7 "wm DE BILT. Dusterberg uit den Stahlhelm. VERWACHT WORDENDE SCHEPEN: UIT HET BUITENLAND Schip Verm. aankomst Laatste bericht Arizona Aurora Amsterdam Boskoop British Valour Baarn Barneveld Borgland British Pluck Chryssanthi Coblenz Crijnssen Cottica Circé Delphin Denpark Drente David Livingstone Eliane L. D. Eupatoria Evina Freiburg Ganymedes Heidelberg Hellen Heworth Helene Inge Joh. de Witt Jason Knrmark Laomedion Lahn Landsee Mirza Melampus Maaskerk Mam. v. St. Aldegonde Montferland Matheos Merope Neckar Nejaes Orinoco Oberon Prometheus Polyphemus Poelau Bras Poelau Laut Ruth South America Saaie Stentor Simon Bolivar Taj and oen Tel am on Tabian Tiberius Tourmaline Triton Titus Trajanus Venus Vuicanus Walborg Zaanland. Zeelandia Buenos Aires Palermo Houston Chili Abadan Chili Hamburg St. Nicolas Swansea Leningrad Japan W. Indie West-Indië Caen (v. IJmuiden) Galatz Soerabaja Londen West-Afrika Buenos Aires West-Indië Constantza Ned.-Indië B omgas Ned.-Indië Beunos Aires Leith Dantzig Dantzig Ned.-Indië Chili Ned.-Indië Japan Japan Danzig Curacao Ned.-Indië West-Afrika Ned. Indië Buenos-Aires Mariupel Venetië Japan Londen West-Indië Barcelona Ned.-Indië Ned.-Indië Ned.-Indië Hamburg Tuapse Port Arthur Japan Ned.-Indië Hamburg Ned.-Indië Ned.-Indië Ned.-Indië Valencia Cardiff Hamburg Varna Limni Venetië Alexandrië Gefle B.-Aires Bifenos-Aires 13 Mei 28 April 5 Mei 6 Mei 26 April 17 Mei 4 Mei 21 Mei' 30 April 26 April 3 Mei. 4 Mei 26 April 2 Mei heden 3 Mei 26 April 16 Mei 2 Mei 10 Juni 12 Mei 12 Mei 3 Mei 27 April heden heden 27 April 1 Juni 22 Mei 28 April 4 Mei 27 April 16 Mei 26 Mei 20 Mei 3 Mei heden 8 Mei 6 Mei 30 April 12 Mei 13 Mei 30 April 4 Mei 26 April 29 Mei 30 April lMei 29 April 8 Mei 30 April 27 April 30 April 28 April 20 Mei 7 Mei 13 Mei 10 April vertrokken 20 April vertrokken 13 April te Aruba 12 April van Curacao 20 April van Gibraltar 22 April van Chanaral vertrekt 3 Mei 20 April vertrokken 27 April vertrokken in lading 23 April van Lissabon 19 April van Barbados 20 April van Paramaribo 25 April vertrokken 16 April van Stamboul 31 Maart v. Pt. Natal 25 April vertrokken 26 April te Hamburg 13 April van Madeira 23 April van Curacao 22 April van Gibraltar 22 April van Macassar 24 April te Cavalla 21 April van Pt. Said 19 April van St. Vincent 26 April vertrokken 22 April vertrokken 22 April vertrokken 23 April van Gibraltar 21 April van Paita 23 April van Colombo 1 April van Dairen. 22 April van Singapore in lading 3 April vertrokken 20 April van Pt. Said 26 April van Hamburg 23 April van Sabang in lading in lading 24 April van Barï 23 April van Pt. Said 25 April vertrokken. 20 April van Veracruz 23 April te Valencia 24 April van Gibraltar 20 April van Colombo 16 April van Sabang Vertrekt 26 April 20 April van Stamboul 8 April vertrokken 22 April van Shanghai 22 April van Batavia Vertrekt 29 April. 24 April van Gibraltar 8 April van Pto. Barrios 24 April van Port Said. 23 April van Gibraltar 24 April vertrokken Vertrekt 29 April in lading 23 Apri'l vertrokken 22 April van Gibraltar 24 April e Candia 19 April vertrokken 18 April van Ri'o Janeiro 22 April van Rio Grande VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART. TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN. Zweedsch s.s. Runmarö Oxelösund ijzererts NAADLOOZE SCHEPEN. Van naadlooze tanks en naadlooze buizen heeft men al eerder gehoord doch thans :s bij den scheepsbouw een proef genomen met den bouw van een naadloos schip. Te Wallsend is een tankiichter gemaakt, Peter G. Campbell genaamd en voor de vaart in de Canadeesche meeren bestemd, welke ge heel electrisch gelascht is. Men beloopt dus nooit de kans dat er olielading kan weg vloeien door lekke nagelgaten. Met belang stelling wacht men in scheepvaartkringen het resultaat af. TWINTIG MAAL ROND DE AARDE. In drie jaar tijds heeft het passagiers schip Europa van den Norddeutschen Lloyd 58 rondreizen tusschen Bremen en New York gemaakt en daarbij, een afstand afgelegd van 428.000 mijl of 792.656 kilometer, wat ge lijk staat met een reis van twintig maal rond de aardbol. In dien tijd heeft het stoomschip niet min der dan 140.000 passagiers vervoerd. OPGELEGD. Op 15 April was te Bremen en Bremer haven 230.000 ton scheepsruimte opgelegd, uitsluitend Duitsche schepen tellend. Ver deeld over de reederijen waren er 15 van den Norddeutschen Lloyd, 11 van de Hansa- Reederei, 9 van de reederij Schuchmann, 7 van de Argo-Linie en 5 van diverse reeders. MARKTPRIJZEN. Tarbot per kilo f 1.15f 0.90 Griet per 50 kilo f 32f 16. Tongen per kilo f 1.20f 0j8'0 Zetschol per 50 kilo f 26f 19. Kleine schol per 50 kilo f 20f 2,10. Schar per 50 kilo f 7.50f 2.80. Rog per 20 stuks' f 26. Kleine schelvisch per 50 kilo f 20 Kabeljauw per 125 kilo f 33f 25. Gullen per 50 kilo (kleine) f 6. Wijting per 50 kilo f 7f 2.40. BESOMMINGEN. Loggers: Sch. 133 f 730; KfW 175 f 460; KW 23 f 570; KW 22 f 500; KW. 31 f 510; KW 158 f 460. Stoombeugers: VI. 216 f 800; VI. 39 f 600, VI. 195 f 1170: VI. 86 f 1710. Kotters: E 369 f 300; E 281 f 360. BEVORDERING SCHEEPSBOUW. Het Deensche Export-Verzekeringsfonds werkt nu niet een kapitaal van 70 millioen Kronen, waarvan meermalen gelden ter be- zijn vader kreeg, deelde hem mede, dat de zoon van een goeden vriend, een jong Oosten- rijksch officier, hem denzelfden middag zou komen bezoeken en verzocht hem dezen jongeman, tijdens diens kort verblijf in Ber lijn, zoo aangenaam mogelijk bezig te houden. Tegen tweeën werd de verwachte gast aan gediend en deze maakte er met al de inne mende openhartigheid van zijn Weensch temperament, allerminst een geheim van, dat het in zijn bedoeling lag, Erich voor de rest van den dag geheel in beslag te nemen. Ze namen in de gebruikelijke opeenvolging de traditioneele bezienswaardigheden in oogen- schouw, dineerden in een van de bekendste restaurants in het centrum van de stad en gingen vervolgens naar de opera, welk be zoek, zooals Erich vurig hoopte, het eind zou beteekenen van zijn lijdensweg. Maar hij had buiten den onverwoestbaren levenslust van zijn metgezel gerekend. „Nu gaan we nog naar een gezellig wijn- restaurant", verklaarde de onverzadigbare jongeling. „Ik moet toch ook wat van het beroemde Berlijnsche nachtleven zien". Zonder onbeleefd te zijn kon Erich Roggen- bach dit plan niet afwijzen, maar daar de luitenant niet verzuimd had tevoren zijn licht bij een deskundigen vriend op te ste ken, zag de privaat-docent zich tenminste ontheven van den plicht, om een geschikt établissement voor te stellen, wat hem, bij zijn geringe bekendheid met de genoegens van de wereldstad, niet zoo gemakkelijk zou zijn gevallen. De groote, met kunstmatige wijnranken versierde en door bonte lampions fantastisch verlichte zaal in de Leipzigerstrasse, waarop de keuze van den Oostenrijker gevallen was, bleek al stampvol, toen zij binnenkwamen. Met moeite vonden zij nog een vrij tafeltje en op het oogenblik, dat zij gingen zitten, merkte de luitenant op: „Ik geloof, dat u gegroet wordt, mijnheer Roggenbach". Erich keek op en ontdekte een vlasblonden jongeman, die hem beleefd toeknikte, nie mand anders dan Gerard Meuven, die half verscholen achter een der breede pilaren zat en waarschijnlijk niet zonder reden dit ver borgen hoekje had uitgezocht, want hij was niet alleen. Een allerliefst meisje, een typiste of verkoopster of iets van dien aard leek zij op het eerste gezicht, hield hem gezelschap en de wijnkoeler, waaruit de zilveren hals van een champagneflesch omhoog rees, vormde voor Erich Roggenbach het ondub belzinnig bewijs, dat Meuven zich op het hoogtepunt van een escapade bevond. (Wordt vervolgd). schikking werden gesteld voor den bouw van schepen. De bouwkosten van eenige voor Russische opdracht afgeleverde stoomschepen is op deze wijze gedekt. In Japan is onder begunstiging der wet op het subsidieeren van scheepsslooping de bouw van 10 nieuwe schepen tot stand ge komen, tezamen 63.000 ton metend. GROOTE DIEPGANG. Het van Danzig komende Italiaansche stoomschip Sursum Corda passeerde hef. Noordzeekanaal binnenkomend, met een diepgang van 80 dM. en later, na gebunkerd te hebben, naar Venetië uitgaand met een diepgang van 82 dM. ONDERSCHEIDINGEN VOOR BAKKERS BEHAALD OP „VOEDING EN HYGIèNE". Bij de vakwedstrijden der broodbakkerspa- troonsvereenïging „De Voorzorg" gehouden tijdens de tentoonstelling Voeding en Hygiëne te Amsterdam, zijn de volgende bekroningen uitgereikt aan bakkers en gezellen in onze omgeving. In klasse 10 (Holl. beschuit, Nieuwelinggen- kla.s)3e prijs, bronzen medaille, aangeboden door de Nederlandsche Vereeniging van Meel- agenten, J. Walter, Halfweg. In klasse 11 (Luxebroodjes), 3e prijs: bron zen medaille, aangeboden door De Voorzorg, L. J. Rinkel. Zandvoort; 5e prijs: diploma, W. J. J. Bruggeman, Haarlem. In klasse 19 (opluistering vlechtwerk) le' prijs G. J. G. Th. Wanders te Haarlem; di ploma N.V. Henri J. Carels, Haarlem. W. Steenhuisen, IJmuiden. In klasse 24, (Holland wedstrijd) troostprijs P. v. d. Berg, Beverwijk, diploma en f 7.50. meldt: Hoogste barometerstand 770.8 m.M. te Reval. Laagste barometerstand 745.6 m.M. te Stornpway. en voorspelt zwakken tot matigen Zuidelijken tot Weste lijken wind, gedeeltelijk bewolkt, aanvanke lijk eenigen regen met kans op onweer. Weinig verandering in temperatuur. Barometer Hedenmorgen 9 uur Neiging: Stilstand. Thermometer Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste "heden 56 F. 46 F. 54 F. Opgaaf: MAGAZIJN T BRILLENHUIS. Kanaalstraat 83. IJmuiden. MARKTNIEUWS BEVERWIJK. Noteering van 26 April 1933. Spinazie per kist 1028 ct. Postelein 4 kilo f 1. Andijvie 100 struik 1850 ct. Raapstelen 100 bos f 3. Koolrapen per zak 65 ct. Komkommers per 100 f 10f 15. Asperges (wit) per bos 2856 ct. Asperges (bl.) per bos 1826 ct. Aardappelen klei p. kilo 25 ctè Idem zand, per kilo 5 ct. Roode kool per 100 f 4f 9. Savoije kool per 100 f 3f 6. Bloemkool per 100 f 14f 18. Uien per kilo 23 ct. Prei per bos 26 ct. Sla per 100 krop f 3f 6. Rabarber per 100 bos f 4—f 6. Pieterselie per bos 3 ct. Selderie per bos 4 ct. Appelen per kilo 1826 ct. Perfen per kilo 24 ct. AGENDA TE HAARLEM DONDERDAG 27 APRIL Luxor Sound Theater: Marie Dressier in „Emma". Bijprogramma: Stan Laurel en Oliver Hardy in „Roomijs". 8.15 uur. Palace: „Wie geeft mij een baantje?" Op het tooneel: Wladimir Pique Trio. 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Ich und die Kaise- rin". Op het tooneel: John Alex Trio, zui gende acrobaten. 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 28 APRIL Gem. Concertzaal: Buitengewoon concert -der H. O. V. Solist: Louis Zimmermann. 8.15 uur. Bioscopen. Nieuw programma. Luxori Moeder» Door den eersten bondsleider uit al zijn functies ontheven, „Terwille van de eenheid in de partij". Seldte neemt alleen de leiding op zich. Een conferentie Hitler-Coering-Hugenberg. Conclusies van de besprekingen te Washington. Herstel van den gouden standaard, zoodra de omstandigheden het veroorloven. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS DUITSCHLAND. Naar het bondsbureau van de Stahlhelm volgens Wolff bekend maakt, heeft de eerste bondsleider, rijksminister Franz Seldte, den tweeden bondsleider, luit.-kolonel Düster- berg, van zijn functies ontheven. Deze maatregel is genomen om de unifor me leiding en den „geschlossenen Einsatz" van de Stahlhelm te waarborgen. Seldte heeft alleen de leiding op zich ge nomen. Düstenberg. Het bondsbureau van de Stahlhelm publi ceert een verklaring, waarin wordt gezegd: Om de eenheid in de leiding en de eendracht in den Stahlhelm in den grooten strijd om de toekomst, de vrijheid en de eenheid van het nieuwe Duitschland te verzekeren, heeft de eerste bondsleider, minister Seldte, besloten de leiding van den bond alleen in handen te nemen. Kameraad Dusterberg, tot dusver tweede bondsleider, deelde aan de pers mede, dat hij al zijn functies in den Stahlhelm heeft neer- V. D. weet nog het volgende te verhalen: Woensdagmiddag" tegen half vijf, ver scheen in het bondsbureau van de Stahl helm, de leider van de af deeling Groot-Ber- lijn, de gep. majoor v. Stephani, die den tweeden bondsvoorzitter Düsterberg, in op dracht van den eersten bondsvoorzitter, een brief van den volgenden inhoud overhan digde Ik onthef den tweeden bondsvoorzitter ko lonel Düsterberg van zijn functie en bepaal, dat hij zich van iedere activiteit in de Stahl- hel mmoet onthouden. Met de overhandiging en tenuitvoerlegging van dit bevel belast ik den leider van de af deeling Groot-Berlijn, kameraad v. Stephani, persoonlijk. Düsterberg nam kennis van deze mededee- ling en zond den volgenden afscheidsgroet aan de Stahlhelm: Gedwongen leg ik ter wille van de toe komst van de Stahlhelm, bond van frontsol daten, waarvan ik sinds November 1919 de eer heb gehad lid te zijn, al mijn functies in de Stahlhelm neer. Ik richt tot alle kameraden, die de Stahl helm in de veertien afg -loopen ernstige ja ren tot op het laatst trouw zijn gebleven, de vermaning deze voorbeeldige trouw ook ver der jegens het vaderland in acht te nemen en zich, zooals ik, zonder voorbehoud te plaatsen onder de politieke leiding van rijks kanselier Hitier. Evenals tot nu toe weiger ik ook in de toekomst iedere functie in staats dienst. Het laatste front-heil! Van Duitsch-Nationale zijde wordt mede gedeeld, dat bij de Duitscli-Natlonale leiding ee nsteeds groeiend aantal protesten en be zwaren binnenkomt tegen willekeurige en onkameraadschappelijke handelingen door nationaal-socialistische instanties tegen Duitsch-Nationale ambtenaren, rechters, on derwijzers en leeraren, jeugdorganisaties en andere instanties. Beantwoording van elk geval afzonderlijk is door het groote aantal van deze klachten niet mogelijk. Daarom wordt langs dezen weg meegedeeld dat tus schen dr. Hugenberg eenerzij ds en den Rijks kanselier alsmede den Pruisischen Minister- President anderzijds, onderhandelingen gaan de zijn die ten doel hebben ook op het ge bied der politieke praktijk de gelijkgerech- tigheid te waarborgen van elk lid der Duitsch Nationale beweging. Deze gelijkgerechtig- heid was steeds een der voornaamste grond slagen voor alle tot nog toe gesloten over eenkomsten tusschen de beide groepen dei- nationale beweging. De hangende onderhan delingen staan in verband met de door de reorganisatie der regeeringsverhoudingen in Pruisen gerezen vraagstukken. AMERIKA. Reuter meldt uit Washington, dat MacDo- nald naar New-York is vertrokken. In een gemeenschappelijk communiqué door Roose velt en MacDonald wordt o.m. geconsta teerd: Onze besprekingen van de quaesties voor de economische wereldconferentie waren niet bestemd tot een overeenkomst te leiden, wel ke aan de conferentie zelf moet worden over gelaten, maar zij hebben aangetoond dat onze beide regeeringen de voornaamste deelen dei- conferentie met analoge bedoelingen en nauwe gelijkenis van de methoden beschou wen en dat zij doordrongen zijn van de vi tale noodzakelijkheid van internationale overeenkomsten voor het verwezenlijken van genoemde doelen in het belang van de vol ken van alle landen. De practische methoden voor deze verwezenlijking zijn geanalyseerd en onderzocht. De noodzakelijkheid van al- genieene verhooging der prijzen daartoe werd erkend als primordiaal en fundamenteel. Noo dig werd geacht dat tot een gelijktijdige actie werd overgegaan op economisch en monetair gebied, en dat de handelspolitiek zich op nieuw oriënteert. Een constructieve poging moet worden gedaan tot het matigen van het stelsel van beperkingen van allen aard, welke den handel belemmert. De centrale banken moeten door een gemeenschappelijke actie voorzien in een behoorlijke uitzetting van het crediet en moeten alle middelen aan wenden om het aldus geschapen crediet in circulatie te brengen. De ondernemingen moeten worden gestimuleerd door het ves tigen van een gunstigen staat van zaken voor het wederopbeuren van het zakenleven, ter wijl de regeeringen kunnen bijdragen door de ontwikkeling van daartoe geschikte finan- cieele programma's. Eveneens moet worden overwogen het definitief herstel van het in ternationaal evenwicht der wisselkoersen. Wanneer de omstandigheden het veroorloven moet de internationale gouden geldstandaard worden hersteld, die met succes zal functio- neeren zonder de prijzen te verlagen. Herha ling van de noodlottige fouten uit het ver leden moet worden vermeden. De zilverpositie is aan een bespreking on derworpen. Voorloopige voorstellen zijn ter tafel gebracht tot verbetering van de zilver positie. De verwezenlijking van een stevig en duurzaam herstel van de wereld is afhanke lijk van coördinatie van de binnenlandsche middelen, aangevuld door een gelijktijdige actie op internationaal gebied. De onderzochte voorstellen zullen worden besproken met de vertegenwoordigers der an dere landen, te Washington uitgezocht, met het doel de grootst mogelijke mate van over eenstemming te verkrijgen vóór het bijeen komen van de conferentie. Deze zal naar de zeide daarbij, dat hij zijn belofte gehouden pen kunnen worden. MacDonald heeft gistermorgen van de Amerikaansche pers afscheid genomen. Hij beide daarbij, dat hij zijn belofte gehouden had en zich niet had gebonden. Wij hebben thans vooi'loopig contact ge had en wij zijn besloten, tezamen tot het wegnemen van de lasten der geheele wereld bij te dragen. Amerika gaat geen verplich tingen aan en mengt zich niet door verbin tenissen in de Europeesche problemen, doch zeker beseft thans ook de Amerikaansche regeering de moeilijkheden beter, waar mijn regeering voor staat en ziet Amerika in, dat geen land zich afzijdig kan houden, doch den anderen volken de hand moet toesteken. Genève. Amerikaansche voorwaarden voor medewerking aan de vredesversterking in Europa. \:V' ■f ,_T- msm Horman Davis. Norman Davis gaf gisteren in de Algemee- ne Commissie van de Ontwapeningsconfe rentie te kennen, dat de Amerikaansche de legatie op dit oogenblik nog geen definintief oordeel kon uitspreken over MacDonald's voorstellen inzake een verplichte gemeen schappelijke consultatie van Volkenbonds staten en niet-Volkenbondsstaten, zoodra een dreigende schending van het pact van Kel logg zich zal voordoen, aldus lezen wij in het Alg. Handelsblad. De Vereenigde Staten zijn steeds voor stander gevftest van een coördinatie van de bemoeiingen van volkenbondsstaten en niet- volkenbondsstaten in het belang van den vrede. Norman Davis meende thans reeds te kun nen verzekeren, dat de Amerikaansche re geering de noodzakelijkheid inziet om den toestand der Vereenigde Staten van Amerika in harmonie te brengen met pogingen, die elders en in het bijzonder in Europa worden ondernomen om de machinerie tot handha ving van den vrede te versterken. Op welke wijze Amerika zich bij deze po gingen zal kunnen aansluiten, zal voor een groot deel afhangen van de mate van ont wapening, die de te sluiten conventie zal brengen. Norman Davis verklaarde de overtuiging te hebben verkregen, dat alle Europeesche staten thans bereid zijn tot maatregelen van werkelijke ontwapening. Europa geeft zich thans rekenschap er van, dat ontwapeningsmaatregelen, die aan vallen bij verrassing zullen belemmeren, de veiligheid zullen versterken, Norman Davis is het hiermede geheel eens. De ontwapeningsconferentie zal dus eener- zijds de aanvalswapenen moeten afschaffen en anderzijds een doeltreffende en voortdu rend toezicht op het bewapenen moeten in het leven roepen. Norman Davis ging zelfs zoover te verkla ren, dat de dezen winter door het bureau aangenomen maatregelen van toezicht moe ten worden verscherpt. Amerika is hiertoe bereid en is ook bereid met alle andere staten samen te werken ter handhaving van den vrede, doch slechts on der voorwaarde, dat werkelijk een aanzien lijke vermindering der bewapening zal tot stand komen, die bovendien van duurzamen aard moet zijn»

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 6