging'. Het seniorenconvent van den Land dag werd terstond bijeen geroepen en dit be sloot de commissie voor het reglement van orde op te dragen de zaak aan de hand van het reglement van orde te behandelen. Van den voorzitter zal geëischt worden, dat hij zijn uitlating terug neemt. Reorganisatie van de rijksweer Gisteren is 'n uitgebreide lijst van wijzi gingen in de person celbezetting, promoties en ontslagen bij dePUjksweer gepubliceerd.Tot Frankrijk, Bezorgdheid voor de veiligheid. De voorzitters van de Senaatscommissie voor Buitenlandsche Zaken Berenger en van de legercommissie van den Senaat, Messimy, deden in hun respectievelijke commissie vergaderingen mededeelingen omtrent den tegenwoordigen toestand. Berenger verklaarde, dat het jaar 1933 voor de Fransche buitenlandsche politiek zeer gevaarlijk begon. In Europa wekte de agres sieve revisie-geest van bepaalde mogend heden onrust. In Amerika hadden de oor logsschulden ernstige meeningsverschillen veroorzaakt, en in het Verre Oosten bracht het Japansch-Chineesche conflict de ont wikkeling van het Fransche werk in ge vaar. In de legercommissie verklaarde Messimy dat de bewapeningsuitgaven niet verminderd mochten worden zoolang Frankrijk geen ern stige waarborgen voor zijn veiligheid had ver kregen. Engeland MacDonald en de wereld conferentie. MacDonald heeft naar Reuter uit Londen verneemt de uitnoodiging om het voorzitter schap van de int. economische conferentie op zich te nemen, aanvaard, op voorwaarde dat de conferentie te Londen zal worden gehou den. Ierland. Regeering neemt maatregelen tegen de staking. De regeering heeft krachtige maatregelen genomen 0111 verdere ongeregeldheden in verband met de spoorwegstaking te voor komen. Pantserwagens zijn naar de gevaar lijke punten gezonden, terwijl geheel uitge ruste troepen langs de wegen patrouillèeren Militaire lorries zijn ter beschikking gesteld van de zakenlieden van Dublin, die door het stilliggen der autobusdiensten hun woningen in de voorsteden niet konden bereiken. Gevreesd wordt dat door de weigering van de dokwerkers om goederen te lossen de textielfabrieken van Belfast hun deuren zullen moeten sluiten. Amerika, Stabiliseering der valuta in ruil voor kwijtschelding der oorlogsschulden? Ofschoon Roosevelt over de kwestie niets wensc-ht mede te deelen, gelooft men volgens Reuter, dat hij met zijn economischen ad viseur Moley een plan heeft besproken, dat zou zijn uitgewerkt in samenwerking met senator Huil. Dit plan zou voorzien in een verlaging der internationale tarieven en stabilisatie der valuta in ruil voor een ver laging of kwijtschelding der oorlogsschulden voorafgegaan door een moratorium voor een niet vastgestelde periode. De moeilijkheid schijnt te zijn, dat een verlaging der tarie ven niet mogelijk is, zoolang de buitenland sche valuta's niet zijn gestabiliseerd. In h; plan wordt een internationale actie verlangd die op de economische conferentie kan wor den besproken; het zou eerst over eenigen tijd in werking kunnen treden, vandaar dat de adviseurs van Roosevelt hebben gespro ken over een voorloopig moratorium. Volgens de bladen zou senator Huil den post hebben aanvaard van minister van Bui tenlandsche Zaken; Hull is een krachtif voór§Jander van wederkeerige tarieven. Verzet tegen verhoogde tarieven voor landen met gedeprecieerd ruilmiddel. De president der tariefcommissie, Robert O'Brien, verzet zich blijkens een Reuter telegram uit Washington krachtig tegeii elk streven ten gunste van het vaststellen van bepaalde tarieven, gericht tegen de landen met een gedeprecieerd ruilmiddel. Hij gaf daarvan blijk voor de commissie van het huis van Afgevaardigden, o.a. met de woorden: Indien Gij een verbod van in voer wenscht, neemt dan een besluit, doch doet dit openlijk en op verstandige wijze. BOSCHJESMANLAND LIJDT WATERGEBREK. MASSA VEE OMGEKOMEN. KENHARDT (Kaap-Kolonie) 2 Febr. (Reu ter). In Boschjesmanland, in het Noord-Wes telijk deel der Kaap-kolonie is sedert meer dan twee jaar geen regen gevallen. De wa tervoorraad op de meeste boerderijen is vol komen uitgeput en talrijke boerenwoningen zijn door de bewoners verlaten. De grond dermate uitgedroogd, dat zelfs het dorste gras er niet op kan groeien en het vee van gebrek omkomt. Naar schatting is in de drie laatste maanden de helft van al de schapen omgekomen. De boeren in dit district zijn volkomen tot den bedelstaf gebracht en hebben zelfs gebrek aan het hoognoodige. Brood is voor hen een luxe geworden, dat zij in weken al niet meer geproefd hebbc n, Streng optreden tegen de communisten. Allerwegen botsingen. BERLIJN. Het per politieradio verspreid decreet van Goering aan de politie-autoritei- ten der landen, waarbij alle demonstraties der KPD en haar nevenox-ganisaties worden verboden, houdt o.m. in, dat ook vergaderin gen der communisten in afgesloten ruimten zorgvuldig moeten worden geobserveerd. In het bijzonder met hét oog op de in den laat- sten tijd hei-haaldelijk van communistische zijde uitgegeven parolen voor de algemeene staking. De politie-autoriteiten der landen, kunnen, wanneer hun zulks doelmatig voor komt, huiszoekingen laten doen bij functio narissen der communistische partij, in partij lokalen d.d. Voorts wordt den politie-autoriteiten aan- jeraden de verrichtingen der communisti sche sportvereenigingen gade te slaan. Even tueel aan te treffen wapenmateriaal dezer vereenigingen moet in beslag worden geno men. Verkiezingsoproep der SPD. BERLIJN, Het partijbestuur der SPD heeft Donderdag uitvoerig den politieken toestand besproken en heeft besloten een verkiezings proclamatie toe dé partij te richten. Voor loopig is er van afgezien het op 12 Maart te Frankfurt a.d. Main te houden partijcongres uit te stellen. Ernstige botsingen te Altona en Buehl. ALTONA, 2 Febi*uari (V. D.) Donderdag middag tegen half vier is het te Altona tot een bloedige botsingen gekomen tusschen communisten en nationaal socialisten. Een pei'soon werd door een kogel gedood. Zeven personen werden min of meer ernstig ge wond. Het was zeer druk op straat, toen de vechtpartij plaats had, zoodat waarschijnlijk ook personen die er niets mede te maken hebben het slachtoffer zijn geworden. KARLSRUHE, 2 Februari (V. D.) Na een optocht van nationaal-socialisten en feeste lijkheden in het gebouw „Zum Stern" te Bruehl is het tot een woordenwisseling geko men tusschen Dr. Weber, een medicus uit Steinbach, die lid is van de Centrumpartij en eenige nationaal-socialisten. Weber ge raakte in moeilijkheden en loste eenige scho ten waardoor een SA-man ernstig werd ge wond. Dr. Weber heeft zich bij de politie aangemeld. Hij verklaart uit noodweer te hebben gehandeld. Nieuwe verkiezingen in Hessen? DARMSTADT. De Landdag van Hessen is tegen Maandag a.s. des middags om twaalf uur bijeengeroepen. Op de agenda staat o.m. en nationaal socialistisch voorstel tot ont binding van den Landdag en een gelijklui dend voorstel der communisten. De Duitsch-Nationalen, Nationaal-socialis ten en de nationale eenheidslijst hebben 35 van de 70 mandaten, tei'wijl communisten 3 mandaten hebben. Het is dus mogelijk dat het voorstel den Landdag te ontbinden zal worden aangenomen. Demonstratievcrbod. in Baden en Oldenburg. KARLSRUH. De Badensche regeering heeft de politie-autoriteiten opgedragen demon straties van staatsvijandige organisaties te verbieden ingeval door deze bij optochten be leedigingen worden geuit tegen de Rijksre geering of de regeeringen der landen of de openbare veiligheid wordt in gevaar ge bracht. De politie te Pforzheim heeft reeds alle communistische demonstiraties verboden. OLDENBURG. 2 Februari. In den Vrijstaat Oldenburg hebben alle autoriteiten opdracht gekregen demonstraties der KPD en haar ne venorganisaties te verbieden. Huiszoeking in Dusseldorf. DUSSELDORF. Gisteren heeft de politie alhier bij leidende figuren der communisti sche afdeeling planmatige huiszoekingen ge houden. Een groot aantal papieren werd in beslag genomen. Openbare betoogingen en optochten te Lubeck verboden. LUBECK, 2 Febr. (V. D.) In verband met de incidenten in den Senaat van Lubeck zijn alle betoogingen en optochten onder den blooten hemel verboden. SA-demonstratie te Berlijn. BERLIJN, Gisteravond heeft de SA van Berlijn de beide slachtoffers van den fak keloptocht van Maandagavond, wier lijken Zaterdag in den Dom zullen worden opge baard, gehuldigd door een opmarsch langs de plaats, waar zij gevallen zijn. In de omgeving van de stedelijke Opera in Charlottenburg heerschte reeds om 6 uur een opgewonden stemming, duizenden menschen waren op straat, hoofdzakelijk communisten De politie greep herhaaldelijk in en sloeg de menigte met den gummistok uiteen. Ten slotte ging zij er toe over ook de cafés te ontruimen, terwijl kort voor den opmarsch zelfs de huisdeuren moesten worden geslo ten. Voor ieder huis stonden agenten met de karabijn in de hand. De straat was over een lengte van ca. een K.M. volkomen leeg. Waar iemand zich aan het venster vertoon de dreigde de politie onmiddellijk gebruik te maken van de vuurwapens. Kort na 9 uur rukten de SA-troepen, onge veer 5000 man. de Wallstrasse binnen. Alle publiek werd tegengehouden door de politie, alleen de optocht werd doorgelaten. Ter plaatse, waar de beide SA-mannen neerge schoten waren, stelde hun afdeeling zich op, waarna de 5000 man twee minuten lang het stilzwijgen bewaarden. Vervolgens trokken zij met gedempt geroffel voorbij. De huizoekïng in het Karl Liebknecht-huis. BERLIJN. 2 Febr. De huiszoekingen der politie in het Karl-Liebknechthuis en op 26 andere plaatsen der stad hebben heden ge leid tot inbeslag neming van een groot aan tal verboden geschriften, waarin o.a. werd aangespoord tot gewapenden opstand en al gemeene staking. lichtgewonden te Witten 4 zwaar- en WITTEN a. d. RUHR, De politie van Bo- chum deelt mede, dat gisteravond tegen 7 uur ongeveer 1000 leden van de soc. dem. partij een betooging hielden. Toen zij in de Poststrasse het lokaal der NSDAP passeer den, vielen plotseling verscheidene schoten, die door leden der NSDAP waren gelost. 11 personen werden gewond, waai'van 4 zwaar en 7 licht.De zwaargewonden moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd. Het onder zoek der politie is nog niet beëindigd. Vrouw in Duisburg gedood. DUISBURG. Gisteravond tegen 7 uur werd in de Erlenstrasse in Duisburg-Wanheimer- ort de 29-jarige vrouw Wilhelmine Strut door een schot in het hoofd gedood, op het oogenblik. dat zij het venster opende en naar buiten keek. Nadere bijzonderheden zijn niet bekend. Een Jandcnconfercntie? BERLIJN, 2 Febr. De rijksregeering heeft, volgens berichten in Berlijnsche bladen, het voornemen een conferentie bijeen te roepen van de premiei's der landen. Op deze confe rentie zullen de met den algemeenen politie ken toestand verband houdende problemen, vooral de verhouding tusschen rijksregeering en landenregeeringen en de bestrijding der binnenlandsch-politieke ongeregeldheden behandeld worden. Te Hamburg HAMBURG. Donderdag laat kwam het tus schen nat. soc. en communisten tot een bot sing waarbij revolverschoten gelost werden. Drie personen werden gewond. Een jonge man. die met zijn fiets in een andere straat stond, werd door messteken in den rug ern stig gewond. Vijf gewonden te Koningsbergen. KONINGSBERGEN. Donderdagochtend hebben te Koningsbergen in verschillende wijken botsingen tusschen Communisten en rechtsr-denkenden plaats gehad.Voorzoover bij de politie bekend is. zijn drie leden van de N. S. D. A. P.. een chef van een mijn en een politiebeambte gewond. Huiszoeking bij KPD te Essen ESSEN, Donderdag zijn in de bureaux der KPD, der communistische krant „Ruhr Echo" en bij de Revolutionnaire vakvereenigings- oppositie door de politie huiszoekingen ge daan. Eenig materiaal is in beslag genomen. ZWEEDSCHE STOOMBOOT GEZONKEN? 16 PERSONEN AAN BOORD. STOCKHOLM. 2 Februari (V. D.) Men vreest dat het Zweedsche stoomschip „Rewa" met 16 personen aan boord in de Bot.tnische Golf is vergaan. BERT HINKLER NOG IN LEVEN? GEHEIME VLUCHT NAAR CHINA? SYDNEY, 2 Februari (V. D.) De echtge- noote van den Engelschen vlieger Bert Hinkler, die tijdens het begin van een vlucht naar Australië verdween, en naar wien ver geefs nasporingen in het Alpen-gebied zijn gedaan, sprak als haar overtuiging uit, dat Hinkler niet in de Alpen was. Zij deeldp o.a. mede: „Hij heeft me gezegd, dat het moge lijk was <^at ik geruimen tijd niets van hem zoii hooren. Het is zeer wel mogelijk, dat hij in het geheim naar China is gevlogen". Eiken dag Zondag. In Britsch-Indië zijn ongeveer twintig ver schillende kalenders in gebruik. De Zondag van den een is de Zaterdag van een ander. Wat in den eenen kalender April is, is in den anderen Juli. Een menigte menschen leeft in het jaar 1932, anderen in het jaar 6933. Oók een soort Babylonische verwar ring! Voor de zuigelingen toch te veel In Australië worden jaarlijks vijf en een half milliai'd sigaretten gerookt, hetgeen uit komt op 875 stuks per hoofd der bevolking. De dure misdaad. Amerika geeft thans jaarlijks een grootere som uit voor het voorkomen en het ophelde ren van misdaden dan zijn totale oorlogs kosten bedragen hebben. Het doorzenden van radioprogramma's. Het aantal landen dat met Duitschland programma's ruilt, is met één vermeerderd. De Duitsche gezant te Teheran (Perzië) heeft bei-eikt, dat een rede van den vroege- ren ambassadeur: Excellentie von Rosen naar de Perzische hoofdstad zal worden doorge zonden. De toespraak zal te Berlijn worden gehouden. In Januari zal het experiment waarschijnlijk plaats hebben; op het oogen blik neemt men in Duitschland proeven met het korte-golfstation DGU in Nauen. De Theransche zenders vangen de programma's uit Nauen op en verspreiden ze in den Per- zischen aether. Verder zal men opnieuw pogingen doen met Argentinië en Uruguay in contact te geraken; wegens slechte ontvangst moes ten experimenten in die richting aanvan kelijk worden gestaakt. De gevaren van het parelvisschen. De parelvisschers der Zuidzee zijn niet al leen blootgesteld aan het gevaar van haaien en inktvisschen, maar worden bedreigd door een reuzenmossel, de z.g.n. Pahua, die haar schalen als een tang om handen en voeten sluit en den duiker daarmee ketent, zoodafc hij verdrinkt.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5