HET NIEUWE AVONDBLAD VQOD VELSEN, BEVERWIJK:e.O Excursie Leger des Heiis. A. A. I¥S. 1Se JAARGANG NO. 94 MAANDAC 20 FEBR. 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 cents, per maand 40 cents plus 2^2 cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 40 cents plus 2^2 cents incasso, per 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIEN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties van Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden mcdcdeclingen dubbele prijs. •Mie abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers viin ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd n ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen evolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ^«noo—bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; ƒ400.bij verlies van afhang voet of oog; S «0. een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen, bij verlies van een duim; 150.bij verlies van enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 200u.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN de staking in het visscherijbedrijf Ruiten vernield bij bestuurs leden der organisaties. Over het algemeen kan worden gezegd, dat Arnsti<*e wanordelijkheden zich in verband S de staking in het visscherijbedrijf niet voordeden. Een ernstige daad mag nochtans «orden genoemd het plaatsen van een met «rbid «evulde bus in de portiek van den ree- Zr E In de Snelliusstraat, welke daad ge- SftfeiE geen uitwerking had. Enkele hand- otteSikheden bleven evenmin achterwege en verder moesten tal van ruiten van werkwilli gen het ontgelden. Thans hebben ook de ruiten van de wonin gen van twee bestuursleden van bij het con flict betrokken organisaties een aanval moe- ten doorstuur!. De geweldplegers schijnen de Snelliusstraat vooral tot hun arbeidsveld te hebben geko men Vooral bij den heer C. v. d. Steen, voor zitter van de afdeeling IJmuiden van den Ned Bond van Christelijke Fabneks- en Transportarbeiders, Snelliusstraat heeft men danig huisgehouden. In zijn benedenwoning zijn alle ruiten vernield. De heer v. d. Steen heeft een der ramen 'doen dichttimmeren en de planken met het opschrift „heldendaad van leden der IJmui der Federatie" doen beschilderen. De tweede aanval gold de woning van den heer J Brandsteder, secretaris der IJmuider Federatie, Snelliusstraat, waar eveneens een ruit werd vernield. De heer Brandsteder be handelde de zaak op een geheel andere wijze. Hij liet de schade zoo spoedig mogelijk her- ^Nader vernemen wij, dat des avonds eerst hij den heer Brandsteder een ruit werd ver- Dit zette kwaad bloed bij een aanta'l sta kers en vermoedelijk hebben deze het „oog om oog, tand om tand" willen toepassen. Evenmin als echter bewezen is, dat de ruit bij den heer Brandsteder door een lid van den Christelijken Bond is vernield, is er ook maar eenig bewijs, dat het vernielen van de ruiten in de woning van den heer Van der Steen een is van leden der IJmuider Fede ratie. De heer Brandsteder heeft, toen hij kennis kreeg van het opschrift op de planken voor het huis van den heer v. d. Steen, onmiddel lijk den commissaris van politie, in het be lang van de rust verzocht, last te geven het opschrift te doen verwijderen. Dit is inmid dels geschied. De heer Brandsteder verzekerde ons nog. dat hij deze daden ten zeerste afkeurt. Hij keurde het echter nog meer af, dat de heer v. d. Steen, een dergelijk opschrift achter het vernielde ruit had geplaatst. Reddingwezen. Volgens het bureau voor statistiek in Ne derland staat de verdrinkingsdood nog het hoogst op de lijst van gewelddadigen dood. Het aantal verkeersongevallen met doode- lijken afloop is vrij belangrijk lager. De propaganda voor de zwemkunst en het redden van drenkelingen moet krachtig ter hand worden genomen, wil men practische resultaten bereiken, om den verdrinkings dood te bestrijden. De voorgenomen stichting van een Volks had te Zandvoort en de groote uitbreiding- van „het Noorderbad" aldaar zijn hoopvolle verschijnselen, evenals het tot stand komen van oen zwem- en strandbad te IJmuiden. Het aantal gevallen van dood door ver drinking daalt voortdurend, niettegenstaan de de bevolking toeneemt met ongeveer 100.000 zielen per jaar. Gedurende de jaren 1903 tot 1910 verdron ken in ons land gemiddeld 939 menschen en kinderen. Voor dc jaren 1920 tot 1930 daalde het ge middelde tot 636. Het bureau voor statistiek in Den Haag meldt nu over 1931 een getal van 604, waar van 477 mannen en 127 vrouwen; 201 jongens en 60 meisjes waren beneden den leeftijd van 14 jaar. Zuid-Holland staat bovenaan op de droeve lijst met een aantal van 176, waarop Noord- Holland volgt met 114 slachtoffers; onder aan staat Overijsel met 13 gevallen. Door den heer A. J. Meyerink werd een voordracht gehouden te Harderwijk, een bri gade werd opgericht met 43 dames en heeren; de afdeeling sluit zich aan bij den Bond. Dinsdag wordt gesproken te Reeuwijk en op 10 Maart te Heemstede in ..Lommeroord". Pogingen worden aangewend om in IJmui den tot oprichting eener brigade te geraken. Ook voor Beverwijk zijn inlichtingen aange vraagd. ST. NICOLAASVEREFNIGING ALGEMEEN BELANG. In de zaal Flora heeft de Si. Nicolaasver- eeniging „Algemeen Belang" Zaterdagavond een goed geslaagde uitvoering gegeven. De zaal was bij deze gelegenheid geheel bezet. De heer H. de Vries, voorzitter der vereeni ging, sprak in zijn openingswoord zijn vol doening uit over de groote opkomst maar wenschte dat wanneer er een ledenvergade ring werd gehouden de opkomst ook zoo flink mocht zijn. Het bezoek daarvan liet nog wel iets te wenschen over, waarom hij de leden opwekte, de ledenvergaderingen in 't vervolg trouwer te bezoeken. De onderafdeeling, nl. de tooneelclub „Het Masker" kwam nu voor het voetlicht. Aller eerst werd opgevoerd „Het Danseresje" dra- Een aantal leden en vrienden van het Leger des Heils, bracht Zaterdagmiddag een be zoek aan de onlangs geopende Kweekschool van het Leger des Heils te Amstelveen. Met een der autobussen van de N.V. Stormvogels vertrokken de deelnemers om 2 uur van de Legerzaal en arriveerden omstreeks drie uur te Amstelveen. Bij aankomst aan de Kweekschool werden de bezoekers ontvangen door Majoor Herman en rondgeleid door Adjudante Kerfeman. De IJmuidenaren waren niet de eenige bezoe kers. De jongelingsvereeniging „Excelsior' uit Amsterdam en een padvindersgroep uit Haarlem behoorden eveneens hiertoe. Met veel belangstelling werd alles bezichtigd. Na afloop werd den gasten thee aangebo den, waarna men hoogst voldaan weer de reis naar IJmuiden weer aanvaarde. matische schets in één bedrijf. Hebben wij reeds bij voorgaande uitvoeringen dezer ver eeniging geschreven dat de club goede krach ten telt, dit kwam ook in deze schets ten volle uit. De rollen -werden goed vertolkt, zoodat de aanwezigen geheel opgingen in het spel. Het komisch trio met, „Welkom moeder" wist de aanwezigen onbedaarlijk te doen lachen en mocht dan ook een langdurig welverdiend applaus oogsten. Tijdens de pauze werd een verloting gehouden. Niet minder dan 112 ar tikelen, welwillend door inwoners onzer ge meente voor dit doel afgestaan, werden ver loot. Een bewijs dat de burgerij „Algemeen Belang" zeer sympathiek gezind is. Na de pauze werd opgevoerd de klucht „Gek en doof" die zeer goed gespeeld werd en de aan wezigen herhaaldelijk in lachsalvo's deed uit barsten. Het muzikale gedeelte van den avond werd verzorgd door de Jazz-band „Princeband". De goed geslaagde avond werd besloten met een geanimeerd bal. DE RADIODISTRIBUTIE. In ons blad van Zaterdag hebben wij het een en ander medegedeeld over de gewij zigde tarieven der radiodistributies. Van de zijde van de directie van één der centrales maakt men ons er thans opmerkzaam op, dat de verlaagde contributie voor twee sta tions alléén geldt voor die centrales, waar de derde lijn niet aanwezig is. Bij centrales, waar een derde lijn voor dé abonné's beschik baar is, blijft de contributie f 2, ook voor de abonné's die twee lijnen hebben. Bij aanslui ting aan het derde station wordt de contri butie dus niet verhoogd. SANTPOORT REDE TH. M. KETELAAR. Voor de Federatie Haarlem van den Vrijz. Demoeratischen Bond hield het lid der Twee de Kamer, de heer Th. M. Ketelaar, in „De Weyman" een rede over: „De Vrijz. Dem. be ginselen ook 'n richtsnoer in crisis-tijden". Spr. begon met het kabinet Ruys onder de loupe te nemen. Eens was dit aldus spr. een parlementair kabinet, sinds 1929 echter niet meer, omdat men 't niet eens kon wor den over een gemeenschappelijk programma. Kon men in den aanvang niet merken, dat 't geen parlementair kabinet was, toen de economische omstandigheden steeds slechter werden, veranderde dit. Het kabinet kwam met maatregelen, die lang niet altijd de in stemming van de heer-en van rechts hadden. Meer dan eens werd met de portefeuille ge rammeld. doch ook dit bleek niet altijd te helpen. De groote fout van dit ministerie is, dat het geen groote lijnen heeft getrokken, waarmee het aangaf, hoe het dacht den toe stand te beheerseïien. Steeds heeft men ach ter de feiten aangeloopen. Bovendien heeft het veel te veel gebruik gemaakt van de in directe belasting-heffing, die, naar sprekers meening, omdat zij geen heffing maar draag kracht is, uit den booze is. De salarisverlaging van het rijkspersoneel kan spr. gedeeltelijk goedkeuren, doch men had meer de matig heid moeten betrachten. Ook het feit, dat het volksonderwijs het heeft moeten ontgelden, kan spr. niet bewonderen. De vrijzinnig-de mocraten hebben steeds gezegd, dat leger en vloot zoo weinig mogelijk moeten kosten. Wel iswaar heeft, dit ministerie bezuinigd, doch lang niet genoeg. Minister Ruys is nu 11 jaar „leider" ge weest, maar ais hij het ooit een beetje is ge weest, is hij het- de laatste 4 jaar- zéker in het geheel niet geweest. Door verschillende INGEZONDEN MEDEDEELINGEN DOMA NI ALE Anthraciet en Eierkolen 'netaBKHBHBU partijen is dan ook afkeuring .uitgesproken over zijn beleid. Komende tot het „conflict" met de Kamer, zegt spr., dat hij dit allerdwaast noemt. Zelfs het aftreden van den minister van justitie alleen zou hij zich niet kunnen begrijpen. Wat moeten nu de kiezers doen? Naar spre kers meening stemmen op de V. D„ aangezien deze partij bij de vorming van een parlemen tair kabinet een belangrijke rol kan spelen. Tenslotte besprak spr. ook nog de kwestie van,, De Zeven Provinciën". Op dit schip heeft men spreker zegt het onomwonden zijn plicht niet gedaan, óók de officieren niet. Spr. hoopt, dat ook naar hun handelwijze een streng onderzoek zal worden ingesteld endat we geen herhaling krijgen van het geval Fruytier. Ook de wijze, waarop men „De Zeven Provinciën" tot overgave dwong, heeft sprekers bewondering niet. Deze bom aanval komt vooral in een eigenaardig licht te staan, als men weet, dat de Nederland sche delegatie in Genève afschaffing van deze wijze van oorlogvoeren bepleit heeft. Nadat de vragen van een tweetal aanwezi gen waren beantwoord sloot de heer Bosman de vergadering. DE WILLEM VAN ORANJE-HERDENKING. Hedenmiddag (Maandag) zou ten raad- huize op initiatief van den burgemeester een bijeenkomst plaats hebben tot vorming van een plaatselijk comité voor de herdenking- van den 400-jarigen geboortedag van Willem van Oranje. UIT HAARLEM HET TOONEEL ,Varia"voor de Nederlandsche Reisvereeniging. Zaterdagavond heeft de tooneelvereeniging „Varia" uit IJmuiden in den Schouwburg aan den Jansweg voor de afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Reisvereeniging een voor stelling gegeven van het bekende blijspel „Overschotje" van Dario Nicodemi. Voor den oningewijde is het verband tus- schen een en ander niet terstond duidelijk. Vermoedelijk zal de reisvereeniging met een dergelijken avond bedoelen het contact tus- schen de leden te bevorderen ook in het sei zoen dat zich behoudens de sneeuwsport niet tot de eigenlijke doeleinden der vereeniging. het op touw zetten van gemeenschappelijke uitstapjes, leent. De gezelligheid tijdens de pauzes en het bal na afloop wijzen in deze richting. En men kan zeggen, dat zulke avonden wel degelijk op den weg eener reis vereeniging liggen, want aardige kennisma king en een genoeglijke geest zijn de eerste voorwaarden voor het slagen van gezamen lijke reisjes. Ongetwijfeld heeft de feestelijke bijeen komst van Zaterdag de goede stemming on der de leden bevorderd. De vertooning van een blijspel is een zeer gepast en doel treffend middel daartoe. Misschien zou men de methode nog kunnen verbeteren door een stuk .te kiezen, dat op reizen betrekking heeft. Het repertoire biedt keuze genoeg. On middellijk vallen verschillende titels in de gedachte: De groote reis, De blauwe trein, De spooktrein, Oud-Heidelberg, Rivièra, Do ver-Calais, Het onbekende land, Welkom vreemdelingThuiskomst Maar ook Overschotje kan men met wat goeden wil onder deze rubriek opnemen; is er niet telkens sprake van den spoorweg, dien de ingenieur Titus Fanti zal aanleggen en vertrekt hij in 't laatste bedrijf na een hartroerend afscheid niet naar Noord-Afrika? Loopt de onbewuste liefde van het zwerf- stertje niet uit op een hartstochtelijke be langstelling in de aardrijkskunde en eindigt het stuk niet met een zoen op den atlas, juist op hét plekje waar Libye ligt? Is hiermee de vertooning voor de Reisver eeniging dus gerechtvaardigd, eveneens kan men de keuze goed noemen door de vrien delijke goedmoedigheid van het stuk. Men kan er allergezelligst naar kijken en aller gezelligst om lachen. Een verrassing zal het waarschijnlijk slechts weinigen onder de aanwezigen hebben gebracht. Immers behoort Overschotje tot de ook in onze woonplaats zeer gewaardeerde succes-rollen van Annie van Ees. Ik vermoed, dat niet alleen vele toeschouwers, maar ook sommige acteurs deze gevierde tooneelspeel- ster in de rol van de kleine Scampolo hebben gezien. Stellig zou men dit laatste verwachten van mevrouw I. RozaPeek, die in het IJmui der dilettanten-gezelschap de hoofdrol ver vulde. Zij maakt den indruk, van Annie van Ees veel te hebben geleerd en deze in haar maniertjes en intonaties tot voorbeeld te hebben genomen. Wat zeer verstandig ge weest is, want het zou zelfs voor een be- roeps-actroce moeilijk zijn, na deze ge slaagde en populair geworden creatie iels nieuws van deze rol te maken. Dat dit inmiddels mogelijk is, heeft de ver filming van Nicodemi's succes-stukje bewe zen. Toevalliggerwïjs hebben wij dat nog slechts enkele dagen geleden ook op het Haarlemsche repertoire gehad en het is wel eens aardig het tooneelstuk en het filmwerk te vergelijken. Ik kan me voorstellen, dat een dilettante, die Dolly Haas als Scampolo ge zien heeft, voor de variatie zich naar dit nieuwe figuurtje zou willen richten. Het moet voor mevrouw Roza wel een wei nig moeilijk zijn gevallen, zoo'n halfwas maagdje te verpersoonlijken. De onnoodza kelijke verzwaring, welke een bezetting van kinderrollen door min of meer geposeerde Het Duitsche stoomschip Westfalen is verboutvd lot vliegtuig-moederschip en be stemd als Lusschenlanding voor den toekom stigen luchtlijn Europa-A jrika-Zuid Amerika in den Zuidelijken Atlantischen Oceaan. Dezer dagen zijn geslaagden start-en lan- dingsproeven op het schip genomen. acteurs met zich brengt, is misschien te wij ten aan een algemeene fout bij de dilettan ten-gezelschappen. Ik meen nl„ voorzoover mijn betrekkel-k beperkte ervaring op dit ge bied gaat, dat er bij de dilettanten over liet algemeen veel minder toevoer is van jonge krachten dan op het beroepstooneel. Wreekte deze misstand zich ook niet een weinig in de rol van den 'heer Holtslag, v/iens figuure uiterlijk gesproken, allengs ook iets te bezadigd is geworden voor den jongen man van de wereld, zooals wij ons dien in de per soon van den ingenieur Titus voorstellen? De acteur heeft zijn best gedaan, dit be zwaar tegen de uiterlijke illuoie weg te spe len door een aplomb, dat door zijn uiterlijke illusie weg te spelen door een aplomb, dat door zijn onafgebroken vurigheid echter alle mogelijkheden tot climax uitsloot. Onder deze te voortdurende en te groote heftigheid heeft de vertolking geleden. Waar zou de oorzaak van de bovenaange- duide fout, welke nogmaals gezegd, geen be paalde fout van „Varia", maar een alge meene fout van het dilettantentooneel schijnt, liggen? Heeft de liefde voor het too- neelspel bij de moderne jeugd afgedaan? Of zijn de ouderen misschien wa-t al te-vast aan hun liefhebberij gehecht en valt het hun moeilijk ook jonge krachten een kans te geven? Hoe dit zij, het IJmuider gezelschap heeft* de Nederlandsche Reisvereeniging een plei- zierigen avond bezorgd. En de bloemen, waar mee aan het slot hetTbestuur de actrices hul digde waren zoowel als de even geurige, maar andersoortige hulde voor de acteurs, welver diend. Toch zullen tooneel vrienden, toen ze den voorzitter het spelend gezelschap een ..Tot weerziens!" hoorden toeroepen, met allen eerbied voor het verdienstelijk werk van de dilettanten, de hoop hebben uitgesproken, dat de Reisvereeniging op het voorbeeld van een toenemend aantal vereenigingen van allerlei aard, in dezen tijd van tooneel- malaise ook aan het beroepstooneel eens een avond gunt. Want daarmee zou zij haar cul tureel doel naast de gezelligheid dienen. H. G. CAKN.EGIETER. BEVERWIJK BLOEMENKWEEKERSVEREENIGING „FLORA". De vereeniging van bloeriienkwe'ekers „Flo ra" hield in het veilingsgebouw „Centrum" haar drukbezochte jaarvergadering. De secre taris, de heer J. Slotemaker bracht het jaar verslag uit, waarin o.m. werd geconstateerd, dat de zoo begeerde opleving uitbleef. Aan de bloemenexport werden integendeel nog grootere belemmeringen in den weg gelegd. Het veilingspercentage, dat aanvankelijk op 7 pet. was vastgesteld, bleek niet voldoende te zijn. Wel bleken de omzetten mee te vallen, maar bij de geldende, gedrukte prijzen moest veel meer worden verhandeld, wat meer uit gaven voor de veilingdirectie beteekendc. De provisie werd dan ook op 8 pet. gebracht, ter wijl van niet-leden nog één pet. werd gehe ven voor de kas der vereeniging. Ook voor dit jaar zal dezelfde regeling gelden. De be moeiingen van den bond van bloembollen- trekkers hadden tot resultaat, dat de regee ring een partij amoniak-salpeter voor lage prijzen beschikbaar stelde. Meerdere steun bleef echter achterwege. Deze houding moest worden betreurd, want daardoor bleven de resultaten van het bloementrekken bene den peil. Als verblijdend verschijnsel werd het succes van de firma De Weyer-van Bruggenum gereleveerd, waardoor het door hen toegepaste koelsysteem reeds tusschen Kerstmis en Nieuwjaar mooie partijen Cop land en Oostenrijkers en later ook Costers konden worden aangevoerd. De veiling maak ten opzichte van andere instelingen een goed figuur. In het najaar werden zelfs groote partijen Chrysanten uit Rijnsburg en uit het Westland aangevoerd, terwijl het bezoek der koopers van dien aard was, dat het aantal op de veillngklok aangesloten nummers tot 162 moest worden uitgebreid. Toch kon niet aan alle vraag worden voldaan, omdat het aantal koopers soms 200 bedraagt. Tegen de nstraathandel, welke ten gevolge van het groote aantal werkloozen, een groote vlucht heeft genomen meende het bestuur niet be lemmerend te moeten optreden, omdat daar door de overschotten van de veiling geruimd kunnen worden. Het werk van den afgetreden voorzitter, den heer Chr. de Goede werd op hoogen prijs gesteld. Met instemming der vergadering werd hij tot eerelid der vereeniging benoemd. Het aantal leden steeg in den loop van 1932 van 181 tot 200. Blijkens het financieel overzicht van den penningmeester bedroegen de inkomsten f 707, de uitgaven f 609.74, zoodat over het afgeloopen jaar een batig saldo van f 97.26 resteerde. In de plaats van den heer Chr. de Goede werd de heer B. Hilbbers tot voorzitter geko zen. De aftredende bestuursleden J. Slote maker en A. de Vries werden herkozen. Na vaststelling der statuten, waarop de Koninklijke bewilliging zal worden gevraagd en van het huishoudelijk reglement werd de vergadering gesloten. VELSEN BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Gedurende de week van 5 tot en met 11 Februari werden in deze gemeente aange geven 4 gevallen van roodvonk, waarvan 2 in één gezin.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1