het belangrijkste nieuws Schoonmaak STA TENGENERAAL Kieswetwijziging in verkiezingstijd? UMUIDER COURANT DONDERDAG 30 MAART 1933 TWEEDE BLAD Het kabinet Hitler bijeen. De economische Rijks raad van advies ontbonden. Verzoening tusschen Hitier en Sfrasser De eerste resultaten van de boycotactie. DUITSCHLAND In de Woensdagmiddag begonnen vergade ring' van het Rijkskabinet verklaarde Rijks kanselier Hitier, dat de gebeurtenissen in Brunswijk volkomen waren opgehelderd en jn wederzij dsche overeenstemming waren bij gelegd. Ten aanzien van de afweeractie tegen de Joodsche propaganda in het buitenland, verklaarde hij dat deze afweer georganiseerd moest worden omdat zij uit het volk zelf was ontstaan en ongewenschte vormen zou kun nen aannemen zoodat door het organiseeren er van men de actie in de hand hield en zou kunnen voorkomen, dat personen werden las- ti<r gevallen en dat gewelddadigheden zou den geschieden. „Het Jodendom" diende ech ter duidelijk te weten dat een Joodsche oor- ]o°' tegen Duitschland het Jodendom in Duitschland zelf in volle scherpte zou tref fen, aldus Hitier. Ook thans waren telegram men uit Londen ontvangen, meldende dat auto's met plakkaten die opriepen tot boycot van Duitsche waren, in grooten getale dooi de straten van Londen reden en den indruk wekten dat de campagne goed georganiseerd was. Ook uit Amerika waren soortgelijke be richten ontvangen. Het Rijkskabinet heeft daarna het wetsont werp inzake de wijziging van den voorloopi- gen Rijksraad van Advies in Economische Aangelegenheden afgehandeld Hiermede wordt de tot nu toe bestaande voorloopige Rijksraad van Advies in Econo mische Aangelegenheden per direct ontbon den. In zijn plaats treedt een nieuwe voorloopige Rijksraad van Advies in Economische Aan gelegenheden, waarin de Rijkspresident op voorstel van de Rijksregeering ten hoogste 60 leden zal benoemen. De leden worden aange wezen voor den duur van vier jaren. Aan het einde van ieder jaar zal een vierde van het aantal leden aftreden. Herbenoeming Is mogelijk. Optreden tegen Joodsche advocaten en rechters. "De ,,'afweërbewegmg tegen de buiten- 'landsche propaganda" is ook' te Munster in Westphalen begonnen. Het eenheidsprijzen- magazijn Woolworth had in de etalages plak katen opgehangen met de mededeeling, dat Wóolwörth geen Joodsche onderneming was en ook niet met Joodsch kapitaal werkte, Het bedrijf kon ongehinderd voortgang vin den. Tegen den middag hebben de meeste Joodsche zaken hun personeel naar huis ge stuurd en het bedrijf gesloten. Een S.A.-troep bezette des morgens de in gang van het gerechtsgebouw en drie Jood sche advocaten werden gedwongen het ge bouw te verlaten. Als resultaat van door na- tionaal-socialisten gevoerde onderhandelin gen hebben de te Munster verschijnende plaatselijke bladen vandaag geen adverten ties van Joodsche firma's meer opgenomen. Theater-intendanten ont slagen. FRANKFURT a MAIN, 29 Mrt. (V. D.) Met ingang van heden zijn te Frankfurt a. Main ontslagen de intendant van het Operahuis Tournau, de intendant van het Schauspiel- liaus Kronacher, de Directeur-Generaal van het Staedel Instituut, Prof. Dr. Swarzenski, de conservator van het Historisch Museum Dr. Schönberger en verschilende andere lei ders van musea en bibliotheken. Ontslag aan Joodsch over heidspersoneel. De Commissariale Burgemeester van Frank flirt a. Main publiceert een beschikking, waarin wordt aangekondigd, dat met het oog- op de leugenachtige gruwelpropaganda van het Jodendom in de geheele wereld alle in dienst der stad Frankfurt zijnde Joden binnen den kortst mogelijken toegestanen termijn ontslagen zullen worden. Verzoening tusschen Hitier en Strasser? Cregor Strasser. De „Bayerische Kurier", het orgaan der Beiersche Volkspartij, meldt, dat een verzoe ning te wachten is tusschen Hitier en Gregor Strasser. Tijdens het laatste verblijf van den ïijkskanslier te Beieren zou -een begin tot toenadering gedaan zijn, Volgens het blad zou Strasser, wanneer de verzoening tot stand komt, dr. Gereke op volgen als rijkscommissaris voor de werkver schaffing en tevens rijkscommissaris voor de vakver-eenigingen worden. (Algem. Handelsblad.) Aanslag met cyaankali op SA te Dusseldorp? DUSSELDORP, 29 Maart (V.D.) De „Volksparole' publiceert opzienbarende onthullingen betreffende „bolsjewistische moordplannen". De KPD zou de bedoeling, hebben door middel van cyaankali de geheele SA van Dusseldop te vergiftigen. Betreffende de voorgeschiedenis wordt gemeld, dat de po litieke politie op 20 Februari een mededeeling ontving, volgens welke de communisten voor nemens waren met vergif en ontplofbare stoffen een aanslag te plegen op de natio- naal-socialisten. Bij het direct ingestelde onderzoek naar de herkomst van het vergift werd ten slotte 3 1/2 K.G. cyaannatrium en 0.125 K.G. kopervitriool in beslag genomen. De helft van deze hoeveelheid zou voldoende zijn om geheel Dusseldorp te vergiftigen. Voorts werd geconstateerd, dat deze hoeveel heid vergift afkomstig was van een te Keu len wonende persoon, zekeren August Hili- gi-af. In zijn woning werden tal van chemi sche instrumenten en leerboeken in beslag genomen. La de K. P. D. schijnt hij een be kende figuur te zijn geweest. La verband met deze affaire wordeaa voorloopig 15 personen in arrest gesteld, vaia wie 6 aaog wordeaa vast gehouden. Zij zullen worden vervolgd we gens hoogverraad. Communistische organisatie ontdekt, RECKLINGHAUSEN, 29 Maart (V.D.) De politieke politie te Recklinghausen is in het Rijialaiadsch Westplaaalsche industriegebied op het spoor gekomen vaia een communisti sche organisatie, welke zich ten doel zou heb ben gesteld aanslageia met dynamiet te ple gen. Op verschillende plaatsen iaa dit gebied waren afdeelingen opgericht, o.m. te Bottrop, Muelheim, Oberbausen. De leiders der orga nisatie worden door vooraanstaande commu nisten geïnstrueerd, waarbij huia aanwijzin- gen zoudeia zijn gegeven voor het opblazeia vaia bruggen, gebouwen en straten. Te Bot trop zijn tot nu toe:reeds 25 communisten ge arresteerd. terwijl ook te Oberhausen eenige vooraanstaande communisten zijn gearres- teerd. De gearresteerden zouden reeds hebben bekend. Voorts zou te Oberhausen nog een „terreur groep" hebben bestaan, waarvan tieji coiia- munisten- deel uitmaakten. Te Muensterland zijn gevonden 355 stuks scherpe patronen. Op een andere plaats werd een communist gearresteerd op het oogen- blik, dat hij twee geweren wilde begraven, Dicht bij deze plek werd eeh hoeveelheid ont plofbare stof gevonden, welke, indien de be raamde aanslag zou zijn doorgegaan een ge weldige ramp zou hebben veroorzaakt. Op 1,20 M. onder den grond is in de buurt van de mijn Arenberg in den tuin van een communist eveneens een hoeveelheid dyna miet ge-vonden. „Commissie voor de afweercampagne." MUNOHEN, 29 Maart. De nationaal-so- c.ialistische afgevaardigde Streicher heeft Woensdag zijn werkzaamheden aangevangen als leider van de Centrale commissie voor de afweermaatregelen, welke genomen worden tegen de Duitsche Joden in verband met de campagne welke in het buitenland wordt ge voerd naar aanleiding van de vervolging der Joden in Duitschland. Stahlhelmbijeenkomst. BERLIJN. 20 Maart (V.D.) Ter maan- delijksche bijeenkomst van leiders van den Stahlhelm, welke op 1 April a.s. te Berlijn zal worden gehouden, zal de kwestie Bruns- wi.ik aaia de orde komen. Het Thuringsche miraisterie van Binnen- landsche Zaken maakt bekend, dat met in- _,ng van 21 Maart j.l. geeaa personen, die fid zijia geweest van S.P.D. of KPD of hulp organisaties dezer partijen tot de Stahlhelm zulleia mogeia worden toegelateia, teiazij deze eeaa proeftijd van tën mhaste 9 maanden zul- leia hebben doorgemaakt. In dien tijd zullen zij noch vergaderingen mogen bijwonen, aaoch bondskleeding dragen, noch insignes der or- ;anisatie. Nieuwe Stahlhelmleïder in Brunswijk. BERLIJN. 29 Maart (V.D.) De leiding van den Stahlhelm heeft bepaald, dat de leider voor Hannover, generaal v. Henning uit Schoenhoff, commissoriaal mede de leiding op zich zal nemen over de groep Brunswijk van den Stahlhelm eia voor dit district een vertegenwoordiger zal aanwij- >n. Een officieel besluit te dezer zake is nog niet genomen. Generaal v. Epp eenig gevolmachtigde in Beieren. MUNCHEN, 29 Maart (V.D.) Rijkskanse lier Adolf Hitler heeft als leider -der N.S.D.A.P. bepaald, dat voor het land Beieren als eenig jevolmachtigde in laatste instantie voor alle maatregeleia zal optreden den Rijkscommis saris eia miiaister-president generaal v Epp. Beslissingen van den Rijkscommissaris zijn daarom voor alle partij-instaiaties bindend. BRITSCH-RUSSISCH CONFLICT VERSCHERPT. MOSKOU, 29 Maart (V/D.) Officieel wordt medegedeeld, dat de Britsche ambas sadeur te Moskou, Ovay, heden den Rus- sisschen commissaris van buitenlaiadsche zaken, Litwinow, verklaard heeft, dat de Britsche regeeringverwacht, dat het onder zoek tegen de Britsche onderdanen wordt gestaakt, daar de Engelsehe regeering anders gedwongen, zou .zijn represaillemaatregelen geeft meiaige huisvrouw eia meisje ruwe eia roode werkhanden. Deze worden wederom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. (Adv. Ingez. Med.) tegen -de Sovjet-Unie te nemeia. Litwinow antwoordde, dat de Russische regeering niet in staat was eenigerlei invloed op het onder zoek uit te oefenen. Het onderzoek is be ëindigd. Het proces zal begiia April plaats vindeia. Litwinow verklaarde verdei-, dat hij zulke verklaringen der Britsche regeering niet in ontvangst kon ïaenaen. Met dergelijke metho des kan meia in de Sovjet Unie niet be reiken, weshalve hij weigerde verder met den Britsche ambassadeur over de aangelegen heid te oiaderhandelen. Het Tass-agentschap verneemt omtrent het bezoek van den Engelschen ambassadeur Ovey bij Litwinow het- volgende: Op de mededeeling van den Engelscheia ambassadeur, dat hij gekomen was om Litwiiaow in kemais te stelleia vaia de maat- regeleaa, die de Engelsehe regeering zich voor stelde te nemen, in geval het aangekondig de proces tegen medewerkers van de Engel sehe firma Metro-Vickers niet zou worden afgelascht, antwoordde Litwinow. dat hij in staat was onmiddellijk den twijfel van den Engelschen ambassadeur op te heffen en hem mededeelen, dat een definitief besluit reeds was genomen, zoodat het proces zeer binnenkort zou plaats vinden. Dit besluit is onherroepelijk en wanneer de mededeeling van deia Engelscheia ambassadeur betref fende maatregelen van de Engelsehe re- geering ten doel heeft invloed uit te oefe nen op deze beslissing, kan hij er zeker vaia zijn, dat dat -tot niets zal leiden. Hieraan voegde Litwinow nog toe, dat dergelijke diplomatieke methodes, met name de methodes van brutalen druk van buiten, soms in Mexico kunnen slagen, maar dat in Rusland zij bij vorbaat tot mislukking gedoemd zijn. Na deze opmerkingen van Litwinow drong de Engelsehe ambassadeur niet meer aan op mededeeling der maatregelen. EERSTE KAMER. AANSLAG OP MUSSOLINI BERAAMD. PSYCHOPAATH IN HET PALAZZO VENEZIA GEARRESTEERD. ROME, 29 Maart. (Reuter.) De politie heeft in de buurt van het Palazzo Venzia, waar Mussolini zijn ambtsvertrekken heeft, een vei-dacht persoon gearresteerd, die een ge laden revolver bij zicla droeg. De gearresteer de, die in 1895 in Alexandrië geboren is, heeft verklaard, dat hij van plan was, een aanslag op Mussolini te plegen. Bij het ver hoor bleek, dat hij in geestelijk opzicht niet geheel normaal is. V. D. geeft de volgende lezing: Pas thans wordt medegedeeld, dat op 18 Maart j.l. des avonds een 37-jarige uit het Noorden des lands afkomstige Italiaan is ge arresteerd in de omgeving van het Palazzo Venezia, op wien een geladen revolver werd bevonden. De gearresteerde verklaarde, dat hij een. aanslag op het hoofd der Italiaansche regeering wilde plegen. Bij nader onderzoek is gebleken, dat men te doen heeft met een waanzinnige. Het is niet juist dat in verband met deze zaak negen personen zouden zijn gearres teerd. CHLOORGAS TE AMSTERDAM, Een cylinder bezweken NEGEN MENSCHEN GETROFFEN. TOESTAND VAN TWEE MANNEN ERNSTIG. In een opslagplaats aan den Cruquiusweg op het spoorterrein achter de Blankenstraat te Amsterdam, heeft Woensdagmiddag te ongeveer kwart voor vijf een ongeval plaats gehad, dat in zijn gevolgen van ernstigeri aard is geweest. Toen enkele werklieden, die in deze op slagplaats, toebehoorende aan den groot handel in chemicaliën Wijnhoff, Van Gul pen en Larseaa, aan den arbeid wai-en, een cylinder optilden, is vermoedelijk door een zwakke plek in den wand vaia dit apparaat, een lek ontstaan, met het gevolg dat de in houd, die uit chloorgas bestond, met kracht ontsnapte. Van de in de opslagplaats aanwez:r,?n, zijn eeia paar personen door den invloed van het gevaaidijke gas bedwelmd geraakt en -dit ge schiedde tevens, toen het gas naar buiten ontsnapt was, op den Cruquiusweg met een aantal passeerende menschen, mannen, vrouwen en kinderen, bij wie het gas in de ademhalingsorganen drong, zoodat de mees te van hen het zeer ernstig te kwaad kre gen. Iia het geheel zijn negen personen door het chloorgas verrast geworden; vaia twee mannen was de toestand bepaald ernsti; zij zijn dan ook door den Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis vervoerd. De overige slachtoffers konden bij om wonenden op hun verhaal gebracht worden: het valt echter te bezien of zij er wel zonder verdere nadeelige gevolgen van deze onver- wachten gasaanval zullen afkomen. Het gebeurde heeft in deze buurt veel be roering gewekt. De politie en de arbeidsin spectie stellen een onderzoek in. MARKTNIEUWS Noteering van Beverwijk den 29 Maart 1933. Spinazie per kist f 1.10f 1.45. Andijvie per kist 8090 cent. Raapstelen, 100 bos 3. Koolrapen per zak 85 cent. Wortelen per K.G. 2 1/23 1/2 cent. Bieten per zak 3 cent. Aardappelen, klei, per K.G. 25 cent. Id. zand per K.G. 5 cent. Spruitjes per K.G. 22 cent. Boerenkool per bak 3055 cent. Roode kool per 100 4f 8. Savoije kool per 100 37. Bloemkool per krat 2.25. Uiaen per kilo 2 cent. Prei per bos 6—8 cent. Sla per kist 37. Rabarber per 100 bos f 1220. Pieterselie, per bas 5 cent. Selderie per bos 25 cent. Appelen per kilo 2227 cent. Peren per kilo 24 cent. Brussels lof 1420 cent. Komt zij nog aan de orde? De voorzitter heeft de beslissing. Maar dat wist het oudste lid niet. R.K. en S.D. dringen op de wijziging aan. Op de agenda van Woensdag staat zij niet. Begrooting Visschershavenbedrijf aanvaard. Brug genbouw op politieken ondergrond. Het gaat iia de Eerste Kamer altijd zeer deftig, uitermate beleefd en buitengewoon formeel toe. De heer Van Lanschot (R.K.) wenschte een voorstel van orde te doen hij bereidde den Senaat daarop Dinsdag voor. Heel voorko mend dus. En ieder wist, dat het ging over de Kieswet, dat hij spoedige behandeling daarvan zou voorstelleia. Ieder begreep dat. Maar de voorzitter constateerde toch, dat de heer Van Lanschot gistereia niet had ge zegd, wat hij precies wilde. Wat niet weg nam, dat de president zich schriftelijk had voorbereid op het voorstel tot het op de agenda breiagen vaia de Kieswet-in-wijziging. De heer Van Lanschot deed dan ook den voorslag om op aanstaanden Woensdag aan de orde te stellen de wijziging der Kieswet, welke in hoofdzaak bedoelde te komen tot een volledige doorvoering van het stelsel d'Hont. dus van de meest volledige evenre digheid bij de zetel ver deeling onder de par tijen, die daarvoor in aanmerking komen. De heer Van Lanschot deed het voorstel, in de blijkbare meerling verkeerende. dat de Kamer zelf uitmaakt in laatste instantie, wat op de agenda komt. De heer Van Lanschot is het lid met het grootste aatal zittingsjaren en hij bleek toch het reglement van orde niet te kennen. Dat feit werd hem dan ook, duchtig verwijtend, onder het oog gebracht door de heeren Fock (lib.), Van Embden (V.D.), de Savornin Loh- man (C.H.) en Briët (A.R.). Maar ook, wan neer men niet precies met het reglement van orde op de hoogte is, zou men reeds hebben mogen besluiten tot de conclusie, dat niet de Eerste Kamer zelf de agenda bepaalt, want er heeft nooit een regeling van werk zaamheden daar plaats. De heer Van Lan schot vergat, dat het reglement van orde der Eei'ste Kamer zegt, dat de voorzitter be paalt welke onderwerpen op de agenda komen. Wel staat er ook in het Reglement, dat de voorzitter bevoegd is, gevolg te geven aan bepaalde wenschen van de Eerste Ka mer, of van een meerderheid. Dat maakt de president dus zelf uit. De voorzitter bepaalt. De voorzitter bepaalt alleen. Men kan dit nu democratisch achten of niet, het reglement van orde ligt er. En de heer Van Lanschot hield er geen rekening mede. De voorzitter hield stevig vast aan dat reglement en antwoordde, dat hij een voorstel van den heer Van Lanschot om de wijziging van de Kieswet aan de orde te stellen niet in stemming zou kunnen of mogen brengen. Hij antwoordde nog meer. Hij antwoordde ook, dat hij, in het besef zij ner verantwoordelijkheid en die verantwoor delijkheid dragende, geleid door zijn gewe ten, niet zou afstappen van de uitoefening zijner taak, zooals het reglement van orde die uitoefeiiing bepaalde. „Zoolang ik op de bok zit" zei de president „g-eef ik de leidsels niet uit handen". „De voorzitter bepaalt". Baron de Vos van Steenwijk hield er zich ten nauwste aan. Toen de heer Van Lanschot had uitgesproken, wist deze nog niet of de voorzitter spoedig de wijziging van de Kies wet aan de orde zal stellen of niet. De pre sident liet alleen de Kamer zich uitspreken, zelf deelde hij niets mede van wat naar zijn meening het gevolg moet zijn van het uit brengen van het eindverslag door de com missie van rapporteurs, d.w.z. dat de rappor teurs de behandeling van het ontwerp ge noegzaam voorbereid achten. Aanstaanden Woensdag vergadert de Senaat weer wat er op de agenda zal staan is nog verborgen in de schoot der toekomst. Wat de heer Van Lanschot weJ had kun nen doen hij kon echter zijn aarzeling niet overwinnen op het geëigende oogenblik zou geweest zijn het indienen van een motie, waarin de Kamer de wenschelijkheid had uitgesproken van spoedige behandeling der Kieswetswij zigïng. Over die wenschelijkheid was overigens de meening in de Kamer verdeeld. De heer van Lanschot (r.k.) en Wibaut (s.d.) achtten het gewenscht het ontwerp te behandelen, nu het bij de Kamer was inge diend en eindverslag was uitgebracht. Zij achtten dat noodzakelijk en regelmatig. Men zou kunnen vragen, waarom de heer van Lanschot zoo'n haast maakte, wijl hij toch had kunnen afwachten wat de voorzitter doen zou. Immers eerst vanmorgen verscheen het eindverslag. De heer van Lanschot was echter wat achterdochtig geworden, nu blijk baar de commissie van rapnorteurs wat heel laorg gewacht had met de publicatie van haar nadere vragen op de reeds drie dagen na het Voorl. Verslag verschenen Memorie van Ant woord der aegeering. Welke lansen duur de heer van Lanschot sterk lakte. qWat voor dien langen duur de motieven geweest zijn, wij weten 't niet. De heeren van Lanschot en Wibaut be toogden de wenschelijkheid eener spoedige behandeling. Ook omdat naar hun oordeel de snelle verschijning der antwoordmemorie er op wees, dat de minister spoedbehandeling noodzakelijk achtte. De heer van Lanschot noemde het staatsrechtelijk foutief een door de Tweede Kamer aangenomen ontwerp zwevend te houden. De heer van Embden Cv.d.) zag in het vorstel van Mr. van Lanschot- een poging om door te drijven, dat de kieswet-wiizigin? zou worden aangenomen, wijl die wiizïsin? ten voo4feele zou strekken van de groote groepen, van de r.k. en s.d. partijen. Die partijen staan dus niet objectief tegenover de dingen, meende hij. Het. argument van de voordeelen, welke uit de aanneming van de wijziging der Kies wet zouden voortvloeien voor de groote groepen, speelde geen rol in de redevoeringen van de heeren Fock (lib.), Lohman (c.h.) en Briët (a.r.) Deze legden er alleen nadruk op. dat de verkiezingen van het begin tot het eind aan de voorbereidingen voor de candi- daatstelling tot het besluit van het Centraal Stembureau, waarbij verklaard wordt, wie gekozen zijn, één rechtshandeling is. En dan was het h.i. zeer ongewenseht wijziging te gaan brengen in de bepalingen, welke de reeds aangevangen rechtshandeling kunnen beïnvloeden. De heer van Lanschot merkte op, dat de wijziging van de Kieswet, waar over ft ging, alleen de zetelverdeeling betrof na de stemming, maar daartegenover werd weer gezet, dat de vraag aan het al of niet verbinden van lijsten ten nauwste samen hangen kan met de uiteindelijke zetelver deeling. Tenslotte heeft heel deze discussie geen andere beteekenis gehad dan die van een aca demisch debat. Eigenaardig is, dat het wetsontwerp ge worden is wat het is: een ontwerp, betr. de zetelverdeeling, door de Tweede Kamer. De remmen, welke het oorspronkelijke ontwerp aan de verschijning van dwergpartijtjes wil de aanleggen, werden weggenomen. Alleen werd het evenredigheidstelsel-d'Hondt volle dig doorgevoerd, door de aanneming van een amendement-v. d. Bergh. En over de ge dachte van dat amendement had in de stuk ken der Tweede Kamer de heer Briët. ci teerde 't- de minister niet zoo heel geest driftig zich betoond, juist om de komende (Juli) verkiezing. De begrooting voor het Staatsvisschersha- venbedrijf te IJmuiren werd zonder slag of stoot aanvaard. Evenzeer de begrooting van de Staatsmijnen. De begrooting voor het Wegenfonds vroeg niet veel tijd meer. De.sprekers waren niet zoo heel goed te verstaan in het rumoer van dat drukke gepraat, dat volgde op de discus sie over het niet-ontvankelijke voorstel-van Lanschot. Het zal ook wel aan dit rumoer zijn toe te schrijven, dat de minister geen antwoord gaf op de (blijkbaar niet gehoorde! vragen van den heer Ter Haar over snelwegen voor het vrachtautoverkeer en het brengen van wijzigingen in de wegenbelasting op perso nen- en die op vrachtauto's. De heer Ter Haar had ook aangedrongen op algemeen goede avondverlichting van rijkswege van de rijkswegen. Maar dat kan, volgens den mi nister, bruin van de wegenbelasting niet trekken. In antwoord op vragen van den heer IJs- selmuiden die den bewindsman hulde bracht voor zijn activiteit inzake den brug genbouw deelde de minister mede dat zijn departement verlaten had en gisteren reeds door den Raad van State was onderzocht een ontwerp dat de overbrugging regelt over den Moerdijk, bij Dordrecht, bij Rotterdam en bij Hendrik-Ido-Ambacht (deze laatste voor een weg door den Alblasserwaard naar het Oos ten). De minister was tot dit ontwerp ge bracht, wijl hij uit nationaal oogpunt het Zuiden zich meer op het Noorden wilde doen oriënteeren. De Kamer komt Woensdag weer bijeen. INTIMUS. DE RAMP VAN CITY OF LIVERPOOL. Zware slag voor de Imperial Airways OORZAAK NOG EEN MYSTERIE. Met de laatste post verschijnt de agenda 1 voor aanstaanden Woensdag: de wijziging der Kieswet komt.er n ie t op voor. LONDEN, 29 Maart. (V. D.) Het onderzoek naar de catastrophe en het opruimen van het wrak van de „City of Liverpoal' bij Dixmui- den is hedenmiddag begonnen in aanwezig heid van den Britschen inspecteur van het ministerie van Oorlog en van Belgische lucht vaartautoriteiten. In een telegram aan den voorzitter van de Imperial Airways, Sir Eric Geddes heeft de koning zijn diepe sympathie betuigd met de betrekkingen van de passagiers en de beman ning, die 't leven verloren en met de maat schappij. In een gepubliceerde verklaring zegt Ged des, dat voor hen die werken voor en de lei ding hebben van de Imperial Airways dit be treurenswaardige ongeluk een 'groote slag is en een schok die te grooter is daar men er trotsch op was, dat in de negen jaren van het bestaan een record afstand tvas afgelegd van 10.600.000 mijlen. Aangezien 't officieele onderzoek nog bezig is, is het ongewenseht gissingen te wagen naar de oorzaak van het ongeluk, maar de maatschappij zal al het mogelijke in het werk stellen deze oorzaak op te sporen en alle mogelijke voorzorgsmaat regelen nemen om verder^ ongelukken te voorkomen. In het Lagerhuis zijn naar aanleiding van het ongeluk eenige vragen gesteld, Sir Phi- lipp Sassoon zeide, dat het vliegtuig in de lucht in brand schijnt te zijn geraakt. Voor het ontvangen van een voorloopig rapport van den inspecteur is het niet mogelijk eeni ge verdere verklaring af te leggen. Volgens de jongste mededeelingen van de Belgische luchtvaartmaatschappij „Sabena" bevond zich onder de verongelukte passa giers van het bij Dixmuiden in vlammen neergestorte groote Engelsehe verkeersvlieg tuig „City of Liverpool" slechts één reiziger van Duitsche nationaliteit, t.w. mej. Voss uit Barmen, die in Keulen zich aan boord van het vliegtuig had begeven, aldus meldt Reu ter. De oorzaak van het ongeluk is, volgens den Britschen Draadloozen dienst op het oogen blik nog een mysterie, dat nooit geheel zal worden opgelost, daar de machine volkomen vernield is en alle inzittenden zijn gedood. De bestuurder van de „City of Liverpool", capt. Leleu, was een ervaren piloot met 18 dienstjaren, die reeds negen jaren voor de Imp. Airways vliegt. De machine was van een type, dat geheel voldoende beproefd werd en waarmede nooit te voren een ongeluk is geschied. De piloot van de City of Liverpool heeft onlangs nog den koning en de koningin van België gevlogen. Vijf minuten voor de ramp plaats had werd op Croydon nog het gewone bericht van het vliegtuig ontvangen; „All correct".

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5