GEWELDIGE AARDBEVING IN CALIFORNIE Vele gevallen van plundering. EEN WONDERLIJKE GELIJKENIS. MAANDAG 13 MAART 1933 TWEEDE BLAD De Duitsche gemeenteraadsverkiezingen. Rechtsche meerderheid in Groot-Berlijn. Ook bij de provinciale verkiezingen rechtsche overwinningen. De Commu nisten hebben geen uitnoodiging voor de openings zitting van den Rijksdag verkregen. De volksrouwdag. De uitslag der gemeenteraadsverkiezingen in pruizen wordt gekenteekend door een ge ringere opkomst der kiezers dan voor de rijksdagverkiezingen en de landdagverkie zingen van de vorige week. In overeenstem ming hiermede zijn ook in de resultaten verschuivingen ontstaan, waarvan het op vallendste is, dat het aantal der uitgebrachte communistische stemmen zeer achteruit- „eioopen is. Dat is bijvoorbeeld in Groot- Berlijn al zeer treffend. Binnen 8 dagen daalde hier het aantal op communisen uit gebrachte stemmen van rond 719.000 stem men op nauwelijks 500.000, een achteruit gang, die vergelijkenderwijs bij de andere partijen lang niet zoo groot is. Zoo kreeg de NaS.D.A.P. bijna 985.000 stemmen tegen 1000.000 vorigen Zondag, ter wijl de zwart-wit-rood 311.000 stemmen kreeg tegenover 315.000. Typisch is ook het achteruitloopen der communisten in andere plaatsen, zooals bijv. in Hindenburg van 12.700 op 7.700 in Dusseldorf van 72.000 op 45.000, in Munster van 3100 op 1300, terwijl hier het Centrum terug liep van 30.000 op 24.000, zoodat de centrummeerderheid in de gemeenteraad hier gebroken is. Een onmiskenbaar rechtsche meerderheid bestaat thans, behalve in Groot-Berlijn in Frankrfurt a. M., Al-tona, Gleiwitz, Gladbach.Rheydt en Hindenburg, om bij dezen be blijven. Een absolute meerderheid verwierven de nat.-soc. in Fransfurt a. O., Elbing, Inster- burg en eenige andere steden. Tot Zondagavond ongeveer 11 uur waren geen berichten ontvangen omtrent inciden ten bij de verkiezingen in Pruisen, zoodat men algemeen den indruk heeft van een rustig verloopèn verkiezingsdag, hetgeen uit drukkelijk bevestigd wordt uit diverse steden p.a. Keulen en Dusseldorf. De voorloopige telling van de uitgebrachte Stemmen voor den Berlijnsohen gemeente raad geeft als resultaat een meerderheid van het nationale front, dat van de 225 zetels er 113 heeft evroverd; intusschen is deze telling nog niet definitief, zoo dat nog yrijzigittjg'en kunnen intreden. De N.S.D.A.P. behaalde tezamen met den strijdhond Zwart-Wit Rood 1.295.545 van de ïn totaal uitgebrachte 2.572.063 stemmen. Over de provinciale verkiezingen meldt yaz Dias: Hoewel nog niet alle uitslagen binnen zijn staat thans reeds' vast dat van de 12 Pruisi sche provinciën 10 een rechtsche meerder heid zullen bezitten. Dit zijn de provincies Oost-Pruisen, Brandenburg, Pommeren, Grenzmark Posen-West-Pruisen, Neder-Sile- zië, Sleeswijk-Holstein, waar zuivere na- tionaal-socialistische meerderheden zullen komen; Opper-Silezië, Saksen, Hannover krijgen nationale meerderheden uit NSDAP en zwart-wit-rood. De provincie Hessen- Nassau, welker provinciale staten gevormd worden uit de gemeenteraden van Kassei en Wiesbaden zal eveneens een nationale meer derheid van NSDAP met zwart-wit-rood heb ben. In de stad Berlijn bestaat eveneens een nationale meerderheid uit NSDAP en zwart- wit-rood, zoodat in den rijksraad reeds 11 stemmen rechtsch zullen zijn. Alleen in Westfalen en in de Rijnprovincie heeft het Centrum zijn sleutelpositie kunnen hand haven. In den Pruisischen staatsraad zullen de verhoudingen dus niet anders zijn. Communisten krijgen geen uitnoodiging voor den Rijksdag. BERLIJN, 11 Maart. (V.D.) Het Rijksdag- bestuur heeft heden aan de afgevaardigden van den nieuwen Rijksdag de uitnoodigingen voor de openingszitting, die Dinsdag 21 Maart te 5 uur zal plaats hebben, gezonden. Aan de communisten is geen uitnoodiging verzonden. De Volksrouwdag BERLIJN. 12 Maart. (V.D.) De Volksrouw dag is vandaag te Berlijn voorbijgegaan on der buitengewoon drukke deelneming van alle klassen der bevolking. Zwart-wit-roode en zwart-witte vlaggen waren van tal van gebouwen en woningen uitgehangen. De grootste belangstelling bestond voor de herdenkingsplechtigheid in de staatsopera Unter den Linden, waar o.m. aanwzig waren Rijkspresident v. Hindenburg, Rijkskanselier Hitier en de leden der Rijksregeering. Daarna heeft v. Hindenburg een krans gelegd op het Rij ksmonumënt. In Circus Bosch heeft de Stahlhelm een herdenkingsplechtigheid gehouden, waaraan o.a. ook het kroonprinselijk echtpaar en de prinsen Oskar en Eitel Friedrich van Prui sen deelnamen. De Vereenigde Vaderland- sche Bonden hielden een plechtigheid in het Berliner Konzerthaus. De Provinciale Bond van Strijders van Groot-Berlijn had zijn plechtigheid georganiseerd in het groote Schauspielhaus, waar ook de plaatsvervan gende voorzitter van den Kyffhaeuserbund aanwezig was. Verder werden door tal van andere bonden en vereenigingen hèrden- kmgsplechtigheden gehouden. Overeenkomstig de vlaggenverordening van Rijkscommissaris Goering voor den gedenk dag der in den oorlog gevallenen, waren overal op de staats- en de stadsgebouwen de hakenkruisvlaggen neergehaald. Dit ging met plechtigheden gepaard, vooral bij het Prui sische ministerie van binnenlandsche zaken en bij het Berlijnsche politiepresidium. De vlaggenkwestie geregeld. BERLIJN, 12 Maart (V.D.) Rijkskanse lier Adolf Hitler heeft Zondagmiddag per radio een decreet van den Rijkspresident be kend gemaakt, waarbij bepaald wordt dat met ingang van Maandag tot de definitieve regeling der Rijkskleuren de zwart-wit-roode vlag en de swastica-vlag gemeenschappelijk moeten worden geheschen. De militaire l bouwen en schepen zullen slechts met "de Rijksoorlogsvlag mogen worden getooid. Geen afzonderlijke acties. Hitier heeft vervolgens per radio een ver klaring afgelegd betreffende de nieuwe rege ling der vlaggenkwestie, waarna hij tot alle nationaal socialisten het bevel richtte van thans af een zoo streng mogelijke discipline in acht te nemen. Alle afzonderlijke acties moeten achterwege blijven. Goebbels minister. Melding wordt gemaakt van de benoeming- van dr. Goebbels tot minister van Volksvoor lichting. Raadhuis te Kiel bezet. KIEL, 11 Maart. Hedenmorgen hebben S.A. en S.S. het raadhuis te Kiel bezet. De nat.-soc. districtsleider Behrens heeft de za ken van den ontslagen burgemeester overge nomen. Rijks-ingrijpen in Lübeck. LüBECK, 11 Maart. De Rijksminister van Binnenlandsche Zaken heeft aan den Senaat medegedeeld dat hij op grond van paragraaf II der verordening tot bescherming van volk en staat voor de Rijksregeering de bevoegd heden van de landsautoriteiten overneemt, voorzoover openbare orde en veiligheid dit eischen. Met de waarneming van deze be voegdheden is belast dr. Voeltzer. Hij heeft den Senaat onmiddellijk bijeengeroepen. De nieuwe regeeringen in Bremen en Saksen. BERLIJN, 11 Maart (V.D.) De Rijksdag commissaris voor Bremen deelt mede dat de volgende commissoriale opdrachten zijn ver strekt: Dr. von Hoff (Onderwijs en Kunst), Heider (Welvaartszorg)Haltermann (Bouw zaken) en Müiler (Financiën). Uit Dresden wordt gemeld dat met de waarneming van de zaken van het Saksische ministerie van Arbeid is belast de landdagafgevaardigde Kunz. Een warenhuis vernield. GOTHA, 11 Maart (V.D.) Hedenmiddag verschenen in het eenheidsprijzen-magazijn van de fa. Woolworth een groot aantal per sonen, die zich tusschen de koopers mengden en zich over de afdeelingen verdeelden. Na eenigen tijd sloegen zij in alle afdeelingen alle mogelijke voorwerpen kort en klein. Het magazijn is één puinhoop. Toen het Ueber- fall-commando verscheen, waren de meeste daders gevlucht. Enkelen werden gearres teerd. HAMBURG, 11 Maart (V.D.) De politie deelt mede: De oploopen voor de warenhui zen en eenheidsprijzen-magazijnen hebben verschillende winkeleigenaars ertoe gebracht, hun zaken vrijwillig te sluiten. Het is daarop gebleken, dat de menschenmenigte ook de sluiting van de andere warenhuizen eischte. Het gevaar bestaat dat de openbare orde en rust in gevaar wordt gebracht. Derhalve wordt de onmiddellijke sluiting van alle wa renhuizen en eenheidsprijs-magazijnen be volen. Beurs te Breslau gesloten. BRESLAU, 11 Maart. (W. B.) Het beursbe- stuur deelt mede. dat tijdens het vaststellen door het beursbestuur van de goederenbeurs van de noteeringen, een afdeeling S. A leden verscheen en de beurs bezette. De beursbezoe kers werden naar wapenen gefouilleerd. Daar na moesten alle beursbezoekers het gebouw verlaten. Mishandeling van Poolsche Joden. WARSCHAU, 11 Maart. (Reuter). Het Pool sche Telegraafagentschap meldt: De Pool sche gezant te Berlijn is bij het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken tusschen beide gekomen ten behoeve van Poolsche jood sche burgers die in de laatste dagen in ver schillende plaatsen van het Duitsche Rijk zijn mishandeld met name te Berlijn, Essen, Worms, Maagdenburg, en Leipzig. Vakvereenigingshuis teKonings- bergen door S.A. bezet. KONINGSBERGEN, 12 Maart. (V. D.) In den nacht op Zondag heeft de S.A. van Ko ningsbergen het vakvereenigingstehuis bezet. Om tien uur des avonds had een vechtpartij plaats gehad tusschen S.A. en Rijksbanier, waarbij twee S.A. mannen tegen den grond waren geslagen. Er ontstond later nog een vuurgevecht, waarbij vijf Rijksbanierleden werden gewond. De Rijksbanier moest zich hierna terugtrekken. Vervolgens bezetten de S.A.'ers het Otto Braun Huis, waar de Volkszeitung en de so ciaal-democratische corporatie zijn gevestigd. Rijksbanier in Saksen verboden. DRESDEN, 12 Maart. De Rijkscommissaris voor liet land Saksen heeft een verordening uitgevaardigd, waarbij de ontbinding van Rijksbanier en nevenorganisaties wordt ge last. Onderzoek tegen Van der Lubbe geopend. BERLIJN, 12 Maart. (V. D.) De rechter van instructie bij het Rijksgerecht heeft het voor onderzoek geopend in de zaak-van der Lubbe ERNSTIG AUTO-ONGELUK ONDER HUIZEN. DRIE MENSCHEN ZWAAR GEWOND. Zondagmiddag te ongeveer kwart over twee is op den Amersfoortschen Straatweg onder de gemeente Huizen, nabij Crailo een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een luxe auto, komende uit de richting Amersfoort, welke even te voren een voor dezen rijdenden wagen had gepasseerd en daarbij te veel op het linker gedeelte van den rijweg gekomen aws, schoot, (doordat de be stuurder een aanrijding wilde vermijden met een uit tegenovergestelde richting komende auto en het stuur daarbij te veel naar rechts omgooide) over den berm van den weg, daar bij een kleinen boom omver rijdende, waarop de wagen vervolgens kantelde. Twee wielrij ders, de 17-jarige J. Bosch en de 18-jarige D. Prins, beiden uit Amsterdam en kantoorbe diende van beroep, kwamen onder den om slaanden auto terecht. Zij bekwamen een lichte hersenschudding, terwijl laatstgenoem de bovendien een sleutelbeen bleek te heb ben gebroken. Van de inzittenden- van den auto kreeg de 30-jarige heer Vos uit Bussum een ernstige sche delf ractiiur en een zware hersenschudding. Zijn toesand is zorgelijk. Van de andere drie automobilisten kregen twee heeren lichte verwondingen aan' het hoofd terwijl een dame vrijwel ongedeerd bleef. eD inzitenden waren de drie gebroe ders Vos uit Bussum, waarvan de heer A. Vos chauffeerde en slechts licht gewond werd, en hun zuster. De carrosserie van de auto werd geheel ver nield. De ernstig gewonden zijn in de Majel- lastichting ter verpleging opgenomen. Bevolking door paniek bevangen. Long Beach het zwaarst geteisterd. LOS ANGELES, 11 Maart. (V.D.) Califor- nië is Vrijdagavond geteisterd door een he vige aardbeving, die haar centrum had na bij de badplaats Long Beach. Volgens de ontvangen berichten bedraagt het tot nog bekende aantal dooden 100, terwijl reeds meer dan 2500 gewonden zijn geteld. De eerste schok begon om 17.55 uur (plaatselijken tijd) dus omstreeks 2 uur vannacht Amsterdamschen tijd, en vervol gens hielden de schokken met korte onder brekingen bijna 2 uur aan. Het ergst geteisterd zijn de steden Long Beach en Compton. Ook Santa Barbara en San Diego hebben ernstig te lijden gehad. De aardbeving bewoog zich van het Noor den in Zuidelijke richting. Met tusschen- poozen van 5 a 10 minuten volgden vier bij zonder hevige schokken die groote schade aanrichtten. Amerikaansahe slagschepen hebben zich onmiddellijk naar de Californi- sche kust- begeven om assistentie te verlee- nen. 1500 Marinesoldaten zijn aan Long Beach aan land gezet, om behulpzaam te zijn bij het opruimingswerk. President Roosevelt heeft den gouverneur van Californïë een telegram van deelneming gezonden, waarin hij hem den steun aan biedt van de federale regeering te Wash ington. Gebouwen wankelden en scheurden. LOS ANGELES, 11 Maart, (V.D.) Bij de eerste schokken stortten te Long Beach reeds tal van huizen in en volgens ooggetui gen waren sommige stadsdeelen reeds na 20 seconden een groote puinhoop. In verschillende stadsdeelen brak brand uit. Er maakte zich van het publiek een on beschrijfelijke paniek meester. Juist in dezen tijd van den namiddag waren- de winkelstra ten in het centrum der stad dicht gevuld met menschen. die in alle richtingen uiteen stoven om zich in veiligheid te brengen. Groote gebouwen begonnen te wankelen en te scheuren, vele winkelhuizen en eenige groote warenhuizen stortten in. Binnen eenige seconden stond het geheele verkeer stil. Bo vendien werd de toevoer van den electri- schen stroom verbroken, zoodat de straten geheel in donker waren gehuld. De berichten dat in de nabijheid van Long Beach groote olievelden in brand zouden staan, worden tegengesproken. 500 dooden, 3000 gewonden. Men schat het aantal dooden op 500 in geheel Californië en dat der gewonden op 3000. TIA JU ANA (Mexico), 11 Maart. (Reuter) Een hevige aardbeving heeft Tia Juana ge teisterd. Ook hier zijn talrijke personen ge dood. Nadere berichten ontbreken nog. Groote branden. LOS ANGELES, 11 Maart. (Reuter.) Van de aardschokken dieZuid Californië heb ben geteisterd was de schok van 21.19 uur Pacific tijd het hevigste. Hooge kantoorge bouwen stonden 10—20 minuten op hun grondvesten te wankelen. Door de aardbe vingen zijn talrijke branden uitgebroken, vooral in het Zuidelijk deel van Los Angeles en in de petroleumopslagplaatscn. De bevol king werd door een ware paniek aangegre pen en rende als waanzinnig door de straten. Het aardbevingsgebied is ongeveer 6000 vierkante mijlen groot, Californië is in de eeuw eveneens door een hevige aardbeving geteisterd nl. in 185T toen eveneens belang rijke schade werd aangericht. De vloot te hulp gevaren. De Amerikaansche vloot, die voor een groot deel te San Pedro lag is opgestoomd naar Long Beach waar zij hedenmorgen ver wacht wordt. Dan zullen matrozen voor hulpverleening ontscheept worden. Volgens een te San Diego uit Long Beach opgevan gen draadloos bericht schijnt de geheele kust in vlammen te staan. Te Long Beach zouden 62.000 huizen verwoest zijn. In de straten zijn auto's onder het puin bedolven. LOS ANGELES. Volgens een mededee- ling van de politie zijn te Long Beach al leen 500 personen tengevolge van de aardbe ving om het leven gekomen. De politie heeft draadloos om doktoren, ambulances en ge neesmiddelen te zenden. 800 soldaten zijn met spoed naar de geteisterde streken ver zonden. 500 doktoren aan 't werk Ongeveer 2000 matrozen en soldaten zijn tob hulpverleening naar het aardbevingsgebied afgezonden, waar reeds meer dan 500 dokto ren werkzaam zijn. LOS ANGELOS. 11 Maart (Reuter) Te Compton zijn 12 personen om het leven ge komen. Alle huizen zijn geheel verwoest of zwaar beschadigd. Te Watts is het hoofdbu reau van politie ingestort, waardoor drie po litiemannen werden gedood. Te Long Beach zouden volgens dit bericht tot dusver 100 per sonen gedood zijn. Het moderne clubgebouw is geheel verwoest. ïV.t bekende Stillmann- hotel en andere groote gebouwen zijn zwaar beschadigd. De politie schat het aantal der alleen te Los Angeles gewonde personen op 1500. Paniek in Hollywood Ook in Hollywood heeft de aardbeving groote schade aangericht. Honderd filmartis- ten renden met hun directeuren de straat op zoodra de filmateliers begonnen te wankelen. Per radio zijn alle oud-strijders opgeroepen om deel te nemen aan de reddingswerkzaam heden en het transporteeren der gewonden naar de ziekenhuizen. Naar Reuter uit San Pedro verneemt zouden twee tanks van de Union-Oil Cy. aldaar in brand staan. Ook uit Long Beach worden petroleumbranden ge meld. Automobilisten die uit Long Beach te Wilmington aankwamen verklaren dat zij in de straten talrijke dooden hebben zien lig gen. Vlammenzee achter een rookwolk In Wilmington kan men boven Long Beach een reusachtige rookwolk zien hangen waar achter een groote vlammenzee zichtbaar is. Prof. Einstein had juist het California insti tuut, te Los Angeles verlaten toen de aard beving plaats had. Hij en zijn studenten zijn in veiligheid. Totnogtoe 1200 dooden Over de aardbeving in Californië meldt V D. ons nog uit Los Angeles: In de Zuid-Californische stad Compton is de staat van beleg afgekondigd. Teneinde plunderingen te voorkomen, zijn nog meer mariniers naar de betrokken plaatsen gedi rigeerd. Een ziekenhuis, waarin vele gewon den werden verpleegd, moest wegens gevaar voor instorting worden ontruimd. Te Santa Monica is een politievliegtuig, dat ter verkenning was opgestegen, neergestort en verbrand. De drie inzittenden kwamen om het leven. De .zwaar beschadigde gevangenis te Compton moest worden ontruimd. De 1200 gevangenen werden onder militaire bewaking in de stadsparken ondergebracht. Te Torran ce is de grootste petroleumtank ter wereld uitgebrand. Voor zoover op het oogenblik is te overzien, heeft Hollywood geen groote scha de geleden. Op het oogenblik wordt het aan tal dooden geschat op 150. het aantal gewon den op vele duizenden. Plunderingen hebben plaats gevonden. Verscheidene steden zijn geïsoleerd. Te Long Beach werden 32 aard schokken waargenomen. Daar men vreest, dat Long Beach door een vloedgolf zal wor den overstroomd, overweegt men de ontrui ming der stad. Vijftig personen zijn wegens plundering gearresteerd. De bond regeering heeft de plaatselijke banken gemachtigd, on danks de bankmoratoria de bedragen, die noodig zijn voor levering van voedsel en me dicijnen, te verstrekken. Nieuwe aardschokken te Longbeach. NEW-YORK, 11 Maart (V. D.) Naar uit Longbeach wordt gemeld, moest op bevel der militaire autoriteiten in verband met nieuwe aardschokken het benedengedeelte der stad worden ontruimd. Over Santa Anna is de staat van beleg afgekondigd. CONTRAREVOLUTIONNAIREN IN RUSLAND VEROORDEELD. VIJF EN DERTIG DOODVONNISSEN. MOSKOU, 12 Maart (Reuter). Het Tass- agentschap deelt mede, dat 35 personen o.w. de adjunct-volkscommissaris voor den Land bouw Konar, wegens contra-revolutionairen arbeid in hek landbouwgebied ter dood zijn veroordeeld en terechtgesteld. Bovendien zijn 22 personen veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf en 18 tot aoht jaar. FEUILLETON Uit liet Engelsch van JOSEPH HOCKING. (Nadruk verboden.) 40) „Kijk eens Miriam", zei de jonker ten slotte érnstig, „we doen het beste met de zaak stil te zwijgen. Behalve aan Borlase, hebben we aan niemand van de verloving verteld, niet waar, omdat jij het beste vond Arthur's ge voelens 'n beetje te ontzien. Borlase heeft be loofd er niet over te spreken tot wij hem toe stemming zouden geven, zoodat ik maar zeg gen wil „Ik begrijp u. vader. We behoeven niemand iets te vertellen". Twee uur later arriveerde advocaat Dul- verton in hevige opwinding op de Hall. „Donnithorne", riep hij onmidellijk bij zijn binnenkomen, „kun je me die geschiedenis uitleggen?" „Wat voor geschiedenis?" „Heeft hij je niets verteld?" Weet je ner gens van?" „Wat is er aan de hand, Dulverton?" vroeg de jonker met goed-geveinsde verbazing. „Waarom wind je je zoo op? En hoe kan ik iets uitleggen als ik niet weet waarover het gaat?" „Maar heeft hij je niets verteld?" „Wie"? Wat? Je spreekt in raadselen, man!" „Wel Bob! Je moet toch begrijpen wat ik bedoel. Heb je hem gisteren niet gezien?" „Neen, ik heb den avond bij Borlase door gebracht. Hij is wel hier geweest, maar zooals ik gehoord heb, is hij vroeg weggegaan. Wat is er met hem?" „Hij heeft de plaat gepoetst. Dat moet je immers weten! Peters zei dat je op Duiver- ton geweest bent." „Zeker: ik wilde Bob spreken, maar Peters zei dat hij niet wist waar hij was. Ik begreep dat hij een ochtendrit was gaan maken of iets van dien aard en toen ben ik maar weer naar huis teruggegaan. Wat is er eigenlijk?" De jonker schaamde zich inwendig voor de leugens waarop hij zijn bezoeker onthaalde. „Wat er is? Ik vertel je toch dat de kerel er vandoor is. Dit heeft hij voor mij achter gelaten. Lees maar eens." En advocaat. Dulverton overhandigde den landheer Endellion's brief. „Maar Dulverton", riep Mr. Donnithorne, toen hij klaar was met lezen „dat is...*, dat is verschrikkelijk. Hij bleef nog steeds in zijn rol. „Daar zit een of andere duivelsche truc achter", verklaarde de advocaat venijnig. „Je weet dat ik van het begin af aan niet in hem geloofd heb, en Arthur evenmin. Ik had voortdurend het gevoel, dat hij iets trachtte te verbergen. Hoor wat ik je zeg, Donnithor ne, hij is er vandoor gegaan omdat hij bang is. De politie zit hem op de hielen of iets der gelijks. Daarbij, wat heeft die brief te betee- kenen?" „Ik kan het je niet zeggen.van alles en nog wat zou ik denken". De jonker hield zich in de ruimte met zijn antwoord. „Dus je weet niets?" „Ik zeg je toch dat ik hem gisteren niet ge sproken heb en hij heeft daarover ook nooit of nimmer iets losgelatenhierover". „Geloof je werkelijk dat hij niet van plan is terug tè komen". „Aan dien brief te oordeelen, zou je dat tenminste niet zeggen." „Dan is voor mij het oogenblik gekomen om mij in het bezit van het landgoed te stellen". Er kwam een gretige schittering in de oogen van advocaat Dulverton. Mr. Donni thorne, die Endellion's brief nog steeds in de hand hield, verdiepte zich opniuw in het epistel, alsof de inhoud hem nog niet geheel duidelijk was. Het was vaag, de schrijver gaf zich niet bloot en met uitzondering van de laatste woorden, maakte het schrijven zelfs geen toespeling op de waarheid. „Ja dat ligt voor de hand", beantwoordde jonker Dulverton's laatste opmerking op va gen toon. „Ik moet er met Arthur over spreken", her nam de advovaat, „zijn hoofd is helderder dan het mijne, hij ziet scherper enen ja, ik ben nog steeds niet overtuigd dat het geen truc is." Mr. Donnithorne zweeg, maar er was een eigenaardige glinstering in zijn oogen. „Zoo zou Arthur ten slotte toch nog de eigenaar van het landgoed worden", vervolg de Dulverton na een pauze. „Als.... als hoor ee,ns Donnithorne, Arthur heeft me verteld, dat hij met Mirriam gesproken heeft en „Houd daar alsjeblieft over op", verzocht de jonger vrij scherp, „dat is wel het laatste waar mijn hoofd op het oogenblik naar staat. Ik mocht Bob buitengewoon graag en de tijding heeft me een verschrikkelijken schok gegeven. Als hij mijn eigen zoon was ge- kunnen hebben, dus je begrijpt wat je nieuws weest zou ik niet meer van hem gehouden voor mij beteekent. Ik ben er heelemaal overstuur van Tot Mr. Donnithorne's onuitsprekelijke opluchting, vertrfok advocaat Dulverton spoedog daarop. „Ik ben een huichelaar eerste-klas, het is eigenlijk een schande," peinsde de jonker toen hij alleen was: mijn eigen excuus is, dat ik het terwille van Mirry doe! Wat Dul verton aangaatdie weet nog niet wat hij er van denken moet. Hij houdt het er nog al tijd voor dat Endellion Bob is en dat Maar de waarheid zal gauw genoeg uitko men. Och, och, die arme Mirry...." Advocaat Dulverton reeds zoo snel hij kon naar het kantoor, waar hij zijn zoon vond. „Schei eens uit met werken", riep hij hem toe, zoodra hij binnenkwam, „ik heb je iets heel gewichtigs te vertellen. „Wat is er voor bijzonders?" vroeg Ar thur. „Dit kwam vanochtend, toen je al weg was" hernam de advocaat, hem Endellïons brief overreikend. Arthur verslond de weinige regels letter lijk, toen las hij den brief nog eens lang zaam over, alsof hij ieder woord in het ge heugen wilde prenten." „Bent u op Dulverton geweest?" Arthur was doodsbleek geworden; zijn lip pen trilden. „Ja, hij is weg. Zijn bed was niet beslapen vannacht en er was nergens een spoor van hem te bekennen. Donnithorne weet ook ner gens van. Wat is jouw oordeel over de zaak?" „Dat durf ik niet zoo maar lukraak zeg gen ik moet er eerst nog eens rustig over nadenken. Vertelt u me ondertusschen alles wat u weet, vader, alles, wat Peters gezegd heeftvergeet u alsublieft geen enkel de tail En de advocaat gaf een nauwkeurig re laas zoowel van zijn bezoek aan Manor als van dat aan Donnithorne hall. terwijl Ar thur, Endellion's brief in de hand geklemd, aan zijn lippen hing. „Ik had gelijk" riep hij toen zijn vader ein delijk zweeg. „Wat bedoel je?" „Die vent was Bob heelemaal niet; Bob is dood. Dat is de reden waarom Mirry niets van hem moest hebben, ondanks al zijn ge wiekstheid en zijn manieren. Hij heeft zijn rol overigens schitterend gespeeld, dat moet ik zeggen, maar door het een of ander dat we niet weten heeft hij den schrik beetge- kregenen is met de Noorderzon vertrokken. Weet u ook hoeveel geld hij heeft meegeno men?" „Neen, ik was zoo overweldigd door het nieuws, dat ik vergeten heb dat te onder zoeken." Arthur sloot zijn schrijfbureau. „We moeten er direct heen", klonk het met grimmige beslistheid. „Ik zal Dolgeth en Binns opbellen dat ze zorgen er ook te zijn." „Dat is heel verstandig gezien, Arthur; ik ben het volkomen met je eens. Maar ben je zeker dat hij geen nieuwen streek in zijn schild voert?" „Absoluut zeker" was het antwoord. ,We zullen hem nooit terugzien". En daarop bracht Arthur zijn vader op de hoogte van het onderzoek, dat hij, zonder er den ouden heer iets van te zeggen, in Austra lië had laten instellen, naar de antecedenten van den bewoner van Dulverton Hall en waaromtrent hij kort te voren voorloopige telegrafische mededeelingen had ontvangen. Hij had zijn onthulling willen bewaren tot hij bijzonderheden zou hebben vernomen, om dan met een theatraal effect zijn mededin ger te kunnen ontmaskeren, maar er be stond nu geen aanleiding meer tot stilzwij gendheid. Enkele minuten later waren de advocaat eri zijn zoon op weg naar Dulverton Manor. „(Wordt vervolgd.)] j

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5