HET NIEUWE AVONDBLAD VGDB VELSEN, BEVERWIJKeO. BERICHT. 18e JAARGANG No. 118 MAANDAG 20 MAART 1933 IJMUIDEP COUPANT ABONNEMENTEN: per -week 10 cents, per maand 40 cents plus 2cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telefoon 521 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIEN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties van Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent, elke regel meer lOcent. Ingezonden mcdcdeelingen dubbele prijs. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers rim ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen*. f2000.— bij algeheele invaliditeit; ƒ600.— bij overlijden; ƒ400.bij verlies van een hand, voet of oog; ƒ250bij verlies van een duim; ƒ150.bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen, enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN str andevangelisatie. De Centrale Evangelisatiecommissie te IJmuiden zal in dezen zomer het werk der gtrandevangelisatie ter hand nemen. Er zal gewerkt worden door middel van een kiosk. gereformeerde jeugdcentrale. De Cursusvergadering der Gereformeerde Jeugdcentrale wordt in plaats van op 15 Maart zooals oorspronkelijk was vastgesteld, «ehouden op Woensdag 22 Maart in het gym nastieklokaal van de Marnixschool. Ds. G. Büllenberg Wurth zal spreken over de Bergrede. vredesgroep „ijmuiden". De Vredesgroep „IJmuiden" belegt a.s. Woensdag een openbare vergadering in „Het Wapen van Velsen" aan den Stationsweg. Als spreker zal optreden de heer J. A. van Sijn die zal behandelen het onderwerp: „Be veiliging door oorlogsbewapening is een fatale illusie". ledenvergadering „het witte kruis" De afdeeling Velsen van „Het Witte Kruis" houdt a.s. Donderdagavond een ledenverga dering in het gebouw Kennemerlaan 125. De agenda vermeldt o.a. behandeling dei- jaarverslagen en benoeming van een be stuurslid wegens bedanken van den heer B. G. Schuitenmaker. steunbonnen voor de radio- centrales. Het Radio-Comité meldt ons, dat hernieuw de inschrijving voor het verkrijgen van een steunbon voor werkloozen en daarmee gelijk gestelden zal plaats hebben voor de centrale Velsen-Noord op Donderdag 23 Maart, 's avonds 6 1/2—71/2 uur en uitreiking 30 Maart, zelfde tijd en plaats (R.K. Volks bond), voor de Centrale Kennemerland IJmuiden-Oost Donderdag 23 Maart 7—8 uur voor de namen van AM en van 8—9 uur voor de namen van N—Z uitreiking op dezelfde tijden en plaats op Donderdag 30 Maart in de Arbeidsbeurs, voor de Centrales Huisman en van den Broek inschrijving Vrij dag 24 Maart en uitreiking 31 Maart in het zaaltje van Outenaar des avonds van 7—8 uur. radioverbinding met schepen. De navolgende schepen zijn Maandag 20 Maart 1933 radiotelegrafisch te bereiken via het kuststation Scheveningen Radio: Baloe- ran, Crijnssen, Dempo, Flandria, Indrapoera, Joh. v. Óldenbarnevelt, Klipfontein, Kota No- pan, Kota Tjandi, Marn. v. St. Aldegonde, Orania, Oranje Nassau, Poelau Laut, van Rensselaer, Poelau Roebiah, Sibajak, Staten dam, Veendam, Venezuela. afdeeling van de n. s. b. opgericht. Dezer dagen is in een in Augusta-Ho tel gehouden bijeenkomst een afdeeling der Nationale Socialistische Beweging opge richt, naar wij vernamen met een 60-tal leden. r.k. speeltuin. In de gehouden vergadering der R.K Speeltuinvereeniging „Vrij en blij" werd meegedeeld, dat de speeltuin op 1 April weer zal geopend worden. Tot bestuursleden wer den gekozen de heer L. Meesters en mej. H. v. d. Pieterman. r.k. kiesvereeniging. De R.K. Kiesvereeniging te IJmuiden-Oost houdt Dinsdag 21 Maart een vergadering in het Patronaatsgebouw, waarin het Tweede Kamerlid C. v. d. Bilt van Haarlem als spre ker zal optreden. automatiseering der telefoon. In verband met de uitbreiding van het. havencomplex en de nieuw aan te sluiten posten zou het voor het bedienend personeel van het havenkantoor bij de Noordersluis bijna ondoenlijk worden de verschillende te lefoonverbindingen tot stand te brengen. In verband daarmede is men begonnen met de telefoon te automatiseeren, waardoor de verschillende posten zichzelf onderling kun nen verbinden. haarlemsche orkest vereeniging. Aan het ledenconcert, hetwelk de Haar lemsche Orkest Vereeniging in de Gemeen telijke Concertzaal aldaar Dinsdagavond geven zal, verleent mevr. Rosa Spier, harp, haar medewerking, terwijl Frits Schuurman het geheel dirigeert. De H. O. V. zal o.m. uitvoeren de Sympho- nie in g-klein van Mozart en de Suite van Russische Volksmelodieën van Ljadow (3- deelig)Rosa Spier zal met orkestbegelei ding het Concert voor harp met begeleiding van strijkorkest en fluiten van Handel voordragen, alsmede twee dansen van De bussy, eveneens met begeleidend strijkorkest. Beide nummers der soliste gaan in eerste uitvoering. De H. O. V. zal besluiten met de 4-deelige Suite van Charpentier „Impressions dTtalie", waarin de alt-solo door Fred. Leidner en de cello-solo door Cor de Wilde vertolkt zullen worden. De koopers der Steunkaarten voor de H. O. V. hebben eveneens toegang tot dit concert. Echter alléén de series C, D, J, en M. OOK IN BELGIë DEENSCHE VISCH. clandestien ingevoerd. De Tel. verneemt uit Brussel, dat te Oostende een vergadering is gehouden van den hoogen raad voor de zeevisseherij onder voorzitterschap van mr. Henri Baels. Onder meer werd opnieuw de kwestie der contingen- teering van visch onderzocht. Er doen zich namelijk moeilijkheden voor met den clan- destienen invoer van visch uit het buitenland, waardoor de binnenlandsche markt nadeelig wordt beïnvloed. Tijdens de vergadering werd met nadruk gezegd, dat er over de maanden Januari en Februari uit Denemarken 787.000 K.G. visch werd ingevoerd, terwijl over het eerste kwar taal het invoercontingent slechts 140.000 K.G. bedroeg. De raad besloot, de aandacht van den minister voor het Zeewezen op deze aan gelegenheid te vestigen. concert „excelsior" De programma's der Arbeiders Mando line Club „Excelsior", welke Zaterdagavond in „Het Wapen van Velsen" een concert gaf, kenmerken zich altijd door de aantrekke lijke en welgekozen nummers, die immers meesttijds speciaal voor dit tokkelinstrument geschreven zijn, zoodat verminkingen van eventueele orkestmuziek gelukkig niet voor komen. Ook nu weer heeft „Excelsior", afdeeling Velsen van den Bond van Arbeiders Mando lineclubs in Nederland, de in flinken getale aanwezige donateurs en andere belangstel lenden vergast op een degelijk en over het algemeen genomen goed verzorgd program ma, met welks uitvoering zij en in het bij zonder haar eminente directeur Joh. B. Kok. alle eer inlegde. Vooraf deed de Adspiranten-afdeeling dei- club, „Jong Excelsior" zich hooren met Onze eerste marsch en Een Walsje, welke nummers blijk gaven van een ernstige stu die. Onnoodig te zeggen, dat deze eerste proeve die naast muzikaal begrip van tempo ook mooi verzorgde nuanceeringen opmer ken liet, zeef in den smaak viel. Excelsior zelve bracht voor de pauze een drie-tal nummers van de hand van den di rigent, welke opnieuw de qualiteiten van orkest zoowel als directeur bewezen. Het en semble is fraai van klank en heeft in1 den laatsten tijd in die richting niet onverdien stelijke vorderingen gemaakt. De verschil lende passages werden technisch goed be- heerscht en met zorg uitgevoerd. Hoe goed directeur Kok zijn corps in de hand heeft bleek mij wel bij de Eerste Wals van Durand, een nummer voor xylophoon- solo met orkestbegeleiding. Zoowel in hef tweede deel als bij de reprise sloeg de solist op hol, terwijl Excelsior goed gedisciplineerd zich aan de vaste leiding van den heer Kok onderwierp. De solist, dilettant in den engeren zin van het woord, kan mij ondanks zijn succes bij het publiek niet bekoren, omdat aan zijn spel nog te zeer de technische vaardigheid (wat bij dit instrument zulk een eerste ver- eischte is) ontbrak. Meerdere malen was hij zelfs zijn partij geheel en al vergeten. De heer Brouwer, die hem na de pauze nog in een drietal keurwerkjes voor xylo- phoon aan de piano begeleidde, verrichtte zijn taak met de bekende zorg en beschei denheid. De groote fantaisievan Léhar over „Het vroolijke weeuwtje", waarin mej. A. Plug- boer op verdienstelijke wijze de sopraan solo (Vilja-lied) zong, was nog niet zoo af- bestudeerd als ik van „Excelsior" wel ge woon ben. Er kwamen in dit voor mandoline- orkest vrij zware arrangement, vooral in de overgangen nog wel eens misvattingen voor. Het ensemble heeft echter in dit seizoen reeds een zwaar program achter den rug, zoodat zich dit wel laat excuseeren. Een vlotte verloting en een geanimeerd bal hebben de stemming van dezen Excel- sior-avond nog meer opgevoerd. W. openbare vergadering v.d. bond. De Vrijzinnig-Democratische Bond belegt a.s. Donderdagavond een openbare vergade ring in ..Kennemerhof". Ais spreker zal op treden de heer Mr. P. J. Oud, lid van de Tweede Kamer, met het onderwerp: „Tegen Rood en Zwart". vereeniging voor jong hervormden De Vereeniging van Jong Hervormden houdt a.s. Dinsdagavond een openbare ver gadering in het vóórlokaal van de Ned. Her vormde Kerk aan de Kalvërstraat. De heer H. van Malsen, voorheen archi varis van het Koninklijk Huis en schrijver van het onlangs verschenen hoek „Jasper Leynsen". zal een fëzing houden over ,,Een Vrijheidsheld uit het Huis van Oranje". aanvaring noordersluis. Het van Amsterdam komende stoomschip Rondo, dat pas van de Maatschappij Neder land werd aangekocht, liep onder den nieu wen eigenaar bij het invaren van de Noor dersluis tegen het remmingswerk. Het rem- mingswerk. evenals het stoomschip werd be schadigd. Het schip werd naar de binnenha ven gebracht; de schade aan de sluis wordt met de autoriteiten geregeld. ouderavond De jaarlijksche Ouderavond der P. Ver- meulenschool zal a.s. Donderdagavond in de turnzaal van de school plaats vinden. In de pauze zal er gelegenheid zijn, het werk dei- leerlingen te bezichtigen. Zij, die zich met ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. intern. vereeniging bellamy Men schrijft ons: Vrijdagavond hield de afd. Velsen en om streken der Intern. Vereeniging Bellamy een openbare vergadering te IJmuiden-O. Spre ker was de heer R. van der Stijl, uit 's Gra- venhage, lid van het hoofdbestuur. Deze be sprak het werk Looking-Backward van den Amerikaanschen staathuishoudkundige Bel lamy, die niet alleen in 1887 reeds de huidige crisis voorzag, doch ook de oplossing daar van gaf. Ieder staatsburger moet medewer ken aan de productie van het noodige, leder staatsburger heeft recht op zijn aandeel in die productie. Dit aandeel is voor ieder ge lijk, Ook het kind heeft zijn aandeel en de ouderen behouden hun recht ook, nadat zij als werkers ontslagen zijn. De staat regelt dus alle productie en verbruik. Na de pauze volgde een zeer geanimeerde bespreking, die tot gevolg had, dat niemand der aanwezigen meer bezwaren tegen het systeem kon opperen. De afdeeling won op dezen avond dan ook vele leden. De voorzitter der afd. deelde nog mede, dat in deze gemeente eenige leden besloten tot uitgifte van een maandblad, onder volle medewerking van het hoofdbestuur. Dadelijk gaven zich een aantal abonnés op. De afd. mag met tevredenheid op dezen avond te rugzien BEVERWIJK katholieke kring. De Stichting „Katholieke Kring" besluit op Maandag 1 Mei het seizoen met de derde tooneelvoorstelling voor de leden. Deze voor stelling wordt verzorgd door de N.V. Ver- eenigd Rotterdamsch-Hoofdstad-tooneel dir. Cor v. d. Lugt Melsert, welk gezelschap een opvoering geeft van het Vlaamsche blij spel „Amor in de Pastorie" van Jac. Ballings. rederijkerskamer „kennemerland" De Rederijkersimmer „Kennemerland", die in dezen winter haar diamanten jubileum vierde, besluit Dinsdagavond het 60ste speel seizoen met de opvoering van het blijspel „De baas in huis" van Martin Flavin in de bewer king van Jaap van der Poll. De voorstelling wordt besloten met een bal onder leiding van den heer Martens Roe- mer's Orkest verzorgt de entr'acte- en dans muziek. aanvulling agenda. Voor de op Woensdag a.s. te houden raads vergadering is aan de agenda toegevoegd punt 2a: herstemming over het voorstel- Welagen, houdende verhooging van het sub sidie aan de R.K. Vereeniging „Het Wit-Gele Kruis" tot een bedrag van 1350. In de vorige vergadering staakten over dit voorstel de stemmen. benoemingen. B. en W. hebben den Raad voorgesteld te benoemen: een lid van de commissie voor de lichtbedrijven, wegens het bedanken van den heer J. Eijking; tot leden der commissie van toezicht op de nijverheidsscholen voor de va cature C. Hillenvan Hoogstraten: 1. J. M. Maters—de Ruiter; 2. A. de Vetvan Dijk; voor de vacature J. F. StoutenbeekPiso: 1. C. E. Demmers—Wieck; 2. J. S. D. Sanders Nijdan. gelijkstelling van huurprijs. Voor de gemeentewoningen aan den Wij- kermeerweg, welke destijds werden gebouwd cm bewoners van ontruimde krotwoningen woongelegenheid te bieden, gelden verschil lende huurprijzen. Thans hebben de bewo ners een adres aan den gemeenteraad ge richt, om de huurprijzen voor alle woningen gelijk te stellen volgens de laagste huren, welke voor enkele dier huizen betaald wor den, uitbreiding van het zwembad. De Heemskerksche Bad- en Zwemvereeni- ging, die haar leden in groot- aantal te Be verwijk en Wijk aan Zee en Duin telt, heeft besloten de badgelegenheid aan de Vuur lijn in belangrijke mate uit te breiden. Volgens het ontwerp zullen 19 cabines wor den bijgebouwd, waardoor 29 kamertjes beschikbaar zullen zijn. Het ondiepe bad krijgt een oppervlakte van 300 vierk. Meter bij een cïepte van 1 M. Tevens ligt het in de bedoeling de omge ving te verfraaien. De kosten zullen f 2000 bedragen, de totale uitgaven worden op f 2654 begroot. De plannen zullen aan de Genie ter goed keuring worden voorgelegd. Crondpolitiek te Velsen. SANTPOORT gecombineerde vergadering. De beide brandstoffenvereenigingen „Voor zorg" en „St. Antonlus van Padua" hielden onder leiding van den heer Heeremans een gecombineerde ledenvergadering. Op deze vergadering werd het bestuursvoorstel om dit jaar geen brandstoffen van de Dioc. In koopcentrale „Haarlem" te betrekken, doch gezamenlijk de levering van de benoodigde brandstof aan te besteden, aangenomen. Tot bestuursleden werden aangewezen de heeren Heeremans, Vader, Bart, Haver en Molenaar. Tot leden van de kascommissie werden be noemd de heeren De Reus en Zweere. De heer J. Heeremans werd tot voorzitter benoemd. volksbond. In de gehouden ledenvergadering van den kring Santpoort van den Ned. R.K. Volksbond brachten de secretaris en penningmeester hun jaarverslagen uit. Beide verslagen waren in majeur gesteld. Het ledental bleek 110 te bedragen. Verder werd o.m. de stichting van een eigen bakkerij besproken. Dit plan vond veel instemming. Besloten werd op de vol gende vergadering den heer Vollaerts een lezing te doen houden over de Zuiderzee werken. Medegedeeld werd, dat de lijst tot stichting van een nieuwe school Zondag a.s. ter teekenipg ligt. WIJK AAN ZEE EN DUIN coöp. boeren leenbank. De Coöp. Boerenleenbank houdt op Dins dag 28 Maart haar jaarvergadering in café „Sonnevanck". De agenda vermeldt o.a. vaststelling van rekening en balans, rapport van den raad van toezicht, verkiezing van een lid van den raad van toezicht wegens periodieke aftre ding van den heer M. A. Huender en verkie zing van een bestuurslid wegens periodieke aftreding van den heer J. Gertenbach Wz„ Blijkens het jaarverslag wordt de winst over 1932, groot f 3593,34 aan het reserve fonds toegevoegd, waardoor dit tot f 40706.94 zal stijgen. De balans sluit in actief en passief op een bedrag van f 610.046.61. Het tegoed in loopen- de rekening was f 594224,85. spaarbank f 476.672. Gebouwen en andere vaste goederen zijn voor f 1 op de balans geplaatst. Een voorbeeld van snelle stadsuitbreiding kan men vinden in dat deel der gemeente Velsen, dat gelegen is tuséchen den Zeeweg en de spoorlijn Haariem-Velsen. Van het per ron van het station Velsen naar het Westen ziende ontwaart het oog een aaneengesloten bebouwing, in het Noordelijkste gedeelte waarvan de massale gebouwen, van de Rijks Hoogere Burgerschool en de Nijverheids school deze uitbreiding, die overigens is sa mengesteld uit een groot aantal blokken één- verdiepingwoningen een zeker „steedsch" ca chet geven. Een tiental jaren geleden was dit deel der gemeente in plaats van met woningen, bezet met eiken hakhout waardoor zich smalle paadjes kronkelden; met hier en daar een vijvertje, eveneens door laag hout omgeven. In dezen staat werd dit landelijk plekje gekocht door de gemeente, als onderdeel van Velserbeek. waarvan het slechts door de spoorlijn gescheiden was. Spoedig kwamen de houthakkers en na hen de grondwerkers en de bouwvakarbeiders. En thans is het ge- heele terrein bebouwd op drie perceelen na, die echter niet meer eigendom van de ge meente zijn, d.w.z. ze zijn wel verkocht, een enkele reeds meer dan drie jaar geleden, maar nog niet getransporteerd. Dit is vreemd. Als regel gold bij eiken grondverkoop door de gemeente de voorwaar de dat de gronden binnen één jaar na den verkoop bebouwd moesten worden, welke voorwaarde bedoeld was om te voorkomen, dat de koopers met de gronden gingen spe- culeeren. Bij dezen massalen verkoop schijnt deze bepaling niet gemaakt te zijn, met het gevolg, dat de kooper ruimschoots de gcle- geheid kreeg om toch te speculeeren. De ge meente was uitverkocht. Als een bescheiden bouwer een stukje grond van één van de bewuste perceelen zou willen koopen, moest hij dus niet meer bij de gemeente, maar bij den massa-kooper aanklopper. Het is ons be kend, dat kleine bouwondernemers gaarne eenige kleine perceelen hadden willen koo pen en de gemeente ook een- bod gedaan heb ben. De gemeente verkocht liever en-gros, met het bekende gevolg. Drie perceelen zijn dus verkocht en niet betaald. Maar de kooper betaalde trouw z'n rente over de koopsommen. Tot en met 31 December 1932. Nu verzocht hij, in verband met de huidige ongunstige tijdsomstandig heden hem voor 1933 vrijstelling te verleenen van de betaling der rentevergoeding. Drie jaar lang heeft de kooper dus kunnen speculeeren met bouwterrein, waarvoor de gemeente groote sommen heeft betaald voor rioleering etc. en waarvan kleine bouwon dernemers gaarne een stukje hadden willen koopen. B. en W. hebben geen bezwaar aan het ver zoek te voldoen. Als de Raad er evenzoo over denkt zal de gemeente die het geld zoo goed kan gebruiken dus een aardig sommetje moe ten derven. En als de tóestand niet verbe tert. krijgen we misschien over een jaar weer hetzelfde. Zou het niet verstandiger zijn. den verkoop te annuleeren? Ge kunt nooit weten: mis schien heeft de gemeente nog eens dringend behoefte aan dezen grond. Voor een badhuis, een openbare leeszaal, een gymnasium, een speeltuin of eengemeentehuis; niet van daag of morgen, misschien niet in de naaste toekomt, maar in een lateren tijd kan de overheid in dit meest centrale deel der ge meente wel eens voor het een of het ander doel grond noodig hebben. VELSEN BURGEMEESTER RAMBONNET EN DE O. S. P. wat de maasbode er van zegt. Aan booid van het Duitsche stoomschip „Schwarzenfels" in de haven van Ant werpen heeft naar wij gemeld hebben, een zwaren brand gewoed. De lading, die eenige millioenenmark vertegenwoordigde ging geheel verloren. Na vermelding van het antwoord, dat onze Burgemeester op het verzoek van de O. S. P. c.s. gegeven had, betreffende hun verzoek: zaalhouders in deze gemeente te bewegen hun lokalen af te staan voor revolution- naïre vergaderingen, commenteert Pater Hyacinth Hermans in de Maasbode hierop het volgende: Dit is nu niet een stem uit het donkere Zuiden, maar uit het verlichte Noorden! Wij waardeeren het gezond verstand, dat er uit spreekt en wenschcn dit aan meer autoriteiten toe. Deze burgemeester behoeft er niet aan te twijfelen of het overgroote deel van ons volk is het roerend met hem eens. Vrijheid is goed, maar niet voor lieden die bij voorbaat verzekeren, dat zij deze vrijheid willen gebruiken om later de vrijheid van an deren meedoogenloos te vermoorden". filmavond papyrus. Voor de Vereeniging Papyrus werd Vrij dagavond in Concordia de prachtige film .De Wonderen der Natuur" vertoond, met toelichting van den heer J. C. Mol. De talrijke aanwezigen, die door den voor zitter den heer S. Pels werden welkom ge- heeten hebben genoten van de zeldzaam schoone beelden, die op het witte doek wer den vertoond. Voor het opnemen dezer beel den, zeide de heer Mol, was een 50.000 kaar sen sterke verlichting noodig. Een dankbaar applaus beloonde den heer Mol voor zijn belangrijk werk.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1