De actie tegen de communisten in Duitschland. DE BILT. UIT HET BUITENLAND Natuurramp in Japan. EEN WONDERLIJKE GELIJKENIS. /JMUIDER COURANT VRIJDAG 3 MAART 1933 Reeds tweeduizend arrestaties. Ontvluchtingspogingen over de Lithausche en Zwitsersche grens. komen tot een vuuroverval op dén kop van den stoet. Er werd uit huizen geschoten. Een ongeveer 70-jarig man kreeg een doodelijke hoofdwonde, zittend aan het venster, verder kreeg een 29-jarig zeeman, die naar den op tocht stond te kijken een schot in zijn dij. De gewone politie heeft ingegrepen, het vuur beantwoorden binnen enkele minuten de or de hersteld. Op het dak van een huis zijn twee geladen karabijnen gevonden en in be slag genomen.. Een aantal personen is gear resteerd. De propagandaoptocht kon na een korte onderbreking voortgezet worden. Het is niet tot verdere incidenten gekomen. Arrestatie van 13 Nazis. BREMEN, 2 Maart. In verschillende stads- deelen van Bremen is het tot schietpartijen gekomen in den loop waarvan twee personen zwaar en eenige andere licht gewond wer den. Door de politie werden 13 nationaal so cialisten gearresteerd ten huize van een S.S. leider. „Strijd tegen den waanzin". BERLIJN. 2 Maart. Rijkskanselier Hitier heeft vanavond een verkiezingsredevoering uitgesproken, waarin hij in het bijzonder scherpe critiek uitoefende op het Marxisme en daarbij de slappe geesteshouding der so ciaal-democraten met voorbeelden uit den allerlaatsten tijd in het licht stelde. Het Mar xisme in de practijk, aldus Hitier, voortgaan de, is de beste weerlegging van het Marxisme in de theorie. Wanneer in een land als Rus land waar 3 pet. der bevolking in de steden woont en 92 pet. op het platteland millioenen menschen verhongerd zijn, terwijl dit land een korenschuur kon zijn voor een geheele wereld, hoe zou dan de uitvoering van het Marxisme eerst zijn in een land, waar nau welijks 35 pet. der bevolking en 65 pet. in de steden woont. Wij nemen den strijd tegen de zen waanzin op. Niet omdat wij voor het ka pitalisme geestdriftig zijn, want ik hen im mers zelf een kind van het volk, maar om dat wij het volk willen behoeden voor een nieuwe ontzaglijke teleurstelling. Wij hebben niet veertien jaren tegen deze misdaad ge streden om thans te capituleeren. Ons pro gram staat tegenover hun program van dwa ling en waanzin. Wij willen de gedachte der gemeenschap grondvesten. Wij hebben een kostbaar goed te beheeren: het Duitsche Volk. Als Goering het voor 't zeggen had.... Rijksminister Goering heeft gisteravond te Berlijn in verkiezingsvergaderingen gespro ken, in het bijzonder over de actie der Rijks- regeering tegen het communisme. Goering zeide o.m. dat wanneer het van hem zou af hangen de aanstichters van den brand in het Rijksdaggebouw tegenover het gebouw zouden worden opgehangen. De gevluchte communisten, onder wie de millionnair Muen- zenberg, zullen zoo lang wij leven niet meer naar Duitschland terugkomen Het buiten land wenscht spreker geluk, dat het het com munistische gevaar niet aan eigen lijf voelt. Wat wij ondernomen hebben, is geen politie actie, maar de strijd der natie tegen haar be lagers. Het moet gelukken de aanvoerders weg te werken en de misleiden terug te win nen. Goering besloot met de verzekering te geven, dat de noodverordening met gestreng heid zal worden toegepast, waar het de vei ligheid van natie en volk betreft. Incident bij radio-uitzending. STUTTGART, 2 Maart. Donderdagmid dag om kwart over drieën toen in een voor het publiek toegankelijke zaal Engelsche les werd gegeven, welke draadloos werd uitge zonden, werd een poging gedaan deze uitzen ding te storen. Een onbekend gebleven man stormde de zaal binnen onder het uitroepen van „Weg met Hitier; vrijheid!" De dienstdoende employé schakelde direct de microfoon uit en zette een achtervolging in. De dader vluchtte in een voor het gebouw gereed staande automobiel. De man is ont komen. Het nummer van de auto is geno teerd. De politie heeft de zaak in onderzoek. Verbod van vergaderen in het Saargebied. SAARBRUCKEN, 2 Maart (V.D.) De re- geeringscommissie heeft bepaald dat tot na der order alle openbare vergaderingen ver boden zijn. Dit besluit zal wel verband houden met den vrees, dat binnenlandsch politieke strijd in Duitschland ook op het Saargebied zou kunnen overslaan. Groot aantal arrestaties te Wuppertal. WUPPERTAL, 2 Maart (V.D.) In ver band met de acties tegen de K.P.D. zijn te dezer stede en in den omtrek 350 tot 400 commimisten gearresteerd. Woensdagavond zijn te Barmen communisten samenge schoold. Zij werden door de politie uiteen ge jaagd, waarbij de menigte steeds opnieuw probeerde tegenstand te bieden. Aardbeving gevolgd door een vloedgolf Stampfcr niet gearresteerd. BERLIJN, 2 Maart (V.D.) Naar verduidt wordt het bericht in zake de arrestatie van den chef-redacteur van de „Vorwaerts", Stampfer, niet bevestigd. Stampfer zou oor spronkelijk om verhoord te worden naar het politiepresidium gebracht worden; hij werd echter in zijn woning niet aangetroffen. Rijksbanïerlid gedood. BREMEN, 2 Maart (V.D.) Van de bij de botsingen van heden gewonde personen is in den loop van den avond een lid van den rijksbanier overleden. Hedenavond is het wederom tot botsingen gekomen waarbij ook eenige schoten zijn ge lost. meldt: Hoogste barometerstand 769.9 m.M. té Stensele. Laagste barometerstand 736.8 mJM. te Valencia. en voorspelt matigen tot krachtigen Z. tot Z.-W. wind, zwaarbewolkt tot betrokken, regenbuien, weinig verandering in temperatuur. Honderden dooden en gewonden. Duizenden hulzen en schepen vernield TOKIO, 3 Maart. (Reuter.) Een noodlot tige aardbeving, die door een vloedgolf werd gevolgd, heeft tot dusver 300 dooden veroor zaakt; er zijn 1222 personen gewond en er worden 201 vermist. De vloedgolf heeft over een oppervlakte van 300 mijl langs de Noord- Oostkust van het voornaamste der Japan- sche eilanden een verwoesting aangericht. Duizenden huizen zijn overstroomd en ver nield. Niet minder dan 1200 schepen werden door het water weggesleurd. De vloedgolf heeft de kust met verschrikkelijke kracht ge teisterd van Ishinomaki (200 mijl ten Noor den van Tokio) af tot Shiriga. Te Kamaiski zijn 300 huizen in brand geraakt. Duizenden huizen zijn ingestort. Eenige dorpen aan de kust zijn totaal verdwenen. De vernielde plekken omvatten ook het strand van Sa- bishiro, van waar verschillende vliegers hun vluchten over den Stillen Oceaan zijn be gonnen. Op tal van plaatsen brak brand uit. Van de bevolking maakte zich een paniek meester; in massa's vluchtten de menschen naar de groote open pleinen. Te Tokio en in andere groote steden heeft de aardbeving slechts weinig schade aan ge richt. Te Yokohama was slechts gedurenden korten tijd de electriciteitsvoorziening ge stoord. In de heele wereld geregistreerd? LONDEN, 2 Maart (V.D.) De seismografen van het observatorium te Greenwich heb ben de aardbeving in Japan geregistreerd als de sterkste aardbeving van de afgeloopen 20 jaar. In het seismografisch instituut te Stonyhurst was de uitslag zóó sterk, dat de registreernaald werd beschadigd. Men vermoedt dat het centrum van de aardbeving in den Stillen Oceaan ligt. Vol gens deskundigen moet deze aardbeving in de geheele wereld zijn geregistreerd. Barometer Hedenmorgen 9 uur Neiging; Achteruit. Thermometer Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden Opgave van: Opgaaf: MAGAZIJN T BRILLENHUIS. Kanaalstraat 83. IJmuiden. 46 F. 46 F. 50 F. IJMUIDEN CHR. DEMOCRATISCHE UNIE. In het Evangelisatiegebouw aan de J. P. Coenstraat had de afdeeling der Christ. De mocratische Unie Woensdagavond een open bare vergadering belegd, waarin als spreker optrad de heer H. S. van Houten van Gronin gen, de eerste op de candidatenlijst dezer partij voor de Kamerverkiezingen, met het onderwerp. Onze tijd en de sociale ongerech tigheid." De heer G. Voet uit Velsen sprak een ope ningswoord en zeide, dat de spreker aanvan kelijk ook het conflict In het visscherijbe- drijf had willen besjreken. Nu de burgemees ter echter de partijen trachtte tot elkaar e brengen, had het bestuur het beter geacht dit thans niet te doen. De heer Van Houten wees op de sociale on gerechtigheid van dezen tijd en zeide dat de Christelijke regeering hierin geen verande ring had gebracht, Intgendeel, groote lasten zijn op het volk gelegd. Spr. noemde den steun aan den landbouw, welke 200 millioen gulden per pjaar kost, doch die niet de boe ren en landarbeiders ten goede komen, maai den landheeren, terwijl de zuiverproducten en de margarine belast zijn en het volk die lasten moet dragen. Spr. belichtte de voornaamste program punten der Chr. Dem. Unie als nationale ontwapening. Staatspensioen enz., kwam op tegen cumulatie van pensioenen en ambten en wees op het gevaar van fascisme en natio nalisme. Verschillende personen stelden vragen, ter wijl in debat kwam de heer H. J. Lips uit Vel sen, lid van het gestuur van den Statenkies- kring Haarlem der Ant. Rev. Partij. Zij wer den door den heer Van Houten beantwoord. VERKEERSONGEVAL. Donderdagavond had een verkeersongeval plaats, doordat een apto bestuurd door zeke ren M., wonende te Haarlem, tegen de woning van den heer D. in de Oranjestraat reed. Het ongeval werd veroorzaakt doordat de be stuurder den bocht te groot maakte, tenge volge waarvan hij tegen het afsluitkastje van de electrische verlichting reed, waardoor de verlichting defect raakte. Het P.E.N. werd onmiddellijk gewaarschuwd voor het her stellen van de verlichting, terwijl de politie een nader onderzoek instelde. KLEINE DIEFSTALLEN Door een bewoner van IJmuiden-Oost is aangifte gedaan van diefstal van een bedrag van ongeveer 1.60 uit een spaarbusje, als mede van diefstal van geld uit een muntgas- Oosterduinweg. Door de halpolitic is terzake van diefstal van visch aangehouden een bewoner van IJmuiden-Oost. Hij is ter voorgeleiding voor den commissaris van politie aan het bureau op het Willemsplein in arrest gesteld. GEEN OPENBARE VERGADERINGEN MEER IN HET GEBOUW INDUSTRIESTRAAT. Tot nu toe werden door de C.P.H. geregeld openbare vergaderingen gehouden in het gebouw in de Industriestraat. Thans heeft het bestuur der afdeeling van den commis saris van politie bericht ontvangen, dat in dit gebouw geen openbare vergaderingen meer mogen plaats vinden, omdat het niet voldoet aan de eischen. O.a. is er geen nood uitgang. De C.P.H. zal dus naar een ander gebouw moeten uitzien. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 2 Maart. Ondertrouwd 1 Maart: D. Offenberg en L. M. E. Gehrke; W. van Wanrooij en J. Vergers; H. Nieuwenhuis en J. Ketting; J. Kamphuis en C. A. W. J. v. d. Stelt; G. de Vries en E. Veenstra; A. van Biezen en E. Roos; M. J. de Jong en M. S. Lelsz; J. Smit en A. van Bragt. Getrouwd 1 Maart: P. G. B. Brandolisio en T. Polesel; W. T. van Berk en C. M. Hirs; A. Kooreman en G. van Dansik; J. Fernim en A. Makarowsky. Bevallen 26 Februari; M. G. Steenkist van Duur en, z.; M. Smit—Gerritse, d.; 27 Februari: H. M. J. KrouwelsTruijens, d.; M. C. C. JanssenJansen, d.; C. SlobSaai, d.; 28 Februari: M. van Veen—Verloop, z.; H. M. Kuiper—Plasmeijer, d. Overleden 27 Februari: C. E. M. Raadgreep, 75 j., Westerhoutpark; R. J. Muller—Kraijcn- hoff van de Leur, 39 j., Zomerluststraat; G. van Gaasbeek, 65 j., Parklaan; 23 Febr.: D. de Nijs—v. d. Graaf, 62 j., Zuidpolder straat; J. Speelmans, 59 j., Zuidpolderstraat; I Maart: S. Olie, 55 j., Schoterweg. yerkiezlngsredes van Goering en Hitier. Rijksdag bij het graf van Frederik de Groote. BERLIJN, 2 Maart (V.D.) De eerste zit ting van den nieuw te kiezen Rijksdag zal zooals reeds in het kort is gemeld, plaats ■vinden in de garnizoenskerk te Potsdam. Het is niet de eerste maal, dat een Duitsch parlement in een kerk bijeenkomt, immers de nationale vergadering van 1848 en 1849 js gehouden in de Paulskerk te Frankfurt. De garnizoenskerk te Potsdam is gesticht in de jaren 1730—1736. De toren is 88 M. hoog. In deze kerk bevindt zich ook de groeve van Frederik Willem I en Frederik de Groote. In de garnizoenskerk hebben op 3 Novem ber 1805 Frederik Willem H en Alexander I van Rusland hun bondgenootschap geslo ten. Op 24 October 1806 vertoefde Napoleon I aan het graf van Frederik de Groote en hier sprak hij tot zijn officieren de woor den: Mijne heeren, neemt u uw hoed af! Wanneer die man (Frederik de Groote) nog zou leven, zouden wij vandaag hier niet staan. Een eerfeplaats hebben de vaandels van het eerste garderegiment te voet en van de grenadiers van Frederik II. Tweeduizend arrestanten. RECKLINGHAUSEN, 2 Maart (Wolfbureau) In de actie tegen de communisten zijn in West-Duitschland ongeveer 2000 perso nen gearresteerd, terwijl een groote hoe veelheid drukwerken en schriftstukken in beslag is genomen. De politie te Heibronn, deelt mede, dat van 24 Februari tot 1 Maart een opslagplaats van springstoffen, welke niet ver van de brug over het Neckarkanaal is gelegen, is open gebroken en leeggeroofd. De daders hebben meegenomen 42 1/2 K.G. gelatin-donarit, 100 patronen en 5 rollen bruin-rubber-lont. De pakken bevonden zich in twee kisten. Be treffende de daders verkeert men in het onwetende. De politie heeft de zaak in on derzoek. Donderdagochtend zijn veertig com munisten door de politie gearresteerd. Overal actie tegen de communisten. BERLIJN, 2 Maart. Het optreden tegen de communisten duurt onverminderd voort. Te Neurenberg is een groote hoeveelheid drukwerk in beslag genomen. De leidervan den communistischen berichtendienst en leider van den illegalen Rood-Front-strij- derbond, zoomede de literaire leider konden worden gearresteerd. Ook te Coburg is een hoeveelheid druk werk in beslag genomen, zoomede een druk pers. Te Stuttgart zijn scherpe voorzorgsmaat regelen genomen ter bescherming van het Landdaggebouw. Communistische afgevaar digden mogen het gebouw niet meer bin nen. Te Westerburg zijn eenige communisten gearresteerd, die een brug in de lucht zou den hebben willen laten vliegen. Te Hamburg zijn tal van communisten o.w. buitenlanders, gearresteerd. Ook zou een aantal wapens in beslag zijn genomen. Bij communisten te Wittenberg heeft men èen aantal partij-insignes der N.S.D.P. en S.A.-uniformen gevonden. In onderaardsche gangen hadden de communisten te Kottbus tal van wapenen, zoomede S.A.-uniformen verborgen, welke in beslag konden worden genomen. In het industriegebied van Bovensilezië zijn tot nu toe 203 communisten gearresteerd. FEUILLETON Uit het Engelsch van JOSEPH HOCKING. (Nadruk verboden.) 32) „Het spijt me verschrikkelijk, Arthur, maar het is beter dat je de waarheid weet. Ik heb je nooit iets anders beloofd, dan dat ik je vandaag mijn antwoord zou geven. En tot een ander antwoord dan ik je gegeven heb, ben ik niet in staat." „Maar is er dan heelemaal geen hoop voor mij?" „Neen Arthur. Nogmaals, ik heb er zelf verdriet van, maar het zou verkeerd van me zijn je illusies te maken. Ikik houd niet van je op de manier die jij bedoelt en dat zal ook nooit gebeuren." „Dat beteekent dat ik afscheid van je moet nemen", verklaarde hij bitter, „en aan mijn vader en moeder mag gaan vertellen dat je me als een ouden handschoen aan den kant gesmeten hebt." „Het is niet waar en niet billijk wat je zegt, Arthur! Je weet heel goed, dat ik je nooit iets beloofd heb." „Ik weet" hield de jongeman norsch vol, „dat het Bob is! Het is altijd BobMaar ik heb nog een appeltje met dat heerschap te schillen. Ik weet meer van hem, dan dat hij plezierig zal vinden." „Maar wat weet je dan eigenlijk. Straks maakte je alleen maar vage toespelingen." Er was een spanning in haar stem, die hem niet ontging. „Zie je wel", klonk het haast triomfan telijk, „je maakt je ongerust over hem! O, ik wist wel dat hij het was. Nu het zal hem Thalmann naar Kopenhagen gevlucht? HAMBURG, 2 Maart (V. D.) Naar „Ham burger Naehrichten" verneemt, is de leider der K.P.D., Ernst Thaelmann, van Hamburg naar Kopenhagen gevlucht. 47 arrestaties in Breslau. BERLIJN, 2 Maart (V. D.) In Breslau zijn heden 47 leden en functionnarissen van links gerichte organisaties gearresteerd. Het vak- vereenigingshuis te Breslau is in den middag door de politie doorzocht In Frankenstein zijn acht communisten, waarbij een vrouw gearresteerd. In Freiburg (Silezië) en om geving van duizenden drukwerken in beslag genomen, en in totaal tien functionnarissen der K.P.D. gearresteerd. Te Schneidemuehl zijn vlugschriften, aanplakbiljetten e.d. in beslag genomen en een aantal socialistische functionnarissen in voorloopige hechtenis ge zet. De openbare gebouwen en vitale be drijven staan onder politiebewaking. Communisten vluchten over Li- tausche grens. KOWNO, 2 Maart. Sedert eenige dagen trachten talrijke personen uit Duitschland op illegale wijze de Litausche grens te over schrijden. De Litauschen grensbeambten zeggen deze personen dat zij Duitsche com munistische vluchtelingen zijn en dat zij zich op weg naar Moskou bevinden. Met het oog op de feiten heeft de Litausche minister van Binnenlandsche Zaken bevel gegeven tot verscherpte bewaking der geheele grens en scherpe controle van allen die de grens willen overschrijden, aangezien de overheid vreest dat de vlucht der communisten uit Duitsch land een massaal karakter zal aannemen. Scherpe controle aan de Duitsch Zwitsersche grens. BAZEL, 2 Maart. In verband met de noodverordening ter bescherming van Volk en Staat en de door de regeering van Baden afgekondigde verhoogde, alarmtoestand voor politie en gendarmerie is ook de bewaking van de Duitsch-Zwitsehersche grens van po litie en douane verscherpt. De passen worden aan een scherpe controle onderworpen om verdachte elementen vluchten onmogelijk te maken. Bij verschillende huiszoekingen bij communisten in de grensplaatsen zijn druk werken en eenige wapenen in beslag ge nomen. Ook zijn verscheidene arrestaties ver richt. Schietpartij te Hamburg. HAMBURG, 2 Maart. Hedenavond had de NSDAP. een fakkeloptocht georganiseerd. Toen de stoet van den Billhorner-deich in de Billhorner-Roehrendamm aankwam, wer den plotseling van af een terras schoten ge lost. Op commando wierpen de nationaal- socialisten zich onmiddellijk op den grond. De fakkels werden uitgedoofd. De politie trad onmiddellijk handelend op, nadat versterking gehaald was. Met schijnwerpers werden de gevels belicht en onder vuur genomen. In to taal schijnen ruim 200 schoten te zijn geval len. Het aantal gewonden kan op het oogen- blik nog niet worden vastgesteld, daar deze grootendeels door hun kameraden meegeno men zijn. Slechts een gewonde is door de po litie opgenomen. In aansluiting op deze gebeurtenissen wor den huiszoekingen gehouden op een aantal in de nabijheid gevestigde lokaliteiten. Men vond daarbij een groot aantal wapenen. De persafdeeling van de politie te Ham burg deelt mede: Bij den hedenavond door de SA. gehouden propagandaoptocht door Hammerbrook is het op de kruising van de Vierlanderstrasse-Bill- horner-Roehrendamm en Lindley-strasse ge berouwen, dat hij ooit mijn pad heeft ge kruist." Miriam kende Arthur en ze was geneigd zijn dreigementen te beschouwen als de woede-uitbarsting van een kind dat zijn zin niet krijgt. Maar diep in haar hart was een angstige beklemming, waarom wist ze zelf niet. „Blijf je hier?" vroeg ze vriendelijk. „Het is immers mijn verjaardag en ik zou het el lendig vinden als jij juist nu boos heen ging". „Dacht je dat ik kon blijven na wat je me zooeven gezegd hebt?" was de grimmige we dervraag. „Dat ik lust had je te zien glim lachen tegen dien huichelaar? Dank je feestelijk, hoor. Adieu Mirriam!" Hij draaide zich abrupt om en liep met groote, kwaadaardige stappen in de richting van de oprijlaan. Mirriam bleef waar ze was, niet in staat den weg te vinden in den doolhof van haar gevoelens en gedachten. Wat had ze gedaan en wat had haar tot haar houding bewogen? vroeg ze zich af. Tot een half uur geleden was ze zoo goed als beslo ten geweest Arthur het jawoord te geven en op het beslissende moment was ze zich be wust geworden, dat ze het eenvoudig niet kon. Het was niet omdat ze ook maar iets om Bob Dulverton gaf, hield ze zichzelf voor. Maar als ze zich in dit opzicht juist beoor deelde, waarom joegen Arthur's toespelingen haar dan die onbestemde vrees aan en was ze blij dat Bob bleef, nadat Arthur was weg gegaan? Na een poosje naderden de landheer en Endellion het plekje bij den gouden regen en haar hart begon vreemd-heftig te kloppen toen ze hen zag aankomen. Elke beweging, de heele houding van den jongeman drukte kracht uit, autoriteit, vastbesloten energie. Onwillekeurig vergeleek ze zijn pogingen om haar te winnen bij die van Arthur. Hij wee klaagde niet en uitte geen vage bedreigin gen, integendeel, in ieder woord dat hij sprak had zelfbewuste overmoed geklonken. Ze was toen heel boos op hem geweest, maar die boosheid was nu van haar afgegleden. Hij was ten minste een man, een man die zijn eigen kracht besefte en niet rusten zou voor hij veroverd had wat hij verlangde te bezit ten. En op hetzelfde oogenblik drong het tot haar door, dat een deel van zijn voorspellin gen reeds uitgekomen was. Ze was niet in staat geweest Arthur Dulverton als echtge noot te accepteeren! Ze had zelfs plotseling het gevoel dat de jonge advocaat een klein onaanzienlijk manneke was, niet de stevke persoonlijkheid, die zij als levensgezel be hoefde. Maar de jongeman, die daar met haar va der kwam aanloopen, was heelemaal Bob Dulverton niet! Het was betrekkelijk een vreemde, iemand die zij pas kende, er was een scheidsmuur tiisschen hen, die haar onoverkomelijk leek. En toch twijfelde ze geen seconde aan zijn identiteit. „Hallo Mirry", riep de jonker; „waar is Arthur?" „Weggegaan, vader." „Zoo gauw al? Ik dacht dat hij zou blijven eten". Miriam bewaarde het stilzwijgen. „Of komt hij misschien voor het diner terug?" „Neen", antwoorde het meisje nu. De landheer wierp een scherp-onderzoe- kenden blik op zijn dochter. Toen lichtte er een glans van vreugde in zijn oogen; hij was zeker de waarheid, die hem met blijde op luchting vervulde, geraden te hebben. „Maar jij blijft toch, niet waar Bob?" zei hij. „Ik had graag een paar gasten aan tafel gehad ter eere van Miriam's verjaardag, maar ze wilde niet dat ik iemand inviteerde, ze wilde alleen zijn, beweerde ze." „Als dat het geval is, doe ik ook maar beter heen te gaan", lachte Endellion. „Jou bedoelde ze natuurlijk niet!" was het vroolijke bescheid. „Laat Mirriam zelf beslissen", stelde En dellion voor, het meisje recht in het gezicht kijkend. „Als zij zegt, dat ik moet blijven, zal ik het doen, maar wanneer ik zie dat ze aar zelt weet ik dat ze liever heeft dat ik naar huis ga." Mirriam voelde haar hart bonzenze had een gewaarwording dat haar besluit meer beteekende dan alleen een vriendelijke uitnoodiging voor een diner. „Vader", klonk het zonder een zweem van weifeling, „is 't niet het beste dat iemand van de bedienden Bob's avondkleeren gaat halen?" „Mooi zoo!" riep de jonker verheugd. „We zullen een prettigen, rustigen avond met el kaar hebben. Ik verwacht verder niemand, behalve dominee Borlage". Er waren niet anders dan doodnuchterc woorden gewisseld en toch leek Miriam de atmosfeer geladen met electriciteit; ieder woord scheen haar de drager van een on herroepelijke beslissing. Ze was onuitspre kelijk blij dat Bob de rest van den dag bij hen zou blijven doorbrengen en tegelijk bang om alleen met hem te zijn. Endellion ging in een van de tuinstoelen zitten en keek droomerig naar de bewegingen der twee dienstmeisjes die de thee klaar zetten. Het leven had hem nog nooit zoo heerlijk toegeschenen als nu, het was alsof het bittere, donkere verleden voor goed ach ter een sluier van vergetelheid schuil ging en de toekomst hem toelachte met een schoone geluksbelofte. Mirriam, die even in huis was geweest, kwam op hem toe en zijn hart zong in hem toen hij haar zag naderen Ze praatten opgewekt terwijl zij theedron ken onder het wijdoverhangend gebladerte en Endellion was de joligste van het kleine ge zelschap. Hij verbande iedere kwellende ge dachte naar den achtergrond van zijn be wustzijn, leefde uitsluitend in het wonder mooie heden. Geen pijnlijke prikken van wroeging vergalden zijn stemming; de her innering aan vernedering en .eenzaamheid scheen voor altijd begraven. Na de thee liet de jonker hen alleen. Hij had nog voor enkele dingen te zorgen, zei hij. Laten we wat gaan wandelen", opperde Endellion, toen Mr. Donnithorne naar het huis was teruggekeerd. Onmiddellijk stond Mirriam op en zwij gend liepen ze het lommerrijke park in. „Mirriam?" verbrak Endellion na eenigen tijd de stilte. „Ja, Bob?" „Ben je nog altijd boos op me?" Er kwam geen antwoord. Dit is de eerste gelegenheid, die ik krijg om rustig met je te praten, sinds ik gezegd heb dat ik van je houdt" ging hij voort. „Toen was je vreeselijk boos cn ongetwij feld had je daar gegronde reden voorik gedroeg me als een wildeman, Maar toch neem ik geen woord terug van wat ik ge zegd heb, geen woord! Mijn gevoelens zijn sedert dien niet veranderd; integendeel, mijn liefde is, zoo het kan, nog grooter en inni ger geworden. Maar dat ik dien avond zoo van leer trok, dat kwam alleen doordat ik wist wat Arthur zich in het hoofd had gezet en de gedachte dat je met hem zou trouwen me eenvoudig razend maakte". „Mijn woorden zijn uitgekomen, niet waar?" vervolgde hij. „Je hebt zelf ingezien, dat hij niet de man is die bij je past. Daarom heb je hem laten weggaanzoo is het toch?" Ze wilde boos op hem zijn, doch het was haar niet mogelijk. Begin ik er te gauw weer over?" vroeg hij, toen haar antwoord nog steeds uitbleef. „Wantrouw je me nog, heb je nog een afkeer van me? Dat zou verkeerd van je zijn, Mirriam; je moet van mij houdenjouw liefde beteekent het leven voor me. Wanneer je niet van mij kunt houden, zou deze stra lende dag grauw en somber voor mij zijn. Toe, zeg het me". IWordt vervolg&X

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5