HET NIEUWE AVONDBLAD VGDB VELSEN, BEVERWIJKe.O. De staking in hetVisscheri jbedrijf Een nieuwe cursus aan de Visscherijschool. 18e JAARGANG Nó. 110 VRIJDAG 10 MAART 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per weck 10 cents, per maand 40 cents plus 2l/z cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemcrlaan 42 - IJmuiden Telefoon 521 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIEN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties van Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden medcdeelingen dubbele prijs. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: ƒ2000.—bij algeheele invaliditeit; ƒ600.— bij overlijden; ƒ400.bij verlies van een hand, voet of oog; 250bij verlies van een duim; 150.bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen, enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 200u.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam, IJMUIDEN. Ernstige wanordelijkheden op de Trawlerkade. Reeders door stakers mishandeld. Schoten in de lucht. Het is gistermiddag op de Trawlerkade tot érnstige wanordelijkheden gekomen, die heel wat beroering rondom de Visschershaven hebben teweeggebracht. Voor een niet ge ring deel worden deze wanordelijkheden ge weten aan het feit, dat de politie, die den ge- heelen dag toezicht hield bij 't bunkeren dei- stoomtrawlers Knikker en Spaarnestroom, op het kritieke oogenblik niet aanwezig was. Tegen vijf uur wilde een viertal reeders die hadden geholpen bij het bunkeren van cien stoomtrawler Spaarnestrooom zich huis waarts begeven. Zij liepen een eind geza menlijk langs de kade, zonder dat de politie zich met hen bemoeide, hetgeen, gezien öe gebeurtenissen bij het vischlossen, toen ook molestaties plaats vonden, velen bevreemdde. Hierbij dient opgemerkt te worden, dat er gis termiddag nagenoeg alléén rijkspolitie aan de Zuidzijde der Visschershaven aanwezig was. Later gingen bedoelde personen uiteen. De reeder A. de K. had z'n rijwiel opge haald en fietste huiswaarts. Nog pas zat hij op z'n fiets of hij bemerkte dat de op de kade aanwezige stakers andere bedoelingen hadden. Hetgeen dan ook spoedig zou blijken. Nabij 't gebouw der IJbuider Federatie ver sperde een dichte haag van stakers den heer De K. den weg. Hij trachtte nog voorbij te komen, maar, ziende dat dit niet zou lukken stapte hij af. De Stakers begonnen een dreigende hou ding aan te nemen en drongen op den heer De K. in. Deze stelde zich met den rug tegen een schutting'op en trok een revolver. Hierop weken de mannen achteruit. Vóórdat er ern stige dingen konden gebeuren, kwamen eenige rijksveldwachters ter plaatse, die den heer De K. ontzetten.Deze werd toen begeleid door vier veldwachters en omstuwd door een groote massa stakers naar huis gebracht. Bi] de Julianabrug begon de joelende menigte op te dringen. Om ruim baan te maken, los ten de veldwachters eenige schoten in de lucht, waarop de mannen uiteenstoven. In de Kennemerlaan kwam versterking voor de politie opdagen. De menigte werd tegengahouden waarna de heer de K. verder naar huis werd gebracht, zonderf dat er iets bijzonders gebeurde. Bij de woning was weer veel belangstelling doch de straat waar deze reeder woont werd geheel door de politie af gezet. Tegen den heer De K. werd proces-verbaal opgemaakt wegens het dragen van verboden wapenen. De revolver werd in beslag geno men. Den reeder B. eveneens één van het gezel schap, verging het niet veel beter. Hij wilde zich te voet naar z'n woning in de Nachte gaallaan begeven, maar ook hij was spoedig door een groot aantal scheldende en schreeu wende stakers omringd. Uit de menigte gooide men met steenen. Een der steenen trof den heer B. tegen de borst. Ook hij werd ten slotte door de rijksveldwachters in be scherming genomen en onder bewaking naar huis gebracht. De derde die het moest ontgelden, was de heer L. Deze was eerst naar z'n kantoor ge weest. Toen hij even daarna naar huis wilde gaan, werd ook hij in de nabijheid van het gebouw der IJmuider Federatie aangehou den. Eenige der aanranders gingen tot hand tastelijkheden over. Den heer L. werd daar bij met een scherp voorwerp, vermoedelijk een mes, een snijwond vlak bij z'n rechteroog toegebracht. Ook hij werd tenslotte door de rij ksveldwacht ontzet en naar z'n woning in de Kennemerlaan gebracht, waar hij door een dokter werd verbonden. Een der aanran ders werd door den heer L. herkend. Lang na afloop van de relletjes was het in de Kennemerlaan en omgeving nog zeer ru moerig. Naar wij vernamen bestaat er onder de reeders groote ontevredenheid over het feit, dat de stakers de kans hebben gekregen, de drie collega's te molesteeren. Het heeft zeer de aandacht getrokken, dat op het oogenblik dat het kolenladen werd gestaakt geen ge meentepolitie aanwezig was, die toch beter dan rijkspolitie met de situatie op de hoogte is. De heer L., bestuurslid van de Reedersver- eeniging zal, naar hij ons vertelde, deze kwes tie heden in het bestuur ter sprake brengen. Vermoedelijk zal het bestuur zich tot de re geering wenden met het verzoek, scherper maatregelen ter beveiliging zijner leden te gen molestaties van de zijde der stakers te nemen. Uit deze feiten en ook uit de poging, den trawler Leentje Elisabeth in de Visschersha ven te doen zinken, blijkt maar al te duide lijk, dat de verhoudingen zich niet weinig hebben verscherpt. Dit is niet alleen het ge volg van de poging der reeders om eenige trawlers naar zee te brengen, volgens som migen nutteloos, omdat het zoo goed als ze ker wordt geacht, dat voor deze trawlers geen bemanning te verkrijgen is) maar ook omdat het thans bekend is geworden, dat het be stuur der Reedersvereeniging reeds vóórdat de eigenlijke onderhandelingen met de IJmui der Federatie waren begonnen, met het be stuur van den Christelijken Bond omtrent een nieuw contract tot overeenstemming wa ren gekomen. Men meet nu, dat de on derhandelingen met de IJmuider Federatie dus geen zin hadden. De poging om den trawler Leentje Elisa beth tot zinken te brengen heeft de reeders ten zeerste verontrust, want hiertegen is weinig te doen. Er bestaat weliswaar een voorschrift, dat op eiken in de i haven lie genden trawler een wacht aanwezig moet zijn, doch dit brengt zooveel kosten met zich mede dat dit voorschrfift niet na te volgen is. Van de daders is nog geen spoor ontdekt. DE SCH. 70 NAAR ZEE Het bestuur van den Centralen Bond af- deeling Scheveningen berichtte het volgende aan het Bestuur der IJmuider Federatie: „In aansluiting op hetgeen wij reeds schreven over de „Schev. 70", kunnen wij u thans mededeelen, dat dit schip hedenmid dag om 12 uur, bemand met leden van den Christ. Bond en mogelijk eenige ongeorga niseerden, naar zee is vertrokken. Deze lieden zijn onder geleide van politie en bestuurders van den Christ. Bond Dins dagavond aan boord gebracht. Er zijn bij deze gelegenheid heel wat schoten gevallen uit de politierevolvers, maar er is gelukkig niemand gewond. Bij 't vertrek waren duizenden menschen aanwezig, maar tenslotte is het schip onder sterke politiebewaking vertrokken. Het bestuur der IJmuider Federatie tee kent hierbij nog aan dat de SCH. 70 voordien op IJmuider voorwaarden voer en dus bij de staking behoort. Het betreft hier dus een met onderkruipers bemand schip. HAARLEMSCHE ORKESTVEREENIGING. Op het Volksconcert, hetwelk door de Haar- lemsche Orkestvereeniging a.s. Zondagmiddag half drie in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem onder leiding van haar tweeden di rigent Marinus Adam, gegeven zal worden, zullen de volgende werken worden uitge voerd; Gedeelten uit Mendelssohn's Zonier- nachtsdroom; Ouverture Mignon en Arle- sienne Suite. Als zangsoliste zal Corry Bijster (sopraan) haar medewerking verleenen. Zij zingt met orkestbegeleiding een Scène en Aria uit de Freischtitz en de Aria van Butterfly uit de gelijknamige opera. Het regeeringsgebouw in Weenen, dat thans door de spanning op politiek gebied en geheel Oostenrijk in het middelpunt der belangstelling staat. DE DE-RUYTER CANTATE De zangklasse der Juliana-school te IJmui- den-Oost, welke half Februari j.l. onder lei ding van het hoofd der school, de heer A. Koel, met zooveel succes in de gymnastiek zaal een tweetal uitvoeringen van de De Ruy- tercantate gaf, heeft Woensdagavond in het Gebouw voor Chr. Belangen een herhaling van dezen avond gegeven, eveneens met veel succes en voor een goed bezette zaal. Waren de uitvoeringen op IJmuiden-Oost ten bate van de nieuw te bouwen Hervormde Kerk aldaar, dezen laatsten avond kwam de op brengst ten goede aan het orgelfonds der Bethlehem-kerk, welk fonds weer met een flink bedrag versterkt kon worden. GEMENGDE ZANGVEREENIGING „NIEUW HOSANNA'' Naar aanleiding van de onlangs door ge noemd Zangkoor met succes gehouden uit voeringen in IJmuiden-Oost is van uit Vel- sen het verzoek gekomen, om ook aldaar een concert te geven. Besloten is, op een propaganda-uitvoering te geven door „Soli Deo Gloria" op Vrijdag 24 Maart in het gebouw Concordia te Velsen Noord, medewerking te verleenen. Hieraan wordt eveneens door het kinderkoor Klein Hosanna deel genomen. Zoowel door Soli Deo Gloria als Nieuw Hosanna worden drie liederen gezongen; het kinderkoor zal 6 nummers, w.o. 2 hu moristische, ten gehoore brengen. Ter af wisseling zullen door leden van Nieuw Ho sanna een paar kamerstukjes worden opge voerd. Tevens kunnen wij melden, dat Nieuw Ho sanna als verplicht nummer voor het Con cours, te houden te Amersfoort op Hemel vaartsdag zal zingen: „Zondagmorgen" van G. ten Brake. CHR. MUZIEKVEREENIGING WILHELMINA. Op haar laatstgehouden vergadering werd o.m. besloten,de verloting der rijwielen ten bate van nieuwe instrumenten met kracht voort te zetten, ondanks den nood der tijden. Thans kan hieromtrent medegedeeld wor den, dat inmiddels door het gemeentebestuur te Velsen verlenging der verloting is verleend tot 1 Juni, dus blijven de loten tot zoolang geldig, en zal nader bekend gemaakt worden, waar en wanneer de trekking zal plaats vin den. DE OPENBARE VERGADERING IN THALIA. Men verzoekt ons te melden dat de open bare vergadering der S.D.A.P. a.s. Maandag avond met als spreker de heer J. W. Duys plaats zal vinden in de kleine zaal. BEVERWIJK TOESLAG VOOR ZIEKENFONDSPREMIE. De leden der S.D.-raadsfractie, mevr. T. KempHaan en de heer J. de Bruin hebben den Raad voorgesteld aan diegenen, welke na 1 Maart 1933 twee maanden of langer werkloos zijn, een toeslag op hun uitkeering te verstrekken, gelijk aan de helft van de door hen te betalen ziekenfondspremie. In de toelichting van het voorstel wordt het volgende opgemerkt Door de langdurige werkloosheid is het voor velen moeilijk, ja ondoenlijk geworden, langer hun premie te betalen voor het zie kenfonds. Bedankjes bij de ziekenfondsen zijn aan de orde van den dag. Niet dat zij, Grijze schippers leeren „morsen". De visseherij kwijnt, de Visscherijschool bloeit. Het is nog niet zoo lang geleden, dat 99 procent van de opvarenden der visschers- vloot de Visscherijschool niet anders ken den dan van den buitenkant. Het flinke gebouw met z'n typischen uitkijktoren, stond daar eenzaam en verlaten aan den zelfden kant van IJmuiden; het aantal leerlingen was somtijds zoo gering, dat men zeide, dat er meer leeraren waren dan leerlingen. Er waren natuurlijk oorzaken voor dit slechten bezoek. In de eerste plaats was het feit, dat de leerlingen moesten worden ge- recruteerd uit een corps zeelieden, die alleen tusschen twee reizen kon profiteeren van de inrichting. En verder ontbrak de stimulans der verplichte examens, waardoor geen direct belang was verbonden aan het bezit van het een of ander diploma. De werkloosheid in het visscherijbedrijf was oorzaak dat een groot aantal zeelieden, die hun belang begrepen, zich op de school kwamen melden om den een of anderen cursus te volgen. Een prikkel vormde tevens het feit, dat men algemeen van meening was, dat de invoering van de verplichte -diploma's niet lang meer op zich zou laten wachten. De staking in het visscherijbedrijf heeft de school een record-aantal leerlingen be zorgd. Waarbij in één adem dient t-e worden gezegd, dat de directeur de heer P. J. Ver- wayen al het mogelijke doet, om de school bij de visschers populair te mak-en en den band tusschen hen en de school te verster ken. We hebben dezer dagen weer eens een be zoek aan de school gebracht, want we hadden vernomen, dat het aantal cursussen met één was uitgebreid, n.l. met een cursus voor morse-seinen. Waarmede tevens het bewijs is geleverd, dat de school met haar tijd mee gaat. Volgens het nieuwe Schepenbesluit moe ten n.l. na 1 Januari 1933 alle schepen boven 150 ton (waaronder ook de stoomtrawlers vallen; een morse-lamp aan boord hebben. Het is dus geboden, dat de trawlerschippers de morse-teekens leeren. De heer D. Bakker, adj. inspecteur van de Scheepvaart, die uithoofde van z'n functie levendig belang stelt in alles wat gedaan wordt voor de ontwikkeling van de zeevis- schers, zal hulp bij den cursus verleenen, hetgeen is goedgevonden door den inspecteur van de Scheepvaart. Ons bezoek aan de school gold wel in de eerste plaats de opening van den nieuwen cursus. Het is -een merkwaardig groepje. Deze leerlingen van den morse-cursus: een dertig tal zeebonken, allen trawlerschippers, breed uit neergestreken in de niet voor ontvangst van dergelijke omvangrijke personen bere kende schoolbanken. Verweerde koppen met grijze of grijzende haren. Maar een en al belangstelling. Vóórdat de les een aanvang nam sprak de heer Bakker eenige woorden. Hij wees op het reeds door ons genoemde feit, dat thans aan boord van de trawlers een morse seinlamp aanwezig moet zijn. Dit is, zeide de heer Bakker, een belangrijk hulpmiddel om dat het praaien niet meer noodig is. Met twee of drie teekens is het mogelijk elkaar belangrijke dingen kenbaar te maken, het geen voor den visscherman zeer noodig is. De voor het seinen noodige lampen zijn goedkoop; ze kosten slechts 10 a 15 gulden per stuk. De Scheepvaartinspectie zal er na tuurlijk op letten, dat de bepaling wordt na geleefd. Het morse-seinen kan door ieder geleerd worden; het is zuiver een kwestie van routine. Het is wel niet in één of twee dagen te leeren, maar niemand behoeft er tegen op te zien. Daarmee begon de les. Het onderwijs wordt belangeloos gegeven door den alhier woon achtigen stuurman Bakker van de Alhena, die zich indertijd heeft onderscheiden bij de redding van schipbreukelingen, van de de „Prinzipessa Mafalda". We hadden daarna een onderhoud met den directeur, die ons nog het een en ander omtrent het schoolbezoek mededeelde. We vernamen o.a. dat de school met inbegrip van den nieuwen cursus thans ongeveer 160 leerlingen telt. De dagklasse voor de jongens telt 13 leer lingen. Deze jongens hebben nog niet varen. Zij leeren allen wat zij noodig heb ben te weten als: boeten, splitsen, knoopen, roeien, zeilen enz. Het aantal lesuren bedraagt 26. Voor de klasse voor opleiding voor het examen voor schipper en stuurman staan 42 leerlingen ingeschreven. Van dit aantal is echter een gedeelte aan het werk, zoodat deze klasse niet steeds voltallig is. In de maand Februari hebben 34 leerlingen de lessen geregeld gevolgd. Een parallelklasse voor ouderen telt 22 leerlingen. Dit zijn zeevissohers, die wat kennis van hun vak willen opdoen, zonder de bedoeling, een examen te doen. Ook zijn er eenige gediplomeerden onder, die hun vrijen tijd willen benutten om hun kennis zooveel mogelijk uit te breiden. De machinistenklasse telt 14 leerlingen, die worden opgeleid voor het examen van ma chinist ter visseherij. De cursus voo rmo tor drijver telde eind Februari 12 leerlingen; sindsdien is dat aan tal weer grooter geworden. Alle leerlingen van deze klas doen mee aan het in Juli te houden examen voor motor drijver voor de visch vaart. De klasse voor boeten en breien telt 15 leerlingen. Tenslotte is er nog een klasse, die niet verband houdt met de visseherij, n.l. die voor het voorloopig diploma scheepsmachinist. Deze klasse telt 20 leerlingen. Wij vroegen den heer Verwaijen nog naar de resultaten door de leerlingen op de ver schillende xamens bereikt. Dat bleek al haast niet beter te kunnen. Voor de visseherij- leerling afgewezen, examens werd verleden jaar slechts één Deze maand zullen weer 6 leerlingen voor schipper en 3 voor stuurman examens doen. Meer dan ooit, zeide de heer Verwaijen tenslotte, geniet de school de belangstelling der trawlermenschen. Zij is dit dan ook ten volle waard. welke door werkloosheid zijn getroffen, de gelegenheid aangrijpen en zeggen ziezoo daar zijn wij van af, want iets wat een arbeider zoo lang mogelijk volhoudt, is het betalen van de premie voor het ziekenfonds, om bij ziekte verzekerd te zijn van geneesk. hulp, zijnde dokter i tandarts i. apotheker en zie- kenhuisverpleging. Doch bij de huidige uit keering is het bedrag voor hen op den duur niet te betalen. Daarom hebben de voorstellers gemeend bijgaand voorstel te moeten doen. Wordt het voorstel aangenomen, wat wij vertrouwen, dan wordt de mogelijkheid voor de door werkloosheid gedupeerden geschapen, ver zekerd te blijven van hun ziekenfonds, iets waar allen prijs op stellen. Wij willen onze hooggeachte Collega's ver zoeken een onderzoek naar de juistheid van bovenstaande bewering in te stellen, waarbij allen zal blijken, dat het zeer noodig is en alzoo een langdurige discussie kan worden voorkomen. De onkosten aan bijgaand voorstel verbon den, kunnen wij U niet meedeelen, doch wij hopen in de raadsvergadering enkele gegevens te kunnen verstrekken. VELSEN PERSONALIA. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het ma chinistenexamen, diploma A de heer A. de Back te Velsen. VERKIEZINGSVERGADERING. Donderdagavond werd in het R.K. Vereenï- gingsgebouw een propaganda-vergadering ge houden van de R.K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht". De voorzitter, de heer H. H. Meyer deelde mede, dat de heeren Rozen- meijer en Langendijk hadden bedankt als bestuursleden. De voorzitter bracht bijzon dere hulde aan den heer Langendijk, die gedurende twintig jaren achtereen belangrijk werk voor de kiesvereeniging heeft verricht. De heer Max van Pol heeft daarna een rede gehouden, waarin hij voornamelijk de oor zaken van den thans over de wereld heer- schenden chaos heeft behandeld. Spr. wees in de eerste plaats op den grooten achteruit gang van den uitvoer. Het verschil tusschen in- en uitvoer wordt niet meer genivelleerd door datgene, wat toevloeit uit de nationale scheepvaart, uit de cultuurmaatschappijen en uit de geldbelegging-gen van den staat in het buitenland. In het tweede gedeelte van zijn rede behandelde spr. de overproductie op alle gebied en betoogde verder aan de hand van de Encycliek „Quadragesimo Anno" de noodzakelijkheid van de eenheid. Spr. ein digde zijn voordracht met de conclusie, dat de onderlinge liefde alleen zal kunnen leiden tot herstel van deze door en door zieke maat schappij. Enkele vergaderingbezoekers maak ten van de gelegenheid tot het stellen van vragen gebruik. Nadat zij door den heer Van Pol waren beantwoord, sloot de voor zitter met een dankwoord aan den spreker d evergadering. LOOP DER BEVOLKING IN FEBRUARI Vestiging 73 mannen. 82 vrouwen, totaal 155; geboorten 34 ra., 29 vr„ totaal 63. Ver meerdering 107 m. 111 vr. totaal 218. Vertrek 90 m., 114 vr., totaal 204; overle den 12 m., 11 vr., totaal 23. Vermindering 102 m., 125 vr. totaal 227. Geheele vermindering in de maand Fe bruari 9. Totale bevolking op 1 Maart 1933: 43098. SANTPOORT RIJWIELDIEFSTAL. De heer S. van hier heeft aangifte gedaan, dat te zijnen nadeele een rijwiel gestolen is, dat onbeheerd voor zijn woning stond. SANTPOORT'S BLOEI." Ook dit jaar zal het bestuur van „Sant- poorts Bloei" wederom voor zijn leden een uitstapje voor zijn leden organiseeren. Werd het vorige jaar per autobus een bezoek ge bracht aan de Zuiderzee-werken, thans zal, zoodra de tijd daar is, een bezoek gebracht worden aan de bloeiende Betuwe. DE MUZIEK-NIS. Nu de vereeniging Duinlustpark zich terug getrokken heeft, had in „De Weyman" te Santpoort een bespreking plaats tusschen de bestuursleden van de beide overblijvende or ganisaties, die aan het tot stand komen van een muzieknis wilden meewerken, n.l. „Sant- poort's Bloei" en Besturenbond „Eensgezind heid". Door een opzichter van Openbare Werken werd aan de hand van uit andere plaatsen ingekomen teekeningen van muzieknissen en -tenten een uiteenzetting gegeven. Tenslotte werd besloten, dat eenige bestuursleden van bovengenoemde organisaties in een paar plaatsen de tenten eens in oogenschouw zou den gaan nemen. LEZING SJEF VAN DONGEN. In ,,'t Huis te Velsen" hield Sjef van Don gen zijn derde lezing over „De Witte Hel". Ook nu weer luisterden de talrijke aanwezi gen met belangstelling naar het onopge smukte verhaal van den Hollander, die vóór eenige jaren zooveel op Spitsbergen heeft be leefd.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1