HET NIEUWE AVONDBLAD Uitslag der Tweede Kamerverkiezingen. Een beschrijving van het landschap Velsen. 18e JAARGANG No. 149 DONDERDAG 27 APRIL 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600bij overlijden; 400— bij verlies van een hand, voet of oog; 250— bij verlies van een duim; 150— bij verlies van een wijsvinger; 100— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000— bij overlijden van den man alleen; 2000bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonnéCe) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. Kleine verschuivingen. GROOTSTE WINST VOOR A.R. EN COMMUNISTEN. De Tweede Kamerverkiezingen hebben wederom weinig groote verschuivingen opge leverd, al bleef ook het aantal zetels van bij na geen der partijen onveranderd. De R.K. Staatspartij kwam van 30 op 28 zetels, de S. D. A. P. van 24 op 22 zetels. Beide grootste partijen verloren dus twee zetels. De Anti-Revolutionaire Partij daarentegen steeg van 12 op 14 zetels en de Communisti sche Partij van 2 tot 4 zetels. Beide partijen boekten dus 2 zetels winst. De Vrijheidsbond kwam van 8 op 7 zetels en de Vrijzinnig Democratische Bond van 7 op 6. Beide partijen verloren dus een zetel. Ook de Chr. Historische Unie verloor een zetel en kwam van 11 op 10, de partij van Floris Vos verdween met haar eenigen zetel uit de Kamer. De partij van den heer Braat, thans ge- heeten Nationale Boeren-, Tuinders- en Mid denstandspartij, handhaafde den eenen zetel, die de Plattelandersbond vroeger bezette. Nieuw in de Kamer kwamen echter vier partijien, ieder met een zetel en wel de R.K. Volkspartij (Arts), de Revolutionair Socialis tische Partij (Sneevliet), de Christelijk De mocratische Unie (Van Houten), en liet Ver bond van Nationaal Herstel (Westerman). Gelijk bleven slechts de Staatkundig Gere formeerde Partij met 3 zetels, de Hervormd Gereformeerde Staatspartij (Lingbeek) met 1 zetel en de lijst Braat. Elders in dit nummer is de uitvoerige of ficieuze uitslag opgenomen met de lijst der gekozenen. IJMUIDEN DE TWEEDE KAMERVERKIEZING. ENORME DRUKTE VOOR ONS BUREAU. EERSTE BULLETIN REEDS OM ZES UUR OPGEHANGEN De emotievolle dag is weer ten einde en de kiezers, die gisteren, na zich van hun stemplicht te hebben gekweten, hun hals voor ons bureau hebben uitgereikt en dat waren er in den loop van den avond ettelijke duizenden", kunnen nu rustig in hun krant dèn einduitslag lezen, met een tevreden of een ontevreden gelaat, al naarmate hun partij gewonnen of verloren heeft. Het succes met onze publicatie was over weldigend. Van zes uu*r af, het tijdstip, waarop het eerste biljet aan ons raam werd opgehangen is de Kennemerlaan voor ons bureau het centrum in de gemeente geweest der publieke belangstelling en toen, nadat het donker was geworden, de 1000 kaars sterke lamp boven het groote bord was ont stoken bescheen deze een samengepakte menigte, die vol belangstelling de periodieke publicaties volgde. Zooals reeds gezegd, kwam het eerste stembureaux om zes uur binnen, spoedig ge volgd door nog een vijftal. Daarna kwam een heelen tijd niets, totdat omstreeks 8 uur geleidelijk de verdere uitsla gen binnenkwamen. Minder vlot ging het met den uitslag van het land, hetgeen trouwens wel verwacht werd. Druk gestemd. Uit den hieronder geplaatsten uitslag volgt, dat er druk gestemd is. Op de 21 bureaux in onze gemeente verliep alles rustig. Opstoppin gen van kiezers hadden, voor zoover ons be kend, niet plaats. Kenmerkend was het ont breken van 't „spitsuur" tusschen den middag een gevolg natuurlijk van de groote werk loosheid. Vele kiezers, die anders steeds in hun schaftuur stemden, hadden thans den geheelen dag beschikbaar. Het resultaat. Wat het resultaat betreft, valt allereerst op de groote vooruitgang der Anti-Revolu- tionnairen en der revolutionnairen. Eerstge noemde partij zag z'n stemmental verdubbe len in vergelijking met de gemeenteraads verkiezing in 1929, terwijl de revolutionnairen (communisten en rev. socialisten) stegen van 664 op ruim 1500. Voor de O.S.P. was de uit slag in onze gemeente niet gunstig. UITSLAG DER VERKIEZINGEN Lijst 1. Onafhankelijke Zakenlui 52 2. Nederlandsche Fascisten Unie 20 3. Alg. Dem. Unie 44 4. R.K. Volkspartij 158 5. Ned. Chr. Arbeiders 12 6. Nat. Boerenpartij 92 7. Lijst Eijking 81 8. Triesscheijn 2 9. Wolfswinkel 2 10. De Wit 9 >»-' 11. S. D. A. P. 5691 13. O. S. P. 325 14. Communisten 1203 15. Vrijheidsbond 702 19. Vrijz. Democraten 1581 20. Kath. Democraten 23 23. Chr. Democraten 260 24. Chr. Hist. 1847 25. R.K. Staatspartij 3980 27. Nat. Socialisten 12 28. Staatk. Gereform. 176 29. Nat. Herstel 83 30. Herv. Gereform. 57 31. P. O. R. 78 32. Rev. Soc. 321 33. Anti-rev. 2785 34. Hoofd- en handarbeiders 21 35. Nationalisten 22 Totaal aantal geldige stemmen 19.649. Van onwaarde 1.057. Voor de verdere uitslagen zie men elders in dit nummer. K. N. H. S., MEKOG EN CEMIJ. VERTEGENWOORDIGING ARBEIDERS Bij de gehouden verkiezingen voor de ver tegenwoordiging der arbeiders van K.N.H.S., Mekog en Cemij werden gekozen de heeren: D. Achterhof, L. Bonthuis, J. v. d. Burg, J. Duin, H. v. Dijk. P. F. van Gooi, H. Kroeze, J. Linders, P. Miedema, J. W. Noortman, P. Olsthoorn, P. Schellevis, R. Schmidt, E. P. G. Smit, R. de Waal. en J. v. d. Wint. De kern is thans van de volgende samen stelling: Alg. Ned. MetaalbeweTkersbond 9 R.K. Metaalbew.bond 5 Chr. Metaalbëw.bönd .1 terwijl 1 vertegenwoordiger zitting kreeg, die buiten de organisaties om was 'candidaat ge steld. GOUDEN ECHTPAAR. Den 4en Mei a.s. hoopt het echtpaar B. ZwartveldWestdijk, de Wetstraat 20 zijn gouden huwelijk te herdenken. Beiden zijn nog heel kras en dat hun ge heugen eveneens nog in orde is bleek uit de verhalen, die zij ons, toen wij hen een bezoek brachten, uit vervlogen tijden wisten te ver tellen. Beiden zijn afkomstig van Zwartewaal. Het spreekt van zelf, dat in hun lang huwe lijksleven veel stormen over hen heen zijn gegaan. Voor vader Zwartveld geldt dit niet alleen in figuurlijken, maar ook in letter lijken zin. Reeds op 10-jarigen leeftijd ging de thans 74-jarige bruidegom met een sloep naar zee, evenals zoovele jongens uit zijn woonplaats en omgeving. Op zijn eerste reis ontkwam hij ternauwernood aan éen schip breuk. Toen hij nog slechts 13 jaar was werd de sloep, waarop hij ter vischvangst was uit gevaren door sleepbooten binnengebracht. Als kind nog was hij dus reeds aan meer gevaren blootgesteld geweest dan anderen gedurende hun geheele leven. In het begin van 1910 werd Zwartveld in IJmuiden binnengebracht met een gebroken arm, een. gecompliceerde beenbreuk en een zware hoofdwonde, zoodat de dokters weinig hoop gaven op zijn herstel. Ook moeder Zwartveld kreeg natuurlijk haar deel van de. moeilijkheden des levens. Van de acht kinderen is nog slechts één m leven. Niet minder dan zeven maal heeft het echtpaar dus een kind door den dood ver loren. Vooral voor moeder Zwartveld waren de tijden dikwijls zwaar, daar haar man meestal op zee was en zij dan alleen voor de moeilijkheden stond. De heer Zwartveld kent IJmuiden al van uit de eerste dagen, dat hier visschersschepen binnen waren. Het echtpaar woont echter 30 jaar in IJmuiden. DAMMENDE VOETBALLERS OF VOETBALLENDE DAMMERS. Zondagmorgen 10 uur zal een elftal, be staande uit dammers hun vermoeide hersens eens laten afkoelen door een voetbalmatch te spelen tegen een Amsterdamsch dammers elftal der damclub „Gezellig Samenzijn". Dat D.C.IJ. over een goede ploeg voetballers be schikt, daarvan kan men verzekerd zijn, daar is geen doorkomen aan voor Lochtenberg, Van Dartelen c.s. Het zal zijn: „al is Van Dar telen nog zoo snel, Ligthart ziet den slagzet wel. Als bijzonderheid kan worden medegedeeld dat bij D.C.IJ. een Tweede Kamercandidaat meespeelt. De opstelling is als volgt: „Dam", K. v. d. Outenaar, H. Schaap. C. Bais, Vrijhof, W. Snoek, ,.Mr. Schijf". H. de Boer, v. d. Velde, J. Smit. Ligthart. Reserves: Kaan, Eizema, v. d. Heijde. Grensrechter is Mr. Dukel., scheidsrechter de heer Dalmeijer. Het terrein ligt aan den Stationsweg alhier. Velen zullen ongetwijfeld dezen interessanten wedstrijd als inleiding van een mooien sportzondag bijwonen. DE STAKING IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. STAKERS TEGEN EEN WERKWILLIGE Een bewoonster van IJmuiden heeft aan gifte gedaan, dat in den nacht van Dinsdag op Woensdag j.l. niet carbolineum tegen de ruiten en kozijnen van haar woning is ge worpen. Haar man is opvarende op een naar zee vertrokken trawler. In verband hiermede wordt door de politie scherp toezicht op de woning gehouden. Verder heeft men in denzelfden nacht ge tracht een flesch gevuld met olie door de ra men te gooien van de woning van een op varende van een naar zee vertrokken trawler. Dze opzet is evenwel niet gelukt, aangezien de flesch tegen het kozijn terecht kwam. De politie is op ziek naar de daders. RODIOVERBINDING MET SCHEPEN. De navolgende schépen zijnDonderdag 27 April 1933 radiotelegrafisoh te bereiken via het kuststation Scheveningen Radio: Baloeran, Costa Rica, Cottica, Crijnssen, Dempo, Indrapoera, Joh. v. Óldenbarnevelt, Kota Baroe, Kota Nopan, Kota Pinang, Kota Tjandi, Leerdam, Mam. v. St.-Aldegonde, Orania, Poelau Bras, Sibajak, Stuyvesant, Vo- lendam. Zeelandia. Aangekomen 26 April: Nejaco m.s. Londen. British Valour m.s; Abadan. Hermes ss. Hamburg. Astarte ss. Bremen. Alster ss. Hamburg. Vertrokken: 26 April: Soroka ss. Moermansk. Atlas ms. Mistley. Rotterdam masa Talara. Agira ss. Bramen. Fauna ss. Hamburg. Orpheus ss. Kopenhagen. Runmarö, ss. New Castle. Irene ss. Rotterdam. Trito ss. Rotterdam. VELSEN SCHOOL- EN WERKTUINEN. De véreeniging voor School- en Werk- tuinen en Boomplantdagen houdt heden- (Donderdagavond) een algemeene vergade ring in Parkzicht. Naar het bestuur ons mededeelt, zullen de tuinen aan de Ahornstraat Zaterdag 29 April beginnen. DIEFSTAL \m RANJA. Door O. te Velsen-Noord is bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een zestal flesschen met ranja en zeven kogelfleschjes, welke ontvreemd zijn uit- de consumptietent op het voetbalterrein D.E.M. te Velsen-Noord. Eenige jongens, wier namen bij de politie be- kehd zijn, worden hiervan verdacht. Een on derzoek wordt ingesteld. ,,Velsen een groot en zeer vermakelijk Dorp." Het grootste Dnitsche verkeersvliegtuig, de op het vliegveld Tempelhof bij Berlijn D. 2500 zal Zaterdag met eenige plechtigheden President Von Hindenburg" gedoopt wordeiu Oude buitenplaatsen. De typische, schilderachtige streek, ais een smalle strook gelegen tusschen de Noord zee en het uitgestrekte polderland van Noord-Holland, beroemd door haar bosschen begroeide duinen, bloemenvelden en wijde vergezichten, over de lage landen, kenmerkt zich door een groote veelzijdigheid van be drijven en bestaansvormen, aldus mej." dr. L. M. van den Bergh van Eysinga (mevr. Mispelblom-Beyer) in haar proefschrift: „Bijdrage tot de Sociaal-Geographischs Ken nis der Gemeente Velsen, waaraan wij reeds eerder het een en ander ontleenden. De mooie natuur trok rijke families en renteniers, die hier hun buitens lieten aanleggen en hun villa's lieten bouwen; de vruchtbare zand grond lokte kweekers en tuinders; het pol derland leverde volop gras en hooi aan de boeren. Langs en door het Noordzeekanaal ontwikkelden zich handel en visscherij, in dustrie en verkeer. De geweldige veranderin gen, die door het graven van het kanaal in de uitgestrekte gemeente, die oorspronkelijk volmaakt agrarisch georiënteerd was, wer den teweeg gebracht, zullen in den loop van dit geschrift duidelijk uitkomen. Een merk waardig getuigenis in dit verband, uit het jaar 1773 moge echter hier reeds aange haald worden: „Velsen, een groot, en zeer vermakelijk Dorpop den weg naar Alk maar gelegen, bij de Wijker Meer. Dit dorp is niet min versierd met voortreffelijke Buitenplaatsen, dan Bloemendaal en de on- derhoorige buurten; de meeste behoorende aan voorname families te Amsterdam, Men vindt te Velsen ook vele Garen- en Linnen- bleekrijen, en 't mag aan de hoedanigheid van het Duinwater worden toegeschreven, dat nergens dan alhier en te Bloemendaal het Linnen witter gebleekt wordt. Ook teelt men daar zeer smakelijke Boomvruchten,- die dagelijks naar Amsterdam gezonden wor den". (W. A. Bachière, Beschrijving der Ver. Nederlanden I 1773 bl. 691 e.v.) Het Noordzeekanaal heeft de duinstreek, di? tusschen Haarlem en Uitgeest nergens groote verschillen toont, doorgesneden: haar eigen karakter is weliswaar niet veranderd, maar de groei van IJmuiden en IJmuiden-Oost ten Z. en het verrijzen van de fabrieksge bouwen van K.N.H.S., Mekog, Cemy en P.E.N. centraal ten N. van het kanaal hadden toch plaats ten koste van de natuur. De stichting dier groote bedrijven op de terreinen van de oude buitens Breesaap en Velserbosch he-ft weliswaar veel schoonheid doen verdwijnen hetgeen eens een inwoner van Santpoort de verzuchting deed slaken: „geen liefelijke boschjes meer, geen bemoste Juinpartijen, wilde bloemen en zingende vogels, geen jacht meer, dreunende hamerslagen, zwarte rookwolken dag en nacht uit de smeltovens opstijgende, gedreven landwaarts in door den eeuwig overheerschenden Noordwesten wind, allen plantengroei op verren afstand belemmerend en verpestend", (C. Lombar Petri) doch anderzijds moet ieder erken nen, dat door het juiste inzicht en de groote kundigheid van de ontwerper Ir. A. H. van Rood, „de situatie der nieuwe werken zóó werd gekozen, dat de bosschen en oude boomen en boerderijen in hoofdzaak in tact bleven de woninggroepen kwamen langs de bestaande lommerrijke lanen van het oude buiten". (Bouwk. Weekblad 6 2 '32). Aan de O.- en N.-zijde werden de boomen zooveel mogelijk gespaard al hebben ze op enkele punten bij de overheerschende N.W.-wind te lijden van de schadelijke rook van de Mekog-fabrieken. De P.E.N.-centrale heeft door de aard van haar bedrijf geen groot industrie-terrein noodig, zoodat slechts een geringe oppervlak te eikenhakhout behoefde te worden ge offerd. In tusschen bleef rondom het eigenlijk fa brieksterrein van Hoogovens en Hekog het landelijk karakter van het landschap geheel bewaard. Indien ergens, dan komt hier het typisch-kenmerkende naar voren van een gebied, dat door het ingrijpen van de mensen na natuur- tot cultuurlandschap is gewor den, doch daarbij zijn oude karakter toch niet geheel heeft ingeboet. Want men vindt tusschen het eikenhakhout hier een boer derijtje met een weide, elders een tuin met aardbeien of bollen; dan weer komt men door een stuk bosch met hoogopgaand eiken- of beukenhout en vlak erachter beginnen de duinen, hiér en daar begroeid. Naar 't Oos ten gaande komt men. in het. bebouwde ge bied: typische arbeiderswijken, waar de huizen dicht op elkaar staan. Ten N. van het kanaal liggen dus in bonte afwisseling industrieterreinen, tuinbouw, bol lenvelden en oude bosschen; een dichte be bouwing met arbeiderswoningen, aan de Oostzijde afgesloten door uitgestrekte wei en bouwlanden voltooit dit beeld. Ten Z. van het kanaal draagt de streek een dergelijk karakter; aan de Oostzijde van den straatweg uitgestrekte weilanden bouwlanden liggen wel in den N. en Z. Spaarndammerpolder, doch ze zijn door hun lage ligging in den pas later drooggemaakten IJ-boezem van hier uit niet zichbaar; alleen bij den Hofgeest liggen de weilanden achter bollen- en tuingronden; aan de West-, zijde worden uitgestrekte velden met bollen groenten of aardbeien, afgewisseld door buitens met prachtig opgaand hout. Achter de dorpen gaat dit mooie landschap weldra over in de duinen, die aanvankelijk begroeid meer naar zee echter kaal zijn. Slaat men in het dorp Velsen den weg naar IJmuiden m, die ongeveer parallel met het kanaal loopt, dan passeert men eerst het oude landgoed (nu gemeentepark) Veiserbeek en komt dan door een villawijk en onder twee spoor tunnels door in IJmuiden-Oost, dat aan IJmuiden is vastgebouwd en waar van na tuurschoon niets meer te vinden is: de duinen, waar IJmuiden-Oost in het Zuiden direct aan grenst, zijn door den eigenaar af gesloten. Over de geheele lengte van de spoorlijn Velsen-IJmuiden tot aan de kust strekken zich beide aangegroeide dorpen uit, d.i. een afstand van ruim 5 KM.! Geen enkel park, geen plantsoen, niets dan huizen, win kels garages, kantoren, pakhuizen, waarm.n komt: het type van een arbeidersnederzetting op groote schaal. IJmuiden is in het Westelijk deel een typisch visscherij centrum; groote pakhuizen, ijsfabrieken, afslagplaatsen; tus schen Visschers- en Haringhaven niets dan kleine en groote bedrijven en fabrieken, die met de visscherij direct samenhangen. Terloops werden reeds de oude buiten plaatsen genoemd, waarvan enkele tot ter reinen in dienst van de grootindustrie, an dere tot gemeentepark werden. Nog bestaan er verschillende prachtige oude plaatsen, langs den Straatweg tusschen Santpoort en Velsen: Beeckesteijn en Waterland; aan den weg van Driehuis naar Velsen: Schoonen- berg;tusschen Driehuis en Jan Gijzenvaart: het oude Duin-, en Kruidberg, waar ln de vo rige eeuw Minister van Hall woonde; tusschen Santpoort en Jan Gijzenvaart: Spaarnberg. Ertegenover ligt het gemeentelijke Burge meester Rijkenspark, dat vroeger ook tot die plaats behoorde, doch in 1928 door den eige naar. aan- de gemeente werd verkocht. Het vormt één geheel met de bezittingen Bosch beek, Terras en Neethof, waarbij geen hee renhuis behoort; de bezitster woont buiten de gemeente. Midden in het dorp Santpoort ligt nog de plaats „Vlugthoven", een groot heerenhuis aan den Straatweg, met een prachtigen tuin, eenige kleine boerenschuren en een weiland; de bewoonster heeft ook nog vrij wat weilanden in de polder. Dit is de eenige plaats, die in één van de dorpen ligt; de andere liggen allen erbuiten. Zij is geheel omgeven door een breede sloot, die blijkbaar vroeger als grens dienst deed. Vermeldens waard is, dat de weilanden ertegenover, waarop bijna de helft van de dorpsstraat uitziet, ook tot Vlugthoven behooren, zoodat de bebouwing hiervoor halt moest houden. Daaraan is het te danken, dat gelden bleef, wat Craandijk (in zijn „Gids voor Haarlem e. o.", 1890) kon schrijven (zij 't dan ook niet vrij van eenige overdrijving!); „de dorpshui zen hebben een ruim uitzicht over de wei den, slechts hier en daar met kleine bosch groepjes en boerderijen met pyramide-vor- mige daken afgewisseld, waarboven in de verte het torentje van Spaarndam uitsteekt met fort en stoomgemaal, evenals de stompe toren van Spaarnwoude, terwijl in het ver schiet de torens en koepels van de hoofdstad schemeren. Aan den rook der booten ziet men het Noordzeekanaal, door de vruchtbare polders, uit IJ en Wijkermeer gewonnen, ge graven. Het mooie uitzicht op het Wijker meer isverdwenen, maar ook zijn veel gevaren verdwenen van overstrooming en vernieling. In Febr. 1825 liep het heele dorp Velsen onder. Door het kanaal kwam de vei ligheid èn de afwisseling." Nog meer is ver anderd in deze omgeving, gelijk hij weet te vertellen: „Terwijl de eertijds talrijke bui tenplaatsen rechts (d.i. Oostelijk van den Straatweg alle zijn gesloopt en nog slechts enkele boerenhofsteden over zijn (de Ticht, Huis ten Bilt, Hofgeest, Huis te Spijk - schr.) bleven er in de nabijheid van Velsen nog drie schoone heerenhuizen met hun statige plantsoenen gespaard":... Ook elders zijn vele oude buitenplaatsen gesloopt: het ..Huis te Velsen", waar in de Middeleeuwen de be ruchte Geraerd van Velsen zou hebben ge woond. ..Hageveld" en „Auspiciis en Telis" tusschen Driehuis en Santpoort, waren vroe ger alle drie groote heerenhuizen, wat nu nog te zien is aan de monumentale ingangspoor ten: tegenwoordig zijn het boerderijen, de oude tuinen zijn veranderd in weiland of tuingrond. Meer en meer verkoopen de eigenaars de laatste jaren stukken grond, hetzij weiland, bosch of woeste gronden; of wel ze trekken weg en laten de groote huizen, door de tijds omstandigheden niet meer te bewonen, leeg staan. Ook ten N. van het kanaal waren vroeger vele buitenplaatsen; hiervan is alleen Roos- wijk nog overgebleven; door de gemeente in 1932 aangekocht, heeft het nog geen bestem ming gekregen, zoodat ook het lot van dit eenig overblijfsel uit vroeger tijden nog niet zeker is. Uit deze bladzijde moge men een vol doende voorstelling van het „gelaat" van ons gebied verkregen hebben. De volgende hoofdstukken trachten de trekken van dit gelaat in hun verscheiden heid en bijzondere aard te ontleden, zooals zij ontstonden door de activiteit van de ver schillende groepen ten aanzien van hun woongebied, beschouwd derhalve vanuit de gezichtshoek van den sociaal-geograaf.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1