In liet holst van den nacht... jjMUIDER courant TWEEDE BLAD ZATERDAG 22 APRIL 1933 IJMUIDEN de staking in het visscherijbedrijf. ^er een trawler naar zee WEER RELLETJES. Gisteravond half negen is de motor- trawler Anfcje R.O. 15 naar zee vertrokken. Dit onverwachte vertrek veroorzaakte weer de gebruikelijke spanning op de in den laat- sten tijd zoo rustige Trawlerkade, vooral toen daarop begonnen werd den stoomtrawler Gerard te bunkeren. Nadat men hiermede eenigen tijd bezig was passeerde een auto. Op het vermoeden., dat met een steen tegen de ruiten was ge gooid, stopte de auto, waarna de stakers door de politie werden verspreid en de heeie kant afgezet. Ruiten vernield. Wederom zijn op twee plaatsen ruiten vernield, n.l. in de woning van den schipper P. en van diens zoon. Men verwacht dat pogingen in het werk zullen worden gesteld om nog een tweetal trawlers naar zee te krijgen (Vios EU en Leentje Elisabeth). Een circulaire van de IJmuider Federatie. De IJmuider Federatie verspreidt een cir culaire waarin eenige namen van de werk willigen worden genoemd, die met de Knik ker naar zee zijn. Het dekpersoneel bestaat uit vier Duitschers, waarvan drie lid der Federatie zijn geweest, die echter op 25 Maart bedankten, omdat zij naar hun meening geen steun genoeg ontvingen.. Zij werden lid van den Christelijken bond, waar 'ze, volgens de circulaire meer ontvingen. '---"---.iden over hun ellendig gedrag erkenden alle drie op 1 April hun fout schriftelijk tegenover het bestuur der IJ. F. en vroegen zij, weder om te mogen worden opgenomen als lid der IJmuider Federatie. De vierde Duitscher eeni ge weken voordien overgeloopen, onderteeken de dezen brief mee", aldus de circulaire. Tegen de uitdrukkelijke afspraak in, na men zij Zaterdag 1 April een dubbele uit- keering in ontvangst, n.l. van den Christe lijken Bond f 10.50 en van de IJmuider Fe deratie f 8.50. Hierop werd hun verzoek om toetreding afgewezen. Een vijfde opvarende is volgens de cir culaire een electricien, di enog nooit op zee gevaren heeft. In de circulaire wordt, voorts de naam van de wasscherij te Haarlem genoemd, die de werkwilligen heeft vervoerd en wordt verder een beroep gedaan op de havenarbeiders van den Christelijken Bond en de vischknechts, de door de Knikker (die Zondag binnen wordt verwacht) aangevoerde visch niet te lossen en te verwerken. VERKIEZING SVERG ADERING S. D. A. P. DER De afdeeling IJmuiden der S. D. A. P. houdt a.s. Dinsdagavond een openbare verkiezings vergadering in de groote zaal van Thalia. Als sprekers zullen optreden Ir. Chr. Cramer, lid der Tweede Kamer met het onderwerp „Chaos of sociaal-democratie?" en W. van de Vall, lid der Provinciale Staten met het on derwerp „Morgen". Na afloop van deze vergadering wordt een fakkeloptocht gehouden. R.ADIO VERBIND ING MET SCHEPEN. De navolgende schepen zijn Zaterdag 22 April 1933 in radiotelegrafische verbinding met het kusts-tation Scheveningeii-Radio. Crijnssen, Chr. Huygens, Costa Rica, Cot- tica, Flandria, Indrapoera, Joh. van Olden- bamevelt, Joh. de Witt, Kota Baroe, Kota Nopan, Marn. van St. Aldegonde, Orania, Sibajak, Poelau Bars, Statendam, Tasman, Volendam, Veendam. SCHROEF BESCHADIGD. Het vanAruba teAmsterdam aangekomen Ned. motortankschip Rotterdam heeft op den Atlantischen Oceaan een schroefblad afge slagen en kon met verminderde vaart naar hier doorgaan, zoodat het schip later aan kwam dan oorspronkelijk gedacht was. Na ontlossing der lading zal het schip in het drookdok worden opgenomen tot het aanhan gen van een nieuwe schroef.. WITTE KRUISJESDAG. Behoudens goedkeuring van B. en W. der Gemeente Velsen, zal de afdeeling Velsen van de N.-H. Vereeniging „Het Witte Kruis", Woensdag 24 Mei a.s. haar jaarlijkschen Witte Kruisjesdag houden. Het bestuur van voornoemde Vereeniging koopt hartelijk, dat evenals verleden jaar een groot aantal jonge dames zich als verkoop ster van de Witte Kruisjes beschikbaar zal stellen een jazz-avond. KOVACS LAJOS IN THALIA. Onder de auspiciën der AVRO zal Kovacs Lajos met zijn band a.s. Vrijdag 28 April in de groote zaal van het Thalia-Theater den luistervinken een concert aanbieden. De AVRO had per 8 Februari jl. reeds een Jazz-avond georganiseerd, alwaar de beken de Duitsche bandleader Hans Bund optre den zou. Door een plotseling opgekomen on gesteldheid van dezen dirigent is zijn tour- née door Nederland toen niet doorgegaan en bleef de AVRO zijn luistervinken nog een avond schuldig. Op Vrijdagavond zal haar bekend Jazz orkest den bezoekers vergasten op een keur van moderne, populaire composities op dit welhaast meest-becritiseerde terrein der muziek. Wie weet er nog iets nieuws over de Jazz te vertellen? Er is niets zoo populair en er valt niets populairs te bedenken, of er is Jazz-muziek bij. Allen kent men den vasten opbouw van zulk een nummer: eerst een pit tige rhythmische inzet, dan de „vamp" <een paar maten begeleiding alleen) vervolgens de eerste melodie, welke door andere instru menten wordt overgenomen en gevarieerd; dan de korte, snelle overgang naar een nieu wen toonaard, voor de tweede melodie en daarna het refrein (Chorus). Deze wordt ook weer eenige malen omspeeld en overgeno men, dan abrupt: het slot. Het is een vast cliché en niet een op de 100 nummers wijkt er van af. Ons gehoor is er reeds zoo op ingesteld, dat iedere afwij king revolutie öeteekenen zou en toch wor den wij weer nergens door zooveel muzikale verrassingen verlustigd, nergens geven com ponist zoowel als uitvoerenden zich zooveel moeite om oorspronkelijk te zijn als in de Jazz. Het onverwachte in een welbekend ver loop is juist datgene wat ons zoo aangenaam bezig houdt en interesseert. Want Jazz als kunst is voornamelijk de kunst van verrassingen, in menig welhaast in alle opzichten een vorm van muzikale acrobatiek. Acrobatiek, spanning, sensatie. Vóór alles de belangstelling van de luiste renden vasthouden! Daarom komt in een goede Jazz de melodie nooit- terug, zooals ze geweest is, maar steeds even scherper, even hooger of lager, even rhythmischer als de voorafgaande. Deze varieering van het rhythme komt trouwens veelvuldig voor om te voorkomen dat de spanning in een soort verdooving zou overgaan. Daarom ook wordt er bij dergelijke passages aan het slagwerk een voorname plaats ingeruimd of speelt de piano haar adembenemende „breaks" op plaatsen waar in de ouderwetsche „Salon- muziek" een afgezaagde cadens voorkwam. Er schuilt in de techniek van de jazz, on danks de vele afbrekende critiek welke zij in haar kortstondig bestaan al heeft moeten ondervinden, niettemin een uitgesproken menschelijke kant. Want, hoe men er ook tegenover mag staan, zij is de bijna-volledige uitdrukking van het hedendaagsche, jach tende en lederen dag van aspect veranderde leven; het geluidsbeeld dat als een filmjour naal actueel is (en het moet blijven!) Wie Jazz alleen als een soort van aange naam (of onaangenaam) verdoovingsmiddel of als een ingewikkeld instrument voor ge zellig lawaai beschouwt, miskent het inner lijke wezen dezer muziek. Ze is dikwijls, als 't ware clownesk, doch dan op dezelfde wijze als een kunstenaar als Cliaplin dit voor ons is: zij is de kunst van den lach en de traan. Een bekend criticus maakte eens de verge lijking: „Wat de Jazz in de muziek is, is de goede caricatuur in de beeldende kunst". Geen kunst is daarom thans ook zoo po pulair en zoo verrassend. Men ga eens hooren. De band neemt in de rijen der Jazz-orkesten een eerste plaats in. W. AZs Hitier jarig isHeele manden met gelukioenschen loerden Donderdag voor den jarigen „Führer" in het gebouic van de Rijks kanselarij binnengebracht. GESLAAGD. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het exa men van machinist de heeren D. J. de Vries, J. H. de Vries, Joh. Gravemaker, P. de Heer, A. Bannink en J. van Opbergen. Voor het examen van machinist-stoker de heer J. van Loon, alleen opgeleid aan de Gem. Visscherij school alhier. PROPAGANDAVERGADERING N.C.G.O.V. Vrijdagavond heeft in het Koning Wil lemshuis een propagandavergadering van bovengenoemde vereeniging plaats gehad. De vergadering werd op de gebruikelijke wijze door de presidente mevr. Tismeer ge opend, waarna de heer Frankena uit Am sterdam gelegenheid kreeg een propaganda- woord te spreken. Spreker richtte zich in zijn woord hoofdzakelijk tot de jongeren. Hij sprak over de slechte tijden. Het komt mij voor, zeide spreker, dat willen wij betere tij den, een betere maatschappij, wij allereerst moeten beginnen den alcohol uit te bannen. De alcohol ontwricht het gezinsleven. Wij zijn, aldus de heer Frankena tegenover God en den mensch niet verantwoord om de mensehen in gestichten en gevangenissen op te bergen, zoolang wij nalaten, de oorzaak waardoor verkeerde daden verricht worden onaangeroerd laten. Met een opwekkend woord om deel te nemen aan den strijd te gen het alcoholisme besluit spreker zijn met aandacht gevolgde rede. Verder werd de avond opgeluisterd door voordrachten; bovendien werd door eenige jongeren een aardig tooneelstukje in twee bedrijven, getiteld: „Geen geld, geen liefde" voor het voetlicht gebracht Tot slot werden een paar tableaux: „Rots der Eeuwen" en „Moeder en zoon" vertoond waarbij door mej. Tismeer toepasselijke lie deren werden gezongen. Na gemeenschappe lijk gezang sloot mevrouw Tismeer met dank gebed de vergadering. VELSEN NIEUWE AUTOBUSDIENST? De autobusonderneming M. E. A. te Wor- merveer heeft aan Gedeputeerde Staten concessie gevraagd voor een autobusdienst van Purmerend over Koog a. d. Zaan, Bui tenhuizen naar Velsen en Haarlem- WILLEM DE ZWIJGER-AVOND. Vrijdagavond is in het gebouw Concordia der Kon. Ned. Papierfabrieken door de Chr. Jongemannen Vereeniging Philadelphia een Willem de Zwijgeravond gegeven welke van het publiek mee belangstelling verdiend had. Opgevoerd werd het leekenspel van M. C. Fallentin „Wilhelmus 'van Nassouwen", een In Bonn heeft de oudste zoon van den ex-Kroonprins van Duitschland, prins Wil helm van Pruisen (geboren 4 Juli 1906) zich verloofd met Dorothea von Salviati, een lid van oud-adellijk Italiaansch geslacht, dat in de dagen van Frederik den Groote om ge loofsredenen naar Duitschland uitweek. FEUILLETON Naar het Duitsch bewerkt door J. VAN DER SLUÏS. 28) (Nadruk verboden). Opeens viel er een langdurige stilte. Toen: „Ik weet niet wat ik op dit alles zeggen moet, dokter. Het duizelt mij eenvoudig ik heb het gevoel alsof er een dichte nevel °ni mij heen is. Maar hoe u achter het ge drag van dr. Roggenbach, gesteld dat uw beweringen juist zijn, speculatie op mijn hand kunt zoeken, dat is mij het raadsel achtigste van alles". „Die gedachte moet ook pas later bij hem opgekomen zijn, nadat hij de gelegenheid had gehad u nader te leeren kennen. Dat zijn verdachtmakingen bij een onderzoek door de bevoegde autoriteiten eenig tastbaar resultaat zou hebben, kon hij nauwelijks aannemen, maar als zijn onbeschaamdheid hem niet in den steek liet, kon hij er toch een uitstekend gebruik van maken. Hij kon U dreigen zijn verhaal aan de groote klok te zullen hangen en het tegenover u doen voor komen alsof hij de eenige was, bij wien uw goede naam en die van uw vader veilig zijn tegen opspraak. Langzamerhand kon hij u in zulk een toestand van angst brengen, dat u zelfs uit het bewustzijn van uw onschuld, geen kracht méér zou kunnen put ten. En eenmaal zoover, zou hij zeker niet aarzelen misbruik te maken van de benarde positie, waarin hij u door zijn eigen :eugens had gebracht". Dr. Römhild kon zich niet ontveinzen dat zijn onthullingen op Traute Falkenhayn niet den indruk maakten, dien hij ervan had ver wacht. Hij had een nieuwe uitbarsting van vertwijfeling of tenminste op een zichtbare uiting van heftige gemoedsbeweging gerekend en was nu zeer verbaasd, op te merken, dat zij hoe langer hoe kalmer werd. „En als alles nu eens werkelijk zoo is als u zegt, dokter", klonk het koel, „als u de mo tieven van dokter Roggenbach inderdaad juist beoordeelt en doorziet wat kunt u dan doen om mij tegen hem en zijn duivel- sche aanslagen te beschermen?" „O, heel veel! Geeft u mij het recht, juf frouw Falkenhayn, uw zaak tot de mijne te maken en u hebt van dien man niets meer te vreezen". „U zoudt hem dus ter verantwoording roe pen en zijn schandelijke leugens aan de kaak stellen?" „Dat zou nu juist niet de verstandigste weg zijn. Gevaarlijke menschen zooals hu moet werk In 5 gedeelten met een pro- en epi loog. Alvorens het spel een aanvang nam, heeft de voorzitter van Philadelphia een woord 1 :i hartelijk welkom gebracht aan de aan wezigen. Tevens bedankte hij de medewerkenden aan dezen avond, welke allen hun beste krachten hebben gegeven om dit spel te doen sla gen. Ds. I, Th. Meijer gaf hierop een korte beschouwing waarin hij op du-lelijke wijze de diepere beteekenis van dezen herden kingsavond van den Vader des Vaderlands uiteenzette. Na een zéér lange pauze ving het eigen lijke spel aan. De aanwezige:1, welke daar aan voorafgaande, gezamenhjk het „Wilt heden nu treden" zongen, hebben de opvoe ring van dit historisch werk met aandacht en aopreciatie voor de uitvoerenden ge volgd. De vereischte devote sfeer werd door de verschillede n zeer mooi aangevoeld en treffend weergegeven. Men moet hen. die tot dezen avond het initiatief namen, dankbaar ziït>. dit his torisch gebeuren in een zich aan dezen mo dernen tijd aanpassend spel hier ter plaatse opgevoerd kon worden. De spreekkoren en het unisoni-—'""ven der vaderlandsche liederen werden door het kerkkoor onder directie van den heer M. van Geelen beschaafd en tereeli1 op den achtergrond gehouden verzorgd, terwijl het Wijk aan Duinsch Strijkje, de vereischte mu zikale illustratie op verdienstelijke wijze voor haar rekening nam. Aan den uitgang werd na afloop gecollec teerd ter dekking van de kosten. SANTPOORT HERDENKING WILLEM VAN ORANJE. Maandagmorgen 9 uur zal in de Geref. kerk een herdenkingsdienst worden gehouden In dezen dienst, die belegd wordt door de Geref. Kerk, de Hervormde Evangelisatie en de Geref. Kerk in Hersteld verband, zal een gedachtenisrede worden uitgesproken door Ds. W. Breukelaar. Medewerking in deze dienst wordt verleend door de heeren de Haas als solist, van der Korf als solist, Fred. Touber als organist en het zangkoor der Herv. Evangelisatie. BEVERWIJK ESPERANTO-NIEUWS. De plaatselijke afdeeling van de Federatie van arbeiders Esperantisten verzoekt ons op name van het volgende: De Federatie van arbeiders esperantisten in het gebied van de Nederlandsche taal hield haar 18e congrès op beide Paaschdagen te Amsterdam. Vertegenwoordigd waren 60 afdeelingen, waaronder ook de afdeeling Beverwijk. De voorzitter memoreerde in zijn openings woord de verschillende werkzaamheden der Federatie. Het aantal leden in de afdeelingen groeide met 600 leden; het aantal afdeelingen met 15. De Provinciale districten werden vol gens congresbesluit opgericht en de Federatie- raad geïnstalleerd. Een eigen presdienst is in werking gesteld. Vermeldenswaardig zijn de eigen uitgaven van een" Esperanto-leerboek, waarvan reeds 5000 exemplaren werden ver kocht, „La konsilanto" studieboek voor ge vorderden; „Lea gvidilo" geschiedkundi; boekje over de Esperanto-bewegïng. Een aantal afgevaardigden van bevriende organisaties uit de arbeidersbeweging be groette het congres en eveneens werd kennis gegeven van de ontvangst van een aantal be groetingsbrieven uit verschillende landen o.a. uit Japan, Los Angelos, enz. De rapporten werden goedgekeurd, zoomede het budget, dat met een totaal som van ruim f 6000.sluit. Besloten werd naast het offi- cieele orgaan „Laborista Esperantisto", het internationale orgaan van S. A. T. (Wereld- verbond van arbeiders-esperantisten) „Sen- naciulo" aan de leden te verstrekken. Het geheele congres kenmerkte zich door een geest van eensgezindheid, die een goedp belofte voor de toekomst inhoudt. Hoewel de afgevaardigden van heinde en ver kwamen (zelfs waren er uit Gent en Antwerpen) hooi de men hier geen dialecten, maar allen spra ken Esperanto. Met een opwekkend woord aan het congres om het ideaal, wat zich ook in dit congres manifesteerde: „Esperanto in dienst der arbeidersbeweging", verder uit te dragen, sloot de voorzitter dit goedgeslaagde congres. Des avonds van den len congresdag vond nog een „Interfratig-vespero" (verbroederings avond) plaats welke zeer. in de smaak viel van de aanwezigen. De anti-oorlogsfilm „Niemandsland" werd vertoond en eenige esperamtoverzen gedeclameerd. Het gehe' werd opgeluisterd door het leekenorkest va: het I. v. A. O. „Het Signaal". De film „Niemandsland" geeft een duidelijk beeld van de verdeeldheid der volkeren ook door de verschillende talen. Oorlogsslachtoffers uit verschillende landen, die elkaar niet verstaan, te samen gekomen, en op primitieve wijze nu met elkaar trachtend te spreken, om zoo ein delijk te komen tot de vraag „Oorlog., waarom? Aan het einde konden de aanwezigen op een mooien en leerrijken avond terugzein. BEVOLKING. Gevestigd: J. van Rijn, tuinman, van Kat wijk, Advichemstraat 48. A. M, van den Burg, winkeljuffrouw, van Velsen, Biecstraat 7. J. Brakenhoff van Amsterdam, Peperstraat 17. G. Dekker, fabr.arbelder, van Velsen, Gr. Houtweg'39. C. G. Duin, dienstbode, van Wijk aan Duin. Vondellaan 33. G. Chr. M. te Boek horst. kamermeisje, van Arnhem. Peperstraat 17. M. M. Jansen, dienstbode, van Haarlem, H. Burgerstr. 32. E. de Groot, van Amster dam. Patersweg 31. A. G. Slottje, van Am sterdam. Beecksanglaan 1. E. Boersma, dienstbode van Haarlem, Graafwijkstr. 2. G. M. C. Venderbos, kruidenier, van Haarlem, K. Delfsweg 68. Vertrokken: A. H. Ph. Kuiper, fabr. arbei der. naar Wijk aan Duin. Reguliefstr. 46. L. J. A. Pielage. muziekonderw., haar Wijk aan Duin, Noorderwijkweg10. T. Galesloot. ar beider. naar Wijk aan Duin, Regulierstr. 36. C. Brasser, dienstbode, naar Assendelft. Lan ge Heijt 857. M. G. Zonneveld, dienstbode naar Haarlem. Voorhelmstr. 21. C. H. Koper, dienstbode, naar Haarlem. Pres. Kruger- straat 15. Chr. Galesloot. arbeider, naar Wijk aan Duin. Regulierstraat 36. M. van Nieuwen- huizen, monteur, naar Wijk aan Duin. Regu- lierstraat 48. P. G. J. de Jong. monteur, naar Wijk aan Duin, Regulierstraat 48. A. E. Droog, zonder, naar Tilburg, Oudendijk 1. KENNEMER OUDHEIDKAMER. De Kennemer Oudheidkamer ontving ten geschenke van den heer Blikslager een be schreven maïsblad. (Gedroogde maïsbla- den doen in Indië o.a. nog dienst als schrijf papier). De heer Benning schonk eenige zeer bij zondere hoofddeksels, die door Javaansche dorpsnotabelen bij familiefeesten gedra gen worden. Ter completeering van de „mobilisatie"-herinneringen verstrekte de heer J. F. Knipper een tweetal suiker distributiekaarten. JAARVERGADERING „DE HANZE". De R.K. Middenstandsvereeniging „De Hanze", afdeeling Beverwijk en Omstreken, houdt op Dinsdag 25 April a.s. des avonds te 8.15 uur in het gebouw der K.S.A. haar jaarvergadering. De agenda vermeldt o m. de jaarversslagen van secretaris en pen ningmeester. Voorts zal de kascommissie rapport uitbrengen van haar bevindingen. Vervolgens zal een bestuursverkiezing wor den gehouden wegens periodieke aftreding van de heeren H. van Doorn, J. Th. Kuys en W. J. Lubbers, die allen herkiesbaar zijn. Tenslotte zal nog een afgevaardigde naar de vergadering van den Centralen Raad worden benoemd BELANGRIJKE OPDRACHT Aan de N.V. v.h. A. Blom Hz. is het lood- gieterswerk, alsmede de Sanitaire installatie van het Troelstra-oord, dat te Egmond aan Zee gebouwd wordt. De firma Blom zal de 60 kamers in dit gebouw van vaste waschta- fels hebben te voorzien, terwijl de opdracht verder de inrichting van de badkamers om vat. Het werk moet 15 Juli a.s. gereed zijn. VERLOTING HARDDRAVERIJ- VEREENIGING 1; De Minister van Justitie heeft aan het be stuur der Harddraverij vereeniging „Bever wijk en Omstreken" toestemming verleend voor het houden van een tweede verloting voor de paardensport. Evenals het vorige jaar het geval was zal een percentage van- de netto-opbrengst dezer verloting ter be schikking worden gesteld van verschillende plaatselijke vereenigingen, die de liefdadig heid beoefenen of die ten algemecne nutte zijn. Het bestuur verwacht ook ditmaal weer op de volle medewerking van de ingezetenen te kunnen rekenen. OP MARSCII De Beverwijksche wandelaar de heer Hen- drikse zal op Hemelvaartsdag deelnemen aan een marsch van 45 K.M., georganiseerd dooi de Wandelsportvereeniging „de Jutter" te Den Helder. Voor Zaterdag en Zondag stelde de tippelaar zich voor een wandeltocht door Kennemerland te ondernemen, bedoeld als deelname aan den wedstrijd uitgeschreven door het tijdschrift „De Gids voor Kenne merland".. DE COÖP. BOERENLEENBANK De alhier gevestigde R.K. Coöp. Boerenleen bank houdt op Dinsdag 25 April a.s. haar jaarvergadering in de bovenzaal van hotel „Oud Meerenstein". De agenda vermeldt o.m.: een bestuursverkiezing wegens perio dieke aftreding van den heer Jac. Meyer Gz. en bedanken van den heer J. J. Bisschop, verkiezing van een lid van den Raad van Toezicht wegens bedanken van den heer Th. J. Cornelisse; benoeming van twee plaats vervangende bestuursleden; vaststelling van de rekening en de balans over 1932. overzicht van het 25-jarig bestaan der bank en tot slot een verloting. In verband met het zilveren jubileum van de bank zal de jaarvergadering een eenigszins feestelijk karakter dragen. GROOTE DEELNEMING Voor de krachtsportwedstrijden om het kampioenschap van Noord-Holland, welke alhier zullen worden gehouden en waarvan de voorbereiding is opgedragen aan de plaat selijke krachtsportvereeniging D. O. K„ heb ben zich reeds 150 deelnemers aangemeld. De wedstrijden nemen op 30 April een aan vang. Het tournooi wordt gehouden in de bovenzaal van Hotel „Oud-Meerenstein" men niet uitdagen: men moet hun aanval in hinderlaag afwachten en met vaste hand toe grijpen, zoodra zij zich blootgeven". „Ik ben op het oogenblik niet in de ge schikte gemoedstemming, om een dergelijke beeldspraak op de juiste waarde te schatten". Er was een zweem van ironie in Traute's stem. „Ik zou willen verzoeken, u wat duide lijker uit te drukken". „Met genoegen. Ik had mij voorgesteld, al direct, bij het begin van het gerechtelijk on derzoek, dat volgens de informaties die ik gekregen heb, binnenkort te verwachten is, in mijn hoedanigheid van getuige en me disch deskundige, het bewijs te leveren, dat mijnheer de privaat-docent in den nacht van mijnheer Beiersdorf's dood of een geraf fineerde leugenaar of een beklagenswaardige krankzinnige is geweest". „En lijkt u dit zoo gemakkelijk te bewijzen? Zoudt u mij willen vertellen, hoe u van plan bent dit te doen?" „Neen, juffrouw Falkenhayn: tot mijn spijt moet ik u teleurstellen. Uit tactische over wegingen zal ik daarover het stilzwijgen be waren. Het moet u voldoende zijn te wéten dat u op mij als op een rots vertrouwen kunt en dat ik mijn eigen eer en goeden naam niet hardnekkiger verdedigen zou, dan de uwe". „En dat wilt u volkomen onbaatzuchtig, volkomen belangeloos doen, dokter? Hoe zou ik u ooit voldoende voor zooveel offervaar digheid kunnen danken?" Een lichte rilling ging door haar heen, toen hij zacht zijn arm om haar heensloeg. Maar ze verzette zich op dat oogenblik niet tegen zijn vertrouwelijkheid. „Ik zei je toch al, Traute, dat je mij eerst het recht moet geven om voor je belangen op te mogen komen", hernam hij, haar plotse ling bij den naam noemend. „Niets is zoo on berekenbaar als de publieke opinie en niets zoo broos als de reputatie van een jong meis je. Maar niemand zal ook maar een woord in je nadeel durven uiten, wanneer het blijkt dat ik van meet af in het strijdperk treed om met mijn eigen vlekkeloozen naam borg voor je te staan". „Ik geloof dat ik u nog steeds niet goed be grijp. Uw eigen naam, zegt u?" „Ja, liefste Traute, den naam, dien jij voor altijd dragen zult als Met een onverwachte beweging had zij zijn arm weggeduwd en met fonkelende oogen stond zij voor hem. „Hebt u nu eindelijk het masker afgelegd, dokter Römhild?" riep ze met bijtend sar casme en zoo luid, dat het in de aangrenzen de kamers hoorbaar moest zijn. „Wat was het ook weer, dat u zoo juist van Erich Rog genbach vertelde? Dat hij zijn slag wel zou weten te slaan, als hij mij maar eerst vol doende bang had gemaakt? Daarop kwam het toch neer, nietwaar? Drong het niet tot u door hoe dom het was, mij op die manier het recept te verraden, waarna u zelf dacht te handelen? Goede hemel, wat een jammer lijk figuur slaat u! Moreele begrippen sch'jnt u er niet op na te houden. U bent een waar dig arts een vriend en helper van de lij dende menschheid dat moet ik zeggen!" Onuitsprekelijke minachting trilde uit haar stem. Römhild was opgestaan, doodsbleek, en met een sussende handbeweging trachtte hij den wilden stroom van haar verontwaardi ging te stuiten. „Juffrouw Falkenhayntoe., ik smeek u mij te willen aanhooren! U weet immers niet wat „Pardon, ik weet heel goed wat ik zeg", viel zij hem snel in de rede. „En ik geef u den raad onmiddellijk deze kamer en het huis te verlaten, als u nog niet heel andere dingen te hooren wilt krijgen. U hoeft niet bang te zijn, dat ik mij bij Dr. Roggenbach of bij mijn vader over u beklagen zal; ik acht mijzelf te hoog om verder een woord van uw erbarme lijke persoon te verspillen. Maar zorg dat u er mij niet toe dwingt te spreken. Ik kan on der geen voorwaarde toelaten dat er uit een hinderlaag vergiftigde pijlen ngar een man van eer geschoten worden". „Een man van eer!" smaalde Römhild met een gemeen lachje op zijn gezicht. „Dr. Rog genbach een man van eer!" „Ja, Dr. Römhild! Niettegenstaande al uw lasterlijke beweringen beschouw ik mijnheer Roggenbach als een man van eer en dat za?J

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5