I DE BILT. In he! holst van den nacht... HET „ZUIG- EN REACTIEVLIECTUIC". woensdag 19 april 1933 blad IJMUIDEN HET ZWEMBAD VAN DE V. Z. V. EEN BIJDRAGE VAN HET P. E. N. Het bestuur van de Velser Zwemvereeni- ging ontving van het Provinciaal Electrici- teitsbedrijf van Noord-Holland iP.E.N.) be richt, dat het door Gedeputeerde Staten werd gemachtigd op de uitgeschreven obligatie- leening voor den bouw van een open zwem bad voor een belangrijk bedrag in te schrij ven. Onnoodig te zeggen, dat deze medewer king op hoogen prijs wordt gesteld! GODSDIENSTIG LEVEN. Hedenavond 7 uur zal in de Christ. Geref. kerk een bijzondere weekdienst worden ge houden waarin zal voorgaan Ds. K. Groen uit Rotterdam. „KUNST ZIJ ONS STREVEN." Naar wij vernemen zal het R. K. Gemengd Tooneelgezelschap ..Kunst zij ons Streven". Zondag 23 April ee,n uitvoering geven in het Patronaatsgebouw. Opgevoerd zal worden het bekende blijspel: ....Gebroeders Kalkoen" van G. Nielen. CONCERT. De Harmonievereeniging „Kunst na Ar beid". directeur de heer M. Kley, geeft a.s. Zaterdagavond in „Het Wapen van Velsen" een concert voor donateurs en belangstel lenden. UITVOERING N.A.S.B. De uitgestelde uitvoering der „Jonge Pie- terjellen" onderafdeeling der N.A.S.B. rayon Velsen, zal thans plaats vinden op Zaterdag 13 Mei a.s. in „Het Wapen van Velsen", GRATIA-PLATO. Op Woensdag 26 April a.s. zal er geen tur nen zijn voor de kleuterklasse, de meisjes- adspiranten- en de damesklassen, omdat op dien dag, wegens verkiezing voor de Tweede Kamer, het gymnastieklokaal niet beschik baar is. BURGERLIJKE STAND VELSEN. BURGERLIJKE STAND. Geboorten: A. M. NanDuiker d„ E. H. SchramBraam z„ W. WildeboerTrinks z, M. C. AnthonissenOverbeek z„ A. Krom- merhockTuyn z„ M. v. KlaverenMeijvo gel z., G. J. de JongGalis z„ A. Timmer mans—van Waard z„ A. S. Spits—Voorbach zoon. Overleden: Maartje Wijker 73 j., wed. van J. Kroone; Petrus J. Geirsgieter 75 j„ echtg. van G. Couzy, Pieter Frederiks 59 j„ echtg. v. M. K. Kraaijeveld; Teuntje M. A. Hans, 4 j... d. van C. Hans; Trijntje Bierdrager 81 j„ wed. v. K. Leguit; Antonie J. L. Bogaard 70 j„ echtgen. v. M. K. Poot. meldt: Hoogste barometerstand 777,6 m.M. te Thorshavn. Laagste barometerstand 762,7 m.M. te Memel, en voorspelt zwakken tot matigen, Noordelijken tot Noord- Oostelij ken wind, half tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk nog sneeuw of hagelbuitjes, weinig verandering in temperatuur, lichte vorst des nachts. Barometer Hedenmorgen 9 uur 765 m.M. Neiging: Stilstand. Thermometer Hoogste gisteren 48 F. Laagste heden nacht 34 F. Hoogste heden 40 F. Opgaaf: MAGAZIJN T BRILLENHUIS. Kanaalstraat 83. IJmuiden. SPORT EN SPEL DAMMEN. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN VAN „WORMER". Voor de nederlaagwedstrijden die de hoofd klasse damclub „Worm-ex" uitgeschreven heeft, zijn uitgenoodigd „Gezellig Samenzijn" Amsterdam), D.O.S. (Amsterdam), „Zaan dam", Damclub „Haarelm" en onze jeugdige lste klasser, de Damclub „IJmuiden". Donderdag a.s. reeds zal D.C.IJ. als eerste beginnen. Jammer genoeg is een aantal zeer sterke borden verhonderd zooals Bas- stra, de Boer, Kramer, van der Kuil en Bais, zoodat D.C.IJ. zelfs reserves moet put ten uit het derde. Het- 15-tal is als volgt samengesteld: bord 1. B. Dukel. 2. Ligthart, 3. de Jong, 4. Smit. 5. Diederiks, 6. Schaap; 7 Lythe, 3 Post, 9 Koetsier, 10. Kraai, 11 Ött. 12. Suik, 13. van der Velde, 14. de Beurs, 15 v. Buuren. Re serves: Postma, Vrijhof, Outenaar. Deze wed strijd is Dieterihs' afscheid van de dam sport. Het vertrek is precies 6.45 uur Kennemer- plein. PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Zooals wij gisteren reeds mededeelden, werd het persoonlijk damkampioenschap van Nederland behaald door den Amsterdam- schen kampioen F. Raman. Het is dus den Haarlemmer P. J. van Dar telen niet mogen gelukken beslag te leggen op den titel, al heeft het dit jaar bijzonder weinig gescheeld. Met slechts één punt ver schil op Raman en twee punten voorsprong op den titelhouder J. H. Vos moest Van Dar telen zich tevreden stellen met de tweede plaats. Raman, die niet den meestertitel bezit, was door het bondsbestuur uitgenoodigd aan de zen wedstrijd deel te nemen; zijn resultaat heeft wel bewezen, dat het bondsbestuur zijn spelcapaciteiten niet te hoog heeft aange slagen. Ongeslagen behaalde hij den titel met 13 punten uit negen partijen; gaarne voegen wij onze felicitatie bij de vele die hij na af loop van dit zeer zwaar bezette tournooi mocht ontvangen. De IJmuidenaar B. Dukel heeft in dit tour nooi ten volle bewezen zijn plaats onder de meesters volkomen waard te zijn. Zijn resul taat (evenals Vos 10 punten uit 9 partijen) wettigt dan ook wel de verwachting dat hij in volgende tournooien tot een der ernstig ste concurrenten zal gaan behooren. Vooral zijn speltrant draagt thans een veel- zijaiger karakter, dan vroeger; in verschei dene partijen heeft hij blijken gegeven van durf en uiterst ver doorgevoerde strategische talenten. De overige deelnemers kwamen al len ongeveer op de plaatsen waar zij krach tens hun spelcapaciteiten thuis behooren. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN „HAARL. DAMCLUB". Dinsdagavond werden bovengenoemde wed strijden voortgezet. De uitslagen luiden als volgt: Hoofdklasse: J. Popen remise met I-I, Greeuw. Derde klasse: Th. C. v. d. Sluijs wint van H. C. Souverein;. J. C. Bom wint van B. Hen neke; Jac. Fr. van Garderen remise met J, Zurel. HAARL. VOETBALBOND. DE SCHOOLWEDSTRIJDEN. Uitslagen van Dinsdag Afd. A: Rij kskweekschoól—M.T.S. H.B.S. A 1—H.B.S. (Velsen) 2- 3—3 Afd. B. 3e ronde: H.B.S. A 2H.B.S. B 1 3—3 H.B.S. B 1 wint. H.B.S. A 3Gem. Lyceum 2 Gem. Lyceum gedisqualificeerd Nijverheidsschool 2 (IJm.)—U.L.O. B 1 1i Kennemer LyceumNijverheidsschool I (IJm.) 1—2 Afd. C. 2e ronde: H.B.S. B 3—Gem. Lyceum 3 1- Kennemer Lyc. 2H.B.S. 3 (Velsen) 01 H.B.S, A 4Ds. Creutsburgschool (IJm.) 1—2 Chr. U.L.O. (Bl'daal)—U.L.O. B 2 1- Inst. „Oranje Nassau"—Chr. School Dreef Haarlem 5- U.L.O. (Hoofddorp)Ambachtsschool 2 17 Chr. Lyceum 2—Gr. v. Prinstererschool (IJm.) 0- Afd. D I. 3e ronde (Verliezers) W. de Zwijgerschool—Aeneas Mackay- school 11- v. Zeggelenschool (O.L.S. 41)O.L.S. 11 012 O.L.S 7O.L.S. 14 1—2 O.L.S. 27Nassauschool 20 O.L.S. 3Da Costaleerschool O.L.S. 3 niet opgekomen. O.L.S. 28—O.L.S. F (Aerdenhout) 4—4 O.L.S. F wint. Een Hongaarsche uitvinding. Geen vleugelsgeen schroefloodrechte opstijging, 1000 K.M. per uur. Waarheid of een fantastisch plan (Van onzen Weenschen correspondent) Weenen, 12 pril. In het kleine Hongaarsche stadje Sopron (of op zijn Duitsch: Oedenburg geheetem, dat vlak bij de grens van Oostenrijk ligt, woont een gewezen oorlogsvliegenier en vlieg- leeraar. die Viktor Biehler heet, welke een nieuw soort van vliegmachine heeft uitge vonden, waardoor hij in staat denkt te zijn een reusatchtige omwenteling op het gebied der aviatiek in het leven te roepen. De nieu we vliegmachine, die van den uitvinder den naam „zuig- en reactievliegtuig" heeft ge kregen, heeft geen vleugels en geen propel ler. De machine ziet er dus heel anders uit dan alle andere, totdusver bestaande vlieg tuigen. De lengte van het nieuwe toestel be draagt vijf meters, de breedte vier meters en de hoogte twee-en-halve meter. Het vliegtuig biedt plaats aan vijf personen, een piloot en vier passagiers. Het kan vijftienhonderd kilo gram vervoeren, waarvan vijfhonderd kilo gram benzine. Het nieuwe vliegtuig levert een heel eïgen- aardigen aanblik op. Het heeft den vorm van een afgeknotte pyramïde en het bestaat uit twee lichamen, een binnen-romp en een buiten-romp, die door middel van staven aan elkander zijn bevestigd. De leege ruim te tussehen de beide rompen in de zooge naamde „zuig-ruimte". Wanneer men de af- jeknotte pyramide in liggende houding voor zich heeft, dan bevindt zich in het smallere gedeelte, dat bij het vliegen het achterste eaeelte van het vliegtuig is, in de binnen romp een turbine, alsmede een motor met luchtafkoeling, welke van dezelfde brandstof fen voorzien wordt als de motor van iedere andere vliegmachine. Iets meer naar het midden is de eenigszins hoogere zitplaats voor den piloot, die een vrij uitzicht naar voren, over de zich daar bevindende ruimte voor de passagiers heen, naar de beide zij kanten en naar onderen heeft. Tussehen de zitplaats van den bestuurder en de ruimte voor de passagiers is een brandvrij tussehen schot, waarin zich een deur bevindt. Daar door worden de passagiers tegen eventueel uitbrekend brandgevaar beschermd. Aan den zijkant van de kajuit voor de pas sagiers is een naar buiten openslaande deur aangebracht, die hermetisch kan worden ge sloten. Men kan hieraan een lichtwerper be vestigen, die des avonds en des nachts de omgeving in hellen gloed zet. In het vlieg tuig zelf is een toestel aangebracht om dit licht sterker of zwakker te maken. Aan den buitenromp bevinden zich beweeg bare kleppen, die veel op vinnen van een visch lijken en die als.stuurwerktuigen dienst doen. Het vliegtuig rust op wielen, die in de lucht omhoog geklapt kunnen worden. Tij dens het vliegen zuigt de ruimte tussehen de beide rompen, die, zooals ik u reeds verteld heb, „zuig-ruimte" wordt genoemd, lucht op, welke in kracht wordt omgezet. Hoe dit ge beurt.... ja, dat blijft voorloopig het grootq ;eheim van den uitvinder; Het wliegtuig heeft reel overeenkomst met een raket, alleen wordt hier niet de stootkracht van het ont ploffende gas toegepast, doch wordt de inge zogen lucht op deze wijze, gebruikt. Hierdoor is het mogelijk een reusachtige, snelheid te oereiken, een snelheid van-eventjes. 1000 ki- ometer per uur. Men zou dus met dit nieuwe vliegtuig binnen vier uren van Weenen naar New-York kunnen vliegen* en denzelfden dag weer terug kunnen komen. Voorwaar geen kleinigheid! Het toestel kan boven in dé lucht blijven stilstaan. En het hoeft niet met een aanloop de lucht in te stijgen, het kan zelfs loodrecht naar bovengaan. Er is verder voor gezorgd, dat een plotseling naar beneden storten ten gevolge van het een of andere, incident ge heel uitgesloten is. Wanneer de motor plot seling zou ophouden te functionneeren of wanneer er een gebrek aan het stuur is, kan het vliegtuig met een snelheid van 15 a 20 kilometer in glooiende richting naar beneden zweven en dan rustig en kalm op de aarde landen. Ja, zelfs wanneer het toestel met ge ringe snelheid in boomer, óf tegen muren of daken of tegen wanden van. rotsen en bergen ïcu aankomen, wordt de stoot nog tengevol ge van het feit, dat de machine uit twee rompen bestaat, gebroken en daardoor kun nen de passagiers geen letsel oploopen. En dan bestaat ook nog altijd de kans, dat het vliegtuig in het water valt. Geen nood, ook dan is er geen gevaar. Niemand behoeft te verdrinken, het toestel gaat niet onder wa ter. De ventiels aan den buiten-romp. die gewoonlijk voor den noodigen toevoer van lucht zorgen, sluiten zich automatisch en nu wordt een zuurstof-apparaat in werking ge zet. Het vliegtuig blijft dyijven en de inzit tenden zijn geheel veilig en.kunnen nu wach ten, tot hulp komt opdagen Ook voor tochten naar de stratosfeer leent het nieuwe toestel zich uitstekend, daar de kajuit, waarin de passegiers zich bevinden, hermetisch gesloten kan worden en het vlieg tuig zich ook in zeer dunne lucht nog heel goed kan voortbewegen. De nieuwe vliegtuigen behoeven niet eens zoo heel bijzonder duur te zijn. Wanneer zij in grootere hoeveelheden vervaardigd wor den, bedragen de kosten ongeveer vijfdui zend Nederlandsche guldens per stuk. Men is geenszins gebonden aan de door mij opgegeven lengte, breedte en hoogte van het toestel. Men kan de vliegtuigen ook aanzien lijk grooter maken. Dan kan men met groote gezelschappen lange reizen maken, net als vroeger met de trekschuit. Maar dan veel en veel vlugger. Eventjes naar Amerika heen en weer. In Amerika lunchen en des avonds weer in Europa zijn. Of een klein weekend reisje maken. Naar Zuid-Afrika, naar Indië, naar China en Japan. Waarheen u maar wilt. U hebt het maar uit te zoeken. En in een wip zijn we er. Er bestaan geen afstanden meer. Ales ligt vlak bij elkaar! W. M. BEKAAR. O.L.S. 17—O.L.S. 16 0—7 O.L.S. 4le Doopsgezinde School 2—3 3e ronde (Winnaars): O.L.S. (Voorweg) Heemstede Rijksleerschool 2—2 O.L.S. Voorweg wint. Dreefschool (H'stede)I.L.S. 28 0—3 O.L.S. 34Corn. Houtmansehool 2—1 (O.L.S. 43) O.L.S. 392e Doopsgez. School 7—0 O.L.S. 5O.L.S. 25 1—5 O.L.S. 37—O.L.S. 18 0—0 O.L.S. 37 wint. O.L.S. 15—O.L.S. 8 2—2 O.L.S. 15 wint. O.L.S. 35—O.L.S. 13 1—1 O.L.S. 13 wint. VOETBAL. KINHEIM—ZEEBURGIA. Men schrijft ons: De belangstelling voor den a.s. Zondag op het Haarlem-terrein te spelen beslissings wedstrijd om het kampioenschap der tweede klasse A tussehen Kinheim en Zeeburgia is zoowel in Haarlem als Velsen en Amsterdam zóó groot, dat bijzondere maatregelen worden getroffen om zoowel het aantal zit- als staan plaatsen uit te breiden, waardoor evenals bij de vorige groote wedstrijden op het Haarlem terrein een record aantal toeschouwers in staat wordt gesteld den wedstrijd goed te volgen. En voor de goede orde aan het terrein èn om zeker te zijn van een plaatsbewijs wordt geadviseerd gebruik te maken van den voor verkoop, die zoowel te Haarlem als te Velsen en Amsterdam aan de bekende adressen wordt opengesteld .OLYMPISCHE SPELEN. DE SPELEN 1936 NIET IN DUITSCLAND? Het Persbureau Vaz Dias schrijft ons. In Internationale sportkringen houdt men zich momenteel bezig met de vraag, of de Spelen der Elfde Olympiade in 1936 wel te Berlijn kunnen worden gehouden. Niemand minder dan de president van het Ameri- kaansch Olympisch Comité heeft als zijn per soonlijke meening te kennen gegeven, dat de Spelen niet in een land zouden kunnen plaats vinden, waar dingen gebeuren in strijd met het Olympisch protocol, in casu de gelijkge rechtigdheid der rassen. Dit protocol verlangt n.l. waarborgen voor het zuiver internationaal karakter der Spelen en eischt dat alle deel nemers, onafhankelijk van welke nationali teit of van welk ras, van religieuze of poli tieke inzichten, onder volkomen gelijke voor waarden kunnen deelnemen. De Zweed Temer, redacteur van 111. Bladet te Stockholm uit zich op overeenkomstige wijze, terwijl in het Amsterdamsch Sportblad, hoofdredacteur J. Hoven te Amsterdam, de zelfde vraag wordt opgeworpen. Dit laatste blad stelt voorts de vraag, of de geheele in ternationale sportwereld niet gediend zou zijn met uitstel van de organisatie te Berlijn en of het aldus het Amsterdamsch Sport blad voor alle zekerheid niet beter zou zijn de organisatie van de Spelen der Xle Olym piade alsnog aan een stad in een ander land op te dragen? Het blad pleit dan voor Amsterdam, dat als het ware de aangewezen stad is om de taak voor 1936 van Berlijn over te nemen in ver band met het feit, dat het voortreffelijk functioneerend apparaat van 1928 nog volko men intact is. ijmuider courant tweede VELSEN UB WILLEM DE ZWIJGER-HERDENKING. In het in ons blad van Zaterdag gepubli ceerde programma van de Willem de Zwijger herdenking is de kerkelijke herdenking in de Ned. Hervormde Kerk, Kanaalstraat, niet vol ledig opgenomen. Deze herdenking vindt plaats Maandag 24 April van 910 uur. Spreker: Ds. Wesbonk: Willem van Oranje voor zijn tijd" en Ds. j, W. Swaan: „Willem van Oranje voor onzen tijd". Dit laatste was in het programma niet ver hield. DE REGENBOOGFRACTIE. Naar wij vernemen is .de heer K. H. Tuse- jiius uit de z.g. regenboogfractie, bestaande uit raadsleden afgevaardigd door neutrale partijen, Oud-Kath. Kiesvereeniging, groep Schilling en Vrijheidsbond, getreden. SANTPOORT VERGADERING S. D. A. P. REDE M. A. REINALDA. Dinsdagavond trad de heer M. A. Reinalda uit Haarlem in „De Toorts" op met het on derwerp .,Met de democratie naar het socia lisme". Het is onder buitengewoon moeilijke om standigheden, aldus spr., dat het Nederland sche volk wordt opgeroepen om gebruik te maken van zijn stembiljet. Allereerst wil spr. deze moeilijke omstandigheden bespre ken en dan pas het stembiljet, omdat dit laatste ten opzichte van de groote gebeurte nissen, welke de wereld op het oogenblik be leeft, niet beteekent. De verhoudingen, waaronder wij leven, wij zigen zich in versnelde mqat. Spr. denkt nog even terug aan de periode, die sloot in 1914. In deze periode was er wel strijd, want de eene groep vond wel, de andere dat het niet goed ging, maar het was in verhouding tot wat wij nu beleven een kalme strijd. In 1914 trad een nieuwe phase in. 't Kapi talisme zag in den oorlog een noodwendigheid voor zijn imperialistische bedoeling, maar de arbeidersklasse verzette zich meer en meer. In 1918 bereikte dit gevoelsverzet, zooals spr. het noemt, zijn hoogtepunt. In 1921 luwt dit intense gevoel van verzet. In 1921 voltrok zich in de wereld een econo mische crisis, zooals wij nog nooit gekend hadden. Het gezag trad toen op. Op allerlei wijze trachtte men het proletariaat de be haalde voordeelen weer te ontnemen. Doch er gebeurde nog iets anders. De ar beiders verlieten bij honderden hun eigen rijen, toen zij zagen, dat hun een deel van de verkregen sociaal economische rechten weer ontvielen. Deze verzwakking van het prole tariaat ontging het kapitalisme niet. In zijn pers probeerde het de ontmoediging der ar beiders aan te kweeken. Naar sprekers over tuiging waren de velen, die in 1918 gekomen waren, niet tot die daad gekomen door klaar bewust dénken'. Daarom voelde men in dé rijen der S.D.A.P., dat een Instituut voor Ar beidersontwikkeling noodig was om de ar beiders dit klare, bewuste denken bij te bren gen. Dit instituut heeft de arbeiders een veel béter inzicht" in het socialismê gegeven. Nu is de crisis nog grooter dan in 1923, maar de groote massa is tot het inzicht gekomen, dat in een periode van economischen teruggang aaneensluiting van de arbeidersklasse juist noodig is. Daardoor groeit de S.D.A.P. tegen de verdrukking in. Meer komende tot den verkiezingsstrijd zegt spr., dat hij het volkomen eens is met Colijn, als cleze in zijii deputaten-rede van 9 Maart j.l. zegt, dat de A.R. den verkiezings strijd ingaan met 3 leuzen: 1. Het herstel onzer ontredderde financiën. 2. Het zooveel mogelijk uit zijn verval opheffen van het economisch leven. 3. De bekamping van het euvel der werkloosheid. Wat de eerste leus betreft, wil spr. echter dit herstel niet bewer ken door op onderwijs te bezuinigen en de volgens Colijn ontzaglijk hooge loonen van het overheidspersoneel te verlagen. Wat de tweede leus betreft, zegt „de sterke man", dat hiervoor noodig is, dat de belem meringen, die den uitvoer van de producten van bodem en fabrieken verhinderen, worden opgeheven. Spr. noemt dit volksbedrog, want het is juist de klasse van den heer Colijn, die van dag tot dag bezig is, de tolmuren om ons land hooger op te bouwen. De leus van de S.D.A.P. „Medezeggingschap in de bedrijven" is heel wat beter. Bij de derde leus stelt de heer Colijn voor op de vraag, of het tegenwoordig steun niveau wel gehandhaafd kan blijven. Dit moge de werkloozen wat zeggen! Verder heeft hij het over productieve werkverschaffing, maar veel meer dan de inpoldering van het IJselmeer noemt hij niet, en van de eischen der S.D.A.P.: Invoering der 40-urige werk week (internationaal te regelen), belang rijke verhooging van den leerplichtigen leef tijd en invoering van een ouderdomspensioen, spreekt hij in het geheel niet. Tenslotte besprak spr. nog nader een aan tal eischen der S.D.A.P. en hun mogelijkheid van invoering. FEUILLETON Naar het Duitsch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. (Nadruk verboden). 25) Hij had geen ander bescheid verwacht en liet thans alle terughouding varen. „En U bent bij hem geweest?" „Ja, ik ben ook bij hem geweest. Maar ik zeg U verder niets, voordat U mij een uitleg ging voor Uw gedrag gegeven hebt. In welk opzicht kunnen deze dingen U interesseeren en hoe is het mogelijk dat U er iets van weet?" Nu het hooge woord er eindelijk uit was, werd het rustiger in zijn binnenste. Hij was ei' thans nog slechts op bedacht, haar haar verklaring zoo gemakkelijk mogelijk te ma ken, ieder woord te vermijden, waardoor hij haar zou kunnen krenken of afstooten. Onder zijn eigen schoone illusies had hij een streep gezet en hoe haar mededeelingen ook moch ten uitvallen, hemzelf zouden ze niets anders kunnen brengen dan licht in de duisternis, Waarin hij nog steeds rondtastte en de moge lijkheid een vriend en helper voor Traute ts zijn. „Ik weet ervan", beantwoordde hij haar vraag, terwijl zij verder liepen, „omdat ikzelf U bij Beiersdorf gezien heb, dat was de oor zaak van mijn eigenaardige verhouding tegenover U. Ik stond voor een oplosbaar raadsel, maar ik zou mij nooit het recht aan gematigd hebben mij in deze zaak te mengen of er met U over te spreken, zoolang ik kon aannemen dat ik de eenige was, die van Uw bezoek bij Beiersdorf wist. Maar ik vrees thans, dat ook anderen ervan op de hoogte zijn, lieden die ik tot alle laagheid in staat acht". Iiaar verwarring en radeloosheid schenen steeds grooter te worden. Het was duidelijk, dat de beteekenis van zijn toespelingen niet tot haar doordrong en haar woorden wonden haar zoo op, dat het haar zichtbaar moeite kostte om niet in snikken uit te barsten. „Ik wilde dat ik U begreep!" zuchtte ze. Het is onmogelijk, dat U mij bij Beiersdorf gezien hebt, ten eenen male onmogelijk!" „En toch is het zoo, juffrouw Falkenhayn!" hield Erich Roggenbach vol. „Ik was in de kamer naast-aan zonder dat U mijn aanwe zigheid opmerkte het is uitgesloten, dat ik mij in dit opzicht vergis. Maar ik herhaal, dat ik er tegen U ook maar met een woord over zou hebben gerept, als de omstandigheden mij er niet toe dwongen. Men heeft de schan delijkste bedreigingen tegen mij geuit en ik kan dan pas met kans op succes optreden tegen het gespuis, dat mij over deze raadsel achtige geschiedenis lastig valt, wanneer U er mij daartoe in staat stelt. U moet mij zeg gen welke reden U had, om Beiersdorf een bezoek te brengen". „Maar dat kan ik niet!" riep ze heftig. „Mijn hemel, waarom pijnigt U mij zoo? Als U mij werkelijk gezien hebt, dan moet U toch ook weten waarom ik bij hem was. Wanneer hebt U mij dan gezien? En wat hebt U ge hoord?" Er klonk diepe twijfeling in haar stem en het had er veel van of ze in haar opgewon denheid nauwelijks wist wat zij zei. En Erich Roggenbach zocht naar behoedzame woorden, om haar zooveel mogelijk te ont zien. „Ik heb niets gehoord van wat er bespro ken is. Ik zag U maar een kort moment; U stond gebogen over Beiersdorf's bed en toen ik even later de Kamer binnenkwam was U verdwenen. Beiersdorf kon ik niets meer vragen, die was gestorven." Met een hulpeloos gebaar bracht zij de hand aan het voorhoofd. „Ik begrijp U niet niets, ©iets begriip ik van wat U zegt. Ik heb niet aan Beiersdorf's sterfbed gestaan; ik heb pas een dag na zijn dood gehoord, dat hij overleden was. U moet U vergist hebben en zoo U iemand gezien heeft, dan ben ik het in ieder geval niet ge weest." Hij was overtuigd, dat zij op dit oogenblik niet de waarheid sprak, maar hoe groot zijn afkeer van leugenachtigheid anders ook was, hij kon het haar niet zoo heel kwalijk nemen. Mocht hij verlangen, dat zij hem zonder aar zelen haar vertrouwen zou schenken, peinsde hij, terwijl ze hem toch niet anders dan op pervlakkig kende en hij zich de weinige malen dat zij elkaar ontmoet hadden, zeker niet van zijn voordeeligsten kant had laten zien. Maar hoe dan ook, hij moest er in sla gen haar verklaarbaren schroom voor een openhartige bekentenis te overwinnen en daarom deed hij alsof hij haar ontkenning niet gehoofd had. „De deur tussehen de beide kamers stond wijd open", hernam hij; „een vergissing is buiten gesloten. Maar misschien was U nier alleen", veronderstelde hij voorzichtig. „Mis schien had U iemand bij U, die ik niet zag". De uitwerking van zijn woorden was geheel anders dan hij gedacht had. Hij had haar, in een zoo weinig kwetsenden vorm, als de om standigheden toelieten, op de nutteloosheid van haar leugen willen wijzen. Maar wat hij nu las in den donkeren gloed van haar oogen en den diepen blos, die plotseling haar wan gen kleurde, kon hij niet anders uitleggen, dan als fel-oplaaienae verontwaardiging. „Ik heb U gezegd, dat ik op den tijd, dien U noemde, niet in de woning van mijnheer Beiersdorf ben geweest", verklaarde ze scherp, „en dat ik ook niet aan zijn sterfbed heb gestaan; ik was daar toen noch alleen, noch in gezelschap van iemand anders.. Hoe komt u erbij, mijnheer Roggenbach, om de waarheid van mijn woorden in twijfel te trekken?" Deze onverwachte hardnekkigheid, die zich naar hij meende achter gehuichelde toorn zocht te verbergen, bracht Erich Roggenbach een oogenblik van zijn stuk. Als zij in die na drukkelijke ontkenning bleef volharden was de beproeving, die zij beiden het laatste half uur hadden doorstaan, tevergeefs geweest. Neen, hij mocht voor geen middel terug schrikken om haar van zijn goede bedoelin gen te overtuigen. „Maar begrijpt U dan toch. juffrouw Fal kenhayn", pleitte hij, „dat U zonder angst of terughouding tegen mij spreken kunt, ia, dat U het in Uw eigen belang doen moet. Het zou er allemaal geen zier op aankomen als niemand behalve ik van Uw bezoek op de hoogte was, dat heb ik U straks al onder het oog trachten te brengen. In dat geval behoef den wij er verder geen woord over te ver spillen. Maar het is helaas niet uiteesloten, dat ook anderen zullen trachten de identiteit van die geheimzinnige nachtelijke bezoek ster vast te stellen en dat U het slachtoffer zult worden van de kwaadwillige, grove, op sensatie beluste menigte. En ik weet zeker dat ik dit zal kunnen verhinderen, wanneer u mij maar uw vertrouwen schenkt". Traute's oogen vulden zich met traneni

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5