De Vrijheidsbond te Utrecht bijeen. Welkom. IJMUIDER 'COURANT MAANDAC 13 MAART 1933 BINNENLAND Groote rede van Mr. D. Fock. Gezagshandhaving en eenheid op den voorgrond. Over regeeringsdeelneming nog niets te zeggen. Te Utrecht is Zaterdag en Zondag de alge> meene vergadering van de Liberale Staats partij De Vrijheidsbond gehouden. De verga dering was druk bezocht. Zij stond onder lei ding van den voorzitter van het hoofdbestuur, mr. D. Fock. Deze heeft in zijn openingsrede herdacht den heer K. H. Scholte übbing te Winterswijk in leven lid van het hoofdbestuur. Woorden van welkom heeft de heer Fock gesproken tot den vertegenwoordiger van de Indische groep, de vertegenwoordigster van de Vrouwengroep en de vertegenwoordiging van den Bond van Jonge Liberalen. Het hetslag van den Bondssecretaris, mr. H. J. Pippel, is vervolgens goedgekeurd. Candidatenlijsten. In huishoudelijke zitting zijn de lijsten voor de Kamerverkiezingen, die in de meeste kieskringen verschillend zijn, vastgesteld. Voor Haarlem luidt, de lijst: 1 mr. W. C. Wendelaar; 2 dr. S. E. B. Biere ma; 3 mevr. Mr. C. C. Bakker—v. Bosse; 4 dr. I. H. J. Vos; 5 C. J. v. Kempen; 6 prof. dr. B. D. Eerdmans; 7 mr. A. N. Molenaar; 8. mr. dr. F. Hollander; 9 mr. M. H. de Boer; 10 mr. C. H. Guépin. Voor Leideix (ook voor Maastricht)1 prof. dr. B. D. Eerdmans; 2 C. G. Roos; 3. mr. A. N. Molenaar; 4 mr. H. P. C. M. de Witt Wijnen; 5 mevr. mr. C. C. Bakker-Van Bosse. Voor Amsterdam: 1. dl-: I. H. J. Vos; 2 mr. C. H. Guépin; 3 mevr. mr. C. C. Bakker-van Bosse; 4 H. J. Bon; 5 J. J. Korff; 6 A. Th. Waalberg: 7 mr. G. A. Boon; 8 prof. mr. C. W. de Vries; 9 C. J. van Kempen; 10 dr. Max de Vries; 11 mr. E. B. Asscher; 12 A. de Hoop 13 G. Stam; 14 mr. K. J. van Nieukerke; 15 mej. L. C. A van Eeghen; 16 J. C. Lamber- mont; 17 mr. K. Jansma. Rede mr. Fock Mr. D. Fock heeft vervolgens een groote politieke rede uitgesproken. Hij begon met er de aandacht op te vesti gen, dat men vroeger bijeen gekomen was, dan aanvankelijk in het voornemeix lag. De heer Fock besprak daarbij de aanleiding tot de vroegere Kamerverkiezingen, de motie- Boon tot schorsing van de beraadslagingen over de justitieele wetsontwerpen, en conclu deerde, dat uit de aanneming daarvan het conflict met de Kamer niet had behoeven te ontstaan. De Kamer toch heeft niet te ken nen gegeven, niet met de regeering mee te willen werken tot algemeene bezuiniging. Zoo lang het eenigszins mogelijk was, hebben de liberalen deze rechts georiënteerde extra parlementaire regeering gesteund, doch deze regeering heeft hun dit door haar slap op treden hoe langer hoe moeilijker gemaakt, waardoor zij het vertrouwen verspeeld heeft. Van de liberalen was dus in geien enkel op zicht te verwachten, dat zij met terzijdestel ling van eigen inzichten dit kabinet nogmaals zouden redden. Bovendien, het is door zijn eigen menschen in den steek gelaten. Ook de oplossing van Kamerontbinding critiseerde mr. Fock, als zijnde een onmogelij ke oplossing. Verbijsterend noemde spr. het, dat de regeering in haar advies aan de Ko ningin een parlementair kabinet het meest in overeenstemming met ons staatsbestel ach tende, daarmee op de meest krasse wijze haar eigen bestaan vei'ooi'deelt. Spr. ging daartoe het ontstaan vaxi dit kabinet na. Volgens eigen verklaring' heeft deze regeering dus het land geen dienst gedaan door baar optreden, zei hij. En nog minder door haar voortbe staan. Maar zij heeft er blijkbaar zelfs niet aan gedacht om haar portefeuilles ter be schikking van de Ki'oon te stellen, toen de crisis allerlei buitengewone maatregelen noo- dig maakte. Scherper verooi'deeling van het beleid van deze regeering is niet denkbaar, aldus spr. Naar sprekers meen ->g had het gebeurde op De Zeven Provinciën de regee ring moeten weerhouden regeering en kamer in zoo'n onmogelijke positie te brengen. Dit neemt intusschen niet weg, vervolgde spr., dat wij de door de regeering tegenover de muiters aangenomen houding volkomen goed keuren, betreurende, dat de muiters het nood zakelijk maakten, dat er menschenlevens zijn verloren gegaan. Spr. leverde voorts critiek op de houding der sociaal-democraten in deze zaak en maakte met voldoening melding van de vrij algemeene afkeuring in den Volks raad. Vervolgens over de handhaving van het ge zag sprekende, legde mr. Fock den nadruk op de gescheiden taak van wetgevende en con- troleerende macht en de uitvoerende macht in de constitutioneele monarchie. Hierover zei spr.: Wij stellen ons tegenover hen, die aan de overheid gezag toekeixnen zonder dat deze verplicht zou zijn tot het afleggen van ver antwoording tegenover de volksvertegenwoor diging. Het verschil in deze tusschen onze op vattingen en die der fascisten is, dat wij wen- schen een krachtig gezag van de regeering met de plicht van deze om tegenover de volks vertegenwoordiging verantwoording af te leg gen, terwijl de fascistische leer ook een sterk overheidsgezag kent, doch hieraan niet de plicht van de regeering verbindt, om het volk daarvan rekenschap te geven. Voor ware democraten bestaat geen „dap pere ongehoorzaamheid" zei spr. Men moet de zekerheid hebben, dat de middelen om het ge zag te handhaven volkomen betrouwbaar zijn. Daai'nevens zullen alle vrijwillige pogingen van goed gezinde burgers om het wettig ge zag te schi'agen, moeten worden gesteund. In de redevoeringen van dr. Colijn in den lande miste mr. Fock een meening over de radiociuestie, de winkelsluitingswet, de Rijn- Scheldeverbinding, op welke laatste vooral spr. nog eens de aandacht vestigde. Men mo ge hieruit de les trekken, zei hij, van welk een buitengemeen belang het is, dat het getal onzer liberale vertegenwoordigers in de Twee de Kamer zoo groot mogelijk wordt. Vervol gens maakte spr. melding van het hem sym pathieke Indische manifest aan de Neder- landsche kiezers tegen de versnippering, waarbij hij zich richtte tegen het Verbond van Nationaal Herstel. Men mag over de volksvertegenwoordiging en het kiesstelsel denken zoo meii wil, niemand onzer zal ont kennen, aldus spr. verder, dat in ieder geval de wetgevende bevoegdheid van de volksver tegenwoordiging, hoe dan ook samengesteld, en hare controle zullen moeten blijven ge handhaafd. Spi'eker nam Duitschland tot vooi'beeld van den weg, dien men anders op gaat. Hij haalde ook aan, hoe onder de re- geering-Braun in Pruisen ambtenaren geen lid van de N. S. D. A. P. mochten zijn en vond dat men tegen dergelijk drijven niet krach tig genoeg stelling kan nemeix. Wij liberalen, zei spr., eischen daai^entegen als beginsel van maatschappelijke samenleving de eei'bïedi- ging van de persoonlijke vrijheid en de waar borging van de volledige geestelijke en gods dienstige vrijheid, wat echter slechts be staanbaar is in een democratisch bestuurden staat. Wij liberalen aanvaarden de zedelijke normen van het Christendom als vasteix grondslag der Europeesche samenleving. Wij zullen ons verzetten tegen eiken aanslag daarop Mr. D. FocJc. Van de vredesverdragen zei spr., dat zij hebben ingeleid den economischen oorlog. Het voorbeeld van de Ontwapeningsconferentie noemde mr. Fock niet hoopvol stemmend. In dien echter ook ons vertrouwen hi de econo mische wereldconferentie beschaamd mocht worden, ziet hij de toekomst somber in. Indien Duitschland, Engeland en Fraiikrijk blijven volharden in hun in de laatste tijden je voerde handelspolitiek, dan zal een groot gedeelte van onzen uitvoer en meer in het bijzonder van onze veredelde bodemproducten geen afzet meer kunnen vinden. Wij zullen dan met het wegvallen van deze afzetmoge lijkheden moeten rekening houden en daar om is het van belang tijdig het vraagstuk van de hervorming van onzexi bodemcultuur in oogenschouw te nemen. Nog hoop ik, dat het niet noodig zal zijn hiertoe over te gaan maar wij moeten gereed zijn als het zoover mocht komen. Zoolang het vrije ruilverkeer echter niet is hersteld, zullen de liberalen blijven meewer ken aan steunmaatregelen. Zij zijn er echter tegen, dat in de afgeloopen jaren de uitgaven van de overheid in veel te sterke mate zijn estegen. Zij achten de loonstandaard te hoog n verlaging noodig voor verhooging dei- welvaart-. Ons volksbestaan staat op het spel. Spreker bepleitte daarom de nationale een heid. Bij sociaal-democraten zoowel als katholieken ziet hij daartoe geen streven, waarvan hij voorbeelden aanhaalde. Ook de radiostrijd noemde -spr. als voor beeld. Spr. vroeg zich af of men door te stemmen op dr. Colijn en zijn vrienden niet het gevaar voor onze nationale eenheid ver- gToot. Hij constateerde, dat wij wel een mi nisterie zullen krijgen op andere basis dan de rechtsclie. Het volk heeft recht op zulk een krachtig parlementair ministerie. Spr. wilde zich voor de verkiezingen niet uitlaten over de vraag, of de liberalen aan eenig mi nisterie kunnen deelnemen, alleen kunnen zij thans reeds zeggen, dat zij in geen geval medewerking verleenen aan een ministerie, waai'in sociaal-democraten zittiixg hebben. Zij gaan deze verkiezingen in ter bereiking van de in hun program omschreven wenschen. Van deze wenschen noemde spr.: een hecht en sterk gezag, geschraagd door betrouwbare hulpmiddelen ,een sluitende begrooting, een doortastend en volhardend optreden op de buitenlandsche conferentiën, steun aan land bouw, handel, industrie en scheepvaart, zoo veel als op den weg der regeering ligt, krach tige bestrijding van de werkloosheid en bo venal, dat het gevoel van saamhoorigheid bij ons volk wordt aangekweekt en versterkt, dat groeps- en partijbelangen zullen worden ter zijde gesteld, omdat de nationale nood de nationale eenheid eischt van allen, die na tionaal voelen. „Hoog 't gezag! Op voor de Nationale Eenheid", waren sprekers slotwoor- den. Telegram aan de Koningin Deze rede vond zeer grooten bijval. Staande bracht men mr. Fock een ovatie. Vervolgens zette men het Wilhelmus in, gevolgd door een driewerf hoera op de Koningin. In het bij zonder gedenkende prins Willem van Oranje is daarop een telegram van trouw aan de koningin verzonden. Hoofdbestuursverkiezing. In het hoofdbestuur, wegens het periodiek aftreden van prof. dr. H. T. Colenbrandei-, mr. A. H. Coops, mej. mr. E. C. van Dorp, mevr. H. A. van Riel-Smeenge, den heer Ed G. Schürmann en dr. I. H. J. Vos werd voor één plaats gekozen de heer H. J. Peletier te Leeu warden; voor de overige plaatsen moet her stemming worden gehouden. De verdere zitting van Zaterdag was ge wijd aan een maaltijd en een gezelligen avond. Nevenvergaderingen Tegelijkei'tijd zijn te Utrecht gehouden de vei-gadei'ingen van de vei-eeniging van liberale leden van gemeentebesturen, waarin het be stuur, waarin o.a. zitting heeft de heer K. H. Tusenius (Velsen), herkozen werd, en de al gemeene ledenvergadering van de vereeniging van liberale radio-amateurs. Ook hier werden de aftredende bestuursleden herkozen. Zondag. De Zondag voortgezette vergadering van de Libei-ale Staatspartij „De Vrijheidsbond" die wederom druk bezocht was, droeg een huishoudelijk karakter. Aan de orde kwamen de herstemming voor de hoofdbestuursver kiezing. Aan de beurt van periodieke aftre ding en niet herkiesbaar waren prof. dr. H. T. Colenbrander, mr. PI. A. van Riel-Smeen ge, Ed. G. Schuermann en dr. I. H. J. Vos. Gekozen werden de leden: mevr. W. A. Hof man-Poot (Breda), mr. C. H. Guépin (Sant poort), dr. S. E. B. Bierema (Usquert), mr. K. Jansma (Amsterdam) en mevr, A. M. Koek- Mulder (Amsterdam). Bij acclamatie werd aangenomen een mo tie van de afdeeling Amsterdam, waarin ge protesteerd werd tegen de anti-semitische ophitsingen, zoowel van buitenlandsche als van binnenlandsche zijde in ons land en het Nederlandsche Volk opgeroepen werd krach tig stelling te nemen tegen elke inbreuk op (Dezer dagen is de ooievaar van Ridderkerk op zijn nest terug gekeerd.) Welkom, welkom beste langbeen, Weer in 't ooievaderland, Wij begroeten je terugkomst, Als die van een bloedverwant. Geeft je oude nest je weder Onderdak hoog op het dak? Boven ons en in ons midden, Ben je weer op je gemak? Wij zijn allen hier gebleven, Want wij zijn helaas niet vrij, Om het Zuiden op te zoeken In den winter, zooals jij. :t Is niet vi-oolijker geworden Aan ons koele westex-strand, Maar wij hebben steeds xiog slooten. En wij zijn nog kikkerland. Welkom nogmaals, beste langbeen Na je reis ver over zee, Wees gegroet met jubeltonen, Want je bracht de lente mee. Dit nog even tusschen haakjes, Weet u waarom, in de sloot, Onze brave ooieva^er. Altijd staat op ééne poot? Dit 's een vraagstuk, waarde lezers, Waar 'k lang over heb gedacht, Maar waarin ik het, geloof ik Tot een antwoord heb gebracht. Hij doet dit uit practisch oogpunt, En niet louter voor plezier, Want als hij die poot eens wegtrok. Wel, dan viel het stomme dier. P. GASUS. onze nationale geestelijke en gewetensvrij heid. Tevens werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen een motie Amsterdam, waarin verzocht wordt na de verkiezingen een Com missie te benoemen tot herziening van het reglement Op de candidaatsstelling. Met verbazing werd kennis genomen van het gepubliceerde bericht, als zouden twee candidaten van den Vrijheidsbond een ver- klai-ing hebben afgelegd aan de Boerenbon den, aangezien aan de vergadering bleek, dat alleen een mondeling onderhoud schriftelijk werd vastgelegd en dat het daarbij ten aan zien van de Boerenbonden ingenomen stand punt geheel in overeenstemming is met het program van den Vrijheidsbond en de door het hoofdbestuur der Liberale Partij met de besturen der Boerenbonden gevoerde corres pondentie. Tenslotte werden besprekingen gevoerd over het beleid der Kamerfractie, waarbij verschillende Kamerleden een uiteenzetting hebben gegeven, waarmede de vergadering haar instemming betuigde. Bij de beantwoor ding der vragen had mr. Knottenbelt een ovatie in ontvangst te nemen. VAN DER LUBBE EN ZIJN DOELEINDEN. Commissaris Helmuth geeft inlichtingen. HET EOGEEKEN BIJ NAZI'S. Het pei-sbureau Vaz Dias heeft te Leiden een onderhoud gehad met den Berlijnschen Kriminal-Commissar Helmut Heisig, die al daar vertoeft om een onderzoek in te stellen naar Van der Lubbe, de brandstichter in het Duitsche Rijksdaggebouw. De heer Heisig heeft het onderzoek in deze zaak van' het be gin af geleid en deelde mede, dat zijn onder zoek in Holland speciaal geldt de communis tische partij-groepeering, zoodat hij deze kan vergelijken met de openbaring van het com munisme zooals men dat in Duitschland aan treft. Het resultaat van dit onderzoek heeft den heer Heisig tot de conclusie doen komen, dat de C. P. H. hier ongeveer hetzelfde is als de K.P.D. in Duitschland, maar dat de groep van Internationale communisten, waarbij v. d. Lubbe de laatste jaren was aangesloten, of waartoe hij zich althans aangetrokken ge voelde in Duitschland niet voorkomt. Bij het bespreken van de vraag of het mo gelijk is, dat v. d. Lubbe zich gewaand heeft te midden van een groep communisten ter wijl dit inderdaad geen communisten waren, maar een andei'e politieke groep, die v. d. Lubbe wilde gebruiken tot deze schanddaad om daarmede politieke oogmerken te dienen, zei de heer Heisig, dat al deze veronderstel lingen „schwindel" zijn. Van der Lubbe heeft in Berlijn contact gehad met communisti sche- en linkseh-socialistisehe groepen en hij heeft dit contact zelf gezocht. In hoeveiTe die groepen invloed hebben gehad op het ver lichten van de brandstichting, staat nog niet vast. Met zekerheid is komen vast te staan, dat v. d. Lubbe de bi-andstichting zelf alleen heeft verricht. Met in benzine gedrenkte kleedingstukken is hij in razende snelheid het geheele gebouw doorgegaan, overal met zijn reusachtige fakkel brand veroorzakende. Alles wat licht vlam vatte, zooals gordijnen en bekleedingen heeft hij aangestoken en zoo is het te verklaren, dat het vuur op zoovele plaatsen tegelijk oplaaide. Bij het onderzoek wi-st de brandstichter met meikwaardige juist heid zijn gang door het gebouw te beschrij ven. De heer Heisig noemde hem dan ook zeer intelligent en iemand met een fabelach tig geheugen en een zeer goed ontwikkeld orienteeringsvermogen. Het motief van de daad was, zooals v. d. Lubbe heeft verklaard, de bevordering van een gewelddadige revolu-, tie. De brandstichting richtte zich tegen „het systeem". De umlaut op den naam v. d. Lubbe in de pas, die ongetwijfeld echt was, heeft hij zelf aangebracht, naar de meening van den heer Heisig, om moeilijkheden bij het uit spreken van den naam te omzeilen. Wanneer v. d. Lubbe zijn naam gewoon Hollandsch uitsprak, klopte dat voor Duitsche ooren niet met de pas. Met de umlaut wel. Tenslotte vroeg de verslaggever den Duit- schen politieman xxog' wat er waar is van het gerucht, dat v. d. Lubbe voor eenigen tijd bij nat.-socialistexr zou hebben gelogeerd. De heer Heisig antwoordde, dat v. d. Lubbe heeft verklaard, dat wanneer dit inderdaad het geval is geweest, hij niet heeft geweten dat hij met nationaal-socialisten te doen had en dat omgekeerd zijn gastheeren niet wis ten dat hij comm*unist was. K. N. S. M. Agamennion 8 Maart van Port au Prince naar Fort Liberté. Aurora 10 Gilbraltar gep. Bacchus 10 21 uur 05 Beachy Head gep. 10 23 u. 55 Dungeness gep. Brion 10 van Bordeaux naar La Palllice. Clio 10 Maart te Amsterdam. Crijnssen 11 van Amsterdam naar Wesfc- Indië Deucalion 10 van Izmir naar Rethymno. Fauna 10 van Tanger naar Gibraltar. Hermes 10 Gibraltar gep. Irene, 10 te en van Tarragonna naar Va lencia. Juno 10 van Ceuta naar Genua. 10 te Rotterdam. Nero 10 van Gothenburg naar Amsterdam. Pluto 9 van Corcubion naar Amsterdam. Theseus 10 te en van Aarhus naar Am sterdam. Triton 10 te Istanbul. Ulysses 10 van Algiers naar Amsterdam. Vulcanus 10 te Gandia. Mars 10 v. Amst. te Rott. KONINKLIJKE HOLLANDSCHE LLOYD. Orania thuisreis, 10 14 uur van Monte video. Zeelandia,^ thuisreis 10 Maart 11 u, te en 12 uur van La Coruna. Montferland 10 Maart te Amsterdam. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Statendam (toeristenvaart) 11 van Rhodes te Stamboul. Veen dam, New-York naar Rotterdam 13 (2 n.m. G. T.) te Plymouth verwacht. Boschdijk Rotterdam naar Philadelphia p. 11 7 v.m. Scilly. Delftdijk 10 van Vancouver te Rotterdam HOLLAND—AFRIKA LIJN. Nieuwkerk (thuisreis) 11 van Antwerpen en p. Vlissingen. Heemskerk (thuisreis) 9 Maart van Dakar. Klipfontein (thuisreis) 10 van Mombassa. HALCYON LIJN. Stad Dordrecht 11 van Rotterdam naar Genua. Rozenburg, Vlaardingen naar Lorient p. 10 Dover. Stad Haarlem 9 van Oran naar Stad Arnhem 9 Maartvan Servola. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Aldabi 11 van Rotterdam naar Hamburg. Alphacca 11 van Rotterdam n. B.-Ayres. ROTTERDAMSOHE LLOYD. Kota Tjandi (uitreis) 11 van Napels. Soekaboemi 11 (3.n.m.) van Hamb. n. Rotterdam. Sibajak (uitreis) p. 11 (4 v.m.) Perim. Kota Nopan (thuisreis) 11 (3 v.m.) Pt. Said. Indrapoera (thuisreis) 15 (7 v.m.) te Mar seille verwacht. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Maaskerk (uitreis) 10 van Las Palmas. HOLLAND—OOST-AZIë-LIJN. Serooskerk (uitreis) 11 te Genua. Meerkerk 10 v. Hamburg te Schiedam. Zuiderkerk (uitreis) 9 van Singapore. HOLLAND—BHISCH-INDIë LIJN. Hoogkerk (uitreis) 10 te Madras. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN Djambi (thuisreis) 10 van Adelaide. Tarakan (uitreis) 10 te Melbourne. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN Indrapoera (thuisreis) 10 v. Port Said. Kota Nopan (thuisreis) pass. 10 Suez. Tapanoeli (uiti*eis) 10 van Suez. Soekaboemi 9 van Rotterdam te Hamburg Kota Baroe (uitreis) 9 van Belawan DINSDAG 14 MAART 1933.. HILVERSUM, 1875 M. Tijdsein en tot 10 uur gramofoonmuziek. 10.0110.15 Morgenwijding. 10.1510.30 Gramofoonmuziek: 103011.Soiisten- concert. Jo Juda, viool, Jo Goudsmit, piano R. V. U. 1111,30 Radio Volksuniversiteit! Zuster F. Meyboom „De Verzorging van onze zuigelingen (slot). AVRO. 11.3012.Voort zetting solistenconcert. 12.Tijdsein. 12.01, 2,15 Lunchconcert door het omroeporkest on der leiding van Nico Treep. Tusschenspel van gramofoonmuziek; 2,15—2.30 Verzorging van den zender; 2.303.Gramofoonmu- ziek. 34 Knipcursus door mevrouw Ida de Leeuw—Van Rees 2ste les. 4.—4.30 Gramo foonmuziek; 4.304.Radiokinderkoorzan» o.l.v. Jacob Hamel. 5.5.30 Verhalen voor Kleinere kinderen door Ant. van Dijk. 5.3Q V.P.R.O. Menschen in den Bijbel. 20ste voor- di'acht, door Ds. B. J. Aris „Nicodemus en Cajaphas. AVRO. 66.30 Willy Lewis en zijn band. R.V.U. 6.30—7.— Radio Volks universiteit. Dr. Th. van Schelven: Cursus „Kinderpsychologie" (V.); AVRO. 1—120 Willy Lewis en zijn band. 7.308.Engel- sche les voor beginners door Fred. Fry. 20ste les. 8.Tijdsein. 8.059.Het omroeporkest o.l.v. Nico Treep. 910.AVRO-radiotoo- neel, cyclus: „Het Moderne Engelsche too- neel", studio-opvoering van „Een dokters dilemma" tragedie in 5 bedrijven van George Bernard Shaw. Vertaling W. Vogt, Regie Kommer Kleijn. Het vierde bedrijf en 5e be drijf. 10.11 Kovac Lajos en zijn orkest, ref reinzang Bob Scholte. 1111.10 Vaz Dias' persberichten. 11.10—10.12 Kovac Lajos. 12.- Tijdsein. HUIZEN 296 M. 8.— Morgenconcert tot 9,15. 10—11.30 Gra mofoonmuziek. 11,3012. Godsdienstig half uurtje door pastoor L. H. Perquin. 12—12.15 Politieberichten. 12,151,45 Lunchconcert door de Russische Balalaika-kapel o.l.v, Iwan Schustow. I21 de pauze van 11,15 Gra mofoonmuziek. 1,452 uur Verzorging zender. 2J2,35 Middenstandscursus. J. G. van Neerven „De Moderne Zakenman". 2,35—3.30 Vrou wenuurtje. a. De Piëta in de Kunst", door Riet Aalberse, b. „Verzorging van onze tui nen door mevrouw J. van der SchootMul der. 3,304.30 Modecursus door Mevr. H. Cup pens—Geurs. 4.305.25 Vioolrecital door Frits Hinze a.d. Vleugel Fred. Boshart. 5.25— 6.K. R. O.-sextet o.l.v. Piet Lustenhouwer 66.30 Landbouwcrisis en Crisissteun. „De steun ten behoeve van de aardappelmeel- industrie in de veenkoloniën". Vraaggesprek met J. M. Baron de Vos van Steenwijk, door Ir. Aerts. 6.306.50 Esperantocursus door P. Heilker. 6.507.10 K. R. O.-sextet o.l.v. Piet Lustenhouwer. 7.107.30 Gram. muziek. 7.30— 7.45 Politieberichten. 7.458.Verbonds- kwartiertje. 89.30 Lijdensmeditatie door Prof. Dr. F. Feron uit de Kathedraal te Roer mond. 9.309.35 Nieuwsberichten van Vaz Dias. 9.35—11.30 Het K.R.O.-orkest o.l.v. Jo- han Gerritsen. 11.3012.— Gramofoonmu ziek.. BRUSSEL 509 M. 12,20 Concert door het kleine orkest varï het N. I. R. o.l.v. P. Leemans, 12,50 Ver volg. 1.05 Vervolg concert. 1.30 Gram.muziek. 2.05 Gram.muziek. 5.20 gram.muziek. 8.20 Concert door omroeporkest, symphonie-or- kest o.l.v. Arthur Meulemans. 9.20 vervolg concert. 10.55 gram.muziek. KALUNDBORG 1154 M. 11,201.20 Strijkorkest van „Bellevuë Strandhotel", o.l.v. Harold Andersen, 2,20 Symphonische Jazzmuziek door O. Lingtou en zijn band; 7.35' omroeporkest o.l.v. Laur.y Grondahl. 9.35 Vervolg concert. 10.2011.50 Dansmuziek door de band van restaurant „Nimb" o.l.v. Jens Warny, BERLIJN 419 M. 3.50 Concert, 5.25 Joachim Andresen, bari ton, zingt liederen. 7.05 Concert door het omroeporkest o.l.v. Bruno Seidler-Winkler. 9.20 tot 11,20 Concert. HAMBURG 372 M. 5.55 Populair concert. 10.50 Concert door kleine Noragorkest o.l.v. Eugen Wilcken. 12,35 gram. muziek. 1,30 idem. 6.50 Populair concert o.l.v. Siegfried Scheffler. 10 Con cert door Noragorkest o.l.v. Jose Eibenschutz. KöNIGSWUSTERHAUSEN 1695 M. 1,20 Gramofoonmuziek. 3.30 Concert. 4.50 Irmgard Veidt, viool, August Ehrhardt piano, spelen voor viool en piano in A gr. t. Op. 162 van Schubert. 7.55 Concert leiding Audolf SchulzDornburg. 10.20 Concert. LANGENBERG 472 M 12,20 Concert o.l.v. Wolf. 4.20 Vesperconcert o.l.v. Wolf 7,25 „Zar und Zimmermann" opera comique in 3 bedrijven van Albert Lortzing. Muzikale leiding Kuhn. DAVENTRY 1555 M. 1.05 Concert door het Commodore Grand or kest o.l.v. Joseph Muscant. 4.45 Concert door Tapponnier en orkest. 7.40 Concert door de Band van Z. M. Gredaniers Guards o.l.v. Capt. Miller. Ben Williams tenor. 11—12,20 Lew Stone en band in Monseigneur. PARIJS (EIFFEL) 1446 M. 7.50 Pianorecital door M. Pradier. 8.50 Fir- mon Touche kwartet. BEROMÜNSTER 460 M. 7.05 Inleiding tot het navolgende concert. 7.20 Symphonieconcert o.l.v. Dr. Fritz Brun m.m.v. Stefi Geyer, viool, Josef Cron, tenor, Willy Rossel, bas. Onze dagelijksche Kindervertelling. DE AVONTUREN VAN ROMMELZAK EN HOBBELTJE Momsmet een schok lag de boot stil. Alle kinderen vielen om en de menschen gre pen elkaar beet van schrik. Maar in de hut van Jan was meteen de graat uit Hobbeltje's keel geschoten en deze stond weer op zijn vier poo- ten, bevrijd van alle pijn. Hij lachte van pleizier. Maar de kapitein lachte heelemaal niet. Toen hij en de machinist opgekrabbeld waren om eens te gaan zien wat er aan de hand was, merkten ze al gauw, dat het Jan's afdeeling was. waar de oorzaak van het stilstaan van de boot te vinden was. En ze stormden er binnen met ernstige en booze gezichten. „Wat is dat nu toch," bromde de kroitein. „.Wat is hier aan de hand?" Ja, nu was het uit met Hobbeltje's pas herwonnen vroolijkheid. Jan Rommelzak vertelde het geval en Hob- beitje liet beschaamd zijn kop hangen. Kon hij nu ook weten, dat daar juist de noodrem zou hangen? Hij had gedacht dat het een bedde- kwast was.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 6