Het „programma" der Jodenvervolging \Aassaal protest tegen Duitschen Jodenhaat. UIT HET BUITENLAND het belangrijkste nieuws UMUIDER COURANT VRIJDAG 31 MAART 1933 TWEEDE BLAD Nieuwe proclamatie van het z.g. afweercomité. Buitenlandsche eenheidszaken dienen gespaard te blijven! Joodsche zaken moeten in het vervolg gemerkt worden. Passen van Bres- lausche Joden ingetrokken. Q DUITSCHLAND Het „Centrale comité vor de afweer van de joodsche boycott in het buitenland'', publi ceert de volgende ordonnantie van den voor zitter Julius Streicher: 1) De leiders der plaatselijke comité's tot afweer van de Joodsche „Hetz- en gruwel propaganda" worden onverwijld benoemd door de bevoegde instanties der partij-orga nisatie. Het verdient aanbeveling tot leiders der gouw-comité's te benoemen de gouwleiders» van den strijdhond van den industrieelen middenstand, daar deze nationaal socialisti sche organisatie over de noodzakelijke midde len en ondervinding beschikt voor de afweer - beweging. 2.) De comités van actie, welker leden geenerlei relatie met Joden mogen hebben, stellen direct vast welke zaken, warenhuizen, kanselarijen e.d. zich in Joodsche handen be vinden: 3) Het gaat. hierbij natuurlijk om zaken, welke zich bevinden in handen van personen van het Joodsche ras. De religie speelt geen rol, Katholiek of protestantsch gedoopte lie den zijn in dezen zin eveneens joden. 4) Firma's waarbij joden slechts financi eel betrokken zijn, vallen onder een nog te treffen regeling; 5) Is de echtgenoot van een niet Joodsche eigenares van een zaak Jood, dan wordt zulk een zaak als Joodsch beschouwd. Het zelfde is het geval, indien de eigenares Jodin is, de echtgenoot daarentegen geen Jood is; 6) Eenheidsprijszaken, warenhuizen, be drijven met veel filialen, welke zich in Duit- sche banden bevinden, vallen niet onder deze boycottactie. Evenmin vallen er onder de eenheidsprijs-zaken van Wool worth. Deze firma is Amerikaansch en bovendien niet Joodsch. De z.g. „Wohlwerf-eenheidsprijs- zaken daarentegen zijn Joodsch en moeten daarom worden geboycott 7) De comité's van actie geven de lijst der Joodsche zaken aan SA en SS, opdat deze Zaterdag 1 April 1933 des ochtends om tien uur precies de wacht kunnen betrekken; 8) Deze wachten hebben tot taak het publiek bekend te maken, dat de geposte zaak Joodsch is Zij moeten waarschuwen voor het koopen in zulk een zaak. Handelend optreden is hun verboden. Verboden is ook de zaken te sluiten, de ruiten te vernielen of dergelijke materigele schode aan te richten; 9. Ten einde ter kennis te brengen, welke zaken Joodsch zijn, moeten aan de ingangen plakkaten of borden geplaatst met gele vlekken op zwarten fond; 10). Er mag niet worden overgegaan tot bet onslag van niet-Joodscbe bedienden en arbeiders Dienstbetrekkingen mogen niet worden opgezegd. Indien zulks reeds het geval is geweest, dan moet de N.S.B.O. in samenwerking met de SA er voor zorg dragen, dat deze ontslagen worden ingetrokken; 11.) De comités van actie beleggen op Vrij dag 31 Maart 1933 des avonds in alle plaat sen in overleg met de politieke leiding groote massa-bijeenkomsten en demonstratieve op tochten. Daarbij meoten transparanten wor den gedragen met de volgende opschriften; a.) „tot afweer van de Joodsche gruwel en boycot hetze". b.) „Boycott van aZterdagochtend 10 uur af alle Joodsche zaken". In groote steden moeten op zoo veel moge lijk openbare plaatsen betoogingen worden gehouden. 12.) Zaterdagochtend op zijn laatst om 10 uur moeten de plakkaten met den oproep tot den boycott op alle aanplakzuilen in de steden en dorpen zijn aangebracht. Tege lijkertijd moeten ook vrachtauto's of nog beter verhuiswagens met de volgende transpa ranten in cle hier aangegeven volgorde door de straten worden gereden: „Tot afweer van de Joodsche gruwel- en boycothetze". „Boycot alle Joodsche zaken". „Koopt niet in Joodsche warenhuizen". „Gaat niet naar Joodsche advocaten". „Vermijdt Joodsche artsen". „De Joden zijn ons ongeluk". 13.) Voor de financieering van de afweer- beweging moeten de comités collecten orga- niseeren b ij de Duitsche zakenlieden. 14. Voor het overige gelden voor de comités van afweer der Joodsche gruwel- en boycot- hetze de ordonnanties van de Rijksleiding der N.S.D.A.P. (proclamatie van 29 Maart 1933). MüNCHEN. 30 Maart (V.D.) Het „Centrale Comité" wijst er voorts op, dat de boycot al leen mag worden voorbereid tegen personen en zaken waarvan zonder twijfel vaststaat, dat zij Joodsch zijn. In dubieuze gevallen moet beslist worden geen boycot te voeren. Alle bekend gemaakt verordeningen worden eerst Zaterdag om 10'uur des morgens van kracht en mogen niet eerder worden uitge voerd. Ieder Duitscher moet zijn eer verpan den, dat in overeenstemming met de veror dening va nde rijksleiding der N.S.D.A.P. geenerlei gewelddaden worden gepleegd. Ge welddaden worden des -te zwaarder gestraft, daar verondersteld kan worden, dat zij uit gaan van kringen, die de zaak schaden willen. Joodsche burgers mogen het land niet uit. Naar Wolff uit Breslau bericht heeft de commissaris van politie het bevel gegeven dat Duitsche burgers die het Joodsche geloof belijden of dit vroeger gedaan hebben, hun pas persoonlijk bij het naaste politiebureau vóór 3 April moeten inlevei-en. Nadat er op aangêteekend is. dat zij alleen voor het bin nenland geldig zijn, worden de passen weer aan hun eigenaars teruggegeven. Deze maat regel is genomen teneinde een verdere leu genachtige hetze tegen de nationale regee ring van het rijk en van de landen te ver mijden waaraan ook Breslausche Joden zich schuldig hebben gemaakt. Tevens moeten hierdoor verdere vergrijpen tegen de deviezenbepalingen voorkomen wor den. Door het Berlijnsche comité van actie voor boycot tegen joden zijn maatregelen geno men om personen te filmen die ondanks de waarschuwing der S.A. en S.S. toch joodsche winkels binnengaan. Deze films worden in de bioscopen vertoond Communistische functio narissen gearresteerd. GELSENKIRCHEN, 30 Maart. (V. D.) De politieke politie heeft 15 communistische functionnarissen gearresteerd wegens de voorbereiding van hoogverraad. Een hoeveel heid wapenen en documenten is in beslag genomen. De communist Paul Trapp, die sinds lan gen tijd werd gezocht, sprong op het oogen- blik dat hij zou gearresteerd worden van de derde verdieping in den tuin. Hij schijnt be trekkelijk licht te zijn gewond. HAGEN: In het stadsdeel Haspe zijn van ochtend 15 communistische functionarissen gearresteerd, die geprobeerd zouden hebben den rooden frontstrijdersbond weer te orga- niseeren. Te HATTINGEN zijn 10 communisten gear resteerd, die betrokken zouden zijn bij een wapenvondst. Verbod van ritueel slachten ook in Pruisen? BERLIJN, 30 Maart (V. D.) Daar in Baden en Wurtemberg het slachtverbod is afgekon digd en de slagers zich thans voor ritueel slachten naar het Pruisische Hohenzollern begeven is de vraag van een verbod van ritueel slachten ook voor Hohenzollern aan de orde. Indien voor Hohenzollern een ver bod van ritueel slachten worden uitgevaar digd, dan zal dit waarschijnlijk tel, geheel Pruisen worden uitgebreid. Engeland. Naar afbreking der betrek kingen met Rusland? De Britsche regeering heeft haar ambassa deur te Moskou, Sir Esmond Ovey, opdracht gegeven terstond naar Londen te komen om verslag uit te brengen over den stand van zaken met betrekking tot het proces tegen de Engelsche employés der Vickers-fabrie- ken. De ambassadeur zou gisteravond uit Moskou vertrekken. Op het oogenblik schijnt nog het voorne men te bestaan, dat hij na afloop der be sprekingen weer naar zijn post zou terugkee- ren, aldus de Telegraaf. Dit is echter geen uitgemaakte zaak en indien in den tusschen- tijd de aangelegenheid een verontrustende wending zou nemen of met stelligheid vast komt te staan, dat de Sovjetregeering niet bereid is een houding aan te nemen, die de Britsche regeering als bevredigend kan be schouwen, zullen maatregelen van ernstigen aard niet kunnen uitblijven. Hiertoe wordt in de eerste plaats gerekend het definitieve afbreken van de onderhandelingen over de nieuwe Engelsch-Russische handelsovereen komst, welke thans reeds tijdelijk geschort zijn. Eventueel, zoo neemt men aan, zou dan tevens de verbreking van de diplomatieke betrekkingen als onvermijdelijk worden be schouwd. Het proces zal op 9 of 10 April beginnen. Frankrijk. Reconstructie der regeering? In rechtsehe leringen acht men het niet uitgesloten dat de regeering reeds voor Pa- schen zou kunnen worden gereconstrueerd. Paul Boncour zou van Buitenlandsche Zaken aftreden, terwijl het ministerie van lucht vaart door een anderen bewindsman zou worden bezet. De reconstructie der regee ring, welke voorloopig slechts door de rechts- staande bladen wordt aangekondigd, zou aldus geschieden dat Daladier Buitenlandsche Zaken neemt, terwijl het ministerie van Oor log bezet zou worden door Painleve. Een senator zou dan benoemd worden tot mi nister van Financiën. Zuid-» Afrika. Het kabinet HertzogSmuts samengesteld. Donderdag is de offieieele samenstelling bekendgemaakt van de nieuwe nationale re geering, waarvan heden de plechtige eeds aflegging zal plaats hebben. Reuter deelt mede. dat Hertzog en Smuts besloten hebben een kabinet van kundige mannen samen te stellen zonder te letten op de eischen der vier provinciën voor even redige vertegenwoordiging. Het kabinet is als volgt samengesteld en bevat zeven leden uit Transvaal, twee van de Kaapkolonie, twee uit de Oranje Vrijstaat en een uit Na- tal. Generaal Hertzog (Nationalist), Eerste mi nister. Generaal Smuts (Zuid-Afr. Partiih Justitie Havenga (Nationtlist)Financiën. Patrick Duncan (Z.-Afr. Partij), Mijnen, en Industrie. Hofmeyer (Z.-Afr. Partij) Binnenlandsche Zaken. Denys Reitz (Z.-Afr. Partij), Landwezen. Grober (Nationalist), Inlanderskwesties. Generaal Kemp, (Nationalist) Landbouw. Clarkson Z.-Afr. Partij) P. T. T. Pirow (Nationalist) Spoorwegen. Four ie (Nationalist), Arbeid. Richard Stuttaford (Z.-Afr. Partij), minis ter zonder Portefeuille. Amerika. Roosevelt's werkloosheids- voorstellen aangenomen. Roosevelt's voorstellen met betrekking tot de werkloosheid zijn door het Congres met geringe wijzigingen aangenomen De Senaat heeft het regeeringsvoorstel aangenomen, waardoor voorzien wordt in de stichting van een 'oonds-hulpfonds van 500 millioen dollar ten behoeve van de werk- looze-ondersteuning. Dit fonds zal direct aan de staten worden verstrekt. Het voorstel komt thans in het Huis van Afgevaardigden. Gezaghebbende sprekers over de mishandelingen. JODENVERVOLGING IN DE BRITSCHE HUIZEN BESPROKEN PROTESTEN VAN LORD ROBERT CECIL EN LORD READING. LONDEN, 30 Maart (V.D.) Zoowel in het Hooger als in het Lagerhuis is heden aan de orde gekomen de kwestie der Joden vervolgingen in Duitschland. In het Lagerhuis werd den minister van Buitenlandsche Zaken gevraagd of hij de kwestie van het Joodsche nationalisme en de vervolging der Joden zou willen brengen voor den Volkenbondsraad. Sir John ant woordde dat er geen artikel van het Vol kenbondsstatuut is, waarop hij een dergelij- ken stap zou kunnen baseeren. Lansbury drong er op aan. dat met het oog op de rapporten die van beide zijden waren gepubliceerd betreffende de vervolging- van personen behoorende tot alle klassen der maatschappij van den Britschen ambassa deur te Berlijn een rapport zou worden ge vraagd zoodat men een authentiek document zou verkrijgen. De minister zeide, dat dit voorstel in overweging zou worden genomen. De zaak was niet over het hoofd gezien en de regeering stond in verbinding met den ambassadeur. Bij de bespreking van de buitenlandsche aangelegenheden in het Hoogerhuis heeft Lord Cecil verklaard, dat vele duizenden joden Engelsche onderdanen waren en be hoorden tot de meest vreedzame en ordelijke burgers van Engeland. Het is duidelijk, dat de gebeurtenissen in het buitenland die on rust en angst onder een groot deel van de Britsche bevolking veroorzaken de aandacht van de regeering moeten hebben. Of de re geering iets kan uitrichten is een andere zaak, maar zij zal verheugd zijn als zij eenige verzekering kon geven. Lorei Ponsomtoy die ook erkende dat de regeering zich in een moeilijke positie bevond, sloot zich bij de opmerkingen van Lord Cecil aan. Lord Reading bevestigde dat er op het oogenblik- een aanval wordt verricht op de hoogleera ren en andere menschen in de vrije beroepen in Duitschland alleen omdat zij tcevallif Jood zijn. De regeering behoort ten minste de wettelijke middelen te gebruiken zoover die in haar macht zijn om Duitschland te toonen, wat het Britsche volk gevoelt, maar hij kon geen pressie op de regeering uitoefe nen tot het nemen van verdere maatregelen. Lord Iddesleigh (R.K.) gaf uiting aan zijn oprechte sympathie voor de Duitsche Joden, terwijl de aartsbisschip van Canterbury zich aansloot bij de verklaringen van Lord Reading. De minister van Oorlog, Lord Hailsham, gaf de grenzen aan, binnen welke de re geering zou kunnen optreden. Hij zeide, dat een deel van het Britsche volk van Jood sche afstamming is. Indien iémand in Duitschland zou worden gearresteerd of mishandeld, zou de Britsche regeering het recht hebben, een klacht in te dienen en de feiten ter kennis van de Duitsche regeering te brengen. Uit de inge wonnen inlichtingen is nog niet gebleken, dat zulk een geval zich reeds in Duitschland had voorgedaan Boycot-maatregelen in Frankrijk. PARIJS. 30 Maart (V.D.) In Frankrijk wonende Joden hebben zich thans ook aan gesloten voor een gemeenschappelijke boycot beweging tegen de Duitsche producten In Marokko. Ook in Marokko is thans een campagne ingezet. Te Rabat is een commissie van joden gevormd, welke alle Joodsche bewoners tegen 1 April heeft bijeengeroepen ter be spreking van middelen voor een boycott van Duitsche producten Protest van Amerikaansch- Joodsche oud-strijders. WASHINGTON. 30 Maart (V.D.) Een dele gatie van Amerikaansch-Joodsche oud-strij ders, onder leiding van George Fredmans, welke 250.000 Amerikaansch-Joodsche oud strijders vertegenwoordigt, heeft in het Witt' Huis een resolutie overhandigd, waarin pre sident Roosevelt wo>:dt opgewekt in naam der menschelijkheid en der civilisatie ti handelen ten einde een einde te maken aan de onderdrukking van Joden door de Hitier- regeering. De Joodsche leiders, rabbim Weiss, Bernard en Deutsch hebben getracht door persoon lijke bezoeken het staatsdepartement te be wegen stappen te ondernemen bij de Duit sche regeering om te bewerken, dat de tegen Zaterdag aangekondigde anti-Joodsche maat regelen niet in practijk zullen worden ge bracht Actie in Chili. SANTIAGO DE CHILI. 30 Maart (Reuter) De Joodsche organisaties in het heele land hebben een groote protestmeeting op touw gezet tegen de antisemitische politiek der Duitsche regeering. De Joodsche organisato ren hebben de leden van het parlement, de pers en de Chileensche intellectueelen in he algemeen uitgenoodigd zich bii hen aan te sluiten om protest aan te teekenen. IERSCIIE SPOORWEGSTAKING TEN EINDE DUBLIN. 30 Maart (V.D.) Medegedeeld wordt, dat men er thans practisch in ge slaagd is tot een oplossing te komen over de spoorwegstaking. Er blijven nog slechts een paar onderdeelen. waarover overeenstem ming bereikt moet worden. Twintig duizend menschen vergaderen te Amsterdam Hoop op Hindenburg gevestigd. Geen haat tegen Duitschland maar verzoek om recht. De geweldige ruimte van het R. A. I. ge bouw te Amsterdam bood Donderdagavond een imposanten aanblik. Vele duizenden Is raëlieten van allerlei rang en stand, en ook zeer velen van andere religie naar schat ting 20.000 personen waren daar bijeen gekomen om een massaal protest te doen hooren tegen en uiting te geven aan hun verontwaardiging over het optreden der Duitsche Nationaal-Socïalistische Partij te gen het Jodendom in Duitschland. Door het aanbrengen- op verschillende punten van luidsprekers had men er zorg voor gedragen, dat de sprekers van naam en gezag door alle aanwezigen op zoo goed mogelijke wijze in hun betoog kunden worden gevolgd. Voor honderden was er een zitplaats, duizenden moesten staan en deden dit zonder morren- De vergadering werd bijgewoond door den Opperrabbijn van de Nederlandsch Israelie- tische Hoofdsynagoge, den heer A. S. On derwijzer. prof. dr. J. L. Palache. dr. I. H. J. Vos en verschillende vooraanstaande leden van het Comité. Het eerst sprak de heer A. Asscher, die zeide, dat voor alles deze vergadering ge houden wordt in rouw; aan sprekers verzoek om zich van zijn plaatsen te verheffen en een oogenblik de broeders in Duitschland te gedenken, werd door allen gevolg gegeven. Voor de gebeurtenissen in Duitschland, al dus spr., bestaat uiteraard groote belang stelling hier te lande, en het is te begrijpen, dat deze zaal. die 20 000 menschen kan be vatten, geheel gevuld is (daverend applaus). Niet te verwonderen is. dat over de ge- heele wereld Joodsche en niet-Joodsche krin gen maatregelen meenden te moeten nemen tegen het gruwelijk onrecht, dat den Joden in Duitschland wordt aangedaan. De wereld kan niet toelaten, dat zesmaal honderddui zend Joden moreel en economisch worden ver nietigd. Men kan de Joden mishandelen, men kan ze aldus spr. dooden, maar nim mer zal men de Joodsche ziel en den Jood- schen geest kunnen vernietigen (daverend, langdurig applaus). Tot bloedens toe geslagen. Bewijzen van mishandelingen en provoca ties, Joden in Duitschland aangedaan, kan spr., wettig en overtuigend, overleggen. On schuldige Joden zijn nog Zaterdag in de ge vangenis geworpen en gruwelijk mishandeld (gefluit). Een van de slachtoffers is hier aanwezig, hij woont reeds twintig jaar in Amsterdam en ging j.l. Vrijdag naar Duitsch land, om zijn ouders te bezoeken. Hij werd gearresteerd en tot bloedens toe geslagen. Toen hij zeide, reeds twintig jaar in het bui tenland te wonen, zeide men: „Och we dach ten dat je hier als Jood woonde. Je kunt gaan, maar je moet een verklaring teekenen, dat je door ons nobel behandeld bent! (Ru moer). Hoe de démenti's ontstaan. Tot deze verklaring werd hij met de re volver gedwongen. Spr. keerde zich met klem tegen de bewe ring, dat de Duitsche Joden geen goede va derlanders konden zijn; met verklaringen van mannen van reputatie toonde spr. ver der aan, dat de methode van het ritueel slachten in Duitseh Nationaal-Socialis- tische kringen als barbaarsch veroordeeld en die men daarom gaat verbieden, de meest humane methode van het dooden van slacht vee is. De geloovige Jood zal daar dan ook, koste wat het kost, aan vasthouden! Wij aldus spr. die gelooven in een Opperwezen, kunnen niet aannemen dat een kwelling, de Duitsche Joden aangedaan, door het Opperwezen zal worden gedoogd. Niet dezelfde methode toepassen. Op Joden en niet-Joden in de hoofdstad deed spr. het beroep geen enkele Duitscher in Amsterdam te bemoeilijken, te hinderen of te beleedigen (applaus). Van welke religie ook wij Nederlanders zullen toonen dat wij tot geen enkele daad in staat zijn, die in strijd is met de werkelijke beschaving (bij val) Rustig zullen wij toezien, hoe zich in Duitschland de toestand ontwikkelen zal; blijkt binnen enkele dagen, dat men de Jo den in Duitschland nog meer vervolgt dan zij reeds gedaan werden, dan zullen wij niet nalaten aie maatregelen te nemen, die wij hier, Joder. en niet-Joden, in de macht heb ben, totdat zal worden ingewilligd onze niet te weerleggen eisch: dat den Joden in Duitschland recht wordt gedaan. Voorloopig zullen wij ons nog intoomen; naast de Duit sche regeering staat toch nog een Hinden burg, van wien door velen nog goeds wordt verwacht. (Gefluit). Maar nimmer zulen wij rusten vóór een einde gemaakt is aan den toestand, die het gansche menschdom niet kan gedoogen, niet rusten voor liet Duitsche Jodendom is her- stelo op de plaats, die het volgens zijn cul tuur en beschaving mag opeischen. (Langdu rig, daverend applaus). „Wij weten beter". De volgende spreker, dr. A. van Ra al te zeide, dat het schijnt te komen tot een Joodsch eenheidsfront over de geheele we reld. Wel beweert men in Duitschland, dat geen enkelen Jood eer. haar is gekrenkt, doch wij weten wei beter. Dr. Spiegel is te Kiel vermoord. Zijn familie heeft hem daar be graven. Maar in de Nazi-pers valt te lezen, dat dr. Spiegel nog levens in Kiel rondloopt. Dat is echter de medicus dr. Spiegel en niet de advocaat- Duitschland geen rechts staat meer. Zaterdag, aldus spr., begint de boycot te gen 600.000 Joden in Duitschland; dat is een vernietiging van menschen, die altijd voor Duitschland op alle gebied gevochten heb ben. Als deze boycot doorgaat, is Duitsch land geen rechtsstaat meer en heeft het Duitsche volk zich van de beschaving afge keerd. (Daverende bijval). In het belang van het Duitsche volk zelf dient aan het onrecht een einde te komen; het Duitsche volk kan daar zelf voor zorgen, doet het dit niet dan is het noodzakelijk dat dit volk op onzachte wijze aan het verstand wordt gebracht, wat wel zijn plicht is. Als de nationaal-socialisten den Joden (wier uit sluiting beteekent daling van het bescha vingspeil van het Duitsche volk) den oorlog verklaren, als een stille pogrom aanbreekt, dan zullen Juda en Israël deze oorlogsver klaring niet naast zich nederleggen! LGroote geestdrift). Prof. d r. H. F r ij d a, vervolgens het woord verkrijgend, sprak in hoofdzaak in gelijken geest als dr. Van Raalte gesproken had. Hij betoogde dat men in Duitschland de Joden verantwoordelijk heeft gesteld voor den slechten gang van zaken. Doch het zijn juist de Joden geweest die den naam van Duitschland in het buitenland hebben hoog gehouden. Het is een taak van de wereld, maar in de eerste plaats van de Joden zelf tot behoud van het kostbaar goed. waar voor zij eeuwen gestreden hebben, hun bur gerrecht te strijden. De Joden onschuldig! De laatste spreker, prof. dr. D. Cohen, zeide o.m. dat de Joden in Duitschland voor dat land immer gearbeid hebben, zij zijn verdienstelijke staatsburgers geweest, die meewerkten aan de Duitsche cultuur, zij ver vulden hun plicht als staatsburgers, als elk ander staatsburger. Waarom, vroeg spr., doet men dan den Joden aan hetgeen thans in Duitschland geschiedt? Het antwoord is: dit is het program der Duitsche Nationaal Socia listische Partij, die de Joden als vreemden be schouwt, terwijl zij slechts Duitschers zijn. Hoe is het te gelooven, dat het Duitsche Volk de Joden tot paria's wil maken; hoe is het te gelooven dat in Duitschland vergrijpen wor den gepleegd, die tegen alle menschelijkheid ingaan; dat het Duitsche volk een ander deel van het volk wil maken tot vertrapten en ontrechten! Een anti-gruwel-propaganda wordt deze daad genoemd. Maar wij zijn daaraan niet schuldig, en, zoo dit wel het ge val zoude zijn, dan zou zulks nog niet op de Duitsche Joden gewroken mogen worden. Nooit hebben de Joden getoond, dat zij in. eenig opzicht tegen Duitschland zijn. Wat 1 vergaan moge. de liefde van de Joden onder elkaar vergaat nimmer (daverend applaus). Solidariteit en fierheid. Als zionist sprak hij de vergadering toe met de leuze: wat ook vergaan moge. de Joodsche geest en de Joodsche ziel zal nim mer vergaan (applaus). Wij zijn het volk, dat fier omhoog staat en niet anders eischt dan een plaats in de we reld, waarin het zijn cultuur heeft gebracht. Wij zullen in deze dagen behouden de waar digheid van een volk, dat zich zijn fierheid en grootheid bewust is! (daverende bijval, aangroeiend tot een ovatie). De heer Asscher las vervolgens een aan tal berichten voor, in den loop van den avond uit Duitschland ontvangen en waaruit blijkt, dat de boycot reeds is ingezet. Het scherpe commentaar, dat hij op deze berichten lever de, werd meermalen met krachtig applaus uit de vergadering onderstreept. Tumult. Toen de heer Asscher daarop een door het comité voorgestelde resolutie aan de orde stelde, werd getracht de vergadering te ver storen. Er ontstond een groot tumult; de rust keëXe eerst gedeeltelijk terug, toen eenige herriemakers door de politie uit de zaal wa ren verwijderd en de heer Asscher, zij het niet zonder stemverheffing de resolutie voor las. Resolutie. In deze resolutie stelt de vergadering, met volkomen erkenning van het recht van het Duitsche volk, vast: dat bij de berichtgeving vaak overdreven is en dat de regeering als zoodanig aan de voorgekomen daden niet schuldig kan wor den geacht en in sommige gevallen ook hulp is verleend: dat echter de in de pers verschenen berich ten over de gebeurtenissen in Duitschland het gevolg zijn van de sinds jaren gevoerde anti-semietische agitatie, die op verschillen de plaatsen in daden tot uiting is gekomen; dat het daarom niet aangaat, die berichten als voorwendsel te gebruiken voor een boycot, die de Joden in Duitschland economisch en staatsrechterlijk zal vernietigen; protesteert met allen nadruk tegen den aangekondlgden boycot van Joodsche indus trieelen, handelaren, juristen, musici enz. en verklaart: dat haar protest geenszins een aan het Duitsche Volk vijandig karakter draagt: en dat gerekend kan worden op een volledig uit blijven van Joodsche protesten tegen Duitschland in welken vorm ook, zoodat de Joden in dat land in hun volle menschen- en burgerrechten zullen zijn hersteld. Onder daverend applaus werd deze resolu tie aanvaard, waarna de vergadering werd gesloten. TOEVLOED VAN VREEMDE MUSICI. VOORAL IN DEZE TIJDEN. De afd. Rotterdam van den Ned. Toonkun- stenaarsbond heeft een motie aangenomen, waarin gewaarschuwd wordt dat nog steeds in toenemende mate Duitsche en Hongaar - sche musici te werk worden gesteld, waardoor de werkloosheid onder Nederlandsche musici blijft toenemen. Zij dringt bij de regeering op spoed aan met het indienen van het in uitzicht gestelde wetsontwerp, daar zij door de recente gebeur tenissen in Duitschland een groote toeloop naar ons land vreest, die wordt bevorderd door advertenties in Duitsche vakbladen.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5