DE BILT VlSSCHERU EN SCH EE P VA ARTBE RICHTEN Muiterij in Indië, op het pantser schip „De Zeven Provinciën VERWACHT WORDENDE SCHEPEN: IJMUIDER COURANT MAANDAG 6 FEBRUARI 1933 Schip Ajax Kopenhagen Augusta L Ballangen Anastassia Ni'colajeff Chili Bodegraven Chili Berenice Palermo Barneveld Chili Rosario Chryssi Rosario Charterhythe Buenos Aires Clio Bourgas Ceres Bourgas West-Indië Cygnus Ballangen Talara Cabourg Dielette Delfland Buenos Aires Dolius Ned.-Indië Dagomba West-Afrika Eifel Rosario Ned.-Indië Buenos Aires George M. Livaiios Santa Fé Golden Sea Buenos Aires Chili Bourgas Haarlem Chili Halle Ned.-Indië Hebe Venetië Honved Rosario Herbjorn Curacao Hallaren West-Afrika India Maru Shimonaseki Irene Midd, Zee Ioannis Carras Santa Fé Kermemerland Santa Fé Kyphissia West-Indië Ned.-Indië Laura Lauro Buenos Aires Lübeck West-Indië Menes Ned.-Indië Maasland Rosario Margot Montevideo. Montferland Buenos Aires Maria Stathatos Buenos Aires M. v. St. Aldegonde Ned.-Indië Maaskerk West-Afrika Mars -Alexandrië Megara Curacao Ni'cos ri Rosario Nïenburgv West-Afrika - Niobé Constantza Orinoco West-Indië Polyd'or us Ned.-Indië Póëlau- Roebiah- Ned.-Indië Poelau Tello Ned.-Indië Pernambu&P- Hamburg- Rhea Piraeus Rödskar Bilbao Simon Bolivar West-Indië Sauerland Japan Syr a West-Iïiidë Svolder Constantza Sail and Buenos-Aires Venn, aankomst Laatste baricht Trier Tanimbar Triton Theseus Uckermark Westfalia Japan Ned.-Indië Valencia Kopenhagen Ned.-Indië Danzig 14 Pebr. 9 Fcbr. heden 1 Maart 13 Febr. 13 Febr. 21 Febr. 28 Febr. 12 Febr. 5 Febr. 7 Febr. 28 Febr. 7 Febr. 11 Febr. 12 Febr. 15 Maart 25 Febr. 26 Febr. 14 Febr. 5 Febr. 15 Febr. 20 Febr. 12 Febr. 11 Febr. 18 Febr. 8 Febr. 16 Febr. 24 Febr. 21 Febr. 18-Febr- - 5 Febr. "7 Febr. 27 Febr. 17 Febr. 17 Febr. - ■6-Febr. 20 Febr. 28 Febr. 17 Febr. 7 Febr. 6 Febr. 24 Febr. 10 Febr. 29 Jan. van Port Said 4 Frebr. van Stettin 27 Jan. vertrokken 2 Febr. van Stamboul 3 Febr. te Liverpool 27 Jan. van "°aita 31 Jan. van Gibraltar. 1 Febr. van Callao 27 Jan. vertrokken 3 Febr. van St. Vincent 3 Febr. van St. Vincent 31 Jan. van Malta 3 Febr. t>e Izmir 27 Jan. van Paramaribo 30 Jan. vertrokken Vertr. 6 Febr. v. R'dam. 3 Febr. vertrokken in lading, vertr. 11 Febr. 2 Febr. van Belawan. 31 Febr. van Teneriffe 20 Jan. vertrokken 4 Febr. van Batavia 2 Febr. van Lissabon 28 Jan. v. Fern. Noronha 3 Febr. te Rcsario 19 Jan. 3 Febr. 28 Jan. 1 Febr 3 Febr. 25 Jan. 24 Jan. 30 Jan. te Hamburg, van Mostagenem te Talcahuano van Padang van Alicante vertrokken, vertrokken van Dakar 2 Febr. van Port Said 1 Jan. van Lissabon 12 Jan. vertrokken 2 Febr. te Antwerpen. 22 Januari v. Carthagena 2 Febr. van Marseille in lading, vertr. 8 Febr. 24 Jan. van Havana 4 Febr. van Port Said. 2 Febr. te Duinkerken. 16 Jan. vertrokken. 1 Febr. van Rio Janeiro 16 Jan. te Santa Fé 1 Febr. van Colombo 3 Febr. .van Takoradi 29 Jah: te -Salonika" in lading 3 Jan. vertrokken 21" Jan. van Sp. .Guinea 5 Febr. te Londen. 4-Febr. van Pto. Barrios, 2 Febr. van -Per-hn- 31 Jan. van Pèrim. 2 Febr. van Be^^aix "5 Febr. - vertrokken 1 Febr. van Calainala in lading 25 Jan. van Barbados 2 Febr. van Perirn 14" Jan. van Pto. Cabello 31 Jan. van Stamboul. in lading 31 Jan. van Colombo. 5 Febr. van Port Said. 3 Febr. van Lissabon 2 Febr. vertrokken 31 Jan. van Colombo. 2 Febr. vertrokken RIJSTAANVOER. Het Japansche stoomschip India Maru is met een rijstlading onderweg van Shimo- niseki naar Zaandam. Deze is de eerste rijstlading in dit seizoen voor laatstgenoemde haven. M.S. CARIBIA. Het nieuwe motor-passagiersschip Caribia van de Hamburg'-Amerika Lijn te Hamburg hetwelk in den vasten dienst tusschen W-est- Indië en Amsterdam zal worden gebracht, heeft Zaterdag zijn eersten technischen proeftocht gehouden in de Noordzee. STEUN VOOR REEDERIJEN. Het Verbond van Zweedsche Reedeirijen heeft bij de regeering een verzoek ingediend om een bedrag van 3 mill. Kronen ter be schikking te stellen 'voor rentelooze leeningen aan de reeders,die door de tegenwoordige tijdsomstandigheden in moeielijkheden zijn geraakt. RADIO-VERBINDING MET SCHEPEN. De navolgende schepen zijn Maandag 6 Februari 1933 radiotelegrafisch te bereiken via het kuststation Scheveningen-Radio. Baloeran, Cottica, Dempo, Indrapoera, Joh. v. Oldenbarnevelt, Klipfontein, Kota Agoeng, Kota Tjandi, Marn, v. St. Aldegonde, Poelau Laut, Poelau Roébiah, Rietfontein, Sibajak, Simon Bolivar, Statendam, Stuyvesant, Tas man, Venezuela, Veendam, Zeelandia. BERICHTEN AAN ZEEVARENDEN. 29 285 NEDERLAND. Loodsdienst. IJsseïmeer. Door den Dienst van het Nederlaaidsche Loodswezen worden geen Loodsen meer be schikbaar gesteld voor het IJsseïmeer. Li aanvullingsblad 1933 op den Zeemansgids voor de Nederlandsche kust moet daarom op bladzijde 2 in regel 21 en 22 v.o. geschrapt worden de woorden: en IJsseïmeer. (Loodswezen). SCHEEPVAARTBEWEGING. In de maand Januari kwamen hier door de sluizen 262 stoom- en motorschepen met een inhoud van 1.730.327 br. kub. meter in komend en 280 stoom- en motorschepen met 1.957.058 br. kub. meter uitgaand. In de afgeloopeii week kwamen hier binnen 57 stoom- en 11 motorschepen tesamen 68 schepen tegen 58 schepen in de voorafgaande week. Naar zee vertrokken in de laatste week 52 stoom- en 8 motorschepen, tesamen 60 schepen of evenveel als in de voorlaatste iweek. Uit en naar zee' passeerden in de "afge- loopen week 128 schepen of 10 schepen meer dan in de week tevoren. NAGEKOMEN BESOMMINGEN. Logers: KW 68 f 840, KW 60 f 650, KW 74 f 1250, KW 65 f 1090, KW 379 f 840, KW 49 f 1350. AANGEKOMEN. 4 Februari. Telamon s.s. Guatemala Lough Fisher s.s. Whitstable Vera Radcliffe s.s. Rosario. Achilles s.s. Valencia. 5 Februari. Luimneach s.s. Llanelly Hamm s.s. Skiën Cabourg s.s. Dielette Vliestroom s.s. Huil Fort Archambault s.s. Hamburg Trave m.s. Londen. Lingestroom s.s. Londen. Midsland s.s. Immmgham. Mavis s.s. Londen. Rigel s.s. Rouaan. Costa Rica s.s. Hamburg. 6 Februari. Berenice ,s.s. Algiers Heworth s.s. New Castle Irene s.s. Lissabon Meliskerk s.s. Hambrug Borthwick s.s. Leith, VERTROKKEN. 4 Februari. Dwarssee s.s. Esbjerg. Nieuwendam m.s. Hamburg. Hermes s.s. Hamburg. Gondul s.s. Malmö Langleemere s.s. Hartlepool Orestes s.s. Hamburg Biliton s.s. Newcastle. Robur V s.s. Sunderland. Vogesen s.s. Newark. Rijnstroom s.s. Leith. Melampus s.s. Batavia. Lepaja s.s. Goole. Astarbe s.s. Bremen Roek s.s. Londen. Mersey s.s. Goole Vechtstroom s.s. Huil Honbestroom s.s. Londen 5 Februari Rotterdam m.s. Fawley Secunda m.s. Exmouth Hamm s.s. Alexandria. 6 Februari. Chatwood s.s. Sunderland. MARKTPRIJZEN Tarbot per K.G. f 1.250.90 Griet per 50 KG. f 32—18 Tongen per K.G. f 1.40—0.60 Groote schol per 50 K.G. f 1812 Middelschol per 50 K.G. f 22—13.50 Zetschol per 50 K.G.. f 2218.50 Kleine schol per 50 K.G. f 23.50—17.50 Bot per 50 K.G. f 9.50—6 Schar per 50 K.G. 15—8.50 Rog per 20 stuks f 3523 KI. middeïsehelvisch p. 50K.G. f 14.50—10. Kabeljauw per 125 K.G. f 36—18 Gullen per 50 K.G. f 13.50—4.80 Wijting per 50 K.G. f 8—4.40 BESOMMINGEN Loggers: KW 48 f 1060. KW 101 f 1160, KW 36 f 610, KW 89 f 1180, KW 43 f 690, KW 162 f 820, KW 69 f 750, KW 161 f 1090, SCH 97 f 940, SCH 69 f 810, SCH 135 f 770, SCH 285 f 1350, SCH 253 f 1030, SCH 180 f 700, SCH 181 f 840. Beugers: VL 80 f 790, VL 39 f 820, VL 216 f 520. BEVERWIJK Naar wij vernemen zal op Dinsdag 7 Febr. in het gebouw van het Provinciaal bestuur te Haarlem een conferentie worden gehpuden tusschen de Vaste Commissie voor uitbrei dingsplannen in Noord-Holland en de ge> meentebesturen van Velsen, Beverwijk, Wijk aan Zee en Duin en Heemskerk. In deze bijeenkomst zullen besprekingen worden ge voerd over de samenstelling van een streek plan voor het gebied, gelegen langs beide oevers van den mond van het Noordzeeka' naai, alsmede over de daarbij te volgen werkwijze. De besprekingen worden gevoerd ingevolge den wenseh van Ged. Staten, die daarvoor het initiatief namen. VELSEN LEDENVERGADERING HARMONIEKAPEL „DE EEN DRACHT". JUBILARISSEN GEHULDIGD. Zaterdag 4 Februari werd door de Harm, kapel der Kon. Papierfabrieken „De Een dracht", in „Concordia" de 32e jaarverga dering gehouden, welke een eenigszins feeste- .lijJc-karakber^-droeg.- Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de vereeniging bestaat uit 56.werkende leden, terwijl op 't oogenblik nog 6 leerlin gen in opleiding zijn. De vergadering besloot in 1933 niet aan een concours deel te nemen, doch zooveel mogelijk concerten te geven. Bestuurswijziging laad niet plaats, daar de drie aftredende bestuursleden met vlostrek- te meerderheid "hérközeh wérden. Na afloop der vergadering vereenigden de leden zich met hun dames in de groote zaal alwaar de huldiging plaats had van de heeren C. C. J. Bakker, J. Schilp, S. Eenhoorn en K. Koster, welke 25 jaar onafgebroken lid der vereeniging zijn geweest. De heer Koster kon wegens ongesteldheid niet aanwezig zijn. Met een hartelijke toespraak van den voorzitter, den heer J. Vel, werd den jubila rissen een souvenir, een zilver vulpotlood met inscriptie aangeboden en hun door de aan wezige een toepasselijk lied toegezongen. Als conferencier fungeerde de ibekende humorist de heer B. Wijker, welke door zijn grappen en voordrachten zorgde dat de lach salvo's niet va-n de lucht waren." In gezellige stemming werd het verdere van den avond doorgebracht, en om ongev. half drie werd deze uitnemend geslaagde feeesia/vond geslo- ten. BATIG SALDO KEGELCONCOURS. Naar wij vernemen heeft het kegeleon- cours dat dezer dagen in hotel De Prins werd gehouden ten bate van het Crisisoomité een saldo opgeleverd van ongeveer f 330. CONCERT HOOGOVENKUNSTKRING. Het strijkorkest „Hoogovenkunstkring, on der afdeeling van de vereeniging „De Gie- teling" gaf Zaterdagavond voor een flink bezette zaal een concert in hotel „De Prins". Na een kort openingswoord van den voorzit ter opende het orkest het programma met de Gietelingenmarsch van L. v, d. Hoef, een compositie van den dirigent, waarna de divi dendenpotpourri van Morena volgde. Hoog ovenkunstkring gaf ook bij dit concert weer blijken van belangrijke vorderingen. Diri gent v. d. Hoef heeft gedurende den korten tijd, dat aan hem de leiding van 't orkest is toevertrouwd, al veel weten te bereiken. In aanmerking genomen de betrekkelijk beschei den bezetting, waarmede hij moet werken, waren de resultaten lang niet onverdien stelijk, te meer daar de keuze der uit te voe ren werken zeer hoog ging en voor wat be treft Mozart's kleine Nachtmusik positief te hoog. In de tweede Arlesienne-suite van Bizet bereikte, het orkest .hier en daar een mooie climax. De fluitist verdient hier in het bijzonder hulde voor zijn mooi solowerk, waarbij hij verdienstelijk door clarinet en hobo werd ondersteund. Met de bekende parade der soldaten van Jessel bleef het eerste deel van den avond binnen het bereik van het kunnen. Uit Rosa- munde van Schubert werden na de rustpoos de Zwischenakts- en de balletmusik no. 2 vertolkt. Ook dit was een zware opgave, waar men zich dapper doorheen wist te slaan. Over het tempo van het ballet zullen de meeningen wel verdeeld zijn geweest. Het publiek stelde het gebodene op prijs en uitte zijn waardeering in hartelijk applaus. In het algemeen heeft het orkest dus blij ken gegeven van serieuze studie, van niet te onderschatten vorderingen en van veel durf. Wij gelooven dat de kunstkring er wel ko men zal, maar gaarne bevelen wij een koers wijziging aan voor zoover de keuze der com- posities betreft, althans zoolang de bezet- ting op dezë 'sterkte blijft. Inlandsch personeel in opstand. Negen officieren gevangen genomen. Achtervolging met een gouvernements schip. Op het pantserschip „De zeven provinciën" kruisende in de Atjehsche wateren, is mui terij uitgebroken onder het inlandsche per soneel. Een eerste telegram Van Aneta-Holland daarover meldt, dat bij het departement van defensie van den commandant van de zee macht in Nederlandsch Indië bericht is ont vangen dat een Nederlandsch eskader oefe nende bij de Zuidkust van Celebes onmid dellijk naar de Atjesche wateren is vertrok ken wegens het gebeurde met de „Zeven pro vinciën" waarop muiterij is uitgebroken on der het inlandsch personeel, dat 9 officieren gevangen heeft genomen terwijl de com mandant die met de meerderheid van den staf aan land was, thans aan boord van het gouvernementsstoomschip Aldebaran de „Zeven Provinciën", die de haven van Olehleh heeft verlaten, achtervolgt. Munitie uit noodbergplaatsen. Bij het departement van defensie is van den commandant der zeemacht in Neder landsch Indië een telegram ontvangen vol gens hetwelk de muiterij aan boord van de Zeven Provinciën blijkt uit te gaan van de inlandsche schepelingen die zich van het schip meester maakten na zich voorzien te hebben van geweren en munitie die in kas ten aan dek klaar staan voor het geval het schip in nood zou moeten worden verlaten. Zij hebben de aan boord aanwezige officieren en onder-officieren overmand. Overigens is hieromtrent nog niets bekend. De commandant en zeven officieren, tien Europeesche onderofficieren en twintig korporaals en manschappen begeleiden het schip op de „Aldebaran" langs de Westkust van Sumatra. Te twintig uur Indischen tijd waren zij bewesten Melaboe. De Zeven Provinciën heeft in omroep be kend gemaakt, dat het schip naar Soerabaja gaat. Nader meldt Aneta: „De Zeven Provinciën" heeft des nachts twee uur de reede van Oleh-leh verlaten en werd het laatst gemeld bij Poeloe-. Breuch koersende om de Zuid. Staf was aan land. verneemt nader uit De „Delï Courant" Koeta Radja, dat Zaterdagavond negen uur plotseling alle lichten van „De Zeven Pro vinciën uitgingen, even daarna brandden zij weer. De commandeerende officier kwam daarop met een roeiboot naar de ter reede liggende „Aldebaran" welke hem naar den wal bracht. Hij ging naar de Atjehclub, waar zich de commandant van „De Zeven Provin ciën" bevond, om dezen te waarschuwen, dat de negen aan boord vertoevende officieren door matrozen met de bajonet op het geweer waren gevangen genomen. Eerste officier van „De Zeven Provinciën is J. B. Meijer. De commandant van „De Zeven Provin ciën" heeft zich met den militairen com mandant van Atjeh, kolonel Behrens met een tiental marineofficieren onmiddellijk in gescheept aan boord van de „Aldebaran" om het muitend schip te volgen. De „Zeven Provinciën" kan in normale om standigheden ongeveer 15 knoopen loopen, doch thans waarschijnlijk slechts acht, en de' „Aldebaran" tien knoopen. Hedenmiddag meldde Aneta-Holland, dat bij het departement van Defensie te 's Gra- venhage is ontvangen een bericht van den commandant van de zeemacht in Indië dat het Nederlandsch eskader, dat oefeningen hield bij de Zuidkust van Celebes, onmiddel lijk naar de Atjehsche wateren vertrokken is wegens de gebeurtenissen op „De Zeven Provinciën". Verbazing en ontsteltenis. De Courant schrijft: Het bericht over de gebeurtenissen op de „Zeven Provinciën, dat Zondagmorgen be kend werd, heeft in de residentie verbazing en ontsteltenis gewekt. Zoowel de minister van Koloniën, de heer S. de Graaff, als de minister van Defensie, mr. L. A. Deckers, had reeds vroeg in den morgen de eerste sobere berichten ontvangen Beiden waren van oordeel, dat op de vraag of en in hoeverre de Nederlandsche regeering naar aanleiding van deze aangelegenheid maatregelen zal treffen, nog geen antwoord gegeven kan worden, zoolang nog geen na dere berichten en uitvoeriger rapporten zijn ingekomen. Op de vraag wat zijn persoonlijk inzicht in het geval was antwoordde minister Deckers, dat de berichten ernstig zijn en somber stemmen, maar dat hij zich ook persoonlijk geen oordeel kon vormen alvorens nadere berichten zijn ontvangen. Op Europeesch voorbeeld. De minister had wel den indruk, dat de muiterij op „De Zeven Provinciën onder de inlandsche schepelingen is. ontstaan, maar hij merkte, op, dat de Europeesche marine mannen te'Soerabaja zooals thans wel blijkt, een slecht voorbeeld gegeven hebben. Commandant van „De Zeven Provinciën" is. kapitein-luitenant ter zee P. Eikenboom. Het artillerie-opleidingsschip „De Zeven Provinciën Het trio uit het orkest oogstte met een drietal goed verklankte nummers een ver diend succes. Mevr. Hénène TreepCals verleende aan het concert vocale medewerking. Zij zong aria's uit de cantate „Ich hatte viel Beküm- mernis van Bach en uit Stabat Mater van Pergolese. Na de pauze gaf zij de Air des Bijoux uit Faust en tot slot de Paria-valse van Arditi. Hoewel de zangeres tengevolge van een verkoudheid niet geheel en al gedisponeerd was, heeft zij het publiek van haar mooie. stem doet genieten. De haar gebrachte hulde was zeer groot en terecht dee1 de daar in haar begeleidster mevr. C. G. Tabak Groeneveld,, die aan den vleugel knap werk leverde. Een gezellig bal besloot dezen geslaagden Gietelingen-avond. IJMUIDEN INBRAAK. Heden, Maandagmorgen is aan de politie kennis gegeven, dat is ingebroken in den winkel van de Amsterdamschie Vleesch- houwerij in de Neptunusstraat. Door het uit snijden van een glasruitje van de voordeur heeft men zich toegang verschaft tot de vleesehhouwerij. Een klein bedrag aan geld wordt vermist. De politie stelt een onderzoek in. VAN WIEN IS DIE FIETS? Een bewoner van IJmuiden-Oost heeft aan de politiepost Engelmundusweg een rijwiel gedeponeerd, dat hij had gevonden op den IóJmuider Straatweg hoek Schoutenstraat Het is een zwart gelakt heerenrijwiel, merk Thayton; er is een Berko-lamp aan beves tigd. LOOS ALARM. Zondagmiddag werd de brandweer ge alarmeerd voor een schoorsteenbrand in het perceel Velserduinweg 70. Toen de brandweer die spoedig met de autospuit arriveerde, een onderzoek, instelde, bleek dat het een loos alarm was. Er was geen brand te beken nen. meldt: Hoogste barometerstand 770 m.M. të Clar- mondt. Laagste barometerstand 737.7 ml. te Vardö. en voorspelt: afnemenden .later weer to>enemenden tot krachtigen W. tot Z. wind, zwaarbewolkt tot betrokken, waarschijnlijk regen, weinig ver andering in temperatuur. Barometer Hedenmorgen 9 uur Neiging: Vooruit. Thermometer Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden 762 m.M. 45 F. 42 F. 44 F. Opgaaf: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS. Kanaalstraat 83. IJmuiden. AGENDA TE HAARLEM MAANDAG 6 FEBRUARI Schouwburg Jansweg: Opvoering van „In ieder huwelijk". 8.15 uur. Palace: „Abenteuer einer schonen Frau". Tooneel: Low en Rics. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Die Fledermaus". 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Houten kruisen". Tooneel: Sun Hsiang Jung troupe. 7 en 9.15 uur. DINSDAG 7 FEBRUARI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Charlotte Kohier met Het Nederlandsche Liefdeslied. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 2