I STA TEN-GENERAAL Wijziging van rechtsgebieden? S-T-O-P UMUIDER courant VRIJDAG 3 FEBRUARI 1933 TWEEDE KAMER. Sterke oppositie. De inkrimpingsplannen aan de orde. Geen succes voor mi nister Donner. Maar de minister zet zich schrap. Dins dag zijn verdediging. Alle juristen aan het woord. Terug zetten van de wijzers van de klok. Komt er wel bezuini ging van? Twee warme pleidooien voor Haarlem. Wet houder Slingenberg op de tribune. SPORT EN SPEL Het pleit der Kieswetswijziging was van middag snel beslist. Het amendement-v. d. Sereft dat het stelsel-d'Hondt zoo volledig mogelijk bij de zetelverdeeling wil invoeren, het stelsel der gemiddelden dus, waarover we eisteren spraken, werd gelijk wij meldden door de Kamer aangenomen met 46—40 stemmen. De s. d. a. p. en de r. k. fractie al leen hebben voorgestemd. Dit amendement-v. d> Bergh was van de verste strekking. Het werd aangenomen de andere amendementen waren daarmede dus vervallen. Het ontwerp tot wijziging zelf werd aan genomen met 46—41 stemmen. Ook nu waren alleen de beide grootste groepen voor. Nu ook nog, wat de zetelverdeeling betreft het regeeringsontwerp werd gewijzigd, was er niet zoo heel veel meer overgebleven van het oorspronkelijke door minister Ruys inge diende stuk De Kamer heeft den middag besteed aan het ontwerp van Minister Donner, dat de rechtsgebieden en de zetels van rechtban ken en kantongerechten nieuw wilde vast stellen.' Het was geen gelukkige middag voor mi nister Donner. Men kon het goed aan den bewindsman bespeuren: hij was in een ge melijke bui. Gewoonlijk heeft de zeer be kwame minister niets dan lof in ontvangst te nemen en vandaag hoorde hij vrijwel niet, anders dan critiek. Gewoonlijk alleen lof. Dat bracht zelfs een der weinige voorstanders van het ontwerp. Mr. Goseling (r.k.) tot de vraag of het wel gerechtvaardigd was zooveel critiek op den minister te doen hoor en. Wanneer hij in andere ontwerpen met zulk een welgefundeerd oordeel voor de Kamer treedt, zou hij dan thans de materie minder overdacht gegeven hebben? vroeg de heer Goseling. Dat gelooven we met Mr. Goseling niet. maar dan is tegelijk een andere con clusie logisch, deze, dat het hier om verschil van inzicht over de wijze, waarop bezuinigd moet worde nniet alleen gaat, maar dat het betreft ook verschillen van inzicht over de organisatie en de distributie van de rech terlijke macht over het land. De minister wil Mej. Katz (c.h.) meende dat Mr. Donner ambteiijk „erfelijk belast" was door wijlen minister Heemskerk de minister wil con centratie, meer concentratie als systeem van rechterlijke organisatie. En dat wil de Kamer In het belang eener goede rechts-bedeeling precies niet. De Kamer (althans de groote meerderheid der sprekers) wil verspreiding- der gerechten over heel het land. Nu zegt de minister in de stukken, dat het aanvaarden van het ontwerp alle mogelijkheden van or ganisatie openlaat. Toen Mej. Katz aan het woord was, riep een der Kamerleden „Wat weg is, is weg". Wie 't gezegd heeft, weten we niet, maar met die juiste interruptie was 's ministers mededeelmg ontzenuwd: men kan niet meer alle kanten uit, want het is toch duidelijk dat in de komende jaren van so berheid het zeer bezwaarlijk is een verdwe nen college in het leven terug te roepen. De genen, die de concentratie voorstaan hebben dan niets meer aan „de mogelijkheid om alle kanten uit te kunnen. En dat zijn er heel velen. Velen uit de Kamer: van alle fracties (be halve de r.k. en gedeeltelijk de a. r. fractie) heeft men tegen den bewindsman en zijn voorstellen zich uitgesproken. De wind in de Kamer is den minister tegen. En we hebben een bewindsman eens (het was niet in het publiek natuurlijk!) hooren zeggen, dat in zulk geval het beste is zich maar gewonnen te geven, want clat men de Kamer toch niet overtuigt. Zal Minister Donner zich gewonnen geven? Hij is er de man niet naar. Hij vroeg zelfs, ten einde zich goed te kunnen voorbereiden, zijn rede Dinsdag te mogen houden. Hij keert dus de volgende week (want morgen is er geen openbare zitting) tot de tanden met ar gumenten gewapend weer in de Kamer terug. De minister kan zich ook thans niet ge wonnen geven, omdat het ten tweede mals is, dat hij met een scherpe hesparing op het aantal kantongerechten bij de Kamer komt. Op 11 Maart 1927 heeft de Kamer de discus sies met 4427 stemmen geschorst. De minister geeft zich niet gewonnen, maar we vreezen dan ook, dat zijn ontwerp het niet halen zal. De argumenten weder zijds zijn immers in de schriftelijke discus sie van jaren uitgeput. Keel nieuw licht zal de minister over zijn ontwerp niet kunnen laten schijnen. Zoodat de Kamer van onge lijk niet overtuigd zal raken. Het is wel heel merkwaardig, dat, wanneer we eens over zien welke groepen achter de voor- en ach ter de tegenstanders staan, zoo ongeveer dezelfde verhouding bereikt wordt, als waar mee op 11 Maart 1927, onder aanvoering van den huldigen Kamerpresident, de discussies over het ontwerp van toen werden geschorst. De heer van Wijnbergen (r. k). is voor. Hij ziet wel schaduwzijden, maar na de te gemoetkoming welke de minister heeft ee- toond door terug te komen op de opheffing van drie rechtbanken en nesen kantonge rechten, wil hij den minister in diens nood zakelijken bezuinigingsarbeid steunen, wijl besparing in 's lands uitgaven thans drin gend noodig is. Wat nu die besparing betreft alle af gevaardigden, die zich" tegen het ontwerp hebben gekant, hebben telkenmale weer uit gesproken. dat zij wel besparing wilden en ook mogelijk achten op de rechterlijke macht, maar niet langs den weg, welke de minister wees. Het waren mevr. Bakker— Nort (v. d.) welke de discussie opende met een krachtige redevoering. Mr. Boon (lib.), Mr. Dambrink (a. r.), Mr. van Rappard üib.), Mej. Katz (c. h.) en de heer Schaper <s. d.). De heeren Srneenk en van Wijnber gen merkten op, dat er toch bezuinigd moet worden en dat er altijd bezwaren worden geopperd op elk gebied tegen een bepaalde wijze van bezuiniging. Daartegen mocht echter opgemerkt worden, dat ditmaal 's ministers ingrijpen onherstelbaar zou zijn en een later er op terugkomen onmogelijk zou maken en voorts dat het hier tevens be trof een bepaalde methode van bezuiniging, waartegen al veel vroeger, toen de nood zaak van bezuiniging nog niet bestond, prin- cipieele bezwaren bestonden. Voorts verdien de het argument van Mej, Katz (c. h.) de aandacht, die opmerkte, dat de minister de vele tegen zijn voorstel ingebrachte bezwa ren toch niet geheel verwerpelijk oordeelde waarom toch was hij anders teruggeko men op de opheffing van drie van de 7 in gevaar gebrachte rechtbanken en een tien tal kantongerechten? Dat Mr. Goseling (r. k.) voor het ont werp zich verklaarde is begrijpelijk. Hij staat op precies hetzelfde standpunt als de minister: ook hij gevoelt alles voor meer concentratie in de rechterlijke macht. Nu is die vraag van concentratie in de rechterlijke macht een principieele vraag. Haar ouderdom bewijst al, dat het roepen om een andere methode van bezuiniging thans geen middel kan zijn om van een bezuiniging op 's lands uitgaven af te komen. Mr. Dam brink (A.R.) heeft met een historischen te rugblik doen gevoelen, hoezeer hier oude vragen liggen, die telkens weer acuut werden sedert de Fransche revolutie. Hij gevoelt veel meer in het belang eener goede rechtsbedee- ling voor een, wat hij noemt „diffusie" van rechterlijke macht over het land, dan voor concentratie. In het belang der justiciabelen. Het is voor de justiciabelen vooral en voor het hooge goed eener zoo breed mogelijke rechtsbedeeling, dat de Kamer, Mevr. Bak- ker-Nort voorop, is in het krijt getreden. Zij zagen als zeer. schadelijk voor een goede rechtsbedeeling het veel moeilijker maken van den rechtstoegang, waardoor velen liever schade lijden dan hun recht zoeken. En dat zal en kan ook nooit bevredigen. De rechtstoegang wordt moeilijker ge maakt, wanneer de afstanden langer worden door het vergrooten der rechtsgebieden. Mi nister Donner heeft daartegenover opge merkt, dat dit een anachronisme is. Immers door het uitbreiden van het verkeer zal onder den nieuwen toestand de rechtstoegang ge makkelijker zijn dan voor b.v. dertig jaren. We kunnen dit argument niet sterk vinden. Ons land moet juist niet terug naar den toe stand van vóór 30 jaar. Wanneer de ontwik keling der dingen, het verkeer, de rechtsbe deeling beter heeft gemaakt, dan moet dat behouden worden en de wijzers van de klok niet teruggezet. Bovendien vergat de minis ter in de stukken, waarop de heer Boon (lib.) de aandacht vestigde, n.l. dat de langere af stand de kosten van het rechtzoeken zoo be langrijk heeft opgevoerd. Wanneer er dan be zuiniging is, dan wordt het geld daarvoor op gebracht door de rechtzoekenden. De heer Goseling (r.k.), die zoo met den bewindsman instemde heeft dat zelf ook wel gevoeld, want hij vroeg 's ministers aandacht voor de lasten, die de pro Deo-pleiters wer den opgelegd. Wanneer er dan bezuiniging is! Want de lieeren Boon (lib.), Dambrink (a.r.) en van Rappard (lib.) hebben met verschillende fei ten in twijfel getrokken of er werkelijk wel bezuinigd worden zal, allereerst omdat o.m. wegens de gebouwen niet zooveel be spaard zal worden als de minister meent en daarna omdat de minister niet rekent met uit de opheffing voortvloeiende nevenkosten. Een dan was er algemeen bij de juristen, die we zoo langzamerhand allen hebben ge noemd voegden zich op dit punt ook nog de verdedigers van het platteland: van Voorst tot Voorst (r.k). Schaper (s.d.), Faber (s.d.), Kersten (St. G.), Peereboom (H.G.S.). Zij allen konden het niet waardeeren, dat de kantonrechters, die hun ressort kennen moe ten, in aantal zullen verminderen. Zij kunnen het niet waardeeren, dat van het platteland nog meer intellectueele krachten, dan reeds plaats had, zullen worden weggenomen. Zij wezen op plaatsen als Zutphen, die temid den der bevolkingsgroeoeeringen om hen heen, groote cultureele beteekenis hebben. Die cultureele krachten moeten behouden worden, ook door het behoud van de recht bank en het kantongerecht. De meer speciale gevallen komen natuur lijk ter sprake bij de artikelsgewijze behan deling van het wettencomplex betr. de nieuwe indeeling van de rechtsgebieden. Bij de alge- meene beschouwingen waren het twee vrou welijke afgevaardigden, de dames Bakker- Nort (v.d.) en Katz (c.h.) die met warmte voor Haarlem hebben gepleit en tegen wat de minister denkt te ondernemen. Mevr. Bakker- Nort noemde dat eenvoudig verminking. Eu zij waarschuwde den minister hartgrondig dat hij wel eens mis kon tasten, dat de na- deelen dezer verminking waarschijnlijk in geen enkele redelijke verhouding staan tot wat de minister denkt te besparen. Ten slotte als middel van besparing heeft Mr. van Rappard gewezen op een ver mindering van de rivierpolitie. De Haarlemsche wethouder Mr. Slingen berg woonde voor het grootste deel van den m'ddag de discussies der Kamer bij. Dus Dinsdag komt minister Donner „voor de draad". INTIMUS. GASVERSTIKKING HOLZMUENDEN. 2 Februari (V. D.) In de woning van den slager Otto Ellner zijn in de slaapkamer de vrouw en de beide kinderen van 11 en 9 jaar dood gevonden. De man en een dochter gaven nog teekenen van leven en werden naar het ziekenhuis vervoerd. Men vermoedt, dat in de nabijheid van de woning een gasbuis is gesprongen, daar men reeds eenige dagen geleden een gaslucht had waar genomen. In den nacht zou het uitstroo- mende gas dan in de slaapkamer zijn ge drongen. Drie vrouwen uit de omgeving moesten eveneens naar het ziekenhuis gaan, daar zich bij haar tengevolge van gasver giftiging braakverschijnselen voordeden. HOCKEY IJSHOCKEY VOORBIJ! NU LAND-HOCKEY EN AFGE KEURDE TERREINEN. Na twee Zondagen van onvervalscht ijs hockey, is nu land-hockey weer te venvach ten. Maar daarbij zullen de terrein-omstan digheden hier en daar nog wel wat te wen- schen overlaten en zelfs tot terrein-afkeuring leiden. Ook voor Zondag a.s. staat eigenlijk de competitie stil; het is weer een beker-dag. Alleen BloemendaalH. D. M. wordt voor de eerste klasse competitie gespeeld, daar belde zijn uit-gebekerd. Ook in de derde klasse een enkele com petitie-wedstrijd, dochoverigens wordt er voor Bloemendaal- of Treslingbeker ge speeld. Het volledige programma luidt: Tweede ronde Bloemendaal-beker: Bloemendaal 2—Amsterdam 1 Derde ronde Tresling-beker Leiden—M. H. C. 2 M. H. C.Dordrecht Competitie eerste klasse: Bloemendaal-H. D. M Derde klasse: Alliance—H. B. S. 2 M. H. C. 3Krommenie. Bloemendaal 2 heeft dus een hopeloozen thuiswedstrijd; de eenige, maar werkelijk niet onbelangrijke winst, is de leering welke de reserve-Bloemendalers uit dit hockey lesje zullen kunnen halen. M. H. C. 2 gaat naar Leiden en gelet op de prestaties van beide teams, lijkt de kans voor M. H. C. 2 gering. M. H. C. ontvangt Dordrecht, een sterke, zelfs nog ongeslagen derde-klasser, met een gemiddelde van ongeveer 4—1 per wedstrijd. Hoewel M. H. C. zeker sterker is, meet het toch oppassen voor eventueele verrassingen. Een hockey-bal kan bij enthousiaste spelers heel onverwacht rollen. Voor de competitie dus BloemendaalH. D. M. Eenige jaren geleden was dit „hne weiteres" voor H. D. M. Zoo iets van 40 of 50. Nu is het eenigszins anders. H. D. M. is in kraeht danig achteruit gegaan en van het vroegere, groote verschil met Bloe mendaal is weinig of niets overgebleven. Het zou bijvoorbeeld niets gek zijn als Bloemen daal met een kleine overwinning uit den strijd kwam. Toch wordt zooiets niet verwacht. Bloe mendaal is sterk in gelijke spelen en dat wordt nu weer verwacht. Of wellicht een kleine overwinning voor de gasten. H. B. S. 2 gaat naar Alliance en hoewel de plaatsing van beide clubs in deze merk waardige afdeeling weinig verschilt, zal Alliance zich toch veel sterker toonen. M. H. C. 3Krommenie is een strijd tus- schen twee zwakke, waarbij de Haarlemmers nog het minst zwak zijn, bovendien terrein voordeel hebben en dus wel met de winst gaan strijken. SCHAATSENRIJDEN. NEDERLANDSCHE RIJDERS NAAR NOORWEGEN. Naar wij vernemen vertrekken Zaterda; 4 Februari a.s. per vliegtuig van Amsterdam de schaatsenrijders Heiden, Koops, Lange- dijk, Dijkstra en Iiooftman naar Oslo om daar deel te nemen aan de internationale wedstrijden in het hardrijden. De Finsche verzorger Waulo vergezelt de rijders. Voorts zal er deelgenomen worden aan de wereldkampioenschappen, welke op Zater dag 18 en Zondag 19 Februari te Drontheim plaats vinden. tweede ronde hier nog bij Griekenland— Roeomenië en MonacoTsjechoslovakije. In deonderste helft spelen in de eerste of voorronde: EgypteDuitschland, Polen.Nederland. DenemarkenIerland en HongarijeJapan. Voor de tweede ronde komen hier nog bij NoorwegenAustralië en Zuïd-Afrika— Zwitserland. In de derde ronde heeft men zoodoende dus acht landen. Voor de Noord-Amerikaansche zone heb ben tegen elkaar geloot: Cuba en Canada en voorts de Vereenigde StatenMexico. In de zMd-Amerikaansche zone spelen nog Argentinië, Brazilië, Chili, Peru en Uruguay. Tot zoover het Persbureau Vaz Dias. In de Tel. lezen we over den wedstrijd Polen.Nederland nog het volgende: Ons land komt dus tegen hetzelfde land als verleden jaar. Grooter toeval is nauwe lijks denkbaar. Er is echter één groot ver schil. Ook al geeft het eerder-uit-de-bus komen van Polen formeel het recht op een thuiswedstrijd, het reglement schrijft ook voor, dat een land, dat het vorige jaar een thuiswedstrijd had en dat weer tegen het zelfde land komt, in eerste of tweede of vol gende ronde, dan „uit" moet spelen. Alzoo komen de Polen naar hier. Dat is inderdaad een niet gering voordeel. BILJARTEN KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND, le KLASSE, GROOT BILJART. Donderdagavond werd in café Dubois te Amsterdam een begin gemaakt met het vierdaagsche biljarttournooi om het kam pioenschap van Nederland, le klasse, groot biljart. Hieraan wordt deelgenomen door de heeren J. H. Sweering (B. V. „Insulinde"), Amsterdam; J. Dommering (Arnhemsehe Biljart Club), Arnhem: C. van Vliet ('s Gra- venhaagsche Biljart Club), Den Haag; P. de Leeuw (B. V. „H.E.T.E.Y."), Amsterdam en P. van der Pol (B. V. „De Maasstad"), Rot terdam. De eerste uitslagen luiden als volgt: pnt. brt. h.s. moyenne Dommering 400 25 71 16. Van der Pol 167 24 46 6.95 Sweering De Leeuw Van der Pol Van Vliet 400 350 400 394 31 118 12.90 11.29 12.90 12.06 LAWNTENNIS. HET DAVIS CUP-TOURNOOI 1933 NEDERLAND LOOT TEGEN POLEN Uit Parijs: Donderdagmiddag had in het Elysée te Parijs de jaarlijksche loting plaats voor het lawntennistournooi om den Davis- cup. Onderscheidene hoogwaardigheidsbe- kleerers waren bij deze plechtigheid aanwe zig. terwijl zooals traditie is geworden (Frankrijk is immers reeds jaren houdster van den beker) ook de president der repu bliek aanwezig was om de loting te ver richten. Bepaald wkerd, dat de eerste ronde ge speeld moet worden voor 9 Mei a.s., de tweede ronde voor 21 Mei, de 3e ronde voor 13 Juni, de 4e ronde voor 23 Juni, de Euro- peesche finale voor 17 Juli en de Interzone- finale voor 23 Juli. De loting geschiedde door President Le brun, waarbij Nederland al heel ongelukkig trok. In de eerste ronde tegen Polen en uit. Bij eventueele overwinning tegen Duitsch land. In de eerste (of voor) ronde spelen tegen elkaar: FinlandBritsch Indië. SpanjeGroot Brittannië. België—Oostenrijk en Italië Joegoslavië. Voor de bovenste helft komen voor de VOETBAL. Z. V. v.— E. D. O. Het E.D.O.-elftal is ais volgt: Van Roon, G. Zandstra, C. van der Kuil, Koppen, Dinkla, Oomen, Ferukel Sr., H. Koene, Steffens, Perukel Jr., J. W. Koene. E.D.O. II— BLAUW WIT II Het E.D.O.-elftal is als volgt: H. de Waard. J. Steffens, Van Weeren, E. Zandstra, Vreenegoor, J. Koene, C. Bruin, Van Geemen, Goemaat. Calland, Schumacher IJ. F. C.-NIEUWS A.s Zaterdag: IJ.F.C. I—V.E.W. I, aanvang 2.30 uur. IJ.F.C. UI—V.E.W. H, aanvang 2.30 uur. Na eenige weken van ijsvreugde, hoopt men Zaterdag weer met nieuwen moed, d: rood-zwarte kleuren hoog te houden. Het eerste elftal ontvangt de hekkenslui ters. De IJ.F.C.'ers zullen wel niet veel moeite hebben de puntjes te behouden; wel is V. E. W. met eenige nieuwe krachten versterkt. Het derde elftal ontvangt de V. E. W.- reserve's. Ook dit elftal bezet geen hooge plaats in deze afdeeling. We gelooven wel dat de IJ. F. C.-reserven hun overwinning- reeks zullen voort zetten. De elftallen zijn als volgt: IJ. F. C. I.: Bresser, de Vries, Zwart, Post, v. Heijst, de Graaft, Smit. Blinkhoff, Jochems, de Jong. Ninaber. Reserve: Rets en Meyboom. IJ. F. C. UI: de Boer, v. Strien, Schaap, Mors, Zwanenburg, Hogeland, Rietdijk, Wortel, de Valk, Hübl, Oldenbur Reserve: Blok en Jimmink. ZATERDAGMIDDAGCOIVIPETITIE. Het programma voor Zaterdag luidt als volgt: Afdeeling A: Tweede JeugdV. V. IJ. IJ. F. C.—V. E. W. KennemerlandTramvogels Afdeeling B: Ilysses 3Ijskegels (voorh. Frigo) Tramvogels 2Kennemerland 2 V. V. IJ. 2—Telefonia Afdeeling C.: "Z. S. V. 2—V. V. R. A. IJ. F. C. 3—V. E. W. 2. Kennemerland 4-V. V. IJ. 3 V.V.IJ. is dit seizoen minder sterk dan voorheen, doch wij achten de IJmuidenaren wel in staat Tweede Jeugd op eigen terrein een nederlaag toe te brengen. Aan den Vergierde weg speelt Kennemer land tegen Tramvogels, een ontmoeting, die de oranjehemden o.i. gemakkelijk kunnen winnen. IJ.F.C., dat de beste kans op het kampioenschap heeft, krijgt het zwakke V. E. W. op bezoek. Het zou ons verwonderen als de thuisclub niet de dubbele cijfers wist te behalen. toonden de IJmuidenaren zich het sterkst. Met niet minder dan 146 wonnen de D. C. IJ.'ers. Door deze overwinning stijgen de kampioenskansen enorm; 3 gespeeld. 3 ge wonnen Maandag wordt gespeeld de belangrijke wedstrijd Haarlem IVIJmuiden III. De winnaar is practisch gesproken kam pioen. Dat de „nestor" v. Zanten zijn jon gens ter overwinning mag voeren! Hier volgt de uitslag: IJmuiden III Zaandam TV v. BuurenMankoor 20 v. StratenKroot 02 PostmaOppenberg 20 MeierJ. Krook 02 Zantenv. d. Maden 20 C. KaanEldersen 20 K. v. d. OutenaarHartog 20 VrijhofWierda 11 v. d. HeijdeVisser 11 d^ Wildev. Dijk 20 Totaal 14—6 Suik en de Benis ontbraken wegens ziekte. HOCKEY FEESTAVOND H. B. S. Men deelt ons mede. dat de Haarlemsche Hockeyclub H. B. S. haar jaarlijkschen feest avond voor leden en genoodigden houdt op 11 Februari in Café-Restaurant Brinkmann. DAMMEN. GEWESTELUKE HOOFDKLASSE! CLUB KAMPIOENSCHAP. De voor heden Donderdagavond te Am sterdam vastgestelde kampioenswedstrijd tus schen de „Haarlemsche Damclub" I en het Utrechtsch Damgenootschap I is op verzoek van het U.D.G. tot nader te bepalen datum uitgesteld. SUCCESSEN VAN DE DAMCLUB Met een stevige overwinning heeft D. E. IJ. I zich superieur getoond over Zaandam I. Voor den Zaar.kanters is het een bittere pil, als oude hoofdklassers geslagen te wor den door de jonge damclub IJmuiden. Door ook dezen revanche-wedstrijd te winnen heeft D. E. IJ. beslag gelegd op de fraaie zilveren medaille. Des te verheugender is dit resultaat als men bedenkt dat slechts één D. E. IJ.'er verloor. De volledige uitslag is: IJmuiden I Zaankant I B. DukelMay 11 F. BasstraGiskes 02 A. Ligthartv. Hoorn 20 H. de BroerTroost 11 H. DierinksKrieken 2O K. de JongWijngaard 11 J. SmitSambeek 20 P. v. d. KuilPrins 20 H. SchaapBattenweg 11 A. PostGaarenstroom 11 van SNELHEID T van TWIJFEL O van ONGELUK P van PATIENT Deze waarschuwing Is bedoeld voor hen, die moeite hebben met het onthouden van het woord .Stop' wanneer zij fiets of aulo besturen BUITENLAND DE ONTBINDING VAN DEN RIJKSDAG. BERLIJNSCHE PERSSTEMMEN. Totaal 13—7 Zaandam telde één invaller, IJmuiden, twee. Verder speelde voor de competitie N. D. B. IJmuiden ni tegen Zaandam IV, Ook hier BERLIJN, 2 Febr. (V.D.) Een aantal Berlijnsche ochtendbladen bevat reeds be schouwingen over de ontbinding van den Rijksdag en de nieuwe verkiezingen. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" juicht het toe, dat deze verkiezingsstrijd zoo kort mogelijk zal worden gehouden want hij zal ditmaal, nu het voor alle partijen om het uiterste gaat, ongetwijfeld met groote harts tocht worden gevoerd. De „Lokal Anzeiger" schrijft, dat het doel der verkiezingen is, dat het geheele volk zijn standpunt zal kunnen bepalen tegenover de nieuw gevormde regeering der nationale aaneensluiting. De verkiezing beslist over de meerderheid van de aanhangers der regee ring of van haar tegenstanders. „Der Tag" acht de komende verkiezingen een strijd der met elkaar verbonden natio nale groepen tegen een oppositie, die met parlementaire obstructiemiddelen een na tionale regeering wil hinderen bij haar op bouwwerk. Ook de „Börsen Zeitung" acht het verheu gend, dat de verkiezingscampagne slechts van korten duur is. Er moet een absolute meerderheid bereikt worden opdat de natio nale regeering Hitler-Von Papen, welker be staan overigens door' den uitslag der verkie zingen in geen geval aangetast mag en zal worden, een Rijksdag zal hebben, door vie zij niet bij haar werk wordt gestoord. De Katholieke „Germania" schrijft, dat het Centrum met een zuiver geweten in den strijd staat. Het heeft sedert maanden het menschelijk mogelijke gedaan en gepoogd een eerlijke aaneensluiting van een volks meerderheid voor een Duitsche noodgemeen- schap te bereiken. Voor dit doel gaat het op nieuw den strijd in. Slechts wanneer bij dezen grootsten politieken strijd de gedachte van aaneensluiting op het breedst morrri'ike front doorbreekt, zal men het vaderland een uitweg uit zijn grooten nood kunnen banen. De „Börsenkurier" vraagt of dit nieuwe beroep op het volk werkelijk niet vermeden had kunnen worden, aangezien tot nog toe het vermijden van nieuwe verkiezingen als een eisch van het bedrijfsleven werd be schouwd. De „Vossische Zeitung" meent, dat de on- roep. die de handteekeningen van alle leden der nieuwe R'jksregeering draaet. een breuk beteekent met alles, dat nofr steeds geariit werd te behooren tot den plicht der natio nale leiders. Niet de samenvatting van alle volkskrachten is het doel, doch de ri-ibilriatic van eenzijdige partijheerschappij, die mder nationale vlag willen probeeren uit te roeien en uit te schakelen wat anderen denken en willen. De „Völkische Beobachter" schrijft: ..De fronten zijn klaar. De oositie der Nationaal- Socialistische Partij is ditmaal beter dan ooit. De leider staat, gerechtvaardigd in al zijn handelingen, voor het volk. Thans zal dit spreken en hem helpen, te doen wat noodza kelijk is. Donderdag zal bovendien de beslis sing vallen of de Duitsche natie veri ^oriaed door democratische onbekwaamheid, door groot kapitalistische baatzucht en Bolsjewis tische terreur, ongehinderd zijn protest in het Rijk en in Pruisen kan laten hooren. INFLUENZA-EPIDEMIE IN FRANSCH GARNIZOEN. PARIJS, 2 Febr. (Reuter). In het garnizoen te Albi is een influenza-epidemie uitgebro ken, ten gevolge waarvan 50 soldaten aan den dienst moesten worden onttrokken en in het ziekenhuis opgenomen. Zes militairen zijn reeds overleden. De militaire autoritei ten hebben maatregelen getroffen om uit breiding der ziekte te voorkomen. Onder de burgerbevolking worden geen ziektegevallen, geconstateerd AMERIKAANSCHE STAATSSCHULD VER MINDERD. WASHINGTON, 2 Februari (Reuter) In de eerste zeven maanden van het loopende dienstjaar heeft het tekort der Amerikaan sche staatsfinanciën 1,272 mill, bedragen. In de schatkist was per 1 Febr. 4.203.714.000 aanwezig, de staatsschuld verminderde met 3.750.000.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 7