HET KABINET DAT HEENGING. In het fiolst van den nacht... DE VERKIEZINGEN. IJMUIDER COURANT DONDERDAG 27 APRIL 1933 TWEEDE BLAD Mr. J. Terpstra, Onde\ Wijk aan zee en Duin Heemskerk. ijst. 1. Onafh. Zakenlui 6 Lijst. 2. Ned. Fase. Unie 2 1. Eijking 39 3. Alg. Dem. Unie 4 3. Fase. Unie 2 4. R. K. Volkspartij 21 4. R. K. Volkspartij 5 5. Ned. Chr. Arb. Partij 4 6. Nat. Boeren- en 'ai-. 136 6. Nat. Boei'en en Tuind Partij 79 10. Lijst de Wit 1 7. Lijst Eijking 121 11. S.D.A.P. 140 11. S. D. A. P. 704 13. O. S. P. 6 13. O. S. P. 11 14. Communisten 20 14. Communisten 121 15. Vrijheidsbond 9 15. Vrijheidsbond 80 19. Vrijz. Dem. 36 19. Vrijz. Dem. 329 20. Kath. Dem. Bond 1 20. Kath. Dem. Bond 2 24. Chr. Hist. Partij 72 23. Chr. Dem. Unie 25 25. R. K. Staatspartij 1359 24. Chr. Hist. Partij 166 28. Staatk. Geref. 2 25. R.K. Staatspartij 1436 31. P. O. R. 1 27. Nat. Soc. Partij 1 32. Rev. Soc. 1 28. St. Geref. Partij 4 33. Anti-Rev. 28 29. Nat. Herstel 17 30. Herv. Geref. Staatspartij 8 Totaal 1870 geldige stemmen; van onwaar- 31. P. O. R. 2 de 17. 32. Rev. Soc. 32 35. Verbond Nat. 2 Voor de verdere uitslagen zie men elders Geldige stemmen 3421; van onwaarde 118. in dit nummer. Minister Verschuur heeft voorts de haring- reederij gesteund, de groote scheepvaart met crediet geholpen, maar ook, door besparingen op de stortingen in de verzekeringsfondsen minister de Geer geholpen om de eindjes aan elkaar te knoopen. Minister de Geer bewerkte een verder gaande korting op de ambtenaarssalarissen, heeft verschillende belastingmaatregelen moeten nemen (o.a. een benzinebelasting) en stond gereed in de volgende week met de Tweede Kamer de Weeldeverteringsbelasting door te nemen. Bekend is dat hij, op aan drang van Dr. Colijn, uit zijn jongste opcen- ten-ontwerp, alle gevaren voor Ouchy wist weg te nemen. Een geheel onverwachte figuur in het ka binet, een politiek volledig nieuw man, was Mr. Terpstra. minister van Onderwijs. Zijn entree in de Kamer deed voor de parlemen taire figuur van dezen bewindsman het erg ste vreezen, maar nadat hij de vuurdoop had ondergaan, is Mr. Terpstra zeker in de Kamer zeker niet het minst gezien van de ministers. Hij bewees de aangelegenheden van zijn de partement onder de knie te hebben. Groote dingen vermocht hij niet te doen, ondanks zijn aandringen werd de L. O.-wet nog niet behandeld. Zooals alle Onderwijs-minis- ters sedert Dr. de Visser, heeft ook hij zijn veranderingen gebracht in het ontwerp-de Visser voor het H.B.S.- en gymnasiaal onder wijs. Het ligt er nog. 1 5 4 5 44 130 4 25 3 72 2 17 209 2 3 5 1 25 21 1 1 1 8 6 10 11 7 5 38 421 2 6 10 52 98 60 50 315 154 200. 109 816 845 4 5 4 22 75 46 28 206 80 2 7 4 161 178 19 58 20 456 436 3 1 10 23 2 5 48 22 56 24 284 305 507 297 352 1913 1680 1 4 3 2 1 14 3 17 1 2 4 1 2 30 19 2 88 15 18 36 208 183 1 3 Totaal 4691 4312 WAT HET IN VIER JAAR DEED. grootë ontwerpen is hij nimmer geroepen ge weest men herinnert zich natuurlijk nog wel de discussie over den derden kruiser en zijn „vlootplan", doch dit waren begrootings- kwesties. De premier leed nog wel eens een echec in de Kamer. We denken aan de wet op de artsenijbereidkunde, aan het verwerpen in de Eerste Kamer van de Pachtwetten, aan de laatste wijziging van de Kieswet en aan de behandeling van de aangenomen grondige wijziging der Gemeentewet. Minister Verschuur heeft de Woningwet onder handen genomen, ook de Drankwet herzien, een nieuwe wet gebracht op de win kelsluiting, die alweer in herziening is. Ook de wet op de bedrijfsraden is van hem. Minister Donner kreeg in beide Kamers de z.g. Godslasteringswet aanvaard. Behalve verschillende kleinere wetjes (o.a. betr. de gijzeling, de valsche munterij enz.) die we niet afzonderlijk vermelden. gelegenheid gebruik konden maken, behoor den tot de gelukkigen, die onmiddellijk hun stemplicht konden vervullen; Zij werden bij wijze van spreken „a la minute" geholpen. Tegen den middag nam de toeloop grootere vormen aan en toen de fabrieken en werk plaatsen hun deuren openden heerschte aan. de stembureaux groote drukte. In den na middag verschenen zeer veel vrouwen aan de stembus. Tegen het uur van sluiten, vijf uur, kwamen aan de verschillende stembureaux nog'vele laatkomers opdagen, waardoor meer dere drukte heerschte. Aan de stembureaux marcheerde alles echter uitstekend en eenige stagnatie deed zich niet voor. Over het alge meen stond het vrijwel vast, voor zoover het althans Beverwijk betrof, dat er druk ge stemd wordt. De verkiezingsdiensten van de groote politieke partijen volgden het op komen hunner volgelingen met stipte nauw gezetheid en wie tegen vijf uur nog niet ter stembus was verschenen kQn er zeker van zijn een auto voor zijn deur te zien verschij nen, teneinde alsnog met bekwamen spoed in de gelegenheid te worden gesteld zijn stem plicht te vervullen. Mr. S. de Graaff, Koloniën (A.R.) BEVERWIJK Uitslag der stemming in Beverwijk. ONZE PUBLICATIE. De dag der verkiezingen is voor Beverwijk en de omliggende gemeenten in volkomen orde en rust voorbijgegaan. In de morgen uren vooral was op de straten en wegen weinig te bespeuren van het gewicht van dezen dag voor het vaderlandsche staatsbe stel. Aan de stembureaux was het in de mor genuren zeer kalm. Degenen, die van deze Voor ons bureau B ree straat 29 hadden zich reeds vroeg na den middag vele belang stellenden verzameld, die op het groote ver kiezingsbord met belangstelling de stemmen- cijfers van 1929 bestudeerden. Na vijf uur werd de belangstelling steeds grooter en het duurde toen niet lang of een groote menigte nieuwsgierigen verdrong zich voor ons bureau. Zij moesten echter nog tot ongeveer 7 uur wachten, voor hun nieuwsgierigheid, althans ten opzichte van den plaatselijkcn uitslag, kon worden bevredigd. Toen kwamen de zes stembureaux echter vlot achtereen binnen. Intusschen hield het publiek, dat voor ons groote verkiezingsbord samengroep- te zich onledig met het uiten van veronder stellingen ten opzichte van den uitslag. En kele malen geraakten politieke tegenstanders in figuurlijken zin met elkander slaags, daarmede een aangename afwisseling bie dend aan de omstanders, die hun voldoening daarover niet onder stoelen of banken sta ken. Meermalen steeg een homerisch gelach op, wanneer een of andere „rake zet" werd geplaatst. Het publiek werd overigens aange naam bezig gehouden door de Beiersche straatkapel, die in de belangstelling voor de verkiezingen een goed arbeidsveld zag en daarom ook geruimen tijd nabij het bureau van de Kennemer Courant concerteerde. Zoo liet de stemming niets te wenschen over en werd de tijd aangenaam gekort in afwach ting van de stemmencijfers, die langzamer hand gepubliceerd werden. Het was reeds na middernacht geworden, alvorens voor ons bureau een na een drukken dag overi gens weldoende rust was ingetreden, al bleven ook toen nog eenige verstokte politie- kelingen voor het verkiezingsbord samen- groepen. Voor Beverwijk waren de uitslagen in de zes districten aldus: Mr. T. J. Verschuur, Economische Zaken R.K.) Minister Beelaerts ging van het kabinet- de Geer in het kabinet-Ruys over. Met de duidelijke bedoeling de Belgische vraagstuk ken tot oplossing te brengen. Het is hem niet gegeven geworden het zoover te brengen: ons land wil nu eenmaal niet aan een al-of- niet verkapt Moerdijk-kanaal. Minister Bee laerts vertegenwoordigde ons land meermalen op uitnemende wijze te Genève en sloot in Genève's schoone omstreken het verdrag van Ouchy. Zooals men weet is hij iets eerder heengegaan dan de anderen, door zijn benoe ming tot vice-president van den Raad van State. Minister Deckers is de tweede burgerminister van Defensie geweest. Hij verdedigde zijn be grootingen met zaakkennis en animo. Tot Lijst. Distr I 11 1. Onafh. kooplieden 5 1 2. Ned. Fase. Unie 3 3 3. Alg. Dem. Unie 3 1 4. R.K. Volkspartij 3 2 5. Ned. Chr. Arb. Partij 3 6. Nat. Boeren Partij 20 9 7. Lij st-Eij king 55 8 8. Lijst Triesscheijn 11. S. D. A. P. 74 159 13. O. S. P. 3 2 14. Communisten 15 17 15. Vrijheidsbond 21 124 19. Vrijz. Dem. 76 208 20. Kath. Dem. 3 23. Chr. Dem. 3 13 24. Chr. Hist. 61 104 25. R.K. Staatspartij 324 223 27. Nat. Socialisten 1 28. Staatk. Geref. 2 3 29. Verb. Nat. Herstel 3 7 30. Herv. Geref. 31. P. O. R. 1 32. Rev. Soc. 3 9 33. Anti-Rev. 29 89 34. Nationalisten 1 35. Hoofd- en handarb. 1 Jhr. Mr. D. J. de Geer, Financiën (C.H.) (Van onzen parlements-redacteur). Dr. L. N. Deckers, Defensie (R.K.) de vrijheid der volksvertegenwoordigers. Het schijnt dat zoowel Dr. Nolens als Jhr. Ruys zonder welomschreven program de parlemen taire wateren niet indurfden. Mr. Aalberse dacht hierover wat anders. Intusschen een parlementair rechtsch kabinet kwam niet tot stand. Enkele dagen later verscheen Jhr. Ruys de Beerenbrouck met een extra-parlementair rechtsch kabinet voor het voetlicht. Het derde kabinet-Ruys heeft steeds sym pathie gezocht en gevonden bij de rechtsche groepen. Al hebben deze dan ook nimmer eenige verantwoordelijkheid voor het voort bestaan van het Kabinet aanvaard. Mr. J. DonnerJustitie (A.R.) Minister Verschuur is nog onlangs in de Kamer van alle kanten groote hulde gebracht voor zijn h-arde werken. Hoe menig crisis- ontwerp is niet uit zijn handen gekomen! Sedert de reorganisatie van den economi- schen voorlichtingsdienst heeft hij zoowel sociale als economische aangelegenheden onder zijn bestuur. En daarbij den geheelen landbouw. Het kabinet-Ruys heeft voor den benarden landbouw heel wat gedaan: de Tarwe wet, de varkenscrisiswet, het menggebod van marga rine, de steun aan de veenkoloniale aardappe len, de hulp aan de bietenbouwers (door be- lastingingrijpen)aan de vlascultuur, de griendcultuur. Veel is er gedaan door contin- Mr. P. J. Reymer, Waterstaat (R.K.) genteeringen o.m. van vleesch. Jhr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, minister-president, Binnenlandsche Zaken en Landbouw (R.K.) Het (derde) kabinet-Ruys de Beerenbrouck ls voortgekomen uit de verkiezingen van 1929. pe verkiezingen van dat jaar brachten in de samenstelling der Tweede Kamer in groote lijnen geen verandering: er bleef een geringe rechtsche meerderheid aanwezig. Waar vóór de verkiezingen elk der drie rechtsche groe pen had verklaard te willen samenwerken ten einde een parlementaire regeex-ing te vormen, was een rechtsch kabinet te wachten. Spoedig werd dan ook de president der. Tweede Ka mer, Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, met de vorming van een kabinet belast. Hij zocht de oplossing in een rechtsch ministerie.De C.H. fractie weigerde echter, op grond van staats rechtelijke overwegingen in zee te gaan met een precies uitgestippeld progi-am, vanwege Het derde kabinet-Ruys, waarin enkele nieuwe mannen zaten, maakte aanvankelijk den indruk van ixiet al te gi-oote sterkte. Op den duur is het wel meegevallen. Er zaten eenige knappe ministers in: de Geer en Donner. Van minister Ruys wist men, dat hij handig was en soepel genoeg om menschen tot elkaar te brengen. Minister Donner had zich doen kennen als een uit muntend jurist en minister hij was en bleef „enfant ehéri". Minister de Geer voor dezen financier had vriend en vijand waar deering om zijn groote kennis, ervaring en betrouwbaarheid. Een andere oude bekende was Minister de Graaff in het kabinet opgenomen, wijl men geen nieuwe vinden kon voor Koloniën. Minister Reijmer scheen aanvankelijk geen slechte keuze. Hij was een uitmuntend bur gemeester geweest en een geslaagd lid van Eerste en Tweede Kamer. In den beginne maakte hij indruk door de moeilijkheden van het Amsterdam Rijnkanaal op te lossen. Se dert hij echter zijn zendtijdbesluit genomen heeft, is de waardeering voor hem in vele kringen in den lande er niet grooter op ge worden. Ook de wijze, waarop hij de Zuider- zeesteunwet in de Kamer behandelde, vond weinig instemming. Waardeering mocht de minister oogsten omdat hij het vraagstuk der bruggen over de groote rivieren tot voorloo- pige oplossing wist te brengen. De nieuwe minister van Arbeid was nieuw in de politiek. Wel had hij 10 jaren aaneen het Kameroverzicht voor „de Maasbode" ge schreven, maar men wist niet meer van hem, dan dat liij was een intelligent voorzitter van den Raad van Arbeid in Breda. Met groote plannen kwam hij voor den uitbouw der so ciale verzekering. Helaas heeft de crisis, welke tijdens het kabinet-Ruys in steeds heviger mate om zich greep en welke voor een zeer belangrijk deel de daden van het kabinet be paalde, vooral op Mr. Verschuur beslag ge legd en zijn sociale plannen in duigen ge slagen. Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland, Buitenlandsche Zaken C.H.eenige weken geleden reeds uit het kabinet. FEUILLETON Naar het Duitsch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. (Nadruk verboden). 32) Enkele seconden was er een vuurroode blos op Lizzy's gezicht maar direct wist ze zich volmaakt te beheerschen en terwijl haar oogen fonkelden van verontwaardiging, riep ze uit: „Dacht je me misschien op een leugen te betrappen, Ludwig? Of zie je me voor zoo'n genie aan, dat ik een half dozijn officieele pa pieren heb kunnen vervalschen, zonder dat ooit iemand lont heeft geroken, alleen uit ijdellieid, om voor een jaar of vijf jonger te kunnen doorgaan, dan ik werkelijk ben? Het is zoo klaar als een klontje dat ik precies zoo oud ben als op mijn pas vermeld staat, dus tooet mijn geheugen mij parten hebben ge speeld en was ik bij dat bezoek bij mijn tante in Kiew jonger dan ik mij meende te herin neren, of ik ben er niet negen jaar, maar pas een jaar of vijf-zes geleden geweest. Als je erop gesteld ben, wil ik mijn zuster wel verzoeken mijn mededeelingen te bevestigen dan zul je zien dat ik geen bedriegster ben". „Een dergelijke bevestiging heb ik niet noodig!" verzekerde Falkenhayn, maar zijn stem klonk merkwaardig ernstig bij deze woorden. Toen liep hij naar zijn schrijftafel en ging in zijn bureaustoel zitten. „Het on derwerp schijnt je niet bijster aangenaam te zijn", mei-kte hij op. „Laten we er dus maar van afstappen. Wanneer ben je van plan de enveloppe met het bankbiljet naar de post te brengen?" „Morgenochtend vroeg. Vandaag kan het niet meer het is onmogelijk voor sluitings tijd nog een van de postkantoren in de voor steden te bereiken." „Dat is zoo. Maar langer dan tot morgen ochtend zul je het toch niet uitstellen, niet waar?" „Weineen. Ik zal als een kind zoo blij zijn, als ik weet dat het akelige ding onderweg is". Ze zweeg even. Toen: „Als ik zoo vrij mag zijn, je nog iets te zeggen, Ludwig, dan zou ik je willen waarschuwen een beetje meer aan dacht aan je dochter te besteden". Met gefronste wenkbrauwen zag Falken hayn haar aan. „Wat bedoel je daarmee? Verbeeld je je weer wat te hebben ontdekt, zooiets als in dertijd die malligheid met Meuven?" „Aan je toon te oordeelen, schijn je mijn belangstelling in het lot van jou en je doch ter niet bijzonder op prijs te stellen", klonk het beleedigd. „Mij goed, hoor; dan zal ik in het vervolg wel oppassen mijn meening voor mij te houden, vooral omdat ik van Traute's kant ook al niet op veel dankbaarheid behoef te rekenen!" „Je begrijpt mij verkeerd", suste de ban kier. „Het is geen seconde bij mij opgekomen, je ongepaste inmenging in mijn zaken te verwijten; integendeel, ik waardeer het bui tengewoon dat Traute's geluk je zoozeer ter harte gaat. Ik geef toe, dat ik mij noodeloos- scherp heb uitgedrukt, maar het eerste mo ment deed je opmerking me eerlijk-gezegd 'n beetje onplezierig aan ik kreeg even een idee van typisch-vrouwelijke babbelzucht, en er is niets, waaraan ik zoo'n hekel heb. Ve** me nu maar wat je meent ontdekt te nen- ben". Zijn verontschuldigende toon scheen Lizzy volkomen tevreden te stellen. „Wat ik ontdekt heb, is dit. Dat er tussclien Traute en Dr. Roggenbach iets aan ie hand is. Ze beginnen al geheimpjes met elkaar te hebben". „Nu, als de zaken werkelijk zoo staan, dan is dat nog het slimste niet", antwoordde de bankier. „Ik weet werkelijk niemand, dien ik liever als schoonzoon wil hebben. Roggen bach is van uitstekende, zeer gegoede fami lie, heeft den naam van een hoogst bekwaam man en staat ook wat zijn karaktereigen schappen betreft uitnemend aangeschreven; de algemeene opinie is dat er een schitteren de wetenschappelijke carrière voor hem open ligt. Op mij persoonlijk heeft hij ook een voortreffelijken indruk gemaakt; ik mag hem heel graag. Ik verzoek je dus, die twee jonge lui rustig hun gang te laten gaan. Ik ben absoluut overtuigd dat ik van een man als Roggenbach geen onaangename verrassingen te douchten heb". Met oogen, groot van onthutste verbazing en opeengeklemde lippen had Lizzy hem aan gehoord. Nog nooit had ze zooals nu, de be klemmende gewaarwording gehad, dat de grond onder haar voeten begon te wankelen; nog nooit had de man, dien zij tot nu toe al tijd gemeend had om haar vinger te kunnen winden, haar met zulk een koele beslistheid bejegend. Als het nog mogelijk was het ver loren teiTein terug te winnen, dan moest zij in elk geval een gunstiger oogenblik dan dit voor haar pogingen afwachten. „Als jij daar zoo rotsvast van overtuigd bent, heb ik zeker geen aanleiding die over tuiging aan het wankelen te brengen", mei-kte zij langs-den-neus-weg op. „Ik heb gedaan, wat ik als mijn plicht beschouwde. De verantwooi'delijkheid voor Traute's geluk rust gelukkig niet op mij". Ze liep zwijgend naar de deur, half ver wachtend dat Falkenhayn haar door een woord zou terughouden. Maar ook hij bleef zwijgen en er zat niets anders voor haar op dan den aftocht te aanvaarden. In haar behagclijk ingerichte slaapkamer gekomen, deed zij de deur op slot en knielde bij haar toilettafel om uit de diepte van de onderste lade een in bruin papier gewikkeld pakje te voorschijn te halen, dat zorgvuldig verborgen lag tusschen coquet geparfumeerd ondergoed. Toen trok ze het Russische bankbiljet uit de opening van haar blouse, stopte het in het pakje en fluisterde voor zich heen: „Een gemeene bandiet bah! En bijna had hij mij weer bepraat bij hem te komen". Ze deed een touw om het pakket en legde het weer op de plaats waar zij het vandaan had gehaald. Daarop ging zij naar de wasch- tafel om niet alleen met water en zeep maar ook met behulp van poeder en rouge de spo ren van haar tranen weg te wisschen. Zij was zich bewust, dat het een zware strijd was. dien zij te voeren zou hebben, en ook wist zij. dat zij in dezen strijd over geen andere wapens beschikte dan haar schoon heid en charme. Maar die hadden tot nog toe nimmer nagelaten haar overwinnaar te doen blijven XVI. Nooit in zijn leven had EricTï Rogge ïbacK minder lust gevoeld om als gids op te treden dan den dag. volgend op zijn gesprek met Traute Falkenhayn. Maar hij kon zich onmo gelijk aan dezen weinig-welkomen plicht ont trekken. Een brief, dien hij 's morgens van

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5