VGDD VELSEN, BEVE&WIJKe.O. UITNOODIGING FILMVOORSTELLING VAN N HET NIEUWE AVONDBLAD TOEGANG VRIJ BERICHT. 18e JAARGANG NO. 120 WOENSDAG 22 MRT 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 cents, per maand 40 cents plus 2l/2 cents incasso, per kwartaal 1.20 p'us 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. KantoorKennemcrlaan 42 - IJmuiden - Telefoon 521 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIEN1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties van Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden mcdedeelingen dubbele prijs. jUle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers 1 een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk I maximum van 200u.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd I van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van eén anderen vinger. Tenge- abonnés mocht tengevolge hebben. enten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen; vrouw beiden; 3600.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over- tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze f2000.bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.bij verlies van I lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen, verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam, een hand, voet of oog; ƒ250bij verlies van een duim; ƒ150.— bij verlies van 1 enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een IJMUIDEN de staking in het visscherijbedrijf. EEN ONRUSTIGE MORGEN. Het was Dinsdagmorgen aan de Trawler kade voortdurend onrustig. Herhaaldelijk werden de op de kade aanwezige personen door de surveilleerende rijksveldwachters tot doorloopen aangemaand. Om half elf gistermorgen werd een werk willige, die zich had beschikbaar gesteld voor de Knikker, door eenige bestuursleden van de IJmuider Federatie het gebouw binnen gebracht. Naar wij vernamen beloofde hij, dat hij niet meer zou gaan varen. Hij zou daarop door dezelfde bestuursleden huis waarts gebracht worden. Toen B. echter weer buiten kwam werd hij door eenige posters aangevallen en geslagenDoor ijlings toege schoten veldwachters werd de man ontzet en daarop naar huis gebracht. OPENBARE VERGADERING DER S.D.A.P. De af deeling IJmuiden der S.D.A.P. belegt a.s. Vrijdag 24 Maart een openbare vergade ring in Flora Zeeweg. Als spreker zal optre den de heer J. W. Matthijsen, lid van het partijbestuur der S.D.A.P. met als onderwerp; „Daden en wandaden der regeering Ruys". VEREENIGING VOOR JONG-HERVORMDEN In het voorlokaal van de Ned. Herv. Kerk Kalverstraat is gisteravond door bo vengenoemde vereeniging een goed bezochte vergadering gehouden, met als spreker, de heer H. van Malsen, die tot onderwerp had: „Een vrijheidsheld uit het huis van Oranje". Nadat ds. A. A. Wilschut de vergadering- had geopend, richtte hij een welkomstwoord tot de aanwezigen, inzonderheid tot den spieker voor dezen avond en.den heer jhr. J.W. G. Boreel van Hogelanden, die zich onder de toehoorders bevond. Den heer. Van Malsen werd hierna gelegenheid gegeven zijn onder werp in te leiden. Het geheel© referaat ge tuigde van een enorme studie, die spreker gemaakt heeft van de geschiedenis, vooral wat betreft het leven van prins Willem den Zwijger. In korte trekken teekende hij den prins als een strijder voor vrijheid en recht. Waar koning Philips van Spanje zich niet ontzag de met eede bezworen privilegiën des volks te miskennen en weg te nemen, daar was het de Prins die, ofschoon door an deren niet ten volle begrepen, voor de vrij heid des volks opkwam. Spreker deed dui delijk uitkomen, dat het niet ging om de vrijheid in de eerste plaats van een bepaal de kerk of groep, maar dat het ging om de vrijheid in het algemeen, waarom hem dan ook, vooral door het mindere volk, dat hem het beste begreep, den naam van „Vader des Vaderlands" werd gegeven. Deze strijd was in zooverre aldus de spreker ook een geloofsstrijd, omdat hij geloofde in zijn ideaal hetwelk hij zich had voorgesteld. Na de pauze las spreker eenige gedeelten uit zijn boek „Jasper Leynsen voor. Uit dit boek, dat verhaalt uit de dagen van Oranje, kon men beluisteren de zucht naar vrijheid, die geuit werd door de toen door Spanje geknechte Nederlanders. Een en ander werd met onverdeelde belangstelling beluisterd. Ds. Wilschut betuigde namens de vereeni ging zijn dank aan spreker voor het gehou den referaat, waarna de aanwezigen staande het Wilhelmus zongen. VELSEN PROPAGANDA-AVOND PHILADELPHIA. De door de Chr. Jongemannenvereeniging Philadelphia in het gymnastieklokaal gehou den propaganda-vergadering mocht zich in een druk bezoek verheugen. De met bloemen versierde zaal was geheel met belangstellen den bezet. Nadat de aanwezigen staande het Bonds lied hadden gezongen en de voorzitter, de heer Kooien eenige huishoudelijke zaken ter sprake had gebracht, was het woord aan den heer C. Tabak die wees op de noodzakelijk heid van het bestaan van een knapen- of jongemannenvereeniging. Zij leeren daar, al dus spreker, zelfstandigheid en wat mogelijk was bij de S.D.A.P. en de Roomsch-Katho- lieke beweging moest ook in de Christelijke kringen mogelijk zijn. Ter afwisseling werden door de Reciteerclub „Excelsior" eenige voor drachten ten beste gegeven. FABRIEKSCOMPETITIE. A.s. Zaterdag speelt V.G.S. II te Krommenie voor de Fabriekscompetitie een wedstrijd te gen L.S.V. II BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Typhus en diphterie Zooals wij gisteren reeds hebben gemeld, deden zich in deze gemeente de laatste dagen een 10-tal gevallen van besmettelijke ziekte voor. Naar wij thans vernemen, bedraagt het aantal aangegeven gevallen van besmette lijke ziekte in de week van 1420 Maart 12, waarvan 9 typhus- en 3 diphteriegevallen. TOT BIJWONING VAN DE AANGEBODEN DOOR DE FIRMA OP DONDERDAG 23 MAART A.S. 'S AVONDS HALF ACHT IN DE THALIA BIOSCOOP TE IJMUIDEN. VOOR ALLE HUISVROUWEN EN MEISJES BOVEN 16 JAAR In de pauze zal GRATIS een kop VAN NELLE's koffie of thee worden aangeboden. (Adv. Ingez. Med.) RAADSVERGADERING Verordening op de winkel sluiting aangenomen. Kap pers- en automatenkwestie aangehouden. Het ver zoek van Thalia eveneens aangehouden. Een ca deautje van f 2100 aan een bouwondernemer. Nog geen beslissing aangaande het slachthuis. Langdurige discussie over de politie maatregelen. Een doode muscli voor de bewoners van den Brederoodscheweg. De burgemeester en de O.S.P. Geen afschaffing der straatbelasting. Dinsdagavond vond een vergadering plaats van den gemeenteraad onder voorzitter schap van burgemeester Rambonnet. Afwezig was Mr. Dr. A. v. d. Flier, wegens ongesteldheid en de heer C. v. d. Steen. Suppletoire begrooting. B. en W. stellen voor, vast te stellen de le suppletoire begrooting, dienst 1932. Goedgekeurd. Nieuwe verordening op de winkelsluiting. B. en W. bieden den raad ter vaststelling aan een nieuwe verordening op de winkel sluiting, waaromtrent wij reeds eerder uit voerig melding maakten en stellen voorts voor, af te wijzen het verzoek van de Ver eeniging van Sigarenwinkeliers, om een ver bod uit te vardigen tot het plaatsen van automaten voor tabaksartikelen. De heer He ij koop (O.K.-partij) vraagt, of art. 1 der verordening inzake verbod van openen van kapperswinkels op Maandag na 1 uur geen doode letter is, gezien het ge beurde in Haarlem. De Voorzitter antwoordt, dat zooals wordt voorgesteld, het artikel voor vervolging vatbaar is. De heer Heijkoop vraagt, of het artikel niet zoo gewijzigd kan worden, dat het niet voor vervolging vatbaar is. Gelach). De heer Diependaal (R.K.) acht het artikel'onjuist. Als de menschen kunnen en willen werken mogen we het niet verbie den. Het personeel heeft toch z'n vrijen mid dag. Spreker geeft den raad in overweging het artikel weg te laten. De heer Visser (S.D_A.P.) wil een ander geluid laten hooren. Spreker zegt, dat als er een sociale maatregel genomen wordt, er steeds weer menschen opstaan om er over te klagen, dat de persoonlijke vrijheid aan banden wordt gelegd. Zoo is het ook gegaan bij de 8-uursluiting. De wet warborgt het personeel een vrijen middag, maar daarmee is wel eens de hand gelicht. Er zijn zeer veel kappers blij met dezen vrijen Maandag middag. De heer Homburg (A.R.) wil ook op komen tegen hetgeen de heer Diependaal heeft gezegd. Zoo is de zaak niet precies. De regeling is tot stand gekomen op verzoek van de kappers zelf. Spreker had er prijs op gesteld, dat de betrokken vereenigingen nog eens waren gehoord.. Over het standpunt van B. en W. inzake de automaten is spr. het ook niet met B. en W. eens. In Haarlem is een regeling tot stand gekomen, waarbij verboden is het plaatsen van automaten voor rookartikelen, wat klaarblijkelijk is gedaan om het rooken van kinderen te voorkomen. Wie is er strafbaar als er kinderen uit auto maten rookartikelen betrekken? Er zit ook een moreele kant aan dezer zaak. Spreker zou er prijs op stellen, als deze „automaten- geschiedenis' 'nog eens werd gesteld in han den der betrokken winkeliers. Zij, die zich met ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog ie verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. De heer Maas (R.K.) merkt op, dat des tijds van de 50 kappers 42 voor de Maan dagmiddagsluiting waren. Evenmin als spre ker zich geroepen gevoelt, de menschen de Maandagmiddagsluiting te onthouden, voelt hij zich geroepen, deze menschen de veror dening op te leggen zonder dat ze er opnieuw over zijn gehoord. De heer A. ten Broeke (C.H.) dringt er op aan, het adres der kappers opnieuw te behandelen. Er is in drie jaar heel wat veranderd. Kappers die er eerst vóór waren, zijn er thans tegen. De heer Tusenius (Vrijheidsbond) zegt dat het hem ook bekend is, dat tal van kap pers die er vroeger vóór waren, thans tegen zijn. Het advies is drie jaar oud. Minister Verschuur heeft gezegd, dat de regeling was bedoeld voor de kappers, niet voor de be dienden. De heer Van der Veer (s.d.a.p.) meenL dat als de kappers van standpunt zijn ver anderd ze hiervan kennis hadden moeten geven. De Voorzitter stelt voor, art. 1 bij de behandeling der verordening buiten beschou wing te laten, teneinde het advies der Kap- persvereeniging in te winnen. Inzake de automaten voor rookartikelen, meent de vorzitter, dat hiervoor een aparte verorde ning gemaakt kan worden. De heer v. d. Veer meent, dat wanneer de winkelsluitingswet in het leven is geroe pen uit een Christelijk oogpunt, ook de ver koop door middel van automaten verboden moet worden. Na eenige discussie verklaart de raad zich accoord met het denkbeeld van den voor zitter. Ook over de automaten zal nader advies worden ingewonnen. Art. 2. der verordening wordt aangenomen met 5 stemmen tegen. Art. 3 wordt aangenomen met 4 stêmmen tegen. Art. 4 wordt aangenomen z.h.s. evenals de artt. 5 en 6. Belasting op tooneelvertooningen. Burgemeester en wethouders stellen voor, afwijzend te beschikken op het verzoek van den directeur van Thalia, om verlaging van de belasting op tooneelvertooningen voor voorstellingen na het gewone sluitingsuur. De heer Tusenius (Vrijheidsbond) merkt op, dat afwijzing van dit verzoek wel eens tengevolge kan hebben, dat de inrich ting verdwijnt. Hij zou gaarne van den wethouder van Financiën willen vernemen, welke schade voor de gemeente inwilliging van het verzoek zal veroorzaken. De heer N ijs sen. wethouder van Fi nanciën is gaarne beieid, de zaak aan te houden. De cijfers wil hij bij de stukken leg gen. De heer Tusenius vraagt, of de cijfers met de gegevens van den exploitant verge leken mogen worden. Hiertegen heeft de voorzitter geen be zwaar. Het punt wordt aangehouden. Ontheffing bouw en woningverordening. Burgemeester en Wethouders stellen voor, aan C. Verbaan te Driehuis, op zijn verzoek ontheffing te verleenen van het bepaalde bij art. 68 al. 5 der bouw- en woningverorde ning, mits de verdere bebouwing van het terrein in kwestie geschiedt op de wijze, als op het door verzoeker overgelegde bebouwings plan is aangegeven. Goedgekeurd Vrijstelling van betaling van rentevergoeding. B. en W. stellen voor, aan H. van der Pol te Heemstede voor 1933 vrijstelling te ver leenen van de betaling der rentevergoeding a 5 pet. over de koopsommen der door hem van de gemeente gekochte bouwterreinen, waarvan de overdracht nog niet heeft plaats gevonden. De heer Vermeulen (A.R.) merkt op dat wanneer het grondbedrijf goed zal wor den beheerd dit moet gebeuren op commer- ciëelen grondslag. En als zoodanig is het standpunt juist, dat het Grondbedrijf reke ning houdt met de tijdsomstandigheden. De raad moet echter met het geven van derge lijke ontheffingen voorzichtig zijn er geen ontheffing verleenen voor langer dan een jaar. We moeten echter de consequentie on der de oogen zien, dat wat billijk is voor heden, ook voor het volgend jaar billijk is. Er is een cautie van f 10.000 welk bedrag overeenkomt met de rente van twee jaar. De aanvrager vraagt dus feitelijk zijn geheele cautie terug. Tenslotte zegt de heer Ver meulen, dat hij niet de volle 5 pet doch 2 1/2 pet. wil kwijtschelden. Een volgend jaar kan dan geoordeeld worden of er meer of minder gedaan zal worden. De heer van He ijst (Neutrale Partij) zal zijn stem aan het voorstel geven. Er is protest tegen dit voorstel gekomen van de zijde der bouwers, maar hij heeft vernomen, dat de wethouder prettig met den aanvrager heeft gewerkt en hij acht het dan ook billijk aan het verzoek te voldoen. Den heer Maas (R.K.) is het voorstel van B. en W. niet sympathiek. Bij verschil lende voorstellen wordt opgemerkt, dat met het oog op den toestand der gemeente- financiën dit of dat niet gedaan kan worden Hij brengt hierbij den -toestand van vele arbeiders naar voren en vraagt of de aan vrager niet in staat is, de rente te betalen. De man mag vriendschappelijk met het col lege gewerkt hebben, maar de vraag is, wat hij voor z'n gronden heeft gemaakt. Waai de toestand der gemeente zoo precair is, kan de gemeente zoo maar niet 5000 gulden weggeven. De heer ten Broeke (C.H.) noemt den grondverkoop aan aanvrager geen gelukkige De heer ten Broeke wijst er op, dat vele kleine bouwers een stukje grond daarvan hadden willen bebouwen. Ook nu nog. Om deze reden vraagt spreker, of het niet mo gelijk is, den grond bij de gemeente bevraag baar te stellen. De heer Visser (s.d.a.p.) is ook geen be wonderaar van het voorstel. We hebben hier te doen met een exploitant, die jaren zaken met- de gemeente gedaan heeft en waarvan spreker vertrouwt, dat het goede zaken wa ren. De man heeft den grond voor drie jaar in de. handen gekregen en heeft dus ruimschoots de gelegenheid gekregen, den grond te bebouwen. Het denkbeeld ,,r>n den heer ten Broeke acht spreker niet gewenscht en ook niet mogelijk. Het £,gaat om 5000 gulden en de raad weet niets omtrent de positie van den kooper. Hij voelt er niets voor den man dit cadeautje te geven. De heer Dunnebier, wethouder van Openbare Werken zegt, dat de opmerkingen van den heer Maas kant noch wal raken. We moeten de zaken alle op zichzelf bekijken Het is geen vraag, wat de man kan, maar wat billijk is. De gemeente heeft geen reden den man onwelvallig te zijn. Van den kant der gemeente bekeken, acht spreker het niet gewenscht, dat er thans nog meer woningen gebouwd worden. B. en W. hebben gezegd, dat wanneer verzoeker zijn rente voor 1932 ten bedrage van f 4300 en niet f 5000 zooals is opgemerkt, betaalt, zij bereid zouden zijn, den raad voor te stellen de rente voor 1933 kwijt te schelden. De gemeente heeft alle rechten in haar handen. Als de raad het voorstel niet aanneemt, loopt de rente eenvoudig door. De heer v. d. Pol heeft B. en W. het volste recht gegeven den grond te verkoopen, maar tegen den prijs dien de grond v. d. Pol gekost heeft. De heer Vermeulen verdedigt nog maals zijn amendement, dat hij het eerst in stemming wil laten brengen. De heer Tusenius, gehoord de uit eenzetting van den wethouder is nu huive rig voor het voorstel. Hij acht het maar het best den grond terug te nemen. De man moet dan z'n cautie maar verliezen. De grond wordt hoe langer hoe duurder en het zal zoover komen, dat er een strop genomen zal moeten worden, daar de grond zoo duur wordt, dat er geen arbeiderswoningen op den grond gebouwd kunnen worden. Na eenige discussie merkt de voorzitter op, dat het voorstel van den heer Ver meulen is een wijziging van een cijfer in het voorstel van B. en W.; als zoodanig beschouwt de voorzitter het als een amende ment. De heer Visser had bezwaren geopperd tegen het verzoek van den heer Vermeulen, zijn amendement het eerst in stemming te brengen. De heer Visser acht het gewenscht eerst te stemmen over het principe, al of geen kwijtschelding te verleenen. De heeren kunnen h-et over de wijze waar op over de voorstellen gestemd zal worden, niet gemakkelijk eens worden. Ten slotte wordt het eerst gestemd over het voorstel van B. en W. Dit wordt verworpen met 5 stemmen voor. Het voorstel van den heer Vermeulen 2 1/2 pet. rentevermindering te geven, wordt aangenomen met 12 stemmen tegen. Verkoop van grond. Het voorstel tot verkoop van 720 M2. grond a f 7 per M2. aan de N.V. Bouw- en Grondbedrijf „Gideon" te Velsen wordt goed gekeurd. Het voorstel inzake grondverkoop aan J. Gerbracht te Santpoort wordt teruggenomen-. Waterlevering aan liet Staatsvisschershavenbedrijf. B. en W. stellen voor, met de directie van het Staatsvisschershavenbedrijf een overeen komst aan te gaan voor het leveren van water, aan het Staatsvisschershavenbedrijf en wel tegen een prijs van 4.75 ets. per M3. voor de eerste 210.000 M3, het meerder-e a 5.75 ets. per M3. Bedraagt in een kalenderjaar de afgeno men hoeveelheid water minder dan 200.000 M3. dan is door het Staatsvisschershaven bedrijf een "v-ergoedins verschuldigd van 0.1 per niet afgenomen M3. Aangenomen. Voorschotten bijzondere scholen. Aangenomen wordt het voorstel inzake het verleenen van een voorschit aan de bestu ren -der bijzondere scholen op de gemeente lijke vergoeding, bedoeld bij art. 101 der L.O.-wet 1920. De heeren Van Woens-el (C.P.) en Van He ijst (Neutrale partij) verklaarden zich tegen het voorstel Opzegging overeenkomst met Beverwijk. B. en W. stellen voor. de met Beverwijk gesloten overeenkomst inzake de toelating van leerlingen uit Velsen, benoorden het Noordzeekanaal op de openbare scholen voor gewoon lager en uitgebreid lager onderwijs te Beverwijk. Dit punt wordt op verzoek van den heer Visser die eenige nadere gegeven omtrent de kosten wenscht, aangehouden. Wijziging heffing van retributiegcld. Het college stelt voor, de verordening op de hefifng van retributiegeld voor de toela ting van leerlingen uit de gemeente op in richtingen van middelbaar en hooger onder wijs elders zoodanig te wijzigen, dat een meerdere opbrengst van ca. 20 pet. wordt verkregen. De heer Van Woensel (C.P.) is van meening. dat inkomens bene^u f 2500 moe ten worden vrijgesteld. De heer N ij s s e n wethouder merkt op dat deze inkomens bijna vrij zijn. Het voorstel wordt aangenomen. Crediet voor ontwikkelings cursussen. Den lOen Januari 1933 werd door de raad voor het geven van ontwikkelingscursussen aan werkloozen voor het eerste kwartaal van 1933 toegestaan een crediet van f 1000. Het college stelt thans voor, hun voor het ver dere gedeelte van dit jaar nog een crediet te verleenen van f 3000. Goedgekeurd Bouw van een openbaar slachthuis. B. en W. vragen den raad een crediet toe te staan van f 533.000 voor dpn bouw van een openbaar slachthuis aan den Rijksweg Velsen Amsterdam. Omtrent de plannen heb ben wij reeds eerder het een en ander mede gedeeld. Hierbij is ingekomen een verzoek van de heeren van Heijst, de Waal, Dekker, Heij koop en Tusenius om het voorstel aan te houden, omdat, zij geen voldoende gelegen-

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1