- HET NIEUWE AVONDBLAD Jubileum IJmuider Vischhandelvereeniging. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets.,per maand 40 cents plus 2j4 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, lossenummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Couranfuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN. Een zeer druk bezochte receptie. Belangstelling uit alle kringen. Uit het drukke bezoek waarin de gisteren middag in Augusta Hotel, door het bestuur der Vischhandelvereeniging gehouden re ceptie zich mocht verheugen blijkt duidelijk, welke plaats deze vereeniging in het econo mische leven van IJmuiden inneemt. En wan neer het drukke bezoek als geen overtuigend bewijs voor de belangrijke positie mocht wor den geacht dan zouden we willen wijzen op de ongeveer dertig fraaie bloemstukken, waarmede de zaal versierd was, alle afkom stig van personen en corporaties die met bloemen wilden zeggen hoe groot hun be wondering en waardeering was voor het werk der vereeniging. Er waren prachtige bloe menmanden van de directie van het Staats- visschershavenbedrijf, va,n de Reedersver- eeniging, van den Christel!jken Bond, van de vischknechts, in dienst bij de Leden, er was een eenvoudige bloemenhulde van „Pie terman"; er waren schriftelijke en telegra fische gelukwenschen oa. van de Holland- sche Lanübouwbank, den heer F. J. H. Schneiders, oud-directeur van het Staats- visschershavenbedrijf. de Noord- en Zuid- Hollandsche Redding Mij., de Alkmaar Packet, den heer J. Schouten, lid van de Tweede Kamer, de fa. Hudig en Pieters, Hoek van Holland,. Emil Ferra.nd, vertegenwoordiger der Vereeniging te Parijs, Bootindustrie, Alphen a. d. Rijn, den Commissaris van Politie, den héér A. B. Brouwer, de Konink lijke Shell, oud-burgemeester Rij kens, het Natuurijs Verkoopbureau, IJmuiden's Man nen koor, het Accountantsbureau Lucas, enz. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op wethouder P. Bosman, terwijl, later arriveer den burgemeester Rambon.net, vergezeld van de beeren J. C. Dunnebier, wethouder en M. K. Hofstede, gemeentesecretaris; verder de beeren W. A. Dolleman, B. G. Schuiten maker en H. Lastdrager, namens IJmuiden's Bloei, de heeren J. Polderman, Ir. F. Thlel, E. de Groot, W. Loendersloot, Frater Smid, G. Carst en F. P. Vermeulen, namens de Reedersvereeniging, I,v F. H. Luchsinger, directeur der Mij. Hera, vertegenwoordigers van de Reedersvereeniging „de Vuurbaak", te Katwijk aan Zee, van de Ned. Vereeniging v. d. Ha ring visscherij, het bestuur van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transport arbeiders, Mr. A. W. Hellema. notaris G. Boerlage, A. AlLard, directeur der Ijsfabriek en Koelhuis IJsvries, A. de Wit, directeur van Gas en Water, C. Oud, directeur van het Staatsvisscheirshavenbedrijf, J. D. Heykoop, halchef, P. Bakker, vice-consul van Duitsch- land, L. Poortenaar. directeur N.V. IJmuiden Stores, G. J. Droste en Jhr. Mr. Mollérus, voorzitter en secretaris va nde Kamer van Koophandel, Buitenhuis, stationschef, M. J. Baak, directeur postkantoor, vertegenwoor digers der Reederevereen. „Scheveningen", van de 'Vereeniging „Handelsbelangen" te Scheveningen, van de Ver. van Nederl. Ha- xinghandelaren, L. Parlevliet, vertegenwoor diger der A. P. C., W. Stoel, namens de Rot- terdamsche Bankve;reeniging, J. Seyfferdt, havenmeester van het Noordzeekanaal, de heeren Th. H. Punt, B. van Duin en J. Gouda van de afd. „Schippers" van den Christel. Bond, A. P. Roza, namens de Nutsspaarbank, vertegenwoordigers van den Bond van Haring exporteurs, W. Jongstra, oud-chef van het Havenstation, terwijl ook vele leden, alsmede eenige factoors het bestuur kwamen compli- menteeren. Een dergenen die den stroom van geluk wenschen en bloemstukken inleidde, was de heer J. Vissink, die als oudste employé der N.V. ExpeJitie v. d. Vischhandelvereeniging den voorzitter den heer K. van Pel met eenige welgekozen woorden een bloemenmand over handigde. Spoedig daarna was het woord aan den heer J. Polderman, voorzitter der Reeders vereeniging, die de volgende toespraak hield. Toespraak J. Polderman. Het is vandaag voor de leden van de Visch handelvereeniging een bijzondere dag. een dag waarop wordt herdacht de stichting vóór 25 jaren van een instituut ter beharti ging van de groepsbelangen van den visch handel. De uitnoodiging om van deze herdenking getuige te zijn heeft de Vereeniging van Reeders van Visschersvaartuigen vereerd en het is haar bestuur aangenaam in de ge legenheid te zijn de gelukwenschen harer leden, aan uw bestuur en uwe leden aan te bieden, wenschen die in de eerste plaats doelen op een onverzwakt voortbestaan uwer vereeniging, een mogelijke versterking van den onderlingen band tusschen de leden, een permanente ontwikkeling in haar werkings feer en invloed naar buiten in het belang harer leden en van allen, die met de IJmui- densche visscherij te maken hebben. Er is een eigenaardig feit te constateeren, namelijk dat gedurende het 25-jarig bestaan hij uwe vereeniging de voorzitterszetel nog slechts door twee personen werd ingenomen. De heer Slis. van de oprichting af tot 1930 voorzitter heeft zijn vereeniging zien groeien en bloeien en zijn tactvol beleid heeft een goeden geest onder hare leden weten te be waren. Niet anders dan met dank en eere, kunnen wij dezen verdienstvollen oud-voorzitter op dezen dag herdenken. Ook een woord van hulde aan het tegen woordig bestuur met zijn bekwamen voorzit ter, den heer v. Pel, is hier op zijn plaats. In dezen moeilijken tijd kunnen uwe leden bogen op een actieven voorzitter en een pa raat bestuur, die de moeilijkheden niet uit den weg gaan, maar trachten te overwin nen. Het is indertijd van uw bestuur goed ge zien, de hechtheid uwer vereeniging te ver zekeren door het in het leven roepen van een instelling voor de gemeenschappelijke verzending van visch, hiermede demonstree- rende, dat het behartigen van een gemeen schappelijk belang het doel van vereenigen is. De Vereeniging van Reeders van Vis schersvaartuigen, alhoewel eenige maanden later geboren, met uwe vereeniging, als de beide voornaamste vereenigingen voor het Visscherij bedrijf te IJmuiden, hebben gedu rende deze 25 jaren tal van punten van aan raking gehad. Het is wel typisch, althans zeer afwijkend van hetgeen men in buitenlandsche visscheirhavens kan constateeren dat IJmui den op kleine uitzonderingen na, reeder ij en vischhandel zeer gescheiden bleven. De vischhandelaren vormden een groep, die zich uitsluitend op den handel toelegde, de reeders een groep zich alleen met de visch- vangst bezighoudende. Buitenstaanders hebben dit vaak als een fout beschouwd en als bewijs van onvoldoen de samenwerking. O.i. is dit slechts schijn baar en juist een bewijs, dat liet belang bij den afzet van de gevangen visch veilig aan de energie van een zeer goed georiënteerde groep vischhandelaren kan worden toever trouwd. Te IJmuiden pasten de reederij en de handel zich automatisch en wederkeerig aan elkander aan. Met genoegen mogen wij constateeren in den tijd, dat het bedrijf aan alle kanten belemmeringen ondervindt, een levendige samenwerking tusschen beide vereenigingen en wij hopen, dat deze samenwerking uit eindelijk moge leiden tot weder-opbloei van het visscbarsbedrijf te IJmuiden. Eindigende, spreek ik namens bestuur en leden onzer vereeniging de beste wenschen voor den bloei van uwe vereeniging uit en tevens een gelukwensch voor haar degelijk bestuur. Ik mag hierbij zeker wel ter herinnering aan dezen dag namens onze vereeniging u een klein aandenken aanbieden. Wij vragen daarvoor een vast plaatsje op uwe bestuurstafel en vertrouwen, dat gedu rende een veeljarig gebruik de samenwer king tusschen onze beide vereenigingen steeds hechter moge worden. De heer Polderman bood den heer van Pel daaTop een fraai zilveren sigarenkistje aan met in het deksel een inscriptie. De heer Van Pel beantwoordde deze sympathieke woorden en zeide, dat het hem een genoegen deed namens een groote ver eeniging, wier belangen parallel loopen met die der Vischhandelvereeniging door den heer Polderman gecomplimenteerd te wor den, met wien zoo dikwijls vooral in den laatsten tijd is samengewerkt. Want, zeide de heer Van Pel, alleen door samenwerking is iets te bereiken, vooral nu het bedrijf door al lerlei elementen wordt bedreigd. Spreker zal zeker gaarne aan dezen dag terugdenken, maar dan in een tijd, waarin al dan niet voor 100 pet. maar dan toch minstens voor 80 pet. wordt gewerkt en niet, zooals thans voor 10 pet. De heer Buitenhuis stationschef ge tuigde van zijn groote waar deer ing voor de welwillende en royale wijze waarop het be stuur hem, toen hij zijn functie aanvaardde, tegemoet trad alsmede voor de goede sa menwerking. Het personeel der Nederland- sche spoorwegen zeide spreker is bezield met het streven, deze samenwerking te dienen. Gij viert uw jubileum onder ongunstige om standigheden; visscherij en vischhandel, zeer belangrijke takken- van bestaan in het Nederlandse he bedrijfsleven lijden een moei lijk bestaan. Daarom is het bewonderens waardig, met hoeveel taaie volharding en energie gij de obstakels uit den weg ruimt. Steeds zoekt gij nieuwe mogelijkheden „en-de desespereert niet". Moge de IJmuider Visch handel Vereeniging groeien en bloeien in lengte van dagen onder de krachtige leiding van haar bestuur, zoo eindigde de heer Buitenhuis. De heer Van Pel dankte den heer Bui tenhuis en prees hem voor zijn medewerking. We hebben u leeren kennen als iemand, die niet alleen als ambtenaar, maar ook als mensch .voelt voor het streven van den- han del. Nadat de heer J. C. S 1 i s eere-voorzitter der vereeniging was binnengekomen gaf de heer van Pel uitdrukking aan zijn gevoelens van erkentelijkheid en dankbaarheid jegens hen, die de vereenigong hebben opgericht. In den loop van 25 jaren is er zeer veel gebeurd, aldus de heer Van Pel. Het zou te ver voeren om af te dalen tot opsomming van feiten. Hij voelde zich gedrongen op dezen dag hul de te brengen aan die vischhandelaren. die in 1908 bijeenkwamen om de vereeniging op te richten en verheugde zich er over, nog eenige van de oprichters naast hem te zien. in de eerste plaats den heer J. C. Slis, die 22 jaar op z'n post is gebleven en al zijn ener gie heeft gegeven om de vereeniging tot bloei te brengen. Hier past een woord van dank voor de liefde en de toewijding, die hij aan de vereeniging heeft gegeven. Niemand beter dan spreker als zijn opvolger kan we ten, hoeveel moeite het kost, de vereeniging, die is samengesteld uit leden, wier belangen zeer uiteenloopen te leiden. Spreker sprak den wensch uit, dat het den heer Slis nog langen tijd gegeven mag zijn, als eere-voor zitter en adviseerend lid de vereeniging te dienen. In de tweede plaats noemde spreker den heer Bückmann, die in 1908 in het be stuur kwam en thans nog als secretaris werk zaam is. Spreker kan zich nauwelijks een ver gadering voorstellen zonder den heer Bück mann en hij meende hem namens de vereend ging te mogen danken voor zijn prestaties. Als spreker het lijstje nakijkt van de leden, die zich in den loop van de jaren verdienste lijk hebben gemaakt, mist hij daarop de na men van G. Dekker, Von Oterendorp en H. Lustig', die der vereeniging door den dood ontvallen zijn. H. Lustig heeft van de oprich ting af tot zijn dood op de bres gestaan en een woord van hulde aan zijn nagedachtenis is op z'n plaats. Vervolgens herdacht de heer Van Pel den heer C. Jansen, die van de op richting af tot z'n dood administrateur der vereeniging was. De vereeniging mag zich gelukkig prijzen in den heer Krab een waar dig opvolgen»te hebben gevonden. Het spreekt vanzelf, da* in den loop der jaren het oude bestuur door jongere functionarissen is ver vangen. Ook aan het jonge bestuur bracht de heer van Pel den dank over van de ver eeniging; door de prettige samenwerking wordt z'n taak zeer verlicht. De vischhandel vereeniging is tot stand gekomen door den strijd tegen de verlaging der koopmanskor ting, omdat men inzag, dat er door samen werking meer te bereiken is. Juist door haren voortdurenden strijd is de vereeniging groot geworden. Spreker betreurde het, dat naast de „ups" den laatsten tijd niets dan „downs" zich voordoen en hij vroeg zich af waar het einde van deze „downs" zal zijn. Hij besloot met den wensch, dat binnenkort weer het lied van den arbeid over de haven en de hal len mag klinken en dat het mag klinken als een eendrachtige samenzang. Achtereenvolgens werd het bestuur daarna gelukgewenscht door de heeren A. P. R o z a, namens de Nutsspaarbank, A. v. d. Steen namens de vaste knechts, P. y. d. M e ij na mens de vaste pakhuisknechts en door den heer Jongstra. De heer Van Pel verheugde zich er over dat ook de vertegenwoordigers der werkne mers van hun belangstelling getuigden te meer waar beiden vertegenwoordigden de groepen, die hun patroons steeds trouw ter zijde stonden. Nadat de heer C. van Voorst mede namens zijn vader het bestuur had gecom plimenteerd, sprak de heer V a n P e 1 een bij zonder woord tot den heer Slis. De vereeni ging heeft gedacht, aan die leden, welke van de oprichting af lid der vereeniging zijn op den feestavond een herinneringsmedaille uit te reiken. Aangezien de heer Slis hierbij niet aanwezig kan zijn, wil spreker deze thans den heer Slis overhandigen. Deze dank te zeer bewogen voor dit bewijs van waardeering en zeide, het souvenir op hoogen prijs te stellen. De heer Schuitemaker sprak nog eenige woorden, waarna de burgemees ter, die inmiddels met de heeren Dunnebier en Hofstede was gearriveerd het bestuur toe sprak. De burgemeester zeide, dat hij ge meend heeft, het college te hebben moeten aansporen, de vereeniging met dit feest geluk te wenschen. Hij zou alleen wenschen, dat de omstandigheden gunstiger waren Dat de vereeniging toch de gelegenheid te baat heeft genomen, niettegenstaande alle moeilijkheden, het jubileum in een feeste lijke omgeving te vieren, stemt tot verheu genis. Het is een symptoom van den geest, die steeds in de vereeniging heeft geheerscht. Men heeft van de kooplieden van de 16e eeuw wel eens gezegd, dat zij handel dreven, ook al moesten zij het halen uit de poorten van de hel en al zouden de zeilen ver branden. De leden der vereeniging hebben in het afgeloopen tijdperk bewezen, dat dit ook van hen gezegd kan worden. Ook nu desespereert de viscliandel niet. In korten tijd heeft spreker gelegenheid gehad te kunnen zien, met welk een energie de visch handel zaken drijft. Spreker twijfelde er niet aan, of ook de huidige moeilijkheden zullen overwonnen worden. Daarvoor staat de goede naam der vereeniging borg. In eenige welgekozen woorden dankte de heer Van Pel den burgemeester. Hij bracht den burgemeester hulde, dat deze steeds bereid was, de vereeniging met raad en daad bij te staan. „Wij hopen", zeide de heer Van Pel, „u nog lang als burgemeester en als adviseur te mogen bezitten en op uw medewerking te mogen rekenen." Vermelden we ten slotte nog, dat, behalve aan den heer Slis de herinneringsmedaille op het avondfeest werd uitgereikt aan de hee ren A. F. C. Bückmann, P. Pool, E. Broek, Jan van Os, J. Falk en C. van der Valk, die allen onafgebroken lid der vereeniging wa ren. Laatstgenoemde was van Mei 1910 onaf gebroken in het bestuur. CONCERT „DE KLEINE STEM". De uitvoeringen van het kinderkoor „De Kleine Stem" behooren door de prettige wijze, waarop directeur J. Post de kleintjes hun versjes laat- zingenen als 't ware laat voordragen, tot de meest sympathieke avon den in het muziekseizoen, avonden welke al tijd in de volle belangstelling van het oudere publiek staan. Ook Zaterdagavond was de zaal van „het Wapen van Velsen" weer uitstekend bezet en hebben allen genoten van dezen eenvou- digen kinderzang. Was koor A, waartoe de kleintjes, de peu ters behoorden, de meest- eenvoudige stem- mengangen aangeleerd, in de B-afdeeling mochten we reeds de vruchten der twee stemmige studie hooren. Het programma, dat een keur van geestig-gevonden kinderliedjes bevatte, viel (dit bewees het aanmoedigend applaus) natuurlijk zeer in den smaak van de aandachtig luisterenden. Aan het einde van den avond werd door het koor B de bekende „Woud-Cantate" van Emiel Hullebroeck ten gehóore gebracht, waarin tal van uitstekende momenten waren en dat wederom duidelijk aantoonde, hoe eenvoudige ongecompliceerde zang van fris- sche kinderstemmen bekoren kan. De IJmuider Volksstem, welke haar me dewerking aan deze uitvoering verleende, gaf een viertal melodieuze en pakkende lie deren ten beste. Dit repertoire, dat naast werk van Anton Krelage tevens twee compo sities van Otto de Nobel bevatte, lag de Stem uitstekend. Onder directeur Post's stevige leiding ge noten zij een pakkende vertolking, en werd er muzikaal gezongen. Er bestaan, zoo vernamen wij, plannen om naast de afdeelingen A en B een afdeeling C op te richten voor oudere jongens en meisjes, waaruit de „IJmuider Volksstem" dan haar reserves zal kunnen recruteeren. De pianobegeleiding van de op dezen avond uitgevoerde nummers was in handen van mej G. v. d. Haak uit Haarlem, aan wie deze taak wel was toevertrouwd. Een geanimeerde tombola verhoogde de attractie van dezen avond. W. LEVEND BEVROREN VISCH. NIEUW SYSTEEM OP FRANSCHE TREILERS. Reuter meldt uit Nice: Uit Boulogne-sur-Mer is de eerste treiler aangekomen, die uitgerust is met een meca- nisme. waardoor de visch. na gevangen te zijn levend bevroren wordt en op een standvas tige temperatuur van 20 graden onder nul wordt gehouden, zoodat zij door de golf van Biscaye naar de Riviera kan worden vervoerd en daar in verschen toestand aankomt. Vier van zulke speciale treilers zullen binnenkort in de vaart zijn en het eten van visch dat tot dusver aan de Riviera een luxe was, zal daar door voor breedere kringen der bevolking mogelijk worden. De vischvangst aan de kust van de Middellandsche Zee is namelijk aan zienlijk aan het afnemen en de visch is sterk verminderd in grootte, tengevolge van het feit, dat veelvuldig onder de maat gevan- OVERTREDING VAN DE DRANKWET. Reeds geruimen tijd verdacht de politie den houder van een verlofzaak in de Amstel- straat van overtreding der bepalingen van de Drankwet. Zaterdagavond heeft de politie daar een inval gedaan, met het resultaat, dat een hoeveelheid sterken drank in beslag werd genomen. De kastelein en diens vrouw wer den naar het politiebureau gebracht, doch later weer op vrije voeten gesteld GEM. VISSCHERIJSCHOOL. In Maart slaagden de volgende leerlingen: I. Voor schipper op stoomzeevlsschersvaar- tuigen: J. Klinkenberg, M. Groenendijk, Ph. Prins, F. Zwaan, T. Vis en D. v. Beelen. II. Voor stuurman op stoonjzeevisschers- vaartuigen: K. v. d. Schoor, A. v. d. Steen, C. v. d. Steen. III. Certificaat Internationale regelen ter voorkoming van aanvaringen op zee: A. Stolk, P. Bakker, F. Prins, I. Bakker, G. Kok, W. Visser, W. Glas, B. Iskes, D. Prins, Ph. Glas, Th. Broek, L. C. v. d. Zwan, N. v. Pel, J. Glas, en N. J. van Dijk. Het Heilige jaar is Zaterdag te Rome ingewijd met de plechtig opening van den Heiligen Poort door den Paus. De geestelijkheid trekt in processie naar de Sint Pieterskerk om de plechtigheid bij te wonen ,*Een bouwexploitanf en een bioscoopexploitant In de laatste raadsvergadering kwam in behandeling een voorstel van burgemeester en wethuiders om aan een bouw-exploitant voor 1933 kwijtschelding te verleenen van rente, verschuldigd voor koopsommen van eenige door hem van de gemeente gekochte terreinen, waarvan de overdracht, resp. de betaling, nog niet heeft plaatsgevonden. Be doelde bouwexploitant heeft in den loop der jaren groote terreinen van gemeente gekocht en doen bebouwen en heeft daarmede zeer waarschijnlijk goede zaken gedaan. Maar de tijden veranderden en met de laatste terrei nen ging het niet zoo vlot als in den beginne, met het gevolg dat eenige terrein enonbe- bouwd bleven. De raad wilde van de royaliteit van burge meester en wethouders, waardoor de ge meentekas een bedrag van rond 4500 zou derven, niets weten, o.i. zeer terecht. Hebben B. en W. niet bij de behandeling der begroo- ting de subsidies van tal van nuttige instel lingen geschrapt, omdat er geen geld was? Het voorstel werd verworpen maar op voor stel van den heer Vermeulen besloot de raad met de kleinst mogelijke meerderheid, het halve bedrag kwijt te schelden, zoodat de bouwexploitant toch nog een besparing kreeg van ruim 2200. Deze bouw-exploitant is geen inwoner der gemeente en heeft in de gemeente ook geen bedrijf. De directeur der Bioscoop en Schouwburg Exploitatie „Thalia" had den raad verzocht om verlaging van de belasting op tooneelver- tooningen na het gewone sluitingsuur. Vol gens de betreffende verordening wordt voor tooneelvertooningen en andere vermakelijk heden, welke worden voortgezet na het ge wone sluitingsuur de belasting met 50 pCt. verhoogd. Adressant bedoelde met zijn ver zoek, dat voor dergelijke voorstellingen geen verhoogde belasting geheven zou worden. Het voorstel werd aangehouden, omdat de raad gaarne eerst eens wilde weten hoeveel de belasting door deze wijziging der verordening minder op zou brengen. „Wanneer bedoeld lid komt te vervallen, zal de opbrengst dalen met 1/3, of over 1932 berekend met rond 900. De gemeente, die in zulke slechte om standigheden verkeert, kan en mag dit be drag niet prijsgeven. Wij stellen U (den raad) dan ook voor, het verzoek af te wijzen". Aldus het prae-advies van B. en W. De gemeente, „die in zulke omstandigheden verkeert", kan dus wel een bouwexploitant, die in de gemeente geen bedrijf heeft wel een voordeeltje geven van ruim twee millie. Maar een bioscoop-exploitant die zijn bedrijf met moeite kan staande houden en die wellicht tengevolge van de omstandigheden er vroeg of laat zal moeten overgaan, z'n zaak te sluiten, met het gevolg, dat- een aantal in woners onzer gemeente geheel of gedeeltelijk werkloos wordt en dus om gemeentesteun zal komen, krijgt nul op het request, ondanks dat inwilliging van zijn verzoek de gemeente lang niet de helft zou kosten van het voor deeltje van den bouwexploitant. Deze negen honderd gulden (voor 1933 gerekend zal het wel weer minder zijn), waarvan ook een deel aan andere inrichtingen ten goede komt. kan de gemeente niet missen.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1