Verscherpte actie der H itlerianen BRIDGE. adverteert EEN WEKELIJKSCHE RUBRIEK ijmuider courant DONDERDAG 9 MAART 1933 tweede blad Ook de Joden moeten het ontgelden. Sluiting van Joodsche warenhuizen in het Roergebied. fatKarl-Liebknechthuis bestemd voor anti-bolsjewistisch centrum. ESSEN, 8 Maart. (V. D.) In een aantal ste den in het Ruhrgebied zijn gisteravond en in den loop van heden tal van warenhuizen en joodsche zaken gesloten. In de winkelstra ten van Essen heerschte hedenmorgen groote drukte. Aan de ingangen van tal van Jood sche zaken, voor het Karstadt-warenhuis Althorf, waarop een hakenkruisvlag waait, voor de Epa- en Woolwortheenheidsprijsma- gazijnen, had zich een groote menigte men- schen verzameld. Sterke S. A.-posten voor de ingangen beletten het publiek de zaken bin nen te treden onder de leuze: „Duitschers, koopt in Duitsche zaken". De winkels en ma gazijnen, waarvoor deze actie plaats vond, sloten, evenals de overige Joodsche zaken, weldra hun deuren en zonden het geheele personeel of een gedeelte er van naar huis. Van officieel nationaal-socialistische zijde wordt naar aanleiding van deze gebeurtenis sen medegedeeld dat door geen enkele partij - instantie aan de SA. of andere partij-groe peeringen opdracht tot deze actie is gegeven, die echter er op wijst, dat de nationaal ge zinde bevolking zich klaarblijkelijk het voort bestaan van Joodsche warenhuizen en groote Joodsche zaken, niet meer laat welgevallen en derhalve sluiting van deze zaken eischt. In de steden, waar een dergelijke actie wordt gevoerd, hebben de SA.-lieden zich op voor treffelijke wijze gekweten van de taak om de rust en orde te handhaven. Daardoor kon althans voorloopig vermeden worden dat on lusten zijn ontstaan, ruiten van Joodsche zaken werden in geworpen en de magazijnen misschien door misdadig gespuis zouden zijn geplunderd. De discipline der SA.-lieden heeft in elk geval tengevolge gehad, dat de sluiting der zaken in volmaakte rust is geschied, zoo- dat de bevolking dankbaar kan zijn voor het ingrijpen der S.A.-lieden. ESSEN, 8 Maart. In den loop van den mid dag zijn nog tal van warenhuizen, eenheids prijswinkels en dergelijke zaken, welke in Joodsche handen zijn in verschillende steden van het industriegebied en met name te Es sen gesloten, zoodat des avonds nog ternau wernood één zaak welke onder Joodsche lei ding staat geopend was Op de deuren der meeste zaken zijn ge drukte transparanten aangeplakt, waarop staat: „Duitschers, koopt slechts in Duitsche zaken, Duitschers steunt den Duitschen mid denstand". Voor de ingangen van zaken, welke nog open zijn, staan S.A.-mannen die kooplusti gen en nieuwsgierigen terugdringen. Uit an dere steden van het industriegebied worden gelijke voorvallen gemeld. Te Bolltrop zijn, evenals te Essen, alle Joodsche zaken gesloten. De leider der po litie in het Westen heeft de daarvoor in aan merking komende politiepresidenten er op gewezen, dat de garantie moet worden ge geven, dat alle zaken kunnen open blijven, eventueel door gebruik te maken van politie en hulppolitie. Intusschen hebben te Essen besprekingen plaats gevonden, zonder dat van het resultaat daarvan evenwel mededee- lingen zijn gedaan. Te Berlijn is men van een en ander op de hoogte gesteld. Karl Liebkneclithaus wordt een centrum voor be strijding van het com munisme. BERLIJN, 8 Maart (W.B.) Minister Göring deelt mee, dat op grond der nood verordening van 28 Februari, de localiteiten van het Karl Liebknechthaus, tot voor kort de burcht der communisten, met den zich daarin bevindenden inventaris ter beschik king van den Pruisischen staat is gesteld. Het gebouw is bestemd voor de politieke politie en wel van die afdeeling, welke be last is met de bestrijding van het bolsje wisme. De vlaggen der zegevierende nationale be weging zullen als symbool van de verster king van den nationalen geest onder het Duitsche volk vanmiddag om 5 uur op het gebouw geheschen worden. Hakenkruis op Marx' geboortenhuis. Nationaal-socïalisten hebben het huis bezet, waar Karl Marx is geboren. Zij heschen de Hakenkruisvlag. Een nationaal- socialist hield een korte toespraak. Drie roode vlaggen met de drie pijlen werden naar beneden gehaald en op straat ver brand. De politie houdt het huis bezet. Provocateurs werk? BREMEN, 8 Maart (V.D.) De politie deelt mede: Tot een betreurenswaardig incident is het hedenmiddag in de Schillerstrasse ge komen. De consul van Peru werd door een onbekend persoon overvallen en aan het oog gewond. De dader zou het Hakenkreuz- insigne hebben gedragen. Er bestaat geen twijfel of dit is het werk van een commu nistisch provocateur, hetgeen te meer waar schijnlijk is, daar bekend is, dat de com munisten bij botsingen en overvallen de kenteekenen van de NSDAP moeten dragen, om de nat.-soc. beweging te schaden. De commissarieele president van politie heeft zich onmiddellijk 'naar het ziekenhuis be geven en heeft den consul zijn leedwezen Over het gebeurde betuigd. Ook de consul was van meening, dat het hier een pro vocatie betrof. Ingrijpen der regeering in SchaumburgLippe, Baden, Würtemberg en Saksen. BERLIJN, 8 Maart (V.D.) Op grond van de Noodverordening tot bescherming van Volk en Staat, heeft de Rijksminister van Binnenlandsche Zaken de politioneele be voegdheden op zich genomen in Schaum- burg-Lippe, Baden, Würtemberg en Sak sen. Als gevolmachtigden van Dr. Frick treden op: In Schaumburg-Lippe Matthei, in Baden Wagner, lid van den landdag; in Würtem berg von Jago, Rijksdaglid en voor Saksen, het Rijksdaglid v. Killinger. STUTTGART. 8 Maart (V.D.) Naar de leiding der NSDAP mededeelt, beeft de door den rijksminister van binnenlandsche zaken met het overnemen van de politiemacht be laste von Jagow, zijn functie aanvaard en de politie hiervan m kennis gesteld. Hedenavond was nog niets bekend over het standpunt in dezen van het Wurtembergsche ministerie van binnenlandsche zaken. KARLSRUHE, 8 Maart (V.D.) De re- geeringsinstanties van Karlsruhe zijn door het ingrijpen van den rijksminister van binnenlandsche zaken volkomen verrast. Door het late uur kon heden geen kabinetszitting meer worden gehouden. Nog steeds vlaggen geheschen. KOBLENZ, 8 Maart (V.D.) De burge meester der stad had verklaard zich er tegen te moeten verzetten, dat op het stad huis de hakenkruisvlag zou worden geheschen Vier nationaal-socialisten haalden hem hierop uit zijn werkkamer om hem te dwin gen de plechtigheid bij te wonen. 10.000 personen waren aanwezig. Zij juichten den nationaal-socialistischen spreker na afloop van zijn gelegenheidstoespraak toe. De centrumsafgevaardigde Joos heeft uit Keulen het volgende telegram gezonden aan Rijksminister Goering: Overgroote deel der bevolking gaat niet accoord met 't hijschen van hakenkruisvlaggen op openbare ge bouwen door NSDAP. Centrumspartij eischt bevel, dat vlag direct zal worden ingehbmen; w.g. Joos. Goering antwoordde verantwoordelijk te zijn voor den wil der meerderheid van het volk, welke zich heeft uitgesproken voor hakenkruisvlag. Gistermorgen vroeg werd op het gebouw van de Berlijnsche beurs, de Berlijnsche Uni versiteit en de Rijksbank de hakenkruis vlag geheschen. Op de Siegessaule heschen Duitsch-nationale studenten onder leiding van den oud-kapitein ter zee Scheibe, de zwart-wit-roode vlag. Ook op het gebouw van de rechtbank te Moamit, waar gister middag de hakenkruis-vlag op ambtelijk bevel weer naar beneden moest worden ge haald, werd Woensdagmorgen de zwart-wit- roode en de hakenkruisvlag geplant. Ook op de Brandenburger Poort werd een 10 M. lange zwart-wit-roode vlag geheschen. Rijksdag op 21 Maart geopend. BERLIJN, 8 Maart (V.D.) Na een bezoek aan de garnizoenskerk te Potsdamm door Hitier, Goering, Dr. Frick en vertegenwoordi gers van kerkelijke .en staatsinstanties is besloten dat in de garnizoenskerk een plech tige zitting zal plaats hebben, waarin v. Hin denburg een begroetingsredevoering zal houden en de Rijkskanselier de regeerings- verklaring zal afleggen. Na afloop van deze plechtigheid te Potsdamm zullen de leden der regeering en de afgevaardigden zich naar Berlijn begeven, de plenaire zittingen zullen in de Kroll-opera worden gehouden. Aange nomen wordt dat de Rijksdag op 21 Maart zal worden geopend. Sedert gistermiddag waait de zwart-wit- roode vlag op Sans S'oucci, waar ook de oude oorlogsvlag geheschen is. Ook op het nieuwe paleis en op het gebouw van het Landsge- recht te Potsdam waait het zwart-wit-rood naast de hakenkruisvlag. Burgemeester van Dessau afge treden. DESSAU, 8 Maart. De Oberburgemeister van Dessau, Hess, heeft zijn functie beschik baar gesteld en is met verlof gegaan. De na tionaal-socialistische burgemeester Hoff mann is tot commissariaal waarnemer van de functie van den Obergurgemeister be noemd. S.S. bezetten het Raadhuis van Plauen. PLAUEN, 8 Maart. Hedenmorgen werd het Raadhuis te Plauen door S.S.-troepen be zet. De nationaal-socialistische wethouder Lenk, de districtsleiderHitzier, het Raadslid Glauning en de fractievoorzitter Hartman eischten dat de burgemeester Schlotte zijn ambtskamer zou verlaten. Onder protest vol deed de burgemeester aan dezen eisch. De stadsarchitect Woerner werd met de waarne ming der zaken belast. Het hoofd der politie Goehle werd vervangen door den politie- luitenant Franz. Onderhandelingen met het Centrum. BERLIJN, 8 Maart. (V. D.) De aangekon digde „machtigingswet" welke een grond wetswijziging zal inhouden, zal bevat o.m. volmachten welke mogelijk maken dat afzon derlijke deelen van de grondwet kunnen wor den opgeheven. Te verwachten ïs, dat dézer dagen de on derhandelingen met het Centrum zullen aan vangen. Een officieus contact heeft intus schen wel plaats gehad. Er vinden besprekingen plaats inzake de premier-verkiezing in Pruisen, o.m. in aan wezigheid van vooraanstaande leden der Pruisische fractie van de N.S.D.A.P. Behalve de reeds genoemde plannen von Papen mi- nister-president te makch, zou het thans in het voornemen liggen den Rijkskanselier eventueel tegelijkertijd te benoemen tot Prui sisch premier. HAMBURG, 8 Maart. (V. D.) Vanmiddag is te Hamburg een nieuwe senaat gekozen. De communistische fractie was niet in de zitting van het stadsparlement verschenen. De nieuwe senaat staat onder leiding van den eersten burgemeester Karl Vincent Krog- mann, die lid is van de S.A. Molestatie van Amerikaansche burgers in Duitscliland. BERLIJN, 8 Maart (V. D.) Tijdens de Rijks- dagverkiezingen van Zondag jl. drongen vijf of zes Nazi's in uniform de hotelkamer bin nen van den Amerikaan N. Wolff, doorzoch ten zijn koffers en bevalen hem mee naar een politiebureau te gaan, waar hij op ver zoek van de Nazi's werd verhoord en gefouil leerd. Vervolgens verlieten de Nazi's met hem het politiebureau en reden met hem naar het Griinewald, waar zij hem mishandelden en toen liéten loopen. De Amerikaansche am bassadeur deelt mede, dat hem nog eenige gevallen ter oore zijn gekomen van Ameri kaansche Joodsche onderdanen, die in de af- geloopen dagen door Nationaal-Socialisten zijn gemolesteerd. Hij heeft stappen gedaan bij de Duitsche regeering, waarin hiertegen scherp wordt geprotesteerd en er op wordt aangedrongen, dat de veiligheid van alle Amerikaansche burgers in Duitschland zal worden gewaarborgd. Het Nat. Soc. persbureau deelt naar aan leiding hiervan mede: Van verschillende zijden wordt gemeld, dat buitenlanders door personen, die S.A.-unifor- men dragen, op straat zijn lastig gevallen. Men heeft hier te doen met communistische provocateurs. Politie-prcsident van Bremen afgezet. BERLIJN, 8 Maart (V. D.) De pas genoem de Rijkscommissaris te Bremen heeft heden den politie-president van Bremen, dr. Petri, voor onbepaalden tijd verlof verleend en Theodor Laue belast met de commissariale waarneming van het politie-presidium. Uit de K.P.D. getreden en Nazi geworden. PLAUEN. 8 Maart (V D.) Tijdens een na tionaal-socialistische betooging op de markt te Plauen deelde de districtsleider mede, dat het communistische Rijksdaglid Albert Janka in een brief aan de Nationaal-Socialistische Partij te Plauen had medegedeeld, dat hij uit de K. P. D. was getreden, omdat hij inzag dat de verdere strijd van deze partij zonder perspectief was. Tevens verzocht hij te wor den opgenomen in de Nationaal-Socialisti sche Partij. Genève, Bezetting van de Westerplatte voor den Volkenbond. De Hooge Commissaris voor den Volken bond te Dantzig heeft zich met een schrijven gewend tot den Secretaris-Generaal van den Volkenbond, naar aanleiding van de bezet ting van de Westerplatte te Dantzig, door Poolsche troepen. De Hooge Commissaris wenscht door den Volkenbondsraad te zien uitgemaakt of het optreden van Polen be schouwd moet worden als een „action direc te" die volgens de geldende bepalingen verbo den is. De Secretaris-Generaal van den Vol kenbond zal de zaak onmiddellijk ter kennis van de leden van den Raad brengen. V.D. verneemt voorts uit Dantzig, dat de Poolsche bezetting van de Westerplatte drie gewapende dubbelposten heeft uitgezet. Van officieuse Poolsche zijde wordt een uit voerige verklaring gepubliceerd over de mo tieven, die voor de Poolsche regeering aanlei ding waren de militaire wacht op de Wester platte, het eilandje met Poolsche wapen- en munitie-voorraden op de reede van Dantzig, te versterken met een, zooals nadrukkelijk wordt medegedeeld, afdeeling marinesolda ten, dus geen politie. In de verklaring wordt de Hooge Commis saris van den Volkenbond te Dantzig scherp aangevallen. De Poolsche regeering heeft in de laatste dagen volkomen betrouwbare en juiste inlichtingen gekregen omtrent de ver sterking der Nationaal-Socialistische strijd troepen in den Vrijstaat Dantzig en inzake het verblijf te Dantzig van een aantal perso nen, wier oponthoud de veiligheid te Dantzig van een aantal personen, wier oponthoud de veiligheid van de door de internationale ver dragen gewaarborgde Poolsche belangen be dreigt. Deze inlichtingen duidden op het ge vaar van een georganiseerden aanslag op de Poolsche depots op de Westerplatte, een be langrijke basis van de Poolsche Marine. Japan's deelneming aan de ontwapeningsconferentie. De Japansche regeering heeft den Presi dent der Ontwapeningsconferentie, Hender son, een belangrijke nota overhandigd om voor te leggen aan de conferentie, waarin de Japansche regeering constateert, dat haar meening niet in overeenstemming is met de meerderheid van den Volkenbond in het Ja- pansch-Chineesche geschil en er den nadruk oplegt, dat zij hierdoor gedwongen haar ver tegenwoordigers uit de plenaire zitting van den Volkenbond terug te roepen. De Japansche regeering is evenwel vast besloten mede te werken aan het herstel van een permanenten algemeenen vrede, en verklaart zich daarom bereid ook verder deel te nemen aan de Ontwapeningsconfe rentie evenwel ziet zij zich verplicht de Ont wapeningsconferentie mede te deelen dat zekere belangrijke reorganisaties in de na tionale .erdediging van het Japansche kei zerrijk wegens den nieuwen toestand in het Verre Oosten onvermijdelijk zijn geworden Bij de verdere behandeling der ontwape ningskwestie is het evenwel volgens de stel lige overtuiging der Japansche regeering on voorwaardelijk noodzakelijk rekening te hou den met den huidigen toestand in het Verre Oosten. De nota der Japansche regeering wordt in conferentiekringen opgevat als een onom- wonden verklaring van een vermeerdering der bewapening door Japan en een deelne ming aan een ontwapeningsverdrag slechts door M. W. ETTY LEAL. LD'. Bied problemen. De vorige maal hebben wij een stel vragen aan onze levers voorgelegd en vermoedelijk zal menigeen nu wel met verlangen uitzien naar de juiste antwoorden en bij zichzelf na lezing van die oplossingen wel uitroepen: „Hoe is het mogelijk!" Welnu, wij zijn het ook met alle beslissingen, die de Engelsche jury trof niet eens en zullen de oplossingen be redeneeren. Wij stellen echter voorop dat wij geen vragen over deze oplossingen kunnen beantwoorden, daar elke speler voor een be paald geval zijn eigen inzicht heeft. Het is nu eenmaal niet mogelijk om elk geval „volgens het boekje te spelen". Allereerst dus de oplossingen: 1. Pas. 2. Drie Ruiten. 3. Twee Klaveren of Drie Schoppen. 4. Klein Slem Harten. 5. Vijf Harten (inviteeren op Slem). 6. Vier Harten. 7. Een Harten. 8. Vier Harten. 9. Vier Klaveren. 10. Twee Sans. 11. Drie Harten. 12. Harten Boer (hier is een uitkomen in troef geboden). 13. Harten twee. 14. Klaveren twee (de veiligste weg). Wij komen thans tot bespreking van elk geval afzonderlijk: 1. Met deze decisie zijn wij het niet eens; allereerst zouden wij met de hand van N nooit 1 Schoppen hebben geboden, omdat het vereischte minimum van 11:2 „quick tricks" hier niet aanwezig is. Met zulk een bod mis leidt men zijn partner. De jury was van mee ning dat waar Z begon met 1 Harten, N ver volgens 1 Schoppen bood, daarna Z weer 1 Sans, dat N aan zijn partner niets nieuws meer had te vertellen. N had natuurlijk van begin af aan moeten passen, want Z gaat naar Sans omdat hij denkt dat N topkaarten in Sch heeft, maar met twee dubieuze ren- trants in N heeft Z denkelijk aan die vijf- kaart in Schoppen in N niets. Waar N nu de fout beging om Z naar Sans te drijven, kan hij die o.i. alleen herstellen door nu Schoppen door te bieden en na dat Sansbod van Z naar 2 Schoppen te gaan, want met een singleton Harten zijn de Schoppen als die kleur troef is, iets waard. Heeft Z n.l. sterke Harten, dan kan hij op de hooge Harten van Z vuile kaar ten in de bijkleuren wegwerken en zoodoende later troeven. Het is echter een lastig geval en als Z iets anders dan Harten had geboden, zou U in elke andere kleur hebben kunnen steunen. Wij blijven erbij dat wij het eerste bod van N van 1 Schoppen afkeuren, waar hij ln die kleur zelfs de Vrouw niet heeft en in totaal geen 11/2 „quick trick". 2. Wij voor ons zouden Vier Schoppen ge boden hebben en de jury heeft ook getwijfeld wat zij als de juiste decisie moest aanmerken. Ten slotte is zij op drie Ruiten gekomen om dat er volgens haar een kans op Klein Slem was en het beter was om den partner nog even die kracht in Ruiten te toonen, opdat deze dan het eindbod in Schoppen kan bepa len. Men moet dan echter een partner heb ben, die geen „haas vreet" want anders komt er van die slemdeclaratie niets! 3. De jury twijfelde hier tusschen: 1 Sans, twee Klaveren en Drie Schoppen. Ten slotte bepaalde zij haar keuze op de laatste twee. De oude School voelt meer voor 3 Schoppen, de nieuwe voor 2 Klaveren. Het drie Schop pen bod steunt op: 1 trek in Ruiten, 1 in Har ten, tweemaal troeven in die kleuren en ten slotte een trek in Schoppen of Klaveren, dus in totaal 5 trekken mee. 4. Het is duidelijk dat Z niet alleen op Harten-kracht heeft geboden, maar ook bij spel moet hebben. In dat geval is er voor N weinig risico om direct tot Klein Slem te gaan. om erkenning van de Japansche vrijheid tot wapenen. Oostenrijk. Seitz contra staatssecretaris Fey. De gouverneur van Weenen, burgemeester Seitz, heeft een door staatssecretaris Fey aan alle gouverneurs der landen toegezonden instructie inzake het verbod van vergadering als in strijd met grondwet ter zijde gesteld, daar het recht instructies ingevolge art. 103 der constitutie te geven slechts de bondsre- geering en den ministers, maar geen anderen ambtenaar toekomt. Een beroep op de bevolking. Onder voorzitterschap van den bonds kanselier, heeft een buitengewone minister raad zich bezig gehouden met den politie- ken toestand ten gevolge van de parlemen taire crisis. Besloten werd 'n manifest te richten tot het Oostenrijksche volk van den volgenden in houd: De nationale Raad, de wetgevende verga dering der Republiek is niet tot werken in staat, daar alle drie de presidenten zijn afge treden. De leiding van een staat ligt echter niet alleen in handen van de wetgevende macht maar ook bij het staatshoofd en de regeering. De door den Bondspresident benoemde wettelijke regeering is door de parlements- crisis, die buiten haar toedoen is ontstaan, niet getroffen. Er heerscht echter geen staatscrisis. De bondsregeering zal er voor zorgen, dat rust en orde worden beschermd. Zij noodi'gt alle landgenooten uit, evenals de politieke partijen en de dagbladen, haar te steunen. Om de orde te waarborgen heeft zij tot nader order alle optochten en vergaderingen verbo den, en door 'n verordening de mogelijkheid in het leven geroepen misbruiken der persvrij heid en misdrijven tegen de openbare zede lijkheid te voorkomen en te straffen. Het manifest besluit met een aansporing om eendrachtig te zijn. Bijeenroeping van den Bonds raad geëischt. Meer dan een vierde deel der leden van den Oostenrijkschen Bondsraad heeft de on middellijke bijeenroeping van den Bondsraad geëischt en wel ter behandeling van de vol gende agenda: de houding der regeering: de kwestie van het spoorwegpersoneel; behan deling van de werkverschaffing;. Het is de bedoeling in deze zitting te pro testeeren tegen de pogingen van een kleine minderheid in den Nationalen Raad om openlijk de grondwet te verkrachten. Over eenkomstig de grondwet is de bondsraad niet in staat de regeering ten val te brengen, zoodat een eventueele motie van wantrou wen van den Bondsraad slechts een demon stratief karakter en slechts moreelen invloed zou hebben. De regeering heeft in den Bonds raad geen meerderheid. Griekenland Tsaldaris vervangt Othoneos. De Maandag gevormde regeeuing-Othoeos heeft haar portefeuille ter beschikking ge steld van president Zaimis. Deze heeft den leider der volkspartij. Tsaldaris, wiens partij de meerderheid heeft in het parlement, op gedragen, een nieuwe regeering te vormen. Generaal Piastiras is nog niet opgespoord Te Athene en in de omgeving der hoofdstad zijn tal van personen gearresteerd, die be trokken zijn geweest bij den jongsten staats greep. China. werk van de Chineezen ingenomen. Na een zwaar bombardement uit vliegtui gen vluchtten de Chineesche troepen onder bevel van Wa Ni Tsjen wanordelijk over den Grooten Chineeschen Muur. J si ]p,SI JU Ontwerpnota voor den Volken bond door de regeering goedgekeurd. Het Japansche kabinet heeft formeel toe stemming gegeven met betrekking tot de ont- werp-nota betreffende het uittreden van Ja pan uit den Volkenbond. Tevoren had de minister van Buitenland- sche Zaken, graaf Oesjieda den inhoud van de nota aan den Japanschen keizer medege deeld. De Japansche staatsraad zal de nota Vrijdag behandelen en men verwacht, dat de formeele bekendmaking van het uittreden uit den Volkenbond op 20 Maart zal plaats vinden. BRIAND PLECHTIG HERDACHT. ZIJN POLITIEK MOF.T GEHANDHAAFD WORDEN. PARIJS, 8 Maart (Reuter). Gisteravond is te Parijs een bijeenkomst gehouden, waar Briand plechtig is herdacht. Daladier en Paul Boncour voerden het woord. De minis ter-president zeide, dat men de moeilijk heden welke de gebeurtenissen kunnen mee brengen en de gevaren, waarvoor Frankrijk kan komen te ataan, met energie en koel bloedigheid onder het oog moet zien. Sedert den oorlog is de noodzakelijkheid der vredesboodschap van Briand wellicht nimmer zoo duidelijk aan het licht getreden als thans. Boncour zeide, dat Frankrijk het recht en den plicht had geen enkel beginsel der Vol- kenbondspolitiek van Briand te laten aan tasten. De tijd is duister, aldus spreker. Zwarte wolken duiken aan den horizon op. Hij, die in 1928 tot het Duitschland van Stresemann de noodzakelijke woorden heeft gezegd, zou thans met de Fransche regeering van oordeel zijn, dat Frankrijk voldoende bewijzen van zijn vredelievendheid heeft gegeven. Het zal nimmer voor bedreiging met ge weld wijken. DE SCHIPBREUK VAN DE ANTUNG. HONGKONG, 8 Maart (Reuter). De over levenden van den schipbreuk van de „An- tung" op 6 Maart zijn te Hongkong en Hohoi aan land gezet. Men vreest dat 50 menschen bij den schipbreuk om het leven zijn ge komen. Laatste bolwerk der Chineezen ingenomen JEHOL, 8 Maart (Reuter). Dé Japan ners hebben Kou Pei Kou, het laatste bol- is de Courant waarin de zaken man het doel« treffendst en met groot succes I

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5