I De Duitsche Rijksdag geopend. UIT HET BUITENLAND Geweldige belangstelling in Potsdam. DAMMEN. VOETBAL. STATEN-GENERAAT Minister Beelaerts over zijn beleid. tlMUIDER COURANT WOENSDAG 22 MAART 1933 TWEEDE BLAD Rede van Goering, verkiezing van het presidium. Machtigingswet Donderdag aan de orde DUITSCHLAND - Naar schatting zouden gisteren, aldus meldt V. D. uit Berlijn, van 250.000 tot 300 000 bezoekers te Potsdam zijn geweest. Het verkeer heeft niettemin voortgang kun nen vinden, niet in het minst door de uit gebreide maatregelen. Behalve een politie beambte, die om het leven is gekomen, moet vermeld worden dat in het geheel 250 per sonen min of meer ernstig werden gewond bii het opdringen. Dit betreft voor het over- «rroote deel vrouwen, die door het Roode Kruis en de eerstehulp-brigades zijn gehol pen Zeer groot is ook het aantal kinderen, dat in het gedrang verwijderd geraakte van zijn begeleiders en later naar het politiebu reau werd overgebracht. Urenlang duurde het voordat de duizenden potsdam weer hadden verlaten. De feeststem ming te Potsdam duurde tot laat in den avond. De Rijkspresident, generaal-veldmaar- schalk von Hindenburg, heeft zich na de plechtigheid te Potsdam naar het mausoleum in het slotpark te Charlottenburg begeven, waar hij op de graftombe van keizer Wil helm I een lauwerkrans deponeerde met zwart-wit-roode linten. In de Kroll-Opera. Ka dë plechtigheden te Potsdam zette de Berlijnsche politie, gesteund door hulppoli tie de Platz der Republiek af, welke thans weer ,Koenigsplatz" heet. Reeds tegen vijf uur had een groot aantal afgevaardigden zich in de zittingzaal verzameld. De natio naal socialisten zijn bijna zonder uitzonde ring in uniform verschenen. Voor den Rijkskanselier en de Rijksminis ters waren plaatsen gereserveerd in de Voor ste rijen. De vertegenwoordigers der Duit sche landen zijn in grooten getale aanwezig. De tribunes zijn reeds overvol. In de diplomatenloge woonden de ambas sadeurs en gezanten en ook de ex-kroonprins de openingszitting bij. De plaatsen der na tionaal socialisten nemen meer dan de helft van de zaal in, daar wegens de afwezigheid der communisten de sociaal-democraten aan de,.uiterstelinkerzijde zitten. De zaai 'is op éénvoudige wijze versierd. Achter den -zetel van den president is de Rijksadelaar ver vangen door een roode vlag met in het mid den een wit veld, waarin een groot zwart ha kenkruis, rechts en links omgeven door zw^rt-wit-roode vlaggen. De zitting begint. Om tien" minuten over vijf worden de klok ken geluid ten teeken van den aanvang der zitting. Dan komt Goering binnen, gekleed in den bruinen uniform. Hij neemt direct plaats op den presidentenzetel. In de zaal is het zeer stil. Rijkskanselier Hitier verschijnt met de ministers Dr. Frick en Dr. Goebbels, alle drie zijn in uniform. De nationaal socialisten verheffen zich van hun zetels en brengen den Hitlergroet. Ook de Rijkskanselier gaat eerst tusschen de afgevaardigden zitten. President Goering doet mededeeling van het besluit van den fractieleider de zitting te doen presideeren door den fungeerenden president. Als voorloopige griffiers benoemt hij de afgevaardigden Dr. Decker (nat. soc.) Laverrenz (D. N.) en Linder (nat. soc.) Voorts deelde hij mede dat het fractiebestuur besloten heeft de namen der afgevaardigden niet een voor een te laten afroepen, daar uit de lijsten blijkt, dat 't Huis competent is tot het nemen van besluiten. Afgevaardigde Vo gel (S. P. D.) stelt voor zijn fractiecollega's die zich in hechtenis bevinden op vrije voe ten te stellen. Thomas Esser (Centrum) is wederom gekozen tot vice-president van den Rijksdag. Dit voorstel wordt in handen gesteld van de commissie van orde. Hierna wordt overgegaan tot de verkiezing van het presidium. Bij acclamatie worden gekozen tot president: Goering. ot vice-pre- sidenten 1. Esser (Centrum), 2. Graef (Thu- ringen, D. Nationaal) en 3. Zoemer (NSDAP) die allen de benoeming aannemen, zoodat het presidium dus gekozen is. Tot griffiers worden gekozen: 8 nazi's, 2 Centrum, 2 D. Nationalen en 1 afgevaardig de der Beiersche Volkspartij. De sociaal democraten onthielden zich van stemming. Rijksdagpresident Goering neemt vervol gens het woord voor een lange redevoering waarin hij o.m. zeide: Door een vervloekte misdaad zijn wij ge dwongen geworden uit het Huis, dat eens voor het Duitsche Volk was opgebouwd, te trekken. U weet allen, welke beweegredenen een staatsvijandige partij aanleiding hebben gegeven tot dezen aanslag, dat deze aanslag slechts een der verschijnselen is van de jarenlange Hetze tegen het Rijk, het Volk en den Staat. Deze aanslag moest een signaal zijn om in Duitschland anarchie en chaos hun intrede te laten doen, op het oogenblik, dat de eerste bouwsteenen voor een nieuwe orde, voor een wederopbouw van het Rijk aanwezig waren. In enkele weken heeft de heilige vlam der nationale revolutie het Duit sche Volk aangegrepen. Een" overweldigende meerderheid heeft zich geplaatst achter het besluit van den Rijkspresident en achter de mannen van het nationale herstel. Wij danken daarom te dezer plaatse, dat veertien jaren geleden een man heeft onder nomen midden in den chaos, in het donkerst van den nacht, het geloof aan een komend rijk opnieuw op te richten. In moeizame, zware arbeid, in een geweldige worsteling tegen terreur en onderdrukking heeft deze beweging zich vrij baan gebroken. Millioenen zijn door dit vuur aangepakt, doordrongen van de hoop en van het geloof, dat Duitsch land nog eenmaal zal kunnen opstaan. Veer tien jaren van nood en schande liggen ach ter ons. Vertreden en vernield werd allés, wat eens in Duitschland waarde had. Thans staan wij voor het aanbreken van een nieuwen tijd. De tocht naar Potsdam was het. die eens ook een verscheurd land tot eenheid heeft gebracht en de basis heeft gegeven zich op te bouwen tot het grootere Duitschland. De tocht naar Potsdam was het, die het-ons mo gelijk maakte vier jaren lang stand te houden in een wereld van vijanden. Iedere tijd, ieder volk, kiest zich de emble men waaronder het wil werken en opbouwen. Wij hebben de ouds roemrijke vlag, waar onder twee millioen Duitschers het leven lie ten voor Duitschland's grootheid, vereenigd met dat teeken der overwinning, dat ons veertien jaren lang in nood en strijd heeft begeleid en dat ons steeds geloof en hoop heeft gegeven. Nimmer kon men meer aangedaan zijn dan juist vandaag, nu wij de woorden hebben ge hoord welke uit de smaad en de nood weer moeten leiden tot grootheid en eer. Het was wel het meest schokkende toen de grijze veld maarschalk de tombe binnentrad van die koningen die eens Pruisen maakten tot de wereldmacht en door hun voorbeeld de grondslagen legden voor het Duitschland van heden. Wij danken evenwel ook uit het bin nenste van ons hart onzen volkskanselier dat hij op die plaats woorden heeft gevonden, zooals anders misschien geen enkele Duit- scher vermag te vinden. Woorden die ons duidelijk maakten in. welk een geweldigen tijd wij leven en welke geweldige taak wij voor ons hébben. Goering stelde tenslotte voor de volgende zitting te houden op Donderdag 23 Maart des middags om twee uur met de volgende agen da: 1. Wijziging van het reglement van orde; 2. Kennisneming van een verklaring der Rijksregeering en 3. Machtigingswet. Met algemeene stemmen werd tot deze agenda besloten. Tegen kwart voor zes werd de zitting door president Goering gesloten. De nationaal-socialisten verhieven zich van hun zetels en juichten den president storm- nchtig toe. Rijkskanselier Hitier begaf zich naar den zetel van generaal Liztmann dien hij hartelijk begroette. Fakkeloptochten. Groote belangstelling bestond voor den fakkeloptocht welke dos avonds te Berlijn werd gehouden. In den stoet, welke zich om half acht in beweging zette werden de vaandels mee gedragen der verschillende vaderlandsche organisaties: SA, SS, Stahlhelm, strijdhond van jonge Duitsch Nationalen, Kyffhaueser- bond en studentenbonden. De menigte zong de liederen, welke dooi de muziekkapellen ten gehoore werden ge bracht, mee. Tegen half negen bereikte de kop van den stoet het plein bij de staatsopera. Hier door braken de toeschouwers de afzettingen, zoo dat eenige verwarring ontstond. Ook in de verschillende andere plaatsen van het Rijk werden betoogingen gehouden. Op bevel van de Rijksregeering is in de Staatsopera Unter den Linden de „Meister- singer von Neurenberg" opgevoerd ander leiding van Furtwaengler. In de eere-loge had Rijkskanselier Adolf Hitler plaats ge nomen met Rijksministers Hugenberg, Frick, Goering, Eltz v. Ruebenach en anderen. Voor de derde acte verscheen ook vice-kanselier v. Papen, terwijl verder in de zaal tal van SA en SS uniformen de rijen vulden. Fransche stemmen. Alle Parijsche avondbladen geven veel ruimte aan de gebeurtenissen te Potsdam. In de „Matin" vraagt Philippe Barrès of de geest van Potsdam die in Duitschland nog zeer levend is de geest der restauratie be- teekent. Tot dusverre wijzen de teekenen daar nog niet op. Het moreele prestige van Hitler in Duitschland geeft reden te twijfelen of hij daar aan denkt. De aanwezigheid van talrijke delegaties Centrumjeugd in witte hemden heeft ook te denken gege ven. Men zou daarin een bewijs kunnen zien, dat achter de ceremoniën een gedachte wakker is, waaraan het misschien zal luk ken het materiaal te verzamelen voor een hecht politiek gebouw voor morgen. In de „Journal" schrijft Saint Brice, dat de opening van den Rijksdag in verschillende opzichten een internationale draagwijdte heeft, vooral daar men bijeengekomen is in een periode van algemeene verandering dei- politieke mechanismen en dit Duitsche po gen reacties buiten de grenzen wekt en ver der daar in de Duitsche ontwikkeling groote onbekende factoren zijn en de huidige regee ring op een ongeproportionneerde coalitie berust. De ..Liberté" en de „Temps" wijzen met zeer veel nadruk op de gevaren, die het nationalistische Duitschland oplevert. Duitschland. Amnestieverordening uit gevaardigd. V. D. verneemt, dat de Rijksregeering heeft besloten twee noodverordeningen uit te vaar digen, welke den Rijkspresident ter teekening zullen worden voorgelegd. Het betreft hier amnestie en bepalingen tot „afweer tegen geniepige aanvallen op de nationale regee ring". Amnestieverordening:: De Rijksregeering is bij deze verordening uitgegaan van het ge zichtspunt, dat de strijd voor het nationale herstel thans zichtbaar ten einde is. Voor vergrijpen in het verleden, begaan uit den besten wil voor het welzijn van het Rijk kan worden afgezien van de vergelding. Vrijheid van straf krijgen zij die veroor deeld zijn wegens vergrijpen in den „strijd voor de nationale verheffing" van het Duit sche volk, bij de voorbereiding daarvan, ter wijl het decreet zich ook zal uitstrekken tot straffen en maatregelen voor zoover die nog niet zijn voltrokken. Aanvallen tegen regeering: De verordening tot afweer van „geniepige aanvallen" tegen de nationale regeering bepaalt: Par. I. Wie een uniform in zijn bezit heeft van een nationale organisatie zonder lid van zulk een organisatie te zijn wordt gestraft met twee jaren gevangenis. Par. H. Wie misbruik maakt van de uni form of insignes van een vaderlandsche or ganisatie wordt veroordeeld tot minstens zes maanden gevangenisstraf. In bijzonder ernstige gevallen zal ook de doodstraf kunnen worden uitgesproken. Een Duitscher kan ook dan worden vervolgd in dien hij zijn daad in het buitenland heeft gepleegd. Par. m. Het verspreiden of opstellen van onjuiste berichten met het doel het Rijk te benadeelen kan veroordeeld worden tot ge vangenisstraf van ten hoogte twee jaren of ten minste drie maanden. Eventueel kan ook tuchthuisstraf worden uitgesproken. AMERIKAANSCHE VREDESVOORSTELLEN. Opneming van alle landen in het plan Mussolini WASHINGTON, 21 Maart (V. D.) Hooge politieke kringen hebben heden een Ameri- kaansch plan bekend gemaakt, dat een Euro- peesch ontwapenings-accoord nastreeft. Het plan houdt in: 1. De Vereenigde Staten zijn voor medewer king aan het plan-Mussolini. Daarenboven komen zij op voor een overeenkomst betref fende het niet toepassen van geweld in Europa voor den duur van de eerstvolgende 10 jaar. Het Kellogg-Briand-pact moet ten grondslag hieraan liggen, zonder evenwel in geval van inbreuken op het verdrag verplich tingen voor Amerika met zich mede te bren gen. 2. Het streven der Europeesche landen naar een definitief accoord over de bewape ningen te land wordt goedgekeurd in 'tbelang van een vergrooting van het wederzij dsche .vertrouwen. 3. Amerika biedt zijn medewerking aan bij de opstelling van de plannen voor een derge lijk accoord en wil in leder geval trachten een overeenkomst op grond van het plan Mussolini te vergemakkelijken. 4. De regeering der Vereenigde Staten is er voorstander van, alle Europeesche landen op te nemen in het plan van Mussolini. Norman Davis zou bovenstaand ontwerp meebrengen naar Europa. Hij is er bovendien van op de hoogte gesteld, dat de regeering der Vereenigde Staten de volledige Duitsche gelijkgerechtigdheid voorstaat. SPORT EN SPEL VERGADERING DISTRICTBOND NOORD- HOLLAND. Dezer dagen had te Beverwijk een bijzon dere vergadering plaats van bovengenoem- den bond. Het belangrijkste punt op de agen da was de verkiezing van een bestuur. Deze had het volgende resultaat: lste voorzitter M. van Krieken (Damclub Zaandam) 2e voorzitter K. de Jong (Damclub IJmui- den) lste secretaris: S. Hoogvorst (Damclub Be verwijk). 2de secretaris M. v. Leeuwen (Damclub Haarlem). Penningmeester: J. Wielenga (H.D.C.) Commissarissen: D. Ofman (Damclub Wor- mer) en Kerkman (Damclub Castricum). Door deze verdeeling hebben 7 clubs zit ting in het bestuur. De officieele naam van den bond is thans Districtbond Noord-Hol land. De behandeling van het vraagstuk promotie en degradatie is uitgesteld met het op de voorstellen van den N.D.B. inzake het vormen eener hoofdklasse. Ook het voorstel van IJmuiden inzake het persoonlijk kampioenschap N.-H. werd ver schoven tot de volgende vergadering. De bond telt thans 13 clubs met 359 leden. On getwijfeld gaat het jonge district krachtig vooruit. HET PROTEST VAN XERXES. HILVERSUM EN XERXES MOGEN NOG TIEN SECONDEN SPELEN! De Protestcommissie van den K.N.V.B. be handelde het protest van Xerxes inzake den wedstrijd XerxesHilversum. De scheids rechter werd in het ongelijk gesteld, doch niettemin bleef de uitslag 54 gehandhaafd. De commissie besliste namelijk, dat er nog tien seconden gespeeld kon worden, in welken tijd een vrije schop, even buiten het penalty- gebied genomen kon worden. Het spreekt bijna van zelf aldus de „Sportkr." dat Xerxes hiervan geen gebruik maakt. DE KINHEIMER. Wij ontvingen no. 22 (derde jaargang) van „De Kinheimer", het maandblad voor de Voetbalvereeniging „Kinheim". Het bevat de volgende artikelen en rubrieken: ..Onze kans'" Kinheims verleden (II); Van Geel-Zwartj Den Haag—-Haarlem; Medewerking (op rijm). Wat onze elftallen presteerden; Prijs vraag-bijdrage Kinheimer Zij die achterbleven; Onze hoop (op rijm) Onze Prijsvraag; De toekomstdroom van een Kinheimer; Officieele mededeelin- gen, enz. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Het programma voor a.s. Zondag vermeldt nog de volgende wedstrijden: AFDEELING IV. Eerste klasse: LongaN. A. C. B. V. V.—Willem II N. O. A. D.Middelburg. KEGELEN. hij vond in den heer M. H. Sliggers een waar dig opvolger als de le secretaris. In 1929 vierde de heer Jung zijn 25-jarig jubileum, dat op waardige wijze werd herdacht. Op 11 Maart van dit jaar was hij 29 jaar bestuurs lid: toen vond hij het tijd om zijn plaats in het bestuur aan een jongeren kracht af te staan. „Moge het. onzen trouwen Oome Jo, zooals we hem allen toch maar het liefst noemen, nog jaren gegeven zijn in goede ge zondheid als eerste en eenige eerelid van den H. K. B. in ons midden te verkceren". aldus wordt ons door het bestuur geschreven. BURGERLIJKE STAND HAARL. KEGELBOND Dinsdagavond hield de Haariemsche Kegel bond in zijn gebouw aan de Tempeliersstraat zijn jaarvergadering onder leiding van den voorzitter, den heer Jac. van Maris. Het jaarverslag van den secretaris, den heer M. H. Sliggers. werd onder dankzegging goedgekeurd, evenals dat van den penning meester, den heer F. G. Proper. Uitvoerige besprekingen hadden plaats over het groote kegelconcours om het persoonlijk en clubkampioenschap, dat hier van 5 tot 15 Mei zal plaats hebben. De heer Joh. Jung, die als tweede secreta ris bedankt had en zich niet meer voor een herbenoeming beschikbaar had gesteld, werd op voorstel van het bestuur onder applaus en bij acclamatie tot eerelid van den Haarl. Ke gelbond benoemd. Hem werd door den voor zitter en door leden uit de vergadering op buitengewoon sympathieke wijze dank ge bracht voor het vele verdienstelijke werk, dat hij gedurende een lange reeks van jaren voor den bond verricht heeft. Zichtbaar onder den indruk dankte de heer Jung voor de hem gebrachte hulde. In 1904 werd het nieuwe eerelid benoemd tot commissaris, waarna hij in 1904 door het overlijden van den toenmaligen penning meester in diens plaats kwam. In 1913 ver ruilde hij deze functie met die van le secre taris. welke taak hij tot 1929 met- groote zorg vervulde. Gedurende dat tijdperk heeft hij den H. K. B. zeker helpen groot maken: hij zag den bond van 10 clubs groeien tot 24. Hii hielp ook mede het eigen gebouw tot stand brengen. Wegens zijn leeftijd verruilde hij in 1929 deze functie met die van 2e secretaris; VELSEN. J. van der Leek—Halff d.. M. Limbach Brosius z.. J. DekkerPlug z.. K. Kouwen- oord— Suykerbuyck z.. A. Schotvanger—Meij- ne d.. F. M. GroeneveldKaper T. Meijcr- Katuin d.. II. PostDam d., M. N. Hoender- dasBroeze d.. P.. de Boer—Boschklopper z.. J. c. M. van KaamKoks a.. W. C. Balm— Jongenelis d.. Overleden: Geertje Prins 47 echtgen. van J. Broen; Anna Catharina Portegies 6 m. d. van wed. PortegiesBalm; Adriana Jo hanna Schillemans 7 m. dochter van Th. J. Schillemans; Lijntje de Raadt 77 j., wed. v. A. Zevenbergen. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN WOENSDAG 22 MAART Thalia, Bioscoop: ..Tropenwee". 8.15 uur. Wapen van Velsen: Openbare vergadering Vredesgroep IJmuiden. 8 uur. DONDERDAG 23 MAART Thalia: Filmavond van Nelle. KennemerhofOpenbare vergadering Vrijz. Dem. Bond. AGENDA TE HAARLEM WOENSDAG 22 MAART Luxor Sound Theater: „Het Cubaansclie Liefdeslied"' en „Pianotransport" 8j15 uur. Palace: „Nicolette, het meisje van Mont- parnasse". Tooneel: Paulton. 7 cn 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Gitta entdeckt ihr Herz". Tooneel: Dolf Dolfini. 7 cn 9.15 u. DONDERDAG 23 MAART Stadsschouwburg: „De Hollanders" Non stop-cabaret-revue gezelschap Jan van Riemsdijk. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen. EERSTE KAMER. Steun aan den Volkenbond onontbeerlijk. Boycot tegen Japan niet aanbevelenswaardig. Voorloopig geen ratificatie van Ouchy. Zeer goede verstandhouding met België. De minis ter tegen perscritiek. 21 Maart. Twee begroetingen werden vandaag,zon der hoofdelijke stemming aangenomen: de begroóting voor biütéhïandSche zaken en die voor Koloniën. De laatste is niet de In dische begrooting die komt nog maai de begrooting voor het departement, hier in Nederland. Zij was al aangenomen nog voor de minister gelegenheid gehad had, goed en wel te gaan zitten. Een aanvang werd verder gemaakt met de begroóting van minister Verschuur: alleen de-heer Wester- dijk sprak morgen om elf uur begint een heele phalanx van Senatoren den minister van Arbeidaan te vallen? Dat gelooven we niet minister Verschuur verkreeg ve ler instemming. De heer Westerdijk reeds verklaarde vandaag, dat hij den bewinds man na April weer gaarne zal terugzien. De heer Westerdijk pleitte voor steun aan den landbouw, zóó dat deze behouden bleef en pleitte voor de veeteelt door het „uit de sterkte afvoeren" van 200.000 koeien. De vraag is nu maar: waar moeten deze koeien heen? Ze als volksvoedsel uitgeven bederft de markt. Ook heeft de heer Westerdijk voor een be tere outillage van proefstations gepleit. De hoofdzaken van den «middag waren de antwoordrede van Minister Beelaerts van Blokland en het debat tusschen dezen be windsman en Prof. cje Savornin Lohman over het Belgische vraagstuk. De minister merkte op, dat de internatio nale toestanden zoowel economisch als po litiek heel wat te wenschen overlaten. Op economisch gebied: de vrije handel bemoei lijkt, verdwazing onder de volken, die stre ven naar autarkie, vergetende, dat het eigen belang alleen kan gediend worden, wanneer het andere volk, de andere volken niet ge- ruineer d zijn. Op politiek gebied is het niet beter tel kens hoort men van volken, die naar de wa penen grijpen. De minister wilde den Vol- bond vooral moreel gezag verleenen, den Volkenbond doen worden zoo mogen we 't wel formuleeren tot het steeds spreken de geweten der internationale samenleving. Wanneer Prof. van Embden had aangedron gen op toepassing van art. 16 van het Vol kenbondspact, dat van economische boycot spreekt, tegenover Japan dan merkte de mi nister op, dat hieraan toch veel overwegende bezwaren verbonden zijn, bezwaren, wanneer twee der grootste staten niet zouden mee doen en in menig geval voor de burgerbe volking meer schade zouden ontketenen dan aan een oorlog zijn verbonden. Gevaren zijn er ook aan verbonden, wanneer niet herstel van den vrede 't gevolg ervan is. De minis ter wees dus op de noodzakelijkheid van groote voorzichtigheid. Bovendien, zeide de minister, de Volkenbond op zich zelf kan niets, wanneer de volken, die den bond samenstellen niets willen. De publieke opi nie moet omgezet worden. Een publieke opinie, welke de minister in ons land als goed zag: „al ware de Nederl. delegatie naar de ontwapeningsconferentie alleen uit eenzijdige ontwapenaars samen gesteld, dan zou zij niet meer kunnen doen, dan de huidige delegatie wil bereiken". Al les onderstreepte Mr. Beelaerts moet in het werk gesteld worden om een mis lukking der conferentie te voorkomen en, zegde hij toe: wat tot werkelijke ontwape ning voeren kan, zal op de Nederlandsc'ne delegatie niet afstuiten. Een internationali satie van de luchtvaart wil de minister gaar ne in internationaal verband mee bestudee- ren, maar voorloopig gelooft hij niet, dat er practisch veel vermindering van gevaar voor de burgerbevolking uit zou voortvloeien, zooals Prof. van Embden uitsprak. De minister maakte duidelijk, dat er geen gedwongen samengaan op program is van „de kleine acht" te Genève. T. a. v. Duitschland hoopte de minister, dat de woorden van Mr. van Lanschot ook over de grenzen zullen gehoord zijn en stemde hij in niet den wensch van dien Senator, dat ook in Duitschland het gezonde verstand mag gaan zegevieren. En wanneer de heer Blomjous klaagde over de weinig krachtige wijze, waarop bij het sluiten van handels verdragen wordt opgetreden, dan wilde toch de minister concludeeren, dat, wat het be houd van den uitvoer betreft, vergeleken bij 1929, ons land staat boven Engeland, Frank rijk, Zwitserland en Duitschland, t. a. v. het percentage der behouden uitvoer. De minister zette dan uiteen na mede gedeeld te hebben, dat het verdrag van Ouchy voorloopig niet geratificeerd zal wor den dat het thans moeilijk gaat aan te dringen op publicatie van het geheim mili tair verdrag tusschen Frankrijk en België. In ieder geval bleek hij het eens te worden met Prof. Lohman, dat het een onregelmatige toestand is, dat van dat verdrag alleen de mantelnota werd gepubliceerd. De minister kon het met Prof. Lohman niet eens worden over het kenbaar maken v^n de openbare meening, wanneer er een irV na tionaal verdrag in voorbereiding is. Minister Beelaerts zette voorop, dat de verhouding met België op het oogenblik zeer goed is. de in de laatste jaren afgesloten ver dragen hebben een gunstige stemming weten te bewerken. Ook zette hij voorop, dat er na Paschen geen verdere onderhandelingen heb ben plaats gehad tusschen ons land en België. Met een beroep op een hem daarenboven nog toegekomen schrijven van Minister Hey- mans constateerde de bewindsman, dat ook de Belgische minister in de betr. commissies uit Senaat en Afgevaardigdenkamer. nooit anders heeft medegedeeld, dan dat èr geen onderhandelingen meer na Paschen plaats hebben gehad. Berichten anders luidende, zijn dus valsch. Het nieuwe kabinet is volledig vrij zeid* Minister Beelaerts nadrukkelijk maar hij verdiepte zich ni'et in speculaties over de taak van het nieuwe kabinet op het punt der onderhandelingen met België. En dan kwam er het meeningsverschil over den invloed van de pers en de vergadering, de publieke opinie in het algemeen, tijdens de voorbereidingen voor een nieuw verdrag. De minister hield vol. dat de taak der onder handelingen volledig bij de regeering moet blijven en dat daarop geen invloed moet ge oefend worden door pers en meeting en dat de regeering alleen tot publicatie moet over gaan, wanneer de opportuniteit dat ei'scht. Daartegenover zette Prof. Lohman. dat de pers, als uiting des volks wel degelijk een taak heeft, wijl de volksvertegenwoordigingen eerst dan de verdragen voor zich krijgen, wanneer ze eenmaal gesloten zijn en ze niet meer ge wijzigd kunnen worden. Prof. Lohman wees den c. h. minister er op, dat Groen van Prinsterer geen volksregeeren wilde, maar volksinvloed allerminst verafschuwde. Een volksinvloed mag tot uiting komen in derge lijke gewichtige aangelegenheden. Ten slotte kan niet ontkend worden, dat de minister wat laatdunkend gesproken heeft over pers en meeting. Dat heeft Prof. Lohman goed onder woorden gebracht, toen hij bij. den min. afkeer beluisterde van 'n ..campagne". Immers gisteren weer sorak de bewindsman van een „actie" en „agitatie" in de pers. Hij keurde dus af wanneer de pers zich uit over den inhoud van tractaten, in een zin, die den onderhandelenden minister niet aangenaam is. hoewel hij de volkomen vrije meenines- uiting niet aan banden wilde leggen. Maar bij deze afkeuring had hij zeker niet de in stemming van de Kamer. INTIMUS.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5