HET NIEUWE AVONDBLAD VGDD VELSEN, BEVEDWUKe.0. IJMUIDEN VELSEN Visscherij-Snufjes BEVERWIJK 18e JAARGANG No. 93 ZATERDAG 18 FEBR. 1933 IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 cents, per maand 40 cents plus 2j4 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. KantoorKenncmerlaan 42 - IJmuiden - Telefoon 521 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIEN15 regels 0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties van Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden mcdcdcclingcn dubbele prijs. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: ■f2000.— bij algeheele invaliditeit: ƒ600.bij overlijden; ƒ400.bij verlies van een hand, voet of oog; ƒ250.bij verlies van een duim; 150.bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen, enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 200u.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. Peru en Columbia, Deze twee Zuid-Amerikaansche staten zijn nu in openlijken oorlog over het bezit van een onnoozel grensplaatsje op Columbiaansch gebied, Leticia. dat door een Peruaansche bende 'onrechtmatig bezet schijnt te zijn. Er wordt al lustig met vliegtuigen en bommen gewerkt, zelfs in deze halfbeschaafde repu blieken. Tot dusver nog niet met gifgassen; het is mogelijk dat de superieure beschaving van het Westen nog niet voldoende In Zuid- Amerika is doorgedrongen om dit edele strijd middel daar ..in perfectie" te doen ontwikke len Maar het kan nog komen, tot voldoening- van de merkwaardige lieden die zelfs dat be wonderen. Peru en Columbia zijn een symptoom van een verschrikkelijke, een allergevaarlijkste verscherping van den algemeenen toestand in de wereld, die in deze maand aan den dag is o-etreden. Daar is het Chineesch-Japansche conflict, daar zijn de onlusten in Roemenië en in Spanje.... het gist en borrelt op ette lijke punten. En op ditzelfde moment wordt merkwaardige tegénstelling voor het eerst in de historie een Engelsche veldmaar schalk volgens zijn laatsten wil begraven zon der eenïge militaire eerbewijzen. Aan zijn graf staan officieren, die onder hem gediend heb ben. allen in burgerkleediug. In de historische Westminster Abbey wordt bij den dienst ter eere van zijn nagedachtenis de hymne „Fïght the good fight" gezongenEen wonderlijk- ontroerende gebeurtenis, een prachtig sym bool. Wat in de laatste jaren zoo herhaaldelijk m deze rubriek voorspeld is komt thans tot uiting: de oorlogsstrooming en de anti-oorlogs- strooming in de wereld ontmoeten elkaar, botsen tegen elkaar op. Sommigen wensclien die twee stroomingen geheel te vereenzelvigen met politieke partijen, maar zoo eenvoudig is de zaak bij lange na niet. Dit blad en de schrijver van deze rubriek, die met geen enkele politieke partij vereenzelvigd kunnen worden, zijn daar een der vele bewijzen van. De blijken van instemming en de protesten, die ik in den loop der jaren heb ontvangen, geven er ook een merkwaardigen kijk op. En Ik lach, evenals vele anderen, als ik een com munist zich zie opwerpen als de man wiens partij het eens eventjes tegen het geweld zal opnemen. Wij weten al te goed wat er in Rus land gebeurd is en nog gebeurt, en het be staan en de strijdmiddelen van het Roode Leger, zijn voor niemand een geheim. Het is een ontzaglijke evolutie in het men- 'schelijk denken die -bezig is zich te voltrek ken, en. men huivert als men denkt aan de ontzettende gevolgen die de huidige verwilde ring van vele geesten zou kunnen hebben, als niet bijtijds bezinning komt. Er zijn menschen die beweren dat de toestand gevaarlijker is dan in 1914. Dat geloof ik allerminst. In 1914 was de wereld in wonderlijke rust; de oorlogs- bom barstte als een donderslag bij helderen hemel. Men was onvoorbereid, men geloofde zijn oogen en ooren niet, men stond letterlijk hulpeloos tegenover een onvoorziene cata strofe en liet zich als domme kudden mee slepen in de vernietiging. Zoo is het nu geenszins. De geesten zijn vaardig genoeg, het alarm is voortdurend en steeds luider gegeven, de bewuste tegenstan ders van oorlog zijn talloos. Dat is de beste waarborg die men hebben kan dat West- Europa zich niet in een strijd zal storten. Of die waarborg afdoende zal blijken is een andere vraag. Ik beken dat ik ontsteld ben als ik zie hoe veel overigens verstandige, ontwikkelde men schen blijkens hun uitlatingen niet het flauw ste besef hebben van wat een oorlog thans zijn zou. Zij schijnen alleen maar achter waarts te kunnen kijken, en hoogstens strekt begrip zich uit tot min-of-meer vage herin neringen aan den laatsten oorlog. Zij meen en dat grensforten en rivieren de verdedigings lijnen zullen bepalen. Zij beseffen niet dat het luchtwapen zich ontwikkeld heeft tot minstens het honderdvoudige in kracht en omvang van hetgeen het in den vorigen oor log was. Men kan hun dat honderdmaal voor houden het schijnt niet door te dringen. „Volgende oorlog" beteekent geen vechten meer, "maar wederzij dsch moorden, uit de lucht, op groote schaal. Het beteekent dat de hel zelf over de wereld zal losbarsten, dat alles verloren zal zijn. Alles, voor allen. Peru en Columbia, leden van den Volken bond, geven alvast een beeld van de waarde van woorden-zonder-daden. De hemel geve dat men in Genève bijtijds inziet hoe onver antwoordelijk lichtzinnig en roekeloos men zou handelen door te blijven kletsen en draaien zonder tot een daad te kunnen komen. De nood is thans wel zeer hoog ge stegen. R. P. PROMOTIE Drs. H. FABER. Den 27en Februari a.s. zal drs. H. Faber, voorganger van de af deeling' VelsenIJmui den Oost der Vereenïging van Vrijzinnig Hervormden te Leiden promoveeren tot doc tor in de Godgeleerdheid. Zijn proefschrift is getiteld: De geschiedenis als theologisch probleem. Een studie naar aanleiding van Ernst Troeltsch' „Der Historismus und seine Probleme". Het proefschrift bevat vijf hoofd stukken, een inleiding en een samenvatting van de hoofdgedachten en telt 163 pagina's. Tevens zijn 14 stellingen ter verdediging toe gevoegd. BINNENGESLEEPT. Vrijdagmiddag is alhier door den motor- kotter O 326 binnengesleept de motorkotter O 105 die op de Noordzee motordefect had bekomen. HET ZWEM- EN STRANDBAD. De toestemming van Water staat verkregen! 3000.— OP DE OBLIGATIELEEMNG INGETEEKEND. Zooeven bereikt ons het bericht van het bestuur der Velser Zwemvereeniging, dat de toestemming tot den bouw van een open zweminrichting in den sluisput ten Noorden van de Noordersluis namens den Minister van Waterstaat is verleend. Hierdoor is men thans dichter dan ooit bij het doel genaderd. Een bedrag van f 3000 is reeds op de obligatieleening ingeteekend, welk resultaat in eenige weken is bereikt. Echter bedraagt het vereischte bouwkapi- taal f 7000, doch het bestuur heeft alle rede nen aan te nemen, dat ook dit'bedrag spoe dig bijeengebracht zal worden. Het ligt in de bedoeling reeds in het begin van het a.s. seizoen de inrichting open te stellen, hetgeen alleen dan mogelijk zal zijn, indien de obligatieleening zal zijn voltee- kend. Het bestuur raadt alen, die met verlangen de tot standkoming van dit plan tegemoét- zien aan, het insohrijvinigsbiljet onverwijld aan het bestuur der V. Z. V. in te zenden. In lichtingen zijn te bekomen bij het secreta riaat: Kanaalstraat 216, IJmuiden. HET FILMPROGRAMMA VAN THALIA. Movie Crazy. Thalia geeft ditmaal wel een zeer bijzon der programma. Het is alles lichte kost en degene die eens een paar uurtjes zijn zorgen wil ver- vergeten, kan niet beter doen danHaroMLloyd te gaan zien spelen in „Movié Crazy". Het is geweldig. Het stuk is van het eerste tot het laatste beeld één aan eenschakeling van komische oogenblikken en allernaar ste verwikkelingen zoo Harold Lloyd. origineel als maar zelden op het witte doek is gepro jecteerd. Het publiek valt van den eenen lach in den anderen Harold en Constance Cummings, de laatste in een dubbele rol, zijn beiden aan elkaar gewaagd en men vraagt zich af, hoé het mogelijk is, dat ze van al die film-verwikkelingen zelf niet „crazy" geworden zijn. Er iets over na te vertellen is een vrijwel onbegonnen taak, want wat men alzoo ziet gebeuren is zoo rijk aan sensationeel-kluch- tige tafereelen, dat we onzen lezers beter kunnen aanraden zelf eens té gaan kijken dan ons aan een verslag van die aaneen schakeling van dolle zotternijen te wagen. Het bijprogramma is eveneens buitenge woon interessant. Het journaal laat ons o.a. Son ja Henie zien en verder verschillende be langrijke gebeurtenissen van den laatsten tijd. NUTSAVOND. In het gebouw voor Christ. Belangen heeft gisteravond een filmvertooning, die georgani seerd was door het departement IJmuiden van „het Nut" plaats gehad. Deze avond die als de laatste nutsavond in dit seizoen be doeld was wordt zooals de voorzitter Ds. Milatz in zijn openingswoord zeide mis schien nog door 'n anderen (een allerlaatsten dan) gevolgd. Het bestuur zal hiertoe plan nen in overweging nemen. Vertoond is ge worden een zes-acter film over Denemarken, waarbij een seer uitvoerige toelichting werd gegeven door den heer J. H. van Linden van der Heuvel vice-consul van Denemarken te Vlaardingen. Deze begon te zeggen dat wij nog wel eens spreken van dat kleine Dene marken. Wij moeten echter niet vergeten, dat dit land 2000 vierkante kilometers grooter is dan Nederland. I-Iet aantal inwonesr is klei ner dan ons land, dit bedraagt 3 1/2 mil- lioen, dus veel minder dan Nederland. Denemarken bestaat uit een eilandengroep, nl. 525 eilanden, waarvan slechts 100 be woond zijn. De film gaf een duidelijk beeld en door middel hiervan hebben de aanwezi gen een reis kunnen maken van het Zuiden af tot aan het Noorden bij Kaap Skagen. Van verschillende steden zooals Kopenha gen, Odense enz. werden aardige opnamen vertoond, evenzoo van de industrie, zooals de Deensche porceleinfabrieken enz. Het uit varen, der hier zoo goed bekende Deensche kotters te Esbjerg en ook op 't gebied van landbouw is veel te zien gegeven. Het zou te veel ruimte vergen om alles in details te be schrijven, maar deze film deed duidelijk zien, zooals Ds. Milatz in zijn sluitingswoord zeide, „dat Denemarken in zijn wezen niet zooveel verschilde met Holland Met dezen avond heeft het Nut weer ten duidelijkst aange toond dat een nutsavond steeds een mooie avond is. DE RADIODISTRIBUTIE. GEWIJZIGDE TARIEVEN EN EEN LUISTERAARSCOMMISSIE. De onderhandelingen welke een commissie uit de VARA met de directies der plaatse lijke radio-centrales heelt, is thans in een zoodanig vergevorderd stadium gekomen, dat de navolgende overeenkomst vrijwel defini tief getroffen is: Voor de aansluitingskosten van een nieuwe abonné op het net van een der plaatselijke radio-centrales wordt voor 2 stations f 5. en voor 3 stations f 7.50 berekend. De con tributie, welke 50 cent per week of f 2.per maand bedroeg, wordt thans: 40 cent per week of f 1.60 per maand voor 2 stations en 50 cent per week of f 2.per maand voor een aansluiting van 3 stations. Tevens zal een luistefaarscommissie in het leven worden geroepen, welke zal bestaan uit afgevaardigden der plaatselijke af deelin gen van de omroepvereenigingen en welke de belangen dezer luisteraars hier ter plaat se behartigen zal. Binnen enkele weken zal deze nieuwe rege ling in werking treden. GEEN VERBOD VAN PUF- VISSCHERIJ. PRACTISCH NIET UITVOERBAAR. In het Voorloopig Verslag van de Eerste Kamer op de begrooting van Economische Zaken en Arbeid wordt gewaarschuwd tegen de uitvaardiging hier te lande van een voor schrift, waarbij het aan wal brengen van puf zou worden verboden. Men duchtte van een zoodanig verbod voor ons land meer na- dan voordeel, hoewel men ter wille van de vischerij de vangst van „onderman tsohe" visch op zichzelf afkeurde. In de de eerste plaats dient,alduswerdbe- toogd, dit vraagstuk niet uit een nationaal, doch uit een internationaal oopgunt te wor den bezien. De vischerij in de Noordzee, welke bij deze aangelegenheid betrokken is, is slechts voor een gering' deel een nationaal bedrijf te noemen. Wenscht men derhalve op dit stuk iets te bereiken, dan dient zulks in internationaal overleg te geschieden. In de tweede plaats zou het verbod groot nadeel berokkenen aan de eendenhuiderijen en" de vischmeelfabrieken ten onzent, welke de puf voor haar bedrijf niet kunnen ont beren. Tot op zekere hoogte zou wellicht iets te bereiken zijn met een verbod der opzette lijke pufvisscherij, indien het althans moge lijk is, deze te scheiden van de onopzette lijke. Dit laatste schijnt echter onmogelijk te zijn. Elke zee- en kustvisscher verzamelt onwillekeurig in zijn netten behalve eetbare visch ook puf, welke, in zee teruggeworpen, meestentijds sterft. Uit deze overwegingen meende men een van Nederland uitgaand venbod van pufvis- /sclierij te moeten ontraden in het belang der beide bovengenoemde bedrijven, en ook om dat onze vischers in de vangst van puf een niet onbelangrijke nevenverdienste bezitten, welke hun beroep loonend maakt. VINNEN VOOR STOOM TRAWLERS. SUCCESVOLLE PROEVEN MET EEN ABERDEENSCHE BOOT. Het laatste snufje in de scheeps-bouw: de vleugel-vin. Eenigen tijd geleden, werden, zoo meldt The Fishing News, in de Baai van Aber deen proeven genomen met een interessante vindingen, die naar men meent, zal leiden tot minder gebruik van brandstof en grooter snelheid van stoomtrawlers. Het denkbeeld is reeds vele maanden ge leden op een aantal kust bootjes uitgewerkt maar de toepassing er van op de „Fort Rona" een Aberdeensche boot (A 195) Is de eerste keer, dat men de resultaten op een trawler heeft getest. De uitvinder is J. H. Peseod van Whitby Bay. De uitvinding bestaat uit vleu gel-vinnen, die zoodanig aan het ach terschip worden bevestigd, dat ze het buiswa ter een zoodanig effect geven, dat verlies van energie vermedenwordt. Bij het toepassen van de vleugel-vinnen worden de lijnen van den achtersteven dermate gewijzigd, dat men feitelijk hetzelfde bereikt, als met den Maier-steven, Bij den gewonen achtersteven- bouw komt het water van de kiel in een op- waartsche richting naar de schroef, volgen de lijnen van het schip, maar de schroef is zoo geplaatst, alsof het water er recht tegen aan komt. Een aanzienlijke verspilling van kracht dus. De vinnen hebben de taak, de lijnen van den achtersteven te breken en het water recht op de schroef aan te drijven. Boven dien deelt bij den gewonen steven de schroef haar stuwkracht in twee krachten: één ver oorzaakt de voorwaartsche beweging, een duwt den kop van het schip in het water. Met de Pescod-vleugel-vm neemt men aan, dat laatstgenoemde kracht grootendeels wordt opgeheven en het schip vaster op het water komt te liggen. Verder wordt het stuurvermogen vergroot, daar de horizontale stroom, veroorzaakt door de vin het roer grooter effect geeft. Bij de proefnemingen te Aberdeen is geble ken, dat de verdiensten van de vleugel-vin vergroot worden door het feit, dat, doordat het schip achter vaster ligt, de trawler beter manoeuvreert. De vinnen zijn zoover binnen waarts aangebracht, dat er geen gevaar be staat voor onklaar raken van het vischgerei. De heer Walker, ingenieur-directeur van J. Lewis and Sons Ltd te Aberdeen, onder wiens leiding de proefnemingen geschieden, was zeer voldaan over de resultaten. FRUITHUIS ,,'t CENTRUM Heden is in perceel Kalverstraat 28 een nieuwe winkel in binnen- en buitenlandsch fruit geopend. Bij een bezoek, door ons aan de nieuwe zaak gebracht, werden wij overtuigd, dat de heer IJ. J. G. Vellema hier een zaak heeft gevestigd, waar liefhebbers van fruit alles kunnen vinden wat zij wenschen, daar er een ruime sorteering aanwezig is. Een ernstige bergver schuiving "bedreigt sinds eenigen tijd het Belgisch stadje Couillet en amgeving» Militaire hulp is ingeroepen om het vallende gesteente te stuiten. JAARAVOND HOOGOVEN STATEN. Hedenavond wordt in Hotel de Prins de derde jaaravond van Hoogoven Staten ge geven. Het origineele programma vermeldt o.a. 78 Jantje in Modderstad. 8.309 L-eekenspel, sprookje van het werkelijke leven en „Na negen uur doen wij allen mee met dans, kienspel, samenspel en volksdansen". Dat belooft een echte Hoogovenavond te zullen worden. DE RIJKSPOSTSPAARBANK IN JANUARI In de maand Januari 1933 was de omzet aan de Rijkspostspaarbank in deze gemeen te als volgt: Postkantoor IJmuiden: ingelegd f 48.505.11 terugbetaald f 33.453.54, meer ingelegd dan j terugbetaald f 15.051.57. j Hulppostkantoor IJmuiden-Oost: ingelegd f 18.286.11, terugbetaald f 16.272.28, meer in gelegddan terugbetaald f 2013.83. Hulppostkantoor Velsen: ingel. f 10.024.30, terugbetaald f 7885.59, meer ingelegd dan terugbetaald f 2138.71. Hulppcstkantoor Velsen-Noord: ingelegd f 22.149.63, terugbetaald f 11.354.83, meer in gelegd dan terugbetaald f 10.794.80. Hulppostkantoor Santpoort-Dorpinge- tegd f 9194.10, terugbetaald f 10.275.57, min der ingelegd dan terugbetaald f 1081.47. Hulppostkantoor Santpoort-Station: inge- 'egd f 7012.19, terugbetaald f 7485.44, minder ingelegd dan terugbetaald f 473.25. Was er over de maand December een sur plus van slechts ruim f 600, dat door af schrijvingen op staatsschuldboekjes zelfs tot een nadeelig saldo werd gereduceerd, de cx. Anderhalve maand is verstreken sedert het uitbreken van de staking en nog is er heel weinig uitzicht op een spoedig einde. In den beginne leek het wel. alsof we in dezen malaisetijd de trawlers wel konden missen en de loggers en beugers de markt van vol doende visch zouden voorzien, maar deze week is gebleken dat dit niet het geval is. Er kwam, veel te weinig visch aan den afslag en alles bleef duur, uitgezonderd dan de slips, die nu niet meer den weg alles slips, Frankrijk opgezonden konden worden De loggers maken het nog steeds goed, on danks dat de uitvoer naar Frankrijk stop staat.. Er is sedert mijn vorig snufje, nog al het een en ander gebeurd rondom de staking. Burgemeester Rambonnet heeft het hoofd bestuur van den Centralen Bond bij zich verzocht, heeft eerst met deze heeren, daarna met het bestuur der Rcedersvereeni- ging vergaderd. Wat zal van een en ander het resultaat zijn? Afwachten is de boodschap. De laatste dagen worden er schijnbaar weer pogingen in het werk gesteld om trawlers naar zee te krijgen. De eerste poging is mis lukt, doordat eenige opvarenden het verzoek van den reeder om aan boord te komen aan het bestuur der IJmuider Federatie hebben uitgeleverd. Naar de IJmuider Federatie aan hare leden mededeelt, is een aantal zeelieden verzocht, 's nachts hun goed aan boord te brengen en dan 's morgens in „opknappers- kleeding" aan den kant te komen en aan boord te gaan. De politie zou dan wel zorgen, dat er niets gebeurde. Of dit juist is, weet ik niet. Onwaarschijnlijk is het niet, want het bestuur van den Christelijken Bond stelt alle pogingen in het werk, om zijn leden naar zee te krijgen, teneinde de met de onder- teekening van de contracten aangegane ver plichtingen na te komen. Verder nieuws is er niet. Ik hoop dat ik de volgende week meer en beter nieuws kan ver tellen. Er is contact,tusschen de partijen en... je kunt nooit weten, PIETERMAN. maand Januari daarentegen vertoont een aanzienlijk surplus. Het totaal der inlagen bedroeg f 115.171.44, of bijna f 24.000 meer dan in de voorafgaande maand, dat der te rugbetalingen f 86.727.25 of ruim f 4000 min der dan in December j.l., zoodat de maand Januari een stijging van het tegoed aanwees van f 28.444.19. Aan de beide kantoren te IJmuiden alléén bedroeg' het surplus ruim f 17000, aan de beide kantoren te Velsen bijna f 13.000. Typisch is, dat alleen de beide Sant- poort-sche kantoren een tekort aanwijzen. Wat mag wel de oorzaak zijn van dezen on- verwachten kapitaalaanwas der „kleine luy- den"? De werkloosheid was in de maand Ja nuari grooter dan ooit. De eenige verklaring die hiervoor te geven is, is naar onze mee ning, dat na de jaarswisseling tal van half- jaarlijksche rekeningen zijn betaald door beter-gesitueerdcn, die er geen spaarbank boekje op na houden aan winkeliers, kleine patroons enz., die wel behooren tot de klan ten van de rijkspostspaarbank. Dat de crisis geen overwegenden invloed meer uitoefent op den omzet van de rijks postspaarbank behoeft niet meer in twijfel te worden getrokken, immers ligt het voor de hand, dat de door de crisis getroffenen reeds lang hun laatste spaarcentjes hebben opgevraagd. De cijfers van Januari bevestigen dit ver moeden. Ondanks de groote werkloosheid en de staking hebben onze medeburgers hun spaarbank-saldi met ruim f 28900 kunnen vergrooten. Indien de veronderstelling juist is, dat de stijging van het tegoed het gevolg is van gedane betalingen, ligt het voor de hand, dat de spaarders behalve dan uit de genen die niet of weinig door de crisis wor den getroffen (onderwijzers, rijks- en ge meenteambtenaren enz.) bestaan uit kleine patroons enz. DE BEMESTING VAN HET LAND. De afdeeling van den L.F.B. heeft bij den gemeenteraad een adres ingediend van den volgenden inhoud: Het bestuur van den L. T. B. deelt u mede, dat den laatsten tijd verzoeken zijn binnengekomen zoowel van den tuinders der zandgronden, als van hen, die den zwaarderen grond bewerken ten einde steun in den vorm van mest en kunst mest te bekomen, omdat zij niet bij machte waren deze aan te schaffen. Te verwonde ren is dit geenszins; immers, waren de be drijfsresultaten in 1931 slecht te noemen, die over 1932 zijn over het algemeen als be droevend aan te merken. Het wachten was op de uitkeering ingevolge de tuinbouwsteun- wet 1932. Indien de regeeringsteun echter be steed zal moeten worden voor noodzakelijk levensonderhoud, zal voor bedrijfssteun niets of niet al te veel meer overblijven. Het is daarom, dat ondergeteekenden zich tot den raad wenden het verzoek te willen bevorde ren, dat aan de betrokken tuinders van ge meentewege mest verstrekt wordt, teneinde hen in staat te stellen hun bedrijven voort te zetten. De kosten bedragen ongeveer f 550. Een adres van denzelfden inhoud is ver zonden aan de gemeenteraden van Wijk aan Zee en Duin en Velsen,

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1