I UIT HET BUITENLAND SPORT EN SPEL KRACHTSPORT WIELRIJDEN. het belangrijkste nieuws In het holst van den nacht... Italië. Frankrijk. Amerika. Cliima. IIMUIDER COURANT MAANDAG 10 APRIL 1933 TWEEDE BLAD De politieke toestand in Duitschland. Verwacht wordt de benoeming van tien Stadhouders. Reorganisatie bij het overheidspersoneel. Goering's benoeming tot Pruisisch premier staat vast. Oplossing van de Duitsche Volkspartij in de N. S. D. A. P. dere wrakstukken van het verongelukte luchtschip gevonden, waaronder het logboek. De Amerikaansche kruiser „Portland" heeft in de nabijheid van de plaats des on- heils de lijken van den commandant van de „Akron", McCord en den kapitein-luitenant Berry opgevischt. De torpedojager „Tucker" heeft de lijken aan boord genomen om ze naar Atlantic City te brengen. HET NEGERPROCES VAN SCOTTSBORO. NEW-YORK, 9 April (V.D.) In de te Decatur in Alahama plaats hebbende revisie- behandeling van het proces tegen de zeven negers, die beschuldigd worden van aanran ding van twee blanke vrouwen, heeft de jury na een beraadslaging van 18 uur den eersten aangeklaagde schuldig bevonden. In verband daarmede is het waarschijnlijk, dat alle aan geklaagden ter dood zullen worden veroor deeld. (Zie ook elders in dit nummer.) Worstelwedstrijden om het kampioenschap van Nederland. J. DE RUYTER (H.K.V. „HAARLEM") BEHOUDT ZIJN TITEL. De Deventer Athletïekclub „K. D. O." orga niseerde Zaterdagavond worstelwedstrijden om het kampioenschap van Nederland (le kl.) voor de gewichtsklasse midden-half zwaar en zwaar gewicht. Hiermede zijn de worstelwedstrijden voor bovengenoemden titel geëindigd. De worstelwedstrijden hadden plaats onder leiding van C. H. Bekker te Haarlem en ver liepen als volgt. Middengewicht: Kampioen J. Portengen „Sandow" Zaandam met 0 strafpunten. Hij heeft hiermede zijn titel schitterend verde digd. 2e prijs H. Beekman, „S.S.S." Amsterdam met 5 strafpunten. 3e prijs J. F. Schouten „D. O. K.", Amster dam met 6 strafpunten. Half zwaar gewicht: Kampioen J. de Ruiter H.K.V. „Haarlem" met 2 strafpunten. 2e prijs A. v. d. Horst „de Halter" Zaandam met 3 strafpunten. 3e prijs H. Heinsbergen H.K.V. „Haarlem" met 7 strafpunten; welke had ingeschreven voor de afd. middengewicht doch door over schrijding van het maximum lichaamsge wicht in deze afdeeling moest deelnemen, al- zoo nog een mooie prestatie. Zwaargewicht: Kampioen D .Korver „Sandow" Zaandam met 0 strafpunten. Hij wist hiermede voor de 5e maal beslag te leggen op den titel van zwaar gewicht. 2e prijs: B. Derends „K.D.O." Deventer met 3 strafpunten. 3e prijs J. Muis „D.O.K," Beverwijk met 8 punten. Hiermede kwamen van de gehouden wor stelwedstrijden zes kampioenstitels in han den van athleten ressorteerende onder het district Amsterdam en omstreken en één ti tel in dat van het district Arnhem. De Zesdaagsche te Parijs. PijnenburgWals de leiding. Uit Parijs: De sprints van Zondagnacht twee uur werden resp. gewonnen door Pij nenburg, Linari J. van Kempen, Linari, Pij nenburg, Piet van Kempen, Jan van Kem pen, Linari, Pijnenburg en Linari. Om even over twaalven viel er een incident voor bij het verrijden van een premie, die werd toegekend aan Mouton. Het publiek was van oordeel, dat Coupry de prijs toekwam. Het gaf zijn ontstemming met de beslissing van de jury te kennen door het smijten met sinaasappel- en. bananenschillen en anderen rommel. De herrie was oorzaak, dat de strijd vijf volle minuten moest worden gestaakt!Om de toeschouwers tevreden te stellen werd op nieuw een premie beschikbaar gesteld. Aangezien er door alle koppels goed gere den werd, besloot de wedstrijdleiding geen der paren uit de baan te nemen. Bij de sprints van Zondagmiddag drie uur zette Piet van Kempen een jacht in. Hij en Fabre slaagden erin een ronde terug te ne men. Door het voortdurende jagen viel het heele veld uit elkaar. De jachten hield aan tot na de sprints van half vijf. Charlier- Deneef haalden geweldig op en liepen twee ronden in. Om bij half zes sprong met een geweldigen knal een band van Pijnenburg. Hij viel. doch bleef ongedeerd. Om kwart voor zes zag Jan van Kempen zich genoodzaakt op te geven, omdat hij weer last had van zijn knie. Hij deelde ons nog mede, dat het hem be ter voorkwam vanmiddag, toen het kalm was uit de baan te gaan, dan des avonds, omdat zulks den indruk zou hebben gewekt, alsof hij geen uithoudingsvermogen zou hebben. Piet van Kempen heeft acht uur tijd ge kregen om af te wachten of er nog een part ner voor hem los komt. Hij moet daarvan de helft van den tijd dus vier uur, in de baan blijven. Aan de sprints van 10 uur behoeft hij echter niet mee te doen. Pijnenbrg en Wals verkeeren in uitstekende conditie, maar klagen beiden over de hitte. De vreeselijke warmte, die in het gebouw heerscht, is oorzaak van de ongelooflijk vele bandjes, die springen, Wals heeft alleen al vijftig lekke banden gehad! Den Pijn heeft zijn Brabantsche humor nog niet verloren en maakt de galerij meermalen aan het lachen. Als men naar de premies kijkt, die voor den dag van gisteren 58.980 frs. bedroegen, vraagt men zich af, waar de crisis blijft. In totaal zijn nu reeds premies uitgeloofd tot een be drag van 225.900 frs. Te vijf uur werden de tribunes niet ont ruimd, zoodat men 24 uur Jang kon blijven. Het was Zondagavond wederom zeer vol in het Velodrome d'Hiver- De aanwezigen heb ben volop kunnen genieten, daar er vooral na de sprints van 10 uur geweldig gejaagd is. De sprints van 10 uur zijn gewonnen door: Dayen, Pelissier. Guerra. Charlier. Linari, Tietz. Dinale. Deneef, Dayen en Ignat. Direct na de sprints wordt er een gewel dige jacht ingezet, die ongeveer tot twaalf uur voortduurt. Ieder moment verandert de stand. Fabre gaat er het eerst van door en weet alleen den kop te nemen. Ignat en Fa bre weten het zelfs zóó ver te brengen, dat zij Pijnenburg en Wals en Di Paco-Dinale twee ronden achter zich laten. Om elf uur hebben onze landgënooten echter reeds weer een ronde teruggenomen en even later ne men zij ook de tweede, zoodat zij weder aan den kop zijn. Er wordt in een moordend tempo gereden. Het veld ligt steeds uit el kaar en een stand valt er dan ook moeilijk op te maken. Ignat komt te vallen, doch het is niet zoo ernstig, want .hij. kan, hoewel on dersteund door anderen, naar zijn box loopen. Als er weer gereden wordt voor de premi- sprints voor den Peugeot-wagen is Piet van Kempen er weer bij en komt hij weer in de baan. Coupry die op de tweede plaats staat voor deze premie, doet een uitlooppoging, doch Piet is op zijn hoede en hij weet de sprints voor dezen Peugeot-wagen weder te winnen. Als het tegen twaalf uur wat rustiger ge worden is, blijkt het, dat er heel wat veran dering in den stand is gekomen. Pijnenburg en Wals aan den kop. Heden, Maandagmorgen omstreeks half vier was de stand van den zesdaagschen wie lerwedstrijd te Parijs als volgt: 1. Pijnenburg-Wals 347 p„ 2. Guerra-Li- nari 279 p., 3. Broccardo-Guimbretière 134 p. 4. Wambst-Leducq 124 p., Op 1 ronde: 5. Ig- naz-Fabre 108 p„ Op 2 ronden: 6. Dipaco-Di- nalë 221 p.. Op 3 ronden: 7. Charlier-Deneef 179 p. 8. Bulla-Tietz 148 p. Op 4 ronden: 9. Ronsse-Loncke 154 p. Op 5 ronden: 10. Pe- lissier-Dayen 213 p. Op 7 ronden: 11. Schön- Buschenhagen 249 p. Op 8 ronden: 12. Fiet van Kempen 169 p. Op 16 ronden: 13. Cou- pry-Pecqeu 93 p. Op 27 ronden: 14. H. Le- moine-Mouton 142 p. Door den val van Jan van Kempen was Piet genoodzaakt alleen .verder te vilden, wat in den loop van den nacht aanleiding gaf tot eon incident. Juist toen een premie van frs 20.000 werd verreden, werd Piet uit de baan genomen, wat aanleiding gaf tot een heftig fluitpro- test van het publiek, die zulks onbillijk acht te. Nadat Jan gevallen was, was afgesproken dat Piet van Kempen zijn rij- en rusttijden zelf mocht bepalen, in welke afspraak later verandering kwajn, waarbij de wedstrijd commissie de rust- en rijtijden zou bepalen. Hiervan was het publiek niet op de heogte, en toen men Piet uit de baan nam verdedig de men zijn favoriet op deze wijze. Na zijn rustperiode heeft hij echter op schitterende wijze revanche genomen, door achter elkaar vier premiesprints te winnen, met formidabele spurts. Omstreeks half vijf heeft hij met Mouton een nieuw koppel gevormd en werd met 169 punten op de negende plaats gezet. Jan v. Kempen naar het ziekenhuis. In den loop van den dag zal Jan van Kem pen waarschijnlijk ten gevolge van zijn val in het ziekenhuis moeten worden opgenomen. H. S. V. „De Kampioen". Zondag 2 April hield de H. S. V. „De Kam pioen" haar 4en rit der wintercompetitie. Gereden werd 1 K.M. Uitslag der A-klasse: 1. van Egmond, 2 Rijneveld, 3 van Dijk, 4. Fruitema, 5. Molendijk. B-klasse: 1. Huyboom, 2. Gruiters, 3. teil Boom, 4. van der Heijde, 5. Schravendijk. C-klasse: 1. Meskers, 2. Groot, 3- Wester, 4. Grymans, 5. Stoker. Zondag 9 April werd gereden 300 M. sprint waarmee de wintercompetitie gesloten werd. Uitslag A-klasse: 1. van Egmond, 2. v. Dijk, 3. Kossen, 4. Baak, 5. Fabel. B-klasse, 1 ten Boom, 2- Gruiters, 3. Huy boom, 4. Otter, 5. Hessels. C-klasse: l. Wester, 2. Schipper, 3. Meskers, 4. Tom van Egmond, 5. Groot. De eindstand der wintercompetitie luidt: 1. van Dijk 20 pt.; 2. v- Egmond 15 pt.; 3. Rijneveld 12 pt.; 4. Fruitema 8 pt.; 5. Moer kerk 7 pt. der A-klasse; van de B-klasse: 1. ten Boom 19 pt., 2. Gruiters 16 pt.; 3. Hessels 13 pt-; 4. van der Heijde 11 pt.; 5. Huijboom 9 pt.; C-klasse: 1. Meskers 18 pt.; 2. Groot 16 pt.; 3. Tom van Egmond 10 pt.; 4. J. de Bruin 9 pt.; 5. Wester 8 pt. DUITSCHLAND. In wei-ingelichte kringen verwacht men, volgens Wolff dat er afgezien van Prui sen3— in totaal tien stadhouders in het rijk zullen worden benoemd, en wel een voor Beieren, voor Saksen, voor Wurtemberg, voor Baden, voor Hessen en voor Thurin- *en, en gemeenschappelijke stadhouders voor de twee Mecklenburgen, een voor Brunswijk en Amhalt, een voor Oldenburg en Lippe en tenslotte een voor de 3 Hanzesteden Hamburg, Bremen en Lubeck. Over de Zaterdag gepubliceerde wet op de ambtenaren wordt gemeld: Als ambtena ren worden beschouwd allen die in dienst staan van het rijk, de landen, de gemeenten enz. Ook op het personeel dat werkzaam is bij de sociale verzekeringen is de wet van toepassing, voorzoover het' den dienst en de plichten der ambtenaren heeft. Verder vallen er de rechters, de hoogleeraren enz. onder. Ambtenaren, die zonder speciale geschikt heid, maar uitsluitend op grond van het be- hooren tot een partij, zijn benoemd, worden ontslagen. De wet geldt tot 30 December 1933. Art. 2 van de wet bepaalt, dat alle na 9 November 1918 benoemde ambtenaren, die niet opgeleid zijn voor hun functie, worden ontslagen. Zij krijgen nog drie maanden sa laris uitbetaald, maar hebben geen recht op wachtgeld, pensioen of verzorging van na gelaten betrekkingen. In art. 3 wordt gezegd, dat Duitschland voortaan alleen door Duitsche ambtenaren zal worden geregeerd. Overheidspersoneel, dat niet van Arische afkomst is, moet wor den gepensionneerd. Dit slaat in de eerste plaats op Joodsche ambtenaren, die echter voor zoover zij door vorige regeeringen zijn benoemd, eervol en met volledig pensioen moeten worden ontslagen. Het begrip „Arisch" moet zoo worden opgevat, dat het onderzoek zich tot de grootouders uit strekt. Was een of meer grootouders Joodsch, dan treedt de bepaling in werking. i s m FEUILLETON Naar het Duitsch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. (Nadruk verboden). 19) IX. Nauwelijks een kwartier nadat Ludwig Falkenhayn in zijn auto was gestapt, om naar zijn kantoor terug te rijden, verliet ook Tizzy Delvendal het huis aan de Hardenberg- strasse. Haar goedzittend wandelpak en haar kleine hoedje waren, hoe kostbaar ook, een voudig genoeg en toch of misschien juist door deze eenvoudige, maar geraffineerde élégance was zij een opvallende verschij ning. Een enkele verstolen blik in een spie gelend winkelruit, was voldoende om haar daarover niet in twijfel te laten: de meeste neeren, die haar passeerden, verzuimden niet, na een waardeerenden blik op haar te laten rusten, nog eens het hoofd naar haar °m te draaien en de oogen van sommige dames spraken wellicht nog duidelijker taal «an de bewondering der mannen. Deze beraadslagingen hadden tot resul taat, dat besloten werd de par tijorganisatie te ontbinden en den leden aan te raden zich aan te sluiten bij de NSDAP. In het midden van deze week zal het- partijbestuur zijn standpunt in deze aangelegenheid bepa len. Uit betrouwbare bron verluidt echter, dat wanneer het partijbestuur een ander besluit mocht nemen. Westfalen-Zuid en -Noord en Rijnland bij hun genomen besluit zul len blijven. Von Papen en Goering te Rome. Vice-kanselier Von Papen is Zondagmor gen te Rome aangekomen. Aan het station werd hij verwelkomd door vertegenwoordigers van het Duitsche ge zantschap alsmede door een hooggeplaatst ambtenaar van het Italiaansche ministerie van Buitenlandsche zaken, ofschoon de reis van Von Papen van particulieren aard is, was hij reeds aan de Italiaansche grens be groet door den prefect van de provincie Bo zen en in Verona door den burgemeester. Ook de aankomst te Rome is niet onopgemerkt voorbijgegaan. De vice-kanselier werd door een talrijke menigte hartelijk begroet. Rijksminister Goering is Zondag van het vliegveld Tempelhof naar Rome vertrokken. Herriot als „vrij waarnemer" naar Washington. Herriot, die de uitnoodiging der Fransche regeering heeft aangenomen, zal volgens Reuter naar Washington gaan als vrij waar nemer. Hij zal geen enkele verplichting op zich nemen, doch zal de Fransche regeering alle noodige inlichtingen doen verstrekken. Lizzy vond het allesbehalve onplezierig, het voorwerp van deze levendige belangstelling te zijn. Deze wandelingen door de drukke winkelstraten van het Berlijnsche centrum beteekenden een soort triomftocht voor haar en dankbaar greep zij iedere gelegenheid aan, om zonder Traute te kunnen gaan; ze kon dan onbelemmerd genieten van het piquante gevoel, de mannen te betooveren en de jalou- zie van haar sekse-genooten op te wekken. In de Leipzigerstrasse zag ze een heer aan komen, die met neerhangend hoofd wandelde en die weinig notitie scheen te nemen van de drukte om zich heen. Zij herkende hem dade lijk en daar zijn houding erop wees dat hij haar voorbij zou loopen, zonder haar op te merken, sprak zij hem aan. „Goeden middag, mijnheer Roggenbach", zei ze met haar liefste stem. „Waaraan heb ik het te danken, dat u-mij zoo wreed negeert?" De jonge geleerde keek op. Hij was zoo in zijn gedachten verloren geweest, dat hij voor een oogenblik afwezig in het mooie, lachende gezicht keek. Toen kwam zijn besef van de werkelijkheid opeens terug; hij nam zijn hoed af en antwoordde: „Ik bied u wel mijn excuses aan, juffrouw Delvendal en ik dank U, dat U zoo vriendelijk was, mij voor een verlies te behoeden". „Voor een verlies? In welk opzicht?" „Voor het verlies van het genoegen. U even te mogen begeleiden. Of hebt U daar mis schien bezwaar tegen?" hadden kunnen verkrijgen betreffende be- 1 wegingen van Russisch rollend materiaal en ammunitie. Japansch offensief veroorzaakt paniek te Peking PEKING, 9 April (V.D.) Het nieuwe Japansche offensief tegen Tsjing-wang-tau heeft in Peking een ernstige paniek ten ge volge gehad. De Chineesche regeering heeft een aantal staatsbedrijven uit Peking naar andere Chineesche steden verplaatst. Vrijdag zijn groote hoeveelheden zilver en goud uit Chineesche banken onder militaire bewaking naar Hankou overgebracht. ONTSNAPTE GEVANGENEN BEZETTEN EEN EILAND. VEERTIG REBFLLF.N OP HOUTVLOTTEN GEVLUCHT. SAN PAULO. 8 April «"Reuter). Op het eilandje Porcos. drie-en-halve kilometer van de kust van San Paulo, dat- dient als Brazi- liaansche strafkolonie, is onder de gedeti neerden een openlijke opstand uitgebroken die mogelijk was geworden doordat een deur toevallig open was gebleven. Daar door konden de gevangenen zich geweren en munitie toeëigenen. De gouverneur van het eiland en die bewakers werden door de ge detineerden gevangen gezet, de gebouwen geplunderd, de brandkast leeggehaald en het radiotoestel werd vernield, teneinde de ver binding met- het vasteland onmogelijk te maken. In korten tijd was hst geheele eiland in handen van de rebellen. Een aantal hun ner bouwde, vlotten en veertig, waaronder de aanvoerders, allen gewapend, verlieten hierop het eiland, de anderen achterlatende. De gouverneur was er inmiddels in ge slaagd de verbinding met San Paulo weer tot stand te brengen, vanwaar weldra militaire versterking was aangekomen. De rebellen gaven zich over en de opstand kon zonder bloedvergieten bedwongen korden. Van de gevangenen, die op de vlotten ontsnapt zijn, heeft men tot dusver niets vernomen. Ook een gevangenisopstand in Spanje. SARAGOSSA, 9 April (Reuter). Gedeti neerden in de gevangenis alhier zijn in op stand geraakt. De directeur der gevangenis werd met een stok geslagen. De aanvoerder der rebellen werd door een cipier gedood. De politie wist ten slotte de orde te herstellen. DE HELDERZIENDE HANUSSEN VERMOORD. EEN WRAAKNEMING? Erik Jan 'Hanussen. BARUTH (bij Potsdam), 8 April (Wolff). Gisteren hadden arbeiders hier het lijk ge vonden van een goed gekleeden man. Thans is gebleken, dat het de bekende helderzien de Hanussen is, die eigenlijk Steinschneider heette. Nader wordt aan de Tel. gemeld: De moord op Hanussen, den vermaarden helderziende, is zelfs in dezen tijd en ondanks de vrijwel alle aandacht in beslag nemende politieke ge beurtenissen, een groote sensatie. Allerlei ge ruchten over de daders en hun beweegrede nen doen de ronde. In kringen, die met Hanussen in relatie stonden, vermoedt men echter, dat de misdaad geen politieken ach tergrond heeft, maar als een wraakoefening dient te worden opgevat. HET WRAK VAN DE „AKRON" GEVONDEN? LIJK VAN DEN COMMANDANT GEBORGEN. Het Amerikaansche sleepschip „Sagamo re" meldt, dat het in de nabijheid van het vuurschip Barnegat een onder water liggend wrak gevonden heeft, dat klaarblijkelijk het wrak is van de Akron". Het wrak zal worden gelicht en naar land gesleept. Door andere schepen zijn intusschen ver- absoluut niet integendeel! Ik ben met mijn boodschappen klaar en wilde juist door de Friedrichstrasse en de Linden naar de Brandenburger Tor wandelen, waar ik dan gewoonlijk een taxi neem naar huis, wanneer ik gewinkeld heb. Maar dat zal U waarschijn lijk uit uw richting brengen U gaat im mers den tegenovergestelden kant uit?" „Dat was oorspronkelijk mijn bedoeling, maar ik heb niets te verzuimen, dat mij aan genamer is dan het genoegen van uw gezel schap". Met een snellen, onderzoekenden blik keek ze hem van terzijde aan. „Ik ontdek vandaag nieuwe kwaliteiten in U, mijnheer Roggenbach! Vriendelijkheden te zeggen, leek mij tot dusver niet uw meest op den voorgrond tredende eigenschap". „Dat is het ook niet, juffrouw Delvendal! Maar ik doe de waarheid niet te kort, wan neer ik zeg dat deze toevallige ontmoeting mij bijzonder veel plezier doet". Er danste een uitdagend lachje in Lizzy's oogen. „Heel vleiend, tenminste als ik dat plezier heelemaal op mijn eigen rekening mag zet ten Maar laat ik dat niet verder onderzoeken. Wij vrouwen zijn altijd geneigd te gelooven, wat ons het aangenaamste is." Het zou onbeleefd geweest zijn te antwoor den. dat een speciale voorliefde voor haar aantrekkelijk persoontje, inderdaad niet de reden was, waarom deze ontmoeting hem zoo bijzonder verheugde, maar dat deze hem een lang-gezochte gelegenheid verschafte vurig verlangde informaties in te winnen. Hij maakte zich dan ook met een luchtig- schertsend bescheid van haar coquette op merking afen kreeg spoediger, en op on- gezochter manier dan hij had durven hopen, gelegenheid het onderwerp, waarvan hij dag en nacht vervuld was, te beginnen. Toen zij het Kaiser-café passeerden, merk te Erich Roggenbach dat Lizzy met een kort knikje in de richting van een der groote ven sters groette en onwillekeurig dien kant uit kijkend, zag hij een vlasblonden jongeman, die was opgestaan en beleefd boog. Toen zij een paar passen verder waren, vroeg hij, met wanhopige beslistheid den sprong wagend: „Die jongeman, die U daarnet groette, was dat niet mijnheer Meuven?" „Zeker. Kent u hem?" „Ja, tenminste als U een toevallig gesprek van een paar minuten een kennismaking wilt noemen. Maar door bijzondere omstandig heden stel ik belang in hem Hij is familie van mijnheer Falkenhayn, nietwaar?" „Heel in de verte. Hij noemt mijnheer Fal kenhayn oom, maar ik geloof dat hij de zoon van een neef is in den zevenentwintigsten graad". z „Als hij op zoo'n intiemen voet met de fa milie staat, komt hij er zeker veel aan huis?" „Ja zekerdat is te zeggen, sedert kort is dat eigenlijk niet meer het geval. Maar dat zal wel weer veranderen." „Een voorbijgaande verwijdering?" Het was Erich Roggenbach volmaakt on verschillig, of Lizzy hem voor onbescheiden en nieuwsgierig zou houden. Traute's hou ding gedurende het onderhoud tusschen Meu ven en haar vader de eigenaardige blik, waarmee het jonge meisje hem had aangeke ken toen hij Meuven's portret bekeek, de weinig-vriendelijke uitlatingen van den ban kier over zijn jeugdig familielid dit alles gaf aan de persoonlijkheid van Gerard Meu ven een bijzondere beteekenis. Bovendien was het niet aan twijfel onderhevig of er tusschen hem en Beïersdorf een of andere relatie had bestaan, en Erich meende reeds een vage schemering te zien van den samenhang van al deze details. Inmiddels scheen zijn belangstelling juf frouw Delvendal niet in het minst te verwon deren; integendeel, ze beantwoordde zijn vraag zoo grif, dat het onderwerp haar verre van onwelkom moest zijn. „Ja, er is op het oogenblik een verwijde ring", bevestigde ze. „Maar ik voor mij be schouw die als van voorbij gaanden aard. Meuven was als particulier-secretaris van mijnheer Falkenhayn altijd zijn rechter hand; ik geloof niet, dat iemand zoo zijn ver trouwen genoot als hij. Daarom ben ik over tuigd dat de verontwaardiging over het cou rantenartikel wel weer zal luwen". f Gelijk rë'ë'ds geméld is dé "Amerikaansche 'delegeerde Norman Davis te Berlijn aan gekomen, waar hij door Rijkskanselier Hit- Ier is ontvangen. Over de vooruitzichten op een- goed re sultaat bij de ontwapeningsquaestie schijnt Uavis optimistisch te zijn. In ë'en onderhoud met den bekenden En- gelschen econoom Sir Walter Layton ver klaarde Rijkskanselier Adolf Hitler, dat de fcasis van de Duitsche buitenlandsche poli tiek de vriendschap met Engeland en Italië moest zijn. Reeds openlijk had de Rijks kanselier zich uitgesproken voor aanvaar den van het ontwapeningsplan van Mac Do nald, dat hoop op vrede geeft, speciaal wanneer het met de door hem bij de bespre kingen te Rome aan de orde gestelde zaken wordt verbonden. Op de opmerkingen van Layton, dat Frankrijk's instemming met liet ontwapeningsplan waarschijnlijk er door bepaald zou worden of in elk land een instantie tot het oefenen van controle op de bewapening zou worden ingesteld, ant woordde Hitier dat Duitschland bereid was el^en vorm van bewapeningscontróle te aanvaarden, die gelijkvormig* op el'k land zou worden toegepast. Duitschland wenscht niet alleen den internationalen, maar ook den binnenlandschen vrede. Tien jaar van wede zijn voor Duitschland een absolute noodzakelijkheid. Naar Wolff voorts in politieke kringen ver neemt, staat het thans vast dat rijksminis ter Göring tot minister-president van Prui sen zal worden benoemd. Het is echter nog niet bekend, of deze benoeming terstond of over eenige dagen zal plaats vinden. Naar het schijnt heeft vice-kanselier von Papen van de benoeming tot Pruisisch pre mier afgezien. Hij zou, naar verluidt, ander belangrijk werk op ander terrein op zich nemen. De vertegenwoordigers van de Duitsche Volkspartij uit Westphalen en Rijnland hebben te Hamm een conferentie gehouden teneinde te beraadslagen over de toekomsti ge organisatie der partij. Pleidooi van minister Huil voor internationale samenwerking. Cordell Huil, de minister van buitenland sche zaken, verklaarde, blijkens een Reuter- bericht uit Washington tegenover de pers, dat wat de Vereenïgde Staten nastreven bij de aanstaande economische besprekingen is, de wereld het moeras van economisch na tionalisme te doen verlaten. Hij zeide verder, dat de Vereenigde Staten het land is dat in hoofdzaak verantwoordelijk is voor de nood- lottigen loop der tarieven en ook één der landen, die het sterkst getroffen zijn in de waarde van hun buitenlandschen handel, die in den loop van de paar laatste jaren met zes milliard dollar is achteruitgegaan. Huil gaf te verstaan dat de quaestie van de specifieke normen der tarieven zal wor den overgelaten aan elk land afzonderlijk, omdat de tijd dringt, terwijl de regeering der Vereenigde Staten er voor het oogenblik naar streeft een algemeene overeenkomst in be ginsel te verkrijgen voor het verlagen van de tarieven en het afschaffen van de beper kingen op het ruilverkeer. Sedert twaalf jaar is Amerika de exponent van een verderfelijke nationalistische poli tiek van ïsoleering geweest, aldus de minis ter. Het was hoog tijd, deze politiek over boord te werpen en tot een plan voor innige internationale samenwerking te besluiten. Russisch-Mandsjoerijsch con flict over den Ooster-spoorweg. De regeering van Mandsjoekwo heeft, naar Reuter uit Charbin verneemt met geweld de verbindingen van den Chineeschen Ooster spoorweg met het Transsiberische Mantsjoeli verbroken. De Sovjetautoriteiten hebben te Moskou telegrafisch om instructies gevraagd. Tot het verbreken van de verbindingen wsrd last gegeven omdat de autoriteiten van Mandsjoekwo geen bevredigend antwoord

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5