De staking in het Visscherijbedrijf. In het holst van den nacht... De Nieuwe brug over de Ringvaart. X een buitengewone vergadering van 'de TS.K, Middenstandisvereeniging „de Hanze" jyërden Woensdagavond in het K.S.A.-gebouw de diploma's uitgereikt aan de leerlingen der Handelsavondschool „de Hanze". Bij deze bij eenkomst waren de directeur en leeraren, als mede de leerlingen en vele ouders tegenwoor dig. De voorzitter van „de Hanze" de heer N. j. Out, opende deze bijeenkomst en sprak ^voorden van hartelijken dank tot de leeraren yoor de moeite, welke zij zich getroost heb ben om de leerlingen te onderwijzen en feli citeerde vervolgens de leerlingen, die voor het diploma in aanmerking kwamen. Daarna gaf spreker het woord aan den heer Van pessel, directeur van de school, die het jaar verslag uitbracht. In totaal hadden 52 leer- ligen den afgeloopen cursus bezocht, terwijl de resultaten van het onderwijs zeer bevredi gend waren. Twaalf leerlingen behaalden het einddiploma. Bij afwezigheid van eenige officieele persoonlijkheid werd de heer Ver meulen, één der leeraren, bereid gevonden de diploma's uit te reiken. Deze merkte daar bij op, dat hij in de drie maanden, geduren de welke hij aan deze school verbonden is, altijd met genoegen geconstateerd heeft, dat er met zeer veel vlijt door de leerlingen gewerkt werd. Vervolgens reikte hij de diplo ma's uit aan: J. Aris, mej. N. Braun, mej. B, van Duyn, mej. A. Huyer, mej. B. Schelvis, J. Spruit, C. Tijms, J. Veldt, W. Vendel G. v. d. Wel, J. de Wit en W. Zonneveld. Aan één leerling kon geen diploma worden toegekend. IJMUIDER .COURANT DONDERDAG 6 APRIL 1933 TWEEDE BLAD BEVERWIJK Een groote verbetering. De vroegere brug over de Ringvaart van den Zuidwijkermeerpolder verkeerde al sinds geruimen tijd in een desolaten toestand. Niet alleen dat het houten bouwwerk ernstig aan verval van krachten laboreerde, maar ook moest het brugdek niet meer in staat worden geacht het steeds toenemende verkeer, dat vooral van en naar de Zaanstreek in om vang is toegenomen, op behoorlijke wijze te verwerken. Meerder malen ontstonden op de brug critieke situaties, omdat twee voer tuigen elkander op het smalle rijdek niet konden passeeren. Op de voetgangers was zelfs in het geheel niet gerekend, zij moesten maar zien op welke wijze zij het veege lijf wenschten te bergen. Meestal geschiedde dit door een overhaaste vlucht naar den weg. Een andere kans was er niet, tenzij men een bad in het ondiepe vaarwater wilde ris- keeren. Het polderbestuur heeft toen be sloten een nieuwe brug te doen bouwen, die zich beter bij de verkeerseischen zal aanpas sen. Door financieele medewerking van de gemeente Beverwijk werd het bovendien mo gelijk, dat aan beide zijden van het rijdek een verhoogd voetpad voor de wandelaars werd aangebracht. Het geheel werd een ver betering, waarvoor allen, die den toch naar den polder of naar Beverwijk moeten onder nemen, erkentelijk zijn. Hierboven geven wij een kiekje van de, nieuwe brug, die al eeni- gen tijd in gebruik is. HANDELSAVONDSCHOOL ,yDE HANZE". UITREIKING DER DIPLOMA'S De directeur van de school, de heer Van. Gessel, noemde het behalen van het diploma een mijlpaal in het leven van de leerlingen en hij wenschte hun veel durf toe om in de practijk de op den cursus verworven theore tische kennis productief te maken. Voorts bracht spreker ook zijn hartelijken dank voor de zeer goede medewerking, welke van de zijde van het bestuur en van de leeraren was ondervonden. Eén der leerlingen, heeft na mens zijn klasgenooten aan de leeraren dank gebracht voor het genoten onderwijs, waarna de heer Schelvis als tolk van de aanwezige ouders woorden van dank sprak en daarbij den wensch uitte, dat deze cursus op den ingeslagen weg zal worden voortgezet. Bevorderd werden van de eerste naar de tweede klasse: W. Appel, L. Beentjes, J. Blee- ker, L. Burger, J. Dobber, H. Duyn, S. v. Duyn, P. Haazevoet, I. Henneman, C. Henriet, C. Hoens, C. Jansen, A. Mulders, H. de Nijs, C. Schaaper, C. de Smit, J. de Smit, C. Spran- gers, F. Stolk, mej. A. Tabak, G. Timmer, J. Tolk, S. Wentink en W. de Wildt. Niet bevor derd 1 leerling. Bevorderd van de 2de naar de 3de klasse: J. Boon, D. Heinekamp, J. Hommes, P. v.d. Loos, D. v. d. Molen, H. Niesten, J. Tromp, G. Welp, F. Wentink en mej. C. Wesseling. BENOEMING VAN EEN NIEUWEN BURGEMEESTER Het .tijdstip, waarop een nieuwe burge meester voor deze gemeente zal worden be noemd, begint te naderen en vanzelfspre kend gaan de ingezetenen zich afvragen welke sollicitanten tot de gegadigden be- hooren, aan wie eventueel de voorkeur zal worden gegeven, Uit de beste bron verne men wij, dat het burgemeesterschap van onze gemeente blijkbaar zeer gewild is; al thans volgens de ons verstrekte inlichtingen is het aantal liefhebbers zeer groot. Uit vrij wel alle oorden van het land zijn sollicitaties binnengekomen. In het stadium, waarin deze voor onze gemeente zoo belangrijke aangelegenheid verkeert, lijkt het ons niet gewenscht namen te noemen. Wel kunnen wij mededeelen, dat zich ook enkele beken de burgemeesters uit Noord-Holland onder de sollicitanten bevinden, terwijl ook eenige Beverwijkers naar de betrekking mededin gen. Het moet vrij zeker worden geacht, dat gelet op de samenstelling van den gemeen teraad en de godsdienstige en politieke over tuiging van de bevolking, een katholieke burgemeester zal worden benoemd. Blijkens onze informaties zal deze benoeming niet lang op zich laten wachten. WIJDINGSAVOND NED. HERV. KERK. Het Ned. Herv. Kerkelijk Zangkoor alhier hoopt op Woensdag 12 dezer, in samenwer king met de Chr. Muziekclub „Concinere" beide onder leiding van den heer D. Klut een wijdingsavond te houden in de Ned. Herv. Kerk. Voorganger zal zijn Ds. Krijger, terwijl mej. Nelly Swaan van IJmuiden-Oost haar welwillende medewerking verleent. Schrift lezing, solo-, koorzang zoo mede orkestmuziek wisselen elkander af. Bij de programma-indeeling is goeddeels de volgorde van Bach's Matthaus-Passion gevolgd. Enkele deelen van Haydn's „Sieben Worte der Erlössers am Kreuze" worden ingelasc'nt. Reeds eerder gaven beide vereenigingen een soortgelijken avond. Ongetwijfeld zullen velen zulk een passie wijdingsure op prijs stellen en door hun tegenwoordigheid blijk geven het loffelijk streven van de vereenigin gen te waardeeren. Het aanvangsuur is ten gerieve van de neringdoenden op 8.15 (20.15) gesteld. De toe gang is vrij. Bij den ingang der kerk wordt aan de bezoekers een overzicht uitgereikt, waaruit de volgorde van het geboaene blijkt. VERKOOPING Ten overstaan van den te Velsen geves- tigden notaris G. D. Boerlage werd Woens dagmiddag n Hotel Oud Meersteyn in het openbaar verkocht: lo. Bouw- en weiland genaamd „de Gras- boschjes" aan den Wijkermeerweg, alhier, samen groot 32480 M2. De veiling geschiedde in 20 perceelen, afzonderlijk en gecombi neerd, van verschillende grootte. De eind- combinatie, welke was opgeboden tot f 31.348 werd bij afslag niet afgemijnd. 2o. Een perceel tuingrond nabij de Creutz- bergerlaan te Wijk aan Zee en Duin, groot 4371 M2. De perceelen A en B. samen groot 3544 M2. staande op f 3390 werden op f 1 af gemijnd door den heer Outenaar te Wijk aan Duin. Opbrengst f 3391. Perceel C groot 827 M2. opgeboden door D. Teer tot f 775 werd bij afslag niet gemijnd, evenmin als de combinatie der 3 perceelen, welke in totaal op f 4166 stond. 3o. Een werkplaats met 4 gewezen wonin gen, stalling, hooiberg en erven, samen groot 536 M2.. opgeboden tot f 8100, bij af slag niet gemijnd. Een en ander was eigen dom van den heer J. J. Bisschop. HET VERKEER NAAR HET NOORDEN. Het steeds toenemende snelverkeer heeft tot gevolg gehad, dat zeer veel verkeerswegen in Beverwijk en omgeving belangrijke ver beteringen moesten ondergaan. De groote verkeersweg naar het Noorden moest al sedert langen tijd niet meer in staat worden geacht het enorm toegenomen asverkeer behoorlijk en bovenal veilig te doen verwerken. Onder den rook van Alkmaar werd deze Rijksstraat' weg belangrijk verbreed en voorzien van een aaneengesloten wegdek. Thans wordt van wege den Rijkswaterstaat tusschen Beverwijk en Castricum een gedeelte van den weg in orde gemaakt. De verbreeding wordt daar aan beide zijden van het bestaande tracé l vonden, voornamelijk met de bedoeling, om de bochten weg te nemen. Eenige woningen werden daartoe onteigend en afgebroken, o.a. het bekende jachthuis van de familie van Tuyl, die in deze omgeving haar jachtterrein had. De weg zal op deze hoogte over flinken afstand een groote verbetering ondergaan, Niet alleen, dat de rijweg wordt voorzien van een gesloten bedekking, maar het feit, dat een tweetal vrij sterke bochten uit den weg zullen verdwijnen is zoo mogelijk van nog grooter belang voor het intensieve verkeer. Aan beide zijden van den weg worden de be kende tegelrijwielpaden aangeisgd. Hoewel de werkzaamheden thans in een snel tempo worden voortgezet, zal het wel zomer worden, wanneer dit gedeelte van den Rijksweg naar Alkmaar geheel gereed is. Intusschen blijft het nog steeds onzeker, hoe te Beverwijk de aansluiting van den pri- mairen weg tot stand zal komen. In het plan van het destijds gevormde Comité van Actie uit de ingezetenen was deze nieuwe verkeers weg ontworpen achter den Wijkerstraatweg, over de Scheybeeckweide en de „Halve Maan" om ten slotte onder de gemeente Heemskerk aansluiting te krijgen op het oude tracé. In tusschen was gebleken dat hot oorspronke lijke plan, om de binnenhaven te dempen geen doorgang behoefde te vinden. Wel zijn van de zijde der spoorwegen tegen dit plan bezwaren ingebracht, omdat het minder ge wenscht moet worden geacht, dat een hoofd verkeersweg voor het station langs zou loo- pen. Volgens het derde ontworpen plan zou de primaire weg aan de andere zijde van den spoorweg komen, waarvoor dan over het vaarwater De Pijp een brug zou moeten wor den gebouwd. Ook volgens dit ontwerp zou de primaire weg op het bestaande tracé onder Heemskerk aansluiten. Hoewel de Rijkswater staat over deze belangrijke aangelegenheid nog stee'ds geen beslissing heeft genomen, moet deze nu toch spoedig afkomen. Intus schen is de afsluitdijk bij Wieringen voor autoverkeer opengesteld, zoodat het in den lijn der verwachtingen ligt, dat daardoor een toename van het verkeer naar en van het Oosten des lands zal ontstaan. Daarom ook is verbetering van den geheelen weg naar Alk maar een zaak, welke steeds urgenter wordt evenals de beslissing ten opzichte van den aanleg van een primairen weg, die in ieder geval zoo dicht mogehjk langs de kom van Beverwijk zal gaan. HET AFSCHEID VAN DEN BURGEMEESTER EEN HULDIGING. Naar wij vernemen zal burgemeester Jhr. J. C. W. Strick van Linschoten bij zijn afscheid als burge ..meester van Bever wijk naast de hul diging door de ge- heele bevolking ook- een huldebetuiging van de zijde dei- ambtenaren in ont vangst hebben te nemen. Dezer dagen werd ter voorbe reiding daarvan een vergadering gehou den van de hoofden van openbare diensten en van de hoofden van scholen. In deze bijeenkomst werd beslo ten den burgemeester bij zijn vertrek een huldeblijk aan te bieden. Voor de uitvoering van dit plan werd een commissie benoemd, waarin zitting kregen de heeren G. K. de Bie, P. Timmer en A. A. Post. Jhr. J. C. W. Strick van Linschoten. De IJmuider Federatie verzoekt de Vischhandelvereenigmg haar stand punt te herzien. Door J. A. Brand- steder, secretaris IJmuider Federatie Toen eindelijk het resultaat van de onder leiding van Burgemeester Rambonnet ge voerde onderhandelingen bekend werd heerschte er in IJmuiden algemeene teleur stelling over de mislukking van die onder handelingen en tevens verwondering over het feit dat de IJmuider Federatie zeer ver was gegaan om een oplossing van het con flict mogelijk te maken over de onverant woordelijke starheid bij de reeders. die de onderhandelingen hadden aanvaard zonder bereid te zijn ook maar één stap te doen in de richting van de tegenpartij. Dit laatste vooral trok de agemeene aandacht. Zóó sterk dat een medewerker van een der plaatselijke bladen schreef: „M.i. is er van onderhande lennimmer sprake geweest, want nietwaar, één der partijen had zich toch hij voorbaat reeds gebonden, en was niet meer vrij om te onderhandelen''t Is moeilijk kaartspelen, als men de troeven niet meer in handen heeft" Zoo sterk was het algemeen besef dat de IJmuider Federatie al het mogelijke had gedaan om een eind aan het conflict te maken dat diezelfde medewerker heusch geen vriend van de IJmuider Federatie en een warm verdediger vande belangen van den vischhandel naar aanleiding van de gevoerde onderhandelingen schreef: ,.Het Zwarte Schaap" (bedoeld wordt de IJmuider Federatie Br.) heeft, zooals ik in de bladen lees, er nu eens géén schuld aan. 't Lijkt er bedenkelijk veel op, dat de reeder naar Velsen is gegaan met de voorop gezette bedoeling iedere mogelijke overeenkomst tegen te houden". Zoo is 't! Deze medewerker, die steeds blijk gegeven heeft zoo na verwant te zijn aan vischhandelkringen besluit zijn be schouwing met den volgenden raad; „M.i. moet de IJm. Federatie ten spoedigste de staking opheffen en met de reeders af zonderlijke contracten afsluiten op de basis als In haar rondschrijven van 3 Maart is uit eengezet. De reeders, die door verkeerd ge voerde politiek met enkel oud roest in hun maag zitten, blijven dan vanzelf buiten be schouwing. Evenzoo die reederijen, waarvan de zakelijke opzet niet deugt. Welaan IJmuider Federatie, laat zien, dat ge ook buiten de Reedersvereeniging een resultaat voor Uw leden kunt bereiken. Van handelaarszijde vernam ik, dat ze U dankbaar zal zijn (ruim dat geschilletje met den handel uit de wereld!)" Hier kwam dus weer de gedachte van het afsluiten van afzonderlijke contracten naar voren, hetgeen de IJmuider Vischhandelver- eeniging in de eerste dagen der staking door ruw ingrijpen belet had, maar waarvoor de handel ons nu, volgens dezen warmen ver dediger van den vischhandel, dankbaar zou zijn. Ruim toch dat geschilletje (let wel: ge schilletje!) met den handel op! Welnu de IJmuider Federatie heeft op aandrang van vele kanten een loyale poging daartoe ondernomen. Zij richtte n.l. op 9 Maart den volgenden brief aan het bestuur van den Vischhandelvereenigmg: Mijne Heeren, „Eenige dagen geeden zonden wij U enkele exemplaren van de door ons d.d. 3 Maart j.l. uitgegeven circulaire, waarin wij mede- deeling deden omtrent de onder leiding van den Burgemeester van Velsen met het bestuur der Reedersvereeniging gevoerde onderhan delingen. Uit deze circulaire zal U gebleken zijn, dat door ons bestuur belangrijke stappen zijn ge daan ten einde tot de oplossing van het con flict te komen. Teven zal het U duidelijk ge worden zijn dat door het bestuur der Ree dersvereeniging geen enkele tegemoetkoming werd betoond. Desondanks zijn wij van oordeel dat vele reeders met ons het einde van deze staking wenschen en de door ons bestuur aangegeven voorstellen, daarvoor een goede grondslag achten. z De oplossing van het conflict wordt dan ook vooral in dit stadium ernstig belemmerd door het vroeger door uwe vereeniging ge nomen besluit om de visch van booten welker eigenaren met onze organisatie een contract afsloten, niet te koopen. Daar nu toch ook vooral de vischhandel lijdt onder de gevolgen van de staking, zou den wij gaarne van U vernemen of het naar Uw oordeel geen aanbeveling zou verdienen Uw standpunt ten deze te wijzigen, ten einde daardoor een ernstige belemmering voor de spoedige oplossing van het conflict weg te nemen, gelijk dat onzerzijds werd gedaan door een niet onbelangrijk deel van ons aan vankelijk standpunt prijs te geven. Gaarne Uw antwoord tegemoetziend", enz. Hier werd dus de leiding der IJmuider Vischhandelvereenigmg de gelegenheid ge boden de gemaakte fout te herstellen zonder iets van haar prestige in te boeten. Men had kunnen zeggen: Ons besluit was juist, nu echter de IJmuider Federatie bewezen heeft daadwerkelijk mee te willen werken aan de oplossing van het conflict, willen ook wij, de vischhandel, niet langer deze oplossing in den weg staan. Waar de Reedersvereeniging niet wil, moeten maar afzonderlijke contrac ten een oplossing brengen. In ieder geval koopen wij visch, ongeacht door welke traw lers deze aan de markt wordt gebracht. Had men zoo gesproken op dit psycholo gisch juiste moment, zonder eenige -twijfel waren er dan reeders geweest die bereid wa ren met de IJmuider Federatie in zee te gaan. Ei- zou visch zijn aangevoerd en de duur van het conflict zou belangrijk zijn beperkt. Zoo als een ezel zich niet tweemaal aan denzelfden steen stoot, de IJmuider Visch handel bekrachtigde opnieuw haar vroeger genomen besluit door op een brief der IJmuider Federatie d.d. 11 Maart het vol gende te antwoorden: Mijne Heeren, Wij kwamen in het bezit van Uw brief dd. 9 dezer, van welks inhoud wij kennis namen. In antwoord hierop wensehen wij voorop te stellen, dat Uwe uiteenzettingen ons in de hoogste mate verwonderen, aangezien, door den vischhandel in de actie te betrekken, Uwe organisatie door Uw willekeurig op treden het huidige conflict reeds in den aanvang op zeer onverantwoordelijke wijze verscherpt heeft. Het bevreemdt ons daarbij, dat U thans aan de nooden van den handel begint te denken, temeer daar U toch zoo goed als wij behoort te weten, dat de vischhandel over eenige weken, vooral ook door algemeene malaise en door allerlei buitenlandsche in- voerbelcmmeringen, voor het grootste ge deelte wordt gaande gehouden voor het aan houden van personeel en ter bestrijding van andere bedrijfskosten. Uwe opvattingen in het algemeen en de motiveeringen neergelegd in Uw brief kunnen ons bestuur dan ook vooralsnog geen aanlei ding geven haar standpunt in dezen te wijzigen". Ziehier de wijze waarop het bestuur der IJmuider Vischhandelvereenigmg met eigen en anderer belangen omspringt. Naar onze overtuiging zullen de reeders, die aanvankelijk voornemens waren een contract met de IJmuider Federatie af te sluiten, goed doen zich niet langer te laten afschrikken door de houding van de leiding der Visch handelvereenigmg. Met de IJmuider Federatie is thans ge makkelijk tot overeenstemming te komen en de IJmuider Vischhandelvereenigmg moet dan maar eens voor de conseouenties ge plaatst worden, zulks ter illustratie van haar bedevaarttochten naar de verschillende departementen in Den Haag. En zoo men dat niet wenscht te riskeeren, dan maar naar Rotterdam of naar het bui tenland met de visch. Terreur, ook van dien kant, behoeft men zich niet te laten welge vallen. Bij de oplossing van het conflict stellen de reeders den eisch, zooals thans reeds door hen aan den Rijksbemiddelaar werd bericht; ..geen rancune van de zijde der IJmuider Federatie, ook niet tegenover anders georga niseerde werknemers". Wij onderzij ds zullen den eisch stellen; geen rancune, ook niet van de zijde van den vischhandel tegenover met ons gecontracteerde reederijen. *)Dit slaat op de geheime overeenkomst reeds in de eerste dagen van Januari tus schen reeders en Christelijken Bond gesloten, waarbij de eersten zich verbonden nimmer gunstiger voorwaarden aan de IJmuider Federatie toe te staan dan per contract met de leiding va nden Christ. Bond was overeen gekomen, in ruil waarvoor de leiding dei- Christelijke organisatie garandeerde dat de booten dan ook zouden varen! Dit feit kwam tijdens de onder handelingen vast te staan en maakte een op lossing onmogelijk. VERKEERSREGELING Bij de stoomponten, waar altijd een groot aantal auto's vrachtwagens enz. moet wach ten, stonden deze wel eens wat al te veel door elkaar. Men heeft nu op de straat lange en breede streepen van roode verf gemaakt, om aldus een betere verkeersregeling te krijgen en de bestuurders beter rechts te doen houden. BERI-BERI ONDER DE MUITERS. INLANDERS OP ONRUST AANGETAST. BATAVIA, 5 April (Aneta). Onder de Inheemsche gearresteerden op het eiland Onrust werden verscheidene gevallen van beri beri geconstateerd. Dit verschijnsel is zoo merkwaardig dat de chef van het Militair Hospitaal te Batavia, kolonel dr. J. M. Elsliout persoonlijk naar het eiland Onrust is vertrokken. De gevangenen klaagden óver moeilijk loo- pen, verschijnselen welke alleen onder de Inheemsche arrestanten van „De Zeven Pro vinciën" werden geconstateerd. Juist omdat de Marine-schepelingen ge wend zijn aan andere voeding en zouden te rugvallen bij gevangenisvoeding, werd voor hen een overgangsvoeding samengesteld. De rijst, die de arrestanten krijgen, is dezelfde als die welke aan de troepen op Onrust wordt verstrekt. De Europeanen op Onrust hebben van de beri beri-verschijnselen geen last. De lijders zijn naar Batavia overgebracht ter observatie. De gezondheidstoestand op het eiland is verder gunstig. Kolonel Els- hout verklaart over de ligging van de arres tanten dat zij gehuisvest zijn in goed ge ventileerde barakken. FEUILLETON Naar het Duitsch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. (Nadruk verboden). J6) Be beide jonge meisjes waren in een dergelijk gezelschap begrijpelijkerwijs niet het middel punt van de conversatie en aan dat feit had Erich waarschijnlijk de bijzonder vriendelijke begroeting van de zijde van Lizzy Delvendal te danken. Op haar gewone vroolijke manier zocht zij hem dadelijk in een gebabbel over alle mogelijke onbeteekenende onderwerpen te betrekken wilde weten, hoe hem „den verschrikkelijk vervelende muziekavond bij de Von Pueh\'orf's", zooals zij het uitdrukte, bevallen was en trachtte hem een oordeel over verschillende van de aanwezige jonge dames en hun toilet te ontlokken. Hoe aardig bij de humoristische wijze, waarop zij haar opmerkingen ten beste gaf, bij hun vorige ontmoeting ook gevonden had, thans was het hem niet mogelijk op haar schertsenden toon in te gaan. Want de onmiskenbaEe terug houding, waarmee Traute Falkenhayn hem behandelde, deed hem zoo pijnlijk aan, dat hij er nog meer dan te voren naar verlangde datgene uit den weg te ruimen, wat dreigde, een onoverkomelijke muur tusschen hen te worden. Hoewel hij het zichzelf niet wilde beken nen, deed het hem bijzonder veel genoegen dat Dr. Römhild zich niet onder de gasten bevond. Nog meer vreugde gaf het hem, dat de enkele jeugdige bezoekers zich blijkbaar veel meer tot Lizzy's vroolijk gepraat, dan tot de rustige, ernstige waardigheid van Traute aangetrokken voelden en hij hoopte daardoor te eerder kans te krijgen een paar woorden onder vier oogen met Traute te kunnen wisselen. Wat hij haar zeggen zou, hoe hij zijn zonderlinge houding begrijpelijk zou trachten te maken, wist hij nog niet pre cies, maar één ding stond vast voor hem hij moest haar spreken onverschillig, hoe zij zijn verklaring mocht opnemen. Zelfs op gevaar af, dat ze hem als een lastige bemoei al van zich zou afstooten. Zoo gauw hem dat, zonder onbeleefd te zijn, mogelijk was, maakte hij zich van het vroolijke groepje, dat zich om Lizzy Delven dal gevormd had, los. Daar Traute juist met twee andere jonge meisjes, die hem als in tieme vriendinnen van haar waren voorge steld, stond te praten, liep hij een kleinen salon binnen, die grensde aan de groote ka mer, waarin het gezelschap bijeen was en waarin zich op het oogenblik niemand be vond. Op een ebbenhouten tafeltje lag een foto-album en Erich Roggenbach had de overtuiging geen indiscretie te begaan, door erin te bladeren. Het bevatte voornamelijk familiepotretten, beginnende met vergeelde, ouderwetsche fotografieën, die klaarblijkelijk Traute's grootouders voorstelden, en hun be kroning vindend in een serie beeltenissen van het meisje zelf op verschillende leeftij den. Natuurlijk vond hij ook veel gezichten van vrienden of verwanten, die hem volko men onbekend waren en dus onverschillig lieten, maar nadat hij eenige bladen had om geslagen, bleef zijn verraste blik rusten op een foto, die hem hoogelijk interesseerde. Hij twijfelde geen moment: dit was de vlasblon de jongeman, die dien nacht bij het verne men van Beiersdorf's doodsbericht zoo" hevig geschrokken was. En hetgeen onder het por tret geschreven stond, vormde wel een zon derlinge tegenspraak met wat Roggenbach bij zijn vorig bezoek onwillekeurig uit den mond van den heer des huizes opgevangen had. „Aan zijn hooggeschatten weldoener en vaderlijken vriend in trouwe liefde en dank baarheid". Gerard Meuven." De nadering van luchtige voetstappen deed hem zich omkeeren en er trok een diepe blos over zijn gezicht, toen hij Traute Falkenhayn onverwachts voor zich zag. Ook zij kon een zekere.... bevangenheid niet verbergen maar ze beheerschte zich toch heel wat beter dan Erich Roggenbach. Maar zij had op den drempel al kunnen zien,dat zij met hem alleen zou zijn. En dat zij toch was binnengekomen dat ze dit alleen zijn met hem niet trachtte te ontgaan, dat wees erop, dat zij eveneens prijs stelde op een ver klaring en op toenadering. Maar ze liet het aan hem over, een gesprek te beginnen. Zij was naast hem komen staan en keek zwijgend naar de beeltenis, die zoo zeer zijn belangstelling had gewekt. En in zijn verwarring, die het hem onmogelijk maakte, de juiste woorden te vinden, voor wat hem op de tong brandde, greep hij naar het eerste onderwerp, dat hem te binnen schoot en naar het portret wijzend, zei hij, onzeker en aarzelend sprekend: „Ik geloof, dat ik dezen heer ken. Is het een familielid van u?" Traute keek hem aan, in haar oogen een onuitgesproken vraag, die hij niet begreep. En er verliepen eenige seconden, voor zij, op rustigen toon, antwoordde: „Ja, heel in de verte. Maar wij kennen el kaar van jongs af, mijn vader heeft voor zijn opvoeding gezorgd; zijn ouders zijn gestor ven, toen hij nog een kind was. Het is een uitstekende opname, vindt u niet? De goede moderne fotografen zijn in hun soort toch werkelijk kunstenaars. Alleen een eerste rangsportretschilder zou in staat zijn, om behalve een absolute gelijkenis, zoo'n karak teristiek beeld vol uitdrukking te geven"» Het was duidelijk dat zij het gesprek op een ander onderwerp wilde brengen. Maar Erich was geen bijster geschikt partner voor een opgewekte conversatie. Bij ieder woord nam zijn verlegenheid en verwarring toe; hij werd zich meer en meer bewust van de on mogelijkheid om met haar te spreken over wat hem bezwaarde, terwijl hij van aange zicht tot aangezicht met haar stond en haar warme, diepe, klankvolle stem hoorde. In elk woord dat hij zeggen zou, moest een schan delijke verdachtmaking liggen. En toch moest hij zijn houding verklaren, zich ver ontschuldigen, zonder haar opnieuw te kren ken. Wanhopig pijnigde hij zijn hersens om het verlossende woord te vinden en zijn aandacht was nauwelijks bij het gesprek. Hij gaf korte, afwezige antwoorden, en wanneer hij een oogenblik zijn best had ge daan zichzelf tot meer belangstelling te dwin gen, verviel hij al gauw weer tot zijn vorige verstrooidheid. Het zou begrijpelijk geweest zijn, als ze een abrupt einde aan het onderhoud had ge maakt en hem den rug toegekeerd had, maar ze gaf zich integendeel de grootste moeite om het telkens stokkend gesprek weer te doen vlotten. Er was iets pathetisch in haar hardnekkige pogingen om de conversatie met Erich Roggenbach gaande te houden. Drie-, viermaal veranderde ze van onder werp, en zich inspannend iets te kiezen, waarvan ze kon aannemen, dat het hem in-

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5