HET NIEUWE AVONDBLAD VGDD VELSEN. BEVERWIJKe.O. De staking in het Visseherijbedrijf. 18e JAARGANG No. 83 DINSDAG 7 FEBRUARI 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 cents, per maand 40 cents plus 2Yz cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. KantoorKennemerlaan 42 - IJmuiden - Telefoon 521 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIEN1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties van Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de °evolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 3000.bij algeheele invaliditeit; ƒ600.— bij overlijden; ƒ400.bij verlies van een hand, voet of oog; ƒ.250.bij verlies van een duim; ƒ150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk yan boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/óf onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen, enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. ..De Zeven Provinciën" Wij hebben berichten gegeven betreffende de allerzonderlingste muiters-comedie. die zich in Indië afspeelt met het oude oorlogsschip De Zeven Provinciën". Commentaar op deze rare historie moet zich thans nog tot enkele opmerkingen bepalen, omdat nog zeer veel onopgehelderd is. De eerste berichten worden door latere op verscheidene punten tegen gesproken. Vast staat dat aan boord van het pantserschip in den nacht van Zaterdag op Zondag muiterij is uitgebroken, terwijl de commandant met verscheidene officieren zich aan wal bevonden. Het schip heeft om twee uur s' nachts de reede van Oleh-leh verlaten, met volgens de laatste berichten 150 in- landsche en 50 Europeesche opvarenden, w.o. zestien officieren aan boord. Deze laatsten zijn vermoedelijk opgesloten, in elk geval zon der bloedvergieten buiten gevechtgesteld. Want de muitende bemanning seint gemoede lijk, dat er niemand aan boord gewond is alles wel en sukkelt door met een gangetje van zeven mijl per uur, langs de kust van Sumatra. Koers: Soerabaja. Maar vóór men dat bereikt heeft (aldus draadloozen de mui ters) zullen zij het bevel weer overgeven aan den commandant die aan boord van het gouvernementsstoomschip „Aldebaran" ach ter hen aan vaart, en hem met militaire eer bewijzen ontvangen. Hun bedoeling is geens zins geweld te plegen, maar alleen te pro testeeren tegen de salarisverminderingen en tegen de straffen opgelegd aan hen, die zich daartegen verzetten. Het lijkt niet waarschijnlijk dat het plan van de muiters, om het commando pas over te geven op één etmaal varens van Soerabaja, zal doorgaan. Zij zullen door de andere oor logsschepen wel gedwongen worden dat eer der te doen. Volgens de laatste berichten vaart het oude pantserschip slechts met een snelheid van zeven mijl, langs de Westkust van Sumatra. Plet zou op deze manier, naar mij verzekerd wordt, wel een dag of vijf du ren om den afstand Oleh-leh-Soerabaja af te leggen. In een dei*interviews wordt opge merkt dat dit geval niet te verge lijken is met de Curacao-historie, omdat de aanleiding en de gevolgen heel anders zijn. Dat is in zooverre waar, maar het effect- naar-buiten is wel degelijk er mee te verge lijken..Of liet een oorlogsschip, een politie bureau, een fort of een gouvernementshuis betreft doet er te dezen aanzien niets toe: liet feit blijft dat de voornaamste uitwerking van zulk een comedie is, dat het Nederland- sche gezag tegenover de Indische bevolking en tegenover de'geheele wereld belachelijk is gemaakt. Hetzelfde was het resultaat op Cu racao, waar een rooverbende uit Venezuela het fort bezette en den Nederlandschen gou verneur van het eiland een poosje mee uit varen nam. Dergelijke openlijke bespottingen van het openbaar gezag kan men niet anders beschouwen dan als een ernstige zaak. Onder welk régime, onder welk stelsel een land ook geregeerd wordt, het is in de eerste plaats en ben allen tijde noodzakelijk dat de openbare orde gehandhaafd wordt. Zoowel op Curacao als in dit geval heeft zich een soort Kö'penickiade afgespeeld, die aan den Nederlandschen naam in Indië en in andere landen niet anders dan kwaad kan doen. Le ridicule tue. Als de muitende schepelingen inderdaad alleen hebben willen protesteeren, hebben zij wel buitengewoon weinig nage dacht over de gevolgen die zulk een be spottelijke ver tooning moest hebben, ook voor hen zelf. Verleden week reeds waren er relletjes in Soerabaja geweest. Men wist dus dat er on rust heerschte. Niettemin zaten de com mandant en nog vele andere officieren van „De Zeven Provinciën", in een sociëteit aan wal. Dit schijnt wel heel vreemd. Van maatre gelen om eventueele muiterij te voorkomen blijkt uit de ontvangen berichten niets. Van het ontdekken van de voorbereiding die er toch geweest moet zijn is blijkbaar geen sprake geweest. Dit allesl en nog veel meer andere raadselen in het geval, vragen wel zeer dringend om opheldering. Intusschen. is er nog geen bericht dat men „De Zeven Pro vinciën" te pakken heeft. Wel konden drie vliegbooten niet starten wegens moeilijTf- heden met het benzine-vullen. De organi satie lijkt niet bijster indrukwekkend, om het erg zacht te zeggen. Tenslotte zij opgemerkt dat de komische kant van het geval sterk is, althans rju er geen slachtoffers blijken te zijn. Het is een allergekste vertooning. Maar het is wanorde tevens. De menschen die verantwoordelijk zijn voor het gezag in Indië behoor en hun taak goed te vervullen. De politiebezetting op Curacao had dat ook moeten kunnen doen. Het werd daar een janboel, en in dit geval is het weer een janboel. Wie zijn hier voor verantwoordelijk? R. P. Inmiddels heeft de .Eridanus" de „Al debaran" vervangen. IJMUIDEN VOORDRACHTAVOND D. G. KERK. In de Doopsgezinde Kerk zal heden (Dins dag) avond een voordrachtavond gegeven worden ten bate van het orgelfonds. De heer S. Smits, oud-hoofdonderwijzer alhier zal declameeren. De heer Smits zal o.a. voor dragen ...Eerloos" van Van Nouhuys, verder eenige kleine komische stukken. Het kerkkoor zal eenige liederen zingen en verder is er orgelspel. DE CONTINGENTEERÏNG VISCH IN BELGIë. VAN „EEN ONTOELAATBAAR PRIVILEGE". Van bevriende zijde gewerd ons de Gazette de Charleroi van j.l. Zaterdag, waarin onder het hoofd: „Een ontoelaatbaar privilege" over de contingenteering het volgende geschreven wordt, en waaruit blijkt, dat de door de Bel gische regeering genomen maatregelen ter bescherming van eigen visscherij in kringen van den vischhandel vanwege de wijze, waarop zij worden uitgevoerd, veel ontevre denheid veroorzaakt: De maatregelen ter contingenteering van den invoer van versche visch hebben onte vredenheid gewekt bij tal van belanghebben den om de bijzondere wijze waarop de invoer vergunningen worden verdeeld, zoowel als om de bevooroordeelde, wijze, waarop het mi nisterie van het Zeewezen uitsluitend aan bepaalde groepen het recht verleent, de im porteurs van het geheele land te vertegen woordigen. Ziehier het ministerieels antwoord op een adres van de groep vischhandelaren van het „Bassin de Charleroi": „U deelt mij mede, dat u heeft geconsti tueerd een groep vischhandelaren van het Bassin de Charleroi en omgeving. Dit ver heugt mij, want ik veronderstel, dat dit de groepsgewijze samenwerking van uwe leden zal vergemakkelijken met een der groepen,- er kend als gezamenlijke beheerders van de contingenteering van visch. Er is inderdaad geen bezwaar tegen de er kenning van andere groepen in alle deeien des lands; men mag hopen, dat zich in Luik, Namen, Hasselt, Leuven, Gent, Mons groe pen ls de uwe zullen constitueeren, maar het zou praetisch niet mogelijk zijn, met elk van deze groepen afzonderlijk te werken. Ik zie de noodzakelijkheid hiervan niet in, want of schoon de groote groepen te Antwerpen, Brussel en aan de kust in het bijzonder worden gevormd door de kooplieden ter plaatse, is elk van haar bereid, in andere plaatsen gevestigde importeurs op te nemen, vooral die welke zich reeds bij een dezer groe pen hebben aangesloten. Zooals aan al de importeurs met mijn circulaire van 4 dezer is medegedeeld en naar welke circulaire u ver wijst, bestaat er. behalve de bovengenoemde drie groepen een vierde erkende groep: het is die van de vischhandelaren, open voor alle Belgische handelaren en waarvan de zetel is: Rue du dPeuplier 11 te Brussel. Het ligt aan u te beoordeelen, welke groep uwe belan gen het beste zal behartigen, maar tenslotte wil ik u er op wijzen, dat ik het gewenscht acht dat gij een ernstige poging doet, het ge bruik van Belgische visch in het land en in het bijzonder in het industriegebied waar gij gevestigt zijn, te bevorderen." Nu weet men waar men aan toe is, gaat dan de Gazette de Charleroi verder: een groep te Antwerpen, een groep te Brussel en één „aan de kust". En een vierde, een Brus- selsche, die beweert, het vertrouwen te ge nieten van allen, die niet bij een der andere groepen zijn aangesloten. Henegouwen, Na men, Luik, Luxemburg? Maar deze Waalscne provincies zijn van geen belang voor deze heeren van het Belgische ministerie van Zeewezen. Nog erger: de administratie heeft bepaald dat de benóodigde vergunningen zul len worden verstrekt door die van de vier er kende groepen waarbij de importeurs zijn aangesloten. Deze verplichte aansluiting bij een der groepen is een ontoelaatbare privilege. De vergunningen behooren over de importeurs te worden omgeslagen naar evenredigheid van hunne vroegere importen. Deze impor teurs hebben dus een recht, onafhankelijk van elke aansluiting, zoolang er geen wet is, die een enkele erkende beroeps-organisatie heeft geschapen en waarvan de leiders dooi de belanghebbenden gekozen worden in plaats van dat ze aan de massa door een groepje dat den weg weet op het ministerie worden opgedrongen. In bovenstaanden zin heeft de betrokken groep het schijven van den directeur-gene raal van den minister beantwoord. LEGER DES HEILS. Zondag 12 Febuari zullen in de zaal van het Leger des Heils de bijeenkomsten geleid worden door Majoor Schipper uit Amster dam. 's Morgens 10 uur vindt de heiligings bijeenkomst plaats, 's Middags 3 uur zal de majoor een causerie houden over het leven in N. O. Indië, waar de majoor 30 jaren heeft doorgebracht; eerst 7 jaar als militair van het Nederl. O. Indische leger en 23 jaar als heilsofficier. Maandag 13 Februari zal in Beverwijk, de geboorteplaats van den majoor een bijeen komst worden gehouden. DE STAKING IN HET VISSCHERIJBEDRIJF CHRISTELIJK GEORGANISEERDEN NAAR DE IJMUIDER FEDERATIE. Wij ontvingen het volgende bericht: Maandagmiddag vond in het gebouw der IJmuider Federatie een vergadering plaats van een 30-tal Christelijk georganiseerde zee lieden, die reeds eerder den wensch te kennen gegeven hadden overgeschreven te worden als lid van de IJmuider Federatie. Na bespreking van de actie m het vissche- rijbedrijf en de rol die daarin het bestuur van den Christ. Bond had gespeeld, lieten 25 der aanwezige zeelieden zich als lid overschrij ven. De vergadering nam de volgende motie aan: De vergadering van Chr. georganiseerde zeelieden gehouden op Maandag 6 Februari in het gebouw van de IJmuider Federatie; van oordeel dat de leiding van den Christ. Bond overhaast en zonder behoorlijke toe stemming van de leden-zeelieden een nieuw contract heeft geteekend, -waarmee de zee lieden zich niet kunnen vereenigen, weigert dit contract te aanvaarden; besluit en-bloc te bedanken als lid van den Christ. Bond en onmiddellijk toe te treden tot de IJmuider Federatie, aangesloten bij den Centralen Bond van Transport arbeiders en wekt de leden-zeelieden van den Chr. Bond op dit voorbeeld hoe eer hoe liever te volgen. Steun voor het „tabak potje". Naar het bestuur der IJmuider Federatie ons meedeelt, werd van het personeel der Ar beiderspers f 29.03 en van de af deeling Al melo van den Centralen Bond f 23 totaal f 52.03 ontvangen voor het .tabak-potje" van de posten. Bespreking uitgesteld. De bespreking, die gistermorgen zou plaats vindeii, is wegens ongesteldheid van den burgemeester uitgesteld. Een vergadering der R.V.O. De R.V.O. (Revolutionnaire Vakvereenigings Oppositie) hield Maandagmorgen een open bare vergadering in het vereenigingsgebouw in de Industriestraat. Als eerste spreker trad op de heer de Exter, die de stakers opwekte, den strijd zoo scherp mogelijk door te voe ren en geen enkele verslechtering in de loon- en arbeidsvoorwaarden te accepteeren. Hier na voerde de heer A. Visser het woord, die mededeelde, dat een bespreking zal plaats vinden tussehen den burgemeester en het hoofdbestuur van den Centralen Bond. De heer Gortzak, die daarna het woord voerde namens de I.A.H. deelde mede, dat ook de vorige week aan verschillende groote ge zinnen levensmiddelen-paketten waren uitge reikt en dat de keuken der I.A.H. naar IJmui den gezonden zal worden om de kinderen dei- stakers te kunnen voeden. Ook wekte hij op te eischen, dat de jeugdige leden van den Centralen Bond, die niet meer als stakers be schouwd worden en wier bondsboekjes zijn in getrokken, weer als lid en als staker zullen worden beschouwd, aangezien de betrokke nen van den crisissteun uitgesloten blijven en nu dus ook geen stakings-uitkeering meer ge nieten. De volgende motie werd met algemeene stemmen aangenomen: „De stakende arbei ders in het visseherijbedrijf en nevenbedrij- ven te IJmuiden, op 6 Februari in openbare vergadering bijeen, protesteeren, na kennis te hebben genomen van de gevangenhouding en beschuldiging tegen van Bohemen, tegen dit optreden der Justitie en eischen onmid dellijke invrijheidstelling van dezen kame raad". „DE DOOFPOT" IN THALIA. Naar wij vernemen wordt in den schouw burg Thalia Donderdag 9 Februari een enkele voorstelling gegeven van het succes-blijspel De Doofpot", waarin de hoofdrol wordt ver vuld door mevrouw Esther de Boervan Rijk. Verdere medewerkenden zijn Ezerman. Enny Meunier, Jac. Snoek, Jaap van der Pol, Fie de Vriesde Boer, Lize van der PolRama kers, Folkert Kramer, Renee Michel en H. Kemler. Wat de pers van dit schitterende blijspel schrijft: Het Vaderland: ..Het succes is daverend, lachen, brullen, schateren". Alg. Handelsblad: „De Doofpot is een suc ces geworden voor een stampvolle zaal. Aan het slot heeft men auteur en spelers langdu rig en geestdriftig toegejuicht. Een tooneel- succes met volle zalen voor het Schouwtoo- neel. er is enorm gelachen om dit zoo goed gespeelde blijspel." Plaatskaar ten zijn van heden af aan het Thalia-Theater verkrij gbaar. „ALS EEN DONDERSLAG TE BATAViA," Bericht der muiterij verwekte echter geen paniek. Stemming ten gunste van 't gouvernement. HULDEBETUIGING AAN DEN G.-G.? WAAKZAAMHEID IN NEDERLAND. Volle koleiischuiten, een verlaten droogdok en een onapïenbare rij traivlerszie daar een beeld van ongeivenschte rust in de Visschershaven. De correspondent van de Telegraaf telefo neert uit Batavia: De stemming" onder het Europeesch publiek is snel omgeslagen ten gunste van de over heid. Het geheele publiek is loyaal. Het voor nemen bestaat Dinsdagavond voor den land voogd een huldebetooging te organiseeren als tegenhangertegen de extremistische propa ganda. De procureur-generaal overweegt spe ciale politie-maatregelen tegen de pers. Te Soerabaja bestond gisteren groote on gerustheid dat het kruitmagazijn zou worden veroverd. Speciale bewakingsmaatregelen waren georganiseerd. Overal stonden met re volvers bewapende posten. De geest onder de marine wordt algemeen suspect genoemd. De regeering overweegt maatregelen en eventueel de afkondiging van den staat van beleg. Zij wacht echter met een en ander, tot zij over voldoende gegevens beschikt. De correspondent van het Alg. Handelsblad telefoneert uit Batavia: Het bericht van de muiterij werd als een donderslag te Batavia vernomen. De belang stelling bij het publiek is zeer groot, maar er is geen schijn of schaduw van paniekstem ming. Algemeen hoopt men, dat de regeering door doortastend optreden een eind zal ma ken aan het schandaal, dat een Nederlandsch oorlogsschip onder commando van muiters door den oceaan vaart. Grieven. Weiswaar viel er sedert de afkondiging van de nieuwe salariskorting, die voor de Euro peesche schepelingen 14 en voor de inheem- sche 17% bedraagt, een zekere spanning op te merken, maar deze scheen langzamerhand te luwen, ofschoon de dienstweigering van 425 man inheemsch personeel in "de afge- loopen week te Soerabaja werd beschouwd als een ernstig feit. Behalve de grief van de korting bestaat bij het inheemsch personeel de grief, dat men onderscheid heeft gemaakt tussehen hen en de Europeesche schepelin gen, ofschoon dit onderscheid volkomen lo gisch is, hetgeen men echter aan verbitterde lieden niet gemakkelijk duidelijk kan maken. Deze correspondent meent, dat er geen re den is om te gelooven dat het lagere Euro peesche personeel gemeene zaak zal hebben gemaakt met de muiters. De Europeesche matrozen zullen daartoe te minder overgaan, omdat de „jongens" over het algemeen geen hoogen dunk hebben van hun bruine broe ders en hen in de wandeling slechts als „nik kers" aanduiden. Dit is van belang omdat daardoor het risico van moeilijkheden op andere schepen, waar ongeveer evenveel Europeesch als inheemsch personeel aanwezi; is, zeer wordt gereduceerd. Waarom naar Soerabaja? De N.R.C. meent, in tegenstelling met an dere opinies, dat de bedoeling van de reis naar Soerabaja duidelijk is, n.l. de muiterij in Soerabaja, de vloot-basis, het marine centrum, zelf te doen ontvlammen. De tijding dat het muiterschip in aantocht is. moet daar de gemoederen in vlam zetten. Alles zal er dus op gezet moeten worden om verwezen lijking van dit doel te voorkomen. Inheemsche kwartiermeester bevelvoerder? Aan de Aneta-telegrammen ontleenen wij nog: De wijze woorop het schip vordert, met de kust in zicht, maakt het aannemelijk, dat een Inheemsch kwartiermeester de navigatie voert, aangezien een zoodanige kracht slechts onder die omstandigheden zelfstandig kan doorvaren. De moeilijkheden wat de navigatie betreft, zijn thans nog niet groot. Het radiostation van de Zeven Provinciën blijkt voortdurend bezet, hetgeen wordt ver klaard door het feit, dat er twee Inheemsche seinersmaats aan boord zijn. Het vermoeden is, dat de muiters met het schip verder uit de kust zullen gaan, aangezien er bij de kust veel steenen. zijn. Cijfers. Een officieel résumé bevestigt de telegram men. Het résumé geeft de vólgende cijfers: De Zeven Provinciën lag op de reede van Olehleh, terwijl de commandant, 15 officieren en ongeveer 100 onderofficieren en man schappen aan wal waren. Aan boord bevonden zich op dat oogenblik 16 officieren, 9 Europeesche onderofficieren, benevens 140 Inlandsche schepelingen. Twee officieren en een onderofficier spron gen over boord en bereikten den wal. De Aldebaran volgde met den commandant, zeven officieren, 10 Europeesche korporaals en 20 Europeesche manschappen, gewapend met karabijnen. De overige bemanning, bestaande uit onge veer 4 officieren, 7 Europeesche onderofficie ren, 2 Inlandsche onderofficieren en 17 Euro peesche korporaals en minderen, benevens 104 inlandsche schepelingen, is in Kotaradja achtergebleven. Aneta meldt nog: De bemanning van de Zeven Provinciën wijkt van de officieele samenstelling af, door dat dertig Inheemschen meer en 20 Europee sche bemanningsleden minder daarop zijn ingedeeld. Nader wordt gemeld: De verhouding in de Inheemsche bemanning van de Zeven Pro vinciën, was wat de samenstelling betreft, oorspronkelijk 171 Javanen en 68 andere In heemschen, waaronder Ambonneezen en Menadoneezen. Welke verhouding na de muiterij is ont staan is nog niet bekend. Vliegbooten 't snelst. De N.R.C. meent, dat de vliegtuigen van de zeemacht het snelste middel zijn om het schip aan te vallen. In goed 12 uur kan het eskader het muitende schip bereiken. „Aller-ellentligst voorval". De Maasbode had een kort onclerhöud met den minister van Defensie. Minister Deckers, die den heelen morgen in conferentie was geweest met den minister van Koloniën en andere autoriteiten, noemde het gebeurde met „De Zeven Provinciën" een aller-ellendigst voorval. Met spanning zag de minister nadere berichten uit Indië tegemoet. Rust in den Volksraad. Aneta seint nog uit Batavia d.d. 6 Februari: De voorzitter van den Volksraad opende de vergadering hedenmorgen piet d? volgende mededeeling: „Mijne heeren, sedert de vorige vergade ring gesloten werd, heeft zich een belangrijke en ernstige gebeurtenis afgespeeld met een der oorlogsschepen. Ik spreek de hoop uit, dat dit incident en ook alle machinaties, die daaraan mogelijk ten grondslag liggen, door de regeering spoe dig en volstrekt afdoende tot een einde zul len worden gebracht. Wat wij noodig hebben in dit zwaar getrof fen land, zijn geen bedenkelijke avonturen, maar arbeid en rust. Ik stel u voor, rustig aan den arbeid te gaan". Deze verklaring werd met applaus ontvan gen. In Den Helder alles rustig. De autoriteiten in Den Helder zijn waak zaam. Er is hier te lande onder het marine personeel absoluut niets van onregelmatig heid te bespeuren, doch op een eventueele verrassing door revolutionnaire elementen is men voorbereid, vernam de N.R.C. De geest onder het marinepersoneel is rustig. Men is niet in revolutionaire bonden georganiseerd; het personeel wil in die richting niet gaan. Men deelde verder mede, dat er van zekere zijde getracht was onrust te verwekken onder het personeel. In de treinen waarmede ver lofgangers huiswaarts keeren, werden pam fletten met den bekenden inhoud verspreid. De herkomst van deze pamfletten, die onder teekend zijn door „het Soldatencomité", is niet bekend. In Indië zullen wellicht eenige communistische cellen onder de marine zijn, maar hier in Nederland waarschijnlijk niet. Het personeel bevat weinig communistische elementen. De besturen der organisaties heb ben tot rust aangemaand. Het lag in het plan van de commissie om reeds Donderdag een vergadering te beleggen om den toestand te bespreken. Het voornemen was om deze ver gadering openbaar te doen zijn. Hieromtrent is nog geen beslissing genomen omdat men het onder de omstandigheden niet gewenscht acht een openbare vergadering te beleggen. De autoriteiten noemden de muiterij veel ernstiger dan de muiterij, welke indertijd op de Engelsche vloot te Invergordon plaats vond. Deze muiterij bepaalde zich tot een passief optreden, terwijl de muiterij van de Zeven Provinciën een actief karakter draagt. De toestand in Den Helder is volkomen rustig. Wat de straf betreft, deze marineschepelin- gen staan onder de Nederlandsche wetgeving en niet onder die van Ned. Indië. De dood straf kan, volgens dit strafrecht, niet dan in den oorlog worden toegepast, behalve op de belhamels. Te Amsterdam. Te Amsterdam is bij het verschijnen van de extra- en middagedities Zondag en Maandag op straat eenige beroering ontstaan. Op Kat tenburg, bij de marinierskazerne is de bewa king verscherpt. Ook de treinen naar Den Helder stonden onder bewaking. Incidenten zijn niet voorgekomen. VOOR VELSEN EN IJMUIDEN DINSDAG 7 FEBRUARI Thalia Bioscoop: „De hygiëne van het hu welijk". 8.15 uur. Doopsgezinde Kerk: Voordrachtavond. WOENSDAG 8 FEBRUARI Thalia Bioscoop.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1