HET NIEUWE AVONDBLAD VGDD VELSEN, BEVERWIJKe.O. 18e JAARGANG Nó. 109 DONDERDAC 9 MAART 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 cents, per maand 40 cents plus 2j-£ cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. KantoorKennemerlaan 42 - IJmuiden - Telefoon 521 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIEN1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties van Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden mededcclingen dubbele prijs. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: ƒ2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden;, 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; ƒ250bij verlies van een duim; ƒ150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3Ö00.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen, enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 200u.indien hetzelfde ongeval den dood yap vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuw? H.A.V.-Bank te Schiedam. De Oorlog In de Lucht. Er is een oude roman van H. G. Wells on der dezen titel. Het boek verscheen jaren vóór 1914, en in dien tijd maakte het den indruk van een wilde fantaisie. Onlangs viel het mij nog eens in handen. Wells' profetische geest blijft bewonderenswaardig, maar wat wilde fantaisie scheen schiet nu ver tekort bij de werkelijkheid, bij de voorbereiding van den oorlog-in-de-lucht die thans plaats heeft. De stijging der aandeelen van Vickers, Creusot, Skoda enz., gestimuleerd door de drie oorlo gen die door zes staten, alle Volkenbonds leden, gevoerd worden, heeft Europa nog wat dichter bij de verwezenlijking gebracht. Het gaat best met de munitiefabrieken. De Groote Vernietiging is op marsch. Met aandoening lees ik dal een Fransch beursblad de aandee- len-Schneider noemt „het beste toevluchts oord voor den belegger Een gelukkig beeld, temeer nu de Nederlandsehe regeering ver klaart dat het wetsontwerp inzake bescher ming tegen luchtaanvallen nog in wijde zak ken zit. Als we die „vele kleine schuilplaatsen vooral in de centra der steden'' voorloopig nog niet krijgen rest tenminste het toevluchts oord door dat Fransche blad aanbevolen. Nietwaar? Het wemelt trouwens van merkwaardige berichten. Vele lieden, vooral lieden die ver boven den dienstplichtigen leeftijd zijn. spre ken met zorgeloozen heldenmoed over een komenden oorlog. Geestelijk zijn zij erop voorbereid. Hun heldenbloed moet bepaald bruisen als zij lezen dat er geen sprake kan zijn van verdere vermindering der Nederland sehe cavalerie, en van bezorgdheid in onze Zuidelijke provincies ten aanzien van de grensversterkingen die de Belgen bouwen. Hun geestdriftige verbeeldingskracht gaat genoegelijk terug naar de oleogravures uit hun jeugd, toen alles zooveel beter was niet waar ?^U weet wel, die bekende oleo's van den Fransch-Duitschen oorlog. En dan die schoo- ne krijgslitteratuur, vol romantiek, met een snel-genezende wonde en een schoon? vrouw, trotsch op haar held, tot slot! Ach, hoe schoon en aandoenlijk was dit alles. Zoo wordt eindelijk de heldenmoed weer vaardig over vele geesten, en ongestoord be reiden zij zich voor op den voor-vorigen, hoogstens op den vorigen oorlog. Er zit slechts een klein gedachtenfoutje in. De wereld stuurt op dit moment aan niet op cjen vorigen, maar op den volgenden oorlog. Op den oorlog in de lucht, die de onhebbe lijkheid zal hebben zich van grensforten niet het minste aan te trekken, en waarin de Ne derlandsehe en andere cavalerieën geen rol zullen spelen. Behalve dan dat zij ook bom men op zich zullen krijgen, maar niet bij voorkeur, want het zal meer effect hebben ze op de vrouwen en kinderen enoude heeren in bevolkingscentra te smijten. Dat maakt meer indruk, vooral vanwege de vrou wen en kinderen, Oh zeker, er zullen nog legers en vloten zijn, maar het hoofdwapen is het luchtwapen en de oorlog zal beslist worden door het luchtwapen. Dat was in 1870—71 nog niet zoo, want het vliegtuig was nog niet uitgevonden, en in 1914—1918 was het ook nog niet zoo, want de luchtvaart stond toen nog „in haar kinderschoenen" zooals dat lieflijk heet. Maar nu is het wel zoo. De wereld bereidt zich voor op den Oor log in de Lucht, veel gruwelijker nog dan Wells hem heeft geschilderd. Een latere scri bent, de Duitscher Gobsch in zijn „Wahn- Europa 1934" heeft het geval reëeler geschil derd. Die kende het moderne oorlogstuig al, dat nu zoo'n prettig „toevluchtsoord" geeft aan de beleggers in aandeelen-Vickers, aan deelen-Schneider, aandeelen -Skoda. Oh dappere, zorgelooze praters-over-oorlog Een paar hunner hebben mij gezegd dat als onze defensie niet sterk genoeg was. wij die maar moesben versterken. Welja! Waarom niet? Simple comma bonjour! Vooral als men bedenkt dat alleen de Fransche oorlogs-luchtvloot. die duizenden vliegtuigen telt, tweehonderdvijftig millioen gulden per jaar kost. hetgeen net driemaal zooveel is als onze heele defensie-begroeting. En be scherming ertegen? neen hoor. Uitge sloten, zooals de Engelsche president van het Comité voor Nationale Verdediging, mi nister Baldwin, zoo duidelijk heeft ver klaard. Hij is de eenige niet; er zijn meer eerlijke deskundigen. Ik moet toegeven dat aan de Italiaansche luchtvloot slechts tweemaal zoo veel als aan onze gansche defensie wordt be steed. Die is ook nog wel een paar duizend vliegtuigen sterk. Het vierde wapen heeft één schoon voordeel: het is goedkooper dan de andere. Nu, en dan de bommen! Dat nietige dingske van 50 kilo's dat bij ongeluk op „De Zeven Provinciën" viel en 25 dooden maakte heeft even een idéetje ervan gegeven. Maar dat was maar een kleinigheid. Ik heb het laatst al vermeld, op gezag van een Nederlandsch deskundige: een bom van 300 a 400 K.G. slaat een heel huizenblok uit elkaar. Da's ook één van die interessante nieuwe bedenksels sinds 1918. En dan de nieuwe electron-brandbom- metjes. Vijf kilo maar. Het typische is slechts dat ze onbluschbaar zijn, en mijn gedachten- oog ziet den zorgeloozen held, die zijn toe vlucht gezocht heeft in een aandeel-Vickers.. dit gezellige dividend je in zijn woning ont vangen. Gevolgd door een gasbom, die een langdurige besmetting legt. Gevolgd door Mijn gedachtenoog ziet noch den zorgeloozen held, noch het aandeel meer. Evenmin de vrouw van den held, en zijn kinderen en zijn kleinkinderen. Het houdt niet op met merkwaardige be richten. Meneer Matsoeoka, uit Japan heeft in Den Haag gezegd dat de Japanners vredelievend en de Nederlanders hun dierbaar zijn. Het eerste is zoo duidelijk gebleken dat wij het tweede zoo maar kunnen aanvaarden. Ramsay MacDonald en Sir John Simon gaan naar Genève. Onderweg zullen zij Dala- dier bezoeken. Zij weten, zoo lees ik in de Engelsche pers, vier verschillende manieren om de Ontwapeningsconferentie te beëindi gen, en een andere mogelijkheid zien zij er niet meer voor. Nu, dit zal de heldhaftige voorbereiders- tot-den-vorigen-oorlog, hierboven bedoeld, plezier doen. Ze ergerden zich al zoolang aan dat geklets in Genève. Er is nu tenminste hoop dat er een eind aan komt, nietwaar? Ik hoor het ze zeggen. R. P, IJMUIDEN DE VOORTUINTJES IN DE KENNEMERLAAN. Ambtenaar bij het Kanton gerecht eischt f 2 of 2 dagen. PLEIDOOI VAN MR, A. W. HELLEMA. Woensdagmiddag diende voor den waarn. kantonrechter te Haarlem Mr. v. d. Vegt-, de zaak tegen den winkelier L. die als eigenaar van een perceel in de Kennemerlaan -te IJmuiden niet binnen den gestelden termijn van 30 dagen had voldaan aan de hem door burgemeester en wethouders verstrekte last geving, zijn grond vóór het perceel gelegen met een ijzeren hek van den openbaren weg af te scheiden. Verdachte bekende het hem ten laste ge legde feit. De verdediger Mr. A. W. Hellema dankte den kantonrechter voor het feit, dat hij hem in de gelegenheid had gesteld, de zaak in een aparte zitting toe te lichten. Mr. Hellema wees er op, dat het geldt een proefproces en 'dat de belaflgen van de eige naren van verschillende perceelen op het spel staan. Hij overhandigde daarop den kanton rechter een situatieteekening en zette uiteen hetgeen door burgemeester en wethouders werd geëischt. Alvorens tot de juridische tenlastelegging over te gaan, gaf Mr. Hellema een overzicht van de voorgeschiedenis. Verdediger memo reerde. dat in Juni 1932 de eerste aanschrij ving kwam. Er werd verzocht, den grond vóór de perceelen van den openbaren weg af te sluiten of anders den grond aan de gemeente af te staan. Verzocht werd, de formulieren van bereidverklaring vóór 1 Juli 1932 in te zenden. Hieraan werd niet voldaan; B. en W. werd echter verzocht op welke voorwaarden zij den grond wilden overnemen. Den 8en Juli 1932 antwoordde het college, dat het bij over neming van den grond geen verplichting op zich wenschte te nemen, doch dat het alge meen belang eischte, dat omtrent den rechts toestand van den grond geen onzekerheid mocht bestaan. B. en W. stelden de eigenaars nog tot 20 Juli in de gelegenheid, aan het verzoek te voldoen. Anders zou overeenkom stig art. 53 der Algemeene Politieverordening een lastgeving volgen. De- eigenaars hebben zich bereid verklaard, den grond af te staan, mits de gemeente de gemaakte onkosten voor betegeling enz. zouden vergoeden. Dit werd afgeslagen en opnieuw volgde een aanschrij ving, den grond af te sluiten. Er werd nog geconfereerd, maar men kwam tot geen resultaat en 5 December ontving de heer L. de bekende lastgeving. Mr. Hellema wees er op, dat gebleken is, dat het de gemeente Velsen niet te doen is om de afsluiting, doch om de eigenaars te dwingen den grond om niet af te staan. Nu de eigenaars daartoe niet bereid waren, heb ben B. en W. den kantonrechter in den arm genomen. Het gaat er om, aldus Mr. Hellema, of de kantonrechter aan de hand van de ver ordening een strafbaar feit km constateeren. Verdediger meende, dat dit niet mogelijk is. waarvoor hij vier argumenten naar voren bracht, waarvan twee strekten om te betoo- gen. dat art. 53 van de A.P.V. ten onrechte is toegepast. Als eerste argument voerde verde diger aan, dat in genoemd artikel wordt ge sproken van land, grond cn erf, maar uit de verordening moet worden verstaan, dat hier mede wordt bedoeld „open grond". Aan de hand van eenige andere artikelen (o.a. art.. 25, 145 en 153) toonde spreker aan. dat hieruit blijkt, dat deze benaming niet van toepassing is op de terreinen vóór de wo ningen der betrokken eigenaren. Zulke eigen dommen noemt mén „perceelen". Met land, grond en erf wordt bedoeld open grond of land. Als tweede argument, dat de A.P.V. niet toepasselijk is bracht verdediger naar voren, dat het perceel reeds afgesloten is van den openbaren weg. Er staat niet in de verorde ning, dat deze afscheiding moet geplaatst zijn op de grens der eigendommen. Dienaan gaande is geen enkel voorbehoud gemaakt. In steden geschiedt de afscheiding op aesthe- tische gronden. Er is een afscheiding in den vorm van een winkelpui. Als deze twee argu menten niet opgaan en art. 53 der A.P.V. wel van toepassing is. wenschte verdediger twee andere argumenten naar voren te brengen. Spreker ontkende, dat hier sprake is van algemeen belang, waarop doelt art. 168 der gemeentewet. Geen enkel algemeen belang maakt het plaatsen van een hek noodig. Uit verschillende arresten van den Hoogen Raad wilde verdediger aanloonen, dat in ieder spe ciaal geval moet worden nagegaan, of een openbaar belang het ingrijpen van de ge meente in de rechten van derden rechtvaar digt. Tenslotte meende Mr Hellema, dat art. 53 niet bindend is, omdat het strijdig is met art. 625 van het Burgerlijk Wetboek, hetwelk inhoudt, dat onverbindend is een bepaling, waarin het geheel of gedeeltelijk gebruik van een eigendom aan den eigenaar ontnomen wordt. Het geldt hier een winkel, vroeger met toestemming van B. en W. opgericht. Het publiek moet door etaleeren getrokken wor den en wanneer dit recht wordt aangetast door het plaatsen van een hek op meer dan 1 M. van de etalage wordt het gebruik van eigendom aangetast. Verder wees verdediger er op, dat het per ceel verhuurd is. De eigenaar krijgt dus ook last met den huurder. Het zou op zichzelf niet zoo erg zijn, den grond af te staan, maar uit de besprekingen met B. en W. is duidelijk naar voren gekomen, dat de zaak verband houdt met de precarioverordening. Als de eigenaar den grond heeft afgestaan, zal hij voor allerlei gebruiken ieder jaar idem zoo veel precario moeten betalen. Dit is al eens geschied bij een dergelijk geval. De ambtenaar van het O.M. meende, dat een strafbaar feit is gepleegd en eischte 2 gulden boete of 2 dagen hechtenis. De kantonrechter deelde mede, dat hij Woensdag 22 Maart schriftelijk vonnis zal wijzen. OPDRACHT. Het maken van een gedeelte van de aarde- baan in den rijksweg Amsterdam—Sassen- heim in den Rieker-polder, met bijkomende werken, is opgedragen aan de N.V. Amst. Ballast Mij. voor f 129.000. OPENBARE VERGADERING S.D.A.P. De afdeeling IJmuiden der S.D.AP. belegt a.s. Maandagavond in Thalia een openbare vergadering. Als spreker zal optreden de heer J. buys, lid 7c n de Tweede Kamer over het onderwerp: „Daden en Wandaden der Regee- ring-Ruys". VOORDR ACH F-AVOND. Naar wij vernemen zal de voordrachtavond van de Vereeniging van Vrijz. Hervormden met Kommer Kleyn niets plaats vinden op Vrijdag 17 Maart, maar op Maandag 20 Maart a.s. DE STAKING IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. NA DE KNIKKER DE SPAARNE- STROOAIIJM. 65. Het schijnt ernst te worden met de pogin gen der reeders, om een aantal trawlers in de vaart te brengen. Wij vernamen dat wanneer de Knikker gebunkerd heeft, de Spaarne- stroom IJ.M. 65 aan de beurt is, om van kolen te worden voorzien. De IJmuider Federatie heeft gisteren naar de visschersplaatsen vanwaar werkwilligen verwacht worden o.a. naar Katwijk aan Zee en Spakenburg posters uitgezonden om te trachten deze werkwilligen te bewegen geen dienst op de trawlers te nemen. Komen er Duitsche trawlers? Naar wij vernemen, worden er besprekin gen gevoerd tusschen de alhier gevestigde vertegenwoordigers van Duitsche reederijen en het bestuur van den Nederl. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders cm te geraken tot een regeling inzake het lossen van Duitsche trawlers. Indien een dergelijke regeling tot stand mocht komen, kan verwacht worden dat we kelijks een aantal Duitsche trawlers hier zal komen markten. WEER AAN 'T WERK. Bij de Amst. Ballast Mij. alhier, waar vroeger 300 man werkten en nacht en dag werd gearbeid,'doch waar verleden jaar het geheele personeel ontslagen werd, is men sedert korten tijd weer met een kleine ploeg arbeiders aan 't werk. Er wordt echter nog maar met één ploeg per dag gearbeid. Toch is het een van de weinige lichtpunten voor onze plaats. „DE MATROZEN VAN CATTARO" Naar wij veifoamen zal de opvoering van „De Matrozen van Cattaro" te geven door het Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling afd. Velsen, welke in het openbaar door den Burgemeester verboden is, nu toch doorgaan doch in besloten kring. De technische ver zorging is in handen van het tooneel fonds „VARA-Instiutuut", waarvan zij lid zijn en kunnen worden welke ook lid van de VARA, of van het Instituut voor Arbeiders-ontwik keling zijn. Verwacht wordt een groote toe loop van de Spaarfondsleden, de regeling is getroffen, dat de oudste spaarders het eerst aan de beurt komen. BEGRAFENIS A. KRAMER. Woensdagmiddag had onder groote be langstelling de begrafenis plaats van den Zaterdag j.l. overleden oud-ouderling der Geref. Kerk, den heer A. Kramer. Op dezen schoonen voorjaarsmiddag, aldus Ds. van der Meulen, nu alles spreekt van leven en opstanding, staan wij hier op de plaats waar de dood zijn triomfen viert, om het stoffelijk overschot van broeder Kramer naar zijn laatste rustplaats te brengen. Op verzoek van den overledene, die alles wat de teraardebestelling betrof, reeds 14 dagen geleden met spreker had geregeld, zou niet worden gesproken over den mensch Kramer, maar zou alleen gewezen worden op hetgeen God in en door een zondaar gewrocht had. Hoevelen, ook onder degenen, die aan de groeve stonden, was hij ten zegen geweest. Hierna werd opverzoek van den overledene gezongen Psalm 98 4. Daarna vertolkte Ds. Wesbonk de gevoelens van rouw en droefheid der Evangelisatie- commissie. waarvan broeder Kramer de ziel was.alsmede der Zondagschoolvereeniging, waarna het Evangelisatiezangkoor „Cera" zong; Boven de starren, enz. Tenslotte bedankte een familielid voor de bewijzen van belangstelling tijdens de ziekte en bij het overlijden, alsmede de velen die waren opgekomen om den overledene de laat ste eer te bewijzen. Een groot aantal kinderen der Zondag school was mede om de groeve geschaard om hun geliefden voorzitter en oud-onderwijzer een laatsten groet te brengen. TE PLETTER. GESLAGEN. De stoomtrawler Lord Deramore is tijdens een orkaan op de kust van Finmarken tegen de rotsen te pletter geslagen, waarbij vijf leden der bemanning, onder welke de kapi tein, verdronken zijn. De andere tien opva renden hebben uren lang in een scheepsboot rondgedreven, terwijl er een sneeuwstorm heerschte. totdat zij werden opgemerkt door het politievaartuig Michael Sars. Dit vaar tuig had reeds een aantal passagiers van het eveneens verongelukte stoomschip Princes Ragnhild gered. BEVERWIJK Stemmingsbeeld van liet Academieplein te Athenewaar een dichte menigte bijeen was als genolg van de jongste -politieke gebeurteniss VELSEN DRANKWET. Burgemeester en Wethouders brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Bernardus Demmers van beroep koffiehuishouder te IJmuiden om een verlof A voor den verkoop van zwak- alcoholischen drank in de benedenlocalïteit van het perceel Frans Naereboutstraat al daar. LEZING VOOR DE WINKflLEERS. Voor de winkeliersvereeniging „Eendracht Maakt Macht" sprak Woensdagavond in het Kennemer Hotel de heer Van Traast. direc teur van de Handelsschool voor opleiding van verkoopsters te Amsterdam over het onderwerp „Verkoopkunde". De voorzitter van E.M.M.. de heer G. W. P. Stoutenbeek, heette met veel voldoening de talrijke bezoekers en bezoeksters welkom en deelde mede, dat de herboren winkeliers vereeniging voornemens is in deh volgenden winter een cursus te organiseeren. De heer Van Traast, hierna het woord ver krijgend vergeleek in zijn inleidend woord de ouderwetsche wijze van verkoop, die ten slotte meer een „slimheidswedstrijd" was tusschen winkelier en klant, met de moder ne methode, waarbij voorop staat dat ver- koopen dienen van de clientèle is, in het teeken dus van service. Spreker ontwikkelde in een helder en leer zaam betoog de beginselen waarop de ver koopkunde berust en maakte zijn beweringen en stellingen met een gvoot aantal aan de praktijk ontleende voorbeelden duidelijke Spr. toonde achtereenvolgens aan de nood zakelijkheid van de verkoopsopleiding, dat vaste klanten kapitaal voor het bedrijf be- teekenen; dat de winkelier niet alléén baas is in zijn zaak; dat het winkelbedrijf zich moei richten naar de doorsnee-klant, de waarde van reclame voor behoud en uit breiding van den kring van vaste klanten, en tenslotte van de mondelinge reclame (ver- koopsgesprek). De beginselen van de verkoopkunde wer den duidelijk uiteengezet en door het, uit den aard der zaak vakkundige auditorium met groote aandacht gevolgd. De heer Van Traast oogstte voor zijn „college" een dank baar applaus. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door eenige aan wezigen gebruik gemaakt. In zijn beantwoording vond de spreker ge legenheid vele bijzonderheden omtrent de vakschool in Amsterdam mede te deelen. De heer Stoutenbeek heeft den heer Van Traast in hartelijke bewoordingen namens de vergadering dank gebracht voor zijn leer zaam betoog en wekte reeds bij voorbaat de belangstelling van de toehoorders op voor den te organiseeren cursus. De uitstekend geslaagde bijeenkomst werd daarna gesloten. WIJK AAN ZEE EN DUIN. RAADSVERGADERING. In de vergadering van den gemeenteraad werd een adres behandeld van den R.K. Dioc. Land- en Tuinbouwbond. alsmede van het bestuur van de plaatselijke afdeeling van den Neutralen Bond van Boeren, Land en Tuinbouwers, houdende verzoek uit de gemeentekas geiden beschikbaar te stellen, voor de verstrekking van meststoffen aan 48 noodlijdende tuinders, waarmede een be drag van f 3000 a f 3500 gemoeid zou zijn. B. en W. stelden voor op dit verzoek af wijzend te beschikken, omdat de gemeente niet over de noodige geldmiddelen beschikt. Wethouder Tervoort deelde mede, dat de tuinderscommissie nog over f 340 beschikt en verzocht aanvulling van dit bedrag tot f' 1500 hetgeen na eenige besprekingen geschied de. Over het rioleeringsvraagstuk in deze ge meente ontspon zich naar aanleiding van een tweetal ingekomen adressen over deze zaak een langdurige discussie. De raad was van oordeel, dat met de oplossing van difc urgente vraagstuk niet langer kon worden gewacht en drong er bij B. en W. sterk op aan, dat althans aan een gedeelte van het destijds ontworpen rioleeringsplan een begin van uitvoering zou worden gegeven. In het bijzonder wenschte de raad heropening van de onderhandelingen met Beverwijk, dat zich reeds vroeger tot medewerking bereid ver klaarde. Ten-slotte deed de voorzitter de toe zegging deze zaak nog eens in het college te zullen bespreken Het voorstel van B. en W. om over te gaan tot Invoering van een straatbelasting, waar van de jaarlijksche opbrengst geraamd werd op f 130C0, stuitte op veel tegenkanting, in het bijzonder de heffing van de belasting op de ongebouwde eigendommen werd onge- wenscht geacht. B. en W. namen dit gedeelte van hun voorstel terug, waarna tot heffing van straatbelasting van de gebouwde eigen dommen werd besloten. Een nieuwe bron van inkomsten werd gevonden in de heffing van leges ter secretarie en van rechten, wegens verrichtingen van de ambtenaar van den burgerlijken stand. Tot nu toe waren geen leges verschuaigd. De gemeentebegrooting voor het loopemife dienstjaar onderging op verlangen van Ged. Staten eenige wijizigingen. Oa. werd het subsidie voor h:c Burgerlijk Armbestuur met f 10.000 verhoogd. Een bedrag van f 1430 werd uitgetrokken voor de aanstelling van een controleur der werkloozen, terwijl de post voor de rentebetaling in verband met de grootte van de vlottende schuld ad f 100.900 van f 1000 op f 6000, werd gebracht. Teneinde te kunnen medewerken aan ont wikkeling en ontspanning van werkloozen kregen B. en W. de beschikking over een bedrag van f 320. Het eindcijfer der begrooting werd door deze maatregelen vastgesteld op f 285.977.29.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1