HET NIEUWE AVONDBLAD VGDD VELSEN, BEVERWIJKe.O. IJMUIDEN 18e JAARGANG No. 92 VRIJDAG 17 FEBRUARI 1933 IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 cents, per maand 40 cents plus 2yZ cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. KantoorKennemerlaan 42 - IJmuiden - Telefoon 521 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIEN15 regels ƒ0 75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties van Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: ƒ2000.bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; ƒ400.bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen, enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodlg Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. Aanslag op Roosevelt. De mislukte moordaanslag, door den Italiaan Zingara gepleegd op den nieuwbenoemden president der Vereenigde Staten, Franklin Roosevelt, heeft zekere beteekemis ofschoon reeds gemeld wordt dat de dader als een krankzinnige wordt beschouwd. Daders van dergelijke aanslagen worden, volgens tegen woordige opvattingen omtrent abnormaliteit, onveranderlijk als krankzinnigen beschouwd. En met reden, want ieder die in voldoende mate over gezond verstand beschikt, begrijpt: le dat een dergelijke misdaad, als die mocht slagen, weinig of geen politieke uitwerking zou hebben, omdat het slachtoffer onmiddel lijk door een zijner partijgenooten (i.e. door den vice-president) vervangen zou worden en 2e dat hij, door het plegen van zulk een daad, zijn eigen doodvonnis onderteekent. Evenals de Fransche rechter den moorde naar van president Doumer verleden jaar ter dood veroordeelde, evenzeer zal de Ameri- kaansche rechter den dader van dezen aan slag niet sparen. Te minder omdat de bur gemeester van Chicago, Cermak, en ver scheidene andere leden van het gevolg van den president gewond werden. Overigens zou het dwaasheid zijn te ont kennen dat de neiging tot dergelijke wan daden zelfs in onevenwichtigen bijna nooit actief wordt, tenzij de algemeene maatschap pelijke toestanden ongunstig zijn. Nu blijkt dan ook al, dat Zingara tengevolge van de heerschende werkloosheid tot zijn daad zou zijn gekomen. Het schijnt lichtelijk on zinnig dat hij daar juist president Roose velt, die zelfs nog beginnen moet te regeeren, aansprakelijk voor zou hebben gesteld. Maar de man is abnormaal. Welke persoon zou men trouwens aansprakelijk kunnen stellen voor de werkloosheid in een geheel land? Er is, in de huidige tijdsomstandigheden, zelfs geen enkel bewind meer, van welke richting ook, dat zijn land van werkloosheid heeft weten te vrijwaren. De berichten uit Amerika zijn wel zeer ernstig. Behalve deze tijding van een aanslag op den nieuwen president wordt een zonderling verhaal gekabeld over het af branden van de St.-Paulskerk te San Fran cisco, met eenige belendende huizen, waarbij vier menschen zijn omgekomen en men als oorzaak brandstichting noemt, die een ge volg zou zijn van een conflict dat de pastoor had gehad met een „boksersvereenigirig". Een derde ontstellende tijding is de fail- lissements-aanvrage van een groote auto mobielfabriek, de Willys-Overland. Dinsdag werd al gemeld dat een financieele crisis was uitgebroken in- den staat Michigan, die de sluiting van 581 bankkantoren tengevolge had gehad. Als symptomen zijn al deze berichten zeer ernstig. Zij bewijzen tezamen beschouwd, hoe ontwricht de toestand ook geworden is in de Vereenigde Staten, waar men Europa's extréme politieke tegenstellingen niet heeft en waar de klassenstrijd een vrijwel onbe kende zaak is. President Franklin Roosevelt komt voor een buitengewoon zware taak te staan in de grootste republiek der wereld, die tengevolge van den oorlog haar welvaart totaal verloren heeft, evenals de Europeesche staten, die eraan deelgenomen hebben, en die thans ge teisterd wordt door een ontzettende ont wrichting zoowel van de industrie als van den landbouw. Het blijft vooralsnog de vraag of deze president er in slagen zal een zoo grooten in ternationalen invloed te doen gelden, dat hij den internationalen opbouw kan stimuleeren die voor de geheele wereld de eenige kans op uitredding is. Het is mij volkomen bekend dat juist verschijnselen van het tegendeel, op ge forceerd ultra-nationalisme in tal van landen, zich op het oogenblik grif voordoen. Hetgeen voor velen, die iedere mode-van-het-oogen- blik volgen, reden genoeg is om te smalen op alle pogingen tot internationale toenadering, op Genève, op de Economische Wereldconfe- rentie-in-voorbereiding, op wat al niet. Wel nu, ik doe niet mee. Het is wel makkelijk met de mode mee te praten, maar daar zijn wij hier niet voor. Meer ruzie, meer internationale geschillen, meer tolmuren, meer bewapening...... zij maken den algemeenen toestand steeds slech ter. Om de stom-eenvoudige reden, dat al die staten voor hun welvaart onderling van elkaar afhankelijk zijn. Nederland vaart in datzelfde schuitje, en het Nederlandsche geval is zelfs extra-onmiskenbaar. President Roosevelt is zoo gelukkig geweest, aan den moordaanslag van een gek te ontko men. Moge het een goed voorteeken voor het slagen van zijn regeeringsarbeid blijken te zijn. R. P. MET PENSIOEN. De heer H. van Kaam, wonende te IJmui- den-Oost, gaat a.s. Zaterdag na 64 jaar de familie Allard te hebben gediend, eerst in Noord-Brabant, daarna te Haarlem en ten slotte alhier, dezen dienst verlaten en wordt gepensionneerd. De heer Kaam was de laat ste 20 jaar een bekende figuur in de visch- hallen, daar hij deze jaren als incasseerder van de Ijsfabriek v. d. Vischhandelvereeni- ging heeft dienst gedaan. Toen de heer van Kaam 60 jaar in dienst was bij de familie Allard, is dit feestelijk ge vierd en werd hem de eere-medaille der Oranje-Nassau-orde verleend. Op zijn 70sten verjaardag ontving hij de pauselijke onder scheiding Bene merenti. DE HEER H. A. DE BIJ 60 JAAR. De heer H. A. de Bij, vischafslager te Rotterdam vierde gisteren zijn 60en geboorte dag. De jubilaris, wiens naam in den af slag alhier even bekend is als in de Zeevisch markt te Rotterdam, waar hij dagelijksch partijen visch voor. IJmuidensche kooplieden verkoopt, en dat sedert vele jaren, mocht op zijn geboortedag tal van blijken van sympathie ontvangen, waarbij ook de IJmui densche kooplieden zich niet onbetuigd lieten getuige het volgende verslagje, dat wij knip ten uit het Rotterdamsch Nieuwsblad: Er heerschte vandaag een feestelijke stem ming op en om de Zeevischmarkt De heer H. A. de Bij, de werbekende vischafslager werd vandaag 60 jaar en degenen, die bijna dage lijks met hem hebben te maken, hebben deze gelegenheid aangegrepen om den heer De Bij eens flink in de bloemetjes te zetten en hem ook op andere wijze van hun sympathie te doen blijken Dat geschiedde voornamelijk met krachtige handdrukken en vriendelijke waardeerende woorden De directeur van Markten en Beurzen, de heer N. Klaassen. was één der eersten, die den heer De Bij vanmorgen met zijn zestigsten verjaardag kwamen gelukwenschen. Ook de waarnemend directeur, de heer J. G. van Leersum, gaf persoonlijk van zijn belangstelling blijk, even als de hoofd-marktmeester, de heer J. Zuid- meer. Namens de Vischwinkeliersvereeniging „Ons Belang", voerde de heer I. Koster het woord en bood een fruitmand aan. De heeren W. Struys en J. Stam brachten de geluk wenschen over van de groothandelaars In IJmuiden onder aanbieding van een bloem stuk. Ook een deputatie van vischvrouwen van de „Vereenigde Halhuurders" kwam de heer De Bij in zijn kantoor gelukwenschen en voegde aan den bloementuin, waarin dit op den zonnigen Februari was herschapen, nog eenige bloemstukken toe. Het aantal bloemstukken was om twaalf uur reeds tot ruim twintig gestegen en nog aldoor kwamen er meer'bij. Zijn zestigste verjaardag is voor den heer De Bij een blijde dag geworden. TOONEELVEREENIGING „VARIA". Onze plaatselijke Tooneelvereeniging „Varia" is uitgenoodigd geworden om Zaterdagavond a.s. in de Schouwburg Jansweg te Haarlem een voorstelling voor de afdeeling Haarlem der Nederlandsche Reisvereeniging te komen geven. Zij zal daarbij opvoeren het bekende tooneelwerk van Dario Nicedemi ..Over schotje" (Schampolo), blijspel in drie be drijven, met mevr. RozaPeek in de titel rol CONCERT IJMUIDENS A CAPPELLAKOOR. Het IJmuidens a Cappelakoor zal in samen werking met het Mannenkoor „De Kennemer- zangers", beiden onder directie van den heer T. Grin Jr. op Woensdag 15 Maart een con cert geven in het Gebouw voor Christelijke Belangen. Medewerking aan dit concert verleent de IJmuider Orkestvereeniging „Kunstkring", directeur de heer Sam Vlessing, welke tevens •een door beide koren te zingen koorwerk zal begeleiden. Dit koorwerk is de ook vroeger reeds hier ter plaatse uitgevoerde Lentenachts-fantasie van Paardekoper Jr. (voor sopraan, bariton, koor en orkest) GAAT „DE MATROZEN VAN CATTARO" NIET DOOR? De 28en Maart a.s. in het Thalia-Theater door het Gezelschap De Jonge Spelers, leider Ben Groeneveld en onder auspicieën der af deeling Velsen-IJmuiden van de Vara te geven opvoering van het tooneelwerk „De Matrozen van Cattaro", zal waarschijnlijk geen doorgang vinden, daar de burgemeester vermoedelijk voor deze opvoering zijn toe stemming niet zal verleenen. Men deelde ons nog mede, dat het manuscript opgevraagd geworden is, en een definitieve beslissing binnenkort te verwachten is. UITVOERING KINDERCANTATE. In de turnzaal der Julianaschool werd Woensdagavond door de leerlingen der hoog ste klassen van deze school ten bate van den bouw van de nieuwe Hervormde kerk een uit voering gegeven van de bekende cantate ..Michiel Adriaansz. de Ruyter". Vele ouders en belangstellenden hebben van hun mede leven door hun aanwezigheid blijk gegeven en het gebodene met ruim applaus beloond. Het hoofd der school, de heer Kool, die de lei ding op zich had genomen, heeft met het op treden der jeugdige zangers en zangeressen veel succes geoogst. De frisch gezongen koren deden het goed en vooral de marschliederen van dit voor kinderen bevattelijk geschreven werk waren een lust om aan te hoor en. Ook de jeugdige Michiel was in zijn soli uitstekend op dreef en voelde zich op de planken geheel thuis. Enkele strijkers verzorgden tezamen met den slagvaardigen pianist de begeleiding van het geheel. De heer Doevendans leidde de verschillende gedeelten der cantate met een korte toelich ting in. De heer v. d. Mast, die in gebed voorging, heette bij den aanvang de medewerkenden en aanwezige luisteraars namens de Nieuwe Kerk Commissie welkom en zegde den heer Kool voor zijn bewijs van medeleven met het werk dezer commissie hartelijk dank. De avond werd met gemeenschappelijk ge zang geopend en gesloten. Aan den uitgang werd gecollecteerd ten bate van het bouw fonds. STRANDING DOOR NIET TE LOODEN. SCHIPPER GESTRAFT. De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan inzake de stranding tijdens mist van den motorlogger „Samenwerking" KW 24, op de Hollandsche kust bij Wijk aan Zee. De Raad is van oordeel, dat deze stranding is veroorzaakt door een nalatigheid van den schipper, hierin bestaande, dat hij, na zes vatien te hebben gelood, niet meer van het lood heeft gebruik gemaakt. Had hij deze eenvoudige en voor de hand liggende controle toegepast, dan ware zijn schip nimmer op het strand geloopen. De Raad meent, dat de fout van den schipper zóó ernstig is, dat een straf van schorsing moet worden opgelegd. Mitsdien straft de Raad den betrokkene door hem de bevoegdheid te ontnemen om als schipper te varen op een schip als be doeld bij artikel 2 der Schepenwet, voor den tijd van acht dagen. DE FLIEREFLUITERS IN THALIA. De tweede VARA-avond in dit seizoen door de afdeeling VelsenIJmuiden belegd, was wel een zeer bijzondere door de komst van het jazz-ensemble „De Flierefluiters". Een stampvolle Thalia-zaal heeft Donder dagavond Hugo de Groot en zijn mannetjes donderende ovaties gebracht voor het door hen gepresteerde muzikale en vocale. Ieder voor zich is virtuoos op zijn instru ment en welk een handig mixer van klanken- kleuren De Groot is konden we meerdere malen beluisteren, b.v. in de wals Kleine Yvonne, waar het respóndeeren van klarinet, trompet en saxofoon tot typische effecten leidde. Een voornaam aandeel, zoowel in de prestaties van het orkest, als wel in het arrangeeren der uitgevoerde muziek, had zeer zeker de fameuze trompettist Rinus Komst, welke zijn vele toehoorders in ver rukking bracht met zijn buitengewone tech niek op dit instrument. Wat hij daarbij als arrangeur voor het gezelschap beteekende bleek mij b.v. uit de bekende Tiger-Rag en nog vele andere nummers, welke qua bewer king de meesterhand verrieden. Mogelijk waren er onder de oudere be zoekers enkelen, welke de echte Jazz, ont daan van alle sentimenteele franje, is al zijn uitingen niet kunnen bewonderen. Men be denke dan echter, dat deze muziek de vol ledige uitdrukking is van het actueele, zoo te zeggen het geluidsbeeld van vandaag. Wan neer we de Jazz als kunstuiting beschouwen en dat ze dit in menig opzicht is, toonden de Flierefluiters ons wederom) dan bezie men haar vooral als een vorm van muzikale acro batiek, als het ware losknetterend op de meest onverwachte momenten. Met recht kan men zeggen, dat goede, gezonde Jazz voor de muziek is, wat de caricatuur voor de beeldende kunsten is. (Men denke b.v. aan de London Fire Brigade en de hierboven reeds genoemde Tiger Rag). Er viel voor ieder met open oor en oog dan ook veel te genieten. Het uit 22 nummers bestaande programma bevatte werken naar ieders smaak. Naast sleepende walsen en melodieuze tango's, ont brak ook de pittige paso-doblo, foxtrot ende hot-jazz niet. Onnoodig te zeggen dat na elk nummer een daverend applaus voor dit keurcorps losbrak. Het enthousiaste publiek wist nog meer toegiftjes af te dwingen. De refreinzanger Albert de Booy zong als extra nog een Al Johnson-liedje, My Pal, ter wijl onze plaatsgenoote, mej. Martha van Buren een goedwillig gehoor vond voor het tangolied „Zigeuner, du hast mein Herz ge- stohlen". De voorzitter der afdeeling Velsen-IJmui den van de VARA, de heer Visser, heeft bij den aanvang van den avond de bezoekers een hartelijk welkom toegeroepen en in de pauze nog eenige bestuursmededelingen gedaan. De heer Hof, propagandist der VARA, sprak nog een kort woord en wekte de nog niet bij dit instituut aangesloten ernstig op, zich als lid aan te melden. Naar het uiten van een protest inzake de actie „De Zeven Provinciën", nam hij de gestes der tegenstanders van dit. omroep-in- stituut onder de loupe. Met het zingen der Internationale werd dezen tweeden VARA-avond in dit seizoen beëindigd. W. CHR. JEUGDLEVEN. Naar wij vernemen is de poging van het bestuur der Jongelingsvereeniging op Ge reformeerden Grondslag tot het stichten van twee afdeelingen met succes bekroond. Als voorzitter van de nieuwe afdeeling zal op treden de heer N. Wamsteeker. theologisch student aan de Vrije Universiteit te Amster dam. HET CENTRAAL-DRANKWEER- COMITé JUBILEERT. INSTELLING VAN CULTUREELE BETEEKENIS. Den 27en Februari 1913 werd alhier opge richt het Centraal Drankweercomité, zoodat het Maandag 27 dezer zijn 20-jarig jubileum zal herdenken, welke heugelijke gebeurtenis Zaterdag 4 Maart a.s. met een feestelijke bij eenkomst zal worden gevierd. Heel wat stor men zijn er over deze instelling, die ongetwij feld van groote cultureele beteekenis is, ge waaid. Maar desondanks heeft zij haren ar beid voortgezet, desondanks heeft zij een plaats van beteekenis ingenomen in de rijen van soortgelijke instellingen en kan men slechts wenschen, dat zij nog langen tijd mag voortschrijden op den ingeslagen weg. Al snuffelende in de „vergeelde papieren" van het archief kwamen wij tot de ontdek king. dat reeds op 12 Augustus 1909 uit een aantal vereenigingen, n.l. de Nat. Christelijke Geheelonthoudersvereeniging, afdeeling Vel sen en Omstreken en afdeeling IJmuiden, de Geheelonthoudersvereeniging Santpoort en Omstreken en de Geheelonthoudersvereeni ging Velsen en Omstreken ëh de .afdeeling IJmuiden van de NederL Vereeniging tot Af schaffing van alcoh. dranken een Centraal Drankweercomité werd opgericht, dat ge vormd werd door de heeren C. Rem en IJ. J. Reitsma namens de G.O.V. Velsen en Omstre ken, A. Tabemal-en G. Frankfort namens de G.O.V. Santpoort en Omstreken. G. Voet en H. J. Rijnhart namens de Nat. Chr. G. O. V. en J. Mebius en W. J. de Hollander namens de afdeeling Velsen der ..Nederlandsche Ver eeniging", Het dagelijksch bestuur werd ge vormd door de heeren G. Voet, voorzitter. IJ. J. Reitsma, penningmeester en J; Mebius, secretaris. In het eerste -jaarverslag van het „eerste" C.D.C. vinden we opgeteekend, dat in de op richtingsvergadering reeds werd besloten, een adres aan den gemeenteraad te zenden, waarin verzocht werd tot afschaffing van de Kermis te besluiten. In een der volgende ver gaderingen werden de statuten vastgesteld. De afdeeling Velsen der N.C.G.O.V. vond in de samenstelling der statuten aanleiding, uit het comité te treden. Aan het voornemen, om de Koninklijke goedkeuring op de statuten aan te vragen kon destijds nog geen gevolg wor den gegeven. Reeds in het eerste jaar yan zijn bestaan gaf het oude comité een krant uit, „De Volks vriend" met een oplage van 3100 exemplaren. Deze krant werd een groot succes. Het oude comité was geen lang leven be schoren. Vermoedelijk is het reeds in 1911 ter ziele gegaan, want volgens de notulen werd op 21 Februari van genoemd jaar de laatste huishoudelijke vergadering gehouden. Uit zijn asch herrezen. Maar reeds op 27 Februari 1913 zou het comité uit zijn asch herrijzen. Op dien datum kwamen in de voormalige melksalon van den heer Schermer in de Willebrordstraat bijeen vertegenwoordigers van de afd. IJmuiden der „Nederlandsche Vereeniging", de afdeeling IJmuiden der N.C.G.O.V., de Loges IJmuiden Dit vroólijke plaatje 'bereikt ons uit Cannesf waar prins Carnaval thans triomfen inert» en Velsen der Goede Tempelieren, de Gere formeerde Vereeniging voor Drankbestrij ding, IJmuiden, de afdeeling Velsen en Om streken van .den A.N.G.O.B.. de Geheclonth. Vereeniging Santpoort en de afdeeling IJmui den der N.O P.C. Al deze vereenigingen be sloten tot toetreding. Den 14en Juli vond de verkiezing plaats van het definitieve bestuur, welke tot resul taat had. dat dit bestuur als volgt werd sa mengesteld: N. Vos. voorzitter, mej. W. Val- star, secretaresse en C. Gouda, penning meester. Belangrijk werk vervulde het comité bij het petitionnement voor plaatselijke keuze in 1914. Er werden in deze gemeente 2950 hand- teekeningen op de lijsten ingezameld. In tal van aangelegenheden heeft het co mité in den loop van zijn bestaan z'n stem doen hooren. In 1914 werd den burgemeester verzocht, het sluitingsuur der café's te ver vroegen. Uit het op dit verzoek ontvangen antwoord bleek, dat het sluitingsuur was vastgesteld op in uur. Na 7 uur mochten ech ter geen alcoholhoudende dranken verkocht worden. In 1914 werd de Koninklijke goedkeuring op dc statuten verkregen, hetgeen tot gevolg had. dat het comité recht kreeg op gemeente- subsidie. Dit bedroeg 100 In 1915 sloot de afdeeling Wiikeroog van den Algem. Ned. Geheelonth. Bond zich bij het comité aan. In hetzelfde jaar verzond het comité een adres aan het gemeentebestuur met het verzoek te bevorderen dat het aantal vergunningen zou worden verlaagd. D't. adres werd gesteund door 20 organisaties, kerkge nootschappen enz. Er volgde een togenadres van de vergunninghouders. Het resultaat was, dat de raad besloot, het maximum-aantal vergunningen, uitgezonderd die voor verkoop in logementen aan logeergasten, te bepalen op het in dat jaar bestaande aantal. In 1916 verzocht het Comité aan den ge meenteraad de nieuwe wijken alcoholvrij te houden. Dit verzoek, evenals dat tot hand having der 10-uursluiting werd afrrewezen. Een poging, om een tehuis voor zeelieden te stichten faalde, „ondanks de rijke winsten der reeders". Door een maatregel dér militaire overheid 'moesten de café's in 1917 'om 10 uur gesloten worden. Later werd het sluitingsuur weer op elf uur bepaald. Hierop volgde een nieuwe ac.tie. Op voorstel der Geref. Vereeniging voor Drankbestrijding te .IJmuiden werd be sloten, een volkspetitiofth e'ngen t voor de 10 uur-sluiting te houden. Meer dan 2500 in woners teekenden. In het najaar van 1917 zond het comité een adres aan den gemeenteraad met het verzoek, voor de werkloozen verwarmde en verlichte lokalen te openen. De gemeenteraad achtte dit geen zaak voor gemeentelijk-initiatief; wel werd te kennen gegeven, dat aan parti culier initiatief steun zou worden gegeven. Een en ander had tot gevolg het ontstaan van een actie tot stichting van een perma nent lokaal in IJmuiden een z.g. „Ons Huis". Deze actie leidde tot geen resultaat. In 1918 was het aantal aangesloten veree nigingen inmiddels gestegen tot 9, met te zamen ruim 200 leden. In dit jaar werd het petitionnement voor de 10-uursluiting den raad aangeboden. Het resultaat? Alleen de heer J. v. d. Steen stemde er voor. In 1919 zond het comité een adres aan de reeders van haring-visschersvaartuigen in den lande, waarin werd verzocht, met Ingang van 1920 geen alcoholische dranken meer mee te geven op de haringschepen, maar daarvoor de voeding te verbeteren. Een groot aantal organisaties steunde dit adres* Het resultaat was niet onbevredigend; eenige reeders gaven gevolg aan het verzoek. De gemeenteraad verhoogde in dit jaar het subsidie van 100 op 250. Zooals het de eerste jaren ging. ging het ook later. Acties werden gevoerd, de eene na de andere. „Geen bier op haringschepen", drankweertentoonstelling, blauwe-weekactie. Tal van propaganda-avonden werden belegd, St. Nicolaaskranten verspreid enz. In 1929 werd overgegaan tot het oprichten van een reclasseeringscommissie, waarover wij in ons blad reeds eerder het een en ander hebben geschreven. Zooals men weet, heeft deze commissie haar werk moeten neerleggen, omdat de gemeente aan het C.D.C. geen sub sidie meer verstrekt. Een denkbeeld van den omvang der werk zaamheden van het comité kan men krijgen als men weet, dat de laatste jaren in de blauwe-week 10.000 kranten worden verspreid en de „Sint-Nicolaasbode" in bijna evenveel exemplaren wordt gedrukt en verspreid. De inkomsten en uitgaven van het comité bedra gen veel meer dan 1000, het aantal leden der aangesloten vereenigingen is in den loop der jaren eveneens belangrijk gestegen. Het jubileumfeest. Zooals reeds werd medegedeeld, zal de feestelijke herdenking plaats vinden op 4 Maart. Deze feestvergadering vindt plaats in het Wapen van Velsen en belooft heel wat. Medewerking verleenen mej. Miedema met haar dansgroep met muzikale begeleiding van mej. Vlessing en verder werken mede de heer Spaan en mej. Frankfort, fluit, mevrouw Spaan, piano, N.B.A.S., en de heer G. A. Aal- derink. lid van het hoofdbestuur der „Neder landsche Vereeniging" die een rede zal hou den met het onderwerp „Volhouden". HAARLEMSCHE ORKEST-VEREENIGING. De Haarlemsche Orkest-Vereeniging zal a.s. Zondagmiddag half drie op het tegeven Volks concert in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem onder leiding van Marinus Adam, tweede dirigent der H.O.V., het navolgend programma ten gehoore brengen: Ouverture De Barbier van Sevilla, Capriccio Italiën en Andante Cantabile van Tschaikowsky, de Le gende voor viool en orkest van Svendsen (Zora Hayda). Na de pauze de Fledermaus- Ouverture, Frühlingsstimmenwals en het Syl- via-Ballet.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1