HET NIEUWE AVONDBLAD Visscherij-Snufjes 18e JAARGANG No. 145 ZATERDAG 22 APRIL 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets,, per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENT1EN15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150bij verlies van een wijsvinger; f 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. De Vrouw als Rechter? De Nationale Vrouwenraad heeft de vraag opgeworpen of de vrouw voor de rechterlijke macht geschikt is, en ik ben het dadelijk eens met een Amsterdamschen collega die schrijft: „Alsof er nog geen moeilijkheden genoeg in de wereld zijn Ja. Waarom moet .de berg problemen nu weer verhoogd worden met dit nieuwe exem plaar? Iemand zei mij onlangs: „We lijden aan problemitis. Inplaats van genoeg te heb ben aan de vraagstukken, aan welker oplos sing we niet ontkomen kunnen, werpen we voortdurend nieuwe op. Van alles maken we een vraagstuktot aan de nietigste dingen toe''. Het is waar. En als er geen nieuwe nete lige vraagstukken te vinden zijn, verdrijft het dwaze menschdom den overschietenden tijd met puzzles, rebussen en kruiswoord raadsels Twee vermaarde juristen hebben hun mee ning over de nieuwe vondst van den Natio- nalen Vrouwenraad te kennen gegeven. Zij zijn het natuurlijk vierkant met elkaar on eens, en het lijkt mij geenszins onmogelijk dat zij, gezien de zuiver-theoretische beteeke- nis van de zaak, tevoren hebben afgesproken wie hunner pro en wie contra de vrouwelijke rechter zou schrijven. Mij lijkt de belangrijkste vraag: „Bestaat 'er eenige behoefte aan de invoering van vrouwelijke rechters?" en ik zie die behoefte heelemaal niet. Er is natuurlijk aangevoerd dat de vrouw meer haar gevoel en de man meer zijn verstand laat werken een afge zaagde theorie, die in vele gevallen zeer aan vechtbaar schijnt. Of de vrouw tegenover andere vrouwen meer haar gevoel dan haar verstand laat gelden is op zichzelf al erg twijfelachtig. Waar het zoo is, is het gevoel blijkbaar in zeer veel gevallen niet precies liefderijk. Ik zeg: „blijkbaar" en druk mij dus voorzichtig uit. Maar zelfs voor degenen, die in het algemeen aannemen dat bij de vrouw in elk geval het gevoel het mede gevoel, liever gezegd overwegend zal zijn, behoeft de invoering van de vrouwelijke rechter nog geen wenschelijkheid te zijn. Want hij kan van meening zijn dat de 'dosis menschelijk gevoel, die tenslotte ook _icle. man nog bezit, zich in Voldoenden mate doet gelden in onzet huidige* rechtspraak. •Bovendien, is, die nu eenmaal op wetten ge,- •ibaseerd, waaraan de rechter-in zoo sterken ■mate' gebbnden- is dat,zoolang die wetten bestaan, de verstandelijke factor toch altijd zeer overwegend zal zijn. Ook de man, zal als hij terecht moet staan, liever voor Salomo dan voor Salome ver schijnen. Waarmee ik alleen maar wil zeg gen, dat-juist die overwegende gevoels-factor bij de vrouw iéts huiveringwekkends' heeft. Wij willen gaarne de volle waarde toegekend zien aan alle feitelijke- omstandigheden, aan zuiver verstandelijke overwegingen dus. Wij beschouwen dat als primaire noodzaak. Vrijwel iedere man erkent de scherpte en snelheid van intuïtie bij de vrouw, di'e ten gevolge heeft dat zij een zeer vlot en zeer be slissend oordeel over menschen heeft, en veel sterker sympathieën en antipathieën doet gelden dan wij. Misschien is die intuïtie vaak juist, maar zij draagt een te sterk persoonlijk cachet en het schijnt niet in overeenstem ming met den geest van ons recht, dat zoo iets beslissend zou kunnen zijn voor een rech terlijk oordeel. Daarbij komt, dat de rechtspraak het hoogste goed van een volk is, en dat men er niet mee moet experimenteeren als men dat vermijden kan. Dit kunnen wij vermijden. De toelating van de vrouw tot vele maat schappelijke gebieden is nog van zeer jon gen datum, en op sommige dier gebieden is van een succes nog niet veel te merken. In het algemeen is de maatschappelijke belang stelling van de vrouw, zelfs bij veel vrouwen die betrekkingen in het openbare leven be- kleeden, nog ver beneden die van .den man. In deze dagen vlak vóór de verkiezingen kan men dat weer duidelijk waarnemen. Hoeveel vrouwen stellen daar werkelijk belang in? Nu, de rechtspraak heeft naar mijn mee- ning te nauw verband met het gansche maatschappelijke leven, in al zijn geledin gen en uitingen met dat maatschappe lijke leven in welks sfeer een man dage lijks geheel verkeert dan dat men experi menten met vrouwelijke rechters zou kun nen gaan ondernemen. De bevoegdheid van het ambt is daarvoor te groot en te beslis send. Misschien komt het in de toekomst zoover. Niemand weet hoe op den duur de maat schappelijke taak van de vrouw zich zal ont wikkelen. Men kan een verderen groei of een reactie verwachten tegenwoordig is er veeleer reactie maar niemand weet het zeker. Laat de Nationale Vrouwenraad nog maar eens wat geduld hebben. Haast is er heelemaal niet bij. En voor de arbeidsmoge lijkheden van de vrouw is dit zeker geen noodzakelijke toevoeging. R. P. IJMUIDEN IJS AFGEKEURD. Van de lading ijs, aangevoerd door het Noorsche s.s. „Aarsten" is een hoeveelheid van c.a 50 ton afgekeurd, welke hoeveelheid is verontreinigd door olie, vuil enz. PERSONALIA. In de commissie belast met het afnemen van de eindexamens aan de van rijkswege - gesubsidieerde zeevaartscholen zijn benoemd tot leden de heeren G. B. J. Sorgdrager en H. G. J. Uilkens, beiden te Haarlem. DE STAKING IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. EEN BESCHOUWING VAN „TOENADERING" Al oneer en meer wordt het duidelijk, dat de actie te IJmuiden den zelfden weg opgaat als de actie in de Rijnvaart 1), Alleen is er dit verschil, dat de werkgevers te IJmuiden zelfs niet eens de moeite doen om een schip in de vaart te brengen. De omstandigheden zijn dan ook wel van dien aard, dat slechts bij het in de vaart brengen van enkele sche pen er kans bestaat, dat er geen verlies wordt geleden. Bij eenige uitoefening in grooteren om vang, zou het zeer zeker op een débacle uiit- loopen. Onder deze omstandigheden suggereert men van de zijde van den Centralen Bond nog steeds de menschen, om de actie maar onverdroten voort te zetten. Waarom en waarvoor? men weet het zelf niet meer. Reeds bij de onderhandelingen met -den bijzonderen bemidd-elaar is gebleken, dat men bereid was van de- zijde van den Cen tralen Bond zooveel toe te géven, dat 'het de moeite van een week staken zelfs niet waard was geweest. Thans" zijn we zoo ver gevorderd, dat we reeds 15 weken lang het droeve beeld zien, dat het kwijnend visscherijbedrijf te IJmui den geheel en al plat ligt. Als dit 'het dienen is der arbeidersbelan gen, dan anoet anen zich daarvan toch wel een zonderlinge voorstelling maken. Nu valt het niet te' ontkennen, dat rn-en steeds tracht de verantwoordelijkheid van dit heilloos spel op anderen af te wentelen. Natuurlijk zijn wij daarbij de eersten, die daarvoor in aanmerking komen. Als wij maar niet aan het onderhandelen waren gegaan met de werkgevers, dan zou het slechts een kl-eine onderbreking van den arbeid beteekend hebben. Dan zouden de-.werkgevers wel hebben toegegeven, althans'dan y^aren er wel. mid delen en.weien beraamdom tot overeen stemming te- geraken. De voorgestelde gage-verlaging en 'het niet langer meer betalen--aan het fonds van sociale voorzieningen, had dan allicht zoo opgelost kunnen „wórden,dat. het fonds had blijven voortbestaan en men -genoegen had genomen met.de gage-verlaging. Nu is dat juist anders. Wij waren, van. oordeel, dat moeder de vrouw de -gage heel hard noodig had. en be ter het fonds, waar niemand -der opvaren den goede woorden voor over had, gemist kon worden. Hiermede meenden wij het belang der op varenden 't meeste te dienen.' Onze leden waren het daar dan ook volkomen mee eens. In tweede instantie toregen, toen d-e on derhandelingen met den bijzonderen bemid delaar op niets uitloopen, de reeders de schuld en verantwoordelijkheid. Immers, de Centrale Bond, die, toen het tijd was om te onderhandelen, eenvoudig weigerde besprekingen te. voeren, was nu toch wel zoo goed geweest, om, na eerst den boel -plat te hebben gelegd, wel te praten -en wel te onderhandelen. De reeders, die nu toch wel -tevreden moch ten zijn behoorden nu daarvoor eenige meer dere concessies te doen dan aan de christe lijke organisatie. Toen daarop niet werd ingegaan, kregen de werkgevers den naam van onhandelbare wezens. Dat ze zelfs in December, zonder opdracht van hun leden, niet tot onderhan delen geneigd waren, och, dat ziet imen een voudig over 't hoofd en denkt, dat dit ook door buitenstaanders wel gedaan zal wor den. In de derde plaats heeft voor den duur van het conflict, nu de Vischhandelsvereeniging de schuld gekregen. De aanleiding hiertoe was, dat de Vischhandelvereeniging klaagde over de weinige medewerking van overheids wege, die zij in 't algemeen en ook nu weer had ondervonden op hun verzoek om tij dens de staking de' soort-en visch, die niet door Hollandsche schepen werden aange voerd maar wel door buitenlandsche sche pen uit te mogen voeren, om daardoor de relaties in 't buitenland in tact te hou den. Hierop is afwijzend beschikt om, mag men de persberichten als juist aannemen, dat de Vischhandelvereeniging niet op al te besten voet leeft met den Centralen Bond te IJmui den. - Dat zulks juist is, is algemeen bekend. Door het optreden van den Centralen Bond tegenover de Vischhandelvereeniging, is dat zeer wel te begrijpen. De vraag rijst echter wel, waar bemoeit men zich al mee in Den Haag. Dat dit rechtstreeks van den minister komt, wil er bij ons nog- niet in. Natuurlijk heeft deze weigering kwaad bloed -gezet. De leider van het conflict grijpt nu deze gelegenheid aan om in een breed voerig betoog in verschillende bladen aan te toonen, dat de houding' van Vischhian- delvereeniging' tegenover den Centralen Bond eigenlijk de oorzaak is van "t langdu rig conflict. Hieruit moge blijken, dat men toch wel in de knoei zit met het conflict. Immers, als men ieder de schuld gaat ge ven en de verantwoordelijkheid aanwrijft, dan is dat een bewijs, dat men zelf de ver antwoordelijkheid niet durft te dragen. De Rijnvaartstaking heeft 10 maanden ge duurd. Na 10 maanden kon men zelfs geen over eenstemming meer bereiken op basis van 15 pet-, loonsverlaging. We vreezen, dat het te IJmuiden den zelf den kant uitgaat: Zonder verlaging van de gage of van de procenten had men tot .over eenstemming kunnen komen, 't ,Zal te be zien staan of op -deze voorwaarden de arbeid nog hervat zal kunnen worden. Meermalen is door ons gewaarschuwd. We vreezen ech ter, dat telaat ingezien zal worden, dat -de belangen der zeevarenden te IJunuMen wor den -opgeofferd aan avonturiers. 1) Aldus schrijft S-n (de heer J. v. d. Steen) in „Toen-adering". CIIR. DEMOCRATISCHE UNIE. De af deeling der Chr. Democratische Unie hield Donderdagavond een openbare vergade ring in het Evangelisatiegebouw aan de J. P. Coenstraat. Bij verhindering van den voor zitter, werd deze geleid door den secretaris, den heer J. van Beelen. Spreker was de heer H. Steketee van Den Haag, lid van het hoofdbestuur en een der Kamercandidaten, die voor een zeer belang stellend gehoor uiteenzette, wat de Chr. De mocratische Unie wil, n.l. algeheele ontwape ning, recht voor de ouden van dagen, zorg voor de werkloozen vooral door productief werk. Verschillende vragen werden cpsteld, welke door den spreker werden beantwoord. Daarna werd besloten de propaganda met kracht aan te vatten. Behalve IJmuiden, is ook te Santpoort en Velsen-Noord gewerkt, terwijl Maandagavond een propagandatocht zal worden gehouden. De heer Stetekee sloot de vergadering' op de gebruikelijke wijze. PERSONALLY. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het exa men van machinist aan boord van stoomzee- visschersvaartuigen de heer J. van Opber gen te IJmuiden. Te 's-Gravenhage zijn geslaagd voor stuurman op stoomvisschersvaartuigen de heeren T. Vis, D. van Beelen, H. Krab, en P. Wijcker, allen te IJmuiden. ONTWIKKELINGSCURSUSSEN VOOR WERKLOOZEN. Het bericht in ons blad va-n Donderdag 20 April jl. betreffende de benoeming van den heer Jac. de Nobel voor de wiskundige vak ken behoeft een kleine correctie. De heer de Nobel is benoemd als leeraar in het algemeen vormend onderwijs, nl. Ned. taal, rekenen en aardrijkskunde. Leeraar in de wiskundige vakken is de heer J. C. Frederiks, alhier. EVANGELISCHE MAATSCHAPPIJ. De afdeeling IJmuiden en omstreken der Evangelische Maatschappij hield Donderdag avond haar jaarvergadering in de consis torie der Ned. Herv. kerk aan de Kalver- straat. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer G. Voet, bleek, dat het ledental geste gen was tot 60. Er was veel werk verricht, In de propagandaweek waren ruim 500 propa gandanummers verkocht. Naar aanleiding van de conferenties voor niet-Katholieken te IJmuiden-Oost waren in samenwerking met de Ned. Herv. gemeente aldaar en de Ver- eeniging van Vrijzinnig Hervormden drie openbare samenkomsten gehouden, waarin predikanten'als sprekers optraden. Het financieel verslag vermeldde een batig saldo van 31.44. De bescheiden van den penningmeester werden door een commissie nagezien en in orde bevonden. Tot nieuwe bestuursleden werden gekozen mevr. C. J. StormHollander te IJmuiden- Oost en de heeren IJ. Mens te IJmuiden en I-I. van Zanten te Velsen. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering te Rotterdam werden gekozen de heeren H. van Zanten en H. de Groot. Een voorstel van de afdeeling om een Fonds te stichten voor een eigen gebouw, werd door de algemeene vergadering aange nomen. De afdeeling had ook nu weer eenige voorstellen bij de algemeene vergadering in gediend en wel om dit Fonds te versterken en om sluitzegels in te voeren en daarvoor een prijsvraag uit te schrijven. Verschillende leden gaven zich op om gel den te verzamelen voor den bouw van het eerste Protestantsche Kinderhuls in Limburg. FIETSTOCHT. „MOEDIG VOORWAARTS". De gemengde zangvereeniging „Moedig Voorwaarts", directrice mevr. de Smit, maakt a.s. Zondag een fietstocht naar Bergen. Aan dezen fietstooht mogen ook belang stellenden deelnemen. Men is voornemens om 's morgens 9.30 van den Wijk aan Zeeër- weg bij den watertoren af te vertrekken. DE PHILANTROOP IN THALIA. Buster Keaton heeft als Mr. Harmon de philantroop een groot aantal bezoekers een zorgeioozen avond bezprgd, waarbij zijn buttler en de „welopgevoede''' jeugd van New York's achterbuurten hem bijstonden. Er werd gebruld van het-lachen. Het journaal is actueel. Het vertoont o.a. eenige spelmomenten (veel te weinig volgens de meeste bezoekers) van den wedstrijd België-Nederland. De vier doelpunten, die in dezen wedstrijd zijn gemaakt, zijn duide lijk weergegeven. CXIX. De schokkendste gebeurtenis in deze week was de hausse in de tarbot en tong. Vooral de tarbot bereikte een ongekende hoogte, liep zelfs op tot f 2,20 per Kilo. Eenige loggers heb ben hiervan geprofiteerd en maakten dien tengevolge aardige reizen. Overigens bleef alles bij het oude. Laat ik nog even vertellen, dat ze deze week weer eens een proef hebben gemaakt met het nieuwe vischlostoestel. Overigens een appa raat, waaraan we vooralsnog in IJmuiden geen behoefte hebben want er valt weinig te lossen. Heeft U in de IJmuider Courant van giste ren het artikel gelezen over de Visscherijten- toonstelling in Amsterdam, die gistermorgen geopend is? Uit dit artikel blijkt, dat er voor IJmuidenaren, die belang hebben bij en be lang stellen in het visscherijbedrijf heel wat te zien is. En al zijn de omstandigheden van dien aard, dat het wel eens meer gewenscht i's dan thans, dep boer op te gaan om propa ganda te maken, verheugt het mij toch, dat zoowel de Reedersvereeniging als het Staats- visschershavenbedrijf acte de présence heb ben gegeven, te meer omdat uit het verslag blijkt, dat de een zoowel als de ander goed voor den dag is gekomen. Was dit ook niet iets geweest voor de IJmui der Vischhandelvereeniging? Ik weet wel, er zullen natuurlijk eenige stands zijn van visch- winkeliers, (ik heb in dat verband den naam Saiir al hooren noemen), maar me dunkt, dat een collectieve stand van onze IJmuider ver- eeni'ging wel op z'n plaats was geweest. Voor de Reedersvereenig-ing Is het natuurlijk moei lijk in een tijd als deze met een collectie Noordzeevisch voor den dag te komen. Ze zou dan moeten etaleeren met Deensche kabel jauw, Deensche schelvisch en Deensche schol of althans met visch, gevangen door andere visschersvaartui'gen dan stoomtrawlers en dat kan men moeilijk van haar verwachten. De Vischhandelvereeniging, die nog kort geleden op een ver van ingetogen wijze haar 25-jarig jubileum vierde en daarmede bewees den moed niet te hebben verloren, had liier ook wel aanwezig mogen zijn. Al zou ze maar met een „stakings-expositie" voor den dag zijn gekomen. Over de staking gesproken. Deze begint zoo langzamerhand op een „bevroren" staking te gelijken. We zijn nu al zoo aan dezen toe stand gewend, dat we ons niet meer kunnen indenken, hoe het vroeger geweest is en we ons geen illusies geven, dat het ooit weer zoo wordt als voorheen. De Centrale Bond betaalt trouw aan zijn leden wekelijks een kleine 25 mille aan stakingsuitkeeri-ngen, de reeders loopen nu en dan eens den kant af om te zien of hun schepen nog op hun oude plaats liggen. Hoe lang zal dat nog duren? Ik weet niet of ik dit al verteld heb: weet u welk gerucht er nu al circuleert? De staking duurt tot September zegt men. De reeders zullen dan wel meer idee hebben dan thans om weer te gaan varen. Maar als ze er dan eventueel voor te vinden mochten zijn, toe te geven, dan ko men de werknemers en zeggen dan „maar nu willen wij niet". Want nu zijn de rollen ver wisseld". Niemand is meer benieuwd hoe het zal af- loopen dan PIETERMAN. VELSEN De onthulling van het gedenkteeken van den Frieschen dichter Mr. P. J. Troelstra te Stiens. De heer J. G. Jansonius legde namens de, gemeente een krans hij het monument. I DE WILLEM DE ZWIJ'GER-HERDENGING. Ter gelegenheid van de Willem de Zwijger- Herdenking zal door de Harmoniekapel „De Eendracht" een tweetal concerten worden ge geven, n.l. 's morgens 8 uur op het plateau der cellulosefabriek en 's middags 3 uur in Velser- beek. Het volgende programma zal worden uitge voerd. 's Morgens: Volksliederen. Een vaste burcht is onze God. Psalm 66. Psalm 84. Psalm 138. Nu danket alle Gott. 'sMiddags: Volksliederen. The Stars and Stripes Forever, Marsch Sousa Ouverture „Oberon". C. M. von Weber Balletmuziek uit „Rosamunde", F. Schubert Fête Charité, Ch. Lococq In geval de weersomstandigheden niet toe laten de herdenking in het park „Velserbeek" te houden, zal dit omstreeks 12 uur 's mid dags door de plaatselijke radiocentralen wor den omgeroepen, terwijl verder op verschil lende plaatsen bulletins zullen worden aan geplakt. De herdenking zal dan plaats vinden: om 3 uur in de Ned. Herv. Kerk tc Velsen;' om 5 uur in de Geref. Kerk aan de Wilhel- minakade te IJmuiden. De Burgemeester zal dan in beide kerk gebouwen de herdenkingsrede uitspreken. SCHOONHEIDSCOMMISSIE. De eerstvolgende vergadering der Schoon heidscommissie voor de gemeente Velsen zal worden gehouden op Woensdag 26 April 1933 ten kantore van het Gem. bouw- en woning toezicht aan den Stationsweg te Velsen.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1