DUITSCHE VOORLICHTING. In liet holst van den nacht... IJMUIDER COURANT 'jiniüdet Ceumd IJMUIDER courant DONDERDAG 20 APRIL 1933 TWEEDE BLAD Onjuiste groepeering van cijfers. Onze uitvoer wel degelijk achteruit. De Duitsche land- en tuinbouwpers blijft zich beijveren om haar lezers onjuist voor te lichten, omtrent de beteekenis van het handelsverkeer tusschen Duitschland en ons land. De bedoeling daarvan is duidelijk. Men wenscht stemming te maken en daardoor in vloed uit te oefenen op de gaande onder handelingen te Berlijn. Vergeleken bij 1931 is de invoer uit Nederland naar Duitschland in 1932 voor tal van artikelen gestegen, o.a. voor eieren met 19, vet met 64, spek met 49, roode- en savoyekool met 25 en 31, wittekool met 105, tomaten met 28, uien en druiven met 44 en 46 en appelen met niet minder dan 165 procent. Nadat van Duitsche zijde nog de aandacht is gevestigd op de vermin derde Duitsche koopkracht in 1932, zoodat, „bij een natuurlijk verloop van zaken Neder land een vermindering van zijn afzetmoge lijkheden naar Duitschland had moeten ver wachten, blijkt het gewicht van den invoer uit Nederland met 6 procent te zijn geste gen". Tevens, aldus de Duitsche pers, daalde de waarde van dien invoer met circa 30 pro cent, waardoor aan den Duitschen land- en tuinbouwer ernstige schade is berokkend. Behalve door de grootere hoeveelheden, die uit Nederland Duitschland zijn binnengeko men, werden, als gevolg der lagere prijzen, de prijzen op de Duitsche markten geheel verknoeid. En dan moet men aldus de Duitsche berichtgeving bedenken, dat de Nederlandsche export naar Engeland met meer dan 20 procent daalde, die naar Frank rijk met 24 procent en die naar België zelfs met 25 procent. Nederland heeft dus geen recht om zich te beklagen. Integendeel, de afzet naar Duitschland ontwikkelde zich op gunstige wijze. Tegen éen dergelijke berichtgeving dient men met goed gefundeerde gegevens te velde te trekken. Men beweert wel eens, dat men uit ter beschikking gestelde statistische ge gevens conclusies kan trekken, welke lijn recht tegenover elkander staan, maar hier heeft men van. Duitsche zijde gevolgtrekkin gen gemaakt uit een gedeelte van het mate riaal, hetwelk ter beschikking staat. Wan neer men den indruk wil vestigen, dat de Nederlandsche exporteurs van land- en tuin bouwproducten geen reden tot klagen hebben over hun afzet naar Duitschland, dan mag men daarvoor niet gebruik maken van en kele exportcijfers dezer producten, doch dient men ze alle te nemen. De meer bedoelde Duitsche publicatie heeft zich beperkt tot een zevental artikelen en uitsluitend een ver gelijking gemaakt tusschen de jaren 1931 en 1932. Een vergelijking tusschen deze jaren is niet juist, omdat speciaal in 1931 de export van tuinbouwproducten naar Duitschland zeer sterk achteruitliep, o.m. als gevolg van betalingsmoeilijkheden. Dit blijkt bijv. uit het feit, dat het gewicht van den tuinbouw- export naar Duitschland van 1930 op 1931 terugliep van 314 tot 213 millioen K.G., of met circa 30 procent. Door Duitsche maat regelen is dit resultaat verkregen! Men had vergelijkingen moeten treffen tusschen den uitvoer in 1932 en dien in 1929 of 1930, toen nog van normale verhoudingen gesproken kon worden. Volgens de Nederlandsche statistische ge gevens ontwikkelde de uitvoer der artikelen, waarover in meergenoemde Duitsche publi catie zooveel te doen is, zich als volgt: maal 1000 K.G. 1929 1932 1932 in v. 1929 wittekool roodekool tomaten uien druiven appelen 37.781 39.437 37.078 13.477 2.540 29.318 26.604 19.505 38.548 13.889 3.005 17.184 70 pet. 50 104 103 118 59 Deze cijfers leeren ons, dat de uitvoer van wittekool naar Duitschland in 1932, vergele ken bij 1929, met dertig procent verminderd is, terwijl ook de export van roodekool en ap pelen sterk gedaald is. Voor tomaten, uien en druiven was een vermeerdering vast te stellen; deze bedroeg resp. 4,3 en 18 procent. Maar thans de in het Duitsche artikel niet genoemde artikelen. De uitvoer daarvan ver liep als volgt. maal 1000 KG. 1929 1930 1931 1932 1932 in v. '29 peren 9.233 6.839 2.652 3.850 41 procent kersen 1.817 665 137 161 9 kruisbessen 4.133 3.913 2.705 1.912 46 frambozen 1.758 4.003 1.536 461 26 aardbeien 881 2.637 3.802 1.272 144 bloemkool 39.267 35.676 23.963 12.121 31 sla 17.414 21.420 18.590 17.112 99 peen 14.548 5.620 5.226 2.191 15 rapen 5.758 2.415 978 963 16 komkommers 47.196 48.487 42.591 33.947 72 spruitkool 4.201 6.219 3.666 3.684 87 doperwten 652 523 462 260 40 snijboonen 16.089 8.534 3.846 6.237 38 schorseneeren 1.540 1.802 1.524 1.031 67 vroege aardappelen 54.272 40.745 2.626 9.339 17 het aardbeien-cijfer is voor ons voercijfers voor appelen. (6 millioen 'gunstig. Over de andere cijfers behoeft niets gezegd te worden. Het totale gewicht vam den tuinbouwuitvoer naar Duitschland bedroeg in 1929, 1930, 1931 en 1932 resp. 395, 314, 213 en 226 millioen K.G. Men bedenke daarbij, dat het verschil tusschen 1931 en 1932 uit sluitend een gevolg is van de gunstige uit- 1931, 17 millioen K.G. in 1932) Een en ander beteekent, dat de Nederland sche export van tuinbouwproducten (groen ten, fruit, aardappelen) naar Duitschland in 1932 circa 28 procent minder was dan in 1930 en 43 procent minder dan in 1929. MOLLERUS. BEVERWIJK DE GROENTENMARKT IN HET 1 VOORJAAR. NIEUWE PRODUCTEN AANGEVOERD. De afgeloopen week bracht van de thans als hoofdproduct domineerende producten weer ruime voorraden aan de veilingen. De aanvoeren van spinazie gaan nog steeds in stijgende lijn en zullen vermoedelijk het hoogtepunt nog niet bereikt hebben. Wel zal de weersgesteldheid, die momenteel alles be halve mooi is en eerder op winter, dan op voor jaarstempera tuur gelijkt, den groei zoo danig belemmeren, dat de oogst in matiger tempo kan geschieden. Wat de handel be treft, deze was niet alleen' voor bovenge noemd artikel ongunstig, doch met uitzonde ring van enkele producten over de geheele markt niet levendig, integendeel geregeld zeer flauw en stug. Voor spinazie stonden de noteeringen voortdurend aan den lagen kant, hoewel van de laatste twee veilingsdagen ge zegd kan worden, dat er tenminste plaatsing voor gevonden kon worden. Dit was voor een niet gering deel toe te schrijven aan de -uime afnamen der fabrieken. De noteeringen wis selen zoo ongeveer van 1035 ct. per kist. Met witlof, waarvan de aanvoeren even eens zeer ruim waren was het al niet veel beter gesteld. Wel was op de laatste veiling van Woensdag een kleine opleving in den handel te bemerken en herstelden zich de prijzen weer met een hoogere opbrengst van enkele centen per K.G. De noteeringen, die in het laatst der vorige week gangbaar waren en ook Dinsdag nog varieerden van 410 ct, liepen heden weer op tot prijzen van 814 ct. per K.G. Rabarber werd geregeld op iedere veilingS' dag in grooter partijen aangeboden. Ook dit product moest in prijs meermalen een veer tje laten en het was vooral de mindere .:wa' liteit, die nog al eens in de verdrukking kwam. De noteeringen liepen uiteen naar soort van 37 ct. per bos. Sla begint zich als glasproduct meer te vertoonen, doch geeft geregeld een <-roote verscheidenheid in kwaliteit te zien. De prij zen, die wisselden van 3080 cent per kist komen neer op 2—^7 ct. per stuk. De aanvoer van asperges bepaalt zich nog tot slechts kleine partijtjes, terwijl het mee- rendeel van dit product nog lang niet tot eerste soort kan worden gerekend. De prijzen bewogen zich dan ook van 301.00 per bos. Radijs was de laatste dagen in aanvoer sterk verminderd. De noteeringen gingen een weinig naar boven. Schommelend naar kwa liteit van 46 ct. per bos. Raapstelen konden bij matigen aanvoer geplaatst worden van 34 ct. per bos. De eerste peen vulde de rij van nieuwe iroenten weer aan en ondervond natuurlijk veel belangstelling. De prijzen varieerden van 2225 ct. per bos. Bloemkool, die ook nog een bescheiden plaats inneemt, had eveneens veel aandacht. Wegens verschil in kwaliteit noteerde dit product van 8—20 ct. per stuk. De aanvoer van prei begint thans in om vang belangrijk te verminderen. De animo is echter bij de koopers ook niet groot, waar door de prijzen op zeer laag peil stonden. GEHEELONTHOUDERS KINDERCLUB „KINDERGELUK.". De Geheelonthouders Kinderclub „Kinder- jeluk", die eenigen tijd geleden een groot en welverdiend succes oogstte met eenige op voeringen van haar jubileumrevue, kwam Woensdagmiddag en avond opnieuw in het Kennemer Theater voor het voetlicht met het kinderzangspel „Zonnekind" van T. Westra en T. Straatsma. Des middags heeft de jeugd genoten van zang en spel van „Kindergeluk" dat als gewoonlijk weer voor een prettig ver loop van deze voorstelling had zorg gedra gen. Des avonds hebben de volwassenen van dit alleraardigste zangspel genoten en de toewijding en den ijver bewonderd, waar mede de jeugdige executanten hun taak vervulden. Niet in het minst ging de waar deering van de toehoorders uit naar den leider van „Kindergeluk", die steeds met zooveel enthousiasme zijn moeilijke taak vervult en daarmede op de erkentelijkheid van vele ouders aanspraak mag maken. De opvoering was goed verzorgd en der gewoon te getrouw was veel werk gemaakt van cos- tumeering en aankleeding van het tooneel. De liedjes werden met piano-begeleiding van Mej. Wesselingh frisch en vroolijk ge zongen, terwijl met de vrijmoedigheid, die Verzekeringsvoorwaarden gratis Ongevallen-Verzekering. HET NIEUWE AVONDBLAD V3DO VELSEN. BEVEQWIJK eO 600 mmiddellijk gcvolj jan ccn spoortrein i Europa overkomen Elke abonnc op ,.IIct Nieuwe Avondblad IJmuidcr'Coiirvint" is, zoolang rijn abonnement duurt, dit blad verschijnt en de Directie van „liet Nieuwe Avondblad IJmuider Courant" de verzekering doet duren, verzekerd tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen, op de volgende voorwaarden Artikel iAls verzekerden worden beschouwd alle betalende gcaboi n ?rdcn, die aan de volgende vereischten voldoen: a. g'.-..ureude minstens twee weken als geabonneerde in <ie regis ters voor „Het Nieuwe Avondblad IJmuider Courant" zijn b. tusschen 18 en 60 iaar oud zijn; c. niet lijden aan ziekten of gebreken, welke voor hen hot gevaar voor ongevallen vergrooten, en volkomen het gebruik hebben van hunne ledematen en zintuigen. Artikel 2. Ouder ongeluk, als in deze voorwaarden bedoeld, wordt verstaan de uitsluitende eu rcchtstrecksche oorzaak van ccn lichamelijk letsel (waaronder ook te water geraken verslaan wordt), den verzekerde, onafhankelijk van zijn eigen wil overkomen, cn waarvan het bewijs geleverd- worde dat zulks door van builen af toegebracht geweld werd veroorzaakt met het gevolg hierna in Artikel 3 aangeduid. Artikel 3. De uilkccringcn bedragen: 2000 gULDHN, indien hel ongeluk (vallende binnen de grenzen van deze voorwaarden) de eenige cn rcchlsliecksche oorzaak is van de levenslange ongeschiktheid van den verzekerde waaronder verstaan wordt de amputatie van twee ledematen, hetzij beide voeten of beide handen, dan wel één voet cn ccn hand, lioscn den enkel of den pols of onherstelbaar gezichts verlies uit beide oogen, (totale blindheid), een en ander binnen tien dagen 11a den datum van het ongeval; GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen deze voorwaarden) de eenige en rcchtstrecksche oorzaak is van den dood van den verzekerden geabonneerde, hetzij onmiddellijk of uiterlijk binnen driemaal 24 uren 11a het ongeval. Inplaats van deze uitkecring ad f 600,bij overlijden zal worden uitgekeerd: 5000 GULDEN, aan de achtergebleven minderjarige kinderen, indien de verzekerde geabonneerde en diens cchtgcnoole beiden overlijden, 3000 GULDEN, aan de echtgenoote of aan de achlergcblevc minderjarige kinderen, indien alleen de verzekerde geabon neerde overlijdt, 2000 GULDEN, aan den echtgenoot of aan dc aelitergcblcv minderjarige kinderen, indien alléén de cchtgenoolc van d verzekerden geabonneerde overlijdt, mits dat overlijden plaats heeft als van en binnen driemaal 24 uren na een tram of autobus mits rijdende op e behoorlijk concessie is verleend bimie ongeval en mits de verzekerde geabonneerde cn/of diens ccht- genoote ln het getroffen vervoermiddel als betalend (e) pass; gicr(s) of op vrijbïljet reisde(n). 400 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen dc grenzen van deze voorwaardenne eenige cn rcchtstrecksche oorzaak is van de amputatie van één hand of één voet boven den pols of. enkel of van 't onherstelbaar gezichtsverlies uit één oog (totale blindheid van dat oog), een en ander binnen na den datum van het ongeval. 250 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van deze voorwaarden) de eenige cn rechtstreekschc oorzaak is van rle amputatie van beide leden van ceD duim, binnen tien dagen na den datum.van het ongeval 150 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van deze voorwaarden) de eenige cn rechtstrceksche ooi zaak is van de amputatie van alle leden van een wijsvinger binnen tien dagen na den datum van het ongeval. 1 QQ GULDEN, 'indien het ongeluk (vallende binnen dc grenzen va'u deze Voorwaarden) 'de eenige en réchlslreekschc oorzaak is van de breuk van een boven- en/of onderarm of breuk van een boven- en/of onderbeen. CA GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen do grenzen van deze voorwaarden) de eenige en rechtstrceksche oorzaak is van de amputatie vau alle leden van een anderen viuger binnen tien dagen na den datum van het ongeval; terwijl onverminderd de bepaling der voorlaatste alinea artikel 6, krachtens deze verzekering alle uitkccringen op het hoofd van één persoon verzekerd cn om welke redenen ook te doen, te zamen nooit meer dan f2000,— kunnen bedragen welke maximum uitkeering echter wordt verhoogd tot f 500Ö (resp. f 3000,—) ingeval van uitkecring bij overlijden tenge volgc van een spoortrein-, tram- of autobusongeval, als bcdocVi bij deze voorwaarden. Ingeval reeds bij liet plaats grijpen van een ongeluk dc bovi genoemde ledematen van het lichaam mochten worden gescheiden door snijding, wringing, scheuring, knelling of anderszins, zal dat verlies met amputatie worden gelijkgesteld. Verder onder bepaling, dat het verlies van vóór het ongeluk reeds onbruikbare, gebrekkige verminkte of niet aanwezige ledematen geen aanspraak geeft op cn niet in aanmerking komt bij uitkecring. ITeeft éen ongeval het verlies van meerdere vingers van een hand tengevolge, dan gaat de volle te verleenen uitkeering in geen geval het bedrag te boven dat voor het verlies van de geheele hand is vastgesteld. Een ongeval geeft nimmer recht op meer dan één uitkeering, met dien verstande, dat indien hetzelfde ongeval zoowel breuk als verlies van een boven- of onderarm of been tengevolge heeft, de uitkeering voor verlies zal worden verleend. Artikel 4. De uitkeering ingeval van overlijden geschiedt t dc echtgenoole of bij ontstentenis daarvan aan de erfgenamen den gedooden abonné, tenzij elders in deze voorwaarden anders bej>aatd. Uitkccringen wegens verlies van ledematen, vingers of oogen geschieden aan den abonné zeiven. In geval recht op schadeloosstelling ontstaat, zal.de uitkecring geschieden binnen tien dagen nadat de noodige inlichtingen verkregen zijn en het persoonlijk letsel, en de oorzaak en *-"* gevolg dnarvan bewezen zijn ten genoege der Directie „Het Nieuwe Avondblad IJmuider Courant". Artikel 5. Een uitkecring zal niet verschuldigd zijn bij dood of verlies van ledematen of oogen, of breuk vau ledematen direct of indirect, veroorzaakt: a. door eenige ziekte, kwaal of voorbeschiktheid van den ver zekerde b. door eenige heelkundige operatie of door uitputting als gevolg daarvan (tenzij die operatie noodzakelijk was wegens letsel, waartegen verzekerd is); c. door een bevalling of zwangerschap, ook al mocht de dood veroorzaakt zijn door een ongeluk; d. door zonnesteek, of terwjjl de verzekerde onder den invloed van overprikkeling of somnambulisme was of door bedwel mende dranken of krankzinnigheid minder in staat dan ge woonlijk om zorg voor zich zelvcn te dragen; e. door zelfverminking, zelfmoord of poging daartoe, hetzij willekeurig of niet, onverschillig of de geabonneerde al dan niet goed bij zinnen was; f. in duelof gedurende de voorbereiding tot of deelneming aan wedstrijden of bij vlieg- oi luchtvaart toen ten of bij ba'dén, zwemmen, automobielrijdcn of motorwielrijden g. door grove nalatigheid of grove onvoorzichtigheid of door vechten, of aanvallen tegen den persoon van verzekerde of in buitenlandschen oorlog of binncnlandsche beroerten. De verzekering geldt echter wél voor gévallen waarbij het ongeluk veroorzaakt werd tengevolge van rechtmatige zelfverdediging of -.vel bij poging tot redding van personen of tot afwending van drei gende gevaren. Voor ongevallen in den zin van art. 2, verdrinking tengevolge hebbende, gelden voor zeevisschcrs, zeevarenden en personeel van den Loodsdienst, de navolgende bepalingen Is de verzekerde abonné tijdens het ongeval opvarende van een visschers-, marine- of ander vaartuig buitengaats, op-de Zecuwsehe stroomen of op de Zuiderzee, dan zal een bedrag van f 400,wórden uitgekeerd per getroffen abonné, mei een maximum bedrag van f 2000,in. het geheel indien hetzelfde ongeval den dood van 5 of meer abonné's mocht tengevolge hebben. In hel laatste géval Zal het bedrag van t 2000.gelijkelijk onder de in art. 4 aangeduide rechthebbenden worden verdeeld. Is echter de verzekerde abonné tijdens het ongeval opvarende van ec-n stoomschip eerste klasse, periodiek varende in vaste 1 bindingslijncn tusschen Nederland met Amerika, Engeland Nedcrlandsch Indic. dan is dit risico voor de volle verzekerde in dc verzekering begrepen. Het verdwijnen, verdrinken of door gas of gassen verstikken den verzekerde, wordt ten opzichte van deze verzekering aar merkt als te zijn veroorzaakt door grove nalatigheid, of grove onvi zichtigheïd, tenzij ten genoege van de Directie van „Het Nïei Avondblad IJmuider Courant" het bewijs van het tegendeel wordt bijgebracht. Onder bepaling, dat indien een abonné in staat van krankzinnig heid of verstandsverbijstering zal raken of zich buiten Europa mocht begeven (behalve indien hij van ccne Europccschc haven nr- andere Europeesche haven reist in een schip met vast dek van vrede) 01 indien hij zich in krijgdienst te land of te water begeeft en evenzeer van den dag af waarop hij ophoudt zijn abonnementsgeld van „Het Nieuwe Avondblad IJmuider. Courant" te betalen of deze courant ophoudt te verschijnen, of de Directie van „Het Nieuwe Avondblad IJmuider Courant" de verzekering doet eindigen, alsdan deze verzekering voor hem geheel zal vervallen c-n krachteloos worden. Van de verzekering zijn uitdrukkelijk uitgeslotenallen die zich met de bcroiding. het verwerken oi. proefnemingen met buskruit, schietkatoen, nitroglycerine, dynamiet, naphtha, acetylecngas of andere licht-ontploibare of licht-óntvlambare stoffen bezig houden of daarbij desbewust tegenwoordig zijn. Evenmin geldt deze verzekering voor mijnwerkers, acrobaten, circusrijders en dergclijken. Indien de gevolgen van een ongeluk door ziekelijke omstandig heden, waarin de verzekerde verkeerde op het oogenblik dat het ongeval plaats had, vergroot worden, wordt eventueel geen hoogere schadeloosstelling betaald, dan tlic, welke volgens het oordeel van den geneeskundigen adviseur'der Nieuwe HAV Bank zouden hebben moeten zijn uitgekeerd aan .een normaal persoon, door het zelfde ongeluk getroffen. Gedurende den termijn, waarin de verzekerde lijdende is aan de gevolgen van een ongeluk, zal de verzekering tijdelijk buiten kracht zijn met betrekking tot elk nieuw ongeluk, dat den verzekerde rdocht treffen. Artikel 6. Ingeval ccn geabonneerde een ongeluk overkomt, moeten in alle gevallen alle bijzonderheden daaromtrent en omtrent het bekomen letsel zoo spoedig mogelijk schriftelijk gemeld worden aan de Directie van „Het Nieuwe Avondblad IJmuider Courant" te IJ muiden en indien zoodanige kennisgeving, niet binnen driemaal 21 uur na het ongeluk is geschied, dan zal geenerlci uitkeering verschuldigd zijn.' Indien de getroffene zeevarende is, moet de kennisgeving van hét overlijden geschieden birrnen'ilnc' dagen na het bekend -worden van het ongeluk aan de belanghebbenden. Zoo spoedig mogelijk na het ongeluk, moet de hulp van een be voegd geneeskundige worden ingeroepen en de verzekerde is gehouden onder geneeskundige behandeling tc blijven cn de voorschriften van den geneesheer onafgebroken op te volgen totdat hij volkomen hersteld is. In ieder geval moet den geneesheer der Nieuwe HAV Bank toege staan worden den (de) verwonde ie onderzoeken'wannéér, cn zoo dikwijls zulks billijkerwijs geöiseht. kan worden en „Het Nieuwe Avondblad IJmuider CouranL" heeft eveneens vrijheid öm zoodanige genees- cn heelkundige hulp te verstrekken als zij uöodig acht. Elk bewijs hetwelk de'Directie van „I-Iet Nieuwe Avondblad IJmuider Courant" van tijd tot tijd zou-kunnen eischeu betreffende ccnig ongeluk of verwonding op grond waarvan een. eisch werd ingesteld, zal haar zoo spoedig mogelijk, nadat hiertoe het schrifte lijk verzoek gedaan werd, gegeven -moéten worden. In geval van eenig'ongeluk niet doodelijken afloop moet hiervan aan de Directie van „Het Nieuwe Avondblad IJmuider Courant" te ljmuiden schriftelijk worden kennis gegeven, onmiddellijk nadat het ongeluk aan belanghebbenden bekend zal zijn geworden. Het niet nakomen van een of meer der in dit artikel genoemde verplichtingen, zal elke aanspraak op uitkeering voor belangheb benden verloren doen gaan. Alleen na overlegging van het nauwkeurig door hem en den behandelenden geneesheer ingevulde aanvragc-formiilier tot uit keering, en ingeval van overlijden-, van dc.doodactc, kan de belang hebbende aanspraak maken op do 'behandeling zijner vordering. De overgelegde stukken blijven het eigendom van „Het Nieuwe Avondblad IJmuider Courant". De kosten der geëischte verkla ringen komen ten laste van dengene die de uitkeering aanvraagt Alle bedragen, die krachtens deze verzekering verschuldigd zijn. zullen betaalbaar zijn ten kantore van „Het Nieuwe Avondblad IJmuider Courant", slechts na ontvangst van eene door de(n) rechthebbende(n) geteekende quitantie. Van geen som, die verschuldigd is, zal interest betaald woraen, ook niet in gevallen, waarin die anders volgens de wet verschuldigd zou zijn; terwijl de aansprakelijkheid voor uitbetaling van ecnig het niet binnen een maand, nadat het is ingevorderd. Artikel 7. Alle geschillen uit deze voorwaarden voortvloeiende, zullen beslist worden door drie scheidslieden, Nederlanders, bij onverdeelde keuze door partijen té benoemen. Bij weigering of bij gebreke van overeenstemming geschiedt de benoeming der drie scheidslieden door den bevoegden rechter. Partijen zijn aan de uitspraak der scheidslieden onderworpen als aan een vonnis in het hoogste ressort en zullen elk baar eigen kosten dragen, benevens de helft van het honorarium scheidslieden. der jeugd eigen is, werd geacteerd. Het pu bliek heeft „Kindergeluk" daarvoor menig maal met een langdurig applaus beloond. Het waren prettige voorstellingen, die velen eenige aangename uren hebben be zorgd VOOR DE BLINDEN. Voor de op 27 April in het K.S.A.-gebouw te houden blindenavond ten bate van de R.K. Blindenbond „St. Odilia" is een zeer afwisselend programma samengesteld. Het comité van voorbereiding heeft daarvoor de medewerking verkregen van de Kennemer Orkest Vereeniging, dirigent Louis Stiens, mevr. A. GeldermansNiesten, sopraan, den heer A. Schaaper tenor ep van een humo ristisch trio gevormd door de heeven F. Brakenhoff, W. Niesten en G. Spanjaard. Bo vendien zal de blinde rijwielhersteller G. du Pau, woonachtig alhier, een rijwiel mon- teeren, een arbeid, die hij in twee uren tijds voltooit. STRANDEXCURSIE. Voor de deelnemers aan den dezen winter gehouden cursus over „De zee", georgani seerd door het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling, wordt op Zondag 30 April a.s. een excursie naar het strand gehouden. Leider van dezen tocht is de heer L. J. Vonk, die ook de cursus gaf. DE WINKELWEEK TIJDENS DE B. E. T. E. De commissie, belast met de voorbereidin gen voor het houden van een winkelweek voor Nederlandsch Fabrikaat tijdens de van 6-14 Mei a.s. te houden tentoonstelling voor Han del en Industrie houdt heden Donderdag avond een spoedvergadering in de bovenzr.al van Hotel „Ter Burg". In deze bijeenkomst zal uit de belangstelling van de winkeliers aangesloten bij E. M. M. en De Hanze moeten blijken, of voor deze winkelweek voldoende animo tot deelneming bestaat. Indien dit wel het geval is kan het mooie plan der com missie tot uitvoering komen, zoodat een groote opkomst van de winkeliers alleszins gerechtvaardigd kan worden geacht. GOUDEN ECHTVEREENIGING. Onder groote belangstelling en vele blijken van vriendschap heeft het echtpaar P. v. d. Outenaarv. d. Kolk, wonende in de Tul penlaan te Wijk aan Duin zijn gouden huwe lijksfeest herdacht. De Tulpenlaan was voor die gelegenheid in feestkleed gestoken. Om wonenden hadden voor het huis van het bruidspaar een eerepoort opgericht en in de geheele Tulpenlaan hadden de buren de vlag uitgestoken. Des avonds bracht de St.. Jozef Harmonie, onder leiding van haar directeur den heer J. G. H. Damen, de gebruiklijke serenade, welke attentie zeer op prijs werd gesteld, niet in het minst ook door de be woners van dit gedeelte der gemeente, voor wie het verschijnen van een muziekkorps wel tot de groote zeldzaamheden behoort. De vroolijke marschmuziek bracht in het stille Wijk aan Duin heel wat menschen op de been. De Beverwijksehe Harmonie-kapel was niet op het appèl verschenen, zulks tot verwon dering van velen. De reden daarvan was zeer begrijpelijk, want in verband met een onge steldheid van den bruidegom hadden fa milieleden aan de kapel verzocht de sere nade achterwege te laten, aan welk ver zoek dat blijkbaar de St. Jozef Harmonie niet bereikte, natuurlijk gevolg moest worden ge geven. Artikel S. Bezwaring of vervreemding van de rechten, voor een geabonneerde uit de verzekering voortvloeiende, heeft geen rechtsgevolg. Alzoo zal het ontvangbewijs van den verzekerde of, bij overlijden, van de echtgenoote of erfgenamen \an den verzekerde in ieder geval volledige kwijting ten gevolge hebben. Met het oog op vaststelling der identiteit van den verzekerde, moet deze bij elke verandering van woonplaats, beroep of naam, hetzij door huwelijk of anderszins, daarvan ten spoedigste opgave doen" aan de Directie van „Het Nieuwe Avondblad IJmuider Cou rant" te ljmuiden. ALGEMEENE VOORWAARDEN. Als abonné in den zin dezer verzekering wordt beschouwd het hoofd van het gezin óf de samenwoning (als omschreven in art. i van het Besluit van 27 September 1930, St.BI. 392, behoorende bij de Wet op de Bevol kingsregisters), tenzij voordat het ongeval plaats greep een ander lid van het gezin of de samenwoning, woonachtig, is aangewezen bij schriftelijk verzoek aan de administratie 1 het zelfde adres „Het Nieuwe Avondblad IJmuider Courant". VELSEN DE WERKLOOSHEID. Het aanbal werknemers, dat op 15 April j.l, als werkzoekend aan de Gem. Arbeids beurs stond ingeschreven, bedroeg 2451, n.l. 502 bouwvakarbeiders, 486 metaalbewerkers, 70 kantoorbedienden. 25 huisbedienden, 711 diverse beroepen (w.o. 57 machinisten, 61 stokers, 5 koks en 96 matrozen ter visscherij) en 657 losse- fabrieksarbeiders. DRANKWET. Bij Burgemeester en Webhouders is inge komen een verzoekschrift van Hendrika Otter geb. Looyen, winkelierster te IJmuiden om een verlof B voor den verkoop, uitsluitend van alcoholvrijen drank in de benedenlokali- teit van het perceel Tusschenbeeksweg no. 62 en van Gerard us van Tunen, caféhouder te Santpoort om een verlof A voor den ver koop van zwak-alcoholischen drank in d« zaal van het perceel Rijksstraatweg no. 4 aldaar. UITVOERING HOOGOVEN TOONEEL Het Hoogoven-Tooneel, regisseur de heer A. M. J. Vermeulen, geeft a.s. Zaterdag 22 April een uitvoering in Hotel De Prins. Op gevoerd zal worden „De Distel" blijspel in 3 bedrijven van Jan Fabricius. Muziek van „The Red Jeckers Band" Uitkeeringen uit hoofde dezer verzekering worden gegarandeerd door de NIEUWE HAVBank te Schiedam Polissen zijn niet noodig en worden dus niet verstrekt. Lusl tl ueds ecu ÖtkUndMad Neem er dan als Avondblad bij. U I FEUILLETON Naar het Duitsch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. (Nadruk verboden). 26) „Er is mij verteld, dat er een vriendschap tusschen U en mijnheer Meuven bestaat en ik zie niet in welke aanleiding er kan zijn, dat dit voor mij verborgen moest blijven. Zal ik me tot hem wenden, juffrouw Falken- hayn? Wilt U, dat ik hem verzoek U v>or moeilijkheden te behoeden?" Met een ruk hief ze het donkere hoofd op en keek hem uitdagend aan. Haar oogen schoten vuur en uit de klank van haar stem sprak de trots van de tot in het diepst van haar wezen beleedigde vrouw. „Neen, dat wil ik niet!" Onbarmhartig wer den de woorden hem in het gezicht geslin gerd. „En ik ontzeg U het recht, U verder met mijn zaken te bemoeien", ging ze op denzelf den, toon van beleedigde majesteit voort. „Wij hebben niets meer met elkaar te bespreken, mijnheer Roggenbach, niets. En ik verzoek U, mij nu alleen te laten." Hij deed een stap achteruit en nam zwij gend zijn hoed af. Zij beantwoordde zijn groet niet en met vlugge voeten, schichtig als een opgejaagd hert, spoedde zij zich voort langs de bladerlooze boomen, met den triesten, grij zen wintermiddag als een kleed van droefe nis om haar pathetisch-eenzaam figuurtje. XIII. „Hallo, U spreekt met dokter Römhild. Met wie?" „Met Lizzy; ben je alleen?" „Ja, wat is er?" „Je moet zoo gauw je kunt hier naartoe komen. Neem een zenuwstillend middel mee!" „Voor wie. Toch niet voor Traute?" „Ja, voor haar. Ze ligt al zoowat een kwar tier in een huilkramp, zooals ik nog nooit bij gewoond heb". „Hoe komt ze in vredesnaam daaraan En waar zit je eigenlijk op het oogenblik? Als je thuis bent, vind ik j e manier van spreken nog al onvoorzichtig". „Zie je me nu voor heelemaal mal aan? Ik zit in de telefooncel van ons buurtpost- kantoor. Traute zou het bovendien absoluut niet hebben toegestaan, dat ik je opbelde". „Nu hoe komt het dat ze zoo overstuur is?" Is er soms weer iets met dien Meuven?" „Neen, ik ben overtuigd dat die allang bij haar heeft afgedaan. Dat was maar een be vlieging; geen werkelijke liefde. Neen, er is iets veel bedenkelijkers. Ze heeft vanmiddag met dien Roggenbach een samenkomst gehad in de Tiergarten". „Weet je dat zeker? Heeft ze je dat ver teld?" „Neen, het bedenkelijke is juist dat ze dat niet heeft gedaan.- Ze begint geheimen voor mij te hebben. Maar toen ze weg was vond ik zijn brief in haar schrijfbureau. Hij schrijft dat hij haar mededeelingen van her grootste gewicht heeft te doen en bezweert haar let terlijk te komen. Nu, wij tweeën kunnen ons wel zoowat voorstellen, wat dat voor gewich tige mededeelingen zijn, die die idioot op het hart heeft". „Ja, maar dat is nu niet bepaald een onder werp voor een telefoongesprek. Ze heeft dus gehoor gegeven aan zijn uitnoodiging? En na haar thuiskomst kreeg zij een huilaanval?" „Ja, het moet grappig toegegaan zijn tus schen die twee gelieven. Zij zag eruit als een wandelend lijk en wilde alleen blijven. Toen ik mij niet liet afschepen 'en haar op een vriendelijke manier probeerde uit te hooren, barstte de bom, hoewel zij de grootste moeite deed zich te beheerschen. Ik had mij, kwasl heel toevallig den naam Roggenbach laten ontvallen. Toen stoof zij op als een wilde. Nooit meer mocht ik in haar tegenwoordig heid dien naam uitspreken, nooit, nooit meer En daarop volgde een vloed van tranen, het leek warempel wel een wolkbreuk. Als je ooit een kans gehad hebt, jongenlief, dan is het op het oogenblik! Eeigenlijk begin ik er meer dan genoeg van te krijgen om zoo onbaat zuchtig de weldoende engel voor jou te spe len. Maar ik hoop dat je me, als je eenmaal Traute's bruidegom bent. niet heelemaal zult vergeten". „Moeten we elkaar door de telefoon mis schien liefdesverklaringen doen?" klonk het geprikkeld. „Ik kom direct naar jullie toe". Tien minuten later belde hij aan de flat van de familie Falkenhayn. Lizzy deed zelf open en fluisterde hem toe: „Ik moet je onaangekondigd naar haar toe brengen, want als ik haar vooruit zeg, dat je er bent, weigert ze positief je bij zich te laten komen". Dr. Römhild volgde Lizzy naar Traute's schemerdonkere kamer. Ze lag op den diven, het hoofd in de handen verborgen. Als zij nog schreide, was dit in elk geval niet te hooren, maar van tijd tot tijd schokte haar lichaam alsof ze huiverde van koorts. Op haar teenen sloop Lizzy naar haar toe en legde haar arm om haar schouders. „Daar is Dr. Römhild, Traute. Ik heb me zoo ongerust over je gemaakt, dat ik hem in mijn angst geroepen heb". Traute maakte een beweging alsof ze Lizzy's liefkoozingen wilde afschudden, maar zij hief haar hoofd niet op. „Laat hem weggaan. Ik kan hem niet ont vangen. Ik voel me niet in staat op het oogen blik met iemand te spreken." De dokter beduidde Lizzy zich „erug te trekken. Toen liep hij behoedzaam naar den divan en ging op den rand zitten. „Juffrouw Falkenhayn!" zei hij zacht en met een innigheid, waarin zich een wereld van liefdevolle deelneming scheen te open baren. „Wilt U mij heusch wegsturen, mij, uw besten, trouwsten en onbaatzuchtigsten vriend?" Met een ruk draaide zij haar hoofd naar hem toe; haar gezicht stond verstoord en haar roodbehuilde oogen schitterden. „Spreekt u mij alstublieft niet over vriend schap en onbaatzuchtigheid", viel zij uit. „Ik kan die afschuwelijke woorden niet meer hooren. Ik begrijp niet waar de eerste de beste de moed vandaan haalt mij zijn vriend schap op te dringen". Dr. Römhild was misschien een beetje blee- ker geworden bij deze uiting '/an onwil, maar noch de deelnemende uitdrukking in zijn ge laat noch de weeke vleiende stem waren merkbaar veranderd toen hij op een smarte- lijk-verwijtenden toon zei: „De eerste de beste, juffrouw Falkenhayn? Ben ik werkelijk dan niets anders "oor u dan de eerste de beste? Scheert u mij misschien over een kam met menschen, die onder het een of andere voorwendsel trachten uw ver trouwen te winnen, omdat zij daarop hopen macht over u te krijgen?" Een diepe rimpel teekende zich tusschen Traute's wenkbrauwen af.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5