UIT HET BUITENLAND HOE LONDEN VERANDERT. het belangrijkste nieuws Van alles en nog wat. IJMU1D ER COURANT DINSDAG 14 FEBRUARI 1933 TWEEDE BLAD Frankrijk's financiën. De Kamer keurt de voorstellen der regeering Daladier goed. Ontstemming in Polen over Hitler's uitlating betreffende den Corridor. Carlton Terrace aan de beurt. (Van onzen correspondent). LONDEN, Febr. In de Londensche pers wordt openlijk ver klaard dat de koninklijke familie verlangend is het Buckingham-Paleis, dat ligt in het kroon-domein van parken tusschen Trafal gar Square en Hyde Park Corner, te ver laten. De koninklijke familie heeft nooit veel van het paleis gehouden, dat de pers her innert er aan zoo nu en dan „het leelijkste paleis van Europa" is genoemd. Het Ken sington Paleis dat aan het Westelijk einde ligt van een snoer parken in dit deel van Londen, schijnt meer naar den smaak te zijn van het koninklijk gezin. Het zal wel geen toevalligheid zijn dat deze zaak ter sprake komt juist terwijl er een hevig dispuut in de kranten aan den gang is over het Carlton-Terrace, een kwartier van grootsche heerenhuizen, dat aan den noor delijken kant van de Mali verrijs. De Mali is naar men weet de prachtige breede park weg, die van het Buckingham Paleis naar Trafalgar Square loopt. Aan dit einde ver heft zich de Admiraliteitspoort, die de mo numentale ingang zou kunnen worden ge noemd van de oprijlaan (de Mali) naar het paleis. Het dispuut over het Carlton Terrace gaat over een vergunning, welke de beheerders der kroondomeinen aan een handelsonder neming hebben gegeven om er kantoren te bouwen. Kantoren vallen geheel uit den toon van deze deftige wijk. En de strijd gaat voornamelijk tusschen hen, die het karakter van de buurt willen behouden en hen, die aan de eischen van den tijd en van het be drijfsleven willen tegemoetkomen. Maar het dispuut is ook overgebracht op het terrein der architectuur. De voorstanders van het behoud staan daar zwak want de huizen van Carlton Terrace, die zouden worden af gebroken, zijn waarlijk geen pronkstukken van architectonische schoonheid en ze vol doen ook niet meer aan de hygiënische en geriefelijkheids eischen van den tijd, het geen geen verwondering behoeft te baren indien men weet dat zij omstreeks 100 jaar oud zijn. De handelsonderneming, die Carl ton Terrace wil vernieuwen door er kantoor gebouwen en flats op te richten, heeft haar plannen in handen gegeven van den archi tect Blomfield, een der meest bekende man nen van het vak. Deze heeft oen homogeen samenstel van gebouwen ontworpen, die heel wat hooger uitkomen dan de bestaande en die daarom door de tegenstanders van het plan skyscrapers" zijn genoemd, een wat overdreven kenschetsing. Zij, die de traditie willen blijven eeren ook al is ze, als in dit geval, weinig waard, hebben nu een nieuw argument gevonden door er aan te herinne ren dat het uitzicht op de Mali en omgeving (en de Mall is een weg van zeer hoogen staat, ook al omdat hij altijd het tooneel is van de luisterrijke optochten en het indrukwekkend ceremonieel dat aan staats- en rijksgebeur tenissen in Engeland is verbonden) door den wolkenkrabberbouw geheel zal worden be dorven. De koninklijke familie heeft haar woonverblijven in den noordelijken gevel van het paleis en de ramen zien er inderdaad op het. Carlton Terrace uit. Waarschijnlijk om dit argument doeltreffend te beant woorden wordt er dan nu op gewezen dat de Koning en Koningin liever niet dan wel in het Buckingham-Paleis verblijf houden. Aan den Koning wordt het verlangen toegeschre ven dit paleis en zijn tuinen te gelde te maken en het geld te gebruiken om het paleis in Kensington waar nu zuster van den Koning wonen, in te richten voor koninklijk verblijf. Wellicht moeten de twist over het Carlton Terrace en de thans bekendgemaakte ver langens van den Koning worden beschouwd als de eerste voorbereiding voor een ver andering in het aspect van Londen, ingrij pender dan hetgeen op dit gebied reeds is gedaan met Regent Street en de Embank ment. Men zal het wellicht nog beleven dat op de plaats van Buckingham Palace een grootsch luxe hotel is verrezen en op de uit gestrekte terreinen er achter de pyramidale flat-blokken, die reeds op zooveel punten in de stad „het nieuwe leven" voorstellen dat uit het „gevallen oude is opgebloeid". FRANKRIJK. De Fransche Kamer heeft van Zondagmor gen 9 uur tot Maandagmiddag vergaderd over de financieele plannen der regeering. Maan dagmorgen is het veelbestreden artikel 83 betreffende de crisisbelasting aangenomen met 312 tegen 280 stemmen. De socialist Chouffet opende de algemeene debatten over de militaire credieten. Hij wees er op, dat in 1933 met in aanmerking neming van alle reeds gedane bezuinigingen de legerbegrooting nog altijd 14.837 millioen francs beliep. Dat beteekent het viervoudige van 1914. Hij achtte het daarom onbegrijpe lijk, dat men zich tegen verdere verminderin gen verzette. Hij legde er den nadruk op, dat met de voorgestelde bezuinigingen niet geraakt werd aan de nationale verdediging Wat gevreesd moet worden, dat is het chemische poten tieel van Italië en Duitschland en hun lucht vloten. Dat bewijst, dat de Fransche politiek der effective sterkten tot niets leidt. Of schoon de verlagingen niet bevredigen zal de socialistische fractie voor de regeering stem men. De rapporteur van de legercommïssie, Stern verklaarde, dat de verlagingen alleen in het kader van een internationaal plan mogelijk zijn. De voorzitter van de legercommissie, Fabry, bestreed met klem de verlaging der militaire credieten. De wederopbouw van het Duitsche leger, het aan de macht komen van Hitier; verschillende gebeurtenissen in Hon garije en tenslotte de paradoxale toestand in Genève zijn gevaren. Parlementen zullen nooit in een oorlog toestemmen. Maar in twee landen, wier namen spr. niet noemen wil, bestaat op het oogenblik een persoorT'jk regiem. Tegelijkertijd herwapenen deze lan den zich. Een daad van geweld is dus moge lijk. Dit gevaar kan worden afgewend, wan neer de Volkenbond een voldoende controle wilde invoeren. Minister president Daladier vestigde er vervolgens de aandacht op, dat de schrap ping van 508 millioen over het geheele jaar verdeeld is. Frankrijk mag niet verzwakt worden en de politiek der regeering steunt op de geografie en de historie van Frankrijk. Het zou echter treurig ri.in wanneer men zich zou willen overgeven aan een gevoel van angst of paniek. Hoe ook de toestand van Frankrijk is, het land kan met rust en koel bloedigheid de toekomst tegemoet zien. De bezuinigingen hebben noch betrekking op vi tale deelen van het leger, noch op de fabri catie der wapenen, aldus Daladier. Aan het slot der debatten over de finan cieele voorstellen verklaarde Herriot namens de meerderheid, dat zij de verantwoordelijk heid voor de onvermijdelijke maatregelen be wust op zich nam. Daladier dankte de meerderheid door p" op te wijzen, dat de regeering tijdens de ar- tikelsgewijze behandeling geen enkel maal gedwongen was geweest de kwestie van ver trouwen te stellen. Na 37 1/4 uur gedebatteerd te hebben heeft de Kamer de financier"''! voorstellen der re geering hedenavond laat aangenomen met 359 tegen 235 stemmen nadat Daladier de kwestie van vertrouwen had gesteld. Hierna werd de zitting verdaagd tot Vrijdagmiddag 3 uur. DUITSCHLAND. Naar aanleiding van het in de „Sunday Express" verscheenen interview met Rijks kanselier Hitier, wordt van bevoegde zijde meedegedeeld, dat verscheidene uitlatingen, die den Rijkskanselier, in den mond zijn ge legd, verkeerd zijn overgenomen. Het onderhoud met overste Etherton als vertegenwoordiger van de „Daily Mail" en de daarbij aangesloten pers-organen, zou op 7 Februari plaats vinden en was hem dien dag schriftelijk toegezonden. Ook de wijze van publicatie is niet in overeenstemming met de afspraak. In werkelijkheid heeft Hitier o.m. mede gedeeld: De Duitsche regeering is natuurlijk van oordeel dat naar eerlijke ontwapening niet alle krachten dient te worden gestreefd. Hij gaf te kennen dat het vooral van de Angel saksische volken (Engelschen en Amerikanen zou afhangen of in dezen een bevredigende oplossing te bereiken zou zijn. Over het Verdrag van Versailles gaf Hitler te kennen dat z.i. niet slechts Duitschland doch de geheele wereld naar herziening ervan smacht. De Duitsche regeering zal in elk ge val eischen dat het in dit verdrag neerge legde onrecht zal worden goedgemaakt. Hii uitte de hoop, dat ook Frankrijk de onhoud baarheid van het verdrag zal inzien. Wat de Corridor betreft, zeide Hitler, dat met de schepping daarvan Duitschland een buitengewoon zwaar onrecht is aangedaan. Tenslotte gaf hij te kennen dat het com munistisch gevaar hem zeer dreigend lijkt en dat z.i. het communisme in Duitschland onvoorwaardelijk moet worden bedwongen en uitgeroeid. Van betrouwbare zijde wordt verzekerd, dat de Poolsche regeering niet van plan is zich officieel uit te laten over het onder houd van Hitler met den vertegenwoordiger van de „Sunday Express", daar de regeering de verklaring van den Duitschen Rijkskan selier niet als officieel beschouwt..Mogelijk is echter, dat de minister van Buitenland- sche Zaken, die Woensdag in de commissie van buitenlandsche Zaken het woord zal voeren, ook Hitler's onderhoud zal aanstip pen. Terwijl de officieele kringen te Warschau dus rustig afwachten, hebben de nationaal- democraten verklaard, dat het Poolsche volk den Corridor zal verdedigen en geen duim Poolschen bodem zal afstaan. De Poolsche dagbladen wijzen er op, dat dit de eerste maal is, dat de rijkskanselier van Duitschland een zoodanige taal spreekt en dat de openbare meening in Polen eens gezind en vastbesloten is de onaantastbaar heid van het Poolsche territorium te ver dedigen. Niet dan na een oorlog zal gebied worden afgestaan. De afgevaardigde van de rechtsche op positie, Stronski, verklaarde heden in den Sejm, dat de verklaring van Hitier een verontrustend licht werpt op den vrede in de meest nabije toekomst. Het land zal als één man opstaan op de territoriale onaan tastbaarheid te verdedigen. Genève. Nota der Mandsoekwo- regeering De regeering van Mandsjoekwo heeft door haar waarnemer te Genève aan den Volken bond een nota doen overhandigen, strekkende tot het bewijzen van de rechten van het volk van Mandsjoekwo zich onafhankelijk te re- geeren. Het volgende wordt o.a. naar voren gebracht: De bevolking van Mandsjoekwo bestaat voor 75% uit Mandsjoes, de Chinee- sche regeering heeft nooit een wetenschappe lijke volkstelling doen houden, noch ware statistieken opgesteld, de regeeringen van Peking en Nanking hebben verschillende ver dragen gesloten met buitenlandsche mogend heden, maar deze zijn zonder invloed op de kwestie Mandsjoekwo. Het op het oogenblik voor den Volkenbond aanhangige geschil heeft geen betrekking tot de onafhankelijk heid van Mandsjoekwo, dat zich niet achter Japan verbergt, maar een volkomen verant woordelijkheid voor zijn daden op zich neemt. Duitschlamd. Tal van socialistische politie autoriteiten ontslagen. Door de betrokken regeeringspresidenten zijn op last van den Rijkscommissaris voor het Pruisische Ministerie van Binnenland- sche Zaken, Goering, talrijke politiepresiden- ten in het Ruhrgebied geschorst, o.a. dr. Meyer van Duisburg-Harborn, te Oberhausen zoowel de politie-president Weyer als de po- litie-overste Quast, te Bochum de politie- overste Harlinghausen en te Dortmunt de politie-president Zoergiebel, oud-politie-pre- sident van Berlijn. Het politie-presidium te Essen en te Recklinghausen is tot hog toe on gewijzigd gebleven. Te Halle is. de politie- president Oexle, de vice-president Friedberg en te Weissenfels de politiepresident Krueger, evenals vele van de reeds genoemde function- narissen lid van de S.P.D., afgezet. Te Merse- burg is de regeering vice-president Corneel ontslagen. De regeeringspresïdent Stïeler te Aken Is uit zijn functie ontzet. Stieler is van 1929 re- geeringspresident en was daarvoor politie- president van Bochum en Gelsenkircherf. Zijn functie wordt voorloopig waargenomen door regeerings-vice-president Bischoff. Behalve de regeeringspresident Ehrler zijn ook politiepresident Steinberg te Frankfurt am Main en Landraad Apel in het district Main-Taunus uit hun functies ontheven. De regeerings vice-president van Hannover dr. Masur, die lid is van de S.P.D., Is uit zijn functie ontheven. Met ingang van 13 Februari a.s. is de po litie-president van Breslau Thaiss uit zijn functie ontheven. Volgens berichten in den „Voelkïschen Beo- bachter" worden de geruchten volgens de welke de inspecteur van politie Oberschauer in Eisleben In verband met de bloedige ge beurtenissen van Zondag j.l. tot aan de op heldering van deze gebeurtenissen verlof heeft gekregen van welingelichte zijde beves tigd. Italië. Zes nieuwe kardinalen benoemd. Op 13 Maart zal Paus Pius XI een geheim consistorium houden en, naar verluidt, tot kardinalen benoemen: Dolci nuntius te Boe karest, Fumasoni Biondi, Pauselijk gedele geerde te Washington, Fossati, aartsbisschop van Turijn, Villeneuve, aartsbisschop van Quebec, Dalla Costa, aartsbisschop van Flo rence en Innitzer, aartsbisschop van Weenen. In een openbaar consistorium op den 16den Maart zal dezen nieuwen kardi nalen de roode hoed plechtig worden opge zet. Wapenleveringen aan Zuid- Slavië. Het semi-officieele „Giornale dTtalia", en ook andere dagbladen, publiceeren uit Bel grado, dat van de Roemeensch-Zuid-Slavi- sche grens bij Szabadka het bericht is ont vangen, dat in de eerste dagen van Februari de laatste wapenzending van de Skoda-fa- brieken over de grenzen is gekomen, n.l. 240 kanonnen. De bladen wijzen er op, dat het transport in het geheim heeft plaats gevon den en dat het den trein begeleidende Tsje chische personeel zelfs den spoorwegambte naren toegang heeft geweigerd. Engeland. Lindsay voor bespreking met Roosevelt vertrokken. Het kabinet is gisteren in speciale zitting bijeengekomen, om het rapport aan te hoe ren van de discussies van de schulden-com missie uit het kabinet, die in de laatste da gen hebben plaats gehad en die voor het grootste deel werden bijgewoond door den Britsche gezant te Washington, Lindsay, zal zicli vandaag naar de Vereenigde Staten in- 1 schepen. Hij verwacht na zijn aankomst een bespreking met Roosevelt te hebben over de procedure, die bij de a.s. Engelsch-Ameri- kaansche onderhandelingen zal worden in acht genomen. Wat op de wereldconferentie wordt behandeld. De ministerpresident heeft in het Lager huis verschillende vragen beantwoord betref fende de a.s. Engelsch-Amerikaansche schul denconferentie te Washington. Op de vraag, of de besprekingen zich zouden beperken tot de oorlogsschulden, verklaarde hij. dat daar naast ook de economische wereldproblemen zouden worden behandeld, waarbij beide re geeringen belang hadden. Onderwerp van bespreking zal zijn dc bevordering van de herleving in den wereldhandel en de bevor dering van den welvaart. Hoewel de regeling der schulden van essentieel belang is voor een dergelijke herleving, heeft de Britsche regeering altijd ingezien, dat er talrijke an dere, zoowel economische als financieele fac toren waren, waarmede ook rekening moet worden gehouden. De regeering zal gaarne met de Amerikaansche regeering van ge dachten verwisselen over al deze problemen. Japan. Russische gezant treedt af. De aftredende Russische gezant, Troya- nowski, is bij den keizer en de keizerin in audiëntie ontvangen aan een dejeuner, waar tevens aanwezig waren prins en prinses Foe- sjimi, graaf en gravin Oesjida. Troyanowski reist naar Moskou via Wla- diwostok den 17 Februari a.s. China. Ultimatum aan den Chinee- schen bevelhebber in Jehol. Het telegraaf agentschap Sjimboen Rengo verneemt, dat de regeering van Mandsjoe kwo binnen enkele dagen een ultimatum zal zenden aan Tsjang Sjoe Liang, waarin zal worden geëischt, dat dc maarschalk zijn troepen terugtrekt uit Jchol, dat een inte greerend deel van Mandsjoekwo uitmaakt. Tegelijkertijd zal de regeering van Mands joekwo Tang Joe Lin, gouverneur van Jehol en vice-president van den staatsraad van Mandsjoekwo. bevel geven de troepen van Tsjang Sjoe Liang te verjagen en den vrede en de orde in Jehol. onmiddellijk te her stellen.^ SLEEPTOCHT DOOR DE LUCHT. MOTORVLIEGTUIG MET ZEILVLIEGTUIG „AAN DEN TROS". BAZEL. 15 Februari (V.D.) De eerste Zwitsersche sleep-zeil-vhicht over de Alpen van Zürich naar Milaan is heden geslaagd. De Zwitsersche zeilvliegen Farner werd met zijn toestel door den motorvlieger Fretz door •een Puss Moth-machine voortgetrokken. De start geschiedde bij zonnig weer om 14 uur 54. De landing in Milaan geschiedde door het motorvliegtuig om 16 uur 55, de zeilvlieger' landde ongeveer 10 minuten later. In verband met den atmosferischén toestand en het hooge gewicht aan post, 50 K.G. dat het zeilvlieg-tuig met zich mede voerde, geschiedde de loskoppeling eerst boven Milaaai op een hoogte van 2500 M. Tot aan de grens waren de beide aviateurs door verscheidene Zwit sersche sportvliegers begeleid. EIGENMACHTIG OPTREDEN VAN JAPAN. OVEREENKOMST CHINA—HOLLAND ONTBONDEN. Het persbureau van de Chineesche dele gatie te Genève deelt mede, dat, blijkens een bericht uit Peking, Japan eigenmachtig een eind heeft gemaakt aan een overeenkomst gesloten tusschen China en Nederland voor den aanleg van de haven van Hoeloetao. De Zuid-Mantsjoerijsche Spoorweg Mij. zal het werk overnemen en voltooien. Nederland had geprotesteerd maar zonder vrucht. Een Japansche generaal en een Japansche admiraal zijn uit Sjanhoekwan naar Hoeloe- klao vertrokken. De Japanners beschouwen Hoeloeklao als de natuurlijke martieme basis van Mantsjoe- kwo. ADMIRAAL SIR HENRY CAMPBELL OVERLEDEN LONDEN, 13 Febr. (V.D.) Op 68-jarigen leeftijd is gisteren tengevolge van bronchitis en longontsteking overleden de Britsche ad miraal Sir Henry Campbell. KLEINZOON VAN EEN MILLIONNAIR ONTVOERD. LOSPRIJS VAN 60.000 DOLLAR GEëlSCHT. DENVER (Colorado) 13 Februari (Reuter). Charles Boettcher, een kleinzoon van den millionnair van den naam, is voor den drem pel van zijn woning door bandieten ontvoerd. Twee hunner belden aan en toen hij de deur opende, hielden zij hem een revolver voor het gezicht en dwongen hem met hem mee te gaan, nadat zij een briefje hadden geschreven waarin een losprijs van 60.000 dollars ge- eischt wordt. Dr. Karl Heinrich Becker, die in Amsterdam, géboren is en langen tijd lid van het Pruisische kabinet Braun was, is op 57 jarigen leeftijd overleden DE BALANS VAN NEUNKIRCHEN 54 DOODEN, NOG 14 VERMISTEN. NEUNKIRCHEN, 13 Februari (V. D.) Volgens de officieele opgave bedraagt het aantal dooden tengevolge van de ontploffing te Neunkirchen tot nog toe 54, waarvan 24 24 mannen, 22 vrouwen en 8 kinderen. Van de 24 mannen behooren 21 tot het personeel van de gasfabriek, dertien vrouwen zijn echt- genooten van personeel der fabriek. Het aantal vermisten bedraagt veertien. Heden, Dinsdagmiddag, worden de slacht offers bijgezet in aanwezigheid van vice- kanselier Von Papen. De communisten verspreiden een pamflet, waarin ernstige beschuldigingen aan het adres van de Directie der Ijzerfabrieken Neunkirchen worden gedaan en waarin tot algemeene staking wordt opgeroepen. Zij zijn voornemens heden demonstraties te hon den te Neunkirchen en te Saarbrücken. Ten einde deze eventueel te onderdrukken zijn reeds omvangrijke maatregelen genomen. De Landweer uit het geheele Saargebied wordt te Neunkirchen geconcentreerd, terwijl waar schijnlijk Schupo uit de Pfaltz en wanneer de regeering toestemming geeft ook Rijks- weer naar Neunkirchen wordt gedirigeerd. De autoriteiten zijn ijverig in de weer, de dakloozen zoo spoedig mogelijk onder te brengen. Meer dan 10 huizen zijn door de ontploffing vernield. In een oproep aan de huiseigenaren worden allen opgewekt zooveel mogelijk leege woningruimte beschikbaar te stellen. De meestbeschadigde Saarbrücker- strasse zal niet meer opgebouwd worden. Voorzoover de aan deze straat liggende hui zen niet zijn ingestort zijn zij zoo bouwval lig geworden dat aan ingebruikneming niet te denken valt. Naar aanleiding van de begrafenis van de slachtoffers te Neunkirchen op Dinsdag zul len van 4 tot 5 uur des namiddags alle uit zendingen der Duitsche zenders worden on derbroken. De stations zullen den geheelen dag slechts ernstige programma's uitzenden. Namens den Rijkspresident, de Rijksregee- ring en de Pruisische Regeering. zal vice- kanselier Von Papen de begrafenis-plechtig heid te Neunkirchen bijwonen. Von Papen is reeds per vliegtuig naar Neunkirchen ver trokken. Ook de Rijksminister van Arbeid Seldte en de Oberpresident van de Rijnpro vincie Fuchs zullen te Neunkirchen aan wezig zijn. Tijdens de bijzetting der slacht offers zullen alle openbare gebouwen in Prui sen en in de Beiersche Pfaltz halfstok vlag gen. DE BRAND OP DE ATLANTIQUE. 170 MILLIOEN FRANCS VAN DE ASSURADEURS GEVRAAGD. PARIJS, 13 Febr. (Reuter). De scheepvaart maatschappij Sud Atlantique heeft den 72 verzekeringsmaatschappijen, die de „Atlanti que" hadden verzekerd, doen mededeelen, dat zij het wrak van het schip aan de assura deurs afstaat; tegelijkertijd wordt betaling gevraagd van 170 millioen francs, op welk bedrag de schade is geraamd door de des kundigen te Cherbourg. Wanneer de assura deurs met de becijferde schade niet accoord gaan, zal de Sud Atlantique hen voor de han delsrechtbank van het departement van de Seine moeten dagen. FEESTVIERING PAUSKRONING ROME, 13 Februari (Reuter) Gisteren werd de elfde verjaardag van de Paus-kroning van den regeerenden Paus gevierd. Gekleed in het gewaad dat hij van de inwoners van de stad Milaan heeft gekregen hoorde Z. H. de mis, welke door den Aartsbisschop van Bologna in de Sixtijnsche Kapel werd opgedragen en waarna hij zijn zegen gaf. Een twintigtal kar dinalen, alsmede het geheele corps diploma tique woonden den dienst bij. In de Pontifi cale Basiliek St. Jan van Lateranen werd het „Te Deurn" gezongen. SEVILLA IN FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN. INTERNATIONALE KUNSTTENTOON STELLING DE OORZAAK. Sevilla, eertijds de rijkste stad van Spanje, heeft nu een tekort van 300 millioen peseta (60 millioen gulden) op de gemeentebe- grooting, aldus meldt Reuter uit Madrid. De stad is den enormen uitgaven, welke gedaan zijn bij de Internationale Kunstten toonstelling in 1929, welke ongeveer 150 mil lioen peseta bedroegen nog niet te boven. Van de vijf groote hotels met te zamen 2200 kamers, zijn reeds drie gesloten, ter wijl de beide andere slechts gedeeltelijk open zijn. De bekende tuinen van Eritana zijn nu een publiek bleekveld geworden. Ten einde het vreemdelingenverkeer te bevorderen wa ren 392 villa's gebouwd, doch alle staan leeg, terwijl een aantal werkloozen een onderdak heeft gezocht in de prachtige, doch thans vervallen tentoonstellingsgebouwen. De rozeboomen in de Alkazar-parken, de trots van Spanje, zijn opgeruimd, ten einde plaats te maken voor groententeelt. ZEILVLIEGER DOODGEVALLEN. MARBURG a. d. LAHN, 13 Februari (V.D.) Bij zeilvliegoefeningen op den Hasenkopf is de student Rober Saym van ongeveer 10 M. hoogte gevallen, waarschijnlijk ten gevolge van een stuurfout. In den afgeloopen nacht is hij in het ziekenhuis overleden. SOVJET-GELEERDEN NAAR DE STRATOSFEER. Reuter meldt uit Leningrad: Voor de vlucht naar de stratosfeer in Mei wordt op het oogenblik een speciaal vliegtuig vervaardigd, met een cabine van zeer dun niet-magnetisch staal. De Sovjet-geleerden hopen met dit toestel een hoogte te kunnen bereiken van 20 K.m. en aldus het record van professor Piccard te verbeteren. Gedurende de vlucht zullen de geleerden o.a. onderzoekingen verrichten met betrek king tot electrische en magnetische verschijn selen van cosmische stralen. Beroepsfamilie. In deze tijden van kleine en verspreide fa milies is er waarschijnlijk een goede toekomst voor het beroepsfamilielid, die kort geleden in Frankrijk is opgestaan. Daar kan men nu tijdelijke familieleden huren voor bepaalde gelegenheden, als hu welijken enz., waar de familie goed voor den dag wil komen. Zelfs kan men voor speciale tarieven die huurlingen geschenken later meebrengen. Dc hiel als herkennings- teeken. Van alle pas-geborenen in de ziekenhuizen in vele Amerikaansche steden, wordt onmid dellijk na de geboorte een afdruk van den hiel genomen, om alle gevaren voor verwisse ling te voorkomen. Oorlogsweduwen. Gedurende de laatste 10 jaar hebben 33000 Engelsche oorlogsweduwen opgehouden pen sioen te trekken hetzij door huwelijk of over lijden. Er staan echter nog 136.300 op de lijst. Duur paardehaar. In Temuco, een stad in Ohili, worden der gelijke prijzen betaald voor paardehaar, dat het stelen van paarden daar een veel voor komende misdaad is. Zelfs de paarden van de politie ontsnappen niet vaak aan de han den van de dieven!

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5