HET NIEUWE AVONDBLAD VGDO VELSEN. BEVERWIJK &Q !ge JAARGANG NO. 100 MAANDAG 27 FEBR. 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEM ENTEN: per week 10 cents, per maand 40 cents plus 2J4 cents Incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. KantoorKennemerlaah 42 - IJmuidcn - Telefoon 521 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIEN15 regels f 0-75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties van Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden mededeclingcn dubbele prijs. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: ƒ2000.bij algeheele invaliditeit; ƒ600.bij overlijden; ƒ400.bij verlies van een hand, voet of oog; 250bij verlies van een duim; 150.bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen, enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuws H.A.V.-Bank te Schiedam. Aandeelen Vickers stijgen! V. D. seint uit Londen; „Naar aanleiding van de berichten van de' laatste dagen over de leveringen der Engelsehe bewapeningsindustrie, consta teert de „Daily Express" dat de aandee len der bewapeningsfirma Vickers de laatste dagen aan de beurs zijn opgeloo- pen. Het blad vraagt zich af, waarheen de leveranties gaan, aangezien slechts een klein gedeelte rechtstreeks naar Japan en China wordt uitgevoerd. Volgens een mededeeling van het mi nisterie van handel zouden in de afge- loopen maand in 't geheel geen transpor ten van oorlogsmateriaal naar Japan en China zijn uitgevoerd. Het ziet er naar uit, dat de kleine mogendheden in het Verre Oosten de wapens bestellen, om ze daarna naar Japan uit te voeren. De Siameesche legatie te Londen gaf in een officieele mededeeling toe, dat zij tien tanks in Engeland had besteld, doch voegde er aan toe, dat Siam „een vreed zaam land" was. De „Daily Herald" publiceert eenige foto's uit een munitiefabriek bij Londen, waar men granaten van elk kaliber in lange rijen ziet opgesteld. De betrokken fabrieken hadden in den laatsten tijd weer vele munitie-arbeiders in dienst ge nomen, waarvan de meesten sedert den oorlog niet meer gewerkt hadden. Het blad weet te melden dat in de laatste twee maanden door een Engelsehe firma 36 millioen geweerpatronen en door een andere firma meer dan 1000 machi negeweren naar het Verre Oosten zijn verzonden. De uitvoer van geweerpatro nen was in deze korte periode van 1933 driemaal zoo groot geweest als de geheele uitvoer van 1932, die 13 millioen patronen had bedragen, terwijl het aantal geëx porteerde machinegeweren in 1932 800 stuks bedroeg. Talrijke wapen- en munitietransporten naar China geschiedden uit Liverpool en andere Engelsehe havens. Ook de uitvoer van explosieve stoffen naar China is in den laatsten tijd toegenomen". Deze allergezelligste mededeelingen vallen plezierig samen met de aanvaarding van het rapport-Lytton in Genève, waarbij alle mo gendheden zich tegen Japan's agressie hebben uitgesproken. U weet wie meneer Lytton is? Een Engelsehe Lord, regeeringsvertsgenwoor- diger, die prachtig kan fulmineeren niet al leen tegen Japan maar tegen alle bewape ning. En u ziet hierboven wat de Engelsehe regeering tezelfdertijd toelaat. Intusschen legt zij brave verklaringen af dat zij den wa- penuitvoer wel zou stopzetten als de andere landen het maar deden. De andere zeggen natuurlijk hetzelfde. Maar Lord Lytton is het er misschien niet mee eens? oppert u. O neen? Waarom treedt hij dan niet onder luid protest terug? En Sir John Simon, die ook zoo nobel over ontwapening kan praten en intusschen ieder besluit ontwijken? En me neer Stanley Baldwin, die sinds zijn indruk wekkende rede tegen het luchtgevaar, op 11 November in het Lagerhuis gehouden, totaal onzichtbaar is geworden, geen mond meer heeft opengedaan, en geweigerd heeft zich in Genève te vertoonen, zoodat de Engelsehe oppositiebladen vragen wat er eigenlijk met den sterken-man-in-de-regeering aan de hand is. Ziek? Geen zorg, hoor, hij verkeert in de beste gezondheid. Alleen maar een beetje zwijgzaam geworden. Dat slechte Engeland, zult u zeggen. Neen, dan wij, bewoners van de Bakermat/ van den Vrede! Een jaar geleden en een half jaar geleden heeft de Nederlandsche regeering, in antwoord op schriftelijke vragen over leve ranties aan zich-ten-oorlog toerustende Ame- rikaansche staten, medegedeeld dat zij geen bijzondere maatregelen ter verhindering van die leveranties wenschte te nemen. De mi nister van Binnenlandsche Zaken gaf in Sep tember te kennen, dat dergelijke leveranties het uitbreken van den oorlog volstrekt niet behoefden te verhaasten. Zij zouden het in tegendeel kunnen voorkomen! Nietwaar? Als gij den vrede wiltU dacht zeker dat dat standpunt verouderd was, gehoord de tallooze mooie phrasen van tegengestelde strekking in Genève, gezien het Kellogg Pact en de an dere plechtige geloften Allerminst. Gisteren zijn er weer vragen aan de regeering gesteld. Het zal wel veel helpen. Waar zijn trouwens de duizenden organisaties, die zich met adressen tot Den Haag richten om te protesteeren tegen wa penleveranties door de Bakermat? Nu? Zal het bij de verkiezingen blijken? Het schijnt dwaas optimisme dit te verwachten van een volk, waarvan iedereen toch al weet dat het tegen den oorlog isNet als de andere volken. Die zeggen dat namelijk ook allemaal. De aandeelen Vickers stijgen..... Het is schoon. Ik weet niet of de hoofddi recteur van de firma nog meneer Vickers heet, maar laten we hem maar zoo noemen. Ik zie hem thuis zitten met mevrouw Vickers en de kinderen, en verheugd wijzen op de beurspagina. Een bediende klopt, treedt binnen, biedt een lijst aan van een der tal looze Engelsehe organisaties die Genève met adressen ten voordeele van Ontwapening overstroomen. „Natuurlijk hoor", zegt me neer Vickers glimlachend, en teekent zwierig zijn naam. Het spreekt vanzelf, dat mevrouw niet achterblijft. Waarom ook? Zoo'n utopie, daar ben je natuurlijk theoretisch voor. Het hindert niets, en het is toch zeker ndet hun schuld dat de Japanners Ohina aanvallen, en de Peruanen Columbia (of omgekeerd) en de Paraguayanen Bolivia (of omgekeerd, want uit de officieele leugens kan niemand wijs worden)Weineen, hun schuld is het zeker niet. i „Leveren jullie nu ook al gasbommen, en brandbommen en zoo?" vraagt mevrouw met de vriendelijke belangstelling, die een goede ega in het werk van haar man toont. „Neen kind", zegt meneer genoegelijk, „dat zou niet tactisch zijn. Daar wachten we nog wat mee, voor als 't in Europa begint. Dat gas en die luchtbommen, daar moet je niet te snel mee zijn, zie je, want dat maakt geen goeien indruk op die stommelingen die nog geen oorlog hebben. Als de Japanners een heele Chineesche stad in een paar uur tijds uitmoordden, of de Peruanen de Columbiaan- sche hoofdstad (hoe heet dat gat ook weer?) zouden ze allemaal wakker worden en mis baar gaan maken. We zouden last ermee krijgen. Ieder artikel heeft zijn seizoen.... haha!vraag het maar aan je mode winkels. (meneer lacht tevreden over zijn gelukkige vergelijking). Je moet de markt be grijpen, zie je, en weten te ménageeren.... „Oh ja?" zegt mevrouw verstrooid, en denkt aan haar bridgepartijtje van 's avonds. De mannen moeten niet te lang over zaken praten, 't wordt zoo. gauw vervelend. Intusschen sneuvelen duizenden stakkers, aangevoerd door andere stakkers, in Jehol, in Peru, in den Gran Chaco. Allemaal erg ver weg, maar er zijn aardige naburige pro bleempjes, en in Europa stijgt de verdwazing met den dag. Het buskruitvat is heelemaal open, slechts een klein vonkje In Moskou zit de opper-geweldenaar van het Eoode Leger, meneer Stalin, en wacht. Hij ziet er nog tevredener uit dan meneer Vickers. De heele wereld speelt in zijn kaart. Weldra zal de schoone dag daar zijn, waar op hij over de rookende puinhoop die eens Europa was tegen het schamele restant van de dwazen zal kunnen oprukken. Dat hoopt-ie met grond. Ja, de conjunc tuur wordt best voor meneer Stalin. R. P. IJMUIDEN ZEE-RISICO IN 1931—1932. Aan het onlangs verschenen jaarverslag van de vereeniging „Zee-Risïcó", boekjaar 19311932 ontleenen wij het volgende: Op 30 Juni 1932 waren aangesloten 706 le den met 1346 schepen tegen 678 leden met 1372 schepen op 30 Juni 1931. Berekend aan de hand van de door den Minister van Wa terstaat vastgestelde tabellen kan het loon voor de bemanningen over het verslagjaar worden gesteld op f 32.291.747 (vorig jaar f 47.772.606). Door de Coöperatieve Vereeni ging „Centraal Beheer" werd aan de Vereeni ging „Zee-Risico" voor het voeren van hare volledige administratie gedurende het ver slagjaar in rekening gebracht een bedrag van f 66.500. Van de voor rekening der Vereeniging ge komen scheepsrampen kwamen er; geen ten laste van een direct-aangesloten reederij of van de Haringvisscherij -Onderlinge, 4 ten laste van de Groote-Vrachtvaart-Onderlinge, 2 ten laste van de Vischvaart-Onderlinge „IJmuiden" en 3 ten laste van de Gemengde Zeevaart-Onderlinge. Er kwamen 1682 (v. j. 1367) aangiften in van ongevallen, die in den loop van het boek jaar plaats vonden. Hiervan moesten 61 wor den ter zijde gelegd omdat het letsel niet kon worden beschouwd als gevolg van een ongeval of omdat om andere reden een be drijfsongeval niet kon worden aangenomen. Van de 1621 ongevallen in den zin der wet hadden er 61 geen, 1545 tijdelijke invaliditeit en 15 den dood van het slachtoffer ten ge volge. Voor de ziekteregeling van de Vischvaart- Onderlinge „IJmuiden" werden in den loop van het boekjaar in behandeling genomen 501 (v. j. 1043) ziektegevallen, waarvoor een bedrag van f 24.531.90 (v. j. f 32.768.06) voor ziekengeld werd uitgetrokken, terwijl de ge neeskundige controle een.bedrag van f 1316.71 vorderde. Sedert den zomer van 1931 komen de kosten der geneeskundige behandeling niet meer ten laste van de vereeniging, doch worden betaald door het Fonds voor Sociale Voorzieningen te IJmuiden, dat daartoe door een extra b'jdrage van de reeders in de ge legenheid is gesteld. Het aantal ziekteddagen, waarover werd uitgekeerd beliep 6505 (v. j. 9273). Voor de verschillende verzekeringsvereeni- gingen is de omslag der kosten: Groote Vrachtvaart-Onderlinge f 0.50, Haringvis scherij-Onderlinge f 1.75, Vischvaart-Onder linge „IJmuiden" f 5.25f 5 en Gemengde Zeevaart-Onderlinge f 2.75 per f 100 loon. DE STEUNCAMPAGNE DER I. A. H. In een j.l. Vrijdag gehouden „solidariteits- vergadering" werd de volgende motie aange nomen: „De vergadering neemt met verontwaar diging kennis van de regelmatige hetze, welke tegen de steuncampagne van de I. A. H. gevoerd wordt. Deze campagne begonnen door het be stuur der ..IJmuider Federatie' 'in het Volk, werd voortgezet in de „Fakkel" en vindt ver der haar voortzetting in het artikel van den heer Sprenger de Roover in „Het Trans portbedrijf". Deze hetze heeft de bedoeling der steun campagne van de I. A. H. te verzwakken. De vergadering stelt vast, dat door de I. A. H. sedert het begin van de staking tot 23 Februari aan de stakers verstrekt zijn: ruim 6000 liter koffie en thee, 1000 porties brood. Aan de stakersgezinnen: 122 levensmidde- lenpaketten, 1400 liter warm eten. De vergadering stelt vast dat de verstrek king van voedsel en koffie een versterking van den weerstand der stakers beteekent, stelt verder vast, dat, gezien het steeds groeiend aantal aanvragen voor de verstrek ken van warm voedsel bewijst, dat de actie van de I.A.H. aan een dringende behoefte voldoet. Besluit daarom: 1. De inzamel-campagne voor de keuken van de I. A. H. he versterken; 2. Met alle kracht te protesteeren tegen elke poging, om door verdachtmakingen de actie te saboteer en; 3. Met kracht te protesteeren tegen het ver bod van het N. A. S. aan zijn leden, om deel te nemen aan haar inzamelcompagne. 4. Deze motie ter publicatie op te zenden aan de pers. LAGE WATERSTAND. Zaterdag werd alhier een ongewoon lage waterstand genoteerd, welke zooals insiders verzekerden, in de laatste jaren niet was voorgekomen. In het buitentoeleidingskanaal naar de Zuidersluis stond niet meer dan 1.86 oM. water, zoodat de aldaar gemeerde schepen bijna alle aan den grond zaten. De sterke Oostenwind welke aan de Engelsehe kust, waar meerdere noodgevallen voorkwamen, in. een storm was overgegaan, was met een zwaar ebtij de oorzaak van dit ongewone verschijnsel. HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING. Dinsdagavond a.s. geeft de Haarlemsche Orkestvereeniging in de Gemeentelijke Con certzaal onder leiding van den dirigent, Frits Schuurman, een ledenconcert, waarbij als solist zal optreden: Willem Andriessen, (piano). Deze zal met begeleiding der H.O.V. uitvoeren het 19e Pianoconcert van Mozart, in F.groot, met de origineele cadensen van den componist. Vooraf speelt het orkest het Dorpsmuzi kanten-sextet (Een muzikale grap) van den- zelfden componist, terwijl na de pauze met Beethovens Achtste Symphonie besloten zal worden. HET PRO GRAMMA VAN TIIALIA. Na de oer-komische Movie Crazy brengt Thalia als hoofdfilm een heel ander genre. De film-tragediënne Mariene Dietrich ver toont in „Blonde Venus" een harer beste creaties. De film boeit van het begin tot het einde, niet het minst ook door het spel van den kleinen Johnny, een ventje van een jaar of drie, dat met z'n natuurlijk spel bewon dering afdwingt, vooral in de slotscène, wan neer z'n ouders zich weer met elkaar verzoe nen, van welke verzoening de kleine Johnny onbewust de bewerker is. Het bijprogramma is weer goed verzorgd. „Breng hem nuchter thuis", een parodie op „Bring 'em back alive" laat zien wat men een getemde leeuw alzoo kan leeren. Op een telefoontje van dc bazin brengt de Koning der dieren z'n baas thuis wanneer deze zich was al te lang in een café ophoudt. Polygoon is er met „Een bruiloft op Mar ken". SCHOORSTEENBRAND. Zaterdagmorgen ontstond bij een bewoner van den Zeeweg, hoek Lorentzstraat, een schoorsteenbrand. De brandweer heeft gezorgd dat de schoor steen gereinigd werd, waardoor meteen de brand gebluscht was. DE VOORTUINTJES IN DE KENNEMERLAAN. KWESTIE 8 MAART VOOR HET KANTONGERECHT. De Eerlijnsche politie treedt den laatsten tijd zeer agressief op tegen de com munistische elementen onder de bevolking. Dezer dagen werden in een gebouw in de Ackerstrasse driehonderd personen gearresteerd. Hierboven een afbeelding van de overbrenging der arrestanten. Onze lezers zullen zich het eigenaardige geschil herinneren dat is gerezen tusschen het gemeentebestuur en een aantal eigena ren van perceele naan de Kennemerlaan. Bur gemeester en Wethouders hadden deze eige naren aangeschreven, de voor hunne eigen dommen (winkels) gelegen eigen grond weer evenals voorheen met een hoekje van den openbaren weg af te scheiden. Zooals vanzelf spreekt, hadden de eigenaren in kwestie daar in niet veel zin. Zij weigerden eenparig aan de aanschrijving te voldoen. Sindsdien is vele malen door vertegen woordigers van de eigenaren met burge meester en wethouders geconfereerd, echter zonder succes. Het eind van het liedje was, dat om tot een gerechtelijke uitspraak te ko men tegen een der eigenaars, de heer L. pro ces-verbaal werd opgemaakt wegens het niet binnen den vastgestelden tijd uitvoering ge ven aan de aanschrijving. Deze zaak zal 8 Maart a.s. voor het kantongerecht dienen. Voor den winkelier treedt op Mr. A. W. Helle- ma alhier. Men verwacht bij de behandeling een groote belangstelling. R.K. TOONEELVEREENIGING „KUNSTKRING". Zondagavond gaf de R.K. Tooneelvereeni- ging Kunstkring" voor een stampvolle zaal een uitvoering in het R.K. Verenigingsge bouw (z.g. Witte Bioscoop). De vereeniging onder regie van den heer Holtslag, voerde het tooneelspel in drie bedrijven „Twee Straten Verder", op; een blijspel, dat beter bekend is onder den titel „Nathan heeft Mazzel", en de belevenissen behandelt van den plot seling rijk geworden schoenmaker Nathan Pommerantz. Het stuk, dat van den speler der titelrol alles eischt, is er een met een lach en een traan. Het eerste vatte het publiek onmid dellijk, het tweede niet. Dat ook bij ernstige momenten gelachen werd, bewees wel dat veel van het fijne van een scène aan me nigeen voorbij ging. Dit viel zeker niet te wijten aan het spel der leden van den „Kunstkring", welke allen zoo goed mogelijk spel leverden. De creatie der titelrol, de figuur welke het geheele stuk draagt, stale torenhoog boven alle anderen uit, en wij hebben van het spel van dezen Nathan, die aan het einde der tweede acte bij het toespreken van zijn spiegelbeeld zich zelf overtrof, wer kelijk den geheelen avond genoten. Allen lof! Daarnaast waren vlotte vertolkers gevon den in den sympathieken vriend van Nathan Bill Lewis, de tweede vader van Jahe, welke laatste figuur door mej. C. Meesters alles zins aanneembaar en prettig weergegeven werd. Zij vond in den advocaat Robert Ives welke de rol van den sinisteren rechtskun digen raadsman van Nathan vervulde een goeden partner. De bijrollen hadden sterker bezet kun nen zijn. De uitzondering hierop maakte de vertolker van de huisknecht-figuur Martin, welke speler in zijn rol van een fijntjes- beschedden en correcte opvatting blijk gaf. De toeschouwers hebben medegeleefd met de ups en downs van Nathan (bijna zouden we er nog „de Wijze" aangeknoopt heb ben) en meerdere malen hartelijk gelachen wanneer deze weer eens een goede zet deed. Bij het einde werden de spelers door het opgetogen publiek warm toegejuicht voor hun vlot tooneelspel. Voori den „E&unstJ- kriing" was het een goede uitvoering, mede door de gelukkige keuze van het stuk. Aan één ding bestede men echter eens was meei* aandacht: aanvangen eerst bij half negen plus nog twee pauzes van 35 minuten is toch wel te veel van het goede! Een vlot verloop, ook buiten het spel om, zal de waarde der uitvoeringen slechts kun nen verhoogen. W. NOORDERSLUIÖ BUITEN DIENST. Heden (Maandag) morgen heeft men na eenige voorbereidende werkzaamheden, de Noordersluis buiten dienst gesteld om eenige herstellingen aan de Westelijke Sluisdeur te verrichten. De wagens waarop deze deur wordt heen en weer bewogen zullen worden vervangen door nieuwe. Het werk, dat zal worden uitgevoerd door .een duiker, met behulp van een, drijvende i bok, zal drie dagen in beslag nemen, zoo dat het schutten door de andere sluizen zal plaats vinden. BEVERWIJK HET SLOT ASSUMBURG. WERKLOOZEN KUNNEN AAN DEN SLAG. In het Februari-nummer van „De Trek ker", het orgaan van de Nederlandsche Jeugd herberg Centrale lezen we het volgende: „Zooals wij reeds meldden, heeft de regee ring het slot Assumburg te Heemskerk in Noord-Holland ter beschikking gesteld om als jeugdherberg te worden ingericht. De regee ring heeft de noodzakelijke herstellingen aan het gebouw zelf voor haar rekening genomen en ook den gevel het prachtige oude karakter met kruisramen en luiken weer gegeven. Ons rest nu nog de inrichting tot jeugd herberg, kleine verbouwingen, het aanklee- den en het-aanbrengen van de noodzake lijke voorzieningen. Dat is mooi werk, het in orde brengen van zoo'n kasteel, liet met zorg bewaren van het prachtige oude, dat er in leeft en het nieuwe zoo te maken, dat die sfeer bewaard wordt, het is werk, dat met liefde en toewijding gedaan moet worden. Wij zouden dit zoo graag laten doen door jon gere werklooze arbeiders, het is een mooi werk-object en heeft de toewijding van jonge menschen noodig, die voelen voor ons jeugd- herbergenwerk. Wij willen daar een werkkamp organisee- ren, een internaat, de werkers moeten daar als in een jeugdherberg den tijd verblijven en onder toezicht van een goed opzichter het werk uitvoeren. Zooiets kan mooi zijn met een aantal goed willende jonge menschen, dat kan een tijd worden, dien de deelnemers niet licht ver geten zullen. Er zijn nu twee mogelijkheden: Of jongere werkloozen uit Amsterdam vor men dit voorkamp, óf uit alle trekkers uit Nederland komen de werkers en wordt het kamp samengesteld uit werker-trekkers uit alle oorden van ons land. Wij bieden vrij verblijf aan plus zakgeld, meer kan er niet op over schieten en meer mag er niet op over schieten. Als de Amsterdammers er niet in slagen dit voor elkaar te krijgen, wie wil er dan meewerken op Assumburg? Graag wachten wij opgave van allen, die hier iets voor voelen, onder mededeeling van hun vakbekwaamheid, ouderdom, enz., enz., alles wat voor ons van belang is. Wij heb ben noodig: metselaars, timmerlieden, stu- cadoors, electriciens, loodgieters, schilders. Ga dus bij jezelf en anderen te rade of er menschen, zijn, die hun werkkracht ge durende eenige weken tegen vrij kost en in woning plus zakgeld ter beschikking willen stellen voor het inrichten van dat kasteel- jeugdherg. Ons dunkt een prachtig doel. Wij wachten met spanning". SOCIALE ZONDAG. De R.K. Volksbond heeft gisteren een zoo genaamde Socialen Zondag gehouden, die werd ingezet met een werkdienst in de parochiekerk van O.L. Vrouw van Goeden Raad. Na de hoogmis werd in de St. Jozef zaal een goed bezochte vergadering gehouden waar een hoofdbestuurslid van den R.K. Volksbond een sociale rede heeft gehouden. SANTPOORT POLITIEKE VERGADERING. Voor de R. K. Kiesvereeniging „Sant poort I" hield Mr. Hellenberg Hubar een poli tieke rede. Nadat de voorzitter der afdeeling den spreker had geluk gewenscht met zijn plaat sing als nummer één op de candidatenlijst, verkreeg mr. Hellenberg het woord. Hij wees allereerst op het groote belang van de komende verkiezingen. De economische cri sis eischt aller aandacht en een weldoor dacht beleid. De statistieken toonen ons ten opzichte van dezen crisis ontstellende cijfers. Het aantal werkloozen neemt nog steeds toe, vele producten hebben vrijwel geen waarde meer, industrieën en maatschappijen die vroeger winsten afwierpen, hebben thans regeeringssteun van noode. Wat dit laatste betreft denkt spreker vooral aan de scheepvaartmaatschappijen. En in onze kolo niën is het al niet veel beter gesteld. De vraag, hoe we uit dezen crisis zullen geraken, is niet gemakkelijk te beantwoor den. Niet vergeten mag worden, hoe vroegere afzetgebieden als Ohina Japan, Joego slavië, Tsjecho-Slowakije en Rusland thans op verschillend gebied concurrenten van ons land zijn geworden. Hoe de con tingen- teering en de tariefmuren fnuikend werken, vertelt spreker hierna. Voorts wijst spr. op de verwording van het gezag. Hij verwijt de S. D. A. P. dat zij een gevaar is voor de ware democratie. Het stemmen te gen vrijwel alle bezuinigingsvoorstellen door deze partij kan sprekers goedkeuring niet wegdragen. Aan het slot van zijn rede drong spr. krachtig aan op het bewaren van eenheid in de partij en het voeren van een krachtige propaganda. Hierna was er gelegenheid tot vragen stellen, waarvan door enkele aanwezigen werd gebruik gemaakt. Hierna sloot de voorzitter deze vrij goed bezochte vergadering.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1