HET NIEUWE AVONDBLAD VGDB VELSEN, BEVERWIJK e.O. 'JAARGANG No. 112 MAANDAG 13 MAART 1933 IJMUIDEP COUPANT ABONNEMENTEN: per week 10 cents, per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. KantoorKennemerlaan 42 - IJmuiden - Telefoon 521 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE; P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIEN1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties van Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zjjn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: ƒ2000.—bij algeheele invaliditeit; ƒ600.bij overlijden; ƒ400.—bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen, enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN klacht over zorg voor een zieke. kapitein dacht aan simulatie. De Raad voor de Scheepvaart te Amster dam heeft uitspraak gedaan over de klacht van den hoofdinspecteur voor de scheepvaart tegen den schipper van het stoomvisschers- vaartuig Isabel IJm. 14, ter zake van onvol doenden zorg voor den zieken stuurman ge durende de reis. De Raad is van oordeel, dat, al heeft cle aangeklaagde te goeder trouw gehandeld, in dien zin, dat hij zich niet be wust was van den ernstigen toestand van den stuurman, hij toch niet voldoende voorzichtig heeft gehandeld. De Raad erkent ten volle, dat de positie van de kapiteins in dit opzicht moeilijk is, daar simulatie nu eenmaal meer malen voorkomt. De aangeklaagde had hier echter wel mogen bedenken, dat hij te doen had met een stuurman die reeds geruimen tijd op zijn schip had gevaren, zoodat simu latie bij dezen niet mocht worden veronder steld. Eenerzijds kende de aangeklaagde dien stuurman als een maaglijder en is heet ver klaarbaar. dat hij meende dat het dezen keer wel zou gaan als de vorige keeren, toen deze stuurman last van zijn maag had, doch an derzijds was dit juist voor den aangeklaagde een reden om met de mogelijkheid van het ernstiger worden der verschijnselen rekening te houden. De Raad acht de smalende uitingen van den aangeklaagde over personen die zich ziek melden, niet verantwoord. Met een be risping meent de Raad te kunnen volstaan. haarlemsche orkest vereeniging. In de Gemeentelijke Concertzaal te Haar lem zal de Haarlemsche Orkest Vereeniging Dinsdagavond a.s. een ledenconcert geven, waaraan Marnix Loevensohn, violoncello, zal medewerken. Het programma van dezen avond, welke door Frits Schuurman geleid zal worden, luidt als volgt:. 1. 3 Stukken voor Strijk, PureeJl. 2. Derde cello-concert, Bocchevini. 3. Sinfonia in F-groot Bach. 4a Prélude a 1' après-midi, d'un faune, Debussy. 5. Berceuse héroique, Debussy. 6. Uit de schaduw naar het licht. Symph. gedicht voor cello en orkest. Simon. 7. Concert voor klein orkest. Roussel. Het zesde werk, een symphonisch gedicht voor cello met orkestbegeleiding van de fransche componiste Cécile Simon, gaat in eerste uitvoering. de aanvaring in het noordzee kanaal. De motortanklichter „Flit" die Vrijdag op het Noordzeekanaal in aanvaring kwam met het uitgaande stoomschip „Crijnssen" is in de Visschershaven aangekomen. Het scheepje vertoont een deuk in den voorsteven aan bakboordzijde. NIET GENOEG VISCH IN BELGIë. „wij moeten elders koopen." De Belgische contingenteering van den vischinvoer heeft er toe geleid, schrijft het Handelsblad, dat de vischaanvoer op de Belgische markten over het algemeen veel te wenschen laat. De Antwerpsche wethouder van sociale voorzorg Somers, die te Ostende de quaestie van de onvoldoende vischvoor- ziening van Antwerpen heeft besproken, verklaarde aan de „Soir", dat de Ostend- sche reeders door contracten gebonden zijn en derhalve niet bij machte zijn, om meer vïsch dan tot dusver naar Antwerpen te leveren. „Wij zullen dus elders moeten koopen", zeide de heer Somers; in Februari werd er aan de Antwerpsche vischmijn on geveer 184.000 k.g. visch (hoofdzakelijk kabeljauw) gekocht, die grootendeels uit Noorwegen afkomstig was. fransche wkikwedstrijden in het binnentoeleibingskanaal. Een groot aantal plaatsgenooten was gis termorgen getuige van een wedstrijd zcoals we dien ook in IJmuiden zelden te zien krij gen. Onder de opvarenden van het aan den toerisbensteiger liggende Fransche politie- vaartuig Ardent was een onderlinge wed strijd in het wrikken uitgeschreven. De deelnemers moesten een sloep waarin vijf man waren gezeten van den steiger af rond om een meerstoel wrikken en de sloeg aan de finish met het achtereind tegen den steiger aanleggen. Deze wedstrijd eischte dus behalve be hendigheid en kracht ook vaardigheid in het manoeuvreeren met een gewrikte sloep. De deelnemers spanden zich uitermate in. ondanks dat het geen strijd van man tegen man was, doch op het horloge werd ge wekt. Niet alteen de toeschouwers, maar ook dp luidruchtige Jantjes hadden veel schik in het geval en de prijswinnaar, die de baan in 1 min. 22 sec. aflegde, werd luide toege juicht. de staking in het visscherijbedrijf. Kleine conflicten. een circulaire van de ijmuider federatie. Zaterdagmorgen was er weer eenig rumoer nabij het gebouw der IJmuider Federatie. Hier waren tal van leden bijeen om hun sta- kingsuitkeering in ontvangst te nemen. De politie ging het verbod tot samenscholing ook op hen toepassen, waardoor er eenige bot singen ontstonden. Eenige bestuursleden zijn daarop naar buiten gekomen, om de leden aan te manen na het in ontvangst nemen van hun uitkeering naar huis te gaan, waar aan de meesten voldeden. Thans de Vios iii Nadat de trauwlers Knikker en Spaarnestroom met bunkeren gereed waren gekomen zijn de reeders-kolenwerkers begonnen de Vios Hl van kolen te voorzien. Degenen die hieraan meehelpen, worden per politieauto huiswaarts jebracht. Hiermede is een einde gekomen aan de dagelijksche opstootjes. Zaterdag is door de IJmuider Federatie we derom een circulaire onder de leden hier en elders verspreid. Aan deze circulaire is het volgende ontleend: „Reeds negen weken duurt de prachtise strijd van de IJmuider zeevisschers, in volle samenwerking met de Vakgroep Vischlossers en Kolenwerkers, onder leiding van de IJmui der Federatie, aangesloten bij den Centralen Bond van Transportarbeiders, in welke orga nisatie ruim 1900 hunner georganiseerd zijn. De geschiedenis is zoo oud als de wereld zelf: van hen, die weinig of niets bezitten, tracht men weer een brokje levensmogelijk heid te rooven! De positie van de zeelieden wilden de ree ders gelijk maken aan die van tien jaar ge leden; de kolenwerkers moesten 20 pCt. loons verlaging, plus nog een groot aantal andere verslechteringen aanvaarden en ook de ha venarbeiders wilde men nieuwe lasten opleg gen, ondanks dat deze groep een jaar gele den reeds beduidende concessies had gedaan. De reeders hebben dezen zwaren strijd met de IJmuider Federatie aanvaard na langdu rige en zorgvuldige voorbereiding met de lei ding van den Christelijken Bond. Hoewel deze Bond, vooral wat de zeevis schers en de kolenwerkers betreft, een onbe- teekenende rol in het bedrijf speelt werd reeds op den derden dag van de staking door hen een contract voor de havenarbeiders en de zeelieden afgesloten. De havenarbeiders kregen hun oude arbeidsvoorwaarden terug op voorwaarde dat zij zich dan ook beschik baar steden om de staking te breken. Noch bedreiging met royement, noch bedrei ging met steunonthouding konden de Chris telijk georganiseerde havenarbeiders daartoe echter bewegen. Voor de zeelieden werd een groot aantal verslechteringen aanvaard met 14S tegen 47 stemmen, terwijl meer dan 1300 zeelieden in de IJmuider Federatie georganiseerd zijn. Geen zeeman van den Christelijken Bond stelt zich echter beschikbaar om op dat contract te varen. Niet minder dan 130 leden van de afd. IJmuiden van den Christelijken Bond lieten zich uit afkeer van het geknoei dezer orga nisatie overschrijven in de IJmuiden Federa tie. Tijdens de juist beëindigde onderhandelin gen tusschen Reedersvereeniging en IJmuider Federatie kwam vast te staan, dat de reeders zich aan handen en voeten gebonden achtten door deze met den Christelijken Bond geslo ten contracten. Meer nog echter is dit het geval door ge heime overeenkomsten Overeengekomen werd n.l. tijdens de sta king op verlangen van den Christelijken Bond dat de reeders in geen geval met de IJmuider Federatie gunstiger voorwaarden zouden af sluiten. Daartegenover verlangden en verkregen de reeders van de leiding van den Christelijken Bond de garantie, dat de booten dan ook zouden varen Een ernstige en zeer tegemoet komende po ging onzer IJmuider Federatie om een einde aan den strijd te maken werd door de reeders met neen beantwoord, geklonken als men zich waant aan dezen Christelijken arbeiders bond, die zich dan toch maar als redder in den nood op de bres voor de IJmuider reeders heeft gesteld. Uitsluitend en alleen ter bescherming van deze voor de leiding der Reedersvereeniging zoo waardevolle arbeidersorganisatie eischt men niet meer of minder dan dat de IJmui der Federatie het contract van den Christe lijken Bond zal aanvaarden! Alle franje ter zijde gesteld gaat het thans om het behoud van dezen Bond, waarvan de leiding zoo willig de rol van stakingsbrekers op zich genomen heeft. Deze organisatie is het troetelkind van één of twee vooraan staande figuren in het bestuur der Reeders vereeniging. Daarvoor moet de staking worden voortge zet! Daarom moeten de zeer tegemoetkomen de voorstellen der IJmuider Federatie worden afgewezen! Thans doet de leiding van den Christelijker. Bond het bovenmenschelijke om de bij gehei me overeenkomst gegeven garantie, dat n.l. de booten zullen gaan varen, na te komen. Bestuurders trekken het land door. Bezoeken Katwijk. Marken, Spakenburg, Harderwijk, Elburg, Scheveningen, Maassluis, Vlaardingen Middelharnis, Pernis enz. enz. Kletsen uren 'ang, man voor man, om de menschen toch te —wegen dit ellendige onderkruiDerswerk voo: hen te verrichten, aangezien alle IJmuider zeelieden, ook de eigen leden, zulks weigeren! Stellen offieieele onderkruipersronselaars aan en beta1 en die. Helpen eigenhandig trawlers in de IJmui der haven voor het laden van kolen verhalen. Scharrelen een bemanning voor de Sch. 70, een omgebouwde IJmuider trawler, die op IJmuiden voorwaarde voer en in staking lag bij elkaar en verrichten doorloopend onder politie-geleide hun miserabel werk. Kameraden, ons verzet tegen afbraak van de loon- en arbeidsvoorwaarden is vooral in dit bedrijf voor de volle honderd procent gewettigd. Meer nog dan welk ander bedrijf mag het IJmuider visscherijbedrijf een bodemlooze put genoemd worden. Zelfs de Regeering is daar van overtuigd en weigert op dien grond iede- ren steun. Wij meenen dat zoolang de reeders en an dere werkgeversgroepen in het bedrijf niet bereid zijn radicale maatregelen te treffen ter gezondmaking van het bedrijf, men het recht mist de arbeiders te dwingen belangrijke of fers voor dat bedrijf te brengen. En de vakorganisatie, die daarbij als sta kingbreker en als ronselaar van onderkruipers optreedt, verdient dat iedere arbeider haar den rug toekeert. Deze organisatie is: de Nederlandsche Bond van Christelijke Fabrieks- en Transportarbei ders. Zeevisschers van Nederland, de IJmuider Federatie heeft altijd aan den spits gestaan in den strijd voor een behoorlijk bestaan voor den visscherman en zijn gezin. Ook buiten IJmuiden, zelfs ver buiten ons land hebben zeevisschers en andere visscherij-arbeiders daarvan steun ondervonden bij den strijd, dien ook zij tegen de ondernemers hadden te voeren. Ook nu weer staan de honderden leden on zer organisatie weken-lang vast aaneengeslo ten tezamen in den strijd. Ondanks de con tracten van den Christel. Bond, nu negen weken geleden gesloten, heeft nog geen en kele der 200 trawlers de IJmuider haven ver laten". VELSEN vuurwapenen, munitie, alarmpistolen. een officieele kennisgeving. Het Hoofd van politie der gemeente Velsen brengt onder de aandacht van belanghebben den, dat bij de op 1 Maart 1933 in werking ge treden wijziging der Vuurwapenwet 1919 al gemeen het onbevoegd voorhanden hebben van vuurwapenen en munitie strafbaar is ge steld en dat ingevolge art. 1 der Vuurwapen- wet 1919 in verband met artikel 1 van het vuurwapenreglement alarmpistolen en soort gelijke voor bedreiging of afdreiging geschik te voorwerpen in het algemeen onder vuur wapenen zijn begrepen. Art. 1, lid 2, van het Vuurwapenreglement luidt: „Onder vuurwapenen worden mede ver staan alarmpistolen en andere soortgelijke voor bedreiging of afdreiging geschikte voor loop of een kennelijk verkorten, geheel ge- werpen, met uitzondering van die, welke geen vulden loop hebben, en welke zoodanig zijn ingericht, dat zij enkel losse patronen van een kaliber niet grooter dan 6 m.M. kunnen bevatten, terwijl de ligplaats van die patro nen en de gasuitlaat loodrecht staan op den loop of op de lengterichting van het voor werp". Hoewel zij, die thans onbevoegd vuurwa penen, alarmpistolen en dergelijke en muni tie voorhanden hebben strafbaar zijn, zullen tegen hen strafrechterlijke maatregelen ach terwege kunnen blijven, indien zij voldoen aan onderstaand bevel. Voornoemd Hoofd van politie beveelt aan ieder, die, zonder daartoe bevoegd te zijn, aalrmpistolen en dergelijke voor bedreiging of afdreiging geschikte voorwerpen (voor zoo ver niet vallende onder de uitzondering in boven weergegeven bepaling omschreven) dan wel vuurwapenen, gaswapenën of muni tie voorhanden heeft, deze vóór 15 Maart a.s. bij hem in bewaren te geven. De inlevering kan geschieden ten Politie- bureele, Wilemsplein, te IJmuiden, afdeeling „Vuurwapenwet" kamer administratie, op werkdagen van 912 en van 25 uur. Bij die inlevering z-al belanghebbenden ge legenheid worden gegeven om desgewenscht bij een daartoe aangewezen ambtenaar schrif telijk of mondeling een verzoek om machti ging tot het voox-handen hebben van het (de) betrokken vuui*wapen(en) en (of) munitie in te dienen. Niet-naleving van dit bevel is, ongeacht de strafbaarheid van het onbevoegd voorhanden hebben zelf, strafbaar met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste tweeduizend gulden. het adres van de o. s. p. en het antwoord van den burge meester. Zooals wij reeds eerder hebben gemeld, heeft het bestuur der O. S. P. zich met een adres tot burgemeester en wethouders ge wend, waarin de aandacht van het college er op wordt gevestigd, dat aan deze partij de vrijheid tot het houden van openbare verga deringen geheel wordt ontnomen, omdat „de plaatselijke autoriteiten" op de eigenaars dei- zalen een dusdanigen drang uitoefenen, dat deze aan de O. S. P. hun lokalen niet te huur willen geven tot het houden van openbare vergaderingen .Het bestuur merkte in het adres op", dat hierdoor een onhoudbare toe stand is ontstaan, omdat op deze wijze aan de O. S. P. de mogelijkheid tot het voei'en van haar propaganda tot het afvaardigen harer vertegenwoordigers naar de Tweede Kamer ei-nstig wordt belemmerd. B. en W. werd ten slotte verzocht, den burgemeester te advisee- ren, deze verbodsbepaling op te heffen. B. en W. hebben hieromtrent liet oordeel van den burgemeester gevraagd, die het vol gende heeft medegedeeld: „Ofschoon daartoe in 't geheel niet verplicht wil ondergeteekende wel van deze gelegenheid gebruik maken aan den Raad zijn standpunt in deze te verklaren. De in het verzoekschrift genoemde „op de eigenaars van zalen uitgeoefenden drang" be staat daarin, dat vanwege ondergeteekende aan deze eigenaars is medegedeeld, dat wan neer zij daarin bijeenkomsten, vergaderingen enz. toelaten van de O.S.P., C.P.H., of van daarmede openlijk of heimelijk verbonden ver eenigingen of organen, deze zaalhoudei's ver der niet in aanmex-king komen om van on dergeteekende te ontvangen bijzondere gun sten of permissiën waarvan de toekenning aan ondergeteekende behooi't krachtens de Algem. Politieverordening der gemeente Vel sen, mede steunend op art. 56 van de Drank wet j o de overgangsbepaling van art. 77 van die Wet. Op ondergeteekende x-ust de verant woordelijkheid voor de handhaving van orde en rust in de gemeente. Het doel der boven vermelde politieke partijen en stroomingen is, krachtens hun alom verkondigd beginsel, ge richt op het veroorzaken van revolutie, onrust en wanorde. Tot het bereiken van dit. beoog de doel dx-agen de hieroedoeide vergaderingen in de hoogste mate bij. De practijk heeft dit reeds afdoende en ook in deze gemeente be wezen. Ondergeteekende is dan ook vast be sloten oxn met alle hem ten dienste staande wettelijke middelen de actie der bovenvermel de stroomingen en partijen, die niets anders beoogen dan ondermijning en vernietiging van Staat en Maatschappij, tegen te gaan en krachteloos te maken. Een „advies" in tegen- overgestelden zin, ook van den Raad, zal dan ook op ondergeteekende geen indi-uk maken of hem van deze eenmaal gestelde lijn doen afwijken. Waar de verzoekers in deze houding van ondergeteekende -een aantasting zouden zien van de bestaande „grondwettelijke vrij heden" wil ondergeteekende daartegenover alleen opmerken, dat zijn optreden bereust op wettelijke voorschriften en dat, men moge het beginsel der „grondwettelijke vrijheden" toe juichen, het zeer te bezien zou zijn geweest hoe de daax-stellers daarvan daar tegenover zouden hebben gestaan, wanneer zij te voren hadden geweten op welke wijze en met welke bedoelingen door deze verzoekers en hun naaste geestverwanten van dit recht wordt ge bruik gemaakt". opzegging van een overeen komst met beverwijk. inzake toelating van leerlingen op de o. l. scholen aldaar. Onder dagteekening van 2 November 1932 ontvingen B. en W. van' het gemeentebe stuur van Bloemendaal eén schrijven, waar in de aandacht van het College gevestigd wordt op de omstandigheid, dat een aantal leerlingen uit de gemeente Velsen, voorna melijk afkomstig uit de omgeving van Sant poort (Station), de openbare lagers scholen te Bloemendaal bezoekt, hetwelk voor die gemeente financieele offers met zich brengt Naar aanleiding hiervan acht dit gemeente bestuur het billijk, dat de gemeente Velsen in deze kosten een bijdrage verleent en ver zoekt het B. en W., den Raad een voorstel te doen tot het vaststellen een-er regeling, als bedoeld in artikel 19, 4e lid, der Lager Onderwijswet 1920. Betx-effende deze aangelegenheid is door B. en W. het advies gevraagd der Commissie van Bijstand voor Onderwijszaken, hetwelk luidt als volgt: „Wij hebben de eer uw College te advi- seeren niet in te gaan op het verzoek van het gemeentebestuur van Bloemendaal, om met deze gemeente een regeling aan te gaan, als bedoeld in artikel 19, 4e lid der Lager Onderwijswet 1920, betreffende de toelatixTg van leerlingen uit Velsen, op de openbare lagere scholen te Bloemendaal. Onze Commissie acht de openbare lagere school F wel zoodanig gunstig gelegen, dat er, met het oog op den afstand, voor de leerlingen uit de afdeeling Santpoort geen bezwaren kunnen bestaan om deze school te bezoeken. Wij zijn bovendien van oordeel dat ouders, die voor hun kinderen openbaar onderwijs wenschen, deze de binnen de ge meente gelegen openbare lagere scholen moeten doen bezoeken. In verband moet bovenomschreven advies achten wij het, terwille van een gelijke be handeling der verschillende de el en der ge meente. noodzakelijk, dat de met de gemeen te Beverwijk bij raadsbesluit d.d. 30 Juli 1929 gesloten overeenkomst, inzake de toelating van leerlingen uit Velsen, benoorden het Noordzeekanaal, op de op'elibare Scholen voor gewoon lager en uitgebreid lager'onderwijs te Beverwijk, per 1 Januari 1934 wordt opge zegd. Wij adviseeren uw College, om een be treffend voorstel aan den Gemeenteraad te doen". B. en W. kunnen zich met het standpunt van deze commissie volkomen vereenigen en stellen den Raad voor, de met de ge meente Beverwijk gesloten overeenkomst per 1 Januai'i 1934 te beëindigen. wijziging der verordening op de heffing van retributiegeld. Bij beschikking van de ministers van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Financiën dd. 12-15 Juli 1932 is een nieuwe regeling inzake de schoolgeldheffing aan de Rijks Hoogere Burgerscholen vastgesteld. In deze x-egeling is een nieuw tarief voor de hef fing naar het inkomen opgenomen, hetwelk aanmerkelijk zwaarder is dan het oorspron kelijke. Nu het Rijk, in verband met den fi- nancieelen toestand, het noodzakelijk achtte de betrekkelijke schoolgelden te ver- hoogen, achten B. en W. het alleszins 'oillijk en in het belang van de financiën der ge meente, om het tarief voor de heffing van retributie hetwelk destijds op aandrang van de ministers van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen en van Binnenlandsche Za ken en Landbouw, in overeenstemming werd gebracht met de voor de Rijks Hoogere Bur- gersscholen geldende schoolgeldx*egeling, te herzien en gelijk te maken aan de nieuw vastgestelde regeling. De meerdere opbrengst is te ramen op pl.m. 20 pet. In verband met bovenstaande stellen B. en W. den Raad voor, ingaande 1 September 1933 de betreffende verordening overeenkom stig de nieuwe regeling te wijzigen. besmettelijke ziekten. Gedurende de week van 26 Februari tot en met 4 Maart werd in deze gemeente één geval van diphtherie aangegeven. SANTPOORT beu naruruensuetc uee.u van kust van waujurhie, Hei tand, aai ttians aoor een hevige aardbeving zoo zwaar getroffen is. De foto geeft de typische plantengroei uit de omgeving der Californisehe kust weer met op den achtergrond een missiegebouw. boschbrand. Zaterdagmiddag kondigde de brandsirene aan, dat er brand was. De bx-andweer was ge- larmeerd voor een boschbrand aan den Bre- derodeweg. In zeer korten tijd rukten opper- brandmeester Jak en zijn mannen met den brandweer-auto uit. Op de plaats van den brand gekomen, werd weldra water gegeven. Spoedig was nu het gevaar voor uitbreiding geweken. De oorzaak van den brand is onbekend. Het vermoeden ligt echter voor de hand, dat met lucifers gespeeld hebbende kinderen ex- de hand in hebben gehad. Nu de „geschikte" tijd voor boschbranden weer is aangebroken, willen we gaarne voor zichtigheid met vuur aanbevelen. Laten voor al de ouders er hun kinderen op wijzen, hoe gevaarlijk het is met lucifers te spelen. We weten, dat de politie te Santpoort-station op Woensdag- en Zaterdagmiddagen vooral streng toezicht houdt, of zich in het bosch bevindende kindex-en lucifers bij zich heb ben, maar de medewerking van de ouders en de onderwijzers is onontbeerlijk.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1