Roosevelt's kabinet. Weer sneller. DEMOORD OPAGENT BAAS. EEN WONDERLIJKE GELIJKENIS. IjMUIDER COURANT VRIJDAG 24 FEBRUARI 1933 DE MOORDZAAK ESCHAUZIER VOORTGEZET. yns de schuldbekentenis valsch? drie deskundigen hét er over eens. ophalve de 42 getuigen a charge zijn in de Mdzaak Eschauzier nog 11 getuigen a de- Sar^e opgeroepen. «■of be®in van het getuigenverhoor ging de vraag of de heer Eschau- over in Zijn kunstgebit gestikt kan zijn. De zl€Lp<;heer, die de prop uit den mond van f!? slachtoffer heeft verwijderd, zei, dat het Mf fnen niet meer aanwezig was. De oud- fte verdachte heeft echter geen kunstgebit V€vpni"-ergetuigen leggen nog verklaringen af het inbrengen van de kist in het pak- Door op het podium te gaan liggen de monstreert een der verdedigers, mr. Bour- Shoe het lijk in de kist lag Waarom zijn vrouw, die het briefje met j schuldbekentenis van den heer Eschauzier ■ti verdachte's vest zou hebben gevonden, ge- Snik maakt van haar verschooningsrecht en X gehoord wenscht te worden, kan ver dachte niet verklaren Een broer van den vermoorde, de heer P. Fschauzier. heeft den indruk, dat het briefje Set in haast is geschreven. De heer P- G. Visser, die jarenlang procu ratiehouder was bij den heer Eschauzier, zegt dat deze het briefje niet geschreven heeft. Hii had een mankement aan clen rechterarm ?n kon daardoor niet vlug schrijven. Voor het bijschrift „in haast" was derhalve geen aape"verdediger mr. Bourlier achtte het ech ter onaannemelijk, dat iemand die een brief je vervalscht daaraan een bijschrift in Ma- eisch zou toevoegen. De heer W. J. Pabst, die kassier is geweest bji den heer Eschauzier, is van meening, dat de woordenkeus een andere was dan de heer Eschauzier gewend was te gebruiken. Een 23-jarige student, zoon van den ver moorde, acht het niet waarschijnlijk, dat zijn vader het briefje geschreven heeft, om dat deze zelden zijn naam voluit onder der gelijke briefjes zette, dit kostte hem door den toestand van zijn arm te veel moeite. De heer Ch. A. Blok, oud-assistentresident zeri dan. dat het Maleische onderschrift van het briefje niet de taal is van een beschaafd man, doch tavernetaai. Het woord Loe heeft een ongunstige beteekenis op heel Java, be halve te Batavia. Mr. Lieftinck, oud-rechter in Indië, die hst briefje ook in de krant heeft gelezen, heeft den advocaat-generaal opgebeld, en hem het zelfde gezegd als de heer Blok. Het onder schrift beteekent: ,,Jij ver beneden mij staand wezen, zou niet eerder kunnen antwoorden, vuil zwijn!" Getuige's overtuiging is, dat een beschaafd man als de heer Eschauzier dit niet kan geschreven hebben, te oordeelen naar vorm, stijl en inhoud. Mr. Bourlier: Ik laat mij toch ook wel eens in krasse termen uit. Mr. Lieftinck: Dan heeft er aan uw op voeding wat ontbroken. Nadat de heer Lieftinck verder heeft uit gesproken, ontstaat op de tribune applaus. De president: Dat kan ik hier niet toela ten. Rechercheur De Bont getuigt, dat bij de visitatie van verdachte het vest doorzocht is, maar geen briefje gevonden. Nadat nog een groot aantal getuigen ge hoord is over de mogelijkheid van contact tusschen verdachte en diens vrouw in het Huis van Bewaring, welke mogelijkheid niet komt vast te staan, komen de deskundigen aan het woord. Dr. C. J. van Ledden Hulsehos, scheikun dige te Amsterdam is tot' cle conclusie geko men, dat het briefje valsch is. Hij is huive rig het schrift" te noemen, elk haaltje is geteekend. Met dr. J. Schrijver te Amster dam heeft hij 15 a 16 valschheidsteekenen opgemerkt. Het schrift van den heer Eschau zier toonde heel andere kenmerken. Het ging nl. na enkele trekken de hoogte reeds in, evenals een vliegmachine. Verder zegt get., dat in het bijzonder de letter Z op het briefje geheel overeenkomt met de wijze waarop K. de Z placht te schrij ven en dat deze niet gelijkt op die van den heer E. Ook de wijze waarop de M is geschreven vertoont belangrijke verschillen met de M zooals de heer E. die schreef. Ook is K. nadat hem op dit verschil in het le rapport was ge wezen een andere M gaan maken, niet meer gelijkend op de M van het briefje, n.l. van 1 Nov. af. Verdachte K.: Dr. van Ledden Hulsebos vergist zich. Pas in het 3e rapport heeft hij dat verschil van de M in het licht gesteld. Bovendien schrijf ik twee verschillende M.'s, zooals wel meer menschen dat doen. Voorts kan men in twee handteekeningen van den heer E. eveneens 16 punten van ver schil aantoonen. Mrs. Bourlier en Nederveen zouden de des kundigen tegen elkaar willen hooren. Dr. Schrijver, arts te Amsterdam, zegt het briefje en de rapporten en contra-rapporten nauwkeurig te hebben bestudeerd. Hij heeft ook kennis genomen van de wijze waarop de deskundigen elkaar in de haren hebben ge zeten. Zijn conclusie is. dat het briefje valsch is en dat het is opgesteld door K. Men heeft er zelfs.buitenlandsche schriftkundigen bijge haald alsof het hier een buitengewoon moei lijk geval gold. Spr. heeft zich afgevraagd hoe. het mogelijk is, dat schriftdeskundigen een stuk echt verklaren, dat hij reeds na korte studie voor een falsificaat moest houden. Hij ziet de oorzaak in het feit, dat men het schriftdeskundig onderzoek opdraagt aan een mensch, die het vermogen mist, het schrift te zien in zijn geheel als neerslag van een psychische werkzaamheid, die door de schrijf beweging wordt overgebracht. Spr. meent, dat dr. Hesseling en dr. Van Wageningh het schrift niet aldus vermogen te zien en het briefje beschouwen als een aaneenrijging van schriftvormen, waarmee zij uiteenscheuren wat aan de schrijfbeweging als het ware bij- eenbehoort. Daarbij volgt dr. Hesselink nog de f/jneste uitknip- en opplakmethode, waar mee hij ook anderen belet, het schrift als een geheel te zien. Mr. Bourlier: U valt uw mede-deskundigen, die hier nog niet aanwezig zijn, persoonlijk aan. Mr. de Visser: Straks kan dr. Hesselink dezen deskundige weder afkammen. Dr. Schrijver, voortgaande en zeggend, dat zijn betoog als „een geheel" moet worden be schouwd. zegt dat in het briefje wordt ge zegd: ..dat gaat mij verdergeren" door iemand die lang vergeefs heeft gewacht. Zoo iemand verkeert in den toestand van affect en produceert in dien toestand schrift, waar aan men de sterke gemoedsbeweging duidelijk kan zien. Hier hebben wij geen affect-schrift, niet eens „schrift", maar "het product van teekenen. Get. acht de verklaring van de heeren Hesselink en Van Wageningh in hun rapporten, als zoude wijlen de heer Eschau zier met „zorg en toewijding" geschreven hebben, een onbewezen hypothese. De „ver domde ergernis" en de „haast" daarentegen zijn vaststaande feiten. Het briefje is valsch in de kern en in de elementen en het bevat een heele reeks tegen natuurlijke lettercon- stracties. Spr. sluit zich aan bij het oordeel van dr. Van Ledden Hulsebosch, dat K. het briefje heeft geschreven. Verdachte K. meent, dat dr. Schrijver niets heeft aangetoond en dat hij de graphologi- sche kwestie nauwelijks heeft aangeroerd. Dr. Schrijver zegt, inderdaad voornamelijk de psychologische zijde van het vraagstuk te hebben nagegaan en oefent voorts critiek op het oordeel en het werk van dr. Saudeck, volgens wien het briefje echt is. Mr. Nederveen vraagt of de schrijver niet in 1926 een circulaire heeft mede-onderteekend met het doel, dr. Saudeck hier te lande te in- troduceeren en zijn studie hier te laten do- ceeren. Dr. Schrijver: Inderdaad, maar dit is een persoonlijke aangelegenheid, terwijl ik sinds dien tot de erkenning ben gekomen, dat dr. Saudeck op z'n zachtst gezegd „de schrift expertise niet beheerscht". Vervolgens wordt gehoord de heer K. Wen- zei, Justiz-ober-inspector a.D. te Hamburg (waarbij de heer H. Flaumenhaft, beëedigd vertaler, als tok aanwezig is). Deze komt in een gedetailleerd betoog eveneens tot de con clusie dat het briefje valsch is. De letters, door den heer E. geschreven, dragen geheel andere kenmerken dan die op het briefje voorkomen. Spr. heeft dit microscopisch on derzocht, en daarbij zeer vele verschilpunten aangetroffen. O.a. is het hem opgevallen, dat bij een Handteekenin'g van 'den lieer Eschauzier dë 1 streep vlak onder den naam stond en dat op het briefje de streep daarvan is verwijderd. Verder houdt spr. uitvoerige beschouwin gen over de lettervormen enz. Verdachte K. die op het podium dicht bij den deskundige het betoog nauwkeurig heeft mogen volgen zegt, dat in het dossier brieven van den heer Eschauzier voorkomen, waarbij de streep in de handteekening wel een 1/2 c.M. is verwijderd van den naam, ter wijl die op andere plaatsen er dicht onder staat. In het blaadje is de afstand 2 milli meter. Mr. Bourlier: De heer Wenzel heeft het dossier niet ter inzage gehad. De heer Wenzel handhaaft zijn meening. (Er ontstaat lntusschen een gemoedelijke gedachtenwisseling in de Duitsche taal tus schen den heer Wenzel en verdachte K.). Te zes uur wordt de zitting geschorst tot hedenochtend tien uur. De tweede dag der behandeling voor het Haagsche gerechtshof van de strafzaak tegen de beide verdachten van den moord op den heer Eschauzier werd wederom door een groot aantal belangstellenden bijge woond. In de zaal was echter veel minder publiek aanwezig dan Woensdag. De zitting ving aan met verhoor van den deskundige van de verdediging Dr. W. F. Hesselink, uit Arnhem, die uitvoerig betoog de en met behulp van een microscoop trachtte aan te toonen, dat het bewuste briefje wel door den heer Eschauzier zou zijn geschreven. Tijdens dit verhoor deed zich een klein incident voor toen de deskundige a charge Dr. Schrij ver tusschenbeide wilde komen en hardop een opmerking maakte waartegen de verde diging protesteerde. De president legde den interrumpant het zwijgen op. De tweede deskundige Dr. van Waegeningh uit Maastricht, komt eveneens tot de con clusie dat het bewuste blief je niet door verd. is geschreven. Uitvoerig toont getuige met een reproductie aan dat verdachte niet in staat is dit schi'ift zoo te produceeren. Bo vendien maakt het, volgens deskundige, geheel den indruk achter elkaar vloeiend en regelmatig te zijn geschreven. Volgens officieuze opgave. MENGELBERG DIRIGEERT WEER TE ROME ROME, 23 Febr. (V.D.) Bij de vele fees ten, plechtigheden, tentoonstellingen enz., wel ke ter gelegenheid van het Jubileumjaar te Rome plaats vinden, behoort ook een serie gala-concerten, gedurende de maand Maart. Deze serie wordt den lsten Maart ingeluid met een concert onder leiding van Dr. Willem Mengelberg. Ook bij het concert van 5 Maart zal Dr. Mengelberg als dirigent optreden. ALGEMEEN BANKMORATORIUM BEPLEIT IN DE V. S. In de financieele senaatscommissie be pleitte Alexander Legge, oud-voorzitter van de Federale Farmboard de afkondiging van een algemeen bankmoratorium. Hij zeide dat het banksysteem had bewezen niet opgewas sen te zijn tegen de huidige economische de pressie. GEVANGENISDIRECTEUR GEVANGEN. MADRID, 22 Febr. (Reuter)Toen de direc teur van de gevangenis in het voormalige ko ninklijk paleis te Madrid een bezoek bracht aan de cellen, overvielen drie gedetineerden hem, bonden hem, stopten een prop in zijn mond en ontvluchtten. WASHINGTON, 23 Februari (V.D. Het kabinet dat president Roosevelt heeft ge vormd, is Woensdag naar in leidende demo cratische kringen veiluidt, gecompleteerd met de benoeming van eexiige leden uit het Zuiden, het Midden-Westen en het Verre Westen. W. H. Woodin. Een officieele mededeeling werd niet ge publiceerd, doch irx welingelichte kringen wordt medegedeeld dat de volgende namen moeten worden toegevoegd aan de reeds vi-oeger gepubliceerde ministeriijst: Staatssecretaris voor den Handel, Daniël C. Roper (Noox-d-Cax-olina) Staatssecretaris van Oorlog Gouverneur George Bexm (Utah) Staatssecretaris van Binnenlandsche Za ken Harold Ickes (Chicago). De overige leden van het kabinet van Roo sevelt zijn: Staatssecretaris sexiator Cordell Hull (Ten nessee) Staatssecretaris voor de Schatkist William H. Woodin (New-York) Attorxiey General Senator Thomas J. Walsh, (Montana) Staatssecretaris van Landbouw Henry A. Wallace (Iowa), eexi zoon van wijlen Henry Wallace; republikeinsch staatssecretaris voor den Landbouw oxxder Harding exi Coolidge; Staatssecretaris van Marine Senator Clau de A. Swanson (Viriginië); Staatssecretaris van Arbeid Miss Fraxxcis Pei'kins (New-York); Postmaster General en commissaris voor handel en industrie: James A. Farley, voor zitter van het democratisch Nationaal Co mité. Het nieuwe kabinet is samengesteld uit politici, wetgevers en groote zakenlieden. Staatssecretaris Stimson bracht Woens dag een bezoek aan Huil en wenschte hem geluk met zijn benoeming als zijn opvolger. Stimson verklaarde zich bereid Huil nu reeds op de hoogte te stellen van alle za ken loopende de onderhandelingen DALADIER OVER ONTWAPENING. PARIJS, 23 Februari (Reutex-). Tegen dexx wensch vaxi de regeering in nam de Senaat bij de behandeling van de begx-ooting van het departement van oox-log een symDo- lische vermirxdering vaxi de credieten van 1000 francs aan. Uit de redevoeringen van de verschillende conxmissie-voorzitters bleek duidelijk de vrees, dat indien de door de regeering voor gestelde verxxiindering werd aangexioxnen, Frankx-ijk xiiet paraat zou zijn in de ure des gevaars. Minister-president en minister van Oor log Daladier verklaarde dat men niet be vreesd behoefde te zijn, aangezien Frankrijk in staat is alle eventualiteiten het hoofd te bieden. De taak van de regeering is: zich m te spannen voor den vrede, het nastreven van een gecontroleerde ontwapening en het ne men van die maatregelen welke noodig zijn om Frankrijk te garandeeren, dat het een vrij volk blijft. Een snapshot van het carnavalfeest in Nizza; de parade der gelukszwijntjes. DE DEENSCII-ENGELSCHE HANDELS VRIENDSCHAP. KOPENHAGEN, 23 Febr. (V. D.) De Deen- ^che handelsdelegatie voor Engeland is Woens i dag onder leiding van den Deenschen mi- I I nisfcer van financiën naar Londen vertrok- ken. De onderhandelingen met de Engelsche "egeering beginnen Vrijdag. Naar het Engelsche gezantschap te Ko penhagen mededeelt zijn de berichten, vol gens welke de Deensche delegatie te Londen onmiddellijk een uitgewerkt Engelsch voor stel zal worden overhandigd, onjuist. (De Engelsche autoienner Camp bell heeft op een Amerikaansch strand zijn eigen wereldsnel- heidsrecord verbeterd van 408.6 K.M. tot 437.8 K.M. per uur.) Campbell heeft het weer geleverd, Om wat sneller nog te gaan, Met eexx vaartje naar zijn aardje, Dat eeix mexxsch versteld doet staan. Elk mag 't zijne er vaxx denken, Maar die Campbell is een man, Dien je, dat zult u beamen. Om een boodschap sturen kaxi. Als er in het mechanisme, !t Kleinste kleinigheidje faalt, Weet hij, dat zijxi gx-ootste snelheid Door den dood wordt achterhaald. Er is heel wat moed voor noodig, Heel wat enei'gle en geld, En zijn eenige belooning Is de glorie voor eexx held. !k Heb er geen behoefte aan, Ook maar met de helft der srxelheid, Die hij maakte, voort te gaan. Als de winter straks vooi'bij is En de lente komt in 't land, Ga ik in de zonnewarmte Ook weer naar een stukje strand. Maar niet voor een demonstratie Van den snelsten autorit, Wel wil ik u dan eens toonen, Hoe je daar het stilste zit. P. GASUS. Verdachte vrijgesproken De Haagsche rechtbank heeft vonnis ge wezen in de zaak tegen den 43-jarigen com munist tegen wien het O.M. ter zake van doodslag op den agent Baas gepleegd op 20 September j.l. 15 jaar gevangenisstraf had geëischt. Rechtdoende verklaarde de rechtbank het aan verdachte ten laste gelegde niet bewezen en sprak hem daarvan vrij. Gelijk bekend, werd verdachte tijdens de behandeling der zaak op 9 dezer op verzoek van de verdediging op vrije voeten gesteld. Verdachte was bij de uitspraak aanwezig. MINDER AUSTRALISCHE BOTER? WELLINGTON, 22 Febr. (Reuter). De eer ste minister zei, dat als grondslag voor ver dere onderhandelingen omtrent de beperking van den uitvoer van zuivelproducten naar Engeland, Nieuw-Zeeland bereid is, geduren de eenigen tijd een regeling te aanvaarden voor een geringeren uitvoer van boter. Echter zou Austi'alië dan eveneens den uit voer moeten verminderen en de invoer van andere landen in Engeland moeten worden beperkt. HULP AAN AMERIKAANSCHE BOEREN. WARSCHAU, 23 Febr. (Reuter). De ministerraad heeft een wetsontwerp aange nomen, hetwelk de strekking heeft een minnelijke regeling te bevorderen tusschen landbouwbanken en haar schuldenaren om trent betaling der rente over een lang tijds- vexloop. De schatkist zal te dien einde cm crediet van 75 millioen zloty ter beschikking stellen. Er zal een credietinstelling worden opgericht onder den naam van acceptbank, welker credieten voor 30 pet. door den staat worden gewaarborgd. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 23 Februari. Ondertrouwd 22 Februari: P. Bank en W. Korx-emans; J. H. v. d. Veldt en C. M. Kuiper; W. P. P. M. Kuit en A. M. Marij nissen. Getrouwd 22 Februari: P. A. Wajer en M. L. Swets; K. Schaidl en C. E. A. Rudert; A. M. Hiemenz en L. J. Poelman; J. P. Koster en E. M. van Hamburg; T. A. H. v. d. Laer en C. Snoeks; F. Wicher en V. Mainka; N. v. d. Meer en A. C. Kan; F. R. Del Tin en M. R. Patrizio; H. Tollenaar en M. E. Dx'ess- ler. Bevallen 20 Februari: C. Kettingde Jong, d.; J. van Leeuwenvan Merkestein, z M. C. Postmav. Bemmelen, z.; P. de Nijs de Zwart, z.; 21 Februari: C. P. Rooyakkers v. d. Mey, d.; J. W. NoletNieuwenhuizen, d. Overleden 20 Februai'i: H. Plantje, 69 j., Korte Spaarne; 21 Februari; J. de koe—de Baat, 55 j., Burg. Sandbergstraat; J. Tur kenburg, 75 j.. Gen. Bothastraat. FEUILLETON Uit het Engelsch van JOSEPH HOCKING. (Nadruk verboden.) 26) Alles bij elkaar gexiomen was Endellion riet rouwig over het gebeurde. Hij had eexx rieuw bewijs al zulk een bewijs nog noo dig mocht heeten dat hij eexx krachtiger rian, een man van betere hoedanigheid, van meer gezag was, dan de man wiens naam hij zich had toegeëigend. Hij had den boer overwonnen door niets anders dan zijn geestelijke meerderheid, zijn persoonlijk over wicht en dit feit leek hem een gunstig voor teeken voor de toekomst. Toen kwam de herinnering aan zijn bezoek rij Miriam Donnithorne weer op. En nxet bitterheid bedacht hij. dat al had lxij dan dien jongen, onontwikkelden pachter kunxxen iriponeeren, de kracht van zijn persoon lijkheid hij het meisje tot nu toe niet veel had uitgericht. Hij passeerde het oude inrijhek en het oude heerenhuis lag voor hem, genesceld tusschen de boomen. Den vorigen dag had hij het alleen maar bewonderd, nu voelde hij er reeds een warme genegenheid voor. En zijn tanden opeenklemmend dacht hij: »lk geef het niet opdoorzetten zal het devies zijn! Ik ben geaccepteerd als Bob Dul verton en ik zal Bob Dulverton blijven. Ik zal een goed landheer zijn en iedere bediende en iedere pachter zal den dag zegenen dat ik hier kwam. En wat Miriam betreft, ik. Op dat moment bemerkte hij dat het Paard de stoep genaderd was. Hij hield den 'eugel in en stond stil. „Ja" zette de loop van zijn overpeinzin gen zich voort, „ik zal maken, dat Miriam van me gaat houden! Dat is de eenige weg uit de moeilijkheden. Op het oogenblik is ze zoo'n beetje verliefd op dien lieven neef. Maar dat heeft niet veel te beduiden. Ze heeft zich absoluut nog niet aan hem gebonden en ik weet zeker, dat ik Jonker Donnithorxxe op mijn hand zou hebben". Plet nieuw-gevormde plan was vol charme, er was iets prikkelends-aantrekkelijks in de gedachte het verzet van dit mooie, trotsche, weerspannige meisje te breken, haar onder de bekoring van zijn persoon te brengen en ofschoon hij geen liefde voor haar voelde, haar liefde te wekken. XX VOORUITGANG. In de weken die volgden, burgerde Ralph Endellion meer en meer in als v heer van Dulvertoxi Manor. De aanzienlijke families uit den omtrek kwamerx hem bezoeken en spraken hun groote vreugde uit over zijn terugkeer. Hij ontving ook verscheidene in vitaties, die hij vrijwel alle aannam. Het was alsof de menschen met elkaar wedijverden om het hem aangenaam te rnakexx en zijn eenzaamheid van kort geleden had plaats gemaakt voor een leven vol afwisseling. Op iedereen xxxaakte hij een gunstigen indruk; bij niemand rees ook maar eenige twijfel of hij werkelijk Bob Dulverton was exx naar mate de dagen verliepen ging het spelen van zijn rol hem gemakkelijker af. Hij voelde zich vol zelfvertrouwen. Miriam's vader hechtte zich steeds meer aan den jongexi man en Ralph's bezoeken aan Donnithorxxe Hall of die van hem zelf aaxi Dulvertoxx, vormden zijn gelukkigste oogenblikken. Hij had erop aangedrongen, dat de jongeman zijxx thuiskomst zou vieren met een publieke receptie en het succes daarvaxi overtrof de stoutste verwachtingen van den jovialen landjonker. Ralph Endellion had er eerst niet zonder beklemming tegenop gezien, maar aan den anderen kant moest hij zichzelf bekennen, dat er wellicht geen beter middel was om zijn positie voorgoed onaantastbaar te ma ken. Het was een stralende vroeg-zomerdag; letterlijk iedereen uit de omgeving was pre sent; een kleurige, vroolijke menigte vulde de tuinen van Dulverton Manor. En Endellion's toespraak vormde het hoogtepunt van den daghet was een oratorisch meesterstuk, dat nog laxig in de heugenis van zijn gehoor bleef voortleven. Eerst was hij wat zenuwachtig, maar lang- zamerhand won zijn aangeboren welsprekend heid het van zijn bevangenheid. Hij herin nerde aan de opvattingen van zijn overleden vader omtrent de verplichtingen van den landheer tegenover zijn pachters en ge bruikte dit als aanloop niet alleen tot een hooggestemde beschouwing over verschillen de sociale exx politieke oxxderwerpen maar ook om van zijn eigen idealen te getuigen. De predikaxxt luisterde met open mond. was deze vlotte, redenaar, wiens woordexx blijk gaven zoowel van een groote algemeene oixtwikkeling als van een idealistischen kijk op het leven, werkelijk dezelfde pex-soon els de losbandige, niet-intelligente jongen, dien hij zooveel jaren had gekend?en jonker Donxxithorne was eexxvoudig buiten zich zelf vaxx enthousiasme. „Hiep-hiep-hiep-hoex-a voor den landheer!" schreeuwde hij op gewonden, toen Ralph uitgesproken was. En daarop rustiger met een verraderlijke trilling in zijix stem: ,,het zou me een lief dixxg waard zijn, als zijxx vadei dat had mogen beleven. Hij zou trotsch zyn op z'n zoon, En terechtHet is de schitteirendste redevoering die ik ooit gehoord heb. Ik ben trotsch op hemwe zijn allemaal trotsch op hem!" „Hij moet lid vaxx het Parlement worden", viel een ander geestdriftig toehoorder hem bij. Ook Arthur Dulverton behoorde tot het auditorium; zijn vader en hij hadden het verstandiger gevonden geen aanleiding tot praatjes te geven door weg te blijvexx, Mi riam Donnithorne stond naast hem en beide hadden ze met gespannen aandacht naar Ralph's toespraak geluisterd. „Hij heeft zich in een nieuw vel gestoken klonk de hoonende critiek van den jongen advocaat. Maar Miriam liet de hatelijke opmerking oixbeantwoord. Evenals de meeste andere hoorders, was zij diep onder den indruk van Endellion's redenaarstalent. Bovendien waren de sociale en politieke dexxkbeelden die hij verkondigd had, haar uit het hart gegrepen; hij had uitgesproken, wat zij reeds lang bij intuïtie had gevoeld, maar niet in staat was geweest onder woorden te brengen. Vandaar dat Arthur's smalenden uitlating haar onaangenaam aandeed. Gemis aan sym pathie voor den persoon van den spreker, behoefde toch geen redexx te zijn om aan zijn prachtige rede de welverdiende bewon dering te onthouden. „Ah Arthur", liet zich onverwacht eexx op gewekte inxxemende stem hooren; „dat is aardig van je! Ik was bang dat je door 't een of ander verhinderd zou zijn". Arthur Dulverton draaide zich om, stond van aangezicht tot aangezicht met Ralph Endellion en werd ïxog veel boozer en ont- stemder, dan hij al was tengevolge van de succesvolle toespraak, waarvan ook hij tegen wil en dank zichzelf de -verdiensten had moeten bekennen. „Ik was natuurlijk verlangend om mijn bescheiden stem te mengen in het koor van lof, waarmee mijn waarde neef vandaag hulde wordt gebracht.,, zei hij en het ont ging zoomin aan Miriam als aan Ralph, dat zijix woorden gedrenkt waren in azijn. Maar Endellioxx liet zich daardoor niet van zijn stuk brengen. „Dat bewijst je familiezin en je oxxbekrompen, edelmoedigen aard", antwoordde hij lachend. En op gullen gast- heertoon vervolgde hij: „Je komt toch zeker mee in huis, als die heele menigte straks ver dwenen is, hè? Een paar intieme kennissen en vrienden blijven nog wat en het spreekt vaxxzelf dat jij, een van mijn weinige familie leden daai'bij behoort. Mijnheer Donnithorne heeft beloofd dat Miriam en hij van de partij zullen zijn". De invitatie liet aan hartelijkheid niets te wenschen over, maar Arthur zette haar in zijn geest over in de grimmige taal vaix zijn eigen gevoelens. ,,'t Spijt me, maar ik moet direct weg", verklaarde hij kortaf; „ik heb nog 'n hoop werk te doen. En daarbij, eerlijk gezegd ben ik door mijix vak geexx bewonderaar van teruggekeerde verloren zonen; ik heb in mijn advocatenpraktijk zoo het een en ander met dat soort heeren meegemaakt". Hij was bleek van ingehouden drift toen hij deze woodden uitstiet. Het was pas laat in den avoxxd, toen Exx- dellion zich opnieuw bij Miriaxxx kon voegexx en hij vond dat het jonge meisje er betrok ken uitzag en een indruk van innei'lijke on rust maakte. „Ik heb wel een dozijn keer geprobeex-d je te naderen", vertelde hij, „maar het noodlot scheen telkens een hindernis op mijn weg te sturen". „Maar tenslotte schijn je het noodlot dan toch overwonnen te hebben!" was het we derwoord. „Dat doe ik altijd, wanneer het zich tegen mij poogt te keerexx". Er was een klank in zijn stem, die zij er nooit te voren in had gehoord en zijn gezicht verried een onwrikbare vastbeslotenheid, die zijn woorden een diepere beteekenis gaf. „Miriam", sprak hij verder, „het is een avond uit duizendenga je 'n poosje mee naar buiten?" (Wordt vervolgd.).

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 3