HET NIEUWE AVONDBLAD VGDD VELSEN, BEVERWIJKe.O. 18e JAARGANG NO. 113 DINSDAG 14 MAART 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per weck 10 cents, per maand 40 cents plus 2Yz cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuidcn - Telefoon 521 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIEN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties van Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden medcdeelingcn dubbele prijs. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: f2000.—bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; ƒ400.—bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlie i verlies van een duim150.bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden'van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen, enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf ol meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN de staking in het visscherijbedrijf. een nieuw bevel van den burge meester. De Burgemeester van Velsen (overwegende dat door personen van buiten deze gemeente direct of indirect wordt aangespoord tot bal dadigheid. verstoring der orde en andere strafbare daden) heeft, gezien artikel 219 in verband met artikel 217 der Gemeentewet het volgende bevel uitgevaardigd: /Tangezien door de de laatste dagen plaats gevonden gebeurtenissen ernstige vrees be staat voor stoornis der openbare orde, wordt het verblijf binnen de gemeente Velsen ont zegd aan alle niet-inwoners dezer gemeente die in dezen tijd hebben aangespoord of aan sporen rechtstreeks of zijdelings tot wanorde in het openbaar of tot daden, die stoornis dei- openbare orde tengevolge kunnen hebben. Personen die zich daaraan schuldig hebben gemaakt of schuldig maken, worden bij be vinding voor den Burgemeester of den door hem aangewezen Hoofdambtenaar van Poli tie gebracht en na aanzegging van het dooi den Burgemeester vastgestelde ontzeggings- besluit, door de Politie over de Gemeente grens geleid. EEN ONDERHOUD MET DEN RIJKS BEMIDDELAAR. Naai' het bestuur der IJmuider Federatie meedeelt vond Maandagmiddag op het Raad huis te Velsen op verzoek van den Rijksbe- middelaar, den heer Prof. Josephus Jitta, een kort onderhoud plaats met genoemd vakver- éenigingsbestuui'. Het onderhoud droeg een informatorisch karakter. Door het bestuur der IJmuider Federatie werd meegedeeld dat, waar de reeders de be kende vraag van de leiding der IJmuider Fe deratie, luidende: „Zijn de reeders bereid, gesteld dat de IJmuider Federatie den ree ders op het punt van het Fonds voor Sociale Voorzieningen bevrediging schenkt, de voor stellen vervat in ons schrijven van 25 Fe bruari aan den Burgemeester van Velsen te aanvaarden?" met „neen" beantwoord héb ben, er voor de IJmuider Federatie geen aan leiding bestaat verder te gaan dan in ge noemd schrijven aan den Burgemeester is aangegeven. Ten «opzichte van de éventueele mogelijk heid, de nog bestaande geschillen aan arbi trage te onderwerpen, was genoemd bestuur van meening, dat daaraan zeer ernstige, zoo niet onoverkomelijke moeilijkheden verbon den waren Eerstens omdat in de onder lei- 1 ding van den Burgemeester gevoerde bespre kingen inderdaad zoover werd gegaan als de omstandigheden slechts gedoogden en twee- dens omdat de gebeurtenissen der laatste dagen de voor arbitrage noodige atmosfeer nadeelig hebben beïnvloed. Ook de reeders werden door den Rijksbe middelaar gehoord. AANVARING TUSSCIIEN KOTTER EN LOGGER. De alhier binnen geloopen Deensche kotter E45 rapporteert, dat de logger Sch 49 met zijn vischtuig het ankergerei van den kotter had weggetrokken Bij de poging om langszij van den logger te komen, teneinde het anker weer in ontvangst te kunnen nemen zijn de sche pen met elkaar in aanvaring gekomen, waar bij de kotter tamelijk beschadigd werd, OUDERAVOND COMITéSCHOOL. Gisteravond is in de speelzaal der mevr. van Tuyll-bewaarschool de ouderavond van de Comitéschool gehouden. De opkomst van de ouders was van dien aard, dat de speel zaal tot in alle hoeken dicht bezet was. De heer C. Lijnzaad, hoofd der school sprak na eenige woorden van welkom, zijn vreugde uit en namens het bestuur woorden van dank voor de groote opkomst, deed vervolgens eeni ge mededeelingen van internen aard, om daarna over te gaan tot het behandelen van zijn onderwerp: „Wat verwachten wij van elkander". Wij verwachten weinig zegt de heer Lijnzaad aangezien wij in een ont wrichten moeilijken tijd leven. Er zijn moei lijkheden van allerlei aard. Inzonderheid her innerde spreker aan de moeilijkheden in zeer veel gezinnen. Dit vindt men terug bij de kin deren op school. Wij leven in een tijd van verruwing en afstomping. Ook dit vindt men terug bij het kind op de school Durven wij nog iets verwachten? En toch durft spreker het aan om te spreken over verwachting. Hij durft iets, ja veel te verwachten, wat betreft het kind. Men kan wat verwachten van het kind, indien de ouders in deze hun taak be wust zijn, en er tusschen ouders en school - personeel een goede verhouding bestaat. In korte trekken zette de heer Lijnzaad uiteen, hoe die verhouding en samenwerking van ouders en onderwijzer moet zijn. Vervolgens besprak hij de wisselwerking' die er bestaat tusschen het kind en den onderwijzer; om dit goed te krijgen heeft het schoolpersoneel de ouders noodig. Naar aanleiding van liet ingeleide onderwerp deed de heer Lijnzaad een beroep op de ouders om de medewerking waar het gaat om het welzijn van het kind. Door goede samenwerking kunnen wij iets goeds verwachten. Na afloop van het referaat dat met onverdeelde aandacht werd be luisterd, sloot Ds. Erdman met dankgebed, waarna gelegenheid bestond het werk der leerlingen te bezichtigen. ernstige lichtstoring het p. e. n. bij IJMUIDEN EEN KWARTIER IN HET DONKER. Tengevolge van een storing in de nieuwe centrale van het P. E. N„ waarvan ons de oor zaak nog niet kon worden medegedeeld, gin gen gisteravond, tien minuten over zeven in heel IJmuiden de lichten uit, waardoor de ge- heele plaats in Egyptische duisternis werd ge huld. Daar de duisternis nog al eenigen tijd aan hield zag men overal, vooral in de winkels cïe primitiefste verlichtingartikelen voor den dag komen. Degenen, die uit den ouden tijd nog een petroleumlamp hadden overgehou den waren er nog het best aan toe. Anderen behielpen zich zoo goed mogelijk met kaar sen. De straten leverden een vreemden aanblik op. Alhoewel de lucht vrij helder was, was het zeer donker op straat. De lichtstralen van de auto's flitsten door de duisternis en menig wielrijder zal tot de ontdekking zijn gekomen dat z'n fietslantaarn nog zoo slecht niet v/as daar ook de zwakste lamp een flinken straal voor zich uit wierp, nu de concurrentie der straatverlichting was uitgeschakeld. Ook aan de havens was alles donker. Zelfs de groote vuurtoren, die altijd zoo brani- achtig z'n felle lichtbundels over het strand en de zee slingert, was door wie weet welk een kleine oorzaak, niet meer in staat, z'n taak als wachter van de haven te vervulllen. Ook de buitenvuurtoren en de kustverlich- ting hebben gedurende eenige minuten niet gebrand. Doordat spoedig de hulpdynamo van de rijkscentrale aan de Zuidzijde in bedrijf werd gesteld, was het euvel aan de haven spoedig verholpen. De „stad" heeft echter een kwartier in het donker gezeten. GEREF. JEUGDCENTRALE. In plaats van den lieer J. Schouten, a.-r. Kamer, zal-op 15 dezer als spreker optreden Ds. G. Brillenburg .Wurth^met het onderwerp „De Bergrede^'. G. EN A. V. „OLYMPIA." Donderdag 16 Maart zullen de wedstrijden van „Olympia" worden voortgezet en wel met de oudstëe jongerisaf deeling en de meis jesklasse B. 's Avonds om 8 uur zullen we voor deze wedstrijden weer allen in „Thalia" samen komen, en als deze avond even goed en gezellig verloopt als de eerste wedstrijd avond zullen er weer velen tevreden naar huis gaan. Wij wekken de ouders van de deelnemende adspiranten op, om vooral dezen gezelligen avond, waarop zoo duidelijk de vooruitgang' van onze adspiranten wordt gedemonstreerd, niet over te slaan. De ouders hebben op ver toon van hun donateurskaart vrijen toegang. In verband met de zaalwisseling (na 1 April gaan we oefenen in de Ds.Creutszberg- school) heeft het bestuur besloten een kleu terklasse op te richten, waarvoor zich reeds eenige leerlingen hebben aangemeld. We maken er de ouders uit „Nieuw-IJmuiden" nogmaals op attent dat opgave reeds nu kan geschieden. Het gymnastieklokaal van de Ds. Creutsz- bergschool is wel het mooiste en best inge richte lokaal in onze gemeenten en door het aanschaffen van eenige nieuwe toestellen zal „Olympia" zeker over de best ingerichte trnnzaal de beschikking krijgen. Nu komt onze directeur, de heer Chr. F. Smit, pas recht in zijn element, tot nog toe was het in school C. behelpen, wat ruimte en toestellen aanging, nu echter zal het niet beter kun nen en zullen we weer spoedig een groot aantal leden hebben die onder leiding van onzen directeur de eer van „Olympia" hoog zullen houden. NOG WEL KOOPLUST. Dezer dagen werd te Volendam een botter publiek verkocht. Men was in Volendam zelf nieuwsgierig of er, nu de Zuiderzee afge sloten is, nog wel animo zou zijn voor een vaartuig te koopen. doch het scheepje bracht met het want f 1000 op, wat zeer meeviel. BEVERWIJK de werkverschaffing. DOORBETALING VAN LOON. Het bestuur van de plaatselijke afdeeling van den Ned. R.K. Volkbond heeft de tus- schenkomsfc van het R.K. Werkliedenverbond ingeroepen, om er bij de regeering op aan te dringen, dat in het vervolg de arbeiders die in de werkverschaffing zijn geplaatst geen loon meer zullen behoeven te derven, wanneer zij op erkende christelijke feest dagen niet kunnen werken. In de toelichting wordt o.m. het volgende opgemerkt: Met Kerstmis 1932 werd aan de tewerkgesteld en in de werkverschaffing te Beverwijk voor den tweeden Kerstdag, slechts 75 pet. van het gemiddelde loon uitbetaald. Opgemerkt wordt, dat werkloozen als Kerstgave een extra-uitkeering ontvangen, terwijl de ar beiders die in de werkverschaffing te werk gesteld zijn, niet alleen die uitkeering niet genieten, doch bovendien ook nog een deel van hun loon moeten derven. Gevraagd wordt deze zaak nog voor het Paaschfeest tot de gewenschte oplossing te brengen. R.K. VROUWENBOND. De plaatselijke afdeeling van den R.K. Vrouwenbond hield Maandagavond een goed bezochte ledenvergadering in het gebouw der K.S.A, De presidente, mevr. v. Beurten sprak eenige woorden van welkom en deed een beroep op de leden, om mede te werken aan den groei en bloei van de afdeeling. Het belangrijkste gedeelte van den avond werd gevormd door een lezing over het on derwerp „moderne voedingsleer;'. In het bijzonder werd daarbij gewezen op de voedingsstof „Ovalmotine", waarvan de dames een monster ontvingen. De lezing, waarvan voor de aanwezige dames veel te leeren viel, werd met groote aandacht ge volgd. De voorzitster sloot daarna niet een dank woord aan de spreekster de vergadering. BEGIN VAN BRAND. Maandagmiddag te drie uur werd door een lid van het onderwijzend personeel brand ontdekt in de rijwiel-bergplaats van de Christelijke school aan de Meerenstein- straat. Onmiddellijk werd alarm gemaakt en werden politie en brandweer gewaar schuwd. Het „nieuws" drong al spoedig in de klas sen door, waar het vanzelfsrekend onder de schooljeugd een geduchte opschudding ver oorzaakte. Mede met het oog op eventueele compli caties werden de lessen gestaakt en verlieten de leerlingen rustig de school. Het buiten kansje. dat er nu eens brand zou komen in de school werd echter niet verwezenlijkt, want de brandweer, die met een straal op de motorspuit het vuur ging bestrijden, deed deze illusie in een minimum van tijd te niet. Het onbeteekenende brandje was spoedig ge- bluscht, maar bij al zijn onbeduidendheid werden toch nog twee rijwielen vernield. ■Het werken van de motorspuit op het smalle gedeelte van de Schans, trok natuur lijk sterk de aandacht. De politie zorgde er voor, dat het drukke doorgaande ver keer geen stagnatie ondervond. De oorzaak van dit brandje zou te wijten zijn aan het „vuurtje stoken" door kinderen in de van hout opgetrokken bergplaats. ONBEWOONBAAR. B. en W. hebben den Raad, mede op ad vies van de Gezondheidscommissie voorge steld de woningen, gelegen aan de Meer straat no.s 6, 8, 10 en 12 onbewoonbaar fce verklaren en de gebruikelijke ontruimings termijn te bepalen op zes maanden. PLATTELAND SBELANGEN. Voor de leden van de afd. Velsen en Om streken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal de heer J. Barendregt uit den Groofcen IJpolder a.s. Woensdag avond in de bovenzaal van hotel „Ter Burg" een lezing houden over het onderwerp: „Plattelandsbelangen". Deze lezing zal worden voorafgegaan door de algemeene vergadering der afdeeling. DE WERKLOOSHEID. Bij den gemeentelijken dienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddelins stonden in totaal 749 werkloozen ingeschre ven, waarvan 379 uit deze gemeente. Het grootst aantal werkzoekenden kwam voor onder de grondwerkers 35, opperlieden 12. schilders 12, stokers 12, sigarenmakers 18, landarbeiders- 35,- losse arbeiders 118. VELSEN de bouw van het openbaar slachthuis. Nieuwe voorstellen van B. en W. vermoedelijk in de e. v. raadsvergadering. SLECHTS GERINGE AFWIJKING MET DE OORSPRONKELIJKE PLANNEN. De Vóltcïvred/iUig „nr 'iteruenicmg van de yesneuc^c soiaaten in uen wereldoorlog is in Berlijn viet groote -plechtigheid gevierd. Rijkspresident Von Hindenburg heeft bij het „Reichsehrenmck 'k. een krans gelegd. Hier boven de ontmoeting tusschen Hitier en den rijkspresident. Zooals wij eenigen tijd geleden reeds heb ben medegedeeld, zou binnenkort het op nieuw indienen door burgemeester en wet houders van de plannen inzake den bouw van een slachthuis verwacht kunnen worden Men zal zich herinneren, dat bij de be handeling der begrooting voor 1933 de wen- schelijkheid, om ondanks de crisis, tot den bouw dezer inrichting op bescheidener schaal dan het oorspronkelijke zou worden over gegaan, naar voren was gebracht. Burge meester en wethouders gaven gehoor aan deze roepstem. De plannen zijn thans gereed en zullen vermoedelijk in de e.v. raadsver gadering in behandeling komen. De oorspronkelijke plannen werden reeds in de raadsvergadering van 9 September 1930 behandeld. In die vergadering werd een voorstel van burgemeester en wethouders aangenomen waarbij het college een crediet van f 450.000 werd toegestaan voor den slachthuisbouw. Eerst een jaar later zou met de voorbe reidende werkzaamheden worden begonnen Ver is men daarmede echter niet gekomen Er zijn wat proefpalen in den grond geheid en men heeft kunnen vaststellen, dat met het oog op den slappen bodem ter plaatse onderheiing van alle gebouwen noodzake lijk was. In November 1931 gaven burgemeester en wethouders echter last de voorbereidende werkzaamheden stop te zetten, omdat' de toestand der gemeentefinanciën zoodanig in de war dreigde te loopen, dat B. en W. het niet meer aandurfden, gelden voor dit doel beschikbaar te stellen. De heer E. Brader, directeur van Open bare Werken heeft ons thans het een en ander omtrent het plan medegedeeld. Eenige bijzonderheden laten wij hieronder volgen. Zooals men weet, zal het slachthuis ge bouwd worden aan den Rijksweg van Vel sen naar Amsterdam in den polder „De Meerweiden". De gebouwen, die aan den weg zullen worden opgericht, bestaan uit een administratiegebouw, een keuringsgebouw, bestaande uit een afdeeling voor de keur meesters, voor de douane en voor ingevoerd vleesch, een kleed- en waschruimte. verder een dubbele dienstwoning eventueel bestemd voor machinist en keurmeester. Tusschen het administratiegebouw en het keuringsgebouw komt de inrit naar het achter de frontgebouwen gelegen hoofdge bouw, het slachthuis. Achter de aan den weg gelegen gebouwen komt vóór het slacht huis een ruim plein voor wagéns, auto's enz. Ten Westen van het hoofdgebouw komen, de nevengebouwen, bestaande uit een nood- slachtplaats, stallen voor groot en klein vee 'met uitzondering van varkens), een stal voor ziek vee. een kadaverhok en verder een arage. een transformatorruimte en een wa- genloods. Het hoofdgebouw bevat in den rechter vleugel een slachthal voor groot en klein vee. 21 x 121/2 M. voor 9 lieren met een reserve lier, zoodat dus 9 resp. 10 stuks groot vee tegelijk behandeld kunnen wor den. verder een darmwasscherij, een pens huis. een varkensslachthal met een opper vlakte (zonder steekruimte) van 12.80 en 12 M.. een steekruimte, een vangruimte, een afdeeling voor de waag en een varkens stalling. De linkervleugel van het hoofdgebouw be vat een vóórkoelhuis, daar achter het koel huis 18 x 151/2 M., vervolgens een pekel- ruimte met voorportaal, sterilisator, lucht- koeler, machinekamer, ketelhuis, magazijn en werkplaats. Tusschen beide afdeelingen komt een hang- ruimte voor het geslachte vee. Al deze gebouwen waren ook in het oor spronkelijke plan te vinden. Daaruit zijn in het nieuwe plan weggelaten het gebouwen complex. dat ten Oosten van hoofdgebouw was ontworpen, bestaande uit een vrij- bank, een cantine, een schaftlokaal en een. garage. De garage is overgebracht naar het ge bouwencomplex aan de Westzijde, de vrij- bank is ontworpen als een soort aanhangsel achter het administratiegebouw. Cantine en schaflokaal zijn in het gewijzigde plan niet opgenomen; de weglating van deze onder- d-eelen vormt feitelijk het eenige verschil met het oorspronkelijke plan, waaruit valt af te leiden, dat de uitvoering van het ge wijzigde plan slechts weinig bezuiniging zal geven. Alléén aan de achterzijde van het hoofdgebouw is door het laten vervallen van een binnenplaats nog een afwijking met het oorspronkelijke plan tot stand ge bracht. Het feit, dat de prijzen der materialen sinds de indiening van het oorspronkelijke plan aanzienlijk gedaald zijn, maakt het nieuwe plan natuurlijk ook goedkooper. Ingevolge de hinderwet, zal bij het be drijf een zuiveringsinrichting voor afval water gebouwd moeten worden, wat de kosten natuurlijk weer verhoogt. Wat de rioleering betreft, deelde de heer Brader mede, dat dienaangaande de plannen nog niet vast staan. Vermoedelijk zal er een dubbele afvoerrioleering worden aan gelegd, n.l. voor gezuiverd afvalwater en voor hemelwater er. koelwater. De capaciteit van het slachthuis is thans berekend op een zielental van 60.000. PROPAGANDA-AVOND GLORIA". „SOLI DEO De Chr. Zangvereeniging „Soli Deo Gloria" is voornemens, Vrijdag 24 Maart a.s. een pro- paganda-avond te geven in „Concordia". Hieraan zullen medewerking verleenen de Chr. Gemengde Zangvereeniging „Nieuw Hosanna" en het kinderkoor „Klein Hosan na". Het volgende programma zal worden uit gevoerd: Soli Deo Gloria: Avondlied van F. Abt; Du Hirte Israëls van Bortniawsky. Kinderkoor De Herder, van J. Worp; Wees Gegroet, van Cath. van Rennes. Nieuw Hosanna: Paaschlied van J. S. Bach: Wiegeliedje van Joh. Brands; Droomen van Lsr. Olman. Kinderkoor; Klokje klingelt luid enz. en een zangspel „Het gelukkige echtpaar". De leiding berust bij den heer S. Wiersma. JUBILARISSEN GEHULDIGD Zaterdag j.l. herdachten de heeren A. Mooy en J. R. van Hesselingen den dag waarop zij vóór 40 jaar in dienst traden van de Papier fabriek der fa. Van Gelder Zonen. Deze dag is voor de jubilarissen niet onopgemerkt voorbijgegaan. Zij werden op het kantoor der directie ontvangen en daar in tegen woordigheid van de procuratiehouders de hccren J. Smit en L. J. van 't Kaan toege sproken door den directeur den heer Joan H. A. Kruimel, die hen gelukwenschte en dankte voor de door hen betoonden ijver en plichtsbetrachting. Als blijk van waardee- ring ontvingen de jubilarissen een gouden horloge en een enveloppe met inhoud, ter wijl beiden tevens het diploma der Maat schappij voor Handel en Nijverheid in ont vangst hadden te nemen.Ook van dc collegas ontvingen de jubilarissen geschenken, ter wijl beiden flink in de bloemetjes werden gezet. EEN EIGEN GEBOUW Naar wij vernemen bestaan hier plannen om te komen tot 't stichten van een eigen ge bouw voor de moderne arbeidersbeweging te Velsen N. SANTPOORT DE STRIJD VOOR GEHEELONTHOUDING. De afdeeling Santpoort van den A.N.G.O.B. belegt op Woensdag 15 Maart in het gebouw Spaamberg een openbare vergadering waar als spreker de heer A aMrtinus uit Den Haag is uitgenoodigd. Deze lezing zal worden af gewisseld door lichtbeelden.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1