HET NIEUWE AVONDBLAD VQDR VELSEN, BEVERWIJKe.Q EERST VRIJDAG EEN ONTMOETING? 18e JAARGANG No. 85 DONDERDAG 9 FEBR. 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 cents, per maand 40 cents plus iyz cents incasso, per kwartaal 1.20 p'us 5 cent» incasso, losse nummers 3 cents. KantoorKenncmerlaan 42 - IJmuïden - Telefoon 521 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIEN: 15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties van Vraag en Aanbod 15 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden medcdcclingcn dubbele prijs. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: ƒ2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 100.—bij verlies van een hand, voet of oog; ƒ250.bij verlies van een duim; ƒ150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/ol' onderbeen; 50.— bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of au'.obusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen, enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 200u.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e 'zelf is verzekerd, behoudens het vermelde .omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeriugen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H A,V.-Bank te Schiedam. De Misdaad op de Atlantique. Ofschoon het geheele rapport niet gepubli ceerd is. blijkt thans dat de Fransche com missie van onderzoek naar den geweldigen brand, die het prachtige Fransche Oceaan schip .,1' Atlantique'' verwoest heeft, tot de conclusie is gekomen dat brandstichting de oorzaak van de ramp is. Ik herinner eraan dat het geheime rapport omtrent den brand op de ..Georges Phihppar'", waarvan enze rti- rijsche correspondent Henry Lesturgeon den hoofdinhoud in een artikel mededeelde, tot een andere slotsom kwam, namelijk construc tiefouten bij den aanleg van de electrische in stallatie. Dergelijke gebreken heeft de Atlan tique dus niet gehad. Het rapport der com missie zegt dat er geen andere oorzaak ge weest kan zijn dan brandstichting. Het is in handen gesteld van de justitie te Bordeaux, en de Parijsche Süreté Générale heeft haar detectives naar die stad gezonden. Het onder zoek der politie is natuurlijk al eerder begon nen. het heeft zekere aanwijzingen opgeleverd- en een of meer arrestaties kunnen binnenkort worden verwacht. De gezagvoerder van „l'Atlantique", kapitein Schoofs, heeft ver klaard dat de conclusies van het rapport dei- commissie geen verrassing voor hem waren. Zoo is thans gebleken wat wel onvermijde lijk aan den dag moest komen. Het werd al te gek met die groote scheepsbranden, die vroe ger bij uitzondering, in den laatsten tijd in steeds sneller opeenvolging voorkwamen. Het is te hopen dat de Fransche Süreté Générale, die trouwens den naam heeft schitterend ge organiseerd te zijn. niet alleen de daders maar vooral hun lastgevers en de motieven die tot deze schurkerij hebben geleid zal ontdek ken. Dat zal dan wel een vingerwijzing blijken te zijn voor vele misdaden die in dezen tijd niet alleen in Frankrijk maar ook in andere landen gepleegd worden. Ten aanzien van den brand op de P. C. Hooft zijn wij in Nederland niet veel verder gekomen. Maar nu hebben we de muiterij op „De Zeven Provinciën" aan de orde van den dag. Nog is helaas het schip niet be machtigd. Is dat eenmaal gebeurd, dan zal van het allergrootste belang zijn te onderzoe ken wie er achter het complot zitten. De mui ters, die nu zoo ongeveer als vogelvrij ver klaarden over de zee zwerven aan boord van het oude pantserschip, hebben weliswaar ge- draadloosd dat alleen een protest tegen sala risverlaging hun doel is,' maar is dat waar? En als het waar mocht zijn, 'is het dan ook de bedoeling geweest van mogelijke provoca teurs die hen tot deze onzinnige, daad, fataal voor hen zelf, hebben opgehitst? Is het aan nemelijk te achten dat een'deel van een Hol- landsche bemanning en een troep inlanders tot dergelijke daden zouden overslaan als er niet meer achter zat dan een protest tegen een loonsverlaging? Dergelijk protest had im mers op tal van andere manieren, alle veel minder gevaarlijk voor hun eigen hachje dan „het ontvreemden van een pantserschip" tot uiting gebracht kunnen worden! Een spontane daad, dus plotseling tot uiting gekomen, is de muiterij op De Zeven Provin ciën zeker niet geweest. Dat blijkt thans ook al uit de onthullingen van de Deli Courant, die meedeelt dat de Hollandsche inspecteur van politie Vermeer uren tevoren de autori teiben al gewaarschuwd heeft, dat de beman ning er met het pantserschip vandoor zou gaan zoodra de commandant aan wal zou zijn. De commandant sloeg daaraan geen ge loof. Hij beschouwde het als een canard, en ging met zijn zeven officieren naar de so ciëteit Als deze vóórgeschiedenis juist is vermeld door de Deli Courant (en men is geneigd het aan te nemen, omdat het blad man en paard noemt) moge dit een afdoende waarschuwing zijn voor de lieden, die in hun zelfvoldane nuchterheid alles en nog wat als een „canard" beschouwen, en maar steeds het ongelukkige toeval van alles de schuld willen geven. Er ge beuren tegenwoordig zooveel ontstellende dingen van dezen en anderen aard die i ramp in de fabriek van Renault zal ook wel terdege onderzocht mogen wordenen er zijn zooveel verwarde geesten in de wereld, bezig met het uitbroeien van de zonderlingste plannen, dat het allerminst onverstandig zou zijn de werking van een soort internationale terreur als uitgangspunt voor zeer veel on derzoekingen te nemen. Nu de Fransche poli tie op een spoor blijkt te zijn zal ook in an dere landen de zaak van de Atlantique- misdaad ongetwijfeld met de gi-ootste belang stelling gevolgd worden. Er gebeuren tegen woordig zeer vreemde dingen. R. P. IJMUÏDEN VEREDELING VAN DEN HARING IN NOORWEGEN. De proeven ter veredeling van den haring lil verschen, gezouten en gek ruiden toestand hebben zich in Stavanger langzamerhand tot een belangrijken tak van industrie ont wikkeld. De producten, die „haringdelica tessen" worden genoemd, werden vroeger grootendeels op de binnenlandsche markt omgezet, terwijl in den laatsten tijd ook het buitenland, als Holland, Frankrijk en de Vcreenigde Staten steeds grootere hoe veelheden van deze waren importeeren. De vraag der houdbaarheid van de bereide ar tikelen bereidt den fabrikanten nog steeds zekere moeilijkheden, aldus de D. F. R. Het laboratorium voor conserven in Stavanger is thans voornemens, in samenwerking met de belanghebbende fabrieken verschillende onderzoekingen over de houdbaarheid van deze waren in te stellen; men hoopt, deze belangrijke vraag op bevredigende wijze op Ie kunnen losen. OPENBARE VERGADERING DER C. P. H. Woensdagmorgen hield de afdeeling IJmui- den der C. P. H. een openbare vergadering in het Vereenigingsgebouw aan de Industrie straat, waar als spreker, het lid van den Anisterdamschen gemeenteraad, de heer Schalker sprak over de politieke verhoudin gen in Duitschland onder Hitier en de muiterij aan boord van „De Zeven Pro vinciën'". De zaal was nagenoeg geheel be zet en de spreker had een aandachtig ge hoor. Medegedeeld werd. dat de keuken der I. A. H. uiterlijk a.s. Vrijdag haar werk zal beginnen. Er zijn vier groote kookketels aan gekomen. 2e LUSTRUM LEGER DES HEILS. Uit de officieren en plaatselijke officieren van het Leger des Keils, alhier, is een com missie gevormd voor de herdenking van het 2e lustrum hetwelk in de eerste week van April gevierd zal worden. Naar wij verne men zijn hiervoor grootsche - plannen iin voorbereiding om dit jubileum op een waar dige wijze te herdenken. HET DUITSCHE CONTINGENT VOOR FRANKRIJK UITGEPUT. Nog eerder dan het Nederlandsche con tingent van fijnvisch was het door Frank rijk aan Duitschland toegewezen contingent uitgeput. Reeds 13 Januari werd medege deeld, dat het Duitsch contingent van „an dere soorten zeevisch, versch of bevroren" (tarief no. 45) en van andere soorten, ge droogd, gezouten of gerookt (tarief no. 46) uitgeput was. Binnen twee weken was dus het contin gent voor- drie maanden uitgeput. DE SMOKKELAFFAIRE VAN DE IJM. 336. Iir verband met de smokkelaffaire. die tot gevolg had de inbeslagneming van den aan den heer K. B. alhier toebehoorenden motor- kotter IJ.M. 336 vernemen wij nog, dat in Haarlem zoowel eenige bussen gedistilleerd als de auto, waarmedé de sterke drank werd vervoerd, in beslag werden genomen. In verband niet de bekentenis van den bestuurder, zekere- TL wonende te 't Zand, werd te zijnen huize eep, onderzoek inge- •steld, het welk teiigèvoïge had, dat 1500 L. gedistilleerd van 96 pet. in beslag' werden genomen. Vastgesteld is kunnen worden, dab wan neer de aangehaalde hoeveelheid gedistil leerd was .aangegeven," daarvoor duizenden guldens accijns, betaald hadden moeten wor den, zoodat den smokkelaars, behalve verlies van kotter en auto door confiscatie, zware geldboeten te wachten staan. BOND v. NEDERL. ONDERWIJZERS. In het bestuur van de afd. Kennemerland van bovengenoemden Bond is, door het be danken van den heer K. Schermer eenige wijziging gekomen. Tot voorzitter is gekozen de heer J. Kooi, tot secretaresse Mej. Niessen. R.K. VROUWENBOND. De afdeeling IJmuiden-Oost van den R.K. Vrouwenbond viert a.s. Zondag haar jaar feest. Des morgens wordt voor de leden in de Paterskerk een H. Mis opgedragen, des avonds is er een feestelijke, bijeenkomst in het Pa trona atsgebouw. Trefpunt zou Straat Soenda zijn. Men verlangt naar rust in Indië. Het laatste Aneta-bericht van Woensdag over de positie van „De Zeven Provinciën luidt, dat het schip iangs het eiland Sipora vaart. Een officieel communiqué meldt, dat de „De Zeven Provinciën" om zeven uur v.m. zich bevond ten Westen van de Zeebloem straat. Het schip vaart met een snelheid van zeven knoopen. De mogelijkheid dat het schip de haven van Padang binnen zal varen wordt praktisch uitgesloten geacht. „Gouden Leeuw" bij de achtervolgers. BATAVIA, 8 Februari (Aneta). Het eskader dat. onder commando van den eskadercom- mandant ter zee M. H: van Duim, „De Zeven Provinciën" tegemoet vaart, is op weg naar Tandjong-Priok. De „Eridanus" zet de achtervolging van „De Zeven Provinciën" voort. De mijnenleg- ger „Gouden Leeuw", welke hedenorgen Pa dang heeft verlaten, heeft zich bij de „Eri danus" gevoegd. Voorbereidingen worden ge troffen om vliegtuigen naar het. Westen te concentreeren. Commandant van de kruiser „Java" is de kapitein ter zee J. T. A. J. Bruinsma. Groepscommandant van de torpedoboótja- gers, tevens commandant van de „Evertsen" is de kapitein-luitenant ter zee Doorman, commandant van de „Piet Hein" is de luite nant ter zee der eerste klasse J. M. de Mees ter. Alclebaran kon niet verder. PADANG, 8 Februari (Aneta). De „Aldeba ran" is heden om 11 uur 45 v.m. in Emmaha- ven aangekomen, Het schip had slechts twee derde der bemanning aan boord. De beman ning was zeer vermoeid, daar zij 2 1/2 dag- onafgebroken in touw is geweest. De proviand raakte op, het personeel werd op rantsoen gesteld. De te Koetaradja achtergebleven beman ning van „De Zeven Provinciën zal worden overgebracht naar Batavia. Loyaliteitsbetoon aan de Koningin doorgegeven. Aneta seinde verder aan de bladen: BTAVIA, 8 Febr. De G. G. heeft officieel de betuigingen van loyauteit welke o.a. voor het paleis van den G. G. en op het Waterlooplein zijn afgelegd aan de Koningin overgebracht. Steeds meer betuigingen van trouw. den resident zal gaan, waar een schriftelijke betuiging van aanhankelijkheid zal worden overhandigd. Aan dit plan is adhaesie betuigd door het Indo-Europeesche Verbond, de Indisch Katho lieke Partij, dc Christelijk Staatkundige Par tij. den Politiek Economischen Bond, den Ned. Indischen Plantersbond, de Vad. Club, en an-_ deren. Ook te Malang en Padang was Woensdag avond een loyaliteitsoptocht georganiseerd. Aspirant-Van Speijek. BATAVIA, 8 Febr. Verschillende regeerings organen ontvingen bewijzen van medeleven van de burgerij, o.a. van een achterkleinzoon van Van Speijek, die gaarne in de gelegenheid wordt gesteld den naam van zijn voorvader in de geschiedenis te doen herleven. ïn den Volksraad worden de belangrijke financieele debatten overschaduwd door de gebeurtenissen op zee. Inhcemsche tegen- demonstraties. BATAVIA, 8 Febr. (Aneta) De voorberei ding vindt plaats van Inheemsche demon straties. De nationaal-Indonesische padvin derij roept de aangesloten padvinders op voor een openbare demonstratie op 12 Februari a.s. ter herdenking" van den sterfdag van Dipo Negoro. Iemand, die desbetreffende roode pam fletten op het Waterlooplein trachtte te ver spreiden, werd door het publiek verwijderd. Ook te Bandoeng zijn roodgekleurde pam fletten van de Partai Indonesia rondgedeeld. In deze pamfletten wordt aangekondigd dat op 12. Februari a.s. een openbare vergadering zal worden gehouden om „de maag van het proletariaat te verdedigen". Buïtenlandsche communisten verheugen zich. In het Handelsblad lezen wij: De gebeurtenis in Ned.-Indië besprekend schrijft de communistische „Humanité", dat de beweging van de inlandsclie matrozen slechts één -der aspecten-is van de ontevre denheid onderde „Indonesische" bevolking. „Dit verklaart den wil van de regeering ze te onderdrukken nadat zij reeds, in 1927 den opstand in Indië in bloed gesmoord heeft". „Op 't oogenblik", vervolgt het blad, „de roemrijke traditie volgend van de matrozen van de „Potcmkin", van de zeelieden van de „Zwarte Zee", van de Engelsche matrozen van de „Invergordon", die anderhalf jaar geleden dagen lang de baas over hun schip gebleven zijn, staan de „Indonesische" ma trozen aan de spits van den strijd tegen de vermindering van de- salarissen en vormen zij het eerste gelid in den strijd van het „In donesische" volk tegen het Hollandsche imperialisme. „Laten wij hen krachtig steunen door over al adressen van sympathie voor hen te doen aannemen en protestmoties tegen de Hol landsche regeering, om deze te verhinderen haar misdadige plannen tot het bombar deeren va-n het opstandige schip uit te voe ren". „Die Rote Fahne" van Woensdag bevat een uitvoerig bericht omtrent de muiterij op „De Zeven Provinciën". Een feit is, aldus het blad, dat onze Ne derlandsche broederpartij, gedachtig aan haar grootschen plicht betreffende het be vrijden van de door het Nederlandsche im perialisme onderdrukte koloniale volken reeds sedert ja-ren in leger en vloot een moedige anti-militaristische acbivateit aan den dag legt. Deze geweldige muiterij zal niet alleen den bevrijdingskamp der onder drukte volken inluiden, doch bovendien den strijd der uitgebuiten en onderdrukten der geheele wereld tegen kapitalisme, en im perialisme een geweldige impuls geven. In België, waar men den laatsten tijd zooveel last heeft met dienstweigering en insubordinatie als gevolg van de propagan da van sociaal-democraten en communisten onder de troepen, volgt men natuurlijk met gespannen belangstelling het verloop van de muiterij aan boord van „De Zeven Pro vinciën. De berichten over de achtervolging van het muitende oorlogsschip nemen in de Belgische bladen een ruime plaats in, maar tot dusver heeft, tót zoover wij kunnen na gaan, geen hunner commentaar op het ge val geleverd. De eenige uitzondering vormt de sociaal democratische „Volksgazette" die' Woensdag morgen een hoofdartikel aan de quaestie wijdt onder den titel: „De diepere gronden van de gebeurtenissen op „De Zeven Pro vinciën". Als deze diepere gronden'noemt zij eeuwen lange onderdrukking, koloniale reactie, uit buiting. pölitieterreurs enz. Waar kwam de Eridanus vandaan? Waar de Eridanus zoo gauw vandaan kwam om de Aldebaran te vervangen ver klaart een lezer van het Handelsblad met- de mededeeling, dat dit vaartuig te Padang in station ligt (zooals de Aldebaran te Oleh- leh) en daar ter beschikking is va-n den re sident van Sumatra's Westkust. Gezagvoerder van de Eridanus is de heer J. C. Lagaay, destijds commandant van de Zeemeeuw, zusterschip van de eveneens om geslagen Krakatau)toendat schip in het voorjaar van 1928 in het Westervaarwater van Soerabaja kapseisde De in den wind geslagen raad. De nieuwe Rotterdamsche Courant zou de juistheid van de mededeeling over de in den wind geslagen waarschuwing aan den com mandant tijdens het feest in de sociteitë te Oleh-leh het liefst in twijfel trekken. Ze is echter met zooveel bijzonderheden toege licht. dat men haar wel als juist moet aan nemen, schrijft het blad. De Deli Courant, waarvan ze afkomstig is, heeft in Atjeh goede verbindingen en zij is het ook geweest, die cle eerste nadere bijzonderheden omtrent het op De Zeven Provinciën voorgevallene heeft gemeld. .De waarschuwing als feit aannemende, kan onze eerste indruk niet anders zijn dan dat de houding van den commandant vol komen onverantwoordelijk is geweest en hij in dezen troebelen tijd daarmede in elk geval rekening had behooren te houden. De waarschuwing kan den commandant tijdig genoeg hebben bereikt. Ze is ongeveer twee uur ontvangen vóór het uitgaan van de lichten aan boord, hetgeen om 9 uur ge schiedde, waarna om 10 uur De Zeven Pro vinciën wegvoer". Afstanden grooter dan men denkt. Over de afstanden in indië, die het nood zakelijk maken, dat verscheidene dagen voor bij gaan, voor men actief kan optreden, doch waarvan velen hier geen voorstelling hebben, geeft de N.R.C. de volgende bij zonderheden: Oleh-leh, vanwaar De Zeven Provinciën zee heeft gekozen is ongeveer het Noordelijk ste punt van het eiland' Sumatra en ligt op 5.4 gr. N.B. en 95.10 gr. O.L. van Greenwich. De kruiser Java en de beide torpedobooten bevonden zich op 't oogenblik dat de muiterij plaats greep, ergens ten Zuiden van Celebes, d.i. dus ten minste op 120 gr. O.L. en 5.5 gr. Z.B. Zet men deze afstanden uit op de kaart van Europa en kiest men voor het meest Noordelijke en Westelijk punt Amsterdam, dan heeft men hot meest Oostelijke en Zui delijke punt te zoeken ergens in..de Zwarte Zee. Het eiland Sumatra, waarlangs thans de Zeven Provinciën zich, langs den buitenkant van de daarvoor .gelegen eilanden, voortbe weegt, strekt zich vim Noord naar Zuid ge meten uit tussclien ongeveer 11 breedtegra den, d.i. dus over een afstand op de Euro- peesche kaart gemeten, van Amsterdam tot eer^punt in de Middellandsche Zee ten Wes ten van Sardinië, De Zeven Provinciën die Woensdagochtend om 7 uur tegenover de Zeebloemstraat ge signaleerd werd, heeft, om dezen afstand ongeveer de helft van de kustlengte van Sumatra af te leggen bij een vaart van 8, daarna 7 knoopen, 2 êtmlaen en 9 uren noodig gehad. Bovenstaande globale berekeningen geven bovendien eenig begrip van- dc moeilijkheden dat de oppervlakte heeft van een continent, der gezagshandhaving in- een eilandenrijk, dat de oppervlakte heeft van een continent. Snel optreden verlangd. De speciale correspondent van de Tele graaf telefoneert uit Batavia, dat de span ning er toe neemt, naarmate de ontknooping nadert. Tevens neemt onder de Europeesehe bevolking het verlangen naar een snel en krachtig optreden toe. Men verwacht Vrijdag een ontmoeting wel ke zich dan vermoedelijk bij Straat Soenda zal afspelen. Men zou gezamenlijk willen ageeren, met de vliegmachines, de torpedobooten en den kruiser, zoodat de muiters zich zullen bevin den tegenover een gesloten front met ge vechtseenheden van uiteeriloopenden aard. Een gerucht omtrent een ultimatum dat gesteld zou zijn, is onjuist. Het gouvernementsvaartuig „Eridanus", dat inplaats van de „Aldebaran" de achter volging voortzette van De Zeven Provinciën", is thans op zijn beurt vervangen door de „Orion". Ontroering te Batavia. De correspondent vervolgt: Geheel Batavia is nog diep onder den in druk van de grootsche spontane betuiging van loyaliteit aan het Nederlandsche gezag en van aanhankelijkheid aan het Vorsten huis, die Dinsdagavond voor het paleis van den goudverneur-generaal heeft plaats ge had. De geweldige ovaties, die den Land voogd werden gebracht als vertegenwoordi ger van de Koningin hebben niet nagelaten diepe ontroering teweeg te brengen. De woor den van trouw en aanhankelijkheid, die door de leiders der partij zijn gesproken vinden allerwege instemming. Men meent voorts, dat de muiters er toe zouden kunnen overgaan de kustplaatsen te beschieten. Hoe sterk het verlangen van het over- groote deel der Indische burgerij naar rust en orde is, de demonstratie voor den gou verneur-generaal, waarvan Batavia Dinsdag avond getuige is geweest en die alles in de schaduw heeft gesteld, wat men tot dus ver in onzen archipel heeft meegemaakt, heeft hiervan een welsprekend getuigenis af gelegd. Ook zij, die voorheen vaak zelf gevoelig getroffen door salariskortingen critiek uit oefenden op de autoriteiten, wenschen in de verste verte niet een avontuur, zooals dat met „De Zeven Provinciën", waarvan slechts chaos en nog grooter ellende dan nu al zoo vaak wordt geleden, het gevolg zouden kunnen zijn. GEEN BURGERWACHT OPGERICHT BATAVL/L 8 Febr. «Aneta) In Soerabaja is gisteren een vergadering belegd ter bespre king van de mogelijkheid van oprichting van een burgerwacht. De hoofdcommissaris van politie deelde echter mede, dat de politieke toestand dusdanig is, dat voor de oprichting geen aanleiding bestaat. Een der aanwezigen sloot zich hierbij aan, waarbij hij zei, dat leger zoowel als politie het optreden van de bemanning der „Zeven Provinciën" ten sterk ste afkeurden waarna van de oprichting van een burgerwacht voorloopig werd afgezien. AGENDA. VOOR VELSEN EN IJMUÏDEN DONDERDAG 9 FEBRUARI Thalia„De Doofpot" met E. de Boer-van Rijk. 8.15 uur. KennemerhofJaarvergadering v. A. R. A. 8 uur. Witte Bioscoop: Tempelierenfilm. 7.30 uur. VRIJDAG 10 FEBRUARI Thalia Bioscoop: „Hij en zijn Zuster". DJEMBER, 8 Febr. Op een spontaan door Vaderlandsche Club en Indo-Europeesch Ver bond bijeengeroepen en gisteravond gehou den vergadering werd besloten den G.-G. het volgend telegram te zenden: „De ingezetenen van Djember betuigen hun aanhankelijkheid aan het Nederlandsch vorstenhuis. Gedachtig aan het devies „Je Maintiendrai", spreken zij hun volle vertrouwen uit in het beleid van Uwe Excellentie". Men eischte in de vergade ring de meest krasse maatregelen. BANDOENG, 8 Febr. Te Bandoeng is een aanhankelijkheidsbetoogmg georganiseerd. Daarna wordt een fakkeloptocht geformeerd, welke met militaire muziek naar het huis van Wij hebben melding gemaakt van 'n geweldige explosie, die de bekende automobielfabriek Renault in Parijs geteisterd heeft. Welk een schade daar werd aangericht toont boven staande foto. Volgens de laatste berichten zijn acht personen gedood, terwijl het juiste aantal gewonden nog niet vastgesteld is.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1