UIT HET BUITENLAND In het holst van den nacht... het belangrijkste nieuws umuider courant tweede blad maandag 27 maart 1933 Protest van de Kleine Entente tegen het plan Mussolini. Ook verzet van Polen. Voor- loopig geen Poolsche gezant naar Rome? De politieke situatie in Duitschland. Syrup volgt dr. Cereke op. Ontbinding der sociaal democratische Rijksdagfractie? De diplomatieke medewerker van de „Eve ning Standard7' vernam Zaterdag van toon aangevende Fransche zijde dat het Poolsche congres een gemeenschappelijke protestver- klaring van Polen en de Kleine Entente te- een het Viérmogendheden-plan zou eischen. Xn die verklaring zal tegen een „dictatuur" oer vier westelijke mogendheden worden ge protesteerd alsmede tegen elk accoord over de herziening der vredesverdragen, dat wordt getroffen, zonder dat de staten die er on middellijk belang bij hebben er in zullen worden gekend. Volgens de Tel. zou de Poolsche regeering hi het geheel niet voornemens zijn voorloopig een gezant naar Rome te zenden. Uit Genève meldt V.D. in aansluiting op het bovenstaande, dat de Permanente Raad der Kleine Entente die bestaat uit de drie ministers van buitenlandsche zaken een of ficieel communiqué publiceert, dat zich in buitengewoon scherpe bewoordingen keert tegen "iedere herziening der vredesverdra gen en tegen het Viermogendheden-plan. De inhoud luidt volgens de Tel. o.m.: De staten der Kleine Entente kunnen niet erkennen, dat men aan de zaak van den vrede en aan de goede betrekkingen tusschen de verschillende landen een dienst bewijst, door overeenkomsten, welke beoogen te be schikken over de rechten van derden, hetzij dat deze overeenkomsten de onderteekenaren verplichten concrete beslissingen te nemen, hetzij dat zij ten doel hebben pressie uit te oefenen op andere staten, die niet tot deze overeenkomsten zijn toegetreden. Aangezien men niet direct of indirect over het bezit van anderen kan beschikken, ma ken de staten der Kleine Entente de meest uitdrukkelijke reserve betreffende eventueele totstandkoming van dergelijke overeen komsten voor alles wat betrekking heeft op hun rechten en hun politiek. Overeenkom sten van dezen aard, zoo gaat het commu niqué voort, behooren tot het verleden, tot den tijd waarin de Volkenbond nog niet be stond. De staten der Kleine Entente betreu ren, dat in de onderhandelingen der laat ste dagen de idee van een revisionistische politiek onderstreept is geworden. Zich plaat send op het standpunt van het algemeen belang van den vrede en rekening houdend met de gevoelens van hun landen, rekenen zij het tot hun plicht, de aandacht te ves tigen op het feit, dat de revisionistische po litiek noodzakelijkerwijs krachtige reacties meebrengt, die niet de betrekkingen en de gemoederen der naties kalmeeren en het ge- Vo'el van vertrouwen, dat alleen wederzijd- sche samenwerking mogelijk maakt, versto ren. Daarom achten zij het van groot belang gemeenschappelijke pogingen te doen ten gunste van vreedzame werkzaamheden, die alleen den vrede en de veiligheid in de we reld kunnen verzekeren, DUITSCHLAND Ontbinding der Socialistische Rijksdagfractie? Naar eën 'der Berlijnsche bladen weet te melden, moeten jn de jongste zitting der sociaal-democratische Rijksdagfractie eenige leden in overweging hebben gegeven, van ieder parlementair werk af te zien en in zeker opzicht tot een ontbinding der fractie over te gaan. Het nemen van een definitief besluit in deze aangelegenheid werd echter uitgesteld, daar de meerderheid der fractie besloot, althans voorloopig aan de Rijks dagmandaten vast te houden. De datum voor het houden van een nieuwe fractiezitting is echter vooralsnog niet bepaald. Van sociaal-democratische zijde, aldus het W.B. was het tot dusver niet mogelijk, een verklaring in verband met deze aangelegen heid te verkrijgen. Geen salaris voor de regeering-Braun. BERLIJN. 25 Maart. De bevoegde in stanties hebben bevolen, dat in verband met het onderzoek naar het fonds van twee mil- lioen voor voorloopig geen salarisuitkeering aan de leden yan de vroegere Pruisische re geering verricht zal worden. De vroegere ministers zijn van plan over deze stopzetting de,r betaling te procedeeren Wolff). Dr. Syrup volgt Gereke op. Naar officieele zijde wordt medegedeeld, zal de arbeid aan het rijkscommissariaat voor de werkverschaffing onder de arrestatie van dr. Gereke niet lijden. De regeering heeft, naar Wolff meldt, besloten met de voor- loopige leiding van het rijkscommissariaat dr. Syrup te belasten. Dr. Gereke. Wat de affaire-Gereke zelf betreft is reeds komen vast te staan, dat de verdachte zich niet schuldig heeft gemaakt aan verduiste ring van gelden, die hem ten behoeve van de werkschaffing ter beschikking waren gesteld. De gepleegde malversaties hebben dus uit sluitend betrekking op het beheer der gelden, toebehoorende aan de vereeniging van platte landsgemeenten. Geen Joodsche strafrechters in Beieren. MüNCHEN, 25 Maart (Wolff) De commis- sariale Beiersche minister van Justitie, dr. Frank, .heeft bevolen, dat. Joodschejuristen niet meer met de strafrechtspraak belast mogen worden en dat het O.M. niet meer door Joden vertegenwoordigd mag worden. Een uitzondering kan gemaakt worden voor hangende processen. Handelsrechters van Joodschen oorsprong moeten zoo mogelijk geen dienst meer doen, Tegen afzonderlijke actie der S.A. BERLIJN, 25 Maart (Wolff) De politieke centrale commissie der nat.-soc. partij publi ceert het volgende bevel: De economische adviseurs de gouwen moe ten zich ter beschikking stellen van de poli tieke afdeelingen der gouwen, om te ver hinderen, dat aanvallen worden gedaan op organisaties van het economische en bedrijfs leven, syndicaten enz. en om persoonlijke aanvallen op afzonderlijke firma's en leiders van firma's te voorkomen. Van wantoestan den moet aan de betrokken instanties mel ding worden gemaakt. Aanvallen bleken dik wijls ongerechtvaardigd te zijn; de strijd voor de zuivering op opbouw van het Duitsche Economische leven wordt met andere midde len gevoerd dan door persoonlijke aanvallen, dagbladartikelen en afzonderlijk acties in bedrijven. Thalmann's opvolgers. REV AL, 25 Maart (V. D.) Naar uit Mos kou wordt gemeld zijn Kippenberger en Heinz benoemd tot opvolgers van Thalmann als leiders der Duitsche communisten. De eerste is bekend geworden als leider van de extreme groep der K.P.D. Gymnasten tegen Marxisten en lieden van vreemd ras. De Saksische gymnasten hebben een reso lutie aangenomen, waarin verklaard wordt, dat het lidmaatschap van Marxisten van Duitsche gymnastiekvereenigingen niet ver- eenigbaar is met statuten van den Duitschen Turnbond vereenigingen, welke op marxis- tischen grondslag lichaamsoefeningen heb ben gehouden, kunnen den bond niet aange sloten zijn. De Saksische gymnasten hebben voorts geweten op het belakng van de opvoeding voor weerbaarheid, terwijl „Ariersparage- raph" wordt voorgesteld. Ten aanzien van de in 1936 te houden Olympische Spelen hebben de Saksische tur ners voorgesteld deze Spelen slechts dan in Duitschland te laten houden, indien de po litieke rechtsgelijkheid zal zijn hersteld. Genève. Italië aanvaardt het plan- MacDonald. De vertegenwoordiger van Italië, markies Soragna. heeft in de hoofdcommissie van de Ontwapeningsconferentie verklaard. dat Italië volkomen met het plan van MaoDonald accoord gaat. Voor het eerst bestaat nu een plan aldus de Italiaansche gedelegeerde dat de mogelijkheid van verwerkelijking in zich draagt. De Italiaansche regeering zal met al haar krachten medewerken aan de uitvoering van dit plan. De vertegenwoordiger van Oostenrijk, Von Pfluegl. juichte het Engelsche voorstel toe. Hij eischte vérstrekkende ontwapening en rechtsgelijkheid. De vertegenwoordigers van Canada. Grie kenland, Estland, Zweden en Argentinië slo ten zich in beginsel bij het Engelsche voorstel aan onder voorbehoud van zekere wijzigin gen. De algemeene debatten zullen Maandag worden besloten met verklaringen van de vertegenwoordigers van Frankrijk, Duitsch land en Engeland. Engeland. Moskou's voorstel tot eenheids front afgewezen. De gemengde commissie van de Engelsche Labourbeweging, welke het vakvereenigings- congres, de socialistische partij en de so cialistische leden van het parlement verte genwoordigt, hebben naar de Tel. verneemt een scherp afwijzend antwoord gegeven op de door Moskou, via de Engelsche commu nisten, aan de Engelsche arbeiders gerichte ui-tnoodiging tot het vormen van een ge meenschappelijk front van alle arbeiders tegen het kapitalisme. In een manifest zegt de commissie o.a., dat de Engelsche arbeiders wel een eensgezinde actie wenschen, maar niet in de val zullen loopen, die hun hier door het communisme wordt gesteld. Dit im mers heeft geen vertrouwen in de democra tie en gelooft in dictatuur. Oostenrijk Dr. Brandl sluit zich bij de Nazi's aan. Reuter meldt uit Weenen: Naar in een speciale editie van de natio- naal-socialistische „Kampfruf" wordt ge meld, is Dr. Bradn, die tot dusver hoofdcom missaris van politie te Weenen was, tot de nationaal-socialistische partij, district Wee nen, toegetreden. Ook andere hooge politie beambten zouden zich bij de nat.-soc. hebben aangesloten. Roemenië Pleidooi van de koningin weduwe voor samenwerking De koningin-weduwe Maria van Roemenië heeft aan den Reuter-correspondent te Boekarest een onderhoud toegestaan, waarin zij, in de eerste plaats sprekende over de al gemeene politieke en economische toestan den in de wereld, als haar meening te ken nen gaf, dat een betere economische ver standhouding tusschen de volken moet wor den bereikt, want dat thans geen enkel land het kan stellen zonder een goede verhouding- tot andere landen. „Ik begrijp niet", zoo sprak koningin Maria, „waarom alle Europeesche landen, ge steund door Amerika, geen eenheidsfront vormen tegen het bolsjewisme, dat mij een gemeenschappelijk gevaar lijkt voor de be schaving. Mijns inziens zijn de landen in hun politiek te zelfzuchtig. Vaderlandsliefde moet niet agressief, doch verzoenend zijn. Daar ik een geboren optimiste ben zoo vervolgde de koningin kan ik niet aan nemen, dat Europa werkelijk achterwaarts in plaats van voorwaarts gaat. Ik geloof eerder, dat Europa een pijnlijke wedergeboorte on dergaat. die zich nog moet aanpassen aan de verschrikkelijk moeilijke tijden, teweegge bracht door den oorlog en de sociale en eco nomische omwentelingen". Overgaande op den toestand in Roemenië, zeide de koningin een vast vertrouwen te hebben in Roemenië's toekomst. De koningin uitte vervolgens haar ver bazing en verontwaardiging over de in het buitenland verspreide vaische berichten 'os- treffende haar verhouding tot haar zoon, ko ning Carol. „Ik ben van meening", zoo vervolgde zij, dat ik geen politieke rol meer heb te spe len. Koning Ferdinand en ik hebben innig samengewerkt. Nu Carol het hoofd is, rust de verantwoordelijkheid op hem; het spreekt vanzelf ,dat ik als moeder en koningin vurig wensch, dat mijn zoon in zijn moeilijke taak zal slagen. Zoowel het volk ais ik hebben alle hoop op hem gevestigd en ik geloof, dat zijn sterke natuur hem de moeilijkheden zal helpen overwinnen. Te trachten den natuur lijken band tusschen mij en mijn zoon te ver breken zou een misdaad zijn zoo besloot de vorstin en geen intriges zullen in staat zijn dit te bewerkstelligen". Rusland. Vriendschappelijke verhouding tot Berlijn gewenscht. De Russische ambassadeur Sjintsjoek zal vandaag naar Berlijn terugkeeren. De am bassadeur heeft te Berlijn vertoefd om Sta lin, Molotow, Litwinov, Krestinsky en Wo- rosjilow rapport uit te brengen over den al- gemeenen politieken toestand in Duitsch land. De regeering der Sovjet Unie zou de ver klaring van Hitler over de Duitsch-Russïsche betrekkingen betrekkelijk gunstig hebben opgenomen en den Russischen ambassadeur opdracht hebben gegeven ook verder vriend schappelijke betrekkingen in Duitschland te onderhouden. VLIEGTUIGRAMP IN OAKLAND. VEERTIEN DOODEN. OAKLAND, 26 Maart (Reuter» Heden is een vliegtuig neergestort in de nabijheid van een rij huisjes te Oakland, behalve de piloot en de twee passagiers kwamen nog elf per sonen om het leven. Toen het vliegtuig tegen den grond sloeg, ontplofte het benzine-reservoir, waardoor de huisjes in de nabijheid in brand vlogen. Onder de slachtoffers bevinden zich negen leden van één gezin, o.w. twee kinderen, die juist aan het eten waren en die door de ontploffing werden gedood. VRACHTAUTO'S VAN DRIEHONDERD METER HOOGTE GEVALLEN. MEXICO City, 26 Maart (V. D.) Op een bergweg in den staat San Luis Potosik zijn twee vrachtauto's, bezet met menschen, die van een uitstapje terugkeerden, met elkaar in botsing gekomen Beide wagens stortten in een 300 meter diepen afgrond. Twaalf per sonen werden gedood, terwijl dertig inzitten den ten deele zware verwondingen opliepen. WEENSCHE BLADEN VERSCHIJNEN WEER. TYPOGRAFENSTAKING BIJGELEGD. Hongarije. Graaf Karolyi leider der legitimisten. In een drukbezochte vergadering van de legitimistische organisatie heeft graaf Joseph Karolyi zich voorgesteld als opvolger van den overleden graaf Albert Apponyi als leider der Hongaarsche legitimisten. Hij las een door de aanwezigen staande aangehoorden brief van „zijne majesteit koning Otto" voor, waarin deze graaf Karolyi de vertegenwoordiging der „uit de Hongaar sche grondwet voorspruitende rechten en be langen" toevertrouwt. Vervolgens huldigde graaf Karolyi graaf Apponyi en ontwikkelde het program van het legitimisme. Britscfarindaë. Indische vorsten stemmen met de nieuwe grondwet in. De Indische vorsten hebben den onderko ning van Britsch-Indië na moeilijke onder handelingen medegedeeld, dat zij de nieuwe in het Engelsche Witboek gedane voorstellen voor een Indische grondwet in het algemeen willen steunen. PASSAGIERSSCHIP GEKAPSEISD. WEENEN. 25 Maart. (Reuter.) In den loop van den namiddag is de gisteren hier ter stede onverwachts uitgebroken typografen - staking bijgelegd. Het werk oo de daebi^d- zetterijen, dat op een enkele uitzondering na volkomen tot stilstand was gebracht, is on middellijk hervat. Alle avondbladen zijn. weer verschenen, terwijl van sommige b'a- den ook de ochtendedities van Zaterdag als nog zijn afgedrukt. SPOORWEGONGELUK BIJ VERVIERS. VERVIERS, 25 Maart (Reuter). Bij bet station Verviers is een passagierstrein, die den dienst met Luik onderhoudt, in de f' nk aangereden door een locomotief. Negen t.en passagiers werden min of meer ernstig ge wond. De materieele schade is aanzienlijk. FASCISTISCHE BEWEGING IN PORTUGAL. EEN DUBBELGANGER VAN HITLER ALS LEIDER. Ook in Portugal is een fascistische bewe ging ontstaan, welker leden in tegenstelling met het zwart van Mussolini en het bruin van Hitier, blauwe hemden dragen, aldus een Reuterbericht uit Lissabon. De leider van deze beweging is Rolao Preto, een ongeveer 45-jarig man, die sprekend op Adolf Hit-er gelijkt. Hoewel eerst drie maanden geleden ontstaan heeft de beweging zich al over het geheele land uitgebreid, vermoedelijk wel, omdat de nieuwe grondwet het volk niet vol doet. De bedoeling van de beweging is niet een revolutie te weeg te brengen, doch een dam op te werpen tegen het communisme en bet huidige systeem van vrije concurrentie te handhaven. Er zijn ook afdeelingen voor vrouwen, die zich eveneens in blauwe hemden kleeden. De verhouding tusschen de nieuwe bewe ging en de regeering is zeer goed. DRIE LEDEN DER BEMANNING VERDRONKEN. SEATTLE, 25 Maart (V. D.) Het 14.187 ton groote Amerikaansche stoomschip „President Madison" dat zich op een wereldreis bevond lag sedert eenige dagen in de haven van Seattle om een kleine reparatie te onder gaan. Plotseling maakte het schip sterk slag zij, waarna het water met geweldige kracht aan stuurboordzijde het schip binnendrong. Drie leden van de bemanning zijn daarbij verdronken. De 150 passagiers konden in vei ligheid worden gebracht. Het schip ligt thans op den bodem van de haven. De bovendek ken steken half boven den waterspiegel uit. De schade wordt geschat op een kwart mil- lioen dollar. JAPAN TEGEN MACDONALD'S PLAN. TOKIO, 15 Maart (Reuter.) Vermoe delijk zal Japan het Britsche ontwapenings plan niet aannemen aangezien het niet ac coord gaat met de interpretatie van het antioorlogspact over de beperking van wa pens te land, te zee en in de lucht. BIJ EEN ONTPLOFFING DRIE MENSCHEN GEDOOD. WANDSBECK, (Hamburg). 25 Maart. (Wolffbureau). Door onbekende oorzaak heeft in een huis van twee verdiepingen een ontploffing plaats gehad. Vermoedelijk zijn 3 personen gedood door het instorten van het huis. Tot nu toe wer den 5 personen in het ziekenhuis opgeno men. WANDSBECK (Hamburg) 25 Maart (Wolff) Over de ontploffing wordt nader gemeld, dat thans twee lijken zijn gevonden; boven dien zijn nog twee zwaar gewonden in het ziekenhuis opgenomen. FEUILLETON Naar het Duitsch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. (Nadruk verboden). 7) „De ëenigë mogelijkheid is dan, dat Beiers dorf voor zijn dood nog eens uit zijn bed is gekomen. Misschien heeft hij buiten een of ander geluid gehoord, en wilde hij zich, ang stig als hij was, overtuigen, of er iemand in de woning binnengekomen kon zijn. En bij die gelegenheid kan hij heel goed zelf het fleschje en het pakket van tafel genomen en opgeborgen hebben. Zij zullen bij het ordenen van zijn bezittingen ongetwijfeld gevonden worden. En ik sta er als medicus voor in, dat zijn dood een gevolg van natuurlijke oorzaken is. Wanneer u van een andere meening bent, is het aan u, om aangifte bij de politie te doen. Maar ik vrees dat u zich enkel onnoo- dige moeite op clen hals haalt. Bovendien, zal de overledene naar alle waarschijnlijkheid ook nog wel door den politiedokter geschouwd worden, ofschoon dat volgens mij volkomen overbodig is". De zelfverzekerde, eenigszins laatdunkende toon, waarop Römhild sprak, begonnen Rog genbach langzamerhand zoo te ergeren, dat hij niets liever wilde, dan aan dit onverkwik kelijke gesprek een einde te maken. Hij had zijn plicht gedaan, door aan den dokter mede te deelen, wat hij wist. Beiersdorf was een wild-vreemde voor hem geweest en hoe min der hij verder met de zaak te maken had, •hoe aangenamer het hem was. „Wanneer, zooals u verzekert, de doods oorzaak aan geen twijfel onderhevig Is", ver klaarde hij koel. „bestaat er voor mij geen enkele reden aangifte te cloen. Ik laat het heelemaal aan u over, om al of niet gebruik van mijn mededeelingen te maken. Daar u zich toch in ieder geval met de autoriteiten in verbinding moet stellen, is het misschien verstandig, u voor alle eventualiteiten mijn adres te geven". Roggenbach schreef met potlood zijn adres op een visitekaartje en de dokter nam het aan zonder dat" de verstolen glimlach, waar mee hij de mededeelingen van den privaat docent had aangehoord, en beantwoord, van zijn lippen en uit zijn diep-donkere, haast mysterieuze oogen verdwenen. Ernstig ontstemd, door de wijze waarop de geneesheer hem bejegend had, verliet Erich Roggenbach de woning, maar hij putte troost uit deoverweging, dat hij, nu Römhild zoo overtuigd was dat Beiersdorf een natuurlij ke dood was gestorven, niets meer van deze onplezierige geschiedenis hoor en zou. Deze gedachte nam hem zoo in beslag, dat hij boven aan de trap haast in botsing kwam met een jongeman, die blijkbaar juist op het punt had gestaan, aan te bellen. Met een beleefde verontschuldiging nam de onbeken de, wiens knap gezicht zonder veel uitdruk king, opvallend bleek was, zijn hoed af. „Kunt u mij misschien ook zeggen of me neer Beiersdorf thuis is?" vroeg hij. Roggenbach, die een gunstigen indruk kreeg van het uiterlijk van den eleganten jonseman, gaf vriendélijk bescheid. „U zult meneer Beiersdorf niet meer onder de levenden vinden, meneer! Hij is vannacht aan hartzwakte overleden". Met groote verschrikte oogen, staarde de ander hem aan. „Dood? Is hij gestorven?" hijgde hij. „Dat is verschrikkelijk voor me!" De ontsteltenis van den jongeman was zoo oprecht, dat Erich Roggenbach medelijdend vroeg: „Hebt u meneer Beiersdof goed gekend?" Maar de jongeman, nadat hij met een wan hoopsgebaar de hand door zijn vlasblond haar gestreken liad, schudde heftig van neen. „Neen, neen, heelemaal niet. Ik had alleen maar een buitengewoon belangrijke aan gelegenheid met hem te bespreken. Hart zwakte, zegt u? En is het vannacht gebeurd?" „Ja, enkele uren geleden. Als u misschien nadere inlichtingen hebben wilt, de dokter is er nog." Ten tweede male schudde hij ontkenned het hoofd. „Dat helpt mij niets. Ik hoef verder niets te weten. Neemt u mij niet kwalijk, dat ik u lastig heb gevallen". Hij liep snel de trappen af en toen de jonge geleerde, die hem in langzamer tempo ge volgd had, op straat kwam, zag hij hem met haastige schreden juist een hoek omslaan. in. De naam van den bankier Falkenhayn was een der eersten op de lange lijst van be zoekers, die Dr. Erich Roggenbach in het be gin van zijn verblijf te Berlijn had opge maakt. Dat hij dezen naam erop had ge plaatst, was eigenlijk alleen geschied op wensch van zijn vader, die regeeringspresl- dent in de hoofdstad van een der Westelijke provincies van Pruisen was. Falkenhayn, een der kopstukken van de Duitsche bankwereld, was een oud vriend van Erich's vader en deze laatste was overtuigd dat zijn zoon slechts voordeel kon hebben van den om gang met den grooten financier, die in de eerste kringen van Berlijn verkeerde en een belangrijke plaats innam in het sociale leven van de rijkshoofdstad. Sinds zijn avontuur waren nu reeds een dag en nacht verloopen, maar de indrukken van wat hij dien nacht beleefd had, waren nog allerminst in zijn bewustzijn uitgewischt. Overigens had noch de politie, noch een of ander particulier hem om informaties lastig gevallen, zoodat hij, vooral na de geruststel lende verklaringen van den dokter omtrent de doodsoorzaak, meende te mogen aanne men, dat wat hem betrof, de aangelegenheid uit de wereld was. Maar toch liet de herin nering aan de dramatische en geheimzinnige gebeurtenissen hem niet los, en het gaf hem een onbehaaglijke gewaarwording, toen de taxi, waarmede hij zich naar de woning van den bankier had laten rijden, stopte, voor het paleisachtige huis, dat het tooneel van de nachtelijke tragedie was geweest. Daar hij den dag te voren het huisnummer van Beiersdorf's verblijf niet had genoteerd, en de straat tamelijk lang was, was geen oogenblik de mogelijkheid bij hem opgeko men, dat het adres van den bankdirecteur en van den zieligen zonderling identiek zou den kunnen zijn en toen hij ontdekte dat dit wel het geval was, voelde hij een sterke nei ging bij hem opkomen het bezoek uit te stel len. Maar het volgende moment schaamde hij er zich al over, wat hij zelf als kinder achtige zwakheid veroordeelde; hij betaalde den chauffeur en drukte op den knop van de eleetrische bel. Even later werd een bleek kindergezicht voor het kleine venster van de portiersloge zichtbaar en daarop werd de breede voordeur voor hem geopend. Hij her kende ieder detail van de luxieuze vestibule, die hij met zijn zieken metgezel was binnen gegaan, maar ditmaal leidde zijn weg niet over de binnenplaats naar het armelijke ach terhuis. Het kleine meisje, dat hem had opengedaan, verwees hem naar de met een dikken Smyrnalooper belegde hoofdtrap, die Franz Beiersdorf zeker nooit betreden had. Op de eerste étage las Erich Roggenbach op een sierlijke koperen plaat den naam Fal kenhayn en enkele minuten later stond hij in een modern en smaakvol ingerichten salon tegenover den ver buiten de Duitsche grenzen bekenden bankdirecteur. Ludwig Falkenhayn, een groote, forsch- gebouwde. statige man, stak met werkelijk- gemeende, of goed-geveinsde hartelijkheid zijn bezoeker de hand toe en Erich Roggen bach, die hem voor het eerst ontmoette, stelde vast, dat hij in zijn heele verschijning en in iederen trek van zijn intelligent, fijn gesneden en wat streng gezicht met den grijzenden puntbaart het volmaakte type van den voornamen, modernen koopman in groo- ten-stijl was. De bankier uitte zijn uitbundige vreugde kennis te maken met den zoon van zijn ouden vriend; hij verzocht zijn gast in een haast al te gemakkelijke clubfauteuil plaats te nemen, presenteerde hem een kistje met de allerfijnste Havana's en informeerde met zooveel belangstelling naar het werk en de plannen van den jongen geleerde, dat het bijna leek, of hij geen andere zorg ter wereld had. „Natuurlijk reken ik erop, dat wij u hier heel dikwijls zullen zien", verklaarde hij, „wij geven wel geen groote partijen zooals vroe gerdaartoe voel ik mij sedert den dood van mijn vrouw, nu anderhalf jaar geleden, niet gpstemd, maar ik ben toch voornemens gedurende de wintermaanden enkele goede kennissen en vrienden te inviteeren, een of twee maal per week. en het zou mij bijzonder genoegen doen, als u tot dezen kleinen in tie- men kring zoudt gaan behooren. Mag ik u vragen, of u plan hebt, hier een eigen huis houding op te zetten?" „Ik heb een kleine jonggezellen woning in de Schliiterstrasse ingericht en woon daar met een ouden vertrouwden bediende, die jarenlang in mijn ouderlijk huis in betrek king is geweest. En daar ik niet aan trouwen denk, voor ik eventueel een professoraat krijg, zal het voorloopig wel daarbij blijven". „Dan hoop ik alleen al daarom, dat u niet lang op uw professorstitel zult behoeven te wachten", lachte dan bankdirecteur. „En nu wilt u mij zeker wel toestaan, u aan de dames hier in huis voor te stellen: mijn dochter en een jonge dame, die sinds den dood van mijn vrouw meer haar vriendin, dan een gesala rieerde gezelschapsdame is." (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5