HET NIEUWE AVONDBLAD VGDR VELSEN, BEVERWIJKe.Q BERICHT. JAARGANG NO. 121 DONDERDAC 23 MRT 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 cents, per maand 40 cents plus 2Yz cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telefoon 521 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIEN1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties van Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden mededeclingen dubbele prijs. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers ziin ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd pn ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen ®i gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 42000.— bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.bij verlies van gen hand, voet of oog; 250bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.— bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen, enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonnê(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringén krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. De Nsnap. Er zijn nu elf of twaalf min-of-meer fascis tische partijtjes in Nederland. Wij hebben er nas nog een lijst van gegeven. Hun betoogen over heillooze verdeeldheid vervullen mij, ge- Jen hun aantal, met verwondering. Een van de oudste der verzameling, misschien wel de oudste, is de Nationaal-Socialistische Neder landsche Arbeiders Partij, bij welluidende afkorting ..Nsnap". Het woord ziet er een beetje Russisch uit, maar dat is zeker niet de bedoeling geweest. Dit partijtje heeft al veel emoties beleefd ■sinds het werd opgericht op het kasteel De Binckhorst. een ongewoon-klinkend adres voor een arbeiderspartij. Later verhuisde het. als ik mij wel herigner, naar de Korte Houtstraat in Den Haag. Het geeft nu een orgaan uit ge titeld ..De Nationaal-Socialist" met een groot zwart hakenkruis onder den naam. Redacteur van dit blad is een zekere dr. E. H. van Rap- nard, wonende te Arnhem. Als Bismarck nog leefde en dit blaadje las zou hij grinniken. Hij. de vader van het his torische woord „Holland annektiert sich- selbst". Meneer Van Rappard althans is het met hem eens. Hij geeft als het doel van de Nsnap op: „Wij strijden met alle Nationaal- Socialisten in Europa voor één machtig Chris telijk Germaansch rijk, voor sociale rechtvaar digheid, vrijheid en brood. Wij moeten daar om de almacht breken van den Jood, die door middel van Nederlandsche dagbladen ver deeldheid zaait tusschen al wat Germaan is". Dat is pas het begin. Voor het geval er on der u mochten zijn. die een oogenblik in de veronderstelling zouden kunnen komen dat een belangrijk deel van de Nederlandsche pers misschien onder de commerciëele leiding van Joden staat, zal ik u meteen uit den droom helpen. Van de ruim zeventig Neder landsche dagbladdirecteuren zijn er drie, zeg ge drie. Joden. Zij staan aan het hoofd van drie kleine locale bladen. Overigens ken ik hen alle drie als zeer respectabele menschen en gewaardeerde collega's. Maar afgezien daarvan is het eenvoudig een leugen, te spre ken van de „almacht" van den Jood ten aan zien van de Nederlandsche dagbladen. Noch direct, noch indirect is er de minste sprake van eenigen Joodschen machtsinvloed, als zoo danig, op onze dagbladpers. Het is rondweg onzin. Maar de walgelijke Jodenhetze in Duitsch- land, die ik onlangs al fel gehekeld heb in deze rubriek en die wij echte Hollanders ver achten, omdat wij het Joodsche ras als ten- volle gelijkgerechtigd in ons goddank nog vrije land erkennen, en omdat wij de groote gaven yan dit ras tenvolle waardeerendie Jodenhetze heeft de „Nsnap" ook in haar vaandel. Het blaadje van dr. van Rappard be weert dat er „drie grootmachten zijn wier streven het is de wereldheerschappij te ver overen, nl. het Jodendom (Joodsche geld macht en naleven der Zionistische protocol- Jen), de vrijmetselarij en het marxisme. Het keert zich evenwel in hoofdzaak tegen de Joden, althans in dit nummer, en de metho des zijn fraai. Bijvoorbeeld een vetgedrukt entrefilet, dat deze verheffende uiting bevat: „Let eens op dure Auto's die passeeren; 10 tegen 1 dat er een rijke Jood in zit". Hoe vindt u dit, als proeve van een politiek argument? De Nsnap laat het er niet bij. In een artikel onder den titel „Heil Hitier!" scheldt het partijtje er fantastisch op los. Het keert zich in één adem tegen kapitalisten en marxisten, tegen „Joodsch bolsjewisme en Joodsch kapitalisme". De Nederlander, zegt het, „leest en verstaat geen Duitsch en kan niet controleeren hoe hij door Nederlandsche dagbladen en omroep belogen en bedrogen wordt". En dan komt tenslotte het mooiste van alles: „De Oostenrijker Hitier werd niet lang geleden door velen voor een vreemdeling in Duitschland uitgemaakt. Nu heeft die vreemdeling getoond, dat het Germaan zijn niet van staatsgrenzen afhankelijk is, maar van het bloed, van het ras en de kuituur. De nationaal-socialistische verbroederinj van standen en stammen onder den groo- ten „Leider", heeft duidelijk gemaakt, dat de eene Germaan geen vreemdeling meer is voor de andere. Voor ons Nederland sche Hitlerianen moge de hooge en eer volle taak weggelegd zijn bij de om Duitschland liggende kleinere Germaan- sche staten vooraan te gaan in de histo rische daad der Duitsch-Germaansche verbroedering. Wij willen ons daarom niet door gren zen laten weerhouden; grenzen zijn slechts menschenwerk en niet voor de eeuwigheid bedoeld; een grooter, ruimer Vaderland is onze bestemming en het eenige licht in de donkere toekomst. Zonder grooter Vaderland geen sterk nationalisme Het eigen stamland is ons dierbaar; de ontwikkeling der menschheid vraagt op gegeven oogenblikken echter iets hoogers: begrip en liefde voor een grooter geheel, in dit geval voor het wordende groot- Germaansche rijk der toekomst en voor het symbool dezer eenheid: ons aller volksgenoot Adolf Hitler!" Hier hebt u de volle maat van de nonsens. Haten en vechten, wordt ons door de Nsnap geadviseerd, onder leiding van den Nederlan der dr. Van Rappard, die ons in een groot Duitsch rijk wil laten opslokken, ons tot Jo denhaat ophitsen, en zelfs durft aansporen tot een veroveringsoorlog! „Een grooter, rui mer vaderland is onze bestemmingHij bedoelt: die van meneer Hitler. En of we nu maar even mee willen gaan haten, en ons mee willen gaan werpen in den waanzin van een nieuwen volkenstrijd, van een Europee- schen zelfmoord, met het doel ons onafhan kelijk volksbestaan aan meneer Hitier uit te leveren Zulke daverende onzin wordt ons voorge houden in het orgaan van deze Nsnap. De roekelooze demagogie van deze tijden durf' Zelfs zulke excessen aan. Men zij gewaarschuwd. R- P- IJMUIDEN DE CHR. VAKBEWEGING EN DE HARINGVISSCHERIJ. Ook het contract der haring- visscherij door de reeders opgezegd. ONDERHANDELINGEN OVER EEN NIEUW CONTRACT. Zij, die zich met ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Aan het jaarverslag van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders, ontleenen wij het volgende: Tot op heden mochten wij onder deze groep arbeiders den overwegenden invloed behouden, zooals dat sedert jaren het geval was. De arbeid onder deze menschen, gelijk met al het varende personeel, brengt zijn eigenaardige moeilijkheden mede, Immers, de menschen zijn zeer weinig en onregel matig „binnen", waardoor de bearbeiding veel moeilijker is dan onder de arbeiders, die aan den vasten wal werken. Hiermede rekening houdende, is door het hoofdbestuur dan ook besloten, zoowel in 1931 als in 1932 de propaganda en den or- ganisatorischen arbeid onder de visschers, tijdens den duur, dat zij in het Engelsche Kanaal de vissoherij uitoefenen en de sche pen regelmatig in de haven van Dieppe binnenvallen, voort te zetten. Wel is die arbeid korter geweest dan in vorige jaren, omdat de visseherij eerder is beëindigd. Dat onze visschers dezen arbeid op hoogen prijs stellen, is de ervaring van de bestuur ders, die met dit werk zijn belast, terwijl het ook op iedere vakgroepsvergadering van de visschers tot uiting komt. Telkens als wij in Dieppe zijn, blijkt het hoe noodig het zou zijn, om daar wat meer aandacht aan onze jeugdige visschers te schenken. Dit laatste, zal dat slagen, vraagt waar wij hier. met groote moeilijkheden te maken hebben, tijd en geld. Toch heeft dit alles onze volle aandacht en nagegaan zal worden, op welke wijze wij hier iets voor onze jonge visschers kunnen doen. Het contract voor de haringvisserij, dat 31 December 1930 afgeloopen was en waar over de eerste besprekingen einde December 1930 waren aangevangen, plaatste ons direct bij de aanvang vandeze verslagperiode voor moei za me onderhandelingen. Door ons was het contract opgezegd, om dat de overeenkomst, die in goede trouw was aangegaan, met name door de Kat- wijksche reeders niet was nagekomen. Daarbij kwam, dat overeenstemming met de Kat-wijksche reeders ten aanzien van de groote motorloggers niet was verkregen, zoodat het contract nadere aanvulling en uit breiding behoefde. De reeders stelden zich op het standpunt nu wij den euvelen moed hadden om het contract op te zeggen, dat zij aan hun eer verplicht waren met aanmerkelijke ver slechteringen te komen. Gezegd moet worden, dat, voor zoover het de beug- en trawlvisscherij betreft, spoedig overeenstemming was bereikt. Ten aanzien van de haringvisscherij ging het minder gemakkelijk. De werkgevers wa ren van meening, dat voor alle takken van het bedrijf volledige overeenstemming be reikt moest zijn, alvorens de schepen voor de wintervisscherij uitgerust zouden worden. Wij stelden daar tegenover, nu voor de beug- en trawlvisscherij overeenstemming was bereikt, hiervoor een overeenkomst aan te gaan, doch dat wij er niets voor gevoelden een contract aan te gaan op voor ons alleszins onbevredi gende voorwaarden voor de haringvisscherij. De haringvisscherij toch zou eerst over vijf maanden aanvangen, zoodat wij liever zon der contract de toekomst wilden ingae.n dan een contract afsluiten, dat de menschen niet bevredigde. Inmiddels hielden de reeders hun schepen binnen, wellicht in de hoop, dat men de visschers in hun uitkeering zou kunnen tref fen. Successievelijk kwamen wij echter voor Vlaardingen en Scheveningen tot overeen stemming en kwamen wij hier ongehavend uit den strijd. De moeilijkheden bleven nog met de Katwijksche reeders. Tenslotte wisten wij hier tot een meer bevredigende oplossing te komen voor de groote motorloggers, waardoor ook deze zaak alhoewel niet geheel tot ons genoegen, tot oplossing is gebracht. Tevens werd er een permanente arbitrage commissie voor allé plaatsen ingesteld, wat over 't algemeen wel bevrediging heeft ge bracht. De aldus overeengekomen arbeidsvoor waarden werden aangegaan voor den tijd van twee jaren en eindigden 31 December 1932, tenzij partijen in verleneing zouden be willigen. Dit laatste zou blijken, wannee: partijen voor 1 September 1932 de overeen komst niet zouden opzeggen. Tegen het einde van deze contractsperiode stelden wij ons op het standpunt, dat wij de overeenkomst wilden continueeren, wan neer er op sommige onderdeelen, die in 't verleden tot- moeilijkheden aanleiding had den gegeven, een duidelijker omschrijving verkregen zou worden. De reeders daarentegen zegden de over eenkomst op, om daarna te komen met een "erlagjng van de gages met 1 pet. op de totale gages voor de motorloggers beneden 124 PK. en van 0.625 pet. voor motorloggers boven de 125 P.K., terwijl zij bovendien met een verslechtering kwamen ten aanzien van de braadjes. De onderhandelingen zijn, nu wij dit schrijven, nog niet aangevangen, zoodat de uitkomst behoort tot een volgende verslag periode. Volstaan wij verder met op te merken, dat het proces inzake den Zondagsarbeid op de visschersschepen, thans in hooger beroep, nog niet is toegewezen: dat de arbitrage commissie, inzake de kwestie door ons aan hangig gemaakt, ons in 't gelijk heeft gesteld met uitzondering van één geval, waar èn werkgever èn werknemer beiden in 't onge lijk zijn gesteld, en dat wij een beroep heb ben moeten doen op den loonraad, betref fende een ontduiking van het contract voor de vroeg-haringvisscherij, waarbij wij de voldoening mochten smaken, dat de loon raad zich aan onze zijde schaarde, dan heb ben wij vrijwel de algemeene zaken tijdens de periode waarover ons verslag handelt, ge releveerd. Tenslotte merken wij nog op, dat wij veel en op velerlei gebied voor onze leden in 't krijt traden, wat wel niet altijd volle be vrediging bracht, maar waar wij toch zeer zeker over 't algemeen met dankbaarheid aan kunnen terugdenken DE FILM „MENSCHEN IN 'T HOTEL". Greta Garbo als Grusmskaija. A.s. Vrijdag vindt in Thalia de eerste ver tooning plaats van het bekende filmwerk „Menschen in 't Hótel": Dit is de korte inhoud: Grand Hotel.... Een groot hotel, zooals men in alle wereldsteden kan vinden en waarin dagelijks stukken vair honderden levensgeschiedenissen zich afspelen Vandaag logeeren hier Preysing, directeur van een textiel-fabriek, die een conferentie zal hebben, waarvan het bestaan van zijn fa briek afhangt; Grusinskaya, 'n Russische bal letdanseres, wanhopig omdat het publiek niet meer applaudisseert; baron v. Gaigern, een speler en hoteldief, die plannen beraamt om de parels van Grusinskaya te stelen en daarmede uit zijn financieele moeilijkheden te raken. Otto Kringelein, assistent-boekhouder van Preysing's fabriek, heeft een specialist be zocht en vernomen dat hij nog maar enkele weken te leven heeft. Hij heeft al zijn spaar penningen opgenomen en wil van die laat ste weken zooveel mogelijk genieten. Ook hij neemt zijn intrek in het Grand Hotel. Hier maakt hij kennis met baron Von Gaigern, met wien hij goede vrienden wordt. Preysing heeft een steno-typiste in dienst- genomen, Flammchen geheeten. die terwijl zij op den directeur wacht kennis maakt met den baron en Kringelein. De conferentie dreigt te mislukken en voor het eerst van zijn leven neemt Preysing zijn toevlucht tot onware verklaringen. Hij weet hierdoor een fusie door te voeren, maar de spanning en wroeging doen hem zijn moreel evenwicht van degelijk huisvader verliezen. Hij stelt Flammchen voor hem op een „za- ken"-reis te vergezellen en neemt een kamer voor haar in het hotel. Joan Crawford als Flammchen. Grusinskaya komt onverwacht van het theater terug en vindt den baron in haar kamer.Hij heeft haar parels in zijn zak. Hij maakt haar het hof en zij gelooft in hem. 's Morgens toont hij haar de gestolen siera den, maar weet haar te overtuigen, dat zijn liefde voor haar ongeveinsd is. Zij laat hem beloven ,dat hij den volgenden dag met haar mee zal gaan naar Weenen. Dien avond is Preysing in de kamer van Flammchen. Hij hoort iets in zijn kamer en vindt daar den baron. Een worsteling volgt en Preysing doodt den indringer. Hij pro beert Kringelein om te koopen om een gun stige verklaring af te leggen, maar deze lacht hem uit en waarschuwt de politie. De dag breekt aan. Het stoffelijk overschot van Von Gaigern wordt door een achterdeur uitgedragen. Preysing wordt geboeid weg gevoerd. Flammchen heeft haar toevlucht bij Kringelein gezocht en samen vertrekken zij naar Parijs. Grusinskaya verlaat vroolijk lachend het hotel, de baron heeft beloofd in den trein te zijnNieuwe gasten komen, een nieuwe dag begint in het Grand Hotel Wederom vier nieuwe gevallen EEN ONDERHOUD MET DEN DIRECTEUR VAN DEN GEM. GENEESKUNDIGEN DIENST CONCERT TEN BATE VAN HET CRISIS-COMITé SLECHTS MATIG BEZOCHT. Woensdagavond had in het Patronaatsge bouw een herhaling van het vorige week ge geven Crisis-Concert door IJmuidens a Ca- pellakoor plaats, en waaraan mevr. Ram- bonnet wederom haar belangelooze mede werking verleende. Het dameskoor was ditmaal zeer goed op dreef met het eenvoudige werk: Sneeuw vlokjes en maakte een aanzienlijk beteren indruk dan vorig maal. Het mannenkoor ,De Kennemer Zangers" zoowel als het concerteerend ensemble zelve had gelukkige momenten. Mevr. Rambonnet had ook thans weer een mooie bloemenhulde in ontvangst te nemen als bewijs van appreciatie voor haar optre den op dezen avond, welks baten de kas van ons plaatselijk Crisiscomité ten goede zouden komen. Met genoegen hebben we de uitvoering van „het" koorwerk (Lentenachtsfantasiel door het a Capellakoor met begeleiding door de Orkestvereeniging „Kunstkring" gevolgd, en daarbij zeer van de uitvoering door koor zoo wel als orkest genoten. Naast het mooi genuanceerd zingen van het ensemble mocht ons ook de begeleidende „Kunstkring" zeer voldoen. Hout en koper waren met het strijkerscorps onderling zoo wel als in orkestverband zeer goed en ver leenden een passend fond aan koor en solis ten. Veel en hartelijk applaus voor solisten en directeur P. Grin Jr., welke zulk een voor naam aandeel in dezen avond had. Jammer, dat er meer medewerkenden dan bezoekers op dit concert waren. W. FRANSCH STOOMSCHIP GEZONKEN. BEMANNING GERED EN ONDERWEG NAAR TERSCHELLING. Het Fransche stoomschip Madeleine, groot 1100 ton en gebouwd in 1907, is Woensdag in den namiddag plotseling lek gesprongen terwijl het zich bevond op 53.50 gr. N.B. en 3.50 gr. O.L. )Ca. 60 mijl N.W. van den Helder). Men was nog bij machte om draadlooze noodseinen uit te kunnen zenden, op welker ontvangst onmiddellijk de sleepbooten Hol land van Doeksen's Berging Maatschappij te Terschelling en Utrecht van Bureau Wijs muller te den Helder ter assistentie vertrok ken. Te 11 uur Woensdagavond is het schip in de golven verdwenen. nadat de geheele equipage, groot 65 man, in de booten ge gaan was. De Holland kwam hedennacht om 2 uur als eerste ter plaatse en slaagde erin de bemanning, waarbij kapitein en alle of ficieren, aan boord te nemen. De Holland keert met de schipbreukelin gen naar Terschelling terug. Het schip dat van Boulogne onderweg was naar Rotterdam was door het zware weer der laatste dagen niet weinig uit den koers geslagen. In verband met het uitvaren van de in den Helder gestationneerden sleepboo' Utrecht van Bureau Wijsmuller naar het reddingswerk van de Madeleine is de sleep boot Drente hedennacht van IJmuiden ver trokken, ten einde voor de in den Helder vereischte marinediensten gebezigd te wor den. De sleepbooten Utrecht en Witte Zee be vonden zich nog op de plaats van het on geval teneinde de zee al te zoeken JAARVERSLAGEN. Hoewel de exploitatierekening een nadeelig resultaat gaf kon de Amsterdamsche Droog dok Mij. toch een voordeelig saldo boeken op de mtrestrekening en e enkoers-avans op het effectenbezit alsmede een winst op ver koop van onroerend goed. Door een en ander sluit de winst en verliesrekening met een voordeelig saldo van f 113.966 (tegen f 73.056 in het voorafgaand jaar). Dit saldo zal ge bruikt worden voor dividenduitkeering op de preferentie aandeelen en reserveering voor afschrijvingen. De N.V. Wilton-Feijenoord publiceert voor elk der gefusioneerde bedrijnen een belans. De eerste firma stelt voor om de winst van f 226.440 voor afschrijving te gebruiken. De tweede firma zal f 35.299 afschrijven, waarbij f 26.365 nog uit de reserve worden gevoegd. De Rotterdamsche Droogdok Mij. zal dit jaar 2 12 pCt. uitkeeren tegen 6 pCt. in het vorige jaar. IN MEMORIAM. Zaterdag was het 75 jaar geleden, dat Ru- dolf Diesel, de uitvinder van de bekende motor, uit Duitsche ouders te Parijs geboren werd. VELSEN DE TYPHUS IN VELSEN-NOORD. Het spreekt vanzelf, dat de vrij ernstige typhusepidemie, die zich in den loop van één week in Velsen-Noord heeft vertoond, eenige ongerustheid heeft veroorzaakt onder de be volking. welke ongerustheidwordt vergroot door het feit, dat men tot nu toe de bron der besmetting niet heeft kunnen vinden, on danks dat de directeur van den Gemeente lijken Geneeskundigen Dienst, dr. L. S. Lim- borgh Meyer, in samenwerking met dr. Doyer, Inspecteur van de Volksgezondheid al "het mogelijke heeft gedaan om deze op te sporen. Dat inmiddels de ziekte nog voortwoekert is gisteren gebleken, daar zich wederom vier nieuwe gevallen hebben voorgedaan, waar mede het aantal gevallen tot 13 is gestegen. We hebben ons gisteren gewend tot dr. Limborgh Meyer, teneinde iets naders om trent deze epidemie te vernemen. Paratyphus B, zeide ons dr. Limborgh Meyer is een ziekte, die groote overeenkomst vertoont, met typhus, maar doorgaans goed aardiger verloopt. De verschijnselen zijn als bij typhus; de ziekte wordt echter door een andere bacil verwekt. Wat de ziekte in Velsen-Noord betreft, al dus dr. Limborgh Meyer, het eerste geval werd 15 Maart geconstateerd bij een jonge gehuwde vrouw, die ernstig ziek werd. Zij werd opgenomen in het Antonius Ziekenhuis, waar geconstateerd werd. dat de patiënte in derdaad leed aan paratyphus B. Dr. Limborgh Meyer had in het Ziekenhuis een conferentie met den directeur, dr. van der Veldt. Ook heeft dr. Limborgh Meyer met de patie'nte gesproken, ten einde te trachten de ooi-zaak op het spoor te komen. Dr. Limbol-gh Meyer kon echter niets gewaar worden, dat tot eenig spoor kon leiden. Hij heeft toen met dr. van der Veldt afgesproken, den. man en de kinde ren te onderzoeken. Spoedig rezen vermoedens, dat er zich nog twee gevallen in Velsen-Noord voordeden. Dr. Limborgh Meyer heeft daarop de behandelen de doktoren opgebeld en het vermoeden werd bevestigd; de diagnose werd serologisch door bloedonderzoek vastgesteld. Het eigenaardige geval deed zich voor, dat geval 2 een nichtje was van geval 1, een meisje van 9 jaar. Het lag voor de hand, dat verband tusschen deze gevallen gezocht moest worden. Het bleek echter, dat de betrokken gezinnen in maan den geen omgang met elkander hebben ge had. Een ander familielid heeft echter beide personen bezocht en zoodoende wellicht de besmetting overgebracht. Het derde geval staat in geen enkel contact met de eerste twee. Dit betreft een meisje van 15 jaar. Den 16en Maart werd wederom een geval aangegeven, eveneens in Velsen- Noord. Ook deze patient werd opgenomen in het Antonius-Ziekenhuis. J.l. Vrijdag heeft dr. Limborgh Meyer alle gezinnen bezocht, om te trachten de gemeen schappelijke infectiebron te vinden. Het is gebleken, dat alle getroffen gezinnen er ver schillende melkleveranciers op na houden. Slechts een enkele aanwijzing van eenig con tact werd gevonden. Toen j.l. Maandag opnieuw twee gevallen werden geconstateerd en het aantal dus tot 6 was gestegen, heeft dr. Limborgh Meyer den inspecteur van de Volksgezondheid, dr. Doyer telefonisch van de epidemie op de hoogte gesteld. Dinsdag heeft hij met dr. Doyer enkele patiënten bezocht en een alge meen onderzoek elders ingesteld, teneinde de infectiebron op te sporen. Dienzelfden dag kwamen er weer drie gevallen bij, terwijl gis termorgen het aantal met vier vermeerder de en daardoor tot 13 steeg. Alle patiënten op één na zijn in het Antonius Ziekenhuis opge nomen. Gistermorgen confereerde dr. Limborgh Meyer met dr. v. d. Veldt en met den direc teur van het Roode Kruis Ziekenhuis te Be verwijk voor eventueele opneming van pa tiënten en om een nader onderzoek naar contacten in te stellen. Thans is het onderzoek nog in vollen gang. Dr. Limborgh Meyer kon ons echter nog geen zeker resultaat daarvan mededeelen. We vroegen dr. Limborgh Meyer ten slotte nog naar den toestand der patiënten, waar op hij ons zeide, dat sommigen van hen nog ernstig ziek zijn. Hij wees ons verder nog op de waarschu wing van de Gezondheidscommissie. Het is inderdaad zaak, aldus dr Limborgh Meyer, deze waarschuwing ter harte te nemen. Voor al het gebruiken van rauwe melk of karne melk dient men na te laten. Het gebruik van gepasteuriseerde melk of karnemelk is ech ter volkomen gevaarloos. Deze producten zijn steriel en kunnen dus zonder bezwaar onge kookt genuttigd worden. Uit het bovenstaande blijkt, dat het geval zeer ernstig is. Een verdere uitbreiding is na tuurlijk niet uitgesloten, daar een daadwer kelijke bestrijding eerst dan ter hand kan worden genomen, wanneer de infectiebron gevonden is. Onze Gemeentelijke Geneeskun dige Dienst, bijgestaan door de inspectie der Volksgezondheid spant zich echter ter dege in om het gewenschte doel te bereiken en wij twijfelen er niet aan, of deze gemeen schappelijke pogingen zullen slagen. De bevolking kan niet beter medewerken, dan zich stipt te houden aan de bekende maatregelen.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1