HET NIEUWE AVONDBLAD VCDD VELSEN, BEVERWIJK e.O. 18e JAARGANG NO. 91 DONDERDAG 16 FEBR. 1933 IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 cents, per maand 40 cents plus 2cents incasso, per kwartaal 1.20 p'us 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. KantoorKennemcrlaan 42 - IJmuiden - Telefoon 521 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIEN1—5 regels 075. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties van Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden medcdcclingen dubbele prijs. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers Tlin meeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd J ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; ƒ400.—bij verlies van een hand, voet of oog; ƒ250.bij verlies van een duim; ƒ150.bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen, enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dóód van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering wordeir gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. Tot Kamerontbinding besloten. Si.tittii zal het Koninklijk Besluit ver- .„hiinen waarbij de Tweede Kamer der Staten reneraal wordt ontbonden. Candidaatstelling on 15 Maart, stemming op 26 April, ontbin ding der huidige Kamer op 8 Mei. Het prac- tische resultaat is dat de Kamerverkiezingen die dezen zomer hadden moeten plaats vin den enkele maanden zijn vervroegd. Dit blijkt dus toch het resultaat te zijn van het conflict tusschen Kamer en Regeering dat 1-1- Donderdag uitbrak tengevolge van de aanneming der motie-Boon (met 51-38 stem men t die de practische verwerping beteeken- de van het wetsontwerp-Donner inzake de in deeling van het rechtsgebied. Aan de stem ming was een verklaring van den minister van ^Justitie voorafgegaan, waarin hij mede deelde dat de regeering niet in een aanne ming van deze motie zou kunnen berusten. Tesen de motie stemden alleen de A. R. en r 'k. fracties. Op een vraag van den C. H. leider Snceck Henkemans, of de regeering nu zou aftreden of de Koningin tot Kameront binding adviseeren, gaf minister Ruys geen antwoord, maar 's avonds liet hij bekend ma ken per radio dat het gerucht dat de regee ring zou aftreden een onwaarheid was. Zoo- dat Kamerontbinding als het waarschijnlijkste overbleef. Reconstructie van het Kabinet scheen nog mogelijk, maar er werd niet toe besloten. De gebeurtenissen in de Kamer wek ten emotie omdat zij juist voorafgingen aan het beëindigen van de muiterij op het pant serschip De Zeven Provinciën. Sinds Vrijdag is er heel wat geschreven en betoogd over den merkwaardigen politieken toestand, thans ontstaan. Van vele zijden is erop gewezen dat het aanhangige wetsontwerp geen Kamerontbinding had moeten veroorza ken omdat het daarvoor niet- van genoeg in grijpende bpteekenis is. Bij vergelijking met de oorzaken van vroegere Kamerontbindingen springt het groote verschil inderdaad sterk in het cog. Onze parlementaire correspondent lieeft in een interessante beschouwing in het licht gesteld dat het volgens.de practijk van ons staatsrecht vereischte ..ernstige vermoe den van een meeningsverschil tusschen kie zers en gekozenen'' zich hier niet voordeed (zich daarbij beroepend op prof. Buys). De beteekenis van een nieuw precedent zou kun nen zijn dat toekomstige regeeringen in iedere verwerping van een wetsontwerp, van welken aard ook, een reden tot Kamerontbin ding zouden kunnen zien. De huidige regee ring stelt zich op het standpunt dat door de afwijzing van het ontwerp-Donner haaf be- zuinigingspolitiek is aangetast, hoewel het slechts een bedrag van een paar ton betreft dat op de Staatsbegrooting niet van belang rijken invloed is, en beschouwt dit als €en principe-quaestie van oveflieerschende betee kenis. Bovendien wordt als voordeel van ver vroegde verkiezingen in aanmerking genomen dat de nieuwe regeering in staat zal zijn de begrooting voor 1934 zelf geheel voor te be reiden. Wij kunnen deze Kamerontbinding bezwaar lijk zien als uitsluitend een gevolg van de afwijzing van het wetsontwerp-Donner, en gelooven ook niet dat zij als zoodanig in de toekomst als precedent beschouwd zal worden. Wellicht heeft de muiterij in Indië er meer invloed op doen gelden dan het wetsvoorstel van den minister van Justitie. Ons wil het voorkomen, als objectieve beschouwers van de zaak, dat de gezags-quaestie de inzet van deze verkiezingen zal zijn, en dat de gebleken zwakte van den extra-parlementairen regee- ringsvorm, die onvermijdelijk tot voortdurend geschipper en compromissen leidt, deze Haag- sche crisis heeft veroorzaakt. In hoeverre de verkiezingen tot uitschake ling van het extra-parlementair bewind zou den kunnen leiden is op dit oogenblik niet te voorspellen. De practijk der verkiezingen on der het in ons land toegepaste stelsel van Evenredige Vertegenwoordiging heeft tot dus ver getoond dat de „status quo" er vrijwel bij gehandhaafd blijft en dat slechts geringe wijzigingen in de partijsterkte het gevolg van verkiezingen zijn. Zal het ditmaal anders verloopen? Wie kan liet op dit moment voor spellen? Wel schijnen mogelijkheden te be staan op nieuwe partij groepeering, waarover al sinds geruimen tijd veel geredekaveld en geschreven wordt, en de mogelijkheid van een „kabinet van nationale concentratie" is ook al naar voren gebracht, met de kennelijke be doeling dat zulk een kabinet op een vaste meerderheid in de Kamer zou kunnen reke nen. In elk geval gaan wij thans een periode van levendigen politieken strijd tegemoet. R. P. IJMUIDEN nat. christen geheel onthouders- vereeniging. De afdeeling IJmuiden van de N.C.G.O.V, houdt Woensdag 22 Februari in het Koning Willemshuis haar jaarvergadering. Gezien het opgestelde programma, belooft het een gezelligen avond te worden. Behalve de ver slagen van secretaresse en penningmeester, zullen ook voordrachten en samenspraken ten beste worden gegeven. Het bekende strijk je onder leiding van den heer Doevendans zal het muzikale gedeelte verzorgen. De heer de Weerd zal een propagandarede uitspreken over het onderwerp: „Gods vocht en door de leerlingen van mej. Winterstein te Velsen wordt een zangspel uitgevoerd, ge titeld „de Witte Vrouwen.". nederlandsche roode kruis. De cursus onder leiding van Dr. W. van Haselen voor de leden der transportcolonne en helpster heeft Donderdagavond om 8 uur plaats ten huize van Ploegcommandant Bak ker. Aller opkomst dringend gewenscht. PROTESTVERGADERING DER S.D.A.P. Gisteravond belegde de Federatie Velsen der S.D.A.P. een openbare vergadering in Thalia, die bedoeld was als protest tegen de wijze waarop de regeering de muiterij aan boord van De Zeven Provinciën had onder drukt. De groote zaal van Thalia was tot op de laatste plaats bezet. Zoowel in de zaal als daarbuiten was veel politie op de been. De voorzitter, de heer L. van Haselen wees in zijn openingswoord op de verwildering dei- maatschappij. Leerlingen van hoogere bur gerscholen en gymnasia krijgen les hoe ze straks op de arbeiders moeten inslaan. Onder de regeering van Ruys de Beerenbrouck en Donner, gerugsteund door Colijn werd een troep „jonge broekjes" op vreeselijke wijze gestraft. Op verzoek van den heer Van Hameien ver hieven de -aanwezigen zich een oogenblik van hun zetel. Laten wij ons afvragen, zeide spreker, of wij niet strijdvaardiger en offer vaardiger moeten zijn voor onze beweging. Het eerst voerde het woord de Indonesiër, de heer N. L. Palar, die met luid applaus werd begroet. De heer Palar zeide dat toen hij de uitno.odiging van het bestuur kreeg, hier te komen spreken, hij begreep, dat het de bedoeling was van. het bestuur, een stem te laten hooren van een Indonesiër. De bom van Deckers heeft niet alleen De Zeven Pro vinciën getroffen. Zij heeft het land in twee groepen gesplitst. Spreker herinnerde aan de betooging van de S.D.A.P. tegen het vlootplan van minister Deckers, welke betooging voor spreker aanleiding was, tot de S.D.A.P. toe te treden. De explosie aan boord van De Zeven Pro vinciën is in de heele wereld gehoord en heeft de geheele wereld opgeschrikt. Terug komende op het vlootplan-Deckers zeide spr. dat de jongens van De Zeven Provinciën be wezen hebben, dat het geld, aan het vloot plan-Deckers besteed, weggegooid geld was. Spreker noemde de muiterij een onbezonnen daad, bmdat zij niet begaan is in overleg met de Indonesische nationalistische partij. De daad is onbezonnen en daarom af te keuren. Maar de richting der wereldgeschiedenis is meermalen geleid door een onbezonnen daad. De daad der bemanning heeft een politieke beteekenis van buitengewoon belang. Het Nederlandscheimperium kraakt in zijn voegen; dê vloot is' onbruikbaar gebleken en zal nog onbruikbaarder worden. Het gaat om ons gezag, om ons prestige zegt men, maar in werkelijkheid gaat het om de brandkast. DeNederlandsche arbeidersklasse treurt om de slachtoffers, maar kan zich verheugen over-het symptoom van onbruikbaarheid. De muiterij is. ook een symptoom van iets wat Indonesië betreft. Het is 'n symptoom van de geweldige- krachten, die Indonesië met z'n 60 millioen inwoners kan ontwikkelen, mits die krachten zijn georganiseerd. De macht der nationalisten groeit echter geweldig. Welk effect zal de muiterij op De Zeven Provinciën óp de Indonesische bevolking hebben gemaakt? Er moet door de Indo nesiërs een schok zijn gegaan, waaraan de imperialisten slechts met schrik kunnen te rugdenken. Deze schok kwam in een tijd, dat de ontevredenheid die onder de Indonesiërs heerscht groot is. Spreker wees op de hooge belastingen, waaronder de Indonesiërs ge bukt gaan. Spreker zal niet protesteeren tegen het werpen van de bom. De bom is geworpen door een vijand. Het Indonesische volk protesteert alleen als een vriend het grieft. VoorU. zeide spreker is het anders, want het waren uwe landgenooten, die de bom wierpen. Na te hebben aangespoord op samenwer king, wees spreker er op, dat, wat op De .Zeven Provinciën is gebeurd slechts het be gin was. Een door het bestuur gestelde motie werd met algemeene stemmen aangenomen. Ds. W. Banning, lid van het Partijbestuur der S.D.A.P. was de tweede spreker, die de gebeurtenissen memoreerde, welke gebeur tenissen een ontzettenden indruk hebben gemaakt. De manier van onderdrukking is, gezien van het standpunt der regeering ver keerd geweest, want, zeide spreker als de Nederlandsche regeering inlanders wil koopen om inlanders te onderdrukken moeten deze inlanders goed gekocht worden. Spreker zegt, dat de muiterij geen poli tieken daad is geweest. Ze hebben aan hun opgekropte gevoelens lucht willen geven. Het waren jonge menschen, onervaren heethoof den, alhoewel ze hebben bewezen, dat ze goed konden varen. Maar wie haalt de jongens zoo jong en onervaren uit de huizen der vaders en moedex-s vandaan? Wie is daar verantwoordelijk voor? Niemand anders dan onze regeering, die de wetten handhaaft. De jongen menschen waren toch niet zoo heethoofdig dat ze de officieren geweld heb ben aangedaan. Spreker ziet in het werpen van de bom een zedelijke nederlaag. Men heeft bloed willen doen vloeien. De nederlaag is bij de handhaving van het Nederlandsche gezag. Spreker is niet tegen gezag, maar het moet een zedelijk gezag zijn. Als je het ge zag moet handhaven met de plak, met de liniaal, met de sabel of met een bom is het vex-loren. Palar heeft gezegd, dat het ge zag een grootere knauw heeft gekregen, grooter dan twee jaar nationalistische pro paganda het had kunnen bezorgen. Spreker is het daarmede volkomen eens. Ds. Banning ging daarna uitvoerig in op de verhouding tusschen Nederland en Indonesië, er op wijzende, dat aan de historisch ge groeide bewondering van den inlander voor den blanke een einde is gekomen, vooral sedert in 1905 de gekleurde Japannei-s den grootexi Rus overwonnen hebben. Op sprekex's rede volgde een langdurig applaus. Een door het bestuur gestelde motie, waar in afkeuring over het gebeurde werd uit gesproken, verwekte eenig rumoer, doordat eenige aanwezigen w.o. de heer G. Blaas de motie te slap vonden. De motie werd echter aangenomeix. De voorzitter, de heer Van I-Iamelen, sloot de vergadering met een opwekkend woord. DE VISSCHERIJ IN SOVJET RUSLAND. geleid in nieuwe banen door een oud-ijmuidenaar. Van den oud-IJmuidenaar in Sovjet-Rusland ontvingen wij wederom een interessanten reisbrief, waaraan wij het volgexrde ont leen en. Een poos geleden zoo schrijft hij ex lag toen nog weinig ijs in de rivier, ben ik eens naar Oriqalina geweest. Hier wordt uitsluitend aangevoerd de visoh, die in de rivier gevangen wordt en de steur, ontdaan van kuit, lever enz. Er is een groote koel- inrichting, ook behoorende aan het Staats bedrijf. Het vissohen op zichzelf is niets bijzonders. Het geschiedt als bij ons in de rivieren, met netten die dwars over de rivier worden uit gezet exi op bepaalde tijden worden inge haald. Boobexx, om de netten voor passeerendi schepen te laten zinken, heeft men niet noodig, want de groote scheepvaart is van weinig beteekexiis en de kleine schepen var-en heel voorzichtig, met gestopte machine over de nettexx heen. Visscherij met den zegen. Een heel aardige visscherij is die met den zegen. Men gebruikt hiervoor netten van ruim 500 M. lang en 6.8 M. hoog. Deze woi'den door 8 man zonder mechanische hulp ge trokken, zoodat het zeer langzaam gaat. Het net wordt met een boot uitgeroeid, waarna de 8 mannexx de lijn overnemen, en hét land in loopen tot de pees op den wal is. Dan wordt het net op den oever gehaald en de visch in een prauw, die half vol water is, geschept. Deze prauw, die soms in één trek vol is, wordt zóó afgeladen, dat de visschen als 't ware tegen elkaar aan liggen. Een barkas, waarvan er bijna altijd eenin 't gezicht is, wordt aaxigeroepen en deze sleept de px-auw naar Ox-iqalina, waar ze onder een elevator komt. Op een ioopende band wordt de visch gesorteerd: de visch wordt in wagens gela den* en nadat deze gewogen zijn worden ze de vrieskamex*s ingereden, waar de visch levend bevroren wordt. Na vier uur is het pre nieuwe Rorte-golf zender van Vaticaanstad is eenige dagen geleden plechtig in gebruik genomen. tDp onze foto ziet men rechts paus Pius XI en links Senator Marconi. bevriezingsproces afgeloopen en is de visch gereed voor export. Als men zoo n levend be- vrox*en visch ziet, is het alsof deze zwemt. Alle vinnen staan uit. Onze vriend zag een grooten bevroren snoek en dacht dat~ deze opgezet was. Het eigenaardige is. dat wanneer meix uit de buitexilucht het vroor 6 gr. C. in een vrieskamer komt-, het is alsof men in een verwarmd vertrek komt en toch was de temperatuur binnen 22 gr. C. Het is typisch hoe de visch reageert op het bevriezen. Als ze op de borden komt ligt ze te springen; de vinnen zijn ingetrokken. Na eenige minu ten zetteix de vinnen zich uit, de visch ligt te trillen en als de vinnen geheel uitstaan ligt de visch stil. Dat- de visch in bevroren toestand nog een tijd blijft leven, heeft onze vx'iend kunnexx constateeren. Een visch, die s morgens 11 uur stijf bevroren was, bleek 's middags 3 uur, toen hij in huis ont dooide, weer te gaan „kwispelstaai'ten". Nadat de visch bevxxmen is, wordt ze op- .estapeld als het hout bij de papierfabriek en wacht op verzending. Bijna alle groote snoek en karper gaat naar Duitschland. Voorn, baars. enz. vindt haar weg naar Polen, steur naar de Vereenigde Staten. Van deze laatste vischsoort komen er groote exemplaren voor. Ansjovis. Een andere tak van visscherij is die op ansjovis, waarvan er ginds zeer veel gevan gen wordt. Jammer.aldus onze vriexpd dat er zoo weinig zox-g aan besteed wordt.Ze wordt ;ezouten in een bak, zoo in de tonnen ge schept, kruiden er door en klaar is Kees. Dan gaan ze in de natuurlijke koelcel on der den grond. De overjarige ansjovis, die onze berichtgever heeft gegeten, smaakt heerlijk, xnaar de koppen zitten er nog aan exi het vuil er nog in.~" Zalm en „los". Eexx andere tak van visscherij is die op zalm exi „los". „Los" is een zelfde soort visch als zalm, maar ze is heider wit. De sehubbexi zien er uit als zilver en parelmoer. Deze visch- sooi'ten worden stei-k gezouten en dan licht gex'pakt zijn zeer lekker maar peperduur. Voor 1 K.G. betaalt men 16 roebel. Voor den „Ausïander" kostte het niets; hij kreeg nog een lekker stuk mee. Haring. Ook heeft men er haring: ongekaakt en droog gezouten en alhoewel rood op de graat, is de smaak goed. Men heeft onzen vriend verzócht, dezen zomer een vat op z'n Hol- landsch klaar te maken, wat natuurlijk zal gebeuren. „Maar tevens zal ik er voor zorgen dat er een halve ton voor mij zal worden ge kaakt en gezouten. Dat vat is dan om te distribueex-en onder de autoriteiten en als deze dan zeggexi, dat het goed is, moet voor taan alles gekaakt worden", zoo schrijft de instructeur. Dit belooft dus een heele om mekeer in het haringv-isscherijbedrijf, die ongetwijfeld een belangrijke verbetering be- teekent. Dat er nog zooiets als concux-rentie of af gunst bestaat blijkt uit het feit, dat xnen onzexi vriend een zachte wenk gaf, in Baku niet over haringkakexi te spreken. Waardeering en belangstelling Het wei'k vaxi onzen instructeur wordt !.en zeei'ste gewaardeerd. Steeds weer komt de vraag: „Is mijnheer tevreden?" En allen doen hun best, om de adviezen zoo goed mogelijk op te volgen. Ook de hooge oomes zijn_,vol belangstelling voor den gang van zaken. Het- geexx uit het volgende vooral blijkt. Onze vriend was ixi de nettenmakerij, waar een nieuw net gemaakt werd. Er komen twee heex-en binnen. Onze vriend wees de heeren er op, dat alhoewel er niet „verboden toe gang" op de deur staat, ze toch eigenlijk niets in de loods te maken hebben. „Maar nu je hier toch bent, mag je je wel een beetje warmen. Steek maar een sigaar op". Dit werd in het Duitsch gesproken, met eenige Russische woorden er doorheen. De tolk bracht deze woorden in het Russisch over. Onze vriend ging z'n gang en toen werd de tolk uitgehoord. Wie is dat? Waar komt hij vandaan? Is dat een nieuw soort net en wie neemt de verantwoording daarvoor op zich? Waar gaan ze daarmee visschen? Is hij tevreden? Als hij eenige wenschen heef t moet hij het maar zeggen. Erxz. enz. Een boekje wordt voor den dag gehaald, een blaadje wordt beschreven met een adres. „Als je wat wexxscht, schrijfdan maar aan dit adi'es". De heeren bleken hooge functiona rissen van het uitvoerend comité te zijn. Manusje van alles. „Ik ben hier zoowat Manusje van alles", schrijft onze vriend. Een poos geleden zeide hij tegen den directeur: „je moet- ziexx, dat je een goede sleephelling krijgt, de manier om de schepen droog te zetten kost veel te veel tijd, werk en geld". Nu, zegt hij, kun je een teekening ma ken? Het antwoord luidde bevestigend. En onze vriend maakte een teekening, met een Russische beschrijving er bij. De teekening. komt in eexx vergadering "en allen vinden het plan uitstekend. Maar de tim mermansbaas wil er een model bij hebben. „Je krijgt een model". En thans is men bezig dit model, op aan wijzing van het Manusje van alles in elkaar te zetten. „Je moet zoi'gen, dat de zeelui betere huis vesting krijgen". Maak maar een teekening. En wederom toog onze vriend aan het teekenen. 1-Iij ontwierp een gebouw met 24 woonkamers, 2 kookgelegenheden en 2 wasch- plaatsen. Met algemeene stemmen werd tot den bouw besloten. Tien avonden per ïxxaand geeft hij les in nettenmakeix enz. en drie uur les ixx de zee vaartkunde. Men ziet uit het bovenstaande, dat oxize vriend zich wel verdienstelijk maakt. De x*esultaten van zijn deskundige adviezen zul len zeker niet uitblijven. radioverbinding met schepen. De navolgende schepen zijn Donderdag 16 Februari 1932 radio-telegrafisch te bex~eiken via het. kuststation Scheveningen Radio. Baloeran. Chr, Huygens, Costa Rica. Crijns- sen, Dempo. Houtma:., Joh. van Oldenbarne- velt. Joh. de Witt. Kota Agoeng. Kota Baroe, Marn. v. St. Aldegonde. Orania, Poelau Roe- biah. Poelau Tello, Statendam, Tasman, Zee- landia. Bij vei-zeixding van een radiotelegram via Scheveningen-radio bedragen de totale kos ten 44 centen per woord. BEVERWIJK vergadering der v. v. s. u. Vanwege de Vereeniging van Vrienden der Sovjet-Unie werd Woensdagavond in het Kennemer Theater een openbare vergadering gehouden, waarvoor flinke belangstelling be stond. De voorzitter, de heer Dijkstra deelde in zijn opeixingswoord mede. dat deze avond bestemd was geweest voor een filmvertooning Op de gewenschte film kon echter geen be slag gelegd worden, zoodat men twee spre kers had uitgenoodigd. Mej. De Graaf, uit Wassenaar, die als tolk de delegatie verge zeld had gaf een uitvoerig relaas van haar bevindingen in de SovjetrUnie, meer in het bijzonder bepaalde zij zich tot de positie van de vrouw, de familie en-het kind. Spr. deel de omtrent het leven en werkexx van de vrouw verscheiden byzonderheden mede exi verklaarde haar positie ten opzichte van den opbouw van den socialistischen staat. Spreek ster had voorts gecoxistateerd, dat luxe nog ontbreekt in Rusland. De bevolking heeft ge noeg te eten en gaat goed gekleed. Wordt echter in dit tempo aan den opbouw voort- gëwerkt, daix zal ook een zekere mate van luxe zijn intrede doen. De heer. J. Tork uit Haarlem had als gede legeerde een reis naar Rusland gemaakt en gaf daarvan evenepns zijn .opgedane erva ringen weer. Na het karakter van het Roode Leger te hebben toegelicht,, bepaalde spr. zich vooi'namelijk tot de bedrijven, welke door hem werden bezocht. Spr. had geconstateerd dat vooral in de nieuwe bedrijven alles tip top in orde was. Het tempo van den arbeid kon naar spr.'s meening nog worden opge voerd, doch dit zal bij verdere scholing van de arbeiders zeker geschieden. Het betoog van spr, verwierf meermalen luiden bijval. Ter afwisseling liet het accox-deongezel- schap „De Roodhemden" eenige muzieknum mers hooren, welke zeer in den smaak van het publiek vielen. Na de pauze werden de ingekomen vragen beantwooi'd exi volgde sluiting met eexi dankwoord aaxi de sprekers en de music' VELSEN winkeliers vereeniging „wijkeroog". De Vereeniging van Winkeliers en Nering doenden hield in Hotel de Prins een leden vergadering. De heer Bruinzeels, vice-voor- zitter opende de vergadering met een woord van welkom, daai'bij de hoop uitsprekend, dat de voorzitter, de heer J. Groot, die on langs bij een verkeersongeval gewond werd, spoedig weer geheel hersteld mag zijn. Na dat spreker had gewezen op de moeilijke tijden voor den middenstand als gevolg van de werkloosheid, kx-eeg de secretaris gelegen heid voor het voorlezen der notulen van de vórige vergadering. Mededeeling werd ge daan van besprekingen in verband met de glasvei'zekering en van de resultaten van de reclamecampagne van het Crisis-Comité. Inzake de Feestweek 1933, werd besloten deze te houden tegelijk met het 15-jarig ju bileum van de R.K. Hai'monie St. Caecilia. Voor dit doel wex-d een bedrag van f 150 beschikbaar gesteld. Omtrent de te houden feestelijkheden zal nader gesproken worden. drankwet. Burgemeester en Wethouders bi'engen ter openbare kennis, dat op 14 Februari 1933 bij hen is ingekomexi een verzoekscrift van Wil lem Grapendaal, koffiehuishouder te IJmui den om een verlof A voor den verkoop van zwak-alcoholischen drank in de benedenvoor- localiteit van het perceel Kanaalstraat 27 al daar. AGENDA. voor velsen en ijmuiden DONDERDAG 16 FEBRUARI Gebouw voor Chr. Belangen: Nutsavond. Thalia: de Flierefluiters. VRIJDAG 17 FEBRUARI Thalia: Bioscoop „Movie Crazy".

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1