HET BEZOEK DER HONGAREN. VOETBAL. MUIDER n V'V ADVERTEERT O <z STA TEN- GENERAAL Merkwaardige samenwerking met ontbonden Kamer. rjMUlD£R COURANT VRIJDAC 3 MAART 1933 Een nieuwe wedstrijd voor Nederland. De Hongaren willen den strijd winnen. De vijftigste officieele landenwedstrijd van Van der Meulen. nr) den komenden Zondag zal men voor de maal in de gelegenheid zijn een offi- p1 vertegenwoordigend Hongaarsch elftal Sen onze nationale ploeg binnen onze gren en in actie te zijn. Voor de Nederlandsche ZSballiefhebbers is dus aan dezen wedstrijd H de bekoring van het nieuwe verbonden n daar dit samengaat met het feit, dat de Snearen onder de allerbeste voetballers van £t vasteland gerekend moeten worden, kan en er wel van verzekerd zijn, dat er vol gende belangstelling voor dezen wedstrijd bestaan om het Amsterdamsche Stadion tp vullen. De omstandigheid, dat de Hongaren K ds eenige dagen later ook te Rotterdam 5en spelen, zal mogelijk wel wat Rotter- Samsche voetballiefhebbers er de voorkeur aan doen geven den wedstrijd ditmaal uit buitend te beluisteren, doch vermoedelijk rollen de Amsterdammers liever den strijd zelfwaan bijwonen. Het is wel eigenaardig, dat niettegenstaan de Hongarije reeds lang voor den oorlog een voetbalnatie van den eersten rang was, een officieel contact tusschen de vertegenwoor digende ploegen van dat land en het oranje elftal zóó lang op zich heeft laten wachten. Wel zijn er in die jaren voor den oorlog heel vat belangrijke clubwedstrijden tusschen Ne derlandsche en Hongaarsche clubs te Boeda- uest gespeeld. In die jaren trokken onze voet- ba'lers er regelmatig op uit. Er ging vrijwel „een seizoen voorbij of men kreeg een toer naar Midden Europa, waarbij dan in de meeste gevallen Boedapest hef eindstation was H.V.V. heeft verschillende goede en spannende wedstrijden op de fraai gelegen ♦erreinen van de Magyar Athletic Club of de Budapesti Torna Club gespeeld, doch ook an dere elftallen traden daar met meer of min der succes op. Internationale clubwedstrijden stonden in dien tijd in Oostenrijk-Hongarije in hoog aanzien. Terecht meende men, dat de spelers van dergelijke wedstrijden tegen vreemde tegenstanders veel meer leerden dan'van de wedstrijden, door de Oostenrijk- Hongaarsche clubs onderling gespeeld. Het publiek te Boedapest, dat bij de gewone com petitiewedstrijden te Boedapest, over een vrij groot aantal wedstrijden was verdeeld, trok bij internationale clubwedstrijden in dichte drommen naar het wedstrijdterrein. Die kampen waren dus kasstukken, waarvan weer het gevolg was, dat de gasten een flinke te gemoetkoming in de reiskosten konden krij gen. Die tegemoetkoming was soms wel eens zóó groot, dat alle kosten van de reis vol komen werden gedekt, zoodat de spelers een billijk, zij het dan ook uiterst vermoeiend, vacantie-uitstapje hadden. Ik herinner mij zelfs nog wel het geval, dat de leider van zoo'n gezelschap, bij het naderen van de Hollandsche grenzen tot de ontdekking kwam, dat er nog geld over was en daar men vrees de, dat dit in strijd zou zijn met het amateu- rirne, dat in die dagen reeds met groote zorg vuldigheid werd bewaakt, werd besloten bij het middagmaal in den trein eenige fles- schen champagne te drinken teneinde zuiver amateur te blijven! Men ziet, dat in vroeger dagen het ama teurisme dus nog wel dragelijk was! De Hongaren hebben deelgenomen aan de Olympische Spelen te Stockholm en te Parijs, waarbij ook een Nederlandsche ploeg van de partij was, doch de loting heeft ons elftal nooit tegenover de Hongaren gebracht. Een met moeite bevochte overwinning op Oosten rijk bij de Olympische Spelen te Stockholm was tot voor korten tijd het eenige officieele contact tusschen ons land en een van de Donaulanden. Dat Nederland in 1930 te Boe dapest tegen de Hongaren heeft gespeeld, was tenslotte ook eigenlijk meer een toeval. De Hongaren wilden toen een elftal op be zoek hebben, om tijdens eht congres van de FIFA te Boedapest een internationalen wed strijd te kunnen spelen. Het bleek, dat geen der sterke ploegen daarvoor te vinden was en zoo was men tenslotte nog blij, dat Ne derland het voorstel aanvaardde. Die eerste wedstrijd tegen de Hongaren, in Juni 1930 gespeeld, is niet bepaald een succes voor onze nationale ploeg geworden. Maar de omstan digheden waren ook tegen ons. In de eerste plaats was de datum al zeer ongeschikt, in de tweede plaats konden verschillende spe lers, o.a. Denis, de reis niet meemaken en in de derde plaats moest op een veld zonder gras worden gespeeld, wat voor onze spelers een geheel nieuwe ervaring was. Het werd een 6—2 nederlaag, die nog grooter geweest zou zijn, indien de Hongaren zich krachtiger hadden ingespannen of v. d. Meulen iets minder goed had gespeeld. Onze nationale doelverdediger was uitstekend op dreef; hij heeft heel wat lastige ballen weten te stop pen. Heel veel steun heeft hij daarbij niet aan zijn, uit Vermetten en Van Kol bestaande achterhoede gehad, daar beiden met het graslooze terrein niet al te best overweg kon den. Kools, v. d. Wildt en Breitner vormden de middenlinie en Landaal. Tap. van Reenen, d. Broek en v. d. Heyden de voorhoede. Van der Meulen en van den Broek zijn de «enige spelers, die ook a.s. Zondag tegen de Hongaren in het veld zullen komen. De samenstelling van het Hongaarsche elf tal werd dezer dagen bekend gemaakt, doch geloof niet, dat een opgaaf van die na- toen den lezer iets wijzer zal maken omtrent de kracht van het elftal, dat a.s. Zondag hier zal komen. Tileky, Bilhamy. Baratky enz. zijn namen, die den Nederlandschen voetballer niets zeg gen We weten alleen, dat Avar de eenige speler in het elftal is, die ook in den wed- sh'ild in 1930 te Boedapest meegespeeld heeft. Onwillekeurig vraagt men zich af. waarom nier zoo betrekkelijk weinig van het Hongaar sche voetbal bekend is. zoodat men de namen der op den voorgrond tredende internationale spelers hier niet eens weet. terwijl daarente- SenOostenr'iksche voetballers zooals Sindelar, vschweidl, Vogl, Hiden en anderen hier vrij goed bekend zijn. De oorzaak hiervan zal wel te zoeken zijn in het feit, dat de Hongaren een eigen taal hebben en dat daardoor hun bladen niet zoo gemakkelijk door de journa listen gelezen kunnen worden als de Oosten- rijksche. Dientengevolge komen veel meer be richten omtrent het Oostenrijksche dan over het Hongaarsche voetbal in de pers. Het is mogelijk, dat een nauwer contact met de Hongaren hierin, verandering zal brengen, maar dan nog zal men steeds op eigenaardige moeilijkheden stuiten. In Hongarije verwis selen de voetballers nl. blijkbaar even ge makkelijk van naam als van club. Het ge beurt herhaaldelijk, dat buitenlandsche voet ballers zich in Hongarije gaan vestigen. Ze laten zich naturaliseeren, nemen daarbij een Hongaarschen naam aan en er is een nieuwe ster aan den Hongaarschen voetbalhemel verschenen. In ieder geval kan men er op rekenen, dat het Nederlandsch elftal Zondag voor een zeer moeilijke taak zal staan. De Hongaren zijn nl. wel wat afgunstig op het succes, dat het Oostenrijksche voetbal in den laatsten tijd heeft gehad. De naam van Oostenrijk is daardoor weer eens op veler lippen gekomen. Hongarije raakt wat in het vergeetboek en daar de Hongaren van meening zijn, dat ze in niets voor de Oostenrijksche voetballers behoeven onder te doen, is het te begrijpen, dat ze zich zullen inspannen om door nieuwe heldendaden op voetbalgebied, Hongarije in het algemeen en het Hongaarsche voetbal in het bijzonder wat van zijn ouden glans terug te geven. De Hongaren hebben het er dan ook op ge zet hun nog in dit seizoen te spelen interna tionale wedstrijden waaronder ook een wedstrijd tegen Oostenrijk en tegen Italië te winnen. Nederland zal het eerste slacht offer voor die reeks overwinningen moeten zijn. De Hongaarsche leiders hebben daarom het elftal uitstekénd voorbereid. Ze zijn reeds twee maanden geleden daarmee begonnen; de rondreis van het Hongaarsche elftal in de vorige maand door Duitschland, Frankrijk en Portugal is een onderdeel van die voorberei ding geweest. Vrijwel dezelfde spelers, die deze rondreis hebben meegemaakt, zullen ook tegen Nederland spelen. Men krijgt hier dus niet een combinatie van 11 spelers, doch een goed ingespeelde ploeg, waarvan de spelers door een reeks wedstrijden aan elkander ge wend geraakt zijn. Men is er te Boedapest van overtuigd, dat het Nederlandsch elftal geen gewillig slachtoffer zal worden, doch rekent er stellig op, dat het tenslotte toch geslagen zal worden. Of dat zal gelukken is een vraag, waarop onze spelers het antwoord zullen moeten geven. Een Nederlandsche overwinning zou stellig het fraaiste geschenk zijn, dat de spelers hun aanvoerder ter gelegenheid van zijn vijftig sten internationalen wedstrijd zouden kun nen aanbieden. De techniek van onze spelers zal over het geheel genomen, stellig bij die van de Hon garen ten achter staan, doch het verschil is niet zoo heel groot of dat kan door geestdrift wel worden opgeheven. C. J. GROOTHOFF. ZATERDAGMIDDAG- COMPETITIE. Zooals wij wel hadden verwacht is Tweede Jeugd er niet in geslaagd om Z.S.V. in eigen home te kloppen. De Haarlemmers konden op het gladde veld niet behoorlijk spelen en leden daardoor een 4—1 nederlaag. V.V.IJ. werkte zich door een overwinning op Tram vogels een plaatsje hooger op de ranglijst. Met Ulysses, dat in het begin van het seizoen zóó uitstekend speelde, dat zij langen tijd een serieuse kans op het kampioenschap had, is het den laatsten tijd mis; thans verloor dit elftal op eigen terrein van V.E.W. met 21. De V.E.W/ers gaan na een zwak begin hoe langer hoe beter spelen. Voor morgen is het volgende programma samengesteld: Afdeelmg A: IJ.F.C.Kennemerland Tweede JeugdV.V.IJ. UlyssesZ.S.V. Af deeling B: Kennemerland 2Telefonia V.V.IJ. 2Ulysses 3 IjskegelsUlysses 2 Af deeling C: Kennemerland 3IJ.F.C. 3 Z.S.V. 2V.E.W. 2 In IJmuiden wordt morgen beslist of IJ.F.C. voor de zesde maal in successie het kam pioenschap van de eerste afdeeling zal be halen. Zij krijgt haar zwaarste concurrente. Kennemerland, op bezoek, dat er in geslaagd is aan de IJmuidenaren de eenige nederlaag in dit seizoen toe te brengen. Wij gelooven, dat de IJmuidenaren de zege zullen behalen, al zullen zij van het begin tot het einde hard voor die zege moeten wer ken. Tweede Jeugd krijgt tegen V.V.IJ. niet veel kans, terwijl wij Z.S.V. sterker achten dan Ulysses. DE H. O. V.-WEDSTRIJD. V. S. v.—KEURELFTAL WERKLOOZEN. Nader schrijft men ons: Dank zij de medewerking van H.F.C. zal a.s. Zondagmorgen elf uur de wedstrijd, gedeelte lijk ten bate der H.O.V., gespeeld worden. V.S.V. is zoo goed als volledig, terwijl er van de werkloozen ook goede spelers op het veld zullen verschijnen. Wij vertrouwen dat zeer velen den wedstrijd, die het aanschou- to Z wen zeer zeker waard zal zijn, zullen bijwo nen, tevens een weinig bijdragend voor het behoud der H.O.V. De H.V.B. heeft den heer Hartman bereid gevonden, om den wedstrijd te leiden. De toegangsprijzen zijn zoó laag mogelijk gesteld: aan het terrein f 0.25 en bij voorver koop a.s. Zaterdag van 9 tot 12 uur Spaame 92 en St. Bavo, Smedestraat voor tien cents. IJ.F.C.-NIEUWS. A.s. Zaterdag: Keenemerland 3IJ.F.C. 3 3 uur. Het eerste elftal is wederom vrij, daar de wedstrijd tegen Kennemerland door verschil lende omstandigheden geen doorgang kan vinden. Het derde elftal gaat op bezoek bij de Kennemerland-reserves. Zij zullen geen gemakkelijke taak hebben en mogen er daarom niet licht over denken. IJmuidenaren, denk er om, de punten zijn kostbaar. Voor de andere spelers bestaat er gelegenheid om op het Olympia-terrein te oefenen. WANDELSPORT. DE WANDELTOERIST. Zondag zal wederom door de Haarl. Wan- delsportvereeniging „De Wandeltoerist" een trainingsmarsch wórden gehouden van 20 K.M. Deze marschen worden speciaal ge houden voor pasbeginnenden en voor de bin nenkort te houden inschrijf marschen. Ver trek half tien van Café „De Korenbeurs". HANDBAL. HET PROGRAMA VOOR ZONDAG. RAPIDITAS II—B. G. V. (Dames.) Te 10.45 uur zullen bovengenoemde da- mesploegen den strijd voor de tweede maal aanbinden op het voormalige E. D. O.-ter- rein aan de Kleverlaan. Een gelijk spel lijkt ons hier de beste voorspelling. B. G. v.— T. V. S. (Heeren.) Op hetzelfde uur zullen deze heerenploe- gen moeten uitmaken wie de onderste plaats in de competitie zal bezetten. Een spannende wedstrijd staat hier te wachten, die vermoedelijk wel op een gelijk spel zal uitloopen. Het programma voor de maand Maart. Dames: 5 Maart: B.G.V.Rapidïtas II. 12 Maart: Rapiditas IIRapiditas I. 19 Maart: Concordia IB. G. V. I. 26 Maart: Geen wedstrijden Heeren 5 Maart: B. G. V.—T. V. S. 12 Maart: Rapiditas IRapiditas II. 19 Maart: Concordia IRapiditas I. 26 Maart: Rapiditas II—T. V. S. Concordia IIB. Q. V. I. DAMMEN. DUKEL WEDEROM DOOR LIGTHART GESLAGEN. Was de eerste nederlaag van Dukel tegen Ligthart aan een fout te wijten, thans be wees Ligthart zijn superioriteit door Dukel in een regelmatige partij te slaan, een resul taat dat nog geen D.C.IJ.-er heeft bereikt. Hoewel Ligthart tegen de Boer een veer liet, slaagde hij er in, zijn anderen concurrent af te schudden. Basstra deed een foutje en ver gooide z'n remisekans, waardoor practisch gesproken Ligthart den titel van clubkam pioen niet meer kan ontgaan. De strijd om den 2en prijs gaat nu nog tusschen Basstra en Dukel. De Jong slaagde er in, de Boer te kloppen waardoor hij zeer goede vierde is. Smit hield zich kranig en bereikte een eer volle remise tegen Basstra. In B. stijgt de spanning iedere week. Wie zullen hier de slachtoffers zijn? In de 2de klas wordt er alles op gezet om te promoveer en. Zooals men op de ranglijst ziet. is de spanning enorm. De uitslagen luiden lste klas A: Ligthart—de Boer 1—1. Dükel— Ligthart 0—2, Basstra—Smit 1—1, de Jong de Boer 20, BasstraLigthart 0—2. lste klas B: KramerSuïjk 02, Post van der Kuil 11. 0—2. DiederiksKramer 02, SchaapDiederiks 11. 2de klas A: OttKraai 11, Lijtevan der Velde 20. KoetsierOtt 20. 2de klas B: v. Zanten—Versteeg 20, Van ZantenSchagen 20. 20. De stand is thans: lste Klas A: Namen: gesp. gew. rem. verl. pnt. Ligthart 17 10 6 1 26 Basstra 17 8 7 2 23 Dukel 16 8 6 2 22 de Jong 15 6 5 4 17 Smit 15 3 8 4 14 de Boer 7' 0 2 5 2 v. d. Kuil Kramer Diederiks lste Klas B: 15 14 14 Post 13 3 3 7 9 Schaap 14 1 7 6 9 Suik 5 2 1 2 5* 2de Klas A Kraai 13 6 6 1 18 Koetsier 13 7 4 2 18 Lij the 14 7 4 3 18 Ott 14 7 3 4 17 v. d. Velde 14 4 4 6 12 Bais 5 2 3 0 7* 2de Klas B: Niewenhuis 14 6 1 7 13 Versteeg 14 4 5 5 13 de Boer 10 5 0 4 10 v. zanten 15 4 0 11 8 Schager 15 3 2 10 8* Toegevoegd na de lste helft. TWEEDE KAMER. Een lang werkprogramma voorgelezen. Verwondering in de Kamer. Zij is immers ontbonden, wegens gebrek aan mede werking? Interpellatie Vliegen over.s.-d. en de Marine. Kamer tegemoet gekomen in Indische onderwijszaken. Twee moties-Ter Laan verworpen. Indische begrootingen aanvaard. De Kamer gaat het nu blijkbaar toch een beetje al te vreemd vinden, dat de regeering welke de Kamer ontbond, zoo heel rustig met de ontbonden Kamer b 1 ij f t samenwerken. En ook voor de naaste toekomst nog wil blijven samenwerken. Er is namelijk weer een nieuwe en heel uitgebreide lijst van de regeering bij de Kamer ingekomen de pre sident las haar voor een lijst met wets ontwerpen welke de regeering nog gaarne behandeld zou zien. De voorzitter wist de ellenlange lijst in haar lengte duidelijk te doen spreken, door zoo nu en dan tusschen te voegen: „voorts" en „verder", met een zucht uitgesproken. De Kamer vond het, zooals uit de uitroepen en de interrupties bleek, ook wel wat heel erg. Er is dan ook geen denken aan zoo ver klaarden ons meerdere Kamerleden dat het regeeringslijstje in behandeling zal ko men. Aan de agenda is toegevoegd een interpel latie tot den minister van Defensie, over de order, waarbij aan militaire ambtenaren van land- en zeemacht verboden is aangesloten te zijn bij of op eenigerlei wijze steun te ver- leenen aan groepen of vereenigingen van personen op sociaal-demoeratischen grond slag. Deze interpellatie volgt op die van den heer Albarda. De verdere behandeling der afzonderlijke begrootingen voor Indië kabbelde toen in een zeer rustige Kamer, in overeenstemming daarmede, zeer rustig verder. Wat het onderwijs betreft de minister is de Kamer volledig tegemoet gekomen. Hij heeft natuurlijk de onvermijdelijkheid van ook op Onderwijs aan te brengen besparin gen zeer duidelijk doen spreken. Hervorming in het Onderwijs is naast besparing, en daar door tevens, noodzakelijk. Alleen de be windsman is een meester in het kort weer geven van anderer breedvoerige uiteenzet tingen alleen heeft de Kamer bezwaar tegen de wijze, waarop aanvankelijk is be zuinigd geworden. Te veel centralisatie te veel scliablone, te veel eenvormigheid voor het sterk onderscheiden Ned.-Indië. De mi nister begreep de Kamer in haar afwijzen van starheid. Daarom is de minister bereid mede te wer ken aan de instelling, de spoedige instelling van een commissie, welke het geheele vraag stuk van het onderwijs in het algemeen zal hebben te maken tot 'n onderwerp van beraad slaging en advies. De minister koesterde de overtuiging dat de Gouverneur-Generaal ge heel aan zijn zijde staat. De heer K. ter Laan had een motie in gediend. welke wilde doen uitspreken, dat alle aangebrachte bezuinigingen zouden worden teruggenomen. De minister verklaar de deze motie nooit te kunnen aanvaarden, wijl in strijd met de staatsrechtelijke positie der wetgevende organen. Wat geschied is in Indië t.a.v. het onder wijs heeft duidelijk 's mi-nisters instemming niet en de minister kon 't alleen verontschul digen, wijl er moest bespaard worden. En ook nu zal, wanneer een commissie aan het werk wordt gesteld, de bezuiniging op den voorgrond moeten staan. De minister zegde dus toe, dat er een com missie zal worden benoemd, om de organisa tie van het onderwijs, bezuinigd, als geheel onder het oog te zien. In deze commissie zal de bewindsman ook deskundigen buiten het ambtenaren-corps benoemen en daaronder dan ook vertegenwoordigers van het bijzon der onderwijs. Wat betreft de spoed van het uit te bren gen advies, de minister zal bij den Gouver neur-Generaal daarop aandringen, maar ten laatste hangt de mate van spoed van de commissie zelf af. De minister wilde ook toezeggen, dat eenmaal ingevoerde maatregelen, wanneer de commis sie deze onwenschelijk mocht achten in haar rapport, zoo spoedig mogelijk ongedaan zul len moeten worden gemaakt. Maar niet bereid is de minister tot het terugnemen van al wat reeds geschiedde, tot tijd en wijle de commissie met haar arbeid gereed gekomen zou zijn, zooals de bedoeling der motie-ter Laan was. De motie-ter Laan op dit punt, viel met 4116 stemmen. Een andere motie-ter Laan viel ook, maar met minder groot stemmen verschil, met 37 21 stemmen. Deze motie wenschte geen be perking van de toelating van leerlingen tot het M.U.L.O.-onderwijs. De minister zeide, dat gecontingenteerd moest worden, omdat de maatschappij alle afgestudeerden niet zal kunnen opnemen. Wat den heer Joekes en den heer ter Laan toen deed antwoorden, dat de toekomst de behoefte weer kan doen stij gen, waardoor het ingrijpen in persoonlijke wenschen en het persoonlijke leven heel na- deelig werken kan. Later heeft de minister nog betoogd, dat de wijze van selectie zoo plaats heeft, dat alleen worden heengestuurd die leerlingen, welke duidelijk blijken geven, het onderwijs niet te kunnen volgen. De andere Kamerleden verwierpen de mo tie, wijl zij meenden, dat ook deze aangele genheid door de commissie zal moeten wor den bezien. De Kamer heeft de onderwijsbegrooting aanvaard en ook alle andere verdere Indische onderbegrootingen. Veel belangrijks heeft de Kamer die om een woord van Dr. van Boetzelaer te gebruiken „in verren staat van ontbinding" verkeert, niet opgemerkt. Het bleek, dat de vraag, in welken bedrijfs vorm het waterkrachtwerk voor Midden-Java zal worden opgezet, nog steeds niet is opge lost. De be'slissing wacht nu weer op de ken nisneming door de Indische regeering van het rapport der Indische Economische com missie. die voor zoover haar betoog negatief is. niet wenscht te gaan in de richting van het gemengde bedrijf, zooals dat in de N.I.W. E.M. zou worden opgezet. Alleen over de oorlogsbegrooting moet mor gen nog gestemd worden. Daarmee is 't een vreemd geval. De Kamer moet beslissen over een oorlogsbegrooting, welke, dank zij een fout in Indië waarover de minister reeds zijn afkeuring heeft uitgesproken eigenlijk niet meer bestaat. De oude oorlogsbegrooting. waarop opnieuw werd bespaard, werd wegens het groote verschil met de eerste, ingetrok ken en de Volksraad heeft een nieuwe be grooting voor zich. Moet de Kamer nu met dit feit rekening houden zooals Mr. Joekes wil of moet de Kamer eenvoudig behande len, wat de regeering haar voorlegt, wachten de op wat komen zal zooals de begrotings commissie bij monde van Dr. van Boetzelaer het wenscht? Morgen beslist de Kamer daarover. De Kamer aanvaardde dan zonder stem ming of discussie de wijziging van de Indische Tariefwet, keurde het internationale verdrag betr. de opium goed en evenzoo dat tot rege ling van de walvischvangt. Morgen beslist de Kamer ook over eén motie-Joekes. Die motie, zoo mag voorspeld worden, zal met groote meerderheid aanvaard worden. Zij wil de discussie schorsen over een wetsontwerp tot kwijtschelding aan de firma Volkers 'aannemers') van een bedrag van 400.000 wegens huur van aan het Land toe- behoorend tinbaggermateriaal. De bedoeling der schorsing is de Indische regeering tot onderhandelingen te brengen, tengevolge waarvan de firma Volkers met een minder bedrag zal genoegen nemen in deze finan cieel zorgelijke tijden. Op eenige kwijtschel ding heeft de firma Volkers recht. Er is lang en breed over gesproken of het land tot het kwijtschelden van die som ge noopt is op grond van in 1929 gevallen be slissingen of niet. De minister meent van wel de Kamer in blijkbaar groote meerderheid niét: men werd door minister de Graaf f niet overtuigd. EERSTE KAMER. Binnenlandsche Zaken. Van bur gemeesters en werkverschaffing. De Senaat heeft de begrooting van Binn. Zaken aanvaard. Wijl er verder niets ter be handeling gereed lag. is de Kamer uiteen ge gaan. waarschijnlijk tot Dinsdag: de wacht is op de memorie van antwoord van verschil lende begrootingshoofdstukken. De heer Polak vroeg nog eens aandacht voor de gemeentelijke autonomie, die hij, evenals de heer Hermans bij de algemeene beschouwingen te zeer ingekrompen achtte. Hierop antwoordde de bewindsman, dat ook hij voor de gemeentelijke autonomie veel gevoelde, maar dat toch moest bedacht worden, dat de deelen alleen in zoover een. eigen leven hebben, als past in het ge heel. De heer Hermans, klaagde over den burge meester van Hees, die het met zijn Raad niet vinden kon evenals omgekeerd. De heer Hermans las voor uit den brief aan Gedeputeerden van Gelderland welk Raadsepistel was terzijde gelegd om den onhebbelijken inhoud. Onhebbelijk was die brief der Heesch'e raadsleden zeker zij wilden daarin n.l. den burgemeester „over doen" tegen „elk aannemelijk bod". De heer Hermans sprak ook van het feit. dat de burgemeester van Hees uit het Bossche politiecorps als jong inspecteur ontslagen was, wijl hij niet-uitgegeven gelden boek ten op zijn onkostennota's. Hiertegen is de heer Van Sasse van IJsseltin verzet ge komen. De oude, wijze president van de Bossche rechtbank noemde 't zeer verkeerd in eten publiek college een overigens be kwaam man jaren na dato, altijd een jeug dige afdwaling te blijven aanwrijven. Wan neer daarvoor is geboet, dan moet dat eens voorbij zijn. En meende de minister de Raad van Hees is ook niet gemakkelijk om mede samen te werken! De heer Fock klaagde over teveel be noemingen op partij-politieken grondslag. De minister antwoordde daarop, dat het zeer juist gebleken is, rekening te houden met de politieke overtuigingen in een gemeente, al moet bij elke benoeming op den voor grond staan, dat de bekwaamheid van den benoemde zeker is. Deze is primair. Overigens moet dit gaf de bewindsman den heer Fock toe des burgemeesters onpartijdig heid telkens weer blijken. „En onpartijdig zijn is niet zoo heel gemakkelijk niet waar, mijnheer de Voorzitter?" N^prak Minister Ruys de Beerenbrouck. De heer IJsselmuiden hoopte op burge meesters, die het gezag kunnen handha ven. En wanneer we nu dit gedeelte van ons overzicht eindigen mogen met het onder werp, waarmede we aanvingen de heer v. d. Hoeven heeft er niets tegen, wanneer er duchtig toezicht gehouden wordt op de gemeentebesturen. Die moeten „in de gaten" 'gehouden worden, zei hij. In de laatste kwarteeuw maakten de gemeenten zich schuldig aan spilzucht (royale schoolbouw, groote parken enz.) en de burgerij zit op de blaren. Dat moet in de toekomst maar uit zijn. Over de werkloosheid en de steun is ook veel gesproken. De minister deelde mede, dat er een ont werp gereed gemaakt wordt met betrekking tot het wezen van vreemde werkkrachten. Hij deelde de heer de Bruyn mede, dat hij voorloopig geen verlaging van loonen in het bouwbedrijf zal doiprdrijven, zooals hij reeds aan de organisaties heeft medegedeeld. De heer Nivard Rotterdam's wethouder voor de sociale zaken vond woorden van groote waardeering voor 's ministers ont vankelijkheid en toegankelijkheid, waar het de werkloosheid betrof. Alleen vroeg hij wat meer overleg met de contactcommissie. De heer Polak klaagde over de vernieling van natuurschoon door de werkverschaffing. De minister moest erkennen, dat er hier en daar wel eens natuurschoon was vernietigd maar er is nu eenmaal aanhoudend strijd tusschen ;s menschen drang naar arbeid en zijn behoefte aan rust in de natuur. De heeren Jansen en Nivard bepleiten steun aan behoeftige Nederlanders, die uit het buitenland, in Nederland terugkeeren. De minister heeft hierop reeds geantwoord, dat gepoogd wordt een voor de gemeenten billijke regeling te treffen. De heer Visser heeft zich beklaagd, dat ook op volksgezondheid besnoeid was, bijv. ook op de tuberculosesubsidies. De minister antwoordde, dat ook deze tak van overheidszorg is besnoeid moeten wor den, willen de eindjes aan elkaar komen. In den aanvang zijner rede verklaarde de heer Visser nog niet t-e weten of hij voor de begrooting zou stemmen. Booze tongen fluisterden, dat de Kamer voor verwerpen, maar niet moest terugschrikken. Zij zou in één moeite door immers, tegelijk met de Tweede Kamer kunnen ontbonden worden... Morgen is er geen vergadering van den Senaat. INTIMUS.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 3