BEVERWIJK In tiet holst van den nacht... ijmuider courant tweede blad dinsdag 25 april 1933 IJMUIDEN WEGENS DEN HANDELSSTRIJD. Omdat de handelsovereenkomst tusschen Engeland en Rusland opgezegd is, heeft de Sovjetregeering niet alleen voorgeschreven, dat voorloopig geen schepen onder Engelsche vjao- meer mogen worden gecharterd, maar ook" dat de in Russische havens binnenko mende schepen onder Engelsche vlag het ver hoogde havengeld moeten betalen, evenals de schepen van andere landen, met welke geen overeenkomst- bestaat. VERLOREN SCHEPEN. Vol°'ens de jongste officieele statistiek van Bureau Veritas zijn in Februari 78 stoom schepen van de wereldvloot afgevoerd en wel 62 ^esloopt, 1 uit de vaart, 6 gestrand, 1 na aanvaring gezonken, 1 verbrand. 6 veronge lukt en 1 vermist. Van de 3 afgeschreven mo torschepen is 1 gestrand, 1 na aanvaring ge zonken en 1 door brand vernield. Van de 11 zeilschepen, die werden afgevoerd, leden 2 schipbreuk en zijn 9 gesloopt. OPENLUCHTVERGADERING DER C. P. H. pe c. P- H. hield gistermiddag op het ter rein aan den Engelmundusweg een open luchtvergadering waar het woord werd ge voerd door den heer D. Wijnkoop en den Ja vaan Effendi. Laatstgenoemde sprak over de behandeling der Javanen. De heer Wijnkoop bracht de herdenkingsfeesten ter eere van Willem de Zwijger ter sprake, alsmede de candidatuur-Colijn. Met een opwekking op de lijsten der C.P.H.. te stemmen werd de bijeenkomst gesloten. WINTERFEEST „IJMUIDEN-CENTRUM". Onder leiding van mej. Vijlbrief had dezer dagen in de kleine zaal van het Thalia- Theater het winterfeest plaats van de speel tuincommissie van de buurtvereenigmg JJmuiden Centrum". t Toen mej. Vijlbrief om half acht het feest opende was de zaal geheel gevuld, grooten- deels speeltuin-kinderen met ouders en be langstellenden. Daarna werden in vlot tempo en m bonte verscheidenheid de vele liedjes, spelletjes, voordrachtjes en dansjes uitgevoerd. Dit alles werd door de kinderen zelf voor t voetlicht gebracht, na wekenlange voorbe reiding onder leiding der dames van de com missie. Er waren alleraardigste nummertjes bij, die zoowel bij speelgenooten, groot- en klem- publiek in de smaak vielen. Menig debutant Viel dan ook een hartelijk applaus ten deel. „De kabouters", opgevoerd door de kleinste jongens was een succes-nummer, evenzoo het linten-dansje van de oudere meisjes. Maar er moeten ook andere voordrachtjes Vermeld worden, als „Het Pepermunt vrouwtje", „De Vischvrouwtjes", „Het Dienst bode-vraagstuk" alle drie voordrachtjes van meisjes, verder „De Uil, die in de pereboom èat", voorgedragen door Jan Bom en tenslotte het nummertje Sneeuwballen gooien door de jongens. Wat heeft dat een vreugde gebracht! Een aardige afwisseling vormden de dans jes van Annie Stol, een 12 jarig danseresje, die haar zelf bedachte dansjes op de maat der muziek keurig uitvoerde. Ook een woord van hulde aan de onver moeide jonge pianiste. jVerder mogen niet onvermeld blijven de keu- Ifige gezegden verzen, waarmede Jan Boon na 'de pauze mej. Vijlbrief een bloemenmand Overhandigde. Hiermede den dank vertolkende Van kinderen en ouders. Het was een avond die den kinderen van pmuiden-centrum nog lang in 't geheugen feal blijven. i GOUDEN KLOOSTERFEEST. Pater Anselmus O.M.C. (J. Karsten), gebo ren te Westwoud, van de orde der Capucijnen in het klooster te IJmuiden-Oost, hoopt 6 Mei den dag te herdenken, waarop hij 50 jaar ge leden zijn intrede in de orde deed. Het feest zal 9 Mei kerkelijk gevierd worden. VOORJAAR AAN DE VEILINGEN HISTORISCH GENOOTSCHAP MIDDEN - KENNEMERLAND. Voor leden en geïntroduceerden van het Historisch Genootschap „Kennemerlancl" houdt de heer N. J. M. Dresch, archivaris, der gemeente Alkmaar in het Kennemer- Hotel a.s. Vrijdagavond een lezing over het onderwerp „Kasteelen in de omgeving van Beverwijk, in het bijzonder AssLimburg en Marquette". De lezing zal ook toegakelijk zijn voor huis- genooten van leden en de door leden ge- introduceerden, mits deze wonen buiten Be verwijk en aangrenzende gemeenten. Het bestuur verzocht ons er de aandacht op te willen vestigen, dat ook aan de zaal gele genheid bestaat aangiften voor het lidmaat schap te doen. De minimum bijdrage is op f 1 per jaar gesteld. De jaarvergadering gaat aan de lezing vooraf. GEEN HOOPVOLLE INZET VAN HET SEIZOEN. Met de intrede van de lente komt ieder jaar weer een wijziging tot stand in de aan voeren aan de Beverwijksche groentenveilin- gen De eerste voorjaarsgroenten verschijnen aan de merkt, -waarbij dan aanvankelijk de groote spinazie-aanvoeren blijven dominee- ren. Spinazie is vrijwel het eerste product, dat de bodem na de lange wintermaanden oplevert, zij is ook het eerst oogstklaar en moet den tuinders het eerste loon voor den verrichten zwaren arbeid opleveren. Men weet, dat ook Kennemerland's Tuinbouw zich niet aan den worggreep van den crisis heeft kunnen ontworstelen. In de tuinbouw bedrijven is de nood hoog gestegen. Welis waar levert de grond zijn producten in ruime mate op, maar ze vertegenwoordigen een zoo geringe financieele waarde, dat tal rijke tuinders niet dan met groote moeite en met het weinigje steun dat hen van overheidswege in den een of anderen vorm wordt verleend, het hoofd boven water kun nen houden. Anderen moesten den ongelijken strijd opgeven en -waren genoodzaakt hun bedrijven in den steek te laten, teneinde te trachten 't brood voor hun en hun gezin in fabriek of werkplaats te kunnen verdienen. Deze laatsten worden dan soms nog als ge luksvogels beschouwdWaar de omstan digheden dermate ontwricht zijn ligt het voor de hand, dat met groote spanning in het voorjaar wordt afgewacht, tegen welken prijs de jonge groenten op de veilingen koo- pers kunnen vinden. Voor den tuinder hangt daarvan zijn geheele bestaan af. De tuinderij is en was altijd een vak vol onze kerheid en zelfs in normale tijden hing al les van de omstandigheden af. Zooals on gunstig weer den oogst bedreigt, zoo bedrei gen te lage marktprijzen de normale levens omstandigheden van het tuindersgezin. In 1932 zette het voorjaar voor de tuin ders niet zoo slecht in. Waren in 1931 groote hoeveelheden spinazie op de vuilnisbelt te recht gekomen, omdat het product waarde loos was of omdat het den vastgestelden minimumprijs van 10 ets. per kist niet kon opbrengen, in 1932 scheen een kentering ten goede te zijn ingetreden. De markt toonde zich toen over het algemeen wat williger en het eerste voorjaarsproduct bleek gretig af name te vinden. Dit prettige verschijnsel manifesteerde zich in de prijsnoteeringen en vooral de spinazie, welke op de zandgronden geteeld werd, kon bevredigende prijzen op brengen. Helaas kwam in het verdere ge deelte van dat jaar de reactie. De eindcij fers over dat jaar van de omzetten aan de gezamenlijke veilingen spraken een taal, die aan duidelijkheid niets te wenschen overliet. Het omzetcijfer was ruim een half millioen gulden lager dan in 1931, dat zich ongunsti ger had ingezet. Weliswaar was in het eind bedrag van f 1.805.546.96 (tegen f 2.322.39S.27) ook de omzet verdisconteerd van de bloe men- en bloembollenveilingen, die inderdaad een ontstellende inzinking vertoonden, maar een groot deel drukte toch ook op de groen- tenveilingen. De daling van den totalen om zet in de laatste vier jaren is enorm. Men oordeele 1929 f 4.749.357.98; 1930 f 3.258.517.35 1931 f 2.322.398.27; 1932 f 1.805.546.96- Wan neer men een blik slaat op deze cijfers, be hoeft het geen verwondering, te wekken, dat tuinders en veilingsbesturen zich met angst en zorg' in het hart afvragen, wat het jaar 1933 zal brengen. Wie de lange rij wagens heeft gezien, waarmede de spinazie naar de gemeentelijke vuilnisbelt werd gereden, om dat voor het product, dat aan kwaliteit niets te wenschen liet geen plaatsing gevonden kon worden, behoefde geen twijfel te koeste ren over den inzet van het seizoen der jonge groenten. Niet alleen, dat dit voor de tuinders een groote teleurstelling moest beteekenen, maar ieder weldenkend mensch zal het toch vreemd te moede worden, wanneer hij de vruchten van een maandenlangen zwaren arbeid een voudig op de mestvaalt ziet deponeeren. Zoo als men weet, werd voor deze onverkoop bare spinazie van regeeringswege een ver goeding van 10 ets. per kistje gegeven. De hoeveelheid, die den weg naar de vuilnisbelt vond, was in de vorige week eenlge duizen den kisten, op een gewicht te stellen van 40-000 K.G. Het product was bovendien nog van eerste kwaliteit. De Beverwijksche vei lingen hebben in dit droevige verschijnsel, dat zich helaas ook in andere tuinbouwcen tra voordoet, aanleiding gevonden telegra fisch een beroep te doen op den betrokken Minister,,om spoedige regeling van de uitvoe ring der Tuinbouwsteunwet 1933. Zoo was het beeld vaiV-de markt in het voorjaar van 1933 allerminst bemoedigend en met groote zorg. vragen de tuinders zich af, wat er weer van terecht moet komen. Over het algemeen bleef de handel ook voor de andere voor jaarsproducten zeer flauw en stug. Nog heeft het koude weer de rijping der producten be lemmerd. wat dan in dit opzicht nog als een meevaller kan worden beschouwd. Een klein lichtpunt was ook het feit, dat in de vorige week de fabrieken veel spinazie kon den plaatsen, zoodat voor dit product, al waren de prijzen niet hoog, tenminste nog plaatsing kon worden gevonden. Weldra zul len de veilingsorganisaties R.K. Coöp. Tuin- dersvereeniging „Kennemerland" en de Coöp. tuindersvereeniging „Vrije Groenten- en Fruitveiling haar jaarvergaderingen houden. Daaruit zal wel blijken, hoezeer de tuinbouw tegen den zwaren druk der tijden te kampen heeft. Zooals de inzet van dit jaar is, moeten over hetzelfde tijdsverloop van 1932 de bedrijfsresultaten voor de veilingen iets gunstiger zijn geweest. Zoo doorworstelt Kennemerland's tuinbouw, dat altijd de trots van het gewest is geweest, een buiten gewoon moeilijk en zorgvolle periode, waar in het uiterste van de tuindersbevolking ge vergd wordt, om in den strijd om het bestaan niet ten onder te gaan. Tenslotte moge er nog wel eens de aandacht op gevestigd wor den, dat het tuinbouwbedrijf niet alleen een belang is voor de tuinbouwende bevol king. Zijn beteekenis als produceerend be drijf strekt zich veel verder uit. Het raakt ib.v. de middenstandsbelangen van Bever wijk, Heemskerk, Castricum en andere ge meenten in Kennemerland, niet alleen, maar men behoeft niet te aarzelen met te consta- teeren, dat het tuinbouwbedrijf en daarnaast de bloembollencultuur nog altijd een levens belang is voor de geheele streek midden- Kennemerland. CONCERT DOOPSGEZIND ZANGKOOR. Maandagavond gaf bovengenoemd koor een uitstekend geslaagd concert in het kerk gebouw der Doopsgezinde Gemeente aan de Meerstraat. Dank zij de goede accoustiek van dit gebouw is het altijd een genoegen om zang en orgelspel te beluisteren, temeer, daar het hier een concert gold van het Doopsge zind Zangkoor, dat uit zulk mooi stemmen- materiaal is samengesteld. Het koor opende het programma met drie verzen van Psalm 43, gevolgd door de altijd weer dankbare compositie „Panis Angelicus" van Cesar Franck, waarin mevr. Suick-Schik met haar zuivere sopraanstem de voor deze stem ge schreven solo zong. Het koor dat onder de bekwame leiding van zijn dirigent, den heer H. van Dijk, zulke groote vorderingen ge maakt heeft zong o.a. nog met veel over gave „Super flumina Ba'oylonis", „Man sin get mit Freuden" van Glaser en Tröstet mein Volk van Palmer, om het concert te besluiten met twee bekende koorwerken van vaderlandschen bodem, nl. „Droome Vrouwe kom!" en het technisch zoo moeilijke „Ellen", beide composities van Isr. J. Olman. Het koor was dezen avond prachtig op dreef en heeft den bezoekers genotvolle oogenblikken geschonken. In niet mindere mate was dit het geval met mevr. Suick- Schik en den tenor-solist den heer R. A. v. d. Berg. De heer Alb. Mey zorgde bij hun optreden op muzikale wijze voor de piano begeleiding. De dirigent deed zich in de niet groote technische vaardigheid gespeelde stukken kennen als een zeer goed organist, die met de bescheiden1 registratie-mogelijk heden van het hem ten dienste staande in strument opvallend mooie, effecten wist te bereiken. Zoo droeg een en ander mede tot het wel slagen van dit concert,' dat velen een avond van muzikaal genot verschafte. VERKIEZINGSVERGADERING. Maandagavond hield de R.-K. Kiesvereeni- ging „Recht en Plicht" een laatsten propa- gandavergadering voor de verkiezing. Na een inleidend woord van den voorzitter, den heer P. J. J. Haazev-oet, trad als eerste spreker op Mr. A. Hellenberg Hubar, de afgevaardigde voor den kwaliteitszetel, welke aan den R.-K, Middenstand werd toegewezen. Deze spr. wees in de eerste plaats op het vormen van een zoo groot mogelijke machtseenheid in de Tweede Kamer en herinnerde in verband daarmede aan datgene, wat op het gebied van sociale wetgeving en volksgezondheid in den loop dezer jaren' is tot stand geko men. Vervolgens behandelde de heer Hellen berg Hubar de bijzondere zorgen, waarmede de huidige regeering in deze omstandighe den te kampen heeft, niet in het '-minst op het gebied van werkloosheidszorg en han delspolitiek. De toekomst, zoo betoogde spr., ziet er op economisch terrein allerminst roos kleurig uit en de komende regeering zal een moeilijke tijd te wachten staan. De R.-K. Staatspartij zal alle krachten moeten aan wenden, om een gezonden volksinvloed 1» blijven behouden. I-n een omvangrijke pero ratie heeft spr, tenslotte de R.-K. kiezers hun taak bij de a.s. verkiezingen voor oogen gehouden. Tweede spreker was de heer Kui per, die als arbeidersafgevaardigde, even eens de be-teekenis van de handhaving der politieke eenheid uiteenzette. Spr. wees er o.a. op, dat gepoogd wordt God en de zede- wetten uit het politieke leven te bannen. Het Katholieke volk zal dan ook zijn vertrouwen moeten stellen in de R.-K. principieele Staats partij, die begrepen heeft, dat alles moet worden aangewend, om ons land voor armoe de en ellende te vrijwaren. Spr. drong er tenslotte op aan op de lijst der R.-K. Staats partij te stemmen. De vergadering werd daarna met een woord van dank aan de sprekers op de ge bruikelijke wijze gesloten. CONCERT KENNEMER ORKEST- VEREENIGIN G. Het programma, dat hedenavond in het Kennemer-Theater door de Kennemer-Or- kestvereeniging en de Vereenigde Zangers zal worden uitgevoerd, vermeldt de volgende nummers: 1 Figaro's Hochzeit (orkest) Mozart. 2 Arlesienne Suite (orkest) Bizet. 3 Ases Tod uit de Peer Gynt-suite v. Grieg. 4 Lente. 5 Die Vesper 6 Standchen. (Mannenkwartet) 7 Bede Bonset 8 Abendfriede am Rhein Neumann. 9 Traumbilder (orkest) Lombey. 10 Standchen (orkest) Heijkens. 11 Perzische Markt (orkest) Ketelby. Tijdens het bal zal de trekking geschieden van de verloting, welke de Kennemer-Or - kostvereeniging organiseerde SANTPOORT echter doorloopend tegen geloofsvervolging. Later voelt hij zich echter steeds meer tot het Calvinisme aangetrokken. Onsectarisch. breed en ruim van opvatting, boven de partijen staande, zoo was Willem van Oranje. Alles wilde hij achterstellen bij het algemeen landsbelang. Gewetensvrijheid vroeg hij echter niet alleen om politieke rede nen, maar ook terdege uit godsdienstige overwegingen. Tot het uiterste heeft hij gewacht, alvorens den weg der onwettigheid te gaan bewande len. Toen hij evenwel dezen stap had gedaan, moest aansluiting bij de Calvinisten wel vol gen. In 1579 waarborgde hij bij de Unie van Utrecht de geloofsvrijheid, een vrijheid, die men voor dien nog in geen enkel land aan trof. Willem van Oranje huldigde, evenals niet- verpolitiekte christenen van onze dagen ook doen, de stelling, dat men God meer moet gehoorzamen dan den mensch. Daarom ging God hem boven het gezag van den Spaan- schen Koning. Van alle dwingelandij is hij afkeerig ge weest. Hij was een sterk man. maar wildo niet „de sterke man" zijn. Men heeft getracht hem om to koopen, maar dit is mislukt. „De koning -schijnt- te denken, dat men tegenover ketters zijn woord" niet behoeft te houden", zeide hij. Wanneer hij tenslotte in 1580 in de ban wordt gedaan, wordt hij genoemd huichelaar, schelm, ver stoorder van den vrede en pest der Christen heid. Doch voor spr. is en blijft hij de man. die gestreden heeft voor onze geloofsvrijheid en vaderlandsche eenheid. De herdenkingsrede, die o.a. opgeluisterd werd door zang van Mevr. Prof. Fokker Kessler, en orgelspel van den heer P. T7in- cent. werd besloten met het zingen van het „Wilhelmus". WILLEM VAN ORANJE HERDACHT. In verband met den. 400sten geboortedag van Willem van Oranje heeft Prof. Dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga, echter niet in zijn kwaliteit van predikant bij de Ned. Her vormde Gemeente, in het kerkgebouw dezer gemeente een herdenkingsrede gehou den, welke door velen werd aangehoord. Spr. begon met dit herdenkingsfeest een waar nationaal feest te noemen, dit in te genstelling mét andere nationale feesten, waarbij een bepaalde politieke partij de lei ding heeft, waardoor zulke feesten meer splijtend dan vereenigend. werken. Willem de Zwijger is de verpersoonlijking van onze vaderlandsche eenheid en van ver draagzame'religie. Zijn persoonlijkheid en zijn offers hebben den-grondslag gelegd voor ons glorierijk verleden. Hij heeft gestreden voor de vrijheid in den ruimsten zin van het woord, dus ook voor de. vrijheid van gods dienst. Hoewel Willem van Oranje van overmatige eerzucht en -politieke berekening niet vrij te pleiten is, tracht men. hem van Roomsche en Communistische zijde' zwarter te maken dan hij is. Spr. geeft hoe. dat ze mogelijk voor hun aantijgingen wel bewijzen kunnen aan voeren, maar zonder Oranjes fouten sroea te keuren, wil spr. er rekening mee houden, dat ze voot' een groot deel het gevolg waren van den tijd, waarin hij leefde. Met al deze critiek is een groot man als Willem van Oranje niet afgemaakt. En dan vergete men niet, hoe hij op den duur verschillende neigingen heeft veredeld. Ontzettend veel heeft hij voor de goede zaak ovèr gehad. Door lijder te zijn is Willem van Oranje leider geworden. In den strijd tegen den koning van Snanje voelde hij zich een instrument Gods. Na de nederlaag van zijn broer Lodewijk op de Mookerhei zei hij: „Wij zullen volkomen vertrouwen, dat God Zijn machtigen arm over ons uitstrekken zal. Hij zal ons nimmer meer verlaten". Op godsdienstig terrein was Willem van Oranje uiterst verdraagzaam en ten opzichte van duizenden" tijdgenooten ver zijn tijd vooruit. Zoolang hij te Brussel en Breda woont, is hij uitgesproken R.K. en beschouwt de calvinisten als oproermakers. Hij vecht Generaal Ma, dé bekende aanvoerder van de Mandsjoerijsche troepen is met leden van zijn staf te Berlijn aangekomen, waar men Ken hierboven in het Chineesche gezantschap afgebeeld ziet. Ma, die destijds door de Russen geïnterneerd werd, ivïl zich thans opnieuw naar China begeven. DE WILLEM DE ZWIJGER HERDENKING IN VELSEN. Burgemeester Rambonnet voor den microfoon in de muziektent in V eiserbeek. MARKTNIEUWS R.-K. COÖP. TUINDERVER. KENNEMER LAND. 24 April. Aardbeien per doosje 17—30 Spinazie per kist 10—45 Sla per kist 3575 Asperge per I bos 6575 Asperge per H bos 5055 Asperge per III bos 2336 Rabarber per bos 26 Raapstelen per bos 2 1/23 Radijs per bos 4—6 Prei per bos 25 Witlof per K.G. 412 Uien per K.G. 1 1/2—2 Bloemkool per stuk I 2025 Bloemkool per stuk II 1215 Gelekool per stuk 25 Roodekool per stuk 3—6 MARKTBERICHT van 24 April 1933. Spinazie per kist f 0.100.28. Postelein per 4 K.G. f 1.15. Andijvie per kist f 0.180.55. Raapstelen 100 bos f 3. Radijs 100 bos f 3—5. Koolrapen per zak f 0.65. Wortelen per 24 bos f 3.50. Bieten per K.G. f 0.01 1/2. Komkommers per 100 f 12. Asperges per bos, wit f 0.30—0.60, blauw f 0.20—0.30. Aardappelen, klei per K.G. f 0.02—0.05. Idem zand per K.G. f 0.05. Roode kool per 100 f 49. Savoye kool per 100 f 37. Bloemkool per 100 f 1418. Uien per K.G. f 0.02. Prei per bos f 0.020.04. Sla per 100 krop f 2—5. Rabarber per 100 bos f 4—6. Pieterselie per bos f 0.04. Selderie per bos f 0.04. Appelen per K.G. f 0.20—0.28. Peren per K.G. f 0.24. Brusselschlof f 0.040.10 FEUILLETON Naar het Duitsch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. (Nadruk verboden). Het behoorde tot de hooge uitzonderingen, dat Ludwig Falkenhayn voor sluitingstijd het bankgebouw verliet. Deze avond was echter een van de uitzonderingen op dien Tegel. Vrijwel onmiddellijk nadat de kassier, zichtbaar opgelucht was weggegaan, sloot de directeur zijn schrijftafel af, gaf nog enkele orders aan zijn secretaris, dien hij door de huistelefoon bij zich had geroepen en begaf zich naar huis. Het Russische bankbiljet had hij in zijn portefeuille gestoken en het leed geen twijfel of de misnoegde uitdrukking van zijn gezicht evenals zijn vroegtijdig vertrek van kantoor was een gevolg van het incident met dit geldswaardige papier. Daar zijn auto er nog niet was die kwam altijd op een vastgestelden tijd, riep hij een taxi aan, om maar zoo vlug mogelijk zijn woning te bereiken. En reeds in de vesti bule vroeg hij het meisje, dat hem hielp zijn jas uit te doen, naar Lizzy. „Juffrouw Delvendal is juist teruggekomen; ze heeft in de stad boodschappen gedaan," luidde het antwoord. „Ze zei, dat ze erg ver moeid was en voor het eten nog wat wilde rusten". „Is mijn dochter met juffrouw Delvendal meegeweest?" „Neen, de juffrouw was den heelen dag thuis". „Vraag dan aan juffrouw Delvendal, of ze direct in mijn studeerkamer wil komen. Zeg maar dat het mij spijt, dat ik haar in haar rust moet storen, maar het betreft een drin gende zaak". Hij betrad het hooge, ruime vertrek, welks inrichting terstond verried, dat dit het do mein van een vorstelijk gesitueerd handels man was. Hij ging niet, zooals gewoonlijk, direct aan zijn schrijftafel zitten, maar liep met groote passen op en neer, tot na verloop van geruimen tijd, waarin zijn geduld wel zeer op de proef werd gesteld, Lizzy's heldere en schijnbaar onbevangen stem vanuit de deuropening weerklonk: „U wënscht mij te spreken, mijnheer?" Hij beduidde haar binnen te komen; toen keek hij spiedend rond in de aangrenzende kamer en sloot de deur. Maar ook de zeker heid, welke zijn voorzichtige verkenning hem verschaft had, dat hij niet bang behoefde te zijn voor luistervinken, belette niet dat hij zijn stem tot fluisteren dempte, toen hij be gon te spreken. „Heb je vandaag aan onze kas een Russisch bankbiljet gewisseld, Lizzy?" richtte hij zich met een scherpe vraag tot haar, zoodra hij bij haar was. Als het de bedoeling geweest was, haar door deze overrompelende manier van onder vragen in verwarring te brengen, dan moest zij zich wel op deze onaangename moge lijkheid voorbereid hebben want zij gaf niet het minste teeken van ontsteltenis of zelfs maar van verbazing. Er was alleen een lich- telijk-geërgerde trek op haar gezicht, toen ze zonder eenige - verlegenheid de oogen tot Falkenhayn opsloeg. „Zeker heb ik dat gedaan, maar je kassier is een akelige kletskous, dat moet ik zeggen". „Waarom zou hij het voor mij hebben moe ten verzwijgen? Maar daar zullen we het straks nog wel over hebben. Was het dit biljet?" Hij hield haar het bankbiljet voor, maar Lizzy verwaardigde het nauwelijks met een blik. „Hoe kan ik dat nu weten, die dingen zien er toch waarschijnlijk allemaal precies een der uit!" „Heb je misschien van te voren het num mer opgeschreven?" Ze schaterde het eensklaps uit, als had de bankier haar een hoogst vermakelijke vraag gedaan. „Waarom zou ik-dat in vredesnaam hebben moeten doen?" klonk het luchtig. „Zeker om een weemoedige herinnering te bewaren aan wat eens mijn eigendom was!" „Wij zakenmenschen zijn gewoon bij biljet ten van een dergelijk hoog bedrag, de num mers uit minder poëtische motieven te no- teeren, Lizzy!" Maar ik begrijp heel goed, dat jij niet op de gedachte bent gekomen dat te doen evenmin als op het idee, dat het bil jet wel eens gestolen kon zijn". Nu verscheen er toch een uitdrukking van schrik op het aantrekkelijke meisjesgezicht. „Maar Ludwig, dat is toch zeker alleen maar een grapje, om mij bang te maken, wat je daar zegt!" - „Het is helaas bittere ernst. Maar daarvan hoef jij je niets aan te trekken. Geen mensch twijfelt eraan dat jij op een behoorlijke manier aan het bankbiljet gekomen bent; alleen zal je moeten vertellen, van vien je het ontvangen hebt!" „Waarom moet dat? En aan wien moet lk dat vertellen?" „In de eerste plaats aan mij, zoodat ik Je mededeeling kan toevoegen aan mijn ver klaring, wanneer ik het biljet bij de olitle inlever. Je begrijpt zeker wel dat ik als bank directeur daartoe verplicht ben". „Maar hoe weet je eigenlijk, dat het gesto len is? Dat kun. je er toch niet aan zien?" „Jij niet, maar wij bankmenschen vel", legde hij haar vriendelijk uit. „Er staan na melijk een paar letters en een nummer op, die het onderscheiden van ieder ander bank biljet van dezelfde waarde. En die letters en dat nummer heeft de kassier van de Russi sche fabriek, waar dit biljet eenige maanden geleden, nog met een heeleboel andere ge stolen is, opgeschreven, zooals dat cp alle groote kantoren gebeurt. De nummers van de gestolen bankbiljetten zijn toen aan de Russische politie opgegeven en die „Die seinde ze de halve wereld rond", viel ze hem in de rede. „Houd je me voor zoo naïef, dat ik nog nooit in mijn leven gehoord zou hebben hoe ze in dergelijke gevallen te werk gaan? Maar is het nu noodzakelijk, dat daar zooveel drukte over wordt gemaakt? Ik val toch niet in de termen om verdacht te worden van den diefstal bij die fabriek?" „Natuurlijk niet. Maar het was de plicht van mijn kassier geweest, het biljet vast te houden en het zonder uitstel aan de autori teiten ter hand te stellen". „En mij dan zeker tegelijk aan de politie overleveren, hè? Het zou een komisch ezicht geweest zijn als ik door een agent van jouw bank naar het bureau zou zijn gebracht". „Het is heelemaal niet iets om den spot mee te drijven, beste kind", protesteerde Ludwig Falkenhayn. „En je mag het nog als een geluk beschouwen, dat je het biljet juist bij mijn bank gewisseld hebt en niet

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5