HET NIEUWE AVONDBLAD De visscherij op „Voeding en Hygiëne". 18e JAARGANG No. 144 VRIJDAG 21 APRIL 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents Incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonnè(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. Buitenlandsche Zaken. Donderdag trad oud-minister Beelaerts van Blokland officieel in functie als vice-presi dent van den Raad van State. Het minister schap op het Plein is dus het eerste dat vacant komt. Dit geeft aanleiding de hoop uit te spreken, dat men aan de bezetting daarvan bijzondere aandacht zal besteden als na de verkiezingen de nieuwe kabinetsvor- ming aan de orde komt. Er zijn tijden geweest waarin het ministerie van Buitenlandsche Zaken als niet veel meer dan een eere baantje gold. Die zijn lang voorbij, en als men nu den mond vol heeft over sterke mannen, mag wel in een der eerste plaatsen aan dat ministerschap gedacht worden. „Sterke mannen" schrijf ik, in het meer voud, want wij zullen na a.s. Woensdag heusch geen dictator krijgen, maar een nieuwe regeering van negen of tien leden, die zeer waarschijnlijk op een vaste parle mentaire meerderheid hoé die dan ook samengesteld moge zijn zal steunen en dus tenvolle in staat zijn, haar gezag te doen gelden. Als de huidige verkiezingskoorts gezakt zal zijn, zal men weer tot het besef komen dat het de internationale gebeurtenissen zijn, die over 't wel en wee van alle volken en dus ook over het onze beslissen. Er ons buiten houden is totaliter onmogelijk. Wij kunnen er moeten ons eigen binnenlandsch bestuur regelen, wij móeten samenwerken om in deze tijden van nood de tering naar de nering te zetten en vooral het algemeen belang vóór het groepsbelang te zettenmaar het is pure dwaasheid te meenen dat de groote nooden en gevaren van dezen tijd ons wel ontgaan zullen als wij eerst maar weer een vast beleid in Den Haag hebben. Iu Buitenlandsche Zaken kan men op dit moment weer niet veel anders dan gevaren zien, die ons direct mede bedreigen. Na de veelbelovende besprekingen van MacDonald met Mussolini, te Rome, is de gebruikelijke terugslag gevolgd. De Stille Kracht heeft zich weer doen gelden en de kans op een ontwapenings-overeenkomst schijnt nu weer geheel vervaagd. Zooals zoo vaak tevoren heeft men zich nu maar weer op de econo- misohe vraagstukken geworpen, hoewel de geheele wereld bij telkens herhaalde erva ring weet, dat het onmogelijk is die tot een goede oplossing te brengen zoolang het be staan van de enorme strijdmachten der groote staten het algemeene wantrouwen in de wereld consolideert. Iedereen weet dat de veelbesproken Eco nomische Wereldconferentie niet de minste kans van welslagen heeft zoolang er geen ontwapeningsdaad is verricht. Daarom heeft de reis van Mac Donald naar Washington dan ook weinig indruk gemaakt, en wordt de huidige reis van Herriot, met hetzelfde doel, bijna met onverschilligheid bejegend. Het feit op zichzelf dat de Fransche minister president Daladier niet in eigen persoon gaat, maar er zijn voorganger op afstuurt wekt al geen groot vertrouwen. Beslissingen verwacht Daladier blijkbaar niet van deze kennismaking met Franklin Roosevelt, en aangezien het voor Fransche premiers altijd gevaarlijk is geweest een lange reis te onder nemen tijdens hun afwezigheid wordt veelal ijverig geintrigeerd om hun val te bewerken blijft hij maar liever thuis. Intusschen heeft de heer Hitler met zijn Jodenvervolgingen de verhoudingen in Euro pa nog aanmerkelijk slechter gemaakt, En geland dat Duitschland nogal welgezind placht te zijn vooral tegen zich ingenomen en de kans op herziening der vredesverdra gen voorloopig totaal bedorven. Hetgeen een ramp is. Het zonderlinge protest, door am bassadeur von Hoesch bij de Britsche regee ring ingediend tegen de Lagerhuisdebatten over Duitschland, heeft het Foreign Office kalmpjes voor kennisgeving aangenomen en het met geen antwoord verwaardigd. Ik ken de Engelsche sfeer bij ervaring te goed om niet te beseffen wat zulk een minachtende houding beteekent, en hoe algemeen de in stemming van de Engelsche openbare mee ning zal zijn. Men gelooft daar in het demo cratische Engeland in zichzelf, in zijn cul tuur en in zijn volk.als geheel. Dat is de grootste kracht van de Britten, en aan die eigenschappen kan het Nederlandsche volk inderdaad een voorbeeld nemen. Intusschen heeft de heer Hitier den boel aardig bedorven. Het laatste nieuws is de wederinvoering van het goud-embargo in Amerika en de ver lating van den gouden standaard in Amerika Waarbij onze gulden wellicht weer bedreigd wordt De geheele situatie is opnieuw vol gevaren. Hoera-speeches over nationalisme anno 1665 of daaromtrent helpen daartegen niets. Als ik vandaag over het vancante ministerie van Buitenlandsche Zaken schrijf is het het besef: daar moet een krachtige, nog jonge, bekwame man komen, die dezen tijd begrijpt en de nieuwe mogelijkheden beseft. Of hij de zeesla gen van de Ruyter uit zijn hoofd kent is van minder belang. En op alle gezanschappen moet hij jonge energieke menschen, mannen van dezen tijd, plaatsen die hem en daarmee Nederland kunnen adviseeren volgens den nieuwen gang van zaken. Omdat zij die be grijpen en dus weten, dat er maar een uit weg is. De uitweg die leidt naar ontwapening, naar slechting vam tarief muren, naar Euro- peesche federatieve samenwerking, in nauw verband met Amerika. Buitenlandsche Zaken zijn onze grootste levensbelangen. Hebben wij voldoende men schen die zich daarin door hun bekwaam heid en moderne inzichten aan antieke, verouderde hebben wij niets kunnen doen gelden, dan moeten wij daarmee vooral den post op het Plein en de gezantschappen be zetten. Om onzen invloed, onze cultuur die tot de hoogste in Europa behoort) tenvolle te doen gelden. R. P. IJMUIDEN ONGEVAL. Donderdagmiddag omstreeks half één ge raakte de 70-jarige A. R. uit Amsterdam, door van de pier te vallen te water. Door ijlings toegeschoten hulp mocht het gelukken deii ouden man weer spoedig op het droge te brengen. Na hem eerst in de tent van den heer Beukman te hebben ondergebracht, werd hij later door de E. H. B. O. per auto naar het politiebureau gebracht, waar hij van zijn natte plunje werd ontdaan en in dekens gewikkeld, om vervolgens naar het Antonius Ziekenhuis te worden gebracht. A.-R. PARTIJ. Dinsdagavond zal in de Geref. kerk Wilhehninakade een bijeenkomst worden, gehouden van de A.-R .Partij waarin zal be luisterd worden de radio-rede van Dr. Colijn. Vooraf zal het woord voeren Ds. R. J. van der Meulen, Geref. predikant alhier. Het slotwoord zal worden gesproken door Ds. Bijleveld, Christ. Geref. predikant te Haarlem. VERGADERING A.-R. PARTIJ. Gisteravond heeft een goed bezochte ver gadering van de A.-R. Kiesvereeniging „Ne derland en Oranje" in de Marnixschool plaats gehad. Nadat de heer J. Feitsma de vergadering met gebed en een kort inleidend woord had geopend, trad als spreker op de heer C. Smeenk, lid der Tweede Kamer, te Arnhem. Spreker begon te zeggen dat de te houden Kamerverkiezingen dit keer plaats vinden in een bewogen tijd. De internationale toestand is niet zonder zorg. Vooral is d!ie zorg ver meerderd sinds Japan uit den Volkenbond is getreden. Vervolgens wees spreker op den toestand vlak in onze nabijheid, in Duitsch land. Dit alles is niet alleen zorgbarend maar heeft ook zijn gevolgen. Naar aanleiding van de politieke verwikkelingen bespreekt de heer Smeenk dé economische verwikkelingen en de gevolgen daarvan. Op duidelijke wijze zette spreker uiteen hoe het eene land, het andere noodig .heeft. Inzonderheid hoe ons land niet van eigen bodem kanbestaan. Waar andere landen met hun tarief muren het onmogelijk maken daar iets te brengen, zijn wij niet in staat voldoende daar te betrekken. Gevolg: werk loosheid, waarvan door velen de schuld wordt gegeven aan het kapitalisme. Wat fei telijk onder kapitalisme verstaan moet wor den toonde spreker met eenige voorbeelden aan. Spreker is van oordeel dat wil men wat bereiken men moet komen gelijk de A.-R. dat heeft tot een partij formatie op prin- cipieelen grondslag. Verder besprak de heer Smeenk in het kort de Geref. Staatkundige partij en de Chr. Dem. Unie om vervolgens een woord tot de jongeren te richten waarin hij zegt: dab alleen in het licht van het Evangelie en er kenning van Jezus Christus, dan alleen en niet anders men 'het juiste inzicht krijgt voor hetgeen noodig is voor het individueele en maatschappelijke leven. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd slechts door één der aanwezi gen gebruik gemaakt, die door den spreker werd beantwoord. Na het zingen van een vers uit Psalm 89 sloot de heer Smeenk, na dat de heer Feitsma eenige woorden van dank tot hem had gericht, de vergadering. Op de plaats waar het grootste Amerikaan- sche luchtschip „Akron" verginghebben matrozen kransen in het water geworpen ter nagedachtenis aan de 76 dooden. Mooie stand van de Reedersvereeniging. Staatsvisschershavenbedrijf en andere Rijksinstellingen vertegenwoordigd. In het geweldige gebouw van de R. I. A. aan de Ferdinand Bolstraat te Amsterdam is hedenmorgen door minister Verschuur de tentoonstelling „Voeding en Hygiëne" ge opend. Het is te hopen dat de minister op z"n rondwandeling langs de stands een oogen- blik zal verwijlen bij de interessante vis scherij-tentoonstelling. Hij zal dan onge twijfeld naar den Haag terugkeeren met de overtuiging, dat ondanks alles de Vereeni- ging van Reeders van Visschersvaartuigen te IJmuiden met de wijze, waarop zij voor den dag komt op deze visscherij-tentoonstel ling heeft getoond dat zij de hoop op betere tijden nog niet heeft verloren en dat zij nog wel over voldoende energie beschikt om de stuwende kracht te zijn voor wederopbouw van het thans lamgeslagen bedrijf. Nog vóórdat de tentoonstelling geopend was n.l. Donderdagmiddag, hebben we het uit pure belangstelling voor de afdeeling „visscherijtentoonstelling", in het bijzonder voor de inzendingen uit IJmuiden gewaagd, ons te begeven in den chaos, die eigen is aan elke tentoonstelling-in-wording. Met verba zing hebben we ons afgevraagd of het kan bestaan, dat dit mengelmoes van latten en zeildoek en her- en derwaarts verspreid lig gende blikken, bussen, flesschen en andere ingrediënten, deze wanorde in het quadraat in een tijdsbestek van nog geen 20 uren kan worden geordend tot een verzameling die aanspraak wil maken op den naam „ten toonstelling". Een leger vertegenwoordigers en arbeiders was nog bezig aan den op bouw der stands. Huizen hooge zuilen minder hecht wellicht dan de Dorische of Jonische, waarmede de oude Grieken hun tempels schraagden, rezen omhoog, zuilen van potten jam en groenten in blik. Maar we zullen dit alles laten rusten en alléén verbellen van hetgeen er reeds be zien was van de visscherij tentoonstelling. 1 Hoe komen we er in? De hoofdingang van de R.A.I. die een her innering bij ons verlevendigde aan de roem ruchtige zesdaagscbe, aan veel gedrang en aan politieruiters,, was hermetisch gesloten. Maar in den zijgevel bleek een opening, waarin allerlei vreemdsoortige voorwerpen verdwenen. Er was niemand die ons den weg versperde en zoo stonden we eer we het wis ten vóór den stand van de haringreederijen en het Nederlandsche Visscherij Proefstation. Deze stand was nagenoeg gereed. In dezen stand zijn verschillende modellen van ha ringschepen tentoongesteld. Natuurlijk ont breken de bommen en de buizen niet. Voorts vindt men er een collectie netten, terwijl op overzichtelijke wijze te zien is een ontmoeting van een school haring met het vleetnet. DeNederlandsche Heide Maatschappij heeft een stand, waarvan we slechts konden ver moeden, dat ze interessant belooft te worden. In tal van aquariums zullen straks de karpers de forellen en de zalmen rondzwemmen, als ook de glasaaltjes (montei), maar voor loopig waren er slechts „eetbare forellen die onkundig van hun eetbaarheid, vroolijk in hun beperkte waterwereldje rondzwom men. Verschillende platen demonstreeren het vele werk dat deze instelling verricht in het belang van onze zoetwatervisscherij. De stand der Reedervereeniging. In den stand der Reedersvereeniging trof fen we den heer Vermeulen met z'n assisten ten nog druk bezig. Maar het was de laatste hand die aan de omvangrijke inzending werd gelegd. De inzendingen uit IJmuiden zijn op tijd gereed. Deze stand mag er zijn en de heer Ver meulen. onder wiens leiding het geheel is opgebouwd, heeft hiermede bewezen dat hij exposeeren kan. Er is hier heel wat mate riaal aanwezig en de heer Vermeulen, die ons tusschen zijn arbeid door het een en ander vertelde, roemde zeer de medewerking die hij mocht ondervinden. Want behalve de Reedersvereeniging stonden verschillende reederijen enz. voorwerpen voor de tentoon stelling af. als de fa. Wed. S. I. Groen, de V.E.M.. de Praxis, de Mij. Hera en de heeren Joh. Polderman. Kenner, P. Bakker, Jac. de Jong (Enkhuizer haringbuis), M. Voogd (net ten) en de heer Vermeulen zelf. De wand is versierd met tal van platen en schilderstukken. Op een in het oog sprin gende plaats hangt een droevige oorlogs herinnering, een schilderij (Halenbeek) „Eer ste en laatste reis", met den datum: 25 Mei 1915, voorstellende een nieuwe logger op z'n eerste reis naar buiten gesleept door den stoomtrawler Irene. Op den nacht, volgende op den 25en Mei liep de Irene op een mijn en vielen de eerste tien oorlogs-slaohtoffers, spoedig door de bemanning van nog drie andere trawlers gevolgd Nog eenige oude platen, voor de tentoon stelling afgestaan door de fa. Wed. S. J. Groen, sieren den wand. Eveneens van ge noemde firma liggen in een vitrine twaalf fraaie wandborden met voorstellingen, ont leend aan de haringvisscherij. Verder zijn er scheepsmodellen van de Oceaan n IJM. 92, van de IJM. 10 van den stoomloggers Jhr. Carel Herman van den Brandeler IJM. 33, van smacks, kotters, loggers enz. Fraaie foto's van de vischhallen in verschillende stadia demonstreeren de ontwikkeling van het Staatsvischershavenbedrijf en een 15-tal foto's van een vischreis van de Caroline, geven een duidelijk beeld van de wijze, waar op de visch gevangen wordt. Nog duidelijker wordt dit aangetoond door een zeer deskundig opgestelden visschenden trawler, die een miniatuur-net achter zich aansleept. Ook de leek kan zich van dit model een duidelijke voorstelling vormen van de wijze waarop de visch met het trawlnet gevangen wordt. In een tweeden stand zijn wederom eenige fraaie platen met beelden uit het vissehers- leven geëxposeerd, ook uit den tijd toen de visschers uit Middelharnis met hun sloepen IJmuiden bezochten. Verder kan men ook hier verschillende scheepsmodellen bewon deren, o.a. een model in mahoniehout van de Caroline. Het Staatsvisschershavenbedrijf. Het Staatsvisschershavenbedrijf komt be scheidener voor den dag. De heer Van Dijk onder wiens leiding de laatste grafieken wer den opgehangen en die ons nog het een en ander omtrent de inzending vertelde, drukte er zijn spijt over uit, dat de lijnen van de grafieken, voorstellende de hoeveelheid aan gevoerde visch en de opbrengst daarvan zich in een dalende richting bewogen. Is de in zending bescheiden, aan duidelijkheid laat ze niets te wenschen over. Interessant is vooral de teekening vertoonende het dwars profiel van vischhallen, haven en Zuid-zijde. Verder zijn hier tentoongesteld kaarten van het visschenjbedrijf, als onderdeel van IJmuiden's havengebied en van de uitbrei ding van de haven, voorts een serie foto's van dokken, kaden, trawlers in ijslaag, enz. Bij den gemeenschappenjken stand van de Visscherij-Inspectie en het Rijksinstituut voor Chemisch, Microbiologisch en Hydro grafisch Visscherij-onderzoek te Den Helder, die een heele lengte in beslag neemt, trekken allereerst de aandacht de schilderijen van den heer van der Veen, ambtenaar van het Rijksinstituut, met zoozeer vanwege hun ar tistieke uitvoering als vanwege de duidelijke wijze, waarop de verschillende vischmetho- den zijn weergegeven. We zien er afbeeldin gen van palingfuiken, visscherij met kwak- kuil, ankerkuil, boomkuil, dwarskuil enz. Bij dezen stand ontmoetten we Ir. F. Lie bert, directeur van het instituut, die ons zeide, dat hij gaarne wat royaler voor den dag had willen komen, maar dat hij vanwege de bezuiniging niet meer kon doen. Ondanks dat is ook deze stand een bezoek alleszins waard. Spreekt bij welhaast alle inzendingen der visscherij, het geëxposeerde voor zichzelf, in dezen stand vindt men dingen, die wel eenige explicatie behoeven en die de heer Liebert gaarne bereid was ons te geven. Hij toonde ons blikken voor het verzenden over grooten afstand van gerookte paling. Op vernuftige wijze wordt in deze blikken koolzuur „ge blazen", een middel om het beschimmelen van de paling in de vrieskamers te voorko men. Voor aquarium-doeleinden is er een in stallatie voor. reiniging en het voorzien van zuurstof van het water der aquariums, door middel van circulatie. Er is voorts te be zichtigen een oud model van een bokking- rookerij, terwijl ook hier grafieken een duide lijk beeld van de beteekenis onzer visscherij geven. Evenmin ontbreken de instrumenten voor onderzoek. Zelfs is er een bliksluit- machine. Visschen op sterk water zijn onder weg, zeide de heer Liebert. Particuliere inzendingen. Particuliere inzendingen zijn er o.a. van de fa. Jan Pen te Lemmer, die een miniatuur ansjovisvisscherij met den wonderkuil in zond. Er is voorts nog een zalmvisscherij en verder zijn er nog inzendingen van visch- handelaren te wachten. Alles bij elkaar genomen is de Visscherij- tentoonstelling, die een flink stuk van het gebouw-zonder-eind in beslag neemt, de moeite van een bezoek waard en zelfs IJmui- denaren zullen er veel dingen kunnen vinden die voor hen nieuw zijn. UITVAART M. H. SCHOLTE. Gistermorgen heeft- de plechtige uitvaart plaats gehad van Huize „Kalorama". het sanatorium van de Broeders van den H. Jo hannes de Deo te Beek bij Nijmegen uit van den heer M. H. Scholte, in leven onderwij zer aan de R.-K. Jongensschool alhier. De heer Scholte is van 1 October 1918 af aan deze school geweest en trots zijn zwak gestel heeft hij niet één dag de school verzuimd. Van uit IJmuiden was behalve het hoofd der school de heer J. P, van der Does, het geheele schoolpersoneel bij de plechtigheid aanwe zig. Eveneens waren namens kerk- en school bestuur aanwezig kapelaan A. Coelen, door wien de H. Mis bij de uitvaart werd gecel- lebreerd, en vier leden van het collectanten college waarvan de overledene lid was. Voorts werd de plechtigheid bijgewoond door een oud-collega van den ontslapene, nl. het hoofd der R.-K. school te Haarlem-Noord. De heer Scholte had in het laatst van De cember 1932 met ziekteverlof de school ver laten, zoodat hij dus ruim 14 jaren hier werkzaam is geweest. De eenvoudige plechtigheid maakte op de aanwezigen een diepen indruk. CHRIST. IlISTOR. UNIE. Donderdagavond vond in het gebouw voor Chr. Belangen een openbare vergadering plaats der plaatselijke afdeeling van de Chr. Hist. Unie. Mede door het feit, dat dezen avond nog verschillende andere bijeenkomsten uitge schreven waren, was de opkomst niet bij zonder groot te noemen, doch toen de voor zitter, de heer J. C. Dunnebier, om ruim 8 uur de vergadering op de gebruikelijke wijze opende, was de zaal toch nog voor twee derde gevuld. Na een korte inleiding, waarin de heer Dunnebier vooral wees op den moeilijken tijd, welke thans den kiezers te wachten staat, gaf hij het woord aan den spreker van dezen avond, den heer Mr. Dr. A, A. van Rhijn uit 's-Gravenhage. Deze had zich als onderwerp gekozen: „De Chr. Hist, en de toekomst van ons volk". Allereerst schetste hij de geestelijke rich ting, waarin ons volk zich beweegt en wees daarbij met nadruk op het gevaar dat schuilt in de versnippering der partijen. Het is thans bij het belangrijke werk der verkiezingen zaak zichzelf te zijn, daar in de komende jaren beslissingen van ingrijpenden aard voor land en volk te wachten zijn. Nooit, al dus spr., mogen wij het Christendom laten wegdringen van het maatschappelijk terrein en het is de taak der C. H. U. er voor zorg te dragen, dat dit niet gebeurt. Terloops roerde spr. de verwording van het tegenwoordig huwelijk en gezinsleven aan en de steeds losser wordende banden op dit gebied. Gezaglhandhaving is ook .hier dringend geboden. Na een beschouwing over het bijzonder onderwijs ontwikkelde Dr. van Rhijn zijn zienswijze aangaande de huidige economi sche crisis. Hoewel hij toegaf, dat tolmuren, overproductie, etc, daaraan schuld hebben, meent spr. toch, dat de oorzaak dieper moet liggen en deze ontwrichting een gevolg moet zijn van het loslaten van God door het volk. Dr. van Rhijn behandelde dit punt uitvoe rig en besprak in dit verband tevens het klemmende vraagstuk van den arbeid en de verruiming daarvan. Nadat spr. de leuzen der C. H. U. mog eens onder het oog der aanwezigen bracht, be ëindigde hij zijn met groote aandacht ge volgde rede. Nadat door enkele aanwezigen een zestal vragen gesteld werd en deze door Dr. van Rhijn beantwoord waren, sloot de heer A. ten Broeke op de gebruikelijke wijze de ver gadering. PROPAGANDATOCHT. De A.-R. Kiesvereeniging zal Zaterdag middag 2 uur een propaganda tocht door de gemeente houden. De tocht gaat van het Kennemerplein af door IJmuiden, IJmuiden- Oost, Santpoort en Velsen. Een verdachte zaak. Eenige maanden geleden werd het naar Italië verkochte stoomschip Scheldestad in de golf van Biscaye door de bemanning zin kend verlaten. De bergingsbooten brachten het schip evenwel ergens op de reede. pomp ten het leeg en bevonden dat een buiten boordskraan openstond. De kapitein en de machinist zijn nu in Italië gearresteerd. VELSEN DE SCHOOLWEDSTRIJDEN TE VELSEN. Woensdag werden de wedstrijden te Vel sen met onverflauwde animo voortgezet. Aan spanning heeft het ook op dezen dag weer niet ontbroken. Zoo wisten de volgelingen- der heeren Tusenius-Keyzer-Bekker, de leerlingen der Cort van der Lindenschool hevig aangemoedigd een 2—0-achter- stand in de laatste minuten in een gelijk spel om te zetten; er waren niet minder dan 4x3 penalties noodig om de beslissing te brengen. Hetzelfde was het geval bij de ontmoeting tusschen school F en Marnix- school. De vermoedelijke kampioenen H. B. S. I wonnen met niet minder dan 82 van school H. De uitslagen waren: 3de ronde (winnaars). School G (Velsen-N.)Chr. School (Vel- sen-N.) 21. Cort v. d. Lindenschool—School D 22. School D wint. P. VermeulenschoolU.L.O. (Beverwijk) 0—6. H. B. S. I—School H 8—2, 3de ronde (verliezers). School KComité-school 06. MarnixschoolH. Hartschool 08. School FCreutzbergschool 11. School F wint. School C—School E 1—S.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1