STA TEN-GENERAAl Minister De Geer ontwikkelt zijn financieel plan. Ruwe Handen IJ M UID E R COURANT ZATERDAG 25 FEBRUARI 1933 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN EERSTE KAMER. Nieuwe maatregelen aangekondigd. Pessimistisch vooruit zicht. De regeering vraagt medewerking. Ontwikkeling van jeugdige werkloozen. De Senaatsvergadering van vandaag is de dag der regeering geworden de redevoe ringen van de ministers Ruys de Beeren- brouck en de Geer hebben de hoofdzaak ge vormd van den dag. De algemeene beschou wingen zijn echter nog niet beëindigd, want op Dinsdag zullen er nog replieken worden g8Vóóf de regeering deden zich nog hooren: heer Droogleever Fortuyn (lib.), Mevr. pothuis Smit (s.-d.) en de heer Moltma- jjer (s.-d.) De Rotterdamsche burgemeester heeft er over geklaagd, dat de rijksbelastingheffing veel te weinig rekening houdt met de Maat schappelijke belastingdruk. Mevr. Pothuis-Smit heeft vooral afgekeurd het werpen van den bom op de Zeven Provin ciën. Zij betoogde zooals reeds meerderen in de Kamer dezer dagen hadden betoogd dat er meer beleidvol, dat er met meer wijs heid had moeten worden opgetreden. Zij achtte het een groot kwaad, dat opgetreden was, gelijk geschiedde want (waarschuwde de v. d. Senatrice) het bloed der martelaren is het zaad der kerk geweest. De heer Moltmaker (s. d.) vroeg de regee ring een eind te maken aan de cumulatie van pensioenen en salarissen. Hij wilde voorts den heer Briët, onder het oog brengen, dat hij nooit zijn instemming met het weg varen van de Zeven Provinciën had betuigd, dat hij in de vergadering, alwaar ook de heer Cramer sprak, alleen op de noodzakelijkheid had gewezen van meer betrouwbare gege vens. Wel had hij de schuld van alle gebeuren bij de regeering gezocht. En daarbij bleef hij, zooals dan ook uit zijn rede duidelijk bleek. Minister Ruys heeft den regel toegepast dat men eiken heer zijn eer moet geven en mistdien ook den Senaat zeer uitvoerig be antwoord. op elk punt van.bespreking is hij ingegaan. De hoofdzaken diepen we hier op. De premier dankte de afgevaardigden, die het kabinet hadden willen huldigen voor wat ze in de afgeloopen jaren had gedaan. Er was voorts geroepen om een krachtig minis terie na de verkiezingen de regeering sloot zich daarbij aan. Maar, klonk de reser ve: niet alleen kracht, ook beleid, ook zelf bedwang. Inderdaad' De minister stelde voorts vast, dat het mi nisterie, het extra-parlementaire kabinet nog niet is uitgeleefd. Toch hoopte het, om het land op een parlementair kabinet. Jhr. Ruys had voor de naaste toekomst een goe den wensch: hij hoopte dat een korten duur van de komende minister crisis omgekeerd zou zijn met den levensduur van het parle mentaire kabinet. Minister Ruys heeft mededeeling gedaan van een nieuw wetsontwerp, waarvan hij de Indiening aankondigde en op welker aan neming hij hoopte. Dit ontwerp wil de fa brieksaardappelteelt, dus de veenkoloniale aardappelen steunen (de consumptieaard appelen komen later aan de beurt). Minister de Geer kwam evenzeer met een nieuw wets ontwerp. Dit ontwerp schijnt heel belangrijk. Immers het wil het nog altijd hangende te kort van 20 millioen op de begrooting voor dit jaar (het werd zoo langzamerhand 30 millioen) gaan dekken. Minister de Geer hoopt ook dit ontwerp nog met^l Juli in werking te zien treden en dus op medewer king van de stervende Kamer. De regee ring, die gisteren opnieuw klaagde over ge brek aan medewerking van de Kamer, heeft desondanks dus wel heel veel vertrouwen In die medewerking. Zoo nu en dan vragen we ons af of we niet droomen of de tweede Kamer werkelijk wel ontbonden is. De minister van Binn. Zaken, op wiens ge voel bij zijn taak t. o. v. de werkloozen en de kleinen een beroep werd gedaan, antwoord de daarop met warmte de minister had het beroep zich blijkbaar aangetrokken dat wanneer men alleen zijn gevoel laat spre ken. men heel gemakkelijk komt tot een over schatten van de mogelijkheden. Het verstand moet leiden. En de minister onderstreepte driemaal, dat de mogelijkheden niet onuit puttelijk zijn. In 1932 is voor werkloosheids- zorg van Rijkswege 130 millioen gulden uit gegeven. De regeering is verweten dat ze t. z. van de steunregelingen de autonomie der ge meenten aantastte. Hierop antwoordde de de minister, dat sommige gemeentebestu ren zelf om regeeringsaan wij zingen vroegen, maar vooral dat sommige gemeentebesturen den gevaarlijken financieelen toestand des Rijks onderschatten. Ten slotte heeft hij, die op de gemeentebesturen dwang wil uit oefenen. wanneer ze niet genoeg doen voor de werkloozen, geen recht Vt klacht, wan neer de regeering ingrijpt, indien de gemeen ten haar eigen financieel vermogen over schatten. Waaraan de minister de mededee ling toevoegde, dat men de grootste moei lijkheden krijgt, bij het overlaten van de stempelregelingen aan de gemeenten zelf. Op een desbetreffende vraag van Mr. Slin- genberg antwoordde de minister-president dat de vraag, hoe de crisislasten tusschen Rijk en gemeenten moeten worden verdeeld aan een nauwgezet onderzoek is en wordt onderworpen. Hierbij wordt ook nagegaan of er niet een te sterke vermenging plaats heeft tusschen werkloosheidslasten en ar menzorg. Spoedig zoo hoorden we van achter de ministerstafel zal een nieuwe regeling het licht zien van de rijksbijdragen aan de ge meenten voor haar ontwikkelingswerk. Er was door Prof. van Embden gewezen op Zweden als het land, waar een groot plan van werkverschaffing door groote werken was opgezet. De premier zette hiertegenover, dat hierbij voornamelijk heel gewone, normale werken waren. Het geheele Zweedsche plan zou 160 millioen Kronen vragen. Alleen ons department van Waterstaat heeft reeds voor 112 millioen gulden groote werken ondei handen. Wat de engere werken van werkver schaffing betreft, geeft Zweden 2022 mil lioen kronen uit, ons land 27 millioen gulden. Bij die werkverschaffing in enge- ren zin plaatste ons land reeds 45000 men- schen. Het percentage in ons land, van 11% der totale werkloozen, werd nergens gehaald. Wanneer de heer Oudegeest geroepen had om doorvoering van wat overal reeds be speurbaar is aan structureel-maatschappe- lijke omzettingen, dan zette de minister daar van zijn kant tegenover, dat een maatschap pelijke omzetting niet gemaakt kan worden, maar groeien moet. De premier kan 't ook met den heer de Bruin niet eens worden, dat het sociaal be leid van het Kabinet ondergegaan was in de crisiszorg. Had de regeering niet in de bran ding der tijden de sociale verzekering over eind gehouden, terwijl die toch maar zeer zware lasten op het verminderd draagvermo gen van de bevolking deed rusten? En bo vendien was er de winkelsluitingswet niet, de drankwet, de woningwet, de bedrijfsraden- wet. Op de behandeling van dit laatste wets ontwerp drong de regeering sterk aan. Wat de 40-urige arbeidsweek betreft, meen de de minister dat deze nationaal opgezet, niet den minsten kans heeft. Minister Ruys heeft over het gebeurde met de Zeven Provinciën gespreken. Ook ge assisteerd door Minister de Geer over de Kamerontbinding en de oorzaken daarvan. Heel veel nieuws is niet meer te berde ge bracht de vragen zijn blijkbaar uitgeput voor het oogenblik. Wat het regeeringsstar.dpunt betreft tegen over het rechtbankenontwerp het bleek uit de woorden van de beide ministers, dat het heele kabinet achter Minister Donner stond in zijn uitspraak, dat er in verwerping van de ontwerpen of aanneming der motie-Boon niet berust kon worden. De geheele regeering heeft in de ontwerpen gezien een bezuini- gingsontwerp, zulk een bezuiniging, dat deze op andere wijze toch niet kon worden gevon den. Opnieuw werd betoogd, dat bij èlk bezui- nigingsontwerp gezegd wordt- wel bezuini ging, maar niet deze. De Regeering voelde de aanneming van de motie-Boon als een weigering van de mede werking der Kamer om een essentieel deel van haar besparingsmaatregelen te aanvaar de: de besparing op de rechterlijke macht v/as een der eerste reorganisatiemaatregelen van administratieven aard zei de premier. Enkele Kamerleden hadden gesproken over de Kamerontbinding als een staatsrechtelijk monstrum. Maar vroeg de minister is het geen staatsrechtelijk monstrum, dat de Kamer interpelleei-en gaat over haar eigen ontbinding. Inderdaad maar de rij zal kunnen worden voortgezet. Wij zouden kun ne vragen: is 't geen staatsrechtelijk mon strum, dat de Regeering, welke klaagt over medewerking der Kamer, met die Kamer allerlei financieele maatregelen gaat behan delen. Het is zooals de heer Mendels inter rumpeerde: het eene monster baart het andere. De minister geloofde, dat ook het staats recht groeien moet. We moeten niet hangen blijven zei hij aan bepaalde vormen van Kamerontbinding. Wat de Zeven Provinciën aangaat de minis ter meende, dat er geen twijfel mogelijk is over de vraag of-er op de Zeven Provinciën muiterij gepleegd is of niet. Dat er onbezon nenheid in het spel was, geloofde de bewinds man ook niet: daartegen getuigen het han delen volgens een bepaald plan, de uitgezon den radioberichten in het Engelsch. de drei gende houding tegenover de Aldebaran en de officieren. Had men na de sommatie één uur moeten wachten, voor er tot actie overgegaan was? De minister meende, dat dit heel gemakkelijk te zeggen was thans, na afloop van alles. De regeering is van meening, dat er, ware er een uur gewacht, een zeer gevaarlijke toestand zou geschapen zijn geweest. Toen er tegen de muiters werd opgetreden, geschiedde dat toch niet zooals Mevr. Pothuis scheen te ver onderstellen om bloed te vergieten, doch om erger te voorkomen. En erger was geens zins uitgesloten naar de overtuiging der regeering. Dat er „een geweldige hak" in de salaris sen der schepelingen was gehakt dit woord had Mr. Mandeis gebruikt meende de be windsman met gegevens over de nog genoten wedden te mogen weerspreken. De regeering zoo eindigde de oremier zal niet aarzelen met kracht en beleid alles te doen om herhaling van het gebeurde te voorkomen. Zij zal met grooten ernst tot een zuivering der Marine overgaan. Minister de Geer heeft een heel groot deel van zijn rede gewijd aan het betoog, waar om een heffing in eens (de gedachte van den heer Oudegeest) niet wenschelijk is om uit te voeren. Hij meende dat voor een heffing van een percent in den huidigen tijd, nu vele ver- mogensbestanddeelen geen rente opleveren, veel meer dan 1 van het vermogen zou moe ten worden gerealiseerd. Wanneer de heer Oudegeest, om dat te ontgaan verdeeling wil over drie jaar, ten einde de vermogens zelf niet aan te tasten de heffing zou dan kun nen betaald worden uit de inkomsten dan vroeg de minister, waarom menschen met groote arbeidsinkomsten wel. maar menschen met kleine kapitaalsinkomsten niet zouden moeten vrijgesteld Van nieuwe lasten. Wat wil de heer Oudegeest met zijn heffing doen? vroeg de minister. Voor gewone uit gaven gebruiken? Maar de volgende jaren dan, die ook slecht zullen zijn. Neen, de ge wone uitgaven moeten uit gewone inkomsten komen. Dus kapitaaluitgaven bekostigen. Maar dan achtte de bewindsman het juister te leenen, dan de productieve kapitalen te korten. De minister van Financiën heeft daarna den heer Oudegeest bestreden, waar deze de regeering verantwoordelijk stelde voor de el lende van het oogenblik, waaruit de regee ring het land dan ook maar uithalen moest. De minister merkte op, dat hier de klasse- strijd-doctrine den lieer Oudegeest parten speelde. Immers de crisis is oorlogsgevolj en naar het woord van wijlen Mr. Troelstra hetwelk-de bewindsman citeerde, is ons land aan den oorlog niet schuldig De minister geloofde, dat die doctrine de geesten vergif tigde. Dat er zooveel vraag naar bankbiljetten van f 1000 is verklaarde de Minister uit den wensch der banken om liquide te blijven en uit de vraag er naar van het buitenlandons geld heeft nog vastigheid. Van een staatscirculatie-bank vreest de bewindsman niets dan nadeelen. Ruwe Huid - Schrale Lippen TWEEDE KAMER. Kleingoed. De Indische begroo ting. A.s. Kamerleden uitge schakeld? Over de Tweede Kamer kunnen we heel kort zijn: wat daar gezegd is, had niet veel om het lijf vanmiddag. Eenig kleingoed werd ionder meer doorge- hamerd daarbij het ontwerp, dat geld vraagt voor proefnemingen met een mecha nisch rijstbedrijf in Suriname, "en het ont werp, betr. de aflossing van de Ned. Ind. pon- denleeningen. Wat langer werd stil gestaan bij de ver zekering van mijnarbeiders tegen geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom. De heer Drop had het alles wat beter gewenscht, maar minister Verschuur geloofde, dat de mijnwerkers in deze omstandigheden reeds heel tevreden mogen zijn. Wat de heer Mae- nen (r.-k.) heeft toegegeven. Verder was de discussie over dit ontwerp heel technisch. Het ontwerp kon echter niet gewijzigd worden. Waarom de heer Drop, die wijzigingen wenschte, een motie indiende, waarin op veranderingen werd aangedron gen. Deze motie zal op later te bepalen dag in behandeling komen. Bij het ontwerp t.a.v. het mechanisch rijst bedrijf op Suriname diende de heer Wijn koop een motie in, waarbij de vrijlating van de Kom in Suriname werd geëischt. De pre sident legde deze motie naast zich neer, wijl hij het betr. onderwerp die motie niet paste Dat overkwam den heer Wijnkoop later nog eens. Bij de Indische begrooting vroeg hij per motie, de vrijlating van den heer Snee vliet. Dat kon ook niet. Een interpellatie-de Visser over de niet bestelde brieven aan de a.s. communistische Kamercandidaten in Indië zal Dinsdag wor den voortgezet en dan pas beteekenis krij gen, wijl minister de Graaff nog niet over inlichtingen uit Indië beschikte. Dinsdag komt de minister van Koloniën in de Tweede Kamer aan het woord. Van daag werd alleen nog de heer Wijnkoop be luisterd, de heer Wijnkoop, die begon met den minister Simon den Zwijger te noemen. Wat de voorzitter niet toeliet. Later heeft de heer Wijnkoop uit de geschriften van Willem de Zwijger nog enkele raadgevingen opge diept voor de Indonesische nationalisten. En toen op een oogenblik de heer Wijnkoop niet verder kon, interrumpeerde Mr Duys: „David de Zwijger". De heer Wijnkoop geloofde dit was zijn hoofdpunt dat het in Indië niet deugde met de voedselvoorziening. En zag in de rede voeringen van de heeren Joekes. Feber en van Boetzelaer „sollicitaties bij Colijn" naar het ministerschap van koloniën in het ko mend ministerie. 1 Toen kreeg Mr. Duys blijkbaar genoeg van den communistischen woordenstroom, nam zijn tasch, ging heel snel heen en riep tot groote hilariteit van de Kamer: Ik ga ook solliciteeren". INTIMUS De brand, welke in de Remonstrantsche kerk te Gouda heeft gewoed, blijkt een schade van ruim 1000 te hebben aangericht, welke door verzekering wordt gedekt Behalve dat het gebouw beschadigd is, zijn ook heel wat kerkboeken verloren gegaan, meldt de N.R.C. De herstellingswerkzaamheden zullen eeni- ge weken in beslag nemen. In dien tijd is de kerk gesloten. De godsdienstoefeningen zul len tijdelijk worden gehouden in het Loge- gebouw op de Gouwe. MR. H. P. MARCHANT OVER DEN TOESTAND. NEDERLAND ZAL NIMMER EEN DICTATUUR DULDEN. Mr. H. P. Marchant, lid van de Tweede Kamer, heeft te 's-Gravenhage een rede ge houden voor de Vrijzinnig-Democratische Jongeren-Organisatie. Volgens het Handels blad zei hij o.m.: Men beoogt tegenwoordig een verandering van samenstelling van de volksvertegenwoor diging en wil daarbij zooveel mogelijk het individu uitschakelen en daarvoor het orga nisch kiesrecht in de plaats stellen. Dit systeem verwierp spr. als ondemocra tisch, mede omdat de invloed van bepaalde volksgroepen daarbij kan worden geëlimi neerd. Nimmer zal het Nederlandsche volk een dictatuur, ook niet die van de communisten dulden. De Nederlandsche geuzengeest zal zich daar met kracht tegen verzetten. Komende tot de naaste toekomst zeide spr. dat zijn partij geen beloften kan doen; die mag zij niet geven als er geen zekerheid is, dat ze kunnen worden nagekomen. Wat de V.-D. nastreven, is niet in de eerste plaats zelf te regeeren, doch te laten re- geeren zooals zij dat wenschen. PROTEST TEGEN GEVANGENHOUDING VAN ANARCHISTEN. Het bestuur van de Federatie van Bouw vakarbeiders, heeft een protest-telegram zonden aan den Minister van Justitie tegen de arrestatie van Sneevliet en de gevangen houding van twee andere arbeiders. 1000.- BRANDSCHADE AAN REM. KERK. KERKBOEKEN TE GOUDA VERLOREN GEGAAN. DE SUBSIDIE VAN DE MATROZEN VAN CATTARO' HET STUK WAS ONBELANGRIJK. NOG EEN POLITIEKE PARTIJ. Gesticht is een afdeelitig Noord-Holland van het „Algemeen Nederlandsch Arbeiders Verbond". Het doel van het Verbond is o.m. allen te vereenigen, die in den opbloei op Neder - landschen grondslag van het nationaal volksweze» een der onmisbare voorwaarden zien van de verwezenlijking van het socia lisme in Nederland en Vlaanderen. Het orgaan van het Verbond is het maandblad „Schakels". Secretaris is de heer J. J. Schilham te Haarlem. KAMERCANDIDATEN CIIR. DEM. UNIE. Het Hoofdbestuur der Christelijk Democra tische Unie heeft na een onder de leden ge houden referendum voor alle 18 kieskringen een eensluidende lijst vastgesteld, waarop de volgende personen voorkomen: 1. H. van Houten, Groningen, 2. Fedde Schurer. Amsterdam, 3. R. van der Brug, Gouda, 4. A. P. Jungcurt, Den Haag. 5. Mat- thijs de Visser, Amsterdam. 6. J. J. Geitz, Den Haag. 7. J. Gorselink, Almelo. 8. H. Steketee, Den Haag, 9. P. L. Gerritse, Amsterdam. 10. Drs. J. van Eijk. Amsterdam. 11. L. P. du Bois, 12. K. Tamminga. Huizum, 13. J. C. van Goud oever. De Bilt. 14. J. Westera, Nijverdal, 15. C. Scholten, Brunssum. AANRIJDING OP EEN OVERWEG. BROKSTUKKEN VERSPERDEN DE LIJN. Vrijdagmorgen omstreeks 9 uur zijn. naar het Handelsblad meldt, op den spoorwegover gang in den Rijksweg Arnhem—Nijmegen bij Eist een personenauto en een vrachtauto tegen elkaar gebotst. De afsluitboomen waren neergelaten, teneinde een trein te laten pas- seeren. Een vrachtauto van den heer Van dei- Wal, uit Herveld, stond daar te wachten en toen de afsluitboomen omhoog gingen, wilde de bestuurder zijn weg vervolgen. Juist toen hij midden op de spoorbaan was, werd hij van achteren aangereden door een personen auto uit Tilburg, die uit de richting Arnhem naderde. Vermoedelijk heeft de bestuurder van deze laatste auto getracht voor eenige passeerende wielrijders uit te wijken, terwijl bovendien door den nevel het uitzicht niet gunstig was. De vrachtauto sloeg tengevolge van de botsing orn en werd vrijwel geheel vernield. Ook de personenauto werd zwaar gehavend. De spoorbaan was door wrakstuk ken van de beide auto's geheel versperd, eenige wielrijders, die op het oogenblik den overweg passeerden, werden licht gewond, (evenals de bestuurders van de beide auto's. Het treinverkeer had door het gebeurde on- I geveer een half uur vertraging Over het subsidieeren van de Matrozen van Cattaro te Amsterdam heeft de burge meester, de heer W. de Vlugt de volgende uit eenzetting gegeven: Zaterdag 14 Januari j.l. werd des middags in den Stadsschouwburg opgevoerd een his torisch drama, „De matrozen van Cattaro" geheeten, door het tooneelgezelschap „De Jonge Spelers". De opvoering werd bijgewoond door een Commissaris van Politie en door vertegen woordigers van een der Departementen en van militaire autoriteiten. Deze heeren hebben na afloop der voorstel ling met elkander van gedachten gewisseld over stuk en opvoering en kwamen eenstem mig o.m. tot deze conclusie, dat, hoewel in het stuk tooneelen voorkomen, welke het on- gewenscht maken, dat militairen de opvoe ring bijwonen, en het voor kleinere garni zoensplaatsen stellig een ongewenscht stuk moet geacht worden, een verbod tot opvoering voor grootere steden èn voor het stuk èn voor de opvoering te veel eer en noodelooze recla me zou beteekenen. De opvoering trok hier destijds nóch aan dacht, nóch belangstelling, en werd niet her haald. De commissie van deskundigen, hier ter stede benoemd tot het uitbrengen van advies in zake tooneelsubsidies, heeft, met de Com missie van Bijstand in het beheer der zaken van Kunst, aan B. en W. geadviseerd, dat de wijze van opvoering van dit stuk het ver strekken van een subsidie wettigde, in over eenstemming waarmede B. en W., op voorstel van den Wethouder voor de Kunstzaken, tot het verleenen van een subsidie besloten. Intusschen is in den regel een volksvoor stelling een der gevolgen van het verleenen van subsidie. Op voorstel van den burgemees ter hebben B. en W. besloten, aan het gezel schap mede te deelen, dat op het volgen van dien regel B. en W. geen prijs stellen. Hier door werd een verbod tot opvoering hetwelk, na het gebeurde op „De Zeven Provinciën", stellig zou zijn overwogen, voorkomen. Op de vraag, of het stuk nog hier ter stede zal worden opgevoerd, antwoordde de burge meester, dat hem zulks onbekend was- MALARIA BEZWOREN. BATAVIA, 24 Febr. (Aneta). Het gevaar, ontstaan door de malaria-explosie in het Re genschap Batavia, is bezworen. Er doen zich geen nieuwe gevallen voor? het aantal patiënten wordt eiken dag minder. TEGEN DE GEVANGENHOUDING VAN SNEEVLIET. De afdeeling Amsterdam van den N.A.S.- Vrouwenbond heeft naar aanleiding van de arrestatie van den voorzitter van het N.A.S. H. Sneevliet, een motie aangenomen, waarin met klem wordt georotesteerd tegen de be perking van het vrije woord, welke uit deze arrestatie blijkt en waarin de onmiddelliike invrijheidstelling van den heer Sneevliet wordt geëischt. Deze motie zal ter kennis van de betrokken autoriteiten worden gebracht. De steenzetters, georganiseerd in de Ver- eenïeing „Eendracht Maakt Ons Sterk", aan gesloten bii de Landeliike Federatie van Bouwvakarbeiders, heeft een soortgelijke motie aangenomen. DE VROUWENBOND VOOR VREDE EN DE MUITERIJ. De Algemeene Raad der Ned. Afdeeling van den Internationalen Vrouwenbond voor Vrede en Vriiheid heeft besloten ter kennis der Nederlandsche Regeering te brengen de gevolgtrekking waartoe een bespreking over het gebeurde met „De Zeven Provinciën" leidde: De vergadering, hoewel het feit der muiterij afkeurend evenzeer, als de zorge- looze houding der verantwoordelijke officie ren, betreurt ten zeerste het verlies van menschenlevens door toepassing van wat met den naam „oorlogs" methoden bestempeld moet worden; spreekt als haar overtuiging uit dat deze methoden even onmenschelijk en ontoelaatbaar zijn, toegepast op militairen als op burgerbevolking. HET SPOORWEGONGELUK BIJ IIEDEL. De toestand van de bii Hedel bij de bot sing gekwetste spoorwegbeambten, de rem mer Niienhuis en de machinist van Uden. die in het ziekenhuis te Den Bosch moesten worden opgenomen is bevredigend, meldt De Standaard. ORANJE-HERDENKING IN NASSAU. Te Dillenburg a. d. Lahn zal de herden king van Willem van Oranje reeds op 23 April beginnen met een plechtige bijeen komst in de Stadtkirche. 's Namiddags vindt een bezichtiging van den Wilhelmsturm er. van de gewelven van het Slot plaats. Op 4 Juni wordt een gelegenheidsstuk voor de eerste maal vertoond, meldt de N.R.C. Ver dere vertooningen volgen op 5 en 11 Juni. 2. 9. 16. 23 en 30 Juli, 5, 6, 13, 20 en 27 Augustus. De officieele herdenking te Dil lenburg is voor 5 en 6 Augustus aangekon digd Op 6 Augustus wordt een estafette- tocht gehouden. Diez a. d. Lahn kondigt voor 12 en 13 Augustus academische concerten op de bin nenplaats van het slot Oranienstein, aan. Verder wordt in dit slot van 1 Augustus tot 30 September een schilderijententoonstelling gewijd aan Willem V, Prins van Nassau-Diez gehouden. DE GEHEIMZINNIGE DOOD TE SOLO. ECHTGENOOTE NOG OVERSPANNEN. SOLO. 24 Febr. (Aneta.) In den noodlot- tigen nacht van het drama te Solo hoorde men den bankier Feil zeggen: „Ik blijf hier tot ik sterf" Mevrouw Fell is nog niet in staat haar eerste verklaringen te bevestigen, aange zien haar door den dokter een zware mor- fineinjectie is toegediend. Er bestaat daar om nog steeds geen absolute zekerheid of hier sprake is van zelfmoord, ongeluk of moord. Het stoffelijk overschot van den heer Feil zal op verzoek van de familie naar Phila delphia worden overgebracht. Het mes drong door de jas, het hemd en het borstbeen en sneed de hartspier door. Hot. schijnt dat de heer Feil uit het even wicht was geslagen. DE WTERINGENMEER EEN R.K. PAROCHIE. Bij Bisschoppelijk Besluit van den Hen Februari 1933 is. naar St. Bavo meldt, opge richt te Slootdorp in den Wieringermeerpol- der een nieuwe parochie onder den titel van den H. Geest en is benoemd tot eerste pastoor dezer nieuwe parochie de weieerw. heer P. Braak. Deze nieuwe parochie omvat al het tot nu toe drooggelegd land binnen de natuurlijke grenzen van de Wieringermeer. DE BESTUURSGESCHILLEN BIJ DE A. V. R. O. JOURNALIST IN HET ONGELIJK GESTELD. Vrijdag deed de Tweede Kamer der Am- sterdamsche rechtbank uitspraak in het pro ces dat de heer W. Hulstyn, vroeger redac teur van „De Telegraaf" heeft aanhangig ge maakt tegen den heer W. Vogt, directeur van de A.V.R.O. en tegen den heer Gildemeester, secretaris van de A.V.R.O. Op 13 December 1931 is de heer H. ontslagen als redacteur van „De Telegraaf". De heer Hulstyn vordert thans van de heeren Vogt en. Gildemeester vergoeding van de schade, die hij door dit ontslag heeft geleden, aangezien hij dit ont slag beschouwt als het directe gevolg van de stappen, die de heeren V. en G. bij den heer Koldert, directeur van de Telegraaf hebben gedaan. De heer H. vorderde een bedrag van f 56.000. Eischer werd door de rechtbank niet ont vankelijk verklaard in zijn vordering, en ver oordeeld in de kosten van het geding, aan de zijde van gedaagde begroot op f 250. Indien al zou kunnen worden aangenomen, aldus overwoog de rechtbank, dat de gedaag den pressie hebben uitgeoefend op eischers werkgever om deze zich te doen onthouden van bepaalde handelingen als A.V.R.O.-be- stuurder en indien dit al in strijd zou zijn met de vereischte betamelijkheid en zorg vuldigheid, dan is nog niet komen vast te staan, dat er een oorzakelijk verband is tus schen deze stappen van gedaagden en het ontslag van eischer. Dit te minder, daar eischer zelf toegeeft de bestuursfunctie op herhaalden aandrang van zijn werkgever te hebben aanvaard en we tend, dat deze wèl nauw verband zag tus schen die twee functies. Gedaagden hebben het ontslag niet van te voren kunnen weten of redelijkerwijs ver moeden. TOENEMENDE LUCHTPOST NAAR INDIë. Behalve het gewicht van de wekelijksche luchtpost naar Indië, dat zich thans geregeld boven de 300 K.G. verheft, is ook de hoeveel heid vracht, welke eenige maanden lang constant gebleven is, stijgende. Dit betreft zoowel de lading met bestemming Indië, als de lading voor de tusschen gelegen stations. Opmerkelijk is niet alleen de steeds toene mende verscheidenheid der artikelen, doch ook de toenemende toevoer van zendingen uit andere landen, in het bijzonder uit Duitschland, Denemarken, Zweden en Enge land. Uit dit laatste feit wordt afgeleid, dat de sneldienst van de K.L.M. in den vreemde aan bekendheid v/int. „UIL" DOOR SNEEUWSTORM OPGE HOUDEN. Een hevige sneeuwstorm heeft het Vrijdag onmogelijk gemaakt dat het K.L.M.-vliegtuig de Uil uit Amsterdam Croydon bereikte. Het toestel is vlot geland op het Gravesend-vlieg- veld. Alle verkeersmiddelen met West-Enge- land en Wales zijn door den storm gestoord. De officier van den Duitschen kruiser „Leip zig", Bey, is in het Kanaal in den afgeloopen nacht bij een windsterkte van 5 tot 7 over boord geslagen. Hij kon niet worden gered. FRITZ HIRSCH HERSTELD. Fritz Hirsch is hersteld en treedt te Am sterdam weer op.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5