HET NIEUWE AVONDBLAD VGDB VELSEN, BEVERWIJKe.O Üb l A. A. M De nieuwe vice-president van den Raad van State 1 "V 18e JAARGANG NO. 127 DONDERDAG 30 MRT 1933 NMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per weck 10 cents, per maand 40 cents plus 2Y* cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. KantoorKcnnemerlaan 42 - IJmuiden - Telefoon 521 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIEN1—5 regels ƒ0.75. Elke regel moer 15 cent. Bij' abonnement belangrijke korting. Advertenties van Vraag en Aanbod 1—3 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden medcdeelingen dubbele t>rijs. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers •jn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd pn ten "kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; j' 400.bij verlies van en hand. voet of oog, 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van :en wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen: 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van ƒ000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde 'omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet nocdig Uitkeeringèh krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. Hitier boycot de Joden. Zoogenaamd als tegenmaatregel, als verde digingsmiddel tegen onjuiste „gruwelberich- ten' die in een deel van de buitenlandsche ners'verspreid zijn, heeft de partijleiding van de Nazis nu een boycot van de Duitsche Joden afgekondigd. Er zij met nadruk vermeld: van de° Duitsche Joden. Buitenlanders, van welk ras ook, mag niets worden aangedaan. Het Bevel!'. dat dit fraaie zaakje regelt, be paalt'dat de boycot a.s. Zaterdag om tien urn 's morgens zal beginnen, en beperkt blijven tot vier gebieden: 1. het bezoek aan de mid delbare- en hoogescholen, 2. het beroep der artsen, 3. het beroep der advocaten, 4. het za kenleven. Het beginsel is: geen Duitscher koopt meer bij een Jood of laat zich door hem of zijn stroomannen goederen aanprijzen. Er zullen tienduizenden massavergaderingen dooi de comités van actie worden belegd, tot in de kleinste dorpen, om den boycot overal te doen doordringen. Kranten die den boycot niet of slechts'in beperkte mate steunen zullen ook worden geboycot. Geen Duitscher mag ze meel iezen of er in adverteer en. Het bezoeken door Joden van middelbare- en hoogescholen moet, in verhouding tot hun getalsterkte in Duitsch- land, tot één procent van het totale bezoek aan die scholen teruggebracht worden. Geen enkelen Jood mag een haar gekrenkt wor den. maar het doel is hem door den boycot op de gevoeligste wijze te treffen. „Meer dan ooit is het noodzakelijk, dat de geheele partij blind-gehoorzaam als één man achter den leider staat". De boycot zal zoo lang duren als het den leider behaagt. Zoo luid, in hoofdtrekken geresumeerd, het 'Bevel. Ik ben begonnen met te zeggen dat dit „zoogenaamd" een tegenmaatregel is. Want de algemeene intense verontwaardiging, in de wereld gewekt door het optreden van de Nazis tegen de Joden, is niet veroorzaakt door de „gruwelberichten", die maar in weinig bladen verschenen zijn. Het is onwaar dat in het bui tenland de indruk gewekt zou zijn, dat een bloedige revolutie tegen de Joden is gevoerd. Het geheele buitenland heeft den indruk ge kregen dat deze Duitsche revolutie vrijwel „bloedeloos" is voltrokken. Enkele berichten omtrent verspreide incidenten, waarvan er wel eenige onjuist geweest zullen zijn, heb ben daar geen verandering in kunnen brengen. Wat in het buitenland zulk een die pe verontwaardiging heeft gewekt, is dat men dadelijk begonnen is met Joodsche doktoren, Joodsche advocaten, Joodsche rechters, Jood sche ambtenaren uit hun ambt en hun brood winning te verdrijven omdat zij Joden zijn, en dat men Joden in hun zaken heeft belemmerd om dezelfde reden: uit rassenhaat en uit afgunst. Als dat alles was nagelaten, als de zaak zich beperkt had tot een aantal ge vallen van lichamelijk geweld in de revolutie dagen, dat spoedig door regeeringsingrijpen gestuit had kunnen zijn, zou de verontwaar diging in het buitenland nu al geluwd zijn. Men zou die incidenten beschouwd hebben als betreurenswaardige excessen van een paar revolutiedagen, en er dadelijk bij hebben er kend: de regeering heeft den toestand thans in haar macht, zij heeft er paal en perk aan gesteld, zij handelt rechtvaardig. Maar zoo is het niet gegaan. Men tracht de Joden eerst het leven maatschappelijk onmo gelijk te maken. Het buitenland verontwaar digt zich, maar meent nog, dat de Duitsche regeering haar volgelingen niet in haar macht heeft en er wel een eind aan zal maken. Wat blijkt nu? De Duitsche regeering gaat deze onderdrukking en uitsluiting organiseeren en sanctioneeren. Zij beveelt een boycot tegen de Joden! Zij roept haar 99 procent Duitschers in den aanval tegen 1 procent Joden! Welk een moed! Welk een Heldendaad! En vooral: welk een Rechtvaardigheid! Daar zijn er bij die Joden in Duitschland talloozen, die hun groote gaven hebben aan gewend in het belang des lands. Daar zijn, om ons tot de te-boycotten-groepen te bepalen, geleerden, medici en juristen in grooten ge tale, die hun gansche leven hun plicht hebben gedaan en die de dankbaarheid van duizen den niet-Joden verdienen. Komt er niet op aan. Zij worden geboycot. Daar zijn ook ette lijke Joodsche zakenlui, die eerlijk en loyaal hun handel hebben gedreven, hun bedrijven bestuurd, waarin duizenden werken tegen be hoorlijke bezoldiging, mede mogelijk gemaakt door de bekwaamheid der leiding. Hindert niets! Boycotten! Er is een andere kant aan deze zaak. Het Hitler-bewind begaat met deze boycot zonder eenigen twijfel een geweldigen blun der. Het verspeelt er tallooze sympathieën in het buitenland mee, die het had kunnen ver werven door een vasten koers te gaan volgen en door rechtvaardigh e id tegenover allen die hun plicht doen, die van goeden wille zijn, te doen gelden. Het Hitler-bewind, dat zoo gaarne zaken met zijn politieke doods vijanden, de Russische communisten, blijft doen, benadeelt met dezen maatregel zijn handelstransacties met de geheele wereld. En bovendien begaat het de verschrikkelijke fout. ettelijke duizenden zeer bekwame en begaafde menschen, waarvan velen leidende posities bekleed hebben, in één slag uit de landsorga- nisatie te stooten, resp. tot ondergeschiktheid te degradeeren. Waar vindt men hun ettelijke duizenden gelijkwaardige plaatsvervangers? Zulke dingen kan men niet ongestraft doen. Wat de bepaling betreft omtrent dagbladen die niet of in beperkte mate de boycot zou den steunen, en waarop Hitier zich dan wre ken zal door ze ook te boycottennu. dui delijker bewijs van het einde der persvrijheid ware moeilijk denkbaar. Het is duidelijk da+ mijn Duitsche collega's, als zij niet met hur gezinnen tot broodeloosheid willen vervallen, voortaan slechts de rol van inktkoelies, slaven van Hitier, zullen kunnen vervullen. Hun eigen oordeel kunnen zij daarbij wel voorgoed opbergen; alleen dat van de regeering zullen zij mogen vermelden, en nabauwen. Alleen die berichten zullen zij mogen geven, die de regeering niet onwelgevallig zijn. De Duitscher zal voortaan niet meer in zijn krant alles vin den wat er gebeurt, maar alleen wat er vol gens de Duitsche regeering gebeurt. Enfin, dat was al een duidelijk vooruitzicht. Maar deze Joden-boycot, in zulk een absolu te» vorm. was niet verwacht, ofschoon het antï-semitisme al sinds jaren in het partij program der Nationaal-Socialisten in Duitsch land staat. Het is droevig, dat een groot volk tot zulke toestanden, tot zulk regeeringsoptre- den tegen een nietige bevolkingsminderheid, is afgedaald. Dezer dagen hebben wij in de tot de laatste plaats bezette Concertzaal te Haarlem, den dirigent Bruno Wal ter, een begenadigd kunstenaar, met warmte en geestdrift gehuldigd. Staande juichte een publiek van dertienhondsrd men- schen dezen man toedezen Duitsche». Jood, wiens concert te Leipzig niet mocht doorgaan omdat zijn optreden Incidenten uitgelokt zou hebben! Als Hitier dit Holland- sche concert had kunnen bijwonen, als hij de warme bewondering van solist, orkest en auditorium jegens dezen grooten kun stenaar had kunnen belevendan zou hij wellicht begrepen hebben hoe het buiten land vandaag zijn Bevel tot Boycot begroet. En zichzelf een grooten blunder hebben kun nen besparen. Ook heeft hij nog een groote historische les niet geleerd: Door en tegen onderdruk king in is het Joodsche ras altijd krachtiger geworden. Waar het onderdrukt werd, ver zette het zich met zijn maximale energie en bereikte zijn hoogste resultaten. Dat bewijst in het bijzonder de historie van.... Duitsch land. Hitier wil de Joden klein krijgen, hen uitschakelen in de toekomst. Hij past net precies het verkeerde middel toe. R. P. IJMUIDEN PROPAGANDA-AVOND VRIJWILLIGE LANDSTORM. FILMS EN MUZIEK. Naar wij vernemen, zal op. Woensdagavond 5 April in liet Patronaatsgebouw aan den Zee weg te IJmuiden (Oost) een propaganda- samenkomst der Afd. IJmuiden van den Bij zon deren Vrij willigen Landstorm worden ge houden. Het programma waarvan het muzikaal ge deelte verzorgd wordt door het bekende Drie- huizer Harmoniecorps Soli Deo Gloria, bevat een 16-tal nummers voor film en muziek. De bijeenkomst zal worden bijgewoond door burgemeester Rambonnet en verschil lende andere autoriteiten. Alle inwoners van Velsen, die sympathisee- ren met het doel kunnen op schriftelijk ver zoek kosteloos toegangsbewijzen bekomen bij den secretaris der plaatselijke commissie, den heer D. de Ridder Jr., Wijk-aan-Zeeër- weg 170, IJmuiden LEGER DES HEILS. DE JUBILEUM-BIJEENKOMSTEN. Naar wij vernemen staan de samenkom sten van het Leger des Heils, afdeeling IJmui den, die gehouden worden in verband met het 2e Lustrum in de algeheele belangstel ling van onze plaatsgenooten. In de te houden samenkomst op 1 April, zullen ook burgemeester Rambonnet en Ds. A. A. Wildschut, predikant der Ned. Herv. Kerk te IJmuiden het woord voeren, deze samenkomst zal geleid worden door Kolonel en Mevrouw Stankuweit, Chef Secretaris van het Leger des Heils in Nederland. DOMA NI ALE Antbraciet en Eierkolen Sluispletn I Zeeweg 263 t. 907| (Adv. Ingez. Med.) I DIERENBESCHERMING. Daarna draaide onder veel belangstelling de propaganda-film „De Paden op", welke door léden der N.B.A.S. in een musiceerende film werd omgezet. Naast het tooneel werd n.l. door hen een aantal volkswijzen, die op het trekkers-leven toepassing hebben,frisch en vroolijk gezon gen. De burgemeester sloot na de filmvertoo- ning den avond met een kort dankwoord, dat in majeur gesteld was en waarin hij vertrou wen uitsprak in onze Spes Patriae en de medewerkers dankte voor dezen leerzamen avond. EEN GOED GESLAAGDE JEUGDMIDDAG. Door de Vereeniging tot Bescherming van dieren is gistermiddag in de zaal „Het Wa pen van Velsen" voor de jeugd een filmver- tooning gehouden, die in alle opzichten goed geslaagd kan heeten. De zaal was geheel met een vroolijke kinderschaar gevuld. Vertoond werden de films „De St. Ber- nardshonden" en „De klokken van Atri". Eerstgenoemde film voerde de jeugdige be zoekers in gedachte naar de bergtoppen waai de monniken van het St. Bernard-klooster wonen om hulp en bijstand aan den in de sneeuw verdwaalden reiziger te bieden. Vol spanning volgden de jeugdige bezoekers de verrichtingen van de honden bij het opspo ren der verdwaalden. De tweede film „de Klok van Arti" is ge maakt naar een gedicht van den Amerikaan- schen dichter H. W. Longfellow. Bij de films gaf de heer J. Ennik, inspectéur der ver eeniging een duidelijke verklaring. Tusschen de films vertelde de heer Enik op een manier die tot luisteren dwong, een en ander uit het leven der dieren en wel naar aanleiding van twee zwarte merels en een treurende zwaani Het was een mooie middag, die ongetwijfeld iets goeds bij de aanwezige jongens en meisjes heeft achter gelaten. REDDINGWEZEN Hedenavond zal getracht worden In IJmui den over te gaan tot oprichting eener red dingsbrigade voor drenkelingen. IJmuiden bezit een goed georganiseerden dienst voor E. H. b. O., uitgaande van de afdeeling IJmuiden van het Roode Kruis; een brigade voor het redden van drenkelingen bezit deze havenplaats nog niet. De Velser Zwemvereenigïng heeft haar medewerking' toegezegd. De heer A. J. Meye- ring zal in het Hotel Kennemerhof een voordracht met lichtbeelden houden om tot de gewenschte oprichting te geraken. PROPAGANDA-AVOND VOOR DE JJMUIDENSCHE JEUGD HERBERG. Onzen kanselier heil! De bewoners van het dorp Berchtesgaaen hébben den ingang van Hitler's landhuis van een passende versiering voorzien. ONZE BURGEMEESTER PRESIDEERDE. In het gebouw voor Chr. Belangen had de afdeeling IJmuiden der Nederlandsche Jeugd herberg Centrale Woensdagavond belegd, welke zich in veler belangstelling, vooral van de jeugd, mocht verheugen. Burgemeester Rambonnet heeft met een in leidend woord de bijeenkomst geopend. Spr. betreurde het, dat deze taak niet kon worden waargenomen door Mr. van der Flier, welke als 2e voorzitter zooveel voor de propaganda der afdeeling gedaan heeft en thans door ziekte verhinderd was. Het doel van dezen avond was het geven van meer bekendheid aan het werk dezer instelling en het „trek ken" te bevorderen. Zooa'ls de le voorzitter zeide, vormt ook de IJmuider Jeugdherberg een schakel in het net ,dat over ons land ligt uitgespreid. Ook hier ter plaatse blijkt de instelling in een behoefte te voorzien. Dit toont wel het feit, dat d,e Jeugdherberg „Duinlust" alhier in 1931 720 en in 1932 1650 overnachtingen boekte. Hij sprak den wensch uit, dat deze avond ter versterking der IJmuider afdeeling mocht bijdragen en verklaarde daarna de bijeen komst voor geopend. De heer Holthuis heeft daarna in een ge documenteerd betoog den oorsprong en den groei van het jeugdherbergwerk in ons land uiteengezet. Nadat in het najaar van 1928 na vele. moeilijke vergaderingen het centrale lichaam, dat propaganda voeren zou, gecon stitueerd was geworden, werden in 1929 de eerste drie, vrij primitieve, jeugdherbergen geopend en wel te Alkmaar, Petten en IJmui den. De laatste is dus één dc-r oudste. Hoe het groeide, bewijzen de navolgende getallen over 1932: 43 herbergen met 20.524 trekkers, 263 organisaties en 621 gezinnen onderdak verleenend met over de 100.000 overnachtin gen! Deze groei is te verklaren uit het feit, dat dit instituut gesticht is op een der meest juiste psychologische momenten, en moet beschouwd worden als een reactie op het materialisme der voorgaande eeuw. Zij hééft tot grondslag een zich slechts langzaam baanbrekenden gemeenschapszin. In de jeugdherbergen vinden alle groepen onderdak; jood naast christen, werkman naast student, etc. Ieders politieke of gods dienstige overtuiging wordt streng geëerbie digd en het is zelfs zóó mogelijk in ons land, dat hierover slechts een zeer sporadisch voor komende klacht bij het bestuur binnenkomt. Spr. documenteerde zijn rede met voor lezing van meerdere brieven in dien geest. Hij beschreef het lid-worden en de rechten enplichten der jeugdige gasten. Enkele leden der afdeeling IJmuiden van de N.B.A.S. hebben daarna een serie volks dansen met veel succes bij het publiek, voor gedanst, o.m. Der Spielmann en de Roze laar. Jhr. Mr. F. Beelaerts van Bfokfand. r iirfn Onze Haagsche correspondent schrijft: Tot vice-president van den Raad van State is benoemd met ingang van 20 April Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland, minister van Buitenlandsche Zaken. Na dien datum zal het departement worden waargenomen ad interium door den premier, Jhr. Ruys de Bee- renbrouck. Er is reeds geruime tijd verloopen sinds het plotselinge overlijden van den algemeen zeer gezienen vice-president van den Raad van State, graaf van Lijnden van Sanden- burg. Dat er nog steeds geen stemmen zijn opgegaan, wélke van bevreemding spraken over het lange uitblijven eener benoeming in de staatsrechterlijke zeer gewichtige functie van vice-voorzïtter van den Raad van State is alleen te verklaren uit het feit, dat men er algemeen van overtuigd was, dat het vinden van de meest geschikte persoon heel moeilijk moest zijn. De functie van vice-president is een niet gemakkelijke en een hoogst gewich tige functie. Niet gemakkelijk, wijl de vice-president van den Raad van State ambtshalve voorzitter is van de afdeeling „Geschillen van Bestuur", m.a.w. de administratieve rechtspraak in ons land in hoogste instantie leidt. Een hoogst gewichtige functie ook, wanneer men overweegt, dat in bijzondere omstandig heden de Koninklijke macht kan worden uit geoefend door den Raad van State en dat bij kabinetscrisis b.v., de vice-president van den raad van State een der belangrijkste advi seurs van de Kroon is. De benoeming van Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland zal voor velen een verrassing zijn geweest. Wat de algemeen politieke ken nis betreft van den nieuw benoemde, kan worden opgemerkt, dat hij genoegzaam er varing tijdens zijn ministerschap heeft opge daan. De administratieve rechtspraak echter is een gebied waarmede Jhr. Beelaerts zich niet in het bijzonder heeft bezig gehouden. Het is een publiek geheim in de residentie, dat de aangewezen man voor deze gewichtige functie en ook de algemeen gewenschte man was Jhr. Mr. D. J. de Geer, de huidige minis ter van Financiën, die als burgemeester en gedeputeerde van dichtbij vraagstukken van bestuur had leeren kennen. Minister de Geer heeft echter na rijp beraad meenen te moe ten bedanken. Het was toen niet gemakkelijk een plaats vervanger te vinden. Er waren verschillende eischen, daaronder ook de blijkbaar algemeen aanvaarde wenschelijkheid, dat de vice-pre- cident van den Raad van State Protestant moet zijn. Er werden vele namen genoemd, o.a. die van het lid der Zuid-Holl. Staten Jhr. Mr. de Brauw, de Utrechtsche burgemeester Mr. Fockema Andrea, den gouverneur van Noord-Holland, Jhr. Roëll. En het scheen heel moeilijk iemand te vinden voor het hooge ambt. Thans is de minister van Buitenlandsche Zaken benoemd. Op goede gronden vermoe den we, dat hij voor deze functie ernstig ls aangezocht geworden en dat hij heeft ge meend, niet te mogen bedanken. De „papa- bili" voor dit ambt zijn dun gezaaid. Ook ge- looven we, dat men goed doet niet te denken aan een „onderbrengen" van een der minis ters, welke spoedig zullen moeten aftreden, want aan minister Beelaerts zou gaarne een gezantschapspost geboden zijn geworden. En bovendien. Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blok land staat op de candidaten-lijst der c.h. partij voor de a.s. verkiezingen. Ware hem dus geen gezantschapspost geboden, dan was hij Kamerlid geworden: hij had op de c.h. lijst een zekere plaats. Minister Beelaerts is op 21 Januari 1872 in den Haag geboren. Zijn vader was langen tijd president der Tweede Kamer. Na het gymnasium in den Haag te hebben bezocht, studeerde hij te Leiden en promoveerde in de rechten in 1895. Hij was eerst advocaat doch niet lang vervolgens korten tijd ambtenaar bij het Hoofdbestuur der P.T.T., daarna commies-griffier der Tweede Kamer. Daartoe aangezocht werd hij gezant en heeft als gezant in China tijdens den oorlog en reeds eerder hij was deken van het corps diplomatique in Peking zich een hoogen roep van rechtschapenheid verworven. Bij de Chineesche regeering was hij zeer gezien. Enkele jaren was hij daarop chef der af deeling „Diplomatieke Zaken" aan Buiten landsche Zaken en volgde zijn chef. minis ter van Karnebeek op, toen het Belgisch trac- taat was verworpen. De pogingen, die minis ter Beelaerts met ijver instelde om een twee de tractaat te sluiten, zijn naar bekend is, mislukt. Jhr. Beelaerts heeft te Genëve in den Vol kenbond meer dan eenmaal een grooten in vloed weten uit te oefenen. BEVERWIJK DE NIEUWE BURGEMEESTER. BENOEMING OMSTREEKS 15 MEI TE VERWACHTEN. Onze Haagsche correspondent schrijft; Naar ons bij informatie is gebleken, be staat er veel animo voor het burgemeester schap van Beverwijk. We kunnen voorts mededeelen, dat de be noeming van den nieuwen functionaris, wan neer er geen onoverkomenlijke beletselen van de zijde van den nieuw-benoemde zich zullen opdcen, zal plaats hebben tegen 1 Juni aan staande. Overigens is er op het oogenblik nog geen enkele aanduiding, waarop zou kunnen wor den geconcludeerd tot eenige aanwijzing van den persoon van den nieuwen Beverwijk- 'schen burgemeester. Deze benoeming moge reeds uit het tijdperk van de sollicitatie uit zijn, thans worden de ambtelijke rapporten ingewacht. Naar aanleiding van een desbetreffende vraag werd ons van wel ingelichte zijde me degedeeld, dat deze aangelegenheid haar ge wonen loop zal hebben en noch expresselij k zal worden opgahouden tot er een nieuw ka binet zal zijn gevormd, noch zal worden ge stimuleerd voor een beslissing onder het hui dige ministerie. De aangelegenheid zal haar gewonen loop nemen. Of de huidige minister nog een benoeming zal bevorderen of reeds zijn opvolger hangt voor een belangrijk deel samen met den duur van de ministrieele cri sis welke automatisch zal ontstaan bij de ko mende verkiezingen, wijl het extra-parle mentaire kabinet zijn ontslag zal indienen op den dag der verkiezingen. Zooals gezegd: de benoeming zal zeer waarschijnlijk plaats hebben met ingang van 1 Juni en het is dus te verwachten, dat de benoeming in de eerste helft van Mei zal afkomen. M.a.w. welke minister het Kon. be sluit der benoeming zal uitlokken hangt sa men met den duur der crisis. Duurt de crisis langer dan 14 dagen, dan komt de benoeming in ieder geval nog van den huidigen be windsman. VERGADERING L. T. B. In de vergaderzaal van het veilingaebouw „Kennemerland" hield de plaatselijke af- deelig van den R.K. Dioc. Land- en Tuin- bouwbond een ledenvergadering. Na de ge bruikelijke openingswèrkzaamheden deed de voorzitter, de heer Jac. Weterings mededee- lingen over den gecombineerden inkoop van brandstoffen, zoden, kunstmest, enz. Sor. zeide. dat het bestuur deze aangelegenheid heeft onderzocht. Als gevolg daarvan stelde het bestuur voor, de gelden voor dezen ge- zamelijken inkoop te storten bij de L. T. B.- bank tot een minimumbedrag van f 5. Dit voorstel werd aangenomen. Vervolgens deel de de voorzitter mede, dat de Beverwijksche gemeenteraad gunstig heeft beschikt op het verzoek van de afdeeling, om de gelden be schikbaar te stellen voor de aanschaffing van meststoffen. De gemeenteraden van Velsen en Wijk aan Zee en Duin hebben het verzoek ten deele ingewilligd. Ten aanzien van de uitkeeringen van de Tuinbouwsteun- wet werd medegedeeld, dat daarvan aard beien en boonen zijn uitgesloten. Nadat Rec tor Ph. Boonekamp den leden had dank ge zegd voor de bestaande medewerking bij den ontwikkelingscursus werden de voorstellen voor de algemeene vergadering aan een be spreking onderworpen. De heer Commadeur informeerde daarbij of pogingen kunnen worden aangewend, waardoor het mogelijk wordt, dat ook kleine bouwers bieten mogen telen. Het bestuur deelde in antwoord op deze vraag mede, dat alleen in aanmerking wordt genomen de hoeveelheid welke in de vorige drie jaren werd verbouwd. De heer N. C. M. Brantjes werd aange wezen als candidaat voor het hoofdbestuur. Een vertegenwoordiger van de Kali-Maat schappij hield daarna een verhandeling over de bemesting van het land door mid del van kali. Een film, getiteld „De Kali-in dustrie in woord en beeld" verduidelijkte 't gesproken woord. Naar aanleiding van de bij de rondvraag gemaakte opmerking, dat in de streek Kennemerland zoo weinig ge profiteerd wordt van de Tuinbouwsteunwet, deelde de voorzitter mede, dat deze klacht op de a.s. Kringvergadering zal worden be sproken. Daarna werd de vergadering op de gebrui kelijke wijze gesloten.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1