Waar wij in het A In het holst van den nacht... IJMUIDER courant DINSDAG 4 APRIL 1933 TWEEDE BLAD IJMUIDEN R40IO VERBINDING MET SCHEPEN. De navolgende schepen zijn Dinsdag 4 ■Aoril 1933 radiotelegrafisch ito bereiken via het kuststation Scheveningen-Radio. Baloeran, Chir. Huygens, Colombia, Dempo viandria. Joh. de Witt, Kota Agoeng, Kota Pinang, Maasdam, Marn. v. St. Aldegonde, oranje' Nassau. Poelau Laut, Poelau Tello, Rietfontein, Statendam, Veendam Stuyesant, 2eelandia, POLITIED1PLOMA. Bij het te Amsterdam gehouden examen toor het PolitiedipVma (cursus Raadhuis- - Haarlem) zijn geslaagd de heeren J. plein M. r. van Aanhout, J. Leijen, en H. van Rijk marktprijzen. Tarbot per K.G. f 1.40f 1.30 Griet per 50 K.G. f 32—f 16 Tongen per K.G. f 1.25f 0.60 Zetschol per 50 K.G. f 25f 23 Kleine schol per 50 K.G. f 21f 5.50 Schar per 50 K.G. f 6.50—f 1.20 Braad schelvisch per 50 K.G. f 8—f 7.50 Gullen per 50 K.G. f kleine) f 3f 2.40 Wijting per 50 K.G. f 3.70f 2.10 BESOMMINGEN. Logërs: Sch 53 f 480; KW 57 f 560; KW 25 f 300; KW 58 f 430. Kotters: E 471 f 2240; E 506 f 450. VELSEN broodprijs verhoogd, melkprijs verlaagd Met ingang' van gisteren hebben de bak kers in deze gemeente wegens den verhoog den meelprijs den broodprijs met 1 cent ver hoogd. De prijs van de melk is evenals die van de karnemelk met ingang van heden piet 1 cent verlaagd. besmettelijke ziekten. In 'de week van 19 tot en met 25 Maart berden in deze gemeente aangegeven 10 ge vallen van para typhus (typheuze vorm), geval van paratyphus (gastro-enteritische vorm), 1 geval van roodvonk en 2 gevallen van diphtherie. Van de 10 eerstgenoemde gevallen deden zich voor tweemaal twee ge- Vallen en éénmaal drie gevallen in één gezin. drankwet. Burgemeester 'en Wethouders brengen ter Openbare kennis, dat bij hen is ingekomen 'een verzoekschrift van Johannes Cornelis van Oevelen van beroep caféhouder, wonende te ÏJinuiden om een tapvergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein in de beneden voorlöcaliteit van het perceel Wil- iemsbêekweg no. 38. straatmuziek. Naar wij vernemen, hebben Burgemeester en Wethouders aan een zevental werklooze ingezetenen leden van diverse muziekver- éenigingen vergunning verleend, om op vijf dagen in de week straatmuziek te geven en daarbij geld in te zamelen. Hiermede is onze gemeente dus twee Straatmuziekkorpsen rijk geworden. ouderavond school g. In belt) gymnastieklokaal van school G tverd ondier vo.rozitberschap van het hoofd der school, den heer A. Heins, een ouderavond gehouden, die zich in een flinke belangstel- ling mocht verheugen Nadat de heer Heins de bijeenkomst had geopend en de aanwezigen had welkom ge- heefcen, las de secretaris de notulen, deelde ir J. P. Krijger, eenige bijzonderheden mede omtrent de financiën. Op zijn voorstel wend besloten aan de kinderen tegen betalin< van 10 ets. tiwee plantjes te vea'strekken Er zal later, na keuring voor de beste resul taten een prijsje beschikbaar worden ge steld. Hierna hield de heer J. Drijver van Sant poort een voordracht oveir „Vogelbescherming en de school", waarbij een serie aardige lichtbeelden vertoond werd. Na afloop dankte de heer Heins den heer Drijver voor z'n mooie voordracht. In de pauze kregen de ouders gelegenheid het werk der kinderen te bezichtigen. de heer m. van geelen met pensioen. Dezer dagen heeft de heer M. van Geelen ■betaalmeester aan de Papierfabriek, den dienst met pensioen verlaten, na 28 jaren zijn betrekking te hebben waargenomen. In de teekenkamer der fabriek heeft het personeel afscheid van den heer van Geelen genomen. Namens het kantoorpersoneel voerde de heer J. Groen het woord. Hij prees den heer van Geelen als een man aan wien menige jonge kracht een goed leidsman heeft gehad. Als blijk van hoogachting werd den heer van Geelen een gouden horloge over handigd. De heer J. Smit procuratiehouder sprak eveneens eenige woorden van waardeering. Spreker wenschte den heer van Geelen toe, dat hij nog lange jaren van zijn pensioen mocht genieten. De heer van Geelen dankte hierna de aanwezigen, in het bijzonder de heeren Smit en van 't Kaar voor al hetgeen zij voer nem hebben gedaan. Het groote aantal bloemstukken, dat ten huize van den heer van Geelen was bezorgd :e tuigde van de algemeene hoogachting die hij geniet. BEVERWIJK huldiging kampioenen. De heeren N. Groeneveld en H. Groeneveld behaalden Zondag in de te Deventer gehouden krachtsportwedstrijden resp. in de afdeelin- gen worstelen vedergewicht en lichtgewicht, prijzen. Beide worstelaars zijn leden van de plaatse lijke krachtsportvereeniging „D. O. K". Zij werden naar aanleiding van hun fraaie pres taties in hotel ,Oud Meerenstein" door den heer Leo Peelen gehuldigd, die hen in harte lijke bewoordingen voor hun fraaie overwin ningen gelukwenschte. Spr. liet zijn huldebe tuiging vergezeld gaan van eenige fraaie bloemstukken. In deze huldiging werd ook de heer H. D. Doets betrokken, die in de afdee- ling vedergewicht een derden prijs behaalde. De fraaie D. O. K. successen werden voorts nog in een onderling samenzijn herdacht. propagand averg aderin g plicht". recht en bridge-drive. Maandagavond werd in het Kennemer Hotel een onderlinge drive gehouden voor de leden van de Beverwijksche Bridgeclub. De uitslag was: Oneven lijn: 1ste prijs de heer en mevr. Moerel met plus 3530 punten. 2de prijs: de heer en mevr. Stoutenbeek met 3320 punten. Even lijn: 1ste prijs de heer Noorman v. d. Dusse en de heer Schol met plus 1400 punten en 2de prijs de heer en "mevr. E. Veen met plus 810 punten. tragisch sterfgeval. Even voor den aanvang van de vroegmis in de kerk van O. L. Vrouw van Goeden Raad werd een to Wijk aan Duin woonachtig kerk bezoekster door een plotselinge ongesteldheid overvallen. Zij werd ijlings van geestelijke hulp voorzien, en overleed kort daarna. Het droevige voorval verwekte bij de talrijke kerk gangers grooto deelneming. het blauwe krijtje. Sinds korten tijd is de alhier gevestigde biljartclub .,Het Blauwe Krijtje" aangesloten bij den Nederlandschen Biljartbond. De oefenavond werd bepaald op Woensdag te 20 uur in het clublokaal „Oud Meerenstein" ge vestigd aan de Schans. ned. vereen. van huisvrouwen. De plaatselijke af deeling van bovengenoem de vereeniging houdt op Maandag 24 April des n.m. te 2 uur in het gebouw van Mevr. van Hattum aan de Groenelaan een leden vergadering. De agenda vermeldt o.m. behan deling en vaststelling van het huishoudelijke reglement en verkiezing van een bestuurslid in de vacature van Mevr. c. Nieuwkamp Ferwerda. coöp. broodbakkerij „algemeen belang" u.a. In de Maandagavond gehouden ledenver gadering van de Coöp. Broodbakkerij en Ver- bruiksvereeniging „Algemeen Belang" U.A. werd besloten om niet over te gaan tot aan sluiting bij den Centralen Bond van Neder- landsche Verbruikscoöperaties. Het voorstel van het bestuur om over te gaan tot uitgifte van een maandblad bestemd voor de leden werd met groote meerderheid van stemmen aangenomen. lUttH&nedand is tijk aan afaUstiUtq.. In samenwerking met haar zustervereni ging van Wijk aan Duin organiseerde de R.K. Kiesvereniging „Recht en Plicht" een pro- pagandavergadering in het K.S.A.-gebouw. De voorzitter, de heer P. J. J. Haazevoet sprak een kort welkomstwoord en leidde de spreek ster, mevr. ZeggerTulker bij het gehoor in en stelde haar voor als een leidende figuur uit de R.K. Vrouwenbeweging te Amsterdam. De spreekster schetste in een duidelijke rede de gevolgen van de wereldcrisis en vestigde de de aandacht op de moeilijke beslissing, welke de kiezers zullen hebben te nemen. Wie zullen zij moeten stemmen om een bete ren toestand te krijgen. Zij achtte de R.K. Staatspartij het aangewezen lichaam, om de vele moeilijke vraagstukken in dit tijdperk tot oplossing te brengen. Spr. wekte op om mede te werken aan den opbouw van het R.K. Eenheidsfront en vertrouwen te stellen in de leiders. Ten slotte richtte spreekster nog een pro pagandistisch woord tot de aanwezige dames. Nadat de voorzitter een dankwoord had ge sproken wees hij op de belangrijke zaken, welke in een zeker regeeringstijdperk waren bereikt, o.a. gelijkstelling van het onderwijs, volkshuisvesting, arbeidswet, werkloosheids verzekering, ongevallenwet, ziektewet enz. Spr. deelde voorts mede, dat op 24 April op nieuw een propagandavergadering zal wor den gehouden, waarvoor als sprekers zijn uit- genoodigd de heeren Kuyper, hoofdbestuurs lid van de R.K. landarbeiders en Mr. A. Hel- lenberg Hubar, degene, die de kwaliteitszetel voor den middenstand zal bezetten. Daarna werd het woord verleend aan Mr. Romme, gemeenteraadslid van Amsterdam, die in de eerste plaats een antwoord gaf op de vraag, hoe de R.K. kiezer zijn stem zal moeten aanwenden en vervolgens wees op de verbrokkeling van het volk door de indiening van 53 lijsten voor de verkiezingen. Spr. be handelde vervolgens de mogelijkheid, om te komen tot een minimum van drie personen als vertegenwoordiging voor de een of andere partij. Onder luide instemming der vergade ring keurde Mr. Romme het af, dat er zelfs Katholieke partijen zijn, die medehelpen aan de verbrokkeling van de groote R.K. Staats partij. Deze vertbrokkeling ten spijt aldus spr., zullen wij allen onze stem uitbrengen tot vergrooting van den volksinvloed in het algemeen en van de R.K. Staatspartij In he! bijzonder. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen maakte een tweetal toehoorders ge bruik. Zij werden door Mr. Romme beant woord. De vergadering werd daarna op de gebruikelijke wijze gesloten. uit het politierapport. De politie maakte proces-verbaal op tegen B. V. wegens het besturen van een vierwielig motorrijtuig zonder in het bezit te zijn van een geldig rijbewijs, tegen A. v. d. K. wegehs het berijden van een rijwiel zonder licht en vervoer van een tweeden persoon op het rij wiel zonder dat dit daarvoor kenne lijk was ingericht en tegen M. B. wegens SANTPOORT openbare dronkenschap. e. h. b. o. Voor het door het „Oranje Kruis" uitge schreven examen ter verkrijging van het di ploma en het daaraan verbonden bondsin- signe, voor het verleenen van Eerste Hulp bij Ongelukken, gehouden op 31 Maart in school F, welk examen afgenomen werd door Dr. Luys als door het Centraal Bureau aan gewezen examinator en Dr. de Groot als do cent slaagden alle candidaten, t.w. de dames A. Buys, A. v. Es, G. Frankfort en J. R. Zuid- wijk, en de heeren A. Mookhoek, G. J. Sle- bos, P. C. Westera en H. Zonneveld. Dit mag een mooi succes genoemd wor den, niet alleen voor hen, die slaagden, maar ook voor den docent en den leider der prac tische oefeningen, den heer Westera. Zooals wij reeds mededeelden, herdacht de afdeeling dezer dagen haar 10-jarig bestaan We noemden bij de vermelding van dit heu gelijke feit wijlen den heer Wynoldy Daniels en den heer De Boer als oprichters. Dit is inderdaad ook juist, maar volledigheidshalve mag' niet verzuimd worden mede te dèelen, dat toen de afdeeling na eenige jaren „sla pende" was, het de heer Westera was, die haar nieuw leven heeft ingeblazen en die o.m. met succes Dr. de Groot aanzocht als docent te willen optreden. In den loop der jaren hebben de leden zich tal van malen uiterst verdienstelijk gemaakt En met hoeveel liefde zij de zich zelf opge legde taak uitvoeren, moge blijken uit het feit, dat de gebruikte verbandmiddelen enz. door hen zelf bekostigd worden. r.-k. kiesvereeniging. De R.-K. kiesvereeniging Santpoort I zal a.s. Woensdagavond voor katholieke kiezers in „Zomerlust" een bijeenkomst houden, waar als spreker optreedt mr. J. Bomans, lid van Gedeputeerde Staten. PROV. ZIEKENHUIS. tweedaagsch bezoek van engelsche medici. Voor het afleggen van een tweedaagsch bezoek aan het Firov. Ziekenhuis nabij Sant poort zijn Maandag uit Engeland aangeko men, een viertal inspecteurs van het Staats toezicht op het Krankzinningewezen Engeland, benevens een aantal medici verpleegsters. Het gezelschap, dat uit twee en dertig personen, allen behoorende tob de Royal Medico-Psychological Association, bestaat, heeft speciaal de reis naar Santpoort maakt, om de moderne verpleegmethoden en de actievere therapie (arbeids-therapie) al daar in oogenschouw te nemen. Dr. Panmeyer, inspecteur van het Staats toezicht op het Krankzinnigenwezen in Ne derland heeft de buitenlandsche gasten of ficieel namens de regeering verwelkomd. Alle afdeelingen werd bezocht. De leden van t gezelschap toonden zich zeer voldaan over wat zij zagen. Is we de kaart van Haarlem en Om streken voor ons nemen, en we zou den daarop aan moeten geven waar vrij gewandeld kan worden, zijn we spoedig klaar. Het lijkt alsof er vrijwel geen vrije wandeling meer is en het is ook inder daad een gering deel van de totale opper vlakte aan duinen en bosschen, dat in aan merking komt als vrij wandelterrein. In de praktijk valt het echter nogal mee omdat het landschap van Kennemerland buitengewoon afwisselend is, en we dus op een kleine wandeling: bosch, duin en strand of polder, bosch en duin te zien kunnen krijgen. In het voorjaar zoeken we dan in de eerste plaats de Kennemerbosschen op. De polder en de duinen zijn pas later in 't jaar op hun best. De beschutting van het hout, zoowel naald als loofhout, is zoo aanzienlijk, dat de vroeg bloeiende planten biina uitsluitend in het heiuetaotcje m u.en haar lemmer noui. bosch te vinden zijn en de boschvogels veel vroeger broeden dan de vogels van duin en wei. Laten we van Noord naar Zuid eens zien, in welke bosschen gewandeld kan worden en wat we er te zien kunnen krijgen. De Breesaap, de bosschen en duinen tus- schen Wijk aan Zee en Velsen, zijn sterk achteruitgegaan door de kadewerken en door de hoogovens. De groeiplaats van de gevlekte Aronskelk de eenige in onze provincie, is daardoor ver dwenen. Op verschillende plaatsen groeit de wilde Hyacinth, die in het geheel geen hyacinth is, inaar een Endymion of „Meibloeiende Scilla" zooals de bollenkweeker abusievelijk zegt. Ze bloeien laat, einde April, maar dan is het prachtig in het duinbosch. De bosschen van Breesaap bestaan ten deele uit dennen en berken, de eersten dooi de menschen geplant, de laatsten uit zaad in de vochtige plekken opgeslagen, en vor men de weinige oppervlakte natuurlijk bosch dat er in ons land is. Daar komt einde Maart de Keverorchis al boven den grond, twee ovale bladeren met knop er tus- schen. Niet alle bosschen in de Breesaap zijn vrij, maar de bewoners van Beverwijk kunnen kaarten krijgen. We gaan naar het zuiden, slaan Velser- beek, dat meer park dan bosch is, over en komen in het Burgemeester Rijkenspark. Dit park behoort tot de binnenduinen. De grond is er kalkarm, hooggelegen en dus droog. De begroeiing is meest eikenhout. Men is bezig door inplanting wat meer variatie aan te brengen maar daardoor verliest het terrein z'n natuurlijk karakter. Aan een wandeling in het Rijkenspark kan vastge knoopt worden een tippel langs de weggetjes ten noorden van Santpoort, als b.v. het Spek- kenweggetje. Ze voeren door tulpen- en spi- nazieland en daar ruik je het voorjaar, voor al in de week als de tuinder de mest over 't land brengt. In de lucht krijscht een rei ger en vliegt naar de kolonie op Waterland. Wie ze naloopt en waarneemt kan de vlieg- evoluties bewonderen van de groote en levens krachtige dieren. De omgeving van Santpoort heeft een zeer groote aanwinst kunnen boeken in den vorm van de openstelling van „Duin- en Kruid- berg." 1) Deze bezitting is lang niet zoo groot als de duinen meer zuidelijk van de Erven van der Vliet, maar 't loopt van de boschrand tot het strand en het terrein is vol afwisseling. Wel is de plantengroei sterk achteruitgegaan door een overgroot aantal konijnen en de daling van het grondwater door de Haarlem- sche waterleiding. Maar het houtgewas is vrijwel intact en de door wijlen oud-minis ter Cremer aangelegde beplantingen van Oostenrijksche dennen, staan er prachtig bij Tegen de binnenrand van het duin is een groeiplaats van het zeldzame Peperboompje dat daar uit een tuin verwilderd zal zijn, want het heeft witte bloemen, terwijl de wil den rood zün. Het hout "is zeer giftig, zoodat de konijnen ze sparen. Lager, in de richting van de Bre- derodeweg, bloeit in April de paarse Helm- bloem, het „Vogeltje op de kruk De Ruine van Brederode is ook een voor- jaarsbezoek waard. In Mei bloeit de Wilde Muurbloem op de oude muren, met sterk geurende, gele trossen. Tusschen de voegen van de steenen groeit een klein varentje, de Muurruit-varen. 't Is klein en onooglijk, zoo dat het niet medegenomen wordt, als de Muurbloemen, die onder het bereik zijn van de bezoekers. We gaan naar het Zuiden. In de buurt van Bloemendaal zijn de meeste bosschen geslo ten maar dit wordt weer ruimschoots ver goed door Thysse's Hof, een vogel- en plan tentuin voor de duinstreek. Iedere keer dat ik er kom treft mij de rustige doorkijk, over de vijver met glooiende oevers, de heuvel met donkere dennen, het berkenboschje. Het aantal planten dat er groeit, is in dit bestek niet op te sommen. Als de etiketten er weer staan met de na men, hebben we een prachtige gelegenheid om de planten van de streek te leeren kennen In de omgeving van Thijsse's Hof groeit de Bosch-tulp en de Bosch-anemone. Verder naai' het Zuiden hebben we de Brouwerskolk en omgeving. De eenige minder gewone planton, die er groeien zijn de Ke- verorchis en het Inegroen maar het land- schap is zoo prachtig mooi met het spiege lende hooge geboomte en de duinen op den achtergrond, dat we ons met angst af vragen wat er nog van de rust van dit plekje over aal zijn, als het plan doorgaat, dat in Bloemendaal bestaat, om er een asfaltweg I voor autoverkeer door te leggen. Langs de Zanderijen is een boschje met I Lelietjes van Dalen en Muskuskruid, die er j beiden wel geplant zijn, maar het uitstekend doen, groote oppervlakten bedekkend. Verder naar het zuiden hebben we Elswoud, een prachtig beukenbosch, wat donker en somber en alleen toegankelijk voor gezel schappen. Duinvliet Is geheel verboden. Er groeit Berelook, Wilde Hyacinthen en Sterhya- cinthen. Op Oostorduin groeiden vroeger gele Ane monen en langs den wegkant zijn er mogelijk nog te vinden. Het Naalden veld is jammerlijk verbrok keld en verknoeid door de bebouwing, de Pri mulabeek is de vuilnishoop van diverse villa's. Sic transit gloria mundi. Van „gewestelijke" uitbreidingsplannen ge sproken! Het meertje waar Frederik van Eeden zijn „Kleine Johannes" schreef is droog geloopen door het nieuwe kanaal van de Amsterdam- sche waterleiding. Dat was te voorzien. Na deze doodenlijst kan het mooiste bosch van geheel Kennemerland volgen, het Voge- lenzangsche bosch. Er loopt een openbare weg door en wie verder het bosch in wil kan als lid van Vreemdelingenverkeer een kaart krijgen. Dit bosch i's schitterend, zoowel uit een oogpunt van landschapsschoon als van plan tengroei. Verre doorkijken zijn uitgekapt van het Huis te Vogelenzang tot op de duinrand. De Stengellooze Primula groeit er bij duizenden en is er vrij. zeker echt wild. Het sneeuw klokje, de Wilde Hyacinth en het Lelietje van Dalen groeien er in groot aantal en als extratje vinden we er de Turken-muts-lelie en een soort Wolfsmelk waar erkende bota nici den julsten naam niet van vinden kun- nen omdat het zoo'n zeldzame soort is; waar- 1 schijnüjk nieuw voor ons land. Deze is met fazanten voer in de duinrand gekomen. De boschviooltjes groeien er en het blauw daar van combineert zich prachtig met het zwa velgeel van de Primula's. Moge het voor het lot van het Naaldenveld gespaard blijven. Groenendaal in Heemstede Is uit den aard der zaak meer wandelpark geworden maar als zoodanig dubbel en dwars de moeite waard. Tusschen den Heerenweg en de Leldsche Vaart liggen nog prachtige buitons doch evenals zoovele anderen afgesloten voor de wandelaars. Doch indien de uitbreidingsplan nen van de gemeenten rekening houden met het natuurschoon, zijn -dit prachtige bezittin gen voor de toekomst, wanneer de bevolking nog talrijker zal zijn en nog meer naar bul ten gaat dan nu. Intusschen leveren de bosschen van Ken nemerland nog een afwisseling, die menig bewoner van Friesland of Brabant ons kan beniiden. Ze zijn nergens zoo uitgestrekt, of de claxons van de auto's blijven hoorbaar. Maar de waarde van onze bosschen zit niet in hun oppervlakte, zooals de Geldersche bosschen. waar men uren dwalen kan. Een reden te meer om de onze in eere te houden! C. SIPKES. 1) Met kaarten a 50 ct. verkrijgbaar bij den Rentmeester te Bloemendaal. FEUILLETON Naar het Duitsch bewerkt door J. VAN DER sluys. 14) (Nadruk verboden). „Wel, de omstandigheden, waaronder die ontmoeting plaats had, maken dat verklaar baar. Kellner, een flesch Chablis! De plaats, waar wij tegenover elkaar stonden, was slecht verlicht en ons gesprek werd hoofd zakelijk gevoerd door een kier van de deur." Erich Roggenbach verbaasde zich, dat hij den man niet direct herkende. Reeds het eigenaardige accent, waarmede hij het, Duitsch uitsprak, had hem moeten zeggen, dat het de nachtelijke bezoeker was, dien hij in de woning van Franz Beiersdorf te woord bad gestaan. Erich's eerste gewaarwording was een van vreugde, want wanneer iemand in staat was hem nadere inlichtingen te ver schaffen omtrent den geheimzinnigen over ledene en diens zaken: inlichtingen, waar naar hij, na zijn ontdekking op den muziek avond bij den secretaris-generaal vurig ver langde, dan moest het deze vreemdeling zijn. Het minder-aangename uiterlijk van den man was opeens vergeten en in zijn blijd schap stelde de jongeman zich niet eens de vraag, wat Heynitz aanleiding kon hebben gegeven, juist bij hem te komen zitten, ter wijl er ook aan verschillende andere tafels nog stoelen onbezet waren. „Ja, nu herinner ik het mij", verklaarde hij. „U is de kennis van Beiersdorf, die hem wilde spreken in den nacht dat hij stierf. Het is wel een treurige samenloop van omstandigheden, dat u hem niet meer levend hebt kunnen aantreffen". „Dat is inderdaad heel droevig voor hem en voor mij. Het was, achteraf beschouwd, toch maar beter geweest, als u mij dien nacht bij hem toegelaten had". „Ik deed, zooals mij was opgedragen. En dat de arme kerel bijna dadelijk na uw ver trek gestorven is, bewijst wel, dat ik niet overdreven heb". „Bijna dadelijk na mijn vertrek, zegt u? Dus toen ik buiten op de gang met u praatte, was hij nog in leven?" Het zonderlinge van .deze vraag drong niet dadelijk tot Erich door. „Zeker", bevestigde hij. „Ik heb daarna nog met hem gesproken". „En hij was natuurlijk blij, dat ik me zoo gemakkelijk had laten wegsturen, nietwaar?" „Dat zou ik niet durven zeggen. Hij maak te den indruk bang te zijn dat uw bezoek hem teveel zou opwinden en dat hij dit wenschte te vermijden". „Heeft hij er ook op gezinspeeld, waarom hij daar bang voor was?" „Neen; ik zei u toen al, dat de man een volslagen vreemde voor mij was, dus er be stond geen enkele aanleiding voor hem om met mij over zijn particuliere aangelegen heden te spreken". „Gegeven de eigenaardige omstandigheden, waaronder u met hem samen was, zou dat niet zoo wonderlijk zijn geweest, vind ik. Te meer niet, waar zijn geest toch blijkbaar al niet volkomen helder meer was. Het was na melijk op zijn uitdrukkelijk verlangen, dat ik hem op zulk een ongewoon uur kwam bezoe ken en hij had niet de minste reden om bang voor mij te zijn. Nu u dit weet, zult u begrij pen, waarom uw afwijzing, die op zijn eigen verzoek heette te geschieden, mij zoo buiten gewoon verbaasde". Erich Roggenbach leunde terug in zijn stoel en zijn gezicht stond ernstig. „Moet ik hieruit opmaken, meneer Heynitz, dat u aan mijn woorden twijfelt?" „Neemt u mij niet kwalijk", klonk het on middellijk, op verontschuldigenden toon, „ik heb me misschien een beetje onhandig uit gedrukt, maar het was volstrekt mijn be doeling niet u te beleedigen. Maar u moet u mijn verwondering kunnen voorstellen, wan neer ik u vertel, dat Beiersdorf en ik intieme vrienden waren en gewichtige gemeenschap pelijke belangen hadden. Als zijn geest nog geheel normaal was geweest, had hij juist in dat critieke uur moeten verlangen mij bij zich te hebben". Roggenbach keek den ander scherp aan; een onbedriegelijke intuïtie zei hem, dat Heynitz hem voorloog. „De boodschap, die u mij voor meneer Beiersdorf gaf, ademde een heel anderen geest", merkte hij koel op. „Ik zou u met een lang en weinig-boeiend verhaal moeten lastig vallen", luidde het be scheid, „om u de motieven van deze bood schap te verklaren. In ieder geval wist Beiersdorf drommels goed, dat ze niet kwaad bedoeld was en dat ik er niets anders mee beoogde dan een eenigszins nalatig man aan een aangename verplichting te herinne ren. Ook tusschen de beste vrienden kan een beetje krachtige aandrang niet altijd verme den worden." Erich bedacht, dat hij hoopte van dezen man belangrijke inlichtingen te kunnen krij gen, en de loop die het gesprek nam, bracht hem in dit opzicht niet veel verder. Zijn aan vankelijke afkeer van zijn tafelgenoot was weer met volle kracht teruggekomen en het kostte hem eenige moeite, de vraag te doen, die hem misschien den sleutel tot het myste rie van de schemerige vrouwengestalte zou verschaffen. Maar hij drong dat gevoel terug en zei na enkele oogenblikken van stilte: „Ten slotte zijn dat dingen, die mij niet aangaan. Maar wanneer u een intiem vriend van meneer Beiersdorf was, weet u waar schijnlijk welke bekenden hij nog meer in Berlijn had en wie zonder plichtsplegingen bij hem in- en uitgingen". Erich Roggenbach's hart klopte sneller toen hij dit vroeg: hij had het gevoel dat zijn. vraag een beleediging voor Traute Falken- hayn was. En hij huiverde bij de gedachte haar naam uit den mond van dezen man te zullen hooren. Heynitz stak langzaam een sigaret op, keek naar de eerste rookwolkjes, die hij uitblies en zei bedachtzaam: „Ik geloof niet dat Beiersdorf geheimen voor mij had en juist daarom moet ik be zwaar maken uw vraag te beantwoorden, zoolang ik niet weet wat u daarmede precies bedoelt". De privaat-docent probeerde het langs een anderen weg. „Uw vriend leefde, voor zoover ik kan be- oordeelen op uiterst-bescheiden voet. Ge looft u, dat hij niettegenstaande dat, met menschen uit beter- gesitueerde kringen om ging?" „Het hangt er van af, wat u daaronder ver staat. Ik weet dat hij begonnen was voor verschillende uitgevers te werken. Hij schreef ook in tijdschriften en op die manier kwam hij ongetwijfeld met allerlei menschen ia aanraking". Een oogenblik verkeerde Erich in twijfel

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5