China-Japan voor de Assemblée het belangrijkste nieuws STA TEN-GENERAAl Zeven Provinciën en Kamerontbinding IJMUIDER COURANT WOENSDAG 22 FEBRUARI 1933 TWEEDE BLAD Nota van 10 punten van Japan, waarin tot niet aanvaarding van het Mandsjoerijsche rap port geconcludeerd wordt. Deze week nog goedkeuring door de Assemblée? GENèVE Ter gelegenheid van de opening der buiten gewone Assemblée van den Volkenbond voor de behandeling van het conflict In het Verre Oosten, was Dinsdagmidag in het gebouw van den Volkenbond een opgewonden stemming merkbaar. De zittingszaal was overvol met de leden der delegaties, Volkenbondsambte naren en deskundigen. De Japansche delegatie onder leiding van Matsoeoka was au grand complet. In den tegenover liggenden hoek van de zaal had de veel kleinere Chineesche delegatie plaats genomen onder leiding van gezant Dr. Yen. De president der Assemblée, de Belgische minister van Buitenlandsche Zaken, Hymans opende de debatten en las zijn op schrift staand rapport aan de vergadering voor. Hy mans schildert in groote lijnen de pogingen het geschil bij te leggen, welke sinds 21 Fe bruari 1931 zijn gevoerd en legt er daarbij den nadruk op dat de voorstellen der Ja pansche delegatie niet alleen voor China, maar ook voor den Volkenbond volkomen on aanvaardbaar zijn. Hij stelt dan nadrukke lijk vast, dat de pogingen der commissie van 19 om tot een vergelijk te komen tusschen Japan en China helaas als mislukt moeten worden beschouwd. Als belangrijkste kwes tie beschouwt Hymans de houding tegenover den nieuwen staat Mandsjoerije, welks er kenning door Japan wordt geëischt, terwijl de commissie van 19 heeft voorgesteld een autonomen staat onder de souvereiniteit van China. Sindsdien zijn precies 17 maanden verstreken. Japan heeft zijn toezegging de troepen aan den Zuid-Mandsjoerijschen spoorweg terug te trekken niet gestand ge daan. De drie groote Oostelijke provincies van China zijn thans door Japan bezet. De linie van den Groote Muur is overschreden, Sjangaikwan is bezet, nieuwe operaties heb ben in Jehol plaats, Hymans besloot met het verzoek het rapport der commissie te bestu- deeren, waarna de bijeenkomst werd ver daagd tot Vrijdag. Dan zullen de debatten aanvangen. De Japansche regeering heeft den presi dent der Buitengewone Assemblée en den grooten mogendheden direct na de zitting van Dinsdag van de Assemblée een nota overhandigd, waarin Japan het rapport der commissie van 19 verwerpt. De nota vat in de volgende tien punten het principieele Japan sche standpunt samen, zooals dit in de groote verklaring van Vrijdag a.s. tot uiting zal komen: 1. De Japansche regeering betreurt het rapport der commissie van 19 niet te kunnen aannemen; 2. Het Japansch-Chineesche geschil be rust in de eerste plaats op het mankeeren van een sterke centrale regeering in China. De Volkenbond is overgegaan tot de veroor- deeling van Japan zonder den toestand vol ledig te kennen; 3. De gebeurtenissen sinds het eerste in cident hebben den leiders van het Mandsjoe rijsche Volk gelegenheid gegeven hun land onafhankelijk te verklaren; 4. De politiek van Japan in Mandsjoerije richt zich op de bescherming van zijn reahten en belangen, de handhaving der orde en de bescherming van het land tegen een aanval van buitenaf; 5. De Mandsjoerijsche Staat heeft sinds zijn stichting reeds essentieelen vooruitgang gemaakt op ieder gebied: 6. De provincie Jehol is een deel van Mandsjoekwo. Japan is bij verdrag verplicht dit tegen iederen aanval te beschermen: 7. Het rapport der commissie van 19 bevat geen voorstel tot een effectieve oplossing van het geschil. De souvereiniteit in Mandsjoekwo berust uitsluitend bij het Mandsjoerijsche Volk. Het voorstel een gendarmerie te organiseeren is absurd. De terugtrekking van Japansche troepen zou anarchie en volkomen wanorde in Mandsjoerije beteekenen. Is de Volkenbond bereid de verantwoordelijkheid te dragen voor zoo'n toestand? Het betrekken van Sovjet Rusland en de Vereenigde Staten bij de onderhandelingen der commissie is een machtsovertreding van den Volkenbond. 8. Het rapport der commissie van 19 moe digt China aan vredesonderhandelingen te weigeren en zich te onttrekken aan een over eenstemming met Japan* 9. De verantwoordelijkheid voor den vrede in het Verre Oosten draagt Japan en geen andere natie; 10. Japan maakt den Volkenbond er op merkzaam op dat de toestand buitengewoon ernstig is en verzoekt de Assemblée haar de finitieve beslissing rijp te willen overwegen. Uit Tokio wordt gemeld, dat aile politieke partijen hun instemming hebben betuigd met het besluit der regeering ten aanzien van den Volkenbond met uitzondering van de „sociale massa-partij" (vier parlementsleden), welke een non-agressie-pact bepleit met Rusland. Na de bijeenkomst der Assemblée is de commissie van 19 van den Volkenbond in een korstondige geheime zitting bijeengekomen. De commissie is overeengekomen, dat de af zonderlijke staten zoo mogelijk in de op Vrij dag bepaalde zitting der Buitengewone As semblée niet het woord zullen nemen, dat door verdere verklaringen der mogendheden de zin van het rapport der commissie slechts kan worden vertroebeld. Om evenwel de eens gezindheid der commissie te bewijzen, wordt het doelmatig geacht, dat bij de algemeene beschouwingen slechts de vertegenwoordigers der betrokken mogendheden het woord zullen verkrijgen. Het ligt in het voornemen dat de buitengewone Assemblée Vrijdag zal worden besloten met de goedkeuring van het rapport der commissie van 19. tenzij een bespreking zal worden aangevangen betreffende de ge beurtenissen te Jehol, hetgeen zal afhangen van de gebeurtenissen op de eerstkomende Duitschland. Naar herstel van het koning schap in Beieren? De „Regenb. Anzeiger", het blad van mi nister-president Dr. Held, schrijft, naar wij ir. het Handelsblad lezen: „In de monarchis tische gedachte en de verwezenlijking daar van zien wij de laatste en grootste krachts reserve van Beieren. Een Beiersche koning is de beste waarborg voor het behoud van den Beierschen staat; ook in de toekomst. Als men in Berlijn zal trachten Beieren rechte loos te maken, dan zal men in Beieren weten wat men te doen heeft. Het geldt thans voor alle Beiersche krachten om zich voor den onvermijdelijken eindstrijd gereed te maken". Nooit zou Beieren een Pruisischen prins als rijksbestuurder of als Duitsch koning er kennen. Beieren wil geen Pruisische provin cie worden, ook niet als stiefkind worden behandeld. Het wil een zelfstandige staat in het rijksverband blijven en het eischt zijn rechten op, welke het na 1870 heeft gehad. De leider van den Beierschen „Heimat- und Königsbund" heeft aan een blad ver klaard, dat de benoeming van kroonprins Rupprecht tot staatspresident in het voor nemen ligt. Het geheele volk, zeide hij, snakt naar de leiding van een persoon, die aan geen partij gebonden is; naar een werke lijk bovenpartijdig beleid, gelijk slechts de Kroon kan waarborgen. Een staatspresident kan in Beieren slechts na wijziging van de grondwet benoemd wor den. Daar de nat.-socialisten in den Land dag meer dan 1/3 der stemmen hebben, kun nen zij een dergelijke grondwetsherziening verhinderen. Baden weigert verbieding van de „Badensche Beobachter" De Rijksminister van Binnenlandsclie Za- ken Dr. Frick had van den Badenschen Mi nister van Binnenlandsclie Zaken geëischt, dat het Centrum-orgaan de „Badische Beo bachter" wegens zijn critiek op de radiorede van Rijkskanselier Hitier te Stuttgart gedu rende acht dagen zou worden verboden. De Badensche regeering heeft echter geweigerd dit verbod af te kondigen en heeft een beroep gedaan op de beslissing van de desbetreffen de instantie van het Rijksgerechtshof te Leipzig. Gemève. Columbiaansch pleidooi in den Volkenbondsraad. Gistermorgen kwam de Volkenbondsraad in buitengewone zitting bijeen ter behandeling van het conflict tusschen Peru en Columbia over Leticïa. De Peruaansche regeering had ondanks herhaalde uitnoodigingen en uitstel van de zitting geen vertegenwoordiging ge stuurd, zoodat de voorzitter, de Italiaansche baron Aloysi, tenslotte besloot de zaak toch maar terstond in behandeling te nemen. De vertegenwoordiger van Columbia hield een rede die anderhalf uur duurde en zette het standount van zijn regeering en de motieven voor het beroer» op den Volkenbond uiteen. De juridische kwestie van het conflict om Leticia is reeds geregeld door een verdrag tusschen de beide landen. Columbia moet thans eischen, dat het genoegdoening krijgt voor den inval van vreemde troepen in zijn land. Nota inzake Hirtenberg zal niet beantwoord worden. In de hoofdcommissie van den nationalen raad die tot 23 uur bijeen is geweest, is het rapport van den kanselier en het daarin ver vatte besluit van den ministerraad om geen antwoord te geven op de nota in de aange- legenheid-Hirtenberg met een meerderheid aangenomen. Verder is met algemeene stemmen een door de meerderheid geamendeerd sociaal demo cratisch voorstel aangenomen, dat in defini tieven vorm bepaalt, dat de hoofdcommissie streng en consciëntieus een neutraliteit zal handhaven tegenover alle bondgenootschap pen en conflicten der naburige staten, waar door de republiek Oostenrijk voor gevaren kan worden behoed. Gisterenavond is in het Britsche Lagerhuis aan minister Simon de vraag gesteld of over eenstemming is bereikt in de belangrijke kwestie der import van wapenen in Oosten rijk. Simon antwoordde, dat de Italiaansche ambassadeur hem gisteren in verband met wapenen, welke onlangs uit Italië naar twee Oostenrijksche fabrieken waren gezonden hem er van in kennis heeft gesteld, dat bedoelde wapenen in Oostenrijk zouden worden gerepa reerd en naar Italië zouden worden terug gezonden. Grandi heeft verklaard dat een groot aantal wapenen reeds terug is ontvangen. De rest zal door de Oostenrijksche autoriteiten te zijner tijd met douanepapieren worden terug gezonden. Molotow pleit voor een gewapend Rusland. Molotow heeft Dinsdag te Moskou een re devoering gehouden, waarin hij o.m. zeide Wij moeten onze legers wapenen op zooda nige wijze, dat onze vijanden wel tweemaal zullen nadenken, voordat zij de Sovjetgren zen overschrijden. De bolsjewisten zullen zich niet wagen aan een voorspelling van de toe komst, doch een ding is er dat wij zonder twijfel weten, nl. dat wij onverhoeds worden aangevallen, en wij zullen er voor zorgen, dat dit niet gebeurt. Het afgeloopen jaar heeft ons opnieuw herinnerd aan de nood zakelijkheid, op de gevaren die ons van bui ten bedreigen, extra goed te letten. Enkele staten, waaronder aangrenzende, hebben grooten tegenstand getoond tegen de aan vaarding van onze voorstellen voor het slui ten van nonagressiepacten. Dit is zeker geen bewijs van hun vredelievende bedoelingen te genover de Sovjetunie. Wij moeten economi sche belangen offeren en meer aandacht schenken aan de productie van wapenen en de verdediging van ons land. De groeiende internationale ineenstorting van de bour- geoislanden zal bepaalde staten kunnen be wegen tot pagingen om de aandacht dei- massa's van hun eigen moeilijkheden af te leiden door een ontknooping te zoeken in een nieuwen gewapenden aanval op de Sovjet unie. CERMAK HEEFT DE CRISIS DOORSTAAN. MIAMI, 21 Febr. (Reuter). Volgens het jongste bulletin heeft burgemeester Cermak die bij den aanslag op Roosevelt werd ge wond, de crisis doorstaan. TWEE PERSONEN DOOR VALLEND GESTEENTE BEDOLVEN. KARLSRUHE. 21 Februari (V.D.) Dins dag heeft bij Brucksaal een ernstig ongeluk plaats gehad. Om drie uur 's middags zijn groote aardmassa's in beweging gekomen. Twee werkloozen werden gegrepen en doode- lijk gewond. NAZIMANIEREN. STEGERWALD OP EEN VERKIEZINGS VERGADERING TEGEN DEN GROND GESLAGEN. Dr. Stegerivald. Dinsdag hield de centrumpartij te Krefeld een verkiezingsbijeenkomst, waar de vro: gere rijksminister dr. Stegerwald het woord voerde. Nadat hij gedurende ongeveer 20 mi nuten had gesproken, werd hij tegen den grond geslagen en gewond. Eenige geestelij ken, die de aanvallers wilden kalmeeren, wer den eveneens aangevallen. De vergadering werd direct hierna van politiewege ontbon den. Het Centrum protesteert bij Gocring. De Centrumpartij Krefeld heeft den rijks minister voor Binnenlandsche Zaken Goe- ring een telegram gezonden, waarin o.a. ge zegd wordt: De vergadering is opzettelijk door natio- naal-socialisten verstoord. Een troep nat. soc. had zich deels met valsche toegangsbe wijzen, deels met geweld toegang verschaft. Deze troep verspreidde zich over de galerij. In den aanvang der vergadering werd daarom nogmaals het besloten karakter als centrum vergadering naar voren gebracht, waarbij niet aanhangers der partij verzocht werden de zaal te verlaten. Kort na den aanvang van de redevoering van dr. Stegerwald werd een rookbom op de sprekerstribune geworpen, die dicht bij Stegerwald ontplofte, op wien het klaarblijkelijk gemunt was. Hierop deden de op de galerij aanwezige nationaal socialisten zich door het uittrekken van hun jassen ken nen als S.A.-mannen. De met de politie overeengekomen zuivering van de galerij ge schiedde slechts langzaam. Hierbij verzetten de zich op hun uniform beroepende orde verstoorders met geweld tegen de goedmoe dig optredende agenten. Daarbij konden zij zonder door de politie tegengehouden te worden een groot aantal stoelen slingeren naar de deelnemers aan de vergadering. De politie zag hierbij toe, zonder de s an- gevallenen te beschermen. Een afdeeling, waaronder een man met een revolver in de hand, bestormde de tribune en sloeg Steger wald met kolfslagen tegen den grond. De politie keek werkeloos toe. Wij protesteeren tegen deze onder de oogen van de politie voorgevallen gebeurtenissen, welke noch in den tijd der radenheerschappij, noch in den tijd van het separatistische gespuis, dat on der bescherming der Belgische bajonetten tegen ons optrad, in Krefeld zijn voorgeko men. Mijnheer de Rijkscommissaris, mag uw verordening van 17 Februari 1933 zoo ver keerd begrepen of uitgelegd worden? Ook een Centrumvergadering in Munster verstoord. MUNSTER, 21 Febr. (V.D.) Heden avond is hier ter stede een vergadering ge houden van de Centrumpartij. Toen tegen half 9 de met verlof gezonden opper-presi- dent Gronowski, begeleid door den spreker, dr. Wirth verscheen, weerklonk door het ap plaus heen luid geroep „Duitschland ont waak", terwijl een nationaal-socialistisch lied gezongen werd. Het tumult ontaardde in bijna alle hoeken van de zaal in vechtpar tijen. Eenige gewonden moesten per auto naar het ziekenhuis gebracht worden. De politie bepaalde zich er eerst toe eenige rad draaiers te verwijderen. Toen het geraas echter aanhield en men er thans zelfs toe overging meubilair te gebruiken als wapens, werd de galerij ontruimd. Eerst na ander half uur vertraging kon toen de vergadering beginnen. Een meisje slachtoffer van een schietpartij. Voor het vereenigingslokaal der nationaal- socialisten in de Schanzenstrasse te Ham burg is het tot een schietpartij gekomen met communisten. Twee meisjes die passeerden werden gewond. Een der twee is even later overleden. Voorts werden gewond een her bergier uit Altona en een S.A.-man. EERSTE KAMER. Ook de Senaat zegt er het zijne van. Prof. Lohman kwaad op partijgenooten. De dag van prof. Van Embden. Hij blijft voor ontwapening strijden. Bezuinigingsonwil: op defensie, zegt de v.-d. professor. Politiek gekrakeel. 21 Februari. i De heer Van Embden iv.-d.) heeft een po ging gewaagd niet in het openbaar, maar ondershands om ditmaal geen algemeene beschouwingen te houden. Daarvoor was in derdaad wel aanleiding. Wat kan de Kamer nu nog met de regeering bespreken van staatkundig politieken aard? De regeering heeft zelf het voornemen bekend gemaakt dat ze wil gaan aftreden waarom dan nog uitvoerige discussiën? De heer Van Embden is niet geslaagd in zijn pogen de andere fractie-voorzitters wenschten zich te uiten. Nu gelooven we dat wanneer de muiterij op de Zeven Provinciën er niet was geweest en er geen conflict met de Kamer was gegroeid. Prof. Van Embden ook in gewone omstandigheden bij een nor male verkiezing kans van slagen zou gehad hebben met zijn voorstel om maar geen al gemeene beschouwingen te houden over de regeeringspolitiek. nu binnen enkele maan den het ministerie heen gaat, nu het Kabi net is, om met den heer Mendels te spreken een levend lijk. Om twee redenen zou de heer Van Embden kans van slagen hebben gehad eerst wijl hij op de instemming van den president had kunnen rekenen, die vroeger als gewoon Kamerlid een soortgelijk voorstel deed, in de tweede plaats, wijl de discussies gisteren alleen geloopen hebben over de Ka merontbinding en de Zeven Provinciën. An ders was er niet veel. Maar we kunnen be grijpen, dat de Eerste Kamer zich over beide aangelegenheden wilde uitspreken. Hoewel de zaken der Kamerontbinding zijn Maandag in de Tweede Kamer reeds be sproken. Wat de Eerste Kamer dus gaat doen, zal niet veel anders kunnen zijn, dan herhaling. En wat de Zeven Provinciën be treft, op dit punt ook zal de Senaat moeten wachten op de officieele gegevens. Met de behandleing der Rijksbegrooting heeft de Eerste Kamer samengevoegd de ver hooging van de opcenten op de gemeente fondsbelasting. Hierover hebben de heeren de Gijselaar (c.-h.) en Mendels (s.-d.) gesproken. De eer ste uitvoeriger om te betoogen, dat opcenten op een inkomstenbelasting goed zijn, maar niet op een vermogensheffing. De tweede om den uitroep te slaken: Eindelijk een directe heffing! De heer de Gijselaar was heel erg inge nomen met het beleid van minister de Geer hij hoopte hem in het volgend jaar weer als minister terug te zien. Wij zijn bang, dat Mi*, de Gijselaar zijn wensch niet vervuld zal zien, we hebben reden om te vermoeden, dat de heer de Geer drie ministerschappen vol doende van het goede gaat vinden. De beide groote redevoeringen van den middag waren die van Prof. Van Embden en den heer Mendels. Morgen is Prof. Lohman (s.-h.) aan het woord, die .geladen" schijnt over de houding der c.-h. fractie, in de Twee de Kamer bij de ontwerpen-Donner. Over de Kamerontbinding sprekende, zeide de heer Van Embden, dat er staatsrechtelijk misbruik is gemaakt van het ontbindings- recht. Zoo kras heeft niemand in de Tweede Kamer zich uitgelaten. De heer Van Embden (v.-d.) zag het con flict tusschen Kamer en Kabinet verkeerd opgelost. Thans wordt een beroep op de kie zers gedaan, maar wanneer die een uitspraak deden tusschen Kabinet en Kamer, dan is aan het eind zoowel het Kabinet als de Ka mer verdwenen. De heer Van Embden kan zich niet vinden in de houding van het Kabinet, speciaal van minister Donner. Hij begreep niet, hoe er gesproken had kunnen worden van een symp tomatische uitspraak van de Kamer. En bo vendien wat voor invloed kon die uitspraak nog uitoefenen op de plannen der regeering. Zij had alleen de weeldebelasting nog op het programma, welke bovendien nu toch nog be handeld wordt. Prof. Van Embden zocht de kern van de crisis in het feit van het extra-parlementaire karakter van het Kabinet. Wanneer er ge sproken werd van bezuinigings-onwil, dan vond de v.-d. fractieleider deze meer aan wezig bij de regeering zelve, die op defensie maar niet besparen wil. Prof. Van Embden hoopte dat ons land zou terugkeeren tot een parlementair Kabinet. Hij geloofde niet, dat de S.D.A.P. daarvan deel zou kunnen uitmaken, wijl hij de s.-d. groep zag teruggaan van haar hervormend streven naar een bewegen in anti-democra tische richting, een bewegen naar revolution- naire wateren. Prof. Van Embden trok een parallel tusschen de vermaarde wet van de periodiciteit der crises en de periodiciteit in de wisseling van een streven naar hervor ming en naar revolutie bij de S.D.A.P. Hij begreep b.v. niet, waarom de S.D.A.P. niet on voorwaardelijk was opgekomen tegen de schending van het gezag der overheid, maar integendeel het verzet had aangemoedigd. Hij zag in die houding van de S.DA.P. een aantasten van de democratie. Vooral keurde Prof. van Embden de s.-d. pers af. Intusschen vond de hoogleeraar in het ge beurde, in de blijkbaar moeilijke bereikbaar heid van de Zeven Provinciën een argument voor zijn stelling, dat Indië toch niet te ver dedigen is en dat ontwapening dus moest vol gen. Overigens geloofde ook Prof. van Embden, dat de muiters met zachtere middelen, dan met een bom tot inkeer hadden moeten ge bracht worden. De heer Van Embden deelde mede, dat hij en zijn groep bij de verkiezingen onveran derd zouden strijden voor ontwapening. De heer Mendels (s.-d.) die na Prof. van Embden aan het woord kwam, heeft gewezen op een verschil, dat hij tusschen den hoog leeraar en diens partijleider, Mr. Marchant, meende op te merken. Had hij de rede van Mr. Marchant in de Tweede Kamer goed be luisterd, dan had hij daarin heel duidelijk de bereidheid tot een portefeuille opgemerkt Het had hem zelfs toegeschenen alsof Mr. Marchant zich reeds in den geest een mi- nisters-costuum zag aangemeten, alsof Mr. Marchant zich reeds spoedde naar den mar- chand-tailleur. Heel vriendelijk was de heer Mendels ook niet voor het kabinet. Hij vond het allemaal heel aardige menschen, maar toch enfin een Duitsch spreekwoord zegt: Gute Leute schlechte Musikanten. Hij verweet de regee ring, dat ze niet met een groot crisisplan ge komen was, met een staatsbrandverzekerings bedrijf, een heffing ineens, enz. De regeering had alleen haar klassebelang zoeken te be vorderen. De heer Mendels kon niet begrijpen, dat de regeering zoo scherp de daad der matrozen van De Zeven Provinciën afkeurde. Niet ai- leen dat die daad zeer sterk beïnvloed was door de vreemde manier van handelen der regeering bij de salariskorting en het ge brek aan leiding bij de officieren, boven dien zag de heer Mendels, wanneer er dan slechte eigenschappen bij de arbeidersklasse aanwezig zijn, deze als een louter gevolg van de economische orde van het oogenblik. De heer Mendels (S.D.) keurt de daad der ma trozen overigens niet goed, hij ziet daarin een roekeloos avontuur. Hoe men echter, zooals Prof. Goudriaan, in het eischen van onderwerping der matro zen, ook der inlandsche, een eisch van de mocratie kon zien, begreep Mr. Mendels niet in Indië is immers geen democratisch staatsbestel. De heer Mendels had groot medelijden met de betreurenswaardige slachtoffers van het weer vestigen van het gezag op De Ze ven Provinciën. Hij verdedigde voorts de invloed, -velke door de partij organen van de S. D. A. P. ge oefend was op de onafhankelijkheid van den volksvertegenwoordiger. Voorts geloofde hij, al zou hij het niet kunnen waardeer en, aan de komst van een nationaal kabinet. Maar sprak aan het slot uit, dat hij en de zijnen de verkiezingen zouden ingaan om liet socialisme te redden. De algemeene beschouwingen zullen nog wel een paar dagen duren. TWEEDE KAMER. De begrooting van Suriname. De Tweede Kamer verdiepte zich in de be grooting van Suriname, met een niet onver wacht slot: de begrooting werd aangeno men. Wat nog nooit gebeurd is: er werden lof redenen gehouden op den financieelen toe stand van Suriname. Men moet zich van deze lofredenen geen al te groote voorstelling ma ken. Er werd alleen gejubeld, omdat de toe stand van de Indische schatkist slechter was dan die van Suriname. Een schrale troost! Algemeen heeft de Kamer noemen we echter vooral de heer IJzerman (S.D.) ge ïnformeerd naar het gebeurde op 7 Februari. De minister kon er echter al evenmin meer van zeggen, dan de heer IJzerman deed, want de middelen van verbinding zijn niet vele de minister moest wachten op offi cieele rapporten. Wat de gerechtvaardigde wensch den heer IJzerman ontlokte, dat in dezen tijd van radio en telefoon en meer moderne verbinding met Suriname niet ge heel verkeerd zou zijn. Wat de figuur van den blijkbaren leider der relletjes in Parama ribo betreft, de minister zeide, dat deze (zijn naam is Korn) ongetwijfeld tot de commu nistische partij behoort. Wat door den heer Wijnkoop werd tegengesproken. De economische toestand van Suriname is heel moeilijk. De opgang is er nog altijd niet. Alle sprekers lieten er zich over uit. We noemen de heeren IJzerman (S.D.), Boetze- laer van Dubbeldam (C.H.), Joekes (V.D.), Feber (R.K.), Eerdmans (lib.) en Wijnkoop (Comm.), Er is nog altijd een gebrek aan bestaansmiddelen. De regeering, de gouver neur, Dr. Rutgers, pogen de moeilijkheden te ondervangen zeide de heer de Graaff maar beperkte middelen brengen beperkte daden. Om een algemeen plan vroeg de heer Joe kes (V.D.) Dat kon niet, betoogde de minis ter, daarvoor zijn er veel te veel wisselingen. Hij kon slechts hopen. En met de sprekers hoopte hij het allerbeste van de vruchten cultuur en van het mechanisch rijstbedrijf. De heeren Eerdmans, Joekes en Van Boet- zelaer klaagden over een zeker voorrecht, dat het bijzonder onderwijs zou ten deel val len tegenover het openbaar onderwijs. Mocht dat in een bepaald jaar het geval geweest zijn, dan achtte de minister zulks een dui delijke toevalligheid. Van een voorrecht mag geen sprake zijn. Klachten werden er geuit over een ver schillende houding van den Gouverneur te genover onzedelijkheid wanneer die bij hoo- ger geplaatsten en wanneer die bij lager ge plaatsten voorkwam. De minister bestreed dit ten sterkste. Het gaat hier om dingen, welke gedurende tientallen van jaren zich hebben ingevreten, maar juist Dr. Rutgerss voert daartegen onvermoeibaar strijd. Gelijk gezegd: de Surinaamsche begrooting is aanvaard. Morgen stoomen we van den Atlantischen. Oceaan naar den Indischen Oceaan. INTIMUS. BELEMMERDE PERSVRIJHEID. KRIJGSVERRICHTINGEN BLIJVEN GEHEIM Naar Aneta uit Batavia meldt bevat de Dinsdag verschenen Javasche Courant een Gouvernementsbesluit, steunend op de be voegdheid, ontleend aan de ordonnanties van 24 Januari 1905 en 5 April 1918, waarbij tot nader order wordt verboden het door middel van de drukpers verspreiden van berichten omtrent bewegingen van troepen of schepen, behoorende tot de land- of zeemacht. IJVERIGE FIGURANTEN. De problemen van het filmstudio zijn vele en verscheidene. Steeds opnieuw komt de studio-staf voor nieuwe zorgen te staan, die geduld, talent of doodgewone timmermans handigheid eischen om tot oplossing te wor den gebracht. Voor een scène in Cecil B. de Mille's groote productie „Het Teeken des Kruises" kocht men een honderdtal duiven aan, die in een straatopneming moesten figureeren om de onontbeerlijke „locale kleur" voor haar reke ning te nemen. Ten einde te voorkomen dat de vogels zouden wegvliegen zoodra zij wer den losgelaten werden de hokken reeds weken van te voren op de groote binnenplaats van het studio geplaatst, waar de buitenopnemin gen zouden plaats hebben. Toen de tijd voor het opnemen gekomen was, gedroegen de dui ven zich ook inderdaad uitmuntend, en dei scène werd tot ieders groote tevredenheid gen draaid.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5